BINNENLAND. Uit den omtrek. oe:. De organen, ddo op hot standpunt van lbc/ staan, noemen het met graaf Kfouen ondernomen experiment een ongieluk voor het laud, <öat het geheode ooanproauas in gevaar kan 'brengen De organen van de on afhan kelijkheids part ij prediken den sdherpsteu strijd. Het orgaan van de volkspartijde Albeit many, is er bijzonder over gecrgerd dat graaf Khuen liet ministerie van eere- dienst en onderwijs niet aan een katholiek heeft opgedragen, want de minister van ju- stiitii 8zekoly, die inet de waarneming van deze nog niet definitief bezette portefeuille ie belast is unitariër Ook het orgaan van de liberale partij, de Az Ujsag. gelooft niet-, dat het aan graaf Kiiuen-Hedervary zal gel linken, orde in het lan l te brengen, omdat de coalitie, die niet een* politieke partij is maar gemeenschap- pel ijk© belangen tracht na te streven, elk experiment, dat niet hare uitsluiting tot •tand komt, zal verhinderen. Hot Wad is van meening, dat de coalitie den tegenwoordagen toestand in 't leven heeft geroepen en dat zij alleen in staat is de orde te heratellen. Turkije. Konstan tinopel, 20 Jan. De commissie, die onderzoek doet naar den brand in het. parlementsgebouw, heeft ge constateerd, dat de brand niet te wijten is aan het verwarmingstoestel. De Kamer zal zitting houden in het paleis van Riza Pa cha. oud-mi nister van oorlog. Het Tsjiragan-paleis, dat in Konstanti- nopel een prooi der vlammen is geworden, was een van de schoonste gebouwen aan den oever van den Bosporus, aan den Euro- peesohen kant. Met de paleizen Dolma- tagtoje en Bejlerbej Serai vormde het drietal meesterwerken van nieuw-Turksche bouwkunst, welker gevels zich spiegelden in de wateren van den Bosporus. Het Tsji ragan-paleis, waarvan nu nog slechts eenige muurbrokken over zijn, was van deze drie het grootste en schoonste; het had een ge vellengte van 750 Meter Het was in de jaren 18631867 gebouwd. Onder Abdul Hamid word het Tsjiragan- paleis als gevangenis voor de prinsen ge bruikt en was daarom voor vreemdelingen volstrekt ontoegankelijk; de tegenwoordige sultan M ah moed V was een der gevange nen van het Tsjirag an paleis. Omstreeks half November van het vorige jaar had het Turksehe bestuur zijn %-oorloopig verblijf in het ministerie van justitie verlaten, om te verhuizen naar het Tsjiragan-paleis. Bij het uitbreken van den brand in het paleis was er geen vergadering; een aantal afgevaardigden waren echter in het gebouw om commissievergaderingen bij te wonen. Konstantinopel, 20 Jan. De Porte heeft aan de mogendheden protesten gezonden tegen hot gebruiken van de nieu we postzegels op Kreta en tegen het wijzen van vonnissen in naam van den Koning der Hellenen. Oost-Azlë. Volgens een door de Londensche Times ontvangen bericht zijn ernstige moeielijkhe- den ontstaan tusschen de Chineesche be- stutxrsftmbtenaren in Tibet en de bevolking. Onder de Tibetanon heerscht groote ver bittering over de onderdrukkingspolitiek, die door de zes met het bestuur van Tibet belasto Chineesche mandarijnen en hunne ondergeschikte ambtenaren wordt uitge oefend. Zij worden beschuldigd van het ontwijden van boeddhistische tempels en het dooden van talrijke lama's De toestand van de bevolking is tengevolge van deze ge welddadigheden ondragelijk geworden, en eene in Calcutta aangekomen delegatie van het algemeene bestuur van Tibet heeft zich in een