KOLONIËN. BINNENLAND. Uit den omtrek. pacha, zonder dat deze evenwel geraakt werd, en de gevangen genomen Spanjaar den maakten gebruik van de ontstane ver warring om te ontvluchten. Een verzoek van den pacha aan de Spaansche officieren tot uitlevering van de baldadige soldaten werd van do hand gewezen, en de pacha diende daarop een klacht in bij het consulaire corps te Tanger, bij den vertegenwoordiger van den Sultan te Tanger en bi} den Maghzen te Fqz. Si Guebbas zond onmiddellijk het. hoofd der mehaün naar Larrache om ter plaatse een onderzoek in te stellen en het Spaansche gezantschap vaardigde met hetzelfde doel, een legatie-secretaris af. Beiden schoepten zich zoo spoedig mogelijk in, maar de zee was zoo onstuimig, dat hun schip Larrache niet kon bereiken en te Cadix moest bin- nenloopen. Oost-Azië. De Koreaan, die prins Ito heeft ver moord, is ter dood veroordeeld door het hof van Port-Arthur. Een medeplichtige is veroordeeld tot drie jaar en een ander tot 18 maanden dwangarbeid. Canada. Ottawa, 15 F e b r. Na een tarief- oorlog," die vele jaren geduurd heeft, heb ben Duitschland en Canada een voorloo- pige tariefovereenkomst gesloten. Canada verleent een surtaxe tot een bedrag van een derde der gewone rechten op den Duitschen invoer, terwijl Duitschland aan Canada een minimum-tarief toestaat op bepaalde goede ren, die vandaar uit worden geimporteerd Duaronder zijn begrepen graan, vruchten, timmerhout, paarden, vee en meel. Uitge sloten zijn spek, gecondenseerde melk, hout, alcohol, pulp en cellulose voor stroobord. Allerlei. Brussel, 16 Febr. De „Dernière Heure" bericht, dat de erts werkers to Ant werpen dreigen het werk neder te leggen, .wanneer de patroons niet toestaan, dat er weder onafgebroken gewerkt zaïl worden zonder middagrust. In een onderhoud tus- schen arbeiders en patroons verklaarden laatstgenoemden het verzoek niet te kun nen inwilligen, daar zij van 12 tot 1 uur 30 niet kunnen beschikken over spoorwegma- terieel. De arbeiders hebben heden ochtend verklaard, dat zij hunne zaak nog niet als verloren beschouwen. Een groot aantal schepen zijn op weg naar Antwerpen en het is waarschijnlijk, dat de staking afgekon digd zal worden, wanneer de haven vol schepen ligt. De eitswerkers verzekeren, dat zij kun nen rekenen op de solidariteit dei* andere dokwerkers. Er is sprake van, dat men in het ver- giftig'iiigspfoees tegen luitenant Hofrichter te Weenon den beschuldigde een burger-ad vocaat Lot verdediger zal geven. Een van Hofrichters bloedverwanten zal den keizer, in een particuliere audiëntie, verzoeken dat men dien advocaat zal vergunnen, met den beschuldigde te spreken, verdedigingsmate- ri'aal te verzamelen en dat voor zoover het proces zulks gedoogt, openbaar te maken. Een goudsmid te Düren had door middel van oen galvanischen stroom twin- tigm arkstuk ken in gewicht verminderd en deze daarna weer in omloop gebracht. Het goud, dat hij langs dezen weg verkregen had, gebruikte hij voor het vergulden van voorwerpen. De rechtbank te Aken heeft' hem nu zes maanden gevangenisstraf opgelegd. .In het kasteel van Conellan, zoo wordt uit ltenues gemeld, is in den nacht ingebroken en uit een der zalen een kost baar wand-tapijt, ter waarde van 50.000 frank gestolen. Er wordt niets anders ver- mist. Het kasteel was tijdelijk onbewoond. P a r ij s, 1 6 Febr. De Seine steeg 15 centimeters en daalde 11 centimeters te Monter eau. De Marne steeg 31 centimeters te Chalitert. Grimstad (Noorwegen), 16 Febr. Hot Deensche stoomschip Cambedja met stukgoederen, en oen laiciing hout op weg van Frederikstad naar Zuid-Afrika, is he dennacht bij Hesnatss vergaan. Het stoom schip ,,Activ" redde 13 personen der be manning. Eon boot met 16 schipbreukelin gen wordt vermist. O OST-1N Dl E. De correspondent te Batavia van het Hbld. seint d.d. heden het volgende: ,,T© Semarang en te