If*. 218 8"' Juargang. Donderdag 27 lanuari 1910. BUITENLAND. FEUILLETON. DROOMLEVEN. 1.00. 1.50. 0.05. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden voor Amersfoort Idem frauoo per post Afzonder; gke nummers Deze Courant verschijnt dagelgks, behalve op Zon- en Feest dagen. ^dvertentiënmededeelingen enz.gelieve men vóór 11 uur 'n morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtscliestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRUS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels f ©.50. Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 85 cents bü vooruitbetaling Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen t«1 het herhaald adverteeren in dit Btad, bg abonnement. Eer' circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht De schoolstrijd in Frankrijk. In de Fransclie Kamer zijn Maandag de omvangrijke debatten, welke dezer dagen hebben plaats gelhad naar aanleiding van strijd der bisschoppen tegen de openbare -«holen, tot een abide gebracht; met de •oote meerderheid van alle republikeinsche •actiën heeft de Kamer een motie aan ge. iomen waarin het vertrouwen, wordt uitge- iprofcen dlat ze de neutrale school en der zei- ondterwijaers zoil weten te verdedigen het beskuit der Kaan er te kennen jsvondt gegeven het in voorbereiding zijnde Wetsontwerp tot bescherming der school en het onderwijzerspersoneel nog voor het ein de der zititang in behandeling te nemen. Het debat heeft acht dagen geduurd en ie het meest uitgebreide geweest dat sinde lan gen tijd heeft plaats gevonden. De politieike quintessence van deze langen red «strijd wordt gevormd door de redevoe ring die minister-president Briand gehouden Jieeft, wijl daarin de huidige stand van pen strijd zich het duidelijkste afteekent en Wijl er uit blijkt welke loop de strijd in de [toekomst nemen zal na het positie kiezen dloor de regeerdnig, weillke in deze kwestie paeer dan ooit van hare republikoinsdlie paeertderiheiid zeiker is. Op denaelfdlen diaig dlat de minister .presi dent zijne rede hiélld stond in Reims de, we] piet meer naar het kanonieike recht, doch wegens zijne historische waarde nog als winmat van het Fransche episcopaat be- idhouwde aartsbisschop van Reims, Luoon, roor de burgerlijke rechtbank terecht, daar- roor gedaagd door de onderwij zensvereeni- gdng uit het departement Marne, welke van •n bisschop schadevergoeding eisdhte voor op hen geworpen blaam. De aartsibis- tiop had er op gestaan zelf voor het ge- "tt te verschijnen, niet om de rechtsbe- jidlheid van het. burgerl ij k-republikeinsche 'Jhtscollegie over zijn persoon te erkennen, aar hij zeide, doch alleen om niet den lluj n te hebben alsof hij vreesdle voor de "volgen van een handeling, voor welke hij .eb integendeel juist opnam. Terwijl hij ge- ioemde bevoegdheid van den burgerlijken dhter uitdrukkelijk van zich afwees en ilechite God en den Paus te dezer zake als zijn rechter erkende, bevestigde en verdui delijkte de aartsbisschop nogmaals de prin- cipieele beteekenis van de verklaring der bisschoppen als oorlogsverklaring tegen de staatsschool en baar ..onderwijs zonder God, legen God." Daar de mi nister-president voor de vertegenwoordigers van het souvereine 'volk, hier de eerste prelaat van Frankrijk als troteche onafhankelijke vertegenwoordi- iger der kerk. Beddhrhi verschijning en bei. derlei verklaringen belichaamden op hetzelf- dle oogenblilk opnieuw die tegenstelling tus- sclhen de repuibliek en de katholieke kerk. De minister-preisidient begon zijn exposé met. den strijd der kerk tuigen de school te kenschetsen als een deed van baar algemeene krijgsplan tegen de republiek, waarbij de kerk aan de republikeinen te verstaan geaft: „Gij hebt dén Staat van die Kerk ge^chei- jden wij zullen u thans de maebt der kerk jfcoonen, door uw onderwijs als geescl te ne men. Dit zal liet losgeld dier hervorming betalen.'Daarna ontwikkelde Briand het