per telegraaf verzonden adres be klaagd bij het waiwoepoe en heeft ver zocht, dat aan deze grieven zou worden te gemoet gekomen. De delegatie heeft zelfs niet gewapend verzet van het volk gedreigd, als aan de wenschen van de Tibetan en geen gehoor mocht worden gegeven. Volgens de laatste berichten staan bij Chamdo reeds gewapende Tibetanen strijdlustig tegen over Chineesche troepen. Eene botsing zal onder deze omstandigheden niet te vermij den zijn, als de Chineozen niet toegeven. V«r*enigd« Staten. Washington, 20 Jan. Van be voegde zijde wordt bericht, dat de eisch van de regeering tot ontbinding van. de combinatie der Union Pacific en Southern Pacific spoorwegmaatschappijen niet zal worden ingetrokken. Argentinië. Brussel, 20 J anuari. Volgens de Etoile beige is Olivieira Cezar, de eerste secretaris van de Argentijnsche legatie te Bruasel, aangewezen om de zelfde functie te vervullen bij het nieuwe gezantschap, dat de Argentijnsche republiek te 's Gra ven hage heeft gevestigd. Abessynlë. Addis Abeba, 20 J an. Het blijft rustig in het land- De betrekkingen tus schen d© hoofden en de regeering schijnen verbeterd te zijn. In de laatste dagon werd: eenigo verbetering waargenomen in de ge zondheid \an den negus. Zijn toestand laat intussohen geen hoop op beterschap too. Allerlei. Kopenhagen, 2 0 J a n. I)e univer siteitsraad heeft ©ene verklaring bekend ge maakt, die met het gisteren uitgegeven be richt van do Cook-com miss ie overeenkomt. Verder wordt medegedeeld, dat de rector van de universiteit bij do ontvangst van de aan teekenboekjes van Cook den wensch heeft uitgedrukt, om iqct dezen in recht streekse lie betrekking te treden. De secretaris Lonsdale deelde daarop den lOcn Januari mede, dat hij op zijn telegram aan het door Cook opgegeven adres geen antwoord had ontvangen. Zondag kwam een dokter van een reis door Italië te Berlijn terug. Hij voelde zich ziek en liet zich daarom in een gast huis opnemen. Dinsdag is uitgemaakt, dat hij pestpokkeu heeft. Hij heeft de smetstof blijkbaar in Italië opgedaan. B e s m o n, 20 Jan. De Doubs ia 7 meter gewassen. Veaujaucourt en Mon- beliard zijn overstroomd. Alle kelders zijn onder gelo open. Bes&nfon, 20 Jan. Het water is in één uur 16 cM. gewassen. Er valt sneeuw. De Doubs heeft een voorraad hout ter waarde van een millioen frs. weggevoerd. Bern, 20 Jan. Verschillende spoor lij ner zijn versperd tengevolge van over- stroomingon, voornamelijk om Geneve, Lau sanne en Neuchatel. Verschillende plaats sen zijn zeer geteisterd. Er is 1 doode. Tonnerre20J an. Er zijn hier ern stige overstroomingen voorgekomen. De stad staat voor een groot deel onder water De schade is aanzienlijk; de telefonische en telegrafische gemeenschap is verbroken op verschillende plaatsen. Troyes, 20 Jan. De Seine is bui ten hare oevers getreden Het lage gedeelte van de stad staat onder water. Belgarde, 20 Jan. Groote ver woestingen zijn aangericht in de hydro- electrische werkplaatsen. De gemeenschap op de lijnen BelgardeDivonne en Lyon Genève is verbroken. De Staatscourant van Vrijdag 21 Ja nuari bevat o.a. de volgende koninklijke be sluiten op verzoek eervol ontslagen de vrouwe lijke commies der telegrafie 2e klasse J. Lol- cama, te Rotterdam benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Hengelo B. D. Buningh, thans commies-titulair der posterijen en tele-' grafie benoemd tot