Soerabaja deden zich gevallen van cholera voor, ook onder die Europeanen. Een epidemie wordt gevreesd." De Staatscourant van Donderdag 17 Februari bevat o. a. de volgende Kon. be sluiten bevorderd tót rijksboekhouder le klasse bij het kantoor der belastingen te 's Her togenbosch P. J. Kusters, thans idem 2e klasse bevorderd tot commies met den titel van 2e adjunct verificateur bij de directie van de grootboeken der Nationale Schuld de adjunct-commies mot den titel van 2e adjunct-verficateur H. D. Heukers; tot commies-boekhouder bij die directie H. Ver schoor eervol ontslagen de 2e klerk bij den pen sioenraad voor burgerlijke ambtenaren en den militairen pensioenraad T. P. J. Stam en is hij benoemd tot le klerk bij het de partement van financiën bevorderd tot referendaris bij het depar tement vau buitenlandsche zaken jhr. J. de Rover© van Brougel, hoofdcommies met den persoonlijken titel van referendaris; benoemd tot adjunct-secretaris der Staats commissie omtrent de arbeidsvoorwaarden van rijkswerklieden G. do Nes, opzichter -n algemeen dienst voor do spoorwegen bij den Raad van Toezicht op de Spoorwegdiensten, te Den Haag. benoemd tot gedelegeerde der Nederlaud- sche Regeering bij de commission interna tionale de l'enseignement mathématdque", dr. Cardinaal, hoogleeraar aan de Tech nische Hoogeschooi te Delfi aan R. J. Castendijk, hoofdingenieur- directeur van den Rijkswaterstaat der 1ste klasse tc Arnhem, is verlof verleend tot het aannemen van het ordeteeken van ria- dor 3de klasse m de orde van den Roodeu Adelaar, hem door Zijne Mlaj'esfbedt den Duitschen Keizer, Koning van Pruisen ge schonken met ingang van 16 Februari 1910 is lo. D. de Zeeuw, thans sluismeester bij het kanaal van Terneuzen te Sas van Gent, als zoodanig benoemd bij de middienaluis te Terneuzen 2o. P. van Kessei Gzn., than* sluismees- ter aan de Oostsluis te Terneuzen, als zoo danig benoemd te Sas van Gent; 3o. J. L. Geerlings, thans hulpsluismees- ter te Sas van Gent, als zoodanig benoemd aan de middensluxs, te Terneuzen 4o. M. Veenstra, thans sluisknecht te Nieuwersluis, benoemd tot hulpsluismeester bij liet kanaal van Terneuzen to Sas van Gent. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Pirns waren Dinsdagavond van 9A tot 10A uur op de. soiree dansante, door H. M. dè Koningin-Moeder gegeven voor een groot aantal genoodigden, waaronder behalve de leden der uitgaande wereld, leden van liet. corps diplomatique en de minister van buit. zaken. Hot bal, opgeluisterd door de strijkmu- zick der Militaire Kapel, eindigde met een bloemen wals. De laatste partij op 18 dezer zal een raóut zijn. Koningin en Prins .hadden gisteren den generaal Van Heutsz, afgetreden gou verneur-generaal van Nederlandsch-Indië, aan Hun tafel. Met den voormaligen opperlandvoogd wa ren aan dit diner genoodigd de gep. luit.- gen. Rost van Touniugen en de gepens. ge neraal-majoor jhr. de ,Lannoy, beiden d- judant van H. M.. in buitengewonen dienst en gediend hebbende bij liet Indische leger. Z. K. II. de Prins heeft gisterenavond na afloop van het Hof diner, ter ©ere van generaal Van Heutsz, dat ten 64 uur aange vangen was, ten 8.17 per Staatsspoor de Residentie verlaten naar het Loo, vergezeld dloor Zijn adjudant, jfor. Van Suchtelen van de Haare. De gevolmachtigde van Venezuela, 'dr. Grisanti, is gisteren uit Parijs te 's Gra- venh age teruggekeerd De nieuwbenoemde gezantschapssecre taris 2e kl. jhr. dr. II. M. van Weed©, wordt in die hoedanigheid tijdelijk geplaatst bij H:\ Me. gezantschap te Washington. De nieuwbenoemde gezantecihaps-attacihé mr. Thurkow wordt werkzaam gesteld bij de Neder!andsch© Legatie te Weenen De Nederlandse he gezantscihapsraad te Londen, jhr mr. A. van der Goes, is met verlof hier te lande aangekomen. Z. M. Koning Albert van België heeft den luit. t. i le kl. baron Van Afibeck, die toegevoegd was aan de