standpunt der regeering, waarbij hij aller eerst hare rechtsopvatting van de verkla ring der bissfchoppen alt volgt omschreef ,,De bisschoppen hebben daarbij van eene vrijheid gebruik gemaakt, welke hun even als alle andere, burgers toekomt. Zij heb ben onder hunne zuiver civielrechtelijke ver antwoordelijkheid van het gemeeuie recht gebruik gemaakt, ze hebben geen overtre ding begaan, welke eene strafrechtelijke ver volging zou kunnen motiveeren. Zij heb ben van eene vrijheid gebruik gemaakt, welke ze tot dusver nooit in dit land gekend hebben, van eene vrijheid die wij hun ge geven hebVen. en krachtens welke het hun voortaar vrijstaat vergaderingen te houden mits een andere macht hen dit wil toe staan gomeensch appel ijk over hunne be langen oe beraadslagen, en een beroep te doen op de openbare meening, gelijk alle andere burgers, waaneer ze dit noodig ach ten." Deze verklaring van Briand scheen som mige republikeinen niet alleen te verras sen, doch ook teleur te stellen. Het zal echter duidelijk zijn dat minister Briand, door met deze verwijzing naar de vrijheid de kerk van antwoord te dienen, deze et verwijt uit de hand neemt van door de re publikeinen vervolgd te worden. Door dit antwoord heeft hij juist de kerk van een argument, dat andiers met het oog op de a.s. vea'kiezingen uitnemend dienst zou kun nen doen, ontwapend. Daarentegen trok de minister-president naar de andere richting zeer scherp d.e grenzen van de poliltiekq rechten der bisschoppen in verband met hur ne aanspraken om tegenover den staat als vertegenwoordiger van de rechten der ouders i.r. hunne verhouding tot de staats school zich te doen gelden. Daaromtrent verklaarde Briand ,,Ik bestrijd geenszins het recht der ouders, toezicht op het aan hunne kinderen gegeven orderwijs uit te oefenen- Ik zal ook geenszins stelselmatig het denkbeeld van een verstandige gemeenschappeftij ke werkzaamheid van staat, onderwijzers en ouders van de hand wijzen. Ik will gaarne verklaren dat de vereenigingsweit de mid delen aan de liand doet, daartoe te geraken. Vereischte is echter, dat dit eene oprechte en eerlijko samenwerking zal zijn, welke niet geschiedt met bijoogmerken tegen de we reldlijke school. Wij kunnen echter niet dulden dat de geestelijkheid zich als ge volmachtigde der ouders opwerpt en zich tusschenbeide schuift om over de onderwij zers en boeken te oor doelen en doemvonnis- sen uit te spreken." Als merkwaardige aanvulling van dit punt zette de minister-president dan nog uiteen, dat. de afwijzing van den geestelijke als gevolmachtigde der ouders in geen geval diens afwijzing als particulier persoon be- teekende. De minister wees hierbij op het geval met zekeren bisschop Belley, wiens bezwaren over de schending der neutrali teit der openbare school de regeering in een bepaald geval als gegrond had erkend, en ging daarna voort ,,Dit bewijst duidelijk dat het in bepaal de gevallen mogelijk is, zich tot den minis ter te wenden en dat wij de gerechtigheid niet stelselmatig hebben tegengehouden. In de toekomst zal het evenzoo zijn, maar hier houdt (de minister richtte zicli hierbij toe de rechterzijde) ook uw recht op. Wanneer gij nog verder wilt gaan, wanneer de gees telijke aanspraak er op maakt den onderwij zer tot zich te doen komen, wanneer hij van tien onderwijzer eischt dat deze hem de schoolschriften zal overleggen (interruptie var den abbé Gayraud: dat was een uit zondering), wanneer hij zulk een macht tracht uit te oefenen, dan gaat hij zijn recht te buiten, sticht hij oneenigheid in de school en dan gaan wij daartegen in." (Geroep van rechtsDaarmede zijn wij het eens"). m Do interrupties zijn nog al typeerend. Voor het overige handelen de verklarin gen des ministers nog over twee, voor de verdere ontwikkeling der dingen beteekenis- volle punten, té weten de ondubbelzinnige afwijzing van het staatsondorwijsmonopolie als antwoord der republiek op