ambtenaar van het Openbaar ministerie bij het kantongerecht te Hilver sum mr. E. F. Enger, thane idem te Dor drecht tot idem te Dordrecht mr. F. F. Viehoff, thans idem te Zierikzeetot idem te Zierikzee mr. A. N. Fabius, advocaat te Arnhem, werkzaam ten parket te van het kantongerecht te Arnhem. benoemd to* ridder in de Orde van Oranje- Nassau I. Hildesheim, voorzitter van het ressortaal dagelijksch bestuur en van den kerkeraad der Israëlitische gemeente te Gro ningen op verzoek eervol ontslagen als griffier bij de rechtbank te Winschoten mr. C. Hof stede; benoemd tot directeur en leeraar aan de Rijks veeartsenijschool W. C. Schimmel, te Utrecht, thans leeraar; op verzoek eervol ontslagen als lid van den Raad van Bestuur over de kolonie Su riname dr. H. D. Benjamins, inspecteur van onderwijs in die kolonie, met verlof in Europa als buitengewoon lid van dien raad dr. C. J. J van Hall; benoemd tot ridder in de Orde van Oranje- Nassau W. P. J. v. d. Chijs, stationschef te Loemadjang, residentie Pasaroean benoemd tot officier van gezondheid 2e klasse bij het Indische leger de arts O. Siaudhai benoemd tot lid van den voogdijraad te Maastricht'. C. J. Hillen. kapelaan, rector der gestichten „Mai- son de la Mi.sérioorde" en ,.St. Vincenbiusge- sticht", secretaris van het Liefdewerk voor kia- derbescherming, te Maastricht tot lid van den voogdijraad te Dordrecht, me vrouw A. Salomonson. geb. Hoijer, wonende al daar tot voorzitter van den voogdijraad te Zwolle, mr. H. van der Vegte, lid van dien raad, wo nende aldaar en is, op hun verzoek, eervol ontslag verleend aan mr. J. R. Voóte, als lid van den voogdijraad Amsterdam II. en aan jhr. W. G. van der Wijck, als lid van den voogdijraad te Zwolle; benoemd tot kanton roehter-plaatsvervanger in het kanton Geklermalsen, met ingang van 1 Febr. a. s.J C. Versluys, ontvanger der registratie en domeinen te Culemborg. H. M. de Koningin heeft het voor nemen Woensdag 26 dezer in een bijzonder gehoor aan de buitengewone zending van den Koning van België, waarvan hoofd is de oud-minister Beernaert, gelegenheid te geven aan H. M. kennisgeving te doen van de troonsbeklimming van Koning Albert. Bij deze gelegenheid zal ter eere der missie 's avonds ten Hove e$n gala-diner worden gehouden. In verband hiermede is de datum voor het diner aan de militaire autoriteiten van Don derdag 27 Januari verschoven naar Zater dag den 29en dier maand. Het tegen heden voorgenomen be zoek van H. M. de Koningin-Moeder aan Oranje Nassau's Oord is uitgesteld tot Dins dag 25 Januari. Z. K. H. de Prins vertrok heden ochtend per trein van 8 uur 50 naar Wei- mar. De benoeming van een nieuwen chef van den generalen staf kan tegen het laatst dezer maand worden verwacht. De inspecteur der cav. had gisteren tot eene bespreking ten zijnen bureele ver- eenigd de hoofdofficieren der huzaren-regi menten van 's Gravenhage en elders. Verpleging van behoef tige krankzinnigen. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de col leges van Ged. Staten toegezonden om ad vies een aan zijn departement ontworpen nieuwe regeling der rijksbijdrage in de koe ten van verpleging van behoeftige krank zinnigen. Enkele gemeentebesturen worden hierover mede gehoord. De bedoeling is, gedurende betrekkelijk korten tijd, teil hoogste 400 dagen, een hooge (90 pet.) rijksbijdrage te geven, als premie, om de spoedige opneming in goede gestich ten en daardoor liet herstel der patiënten te bevorderen Thans geeft het rijk een voortdurende bij drage van f 40 per patient en pe* jaar, ook als het geldt een doorloopend verblijf van chronische krankzinnigen, die niet zelden zonder eenig bezwaar buiten de gestichten verpleegd kunnen worden. N. R Ct. De ridderorde n-z aak. Over het verleenen van ridderorden door een vorigen minister van Binnenlandsche Zaken heeft men zich in alle afdoelingen van de Eerste Kamer van beschouwingen onthouden, nu te dier zake in de Tweede Kamer een voorstel tot het houden ©ener enquête aanhangig is. De nieuwe burgemeester van Amsterdam. Van verschillende zijden wordt thans bericht, dat jhr. mr. A. Röell, burgemeester van Arnhem, is aange wezen om mr. Van Leeuwen op te volgens als burgemeester van Amsterdam. Een Amsterdamsch correspondentiebureau heeft zich tot den burgemeester van Arnhem gemeld, die aan het bureau geen machtiging wilde geven om het bericht tegen te spreken, doch vc-rklaarde, dat alle dergelijke berichten voorbarig zijn. De nieuwe burgemeester v an Leiden. Jonkheer mr. Nicolaas Charles de Gijselaar werd 21 October 1865 te Gorinchem geboren. Zijn vader was hoofd van de bankiersfirma De Gijselaar Sl Co., die nu nog bestaat, en waarvan de nu benoemde tot voor enkele jaren de leiding in handen had. De heer De G. bezocht de inrichtingen voor openbaar onderwijs te Go- rincheni, en voltooide #zijn studie aan de hoogeschool te Leiden. Aanvankelijk was hij werkzaam als bankier, docli trok zich enkele jaren geleden uit de firma terug. In dienzolfden tijd werd hij door de vereenigde partijen van rechts gecandideerd als lid der Prov. Staten voor het district Gorinchem, en als zoodanig gekozen. De heer De Gijse laar behoort tot de Christelijk-historische partij. De heer J. F. M. St.rck, lid van don Amsterdam'sch 11 gemeenteraad en school opziener in het arronOaseement Amsterdam VI heeft het voornemen te kennen gegeven ticlh met Juni a. s. metterwoon te Heem st ei'e te vestigen. Dientengevolge za' er dan een nieuwe raadsverkiezing noodig zijn in "het kiesdistrict Amsterdam VII dat de heer St ik sinds 1894 vertegenwoordigde. Commissie Ned. Pharma- c o p o e. Bij K. B. van 20 Jan. zijn be noemd van dc commissie, aan welke is op gedragen een ontwerp te vervaardigen van een bijvoegsel tot de Ned. Pharmacopee, be vattende de bewerking der homoeopathische geneesmiddelen en een ontwerp te vervaar digen tot aanvulling, wijziging of nieuwe vaststelling van dit bijvoegsel tot de Ned. PJiarmacopee, zoo dikwijls dit noodig is: tot voorz.P. van der Wielen, buiten- gew. hoogleeraar te Amsterdam, thans secr. van voornoemde commissie; tot secr.: M. L. van der Stempel, arts te Amsterdam, thans lid dier commissie, en tot lid: J. Jelgerliuis Swildens, apotheker te Amster dam. St.-Ct. Gesteld ter beschikking van den gou verneur-generaal van Ned.