buitengewone missie van België, genoemd tot officier der orde van de Kroon van België. De brief van baron Van Heeckeren. Naar men verneemt' is de 'brief van het lid der Eerste Kamer, baron Van Heeckeren, gisteren op die Kamer ont vangen. De vraag hoe ten opzichte van me missive moet worden gehandeld, maakt een punt van overweging uit tusschen dén presi dent en het bureau der Kamér,'o. a. of het stuk dadelijk gedrukt aan de leden zal wor- dien gezonden of ingebracht zal worden in de eerstvolgende zitting dier Kamer. Baron Van Heeckeren van K c 11' en D r. K u y p e r. De meeste bladen leggen de grootste verwon dering aan den dag, dat ongeveer op het zelfde oogenblik het orgaan van dr. Kuy- per, De Standaard, met veel nadruk kwam verzekeren, dat alle praatjes over een brief dien de Duitsche Keizer in 1904 aan H. M. de Koningin zou hebben gezonden, pure verzinsels waren van een onheusch man, de 'lieer Van Heeckeren in zijn laat ste brief met even groote stelligheid den toen mali gen minister-president, dr. Kuy- pr als de bron der geruchten heeft aange wezen. Van verscheidene kanten wordt er dan ook op aangedrongen, dat vanwege dr. Kuyper opheldering zal worden gegeven. De Tweede Kamer is gisteren begon nen met het afdeelingsonderzoek, o. a. van het enquête-voorstel-Troelstra en het ontwerp betreffende het gemeentelijk belastingstelsel. Katholieke Kamerclub. Naar de Maasbode verneemt, is in de Dins dag gehouden vergadering prof. W. H. Nolens, afgevaardigde voor Venlo, gekozen tot voorzitter der Katholieke Kamerclub. De Haagsche correspondent van De Tel. merkt op, dat door het voornemen van dr. A. Kuyper om zich van deelneming aan de werkzaamheden der Kamer te onthou den, zoolang zijn zaak hangende is, een ietwat vermakelijke situatie is ontstaan. ,,Want als men bedenkt, hoe het voor- loopig verslag, dat over het enquête- voorstel verschijnen zal, door mr. Troelstra moet worden beantwoord en hoe er nergens een termijn is voorgeschreven, waarbinnen dat antwoord moet worden ingediend, dan ziet men dus, dat het in de macht van den heer Troelstra ligt, dr. Kuyper zoolang als hij wil buiten de Kamer te houden Is dat vermakelijk of niet?" Blijkens bij het departement van Marine ontvangen bericht is Hr. Ms. pant serschip Tróinp, onder bevel van den kapi tein ter zee J. W. Terraijtelen, 15 dezer Dungeness gepasseerd. Kolonel W. L. Brocx. Kolonel W. L. Brocx, plaatselijk commandant ie Amsterdam, zal 1 Mei den dienst met pen sioen verlaten. N. v. d. D. Aan het examen tot den rang van 2e luitenant zal dit jaar worden deelgenomen door 108 cadetten van do Kon. Mil. Aca demie, verdeeld als volgt: voor het leger hier te landeinfanterie 15, cavalerie 6, artillerie 27, genie 3voor het leger "n Oost-Indiëinfanterie 39, cavalerie 5, ar tillerie 11, genie 2. Gesteld ter beschikking van den gou verneur-generaal van Nederlandsch-Indië ten einde hem met aanstelling als burgerlijk ambtenaar te benoemen tot oudheidkundig ambtenaar daar te lande dT. N. J. Krom. W. A. E e 11 j e s. f Te Apeldoorn is op 69-jarigen leeftijd overleden de heer \V. A. Eeltjes, oud-districtsinspecteur bij het rïjkstoezicht op de spoorwegdiensten in het vijlde district ter standplaats Apeldoorn. De overledene werd in 1908, na 47 jaren rijksdienst, gepensionneerd. S. D. A. P.