den aanval der bisschoppen, ten tweede de aankondi ging van voorstellen van anderen aard, die echter de spies omkeeren, namelijk het staatstoezicht op het onderwijs der vrije (kerkelijke) scholen en verhoogde waarbor gen voor dit onderwijs eischen en zoodoen de ook in overeenstemming zijn met het al gemeen belang van den staat. Na de afdoe ning der begrooting zullen deze voorstellen onmiddellijk in behandeling komen. Minister Doumergue heeft in een der zit tingen een bloemlezing Van citaten voorge lezen uit clericale schoolboeken, die in veel hoogere mate te misprijzen zijn als de, on getwijfeld ook niet te verdedigen, al te cynisch-objectieve uitspraken in sommige neutrale leerboeken. Wanneer men dan ook nagaat dat van de 200 leerboeken, die op de openbare scholen worden gebruikt, er slechts 14 door de bisschoppen in den ban zijn gedaan, wanneer men bedenkt dat de wereldlijke school in Frankrijk 25 jaar be staat, dat thans eerst de bisschoppen ge merkt hebben, dat in die scholen boeken worden gebezigd, welke tegen hunne begin selen indruischen, dat in slechts ongeveer honderd gemeenten het verbod der bis schoppen het daadwerkelijk gevolg heeft ge had, dat de vaders hunne kinderen de ver boden boeken afnamen en ze verbrandden, terwijl er in Frankrijk 36000 gemeenten zijn met. ruim 60.000 lagere scholen, dan blijkt daaruit voldoende, dat de actie der bisschoppen zwak is opgezet. Het resultaat ervan is dan ook niet opwekkend. De wijze waarop bovengenoemde citaten van minister Doumergue door de republikeinsche Kamer leden werden ontvangen, was reeds bij voor baat eene verzekering dat de regeerings- voorstellen zullen worden aangenomen. Dat zal dan het eerste daadwerkelijke antwoord zijn, hetwelk de kerk op haar oorlogsver klaring oogst. Of 't het eenige zal zijn, zal van haarzelf afhangen. De minister-presi dent wil klaarblijkelijk zijn oude tactiek 'n acht nemen, welke met wijze gematigdheid er naar streeft alles te vermijden, wat de kerk de gelegenheid zou. bieden, ook maar onder den schijn van recht, gezwegen dan van werkelijk recht, over vervolging en ge weldpleging te klagen en daarmede hare ge- loovigeu tot krachtdadige verdediging harer belangen aan te sporen. De meergegoede burgerlijke klassen en de plattelandsbevol king in de meeste provinciën «laan de wor steling der geestelijkheid tegen den Staat. met onverschilligheid gade en dit weet men in het clericale kamp maar al te goed. Des te meer pogingen worden verwacht, met het oog op de verkiezingen om de groote massa der onverschillige katholieken in -beweging te brengen. De clericale pers heeft tot dit doel zelfs voor den schoolstrijd eene spe ciale medaille laten slaan, aan de voorzijde de beeltenis van Jeanne d'Arc dragende. aan de achterzijde de woorden ,,Ik geloof aan God". De medaille zal aan een blauw wit lint, de kleuren der Jonkvrouwe van Orleans, worden gedragen en door de gees telijkheid op pleclnige wijze aan die kinde ren worden uitgereikt, welke van wege hun weigering der verboden boeken, uit de school zijn verwijderd. In "hoogsteigen persoon heeft de bisschop van Bayeux reeds de medaille aan zulke kinderen in zijn diocees uitgereikt. Naast de groote middelen wil men dus ook de kleine gaan aanwenden. Duitschland. Berlijn, 26 J an. D© commissie uit den Rijksdag voor het Duitsch-Portugeesche handelsverdrag verwierp het ontwerp-ver- drag met 15 tegen 13 stemmen. Hét voor stel komt nu in de voltallige vergadering ter definitieve beslissing. België. Brussel, 26 Jan. Het Journal de Bruxelles schrijft: Wij meenen te weten, dat de bestuurders van de stichting Nieder- fulbach niet de houding hebben aangeno men, welke men hun, eenigszins voorbarig, toeschreef. Zij hebben zelfs nog niet ver gaderd. De twee vertegenwoordigers van de stad Coburg zijn zelfs nog niet te Brussel aangekomen. De vergadering zal vermoede lijk Vrijdag of Zaterdag worden gehouden. De Koning