-Indië voor admi nistratieve betrekkingen daar te lande W. Middendórp en P. J. Gerke. D r G. A. J. v. d. S a n d e. f Te Soerabaja is op 46-jarigen leeftijd aan her senvliesontsteking overleden dr. G. A. J. v. d. Sande, officier van gezondheid le kl. bij de marine. De naam van dr. v. d. San- de was o. m. bekend door zijn onderzoe kingstocht, in 1903 op Nieuw-Guinea, Over dezen tocht schreef de overledene een werk, waarvoor de Utrechtsche universiteit hem tot doctor honoris causa benoemde, een on derscheiding, die bij do marine bij men- schenheugenis niet' was voorgekomen. Doch niet alleen voor zijn wetenschappe lijke verdiensten, was 'dr. v. d. Sande on derscheiden, bij de expeditie onder gene raal Van Heutsz in Samalangan en de be storming van Batoe Ilie, werd hij begiftigd met de Militaire Willemsorde. De regeering beloonde den overledene voorts met de zilveren medaille voor ver dienste voor zijn belangrijke antropologi sche zendingen aan de musea, te leidien, Rotterdam en Amsterdam en nog onlangs had zij hem onderscheiden door hem aan te wijzen als een van haar drie vertegen woordigers op het tusschen 4 en 16 Maart- van diit jaar te houden geneeskundige con gres te Manila op de Philippijnen. (Arnh. Ct.) A s t li m a-a an val op hettoo- neol. Bij de voorstelling van „Veertig" van Schürmann, gisterenavond te Arnhem door Het Noderlandsch Tooneel, kreeg de heer Clous in het eerste bedrijf een zoo he- vigen asthma-aanval, dat hij niet verder kon spelen De rol werd gelezen. M u 11 a t u 1 i-h u 1 d e. Op initia tief van het hoofdbestuur der veroeniging ,,De Dageraad" wordt 23 Januari bij Kras- napolsky te Amsterdam een vergadering ge houden ter benoeming van een comité voor een blijvende hulde aan Multatuli. In Mei van dit jaar zal het 50 jaar geleden zijn dat de „Max Ha velaar" het lioht zag, wel ke gelegenheid ,,De Dageraad" aangrijpt voor het tot stand doen komen van een huldeblijk. In de vergadering der Haagsche af- deöling van de „NederLandteohe MkMernacht- zendingvereenigdng" werd besloten tot op- ridhting van een consultatie ^bureauin ver ba - l met de onlangs aangenomen wet be- treffende het onderzoek naar het vaderscliap. DeRotterdamschegraan- elevators. In een Donderdag te Rot terdam gehouden bestuursvergadering der Graan-Elevator-Maatschappij is besloten nog twee machines met een lossingscapaciteit van 180 ton graan per uur te bestellen. Deze machines zullen in September a.s. geleverd worden. Bij wijze van proef zal een inrichting wor den aangebracht, waardoor het mogelijk zal zijn ook graan in zakken direct van boord te ontvangen. De Graan-Elevator-Maatschappij zal daar door op 15 September a.s. beschikken over 12 elevators, waarmede zij rekent voorloo- pig in staat te zijn, zelfs in den druksten tijd, aan alle aanvragen tot lossing te ku'i- nen voldoen en den reeders onmiddell.Jke snelle lossing van alle te Rotterdam bin nenkomende graanbooten te kunnen waar borgen. Doodslag te Aalten. De rechtbank te Zutphen heeft den 23-jarigen B R., koperslager te Aalten, wegens het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel, den dood tengevolge hebbende, veroordeeld, tot zes jaar gevangenisstraf, onder aftrek der preventieve hechtenis. Valse he munters. Voor de Haagsche rechtbank stonden gisteren terecht Th. Gl., C. H. Gl., A. v. I. en C O., allen beklaagd van het maken van valsche munt In de zaak van den eersten beklaagde (Th. Gl.) eischte het O. M. drie jaar ge vangenisstraf De beklaagde die in de instructie had bekend het geld (guldens en rijksdaalders) vervaardigd te hebben met het doel dit geld als echt uit te geven, kwam telkens op die bekentenis terug, in zooverre hij alleen erkende het geld vervaardigd te hebben Het O M. achtte echter de schuld vast staande. Vóór den aanvang der zaak had mr. Bak ker geb. van Bosse, ook namens de drie andere pleiters geprotesteerd tegen het feit dat het O. M. de beklaagden als getuigen in elkar.ders zaken deed optreden. Maar de subst.