-Gongres. Op 27, 28 en 29 Maart zal te Leeuwarden het 16e con gres worden gehouden van de S. D. A. P. Op de agenda komen de jaarlijksche punten voor, waarvan ditmaal het onderwijs het voornaamste uitmaakt. Het partijbestuur heeft nl een voorstel ingediend om, met behoud van de Groninger motie^ een nader onderzoek in te stellen naar de werking van het bestaande subsidiestelsel voor het bijzon der onderwijs en hierover in het volgend con gres rapport uit te brengen. Verschillende afdeelingen evenwel verlangen meer afdoen de maatregelen om aan de openbare school te ontnemen niet alleen elke godsdienstige, maar ook elke nationale en maatschappelijke strekking Vrouwenarbeid. Le Ver- eeniging voor de Staathuishoudkunde en de Statistiek zal op de eerstkomende ver gadering behandelen: De maatschappelij ke beteekenis van den arbeid der gehuwde vrouw en de houding, door de overheid tegenover dit vraagstuk aan te nemen. Praeadviseurs zullen zijn de dames mr. E. van Dorp en Anna Polak en de inspec teur van den Arbeid te Deventer, Is. P. de Vooys. Bakkers nachtarbeid. Het Bakkerscomité (voorzitter dr. J. Roeiers van Lennep, secretaris mr. H. Blaupot ten Gate) heeft zich met een adres tot de Tweede Kamer gewend, waarin wordt- aangevoerd, dat 't het Nationaal Comité voor Afschaffing van Bakkersarbeid niet is mogen gelukken in zijn verzoekschrift aan te toonen, dat af schaffing van nachtarbeid in het broodbak kersbedrijf over de geheele linie zou zijn door to voeren, zonder zoowel het algemeen belang van het geheele Nederlandsche volk, als de bijzondere belangen van het gezonde deel der bakkerij ten zeerste te schaden. Vervolgens worden naar aanleiding van het request van het Nationaal Comité eenige opmerkingen gemaakt. Larensoh© Kunsthandel. Zondag 20 dezer wordt in de salons van dien Larenschen Kunsthandel op. die Heeren gracht 495 te Amsterdam, een tentoonstel ling geopend van schilderijen van den La renschen landschapschilder Frans Lan,g&veldj en nieuwe cameaturen van den Bosschen c. catunst Herman Moerkerk. De Amsterdamse ie stad- hwiskwestie. Dinsdag avond is te Amsterdam een openbare vergadering van Arcbitectura gehouden over de Paleis-Stad- 4 huiis-kwestie. Aangenomen werd bij acclamatie een mo tie, door het bestuur voorgesteld, waarin de vergadering uitsprak de wenschelijkhela, dat alvorens een definitieve besliss..ig wordt genomen, een onderzoek zal worden inge steld naar de mogelijkheid om aan het oude Raadhuis zijn oorspronkelijke 1 ©stemming te hergeven. De voorzitter sprak de hoop uit, dat het gesprokene weerklank mocht vinden in den gemeenteraad. In verband "met de Dam plannen in hun geheel zou spr. inmiddels gaarne zien, dat een der architecten nog eens zou ontwikkelen het denkbeeld om een geleidelijke organische wijziging van het Damplein gedurende bijv. eenige tientallen jaren af te wachten en niet nu een definitie ve beslissing te nemen. De lift in het gebouw dier Tweede Kamer zal dioor electrische beweegkracht in werking worden gebracht. De ko-ker wordlt gemaakt in gewapenu beton. Een blok aan l^e t been. Met een blok aan 't been is Zóndagmiddag om 1 uur uit Amsterdam een man, in zijn kring bekend als „Roode Karei" op stap gegaan naar Parijs. Het gaat om een wed denschap van een paar honderd gulden. Door het gunstige weer was de belang stelling op den geheelen straatweg Amster damHaarlem bijzonder grcot, de ketting van het blok, liet nogal eens los, enkele gedeelten werden daarom zelfs zonder het „blok" dat rollend word': meegetrokken afgelegd. Onderweg verkoopt Roode Karei ansich ten, om daarmede in zijn onderhoud te voorzien. Bij het passeeren der electrische trams moesten de noodige veiligheidsmaat regelen worden genomen voor de vele c- langstellenden in deze „sport". Omstuwt door een groote menschenmassa bereikte Karei eerst des avonds te 7 uur Halfweg, van waar Maandagmorgen de tocht naar Haarlem werd voortgezet; door de herstel ling van den ketting had hij te Halfweg heel wat oponthoud. Maandagmiddag - omstreeks 4 uur kwam deze eigenaardige wandelaar de Amster- damsche Poort binnen, waarna hij, getooid met. oranjesjerp en omstuwt door een 'al rijk belangstellend straatpubliek, waaron der vooral de jeugd goed was vertegen woordigd, door Haarlems straten zijn blok voortsleepte. (O. II. Ct.) Merkwaardige Tweeling geboorte. Naar de Nijm. Crt. is on der Hees een tweeling geboren van meis jes, die aan elkaar gegroeid