heeft den heer Capelle, gevol machtigd minister, opgedragen hem te ver tegenwoordigen Engeland. Londen, 26 Ja n., 12 uur. Ge kozen zijn 243 unionisten, 214 liberalen, 37 leden der arbeidspartij en 71 nationalisten. De unionisten winnen 113, de liberalen 15, de arbeidspartij 1 zetel. Londen, 26 Jan. Asquith is her kozen te Fifeshire met 5242 stemmen tegen 3183 op den unionist Sprot. Gekozen zijn 249 unionisten, 221 liberalen, 37 arbeids partij en 71 nationalisten. De unionisten winnen 115 zetels, de liberalen 17, de ar beidspartij 1. Londen, 26Jan. Minister Huldarie is herkozen in Haddingstonshire met 3771 stemmen tegen 3026 op den unionist Blyth. Londen, 26 Jan., (d r ie uur 's m i d d a g s). Gekozen zijn 255 unionis ten, 230 liberalen, 38 van de arbeidspartij, 72 nationalisten. De unionisten winnen 117 zetels; de andere standen zijn onveranderd. Londen. 26 Jan. De sollicitor-ge- neral sir Samuel Evans werd te Glamorgan herkozen met een meerderheid van 9793 stemmen Londen, 27 J an. Gekozen zijn 255 unionisten, 233 liberalen, 38 van de ar beidspartij, 72 nationalisten. De. unionisten winnen 117 zetels, de liberalen 17, de ar beidspartij 1. Noorwegen. Christiania, 26 Jan. De Koning heeft heden het Storthing in tegenwoordig heid van de Koningin en van het corps di plomatique met een troonrede geopend. Daarin wordt verklaard, dat de betrek kingen van Noorwegen tot -buitenlandsche mogendheden bevredigend zijn. De regeling van de verhouding tot Spitsbergen vormt een onderwerp van besprekingen met de an dere belanghebbende mogendheden. Verder worden wetsontwerpen aangekon digd op de rechtspleging, op een belasting op bier en een wetsontwerp omtrent scheids gerechten bij geschillen tusschen werkge vers en werknemers. Italië. R o m e, 2 6 J a n. De Koning heeft den afgevaardigde Maury benoemd tot onder secretaris van de posterijen en telegrafie. Ook heeft de Koning 33 nieuwe senatoren benoemd, onder wie de burgemeeser van Napels, alsmede de generaals Barbieri, Go- van en Masdea. Spanje. Te Barcelona zijn weder 27 beschuldigden wegens het Juli-oproer voor den krijgsraad verschenen. Twaalf werden ter dood, vier tot levenslange gevangenisstraf, de overigen tot langdurige gevangenisstraffen veroor deeld. Dit vonnis moet nog door den kapi tein-generaal bekrachtigd worden. Rusland. Peters burg, 26 Jan. De moorde naar van overste Karpow, Wostreesenski, alias Petrow, is hedenmorgen vroeg terecht gesteld. Griekenland. Athene, 26 Jan. Een mededeeling aan de pers verklaart, dat twee zittingen deT Kamer achtereenvolgens moesten wor den opgeheven wegens onvoldoend aantal Kamerleden. De regeering moet geneigd zijn haar ontslag aan te vragen. Het gerechtelijk vooronderzoek van de vloot-revolutie van einde October 1909 na dert zijn einde. Een-en-twintig marine-offi cieren zijn in staat van beschuldiging ge steld, de onderofficieren en matrozen daar entegen worden niet vervolgd. De aanklacht is a'ldus geformuleerddat de beschuldig den, gezamenlijk met vele anderen en om politieke redenen, door gebruikmaking van geweld tegen personen en zaken, poogden zich op de plaat6 der regeering te stellen, door den minister van marine te dwingen öf af te treden, öf tegen zijn wil aan het parlement door hem opgestelde, het ont slag van hoogere en lagere marine-officie ren betreffende, wetsontwerpen voor te leg gen en tevens het parlement tot aanneming dezer wetsontwerpen uit te noodigen. De oordeelvelling over deze niet militaire, maar politieke misdrijven valt onder de bevoegdheid van de burgerlijke rechtscolle ges (jury of strafkamer), de hoogste er op gestelde straf is levenslange gevangenis straf. De strafkamer der rechtbank verwees in eerste instantie reeds voor zes weken alle aangeklaagden naar de rechtbank van d« gezworenen te Athene. Op de bezwaren door de aangeklaagden den ingebracht bij de strafkamer van het Hof van Appèl veranderde deze op wet