-officier mr. Van Kleffens vond dit- noch onbillijk, noch onmensch- kund:g en verklaarde ook in de toekomst van deze gedragslijn niet te zullen af wijken. De tweede beklaagde Cl. H. G., zuster van den eersten beklaagde, stond terecht wegens het uitgeven van het valsche geld en het daarbij behulpzaam zijn. Beklaagde beweerde niet zelve het geld te hebben uitgegeven, maar het, bij ver schillende gelegenheden, anderen te hebben laten uitgeven. Het O. M. achtte daarentegen bewezen, dat bekl. valsche munt- in voorraad heeft gehad en met- bewustheid die muntstukken voor echt heeft willen uitgeven. Geëischt- werd 1 jaar en 6 maanden. Adv. mr. Spaargaren meende, dat een veroordeeling slechts zal kunnen volgen we gens medeplichtigheid. Den derden bekl. A. v. I. wordt ten laste gelegd, dat hij valsche muntstukken heeft vervaardigd en die met bewustheid als echt heeft uitgegeven of doen uitgeven. De rechter van instructie mr. Du Mosch verklaarde, dat- bekl. hem gezegd had, dat G., de eerste beklaagde, hem een rijksdaal der had beloofd voor het gebruik van zijn keuken en gas om valsche munt te maken. Bekl. zelf verklaarde dat G. bij hem aan huis in zijn keuken valsoh geld heeft ge maakt. Bekl. bekende voorts vaillselh geld te hebben uitgegeven en een deinde van de opbrengst te hebben ontvangen. Twee dagten vóór zijn an .-estiatie was hij zelf begonnen vallselh gelid) te miaken van lepedtin, maar die gietsels misluktenDaarna heeft hij Bankatin ge bruikt. Tegen dezen bekll. werd drie jaar gevangenisstraf geëischt. De vierdte befel. was C. O., koopman te 'a Gravenhage, anode beklaagd van de ver vaardiging van valsclre munt met- 't doel om ze als echt uit te geven, in dit geval v. I. behulpzaam te zijn geweest in liet ma ken van valsdh geld door hem Bankatin te verstrekken en het valsche geld dieebewust te hebben uitgegeven. Bekl. bekende, dat hij wist dat G. en v. I. valsdh geld maak ten. Tegen dezen bekl. werd 3 jaar geëischt. Uitspraak over 14 dagen. Dedienstweigeraar Kam per. De krijgsraad te Haarlem heeft heden den milicien Kamper wegens driemaal be gane dienstweigering veroordeeld tot 8 maanden militaire gevangenisstraf en 5 jaar ontzegging van het recht bij de militaire macht te dienen. Alweer een inbraak te Rotterdam. Toen de heer A. F. Roth, commissionair, Woensdagavond thuis kwam in zijn woning aan de Poortstraat no. 5, werd alras ontdekt, diat men van de afwe zigheid van de f ami Lie gebruik gemaakt had om in te breken. De dader heeft daarbij van een valschen sleutel gebruik gemaakt. Het huis is naar alle waarschijnlijkheid ge heel dcorzocht en de lieer Roth constateer de bij nader onderzoek dat ontvreemd zijn een ai-dei-hal ven meter lange gouden da- mesketting, waaraan is bevestigd een gou den tienmarkstuk met de beeltenis van kei zer Frederik en hot jaartal 1888. Deze ket ting heefr, een waarde van f 130. Voorts werden gestolen een grijze portemonnaie waarin zich bevonden vier 20-markstukken met de beeltenis van keizer Frederik en het jaartal 1888, een gouden diamesremon- toirhorloge, een imitatie eikenhouten kistje bevattende talrijke gouden en zilveren sie raden. Van al deze gestolen voorwerpen ver zoekt de commissaris van politie, aan 't bu reau in do Pauwen steeg, te Rotterdam, op sporing. („N. R