telijke en zakelijke gronden het be sluit in eerste instantie in zooverre, dat ze de misdrijven wel bewe zen noemde, maar ze slechts bij luitenant Typaldos en vijf andere officieren als zoo danig- qua'lificeerde, terwijl de overige 15 aangeklaagden slechts wegens eenvoudige medeplichtigheid" en dus maar van één feit beschuldigd werden. Ook het Hof ver wijst alle beklaagden wegens de overeen stemming der aanklachten naar een gemeen schappelijke behandeling hunner zaak voor de rechtbank van gezworenen. Echter beval het gelijktijdig liet ontslag uit preventieve hechtenis der 15 mede-schuldige officieren. Zoowel tegen den leider Typaldce als tegen n Roman van 116 ANNA WAHLENBERG. Uit het Zweedsch doob Betsy Bakkeb Nort. Op dit oogenblik lachte Robert echter tegen haar. Dc hulpbehoevende en weemoedige uit drukking van haar -blik bad zijn hart ge troffen te midden van al de duizelende ge dachten, die hem vervulden. Hij begreep, diat zij hem riep en hij kwam en ging naast -haar zitten, trok 'haar hoofd, tegen zijn schouder, terwijl hij met Agnes door bleef praten, liet hij onophou delijk zijn hand liefkooeendl glijden over Flora's haar en wang. Op Agnes maakte 'het den indruk alsof hij een klein huisdier liefkoosde, en ze on dervond een nauwelijks bewust gevoel van welbehagen 'bij de aanraking der zachte huid en 't bewustzijn van trouwe liefde, waarmee het hem omgaf, terwijl liij met zijn ziel en gedachten op een heel andere plaats was. Zijn eigenlijk ik was 'bij haar, Agnes. Dat .behoorde haar. En zijn hand, die zacht over Flora's haar gleed, had 4 slechts mechanische liefkoozingen te geven. Maar voor Flora bezaten deze liefkoo zingen een wonderbare kracht, ze kalmeer den haar. Ze zeiden haar, dat als ze ook oen dom arm schepsel was, dat niet tot zijn ziel kon spreken, en hij zich ook tot an deren moest wenden, die een vlugger en be ter 'bevattingsvermogen haddén dan zij om zijn gedachten vlucht te volgen, er toch banden waren, die hein altijd tot haar te rugtrokken. Midden in zijn ijverigst rede neer en mei een ander, zocht en dacht hij aan haar. Eu naarmate zijn gemoed weer in evenwicht kwam, sloot hij zich steeds dichter bij haar aan, en al warmer en tee- derder werdén zijn liefkoozingen. Hij had slechts van elders gehaald wat hem ver- frischte en sterkte. Toen was hij weer hij haar teruggekeerd. Zou ze dan niet blij zijn dat er iemand was, die hem kon geven wat zij hem niet kon schenken? En was het niet ondankbaar zich in smart te verdiepen, dat zij niet alles wat hij behoefde hem kon geven De hoofd zaak was toch dat hij niet meer leed, maar weer lachte tegen haar en anderen. Na een paar uur, toon Agnes afscheid genomen had en Slechts op Robert wachtte, die haar zou .wegbrengen, maar even zijn zaklantaarn haalde, bleven de dames een oogenblik alleen. iAgnes was bezig met haar toilet, maar moest zich plotseling omkeeren. Ze wist dat Flora ai aar haar keek. Dezo had soms een wijze van naar niemand te kijken, dat men het voelde, zélfs al stond men ook met den rug naar haar toegewend. En ze ont- moette ook werkelijk haar oogen, die een dieipe, innerlijke uitdrukking hadden. ,,Dank dal je gekomen bent", zei Flora heel stil. „Het deed Robert zoo veel goed. En -als hij verheugd ie, dan ben ik het ook." Agnes monsterde haar, alvorens te ant woorden.' En tioen het antwoord eindelijk kwam, was het eenlettergrepig en volstrekt niet op 'zoo'n hartélijken toon als Flora's woorden en (bovendien vergezeld van een gezicht, dat haar vriendin zich deed afvra gen of ze haar op eene of andere onbegrij pelijke wijze (beleedigd had. En dat had ze ook werkelijk gedaan. Ag nes was verontwaardigd, want de dankbe tuiging leek haar d:m en minachtend te gelijk. Ze dankte haar dat ze meer voor haar man was dan zij zélf. Had men ooit zoo iets 'belachelijks gehoord? Was ze dan vol strekt niet bang voor haar? Vond ze het zoo onnoodig jaloersch op haar te zijn? Teldé. ze haar heelemaal niet mee? Dat was werkelijk een beleediging. Agnes' hoogmoedige wijze, haar verhou ding tot Robert ale iets volkomen geeste lijks en subtiels te beschouwen, was in een oogenblik weggeblazen. Ze had mooi en be- tooverendl willen zijn om .Flora een les te geven. En onwillekeurig ging ze naar den spiegel in de vestibule en .streek beur haar op oen wijze, die haar er overmoedig deed uitzien. Dat stond haar hét best, dat wist ze. En teen ze haar spiegelbeeld beschouw de, kon ze niet nalaten te vinden, dat ze er jong en knap uitzag. Er was iets oor spronkelijks en stijlvols in haar uiterlijk, dat kon men niét ontkennen. De gemoedsstemming had bovendien kleur aan haar wangen gegeven en glans aan haar oogen. Dat alles gaf haar zoo veel genoegen er» vertrouwen dat zij zich voel de als een godin der zege. En toen Robert er nu aan kwam, zétte ze een gezicht als een vorstin, richtte zich op en maakte een genadig gebaar niet de hand. „Zie daar, mijn cavalier," zei ze met schertsende gran- dessa. Zullen we nu naar .buiten gaan en dwepen in den maneschijn in het feeën- slot?" Robert's gevoelig oog zag dadelijk dat ze zich 'uit de lijst verheven -had en was dadelijk in de rol. Diep buigend kuette hij haar vingertop pen. „Van lvarte gaarne, schoon© dame", ant woordde hij. En met een blik vroeg hij Flora, theatraal fluisterend„is het de hoed of de mantel, die zoo goed staat? En is het werkelijk zoo, dat ze mét. den dag jonger en mooier wordt? Natuurlijk kwamen de 'beide dames lachend overeen, dat. liet laatste de waar heid was En Agnes ging heen met een triomf in he; hart. Wel was zo niét heel zeker in hoever Flo ra haaT waard vond, jaloersch op haar te zijn of niet. Haar lachen had bijna te vroo- lijk en te natuurlijk geklonken. Maar Agnes had in elk geval een soort eerherstel. Robert had götoond' en toonde ondub belzinnig, dat hij niet alleen de intelligen tie in haar schatte. XII. De pijn van den slag. dien Robert Lan- dell had gekregen, verminderde, en of schoon de wond nu en dan weer openging en samentrok, zou die wel 6poedig genezen zijn, indien die daarvoor tijd had gehad. Maar het duurde niet lang voor dezelfde geschiedenis zich herhaalde. Dc couranten waren nu eenmaal begon nen zich te bemoeien met het sanatorium en ze bleven het doen. Drie of vier uitvoe rige artikelen verschenen en waren voor 't grootste gedeelte ongunstig. Beleefd geschreven en beduidend: zachter gesteld dan het eerste,maakten ze toch op Robert den indruk van een stelselmatige t vervolging, omdat ze vaststelden als de al gemeene mocning, dat zijn laatste werk niet ■behoorde tot zijn meest gelukte. Hij beschouwde zich ais het onrecht vaardigst behandelde mensch op aarde. Hij meende, dat men overeengekomen was hem uit te stooten en zijn ondergang <te ver oorzaken. Hij werd nerveus en in de he vigste mate prikkelbaar, zooals zijn huis- genooten hem nooit eerder hadden gezien. Een kleinigheid wond hean op, voor 't ge ringste wat niet in orde was, bracht hij 't geheele huis in oproer. Een oogerVblik daar na vroeg hij om vergeving, alsof hij zich heel erg bezwaard voelde. Hij was ziek, naar lichaam, en geest. De tegenspoed was lieai te zwaar, want hij was niet als de .meesten verhard en bereid dien te ontvangen. Bijna dagelijks vertrok .hij naar de ,stad, gedreven door de begeerte te hooren wat de menschen dachten en zeidon, want hij was overtuigd dat men overal zijn lot be] tan- delde. .En hij werd ontvangen met kame raadschappelijke handdrukken, goéden raad om zich niet te storen aan critiek of oen paar krachtige, uit sympathie geboren scheldwoorden tegen degenen die hem' niet genoeg waardeerden. Maar uien beeld zich niet lang met dit onderwerp bezig. Het scheen merkwaardig genoeg niemand zoo bizonder te interesseeren en hij keerde te rug in dezelfde stemming als hij weg wa» gegaan. Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 1