Ct.") Diefstal. Gisterennacht is bij de weduwe Verbree, landbouwster te Gervert- cop (gem. Harmeien), ingebroken in het achterhuis dier boeren woning. Verschillende landbouwgereedschappen, dekken, kleeden enz., zijn medegenomenook een partijtje mannen- en vrouwen kousen. Zelfs heeft men één der paarden den staart afgeknipt. De dlief of dieven schijnen vuur te hebben aan gelegd m een kaaevat., dlat bij na gdheol ver brand is. In achterhuis en staWing vond men op diverse plaatsen verbrand papier en gedeelten van vuurmakers. (Hbl.) Devijandige buren. Te Loos duinen aldus schrijft men van daar aan het N. v. d. D. waren twee vrienden. De een bouwde een villade andere ook. De eerste had een ouden koepel in zijn tuin, waar de tweede juist het uitzicht op had Die koepel werd bewoond door den ouden Mardoeheus. Op verzoek van den tweeden, zou de eerste den ouden man met zijn oud- testamentisclien naam zien te bewegen een andere woning te betrekken en dan het oude ding afbreken. Eenige dagen later verschijnt opeens de gezondheidscommissie en verklaart den koe pel onbewoonbaar. Nu was plotseling de vriendschap in vij andschap verkeerd. De eigenaar van den koepel verdacht ziii^ buyrman de commissie gezonden te hefeben en zon nu op weer wraak. Fluks werd aan het einde van den tuin vlak vóór de nieuwe villa, een schut ting van ruwe planken getimmerd van 10 meter hoogte. De gemeenteraad maakte een politie-ver- ordening, waarbij dit verboden wordt. De schutting bleef. Een tweede raadsbesluit stond gelden toe om de schutting af te breken. De sta-in- den-weg bleef. En nu is het nog open gedeelte ook dicht getimmerd, maar niet hooger dan 2.20 M.. zooals de verordening aangeeftmaar daar achter zijn nu twee reusachtige reclamebor den geplaatst, zoodat het uitzicht der villa geheel benomen is. Men is zeer nieuwsgierig wat nu verdeT zal gebeuren. Ontvoerd door een predi kant. Men meJdit ons uit Rotterdam, dat in het nabijgelegen Hti'ligefrsberg heel wat opschudding is teweeggebracht, toen bekend werd dat de 20-jarige dochter van een daar op een villa wonendie familie Woensdagmid dag ontvoerd was, en dat nog wel door een jeugdig predikant uit een gemeente in Over- ijse'l. Woensdagmiddag was zij met haar moeder en zuster een huis g!aan bezichtigen te Rotterdam en van aif dat oogeniblik is zij verdwenen. (N. C.) Door een koe gedood. Te Heurne gem. Aaltén, is Zondagavond het 9-jarig zoontje van den landbouwer Breu- kelen, terwijl hij in den stal was, zoodanig door een koe met de horens in den buik ge- stooten, dat het knaapje Dinsdag aan de ge volgen is bezweken. Een kokend stortbad. Een bootwerker te Rotterdam was in een café op het Hofplein met een paar kennissen aan het kaarten. Welgemoed zat hij daar, heel zijn aandacht wijdend aan het spel, totdat een straal kokend water, die in zijn hals ge goten werd, den man van zijn stoel deed springen, het uitschreeuwende van de pijn. Een vrouw, met wie hij samenwoont, was het café binnengekomen en waarschijnlijk verstoord, omdat zij hem zoo gemoedelijk zag zitten, greep zij den met heet water op de kachel staanden ketel en liet een straal van dit water in den hals van den bootwer ker loopen. Met hevige brandwonden in den hals en op den rug is de man naar het Ziekenhuis gebracht. Onweer. Een der laatste nachten is gedurende een hevig onweer, de N. Herv kerk te Oudkarspel getroffen. Er is geen brand veroorzaakt, doch de toren en liet dak de.- kerk leden aanzienlijke schade. H o o g w a t e r. Het boezemwater in Friesland is in de laatste dagen weer plm. 1 decimeter gerezen. Tal van boeren waren gisteren bezig de dijken om polders te verhoogen, waar het water tot aan de kruin staat. Men schrijft uit Wageningen Voor de derde maal dezen winter begin nen de uiterwaarden langs den Rijn, door het hooge water onder te loopèn. Ook de terreinen om dc steenfabrieken raken er 'on der en als gevolg daarvan zijn weder een aantal arbeiders gedwingen het werk neder te leggen. Voor hen is dit te erger, daar het grondgraven voor de steenfabrieken bij na het eenige buitenwerk is, dat 's winters kan verricht worden. School- en Kerknieuws. Dr. A. van Veldhuizen zal op Dinsdag, den 25sten Januari, te drie uur, het ambt van hoogleer aar in de godgeleerdheid vanwege de Nederland sche Hervormde Kerk aan de Gro- ningsche Hoogeschool aanvaarden met eene Tede in de Aula der Universiteit. In verband met het door den heer N. Ooa- ter baan in de Tweede Kamer ter sprake ge brachte, waren Woensdagmiddag de onderwij zers en onderwijzeressen te Ambt-Almelo, die zich op Zaterdag 4 September j.l. des middags belast hebben met de leiding van het ,,anti-Koninginne. feest", waaraan mochten meedoen die kinderen, welke niet. hadden deelgenomen aan het Ko- ninginnefeest op 31 Augustus, ten gemeentehuize ontboden, alwaar 'zij van B. en W. en het ryke- schooltoezicht (vertegenwoordigd door den dis tricts- en waarnemend arrond.-schoolopziener) eene ernstige berisping ontvingen en eene waar schuwing, zulks niet weer te doen, aangezien an ders art. 30 der wet op het lager onderwijs op hen zou worden toegepast. Ds. G. Wuite Jz., van Arnhem, heeft het beroep naar do Doopsgezinde gemeente te 's-Gra- venhage aangenomen. In eene buitengewone bijeenkomst van den kerkeraad der Israëlietische gemeente tè Gro ningen werd 'heden de lieer I. Hildesheim, voor- zitter van den kerkeraad, gehuldigd ter gele genheid van z\jn 80sten verjaardag. De jubila ris werd toegesproken door de heeren B. Jacobs en W. Boutelje, leden van den kerkeraad, die de verdiensten van den jubilaris in het lioht stelden en hem een geschenk aanboden. De Regeering benoemde hem heden tot ridder in de Oranje. Nassau-Orde. R.-Kath. Kerk. Mgr. Joseph Sweens is gisteren door mgr. W. van der Ven, bissschop van Hertogenbosch, in de Sint-Jaoobskerk al daar, in tegenwoordigheid van vele geestelijken en een groote schare van belangstellende leeken, met bet gebruikelijk ceremonieel tot bisschop gewijd. Het arbeidsveld van mgr. Sweens zal Afrika zijn. Do Gemeenteraad! van Utrecht kwam gisterenmiddag weer bijeen, onider voorzit terschap van den burgemeester mr. ctr. A. H. Baron van Lyndon. Ingekomen was een adres van de Utrecht sche Handelssocietoit, waartin een beroep werd gedaan op don Gemeenteraad om maat regelen te nemen, dat kan worden overge gaan tot oprichting van een Bureau voor den keuringsdienst van levensmiddelen, tor bescherming ran den reëelen handel en den eerlijken winkelier Bij dit adres warten twee rapp>rten gevoegd, één van 1900 en één van 1909 door een commissie te dier zake uitgebracht. Afwijzend werd beschikt op eem adres van den aannemer S. Priem om kwijtschel ding ecue»r boete, wegens te late oplevering van een werk.

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 2