waren over het geheele borstbeen, het ribbenkraak- been en den bovenbuik. De tweeling kwam dood ter wereld. Bunsings. Door den lioogen wa terstand in Friesland hebben de bunsings de hooggelegen zandgronden in die pro vincie opgezocht, waar ze nu veel gevangen worden. Tc Beetsterzwaag heeft men reeds meer dan 100 dezer dieren bemachtigd. Een boschwachter ving er in ruim 14 dagen 13 stuks. Poging tot doodslag. In booger beroep diende Dinsdag voor 't Ge rechtshof le Amsterdam de zaak tegen Klaas Portengen, Gerrit van Drie en Bart van Wilgenburg, grondwerkers, die zich heb ben te verantwoorden wegens mishandeling en poging tot doodslag, gepleegd op Gerrit van Va alen. Zij hadden een wr-ok tegen dezen, om dat hij aan den overkant van het IJ een werkje, dat zij aanvankelijk te zamen be gonnen, waren, alleen had voortgezet. Op 1 October j.l. hadden zij hem opge wacht en toen Van Vaalon, beducht voor een pak slaag, aan boord van een schip vluchtte, dat in het Oude Gat lag, hadden zij hem met geweld uit het vooronder ge baald, hem tot bloedens toe getrapt en ge slagen, hem ten slotte overboord gegooid en getracht hem met een dweilstok onder te duwen om hem te verdrinken. Gelukkig kon Van Vaalen goed zwemmen en wist bij zich te redden, geholpen door de opvaren de van een motorbootje, dat hem oppikte. Overeenkomstig den eisch van het O. M. werd Portengen veroordeeld tot vier jaren gevangenisstraf, Van Drie tot drie jaar en zes 'maanden en Van Willgenburg tot drie jaren. Van dit vonnis waren zij in hooger be roep gekomen en zoo diende hun zaak Dinsdag voor het gerechtshof. De advocaat-generaal eischte tegen de drie beklaagden dezelfde straffen als door de Rechtbank waren opgelegd, ter zake van po ging tot doodslag. Uitslag over 14 dagen. De moord te Beetgumer molen. Voor de rechtbank te Leeuwar den stond gisteren terecht de 19-jarige bak kerskneclhit Riemer v. d. M., van Meniai- dlum, thans gedetineerd. Hij wordlt beschuL'" gd van a. doodslag, daar hij op 7 Januari 1.1. te Beetigumermolen Antje Andringa opzettelijk van het levien heeft beroofd, door, met liét oogmerk haar te dlooden, haar opzettelijk met een scherp mes een groote snede aan den hals toe te brengen, zoodlat de groote rechter halsslagader en de groote halsader werden doorgesnedentengevolge van welke verwondingen zij dioor verbloeding eenige oogeniblikken daarna is overledenalthans het opzettelijk toebrengen van zwaar' licha melijk letsel, den dood tengevolge hebbendé in ieder geval mishandeling, den dood tengevolge hebbende b. diefstal van eeri overjas en e&n paar handschoenen, die zich in een dér zakken van die jas bervondièn, gepleegd 5 December j 1in het tramstation te Leeuwarden, ten nadeede van II. Lijn. Beklaagde békende het misdrijf te hebben 'gepleegd. Na het verhoor van de getuigen vorderde het O. M. wegens doodslag en diefstal 15 jaar gevangenisstraf. De vermiste f 400 van Landbouy. Zooals reeds kort gemeld, wordt op een der bureaux van het departe ment van Landbouw, Nijverheid en Han del uit een brandkast' een eom van ruim f 400 vermist. Bij nadere informatie is ons gebleken,.dat dit bedrag verdwenen is uit de kas der af deel in g secretarie en expeditie van de di rectie van den Landbouw, in de Lange Houtstraat. De desbetreffende gelden be vonden zich in de kas, welke berust bij den commies ,ehef van den liuish oudelij ken dienst, den heer Z. Th. de Jongh van Ar- kel, en werden een dag of tien geleden ver mist. Verschillende ambtenaren en beambten zijn reeds door de politie gehoord. Naar verondersteld wordt, heeft men hier niet met een geval van inbraak te doen, doch zouden de gelden uit de kast genomen moeten zijn, toen deze openstond. (N. Ct.) Afpersing. Men méldt uit Lei den,, d.d. 15 Febr. Iieder avond werd door den heer G. Timp, banketbakker en lid van den gemeen teraad aldaar een brief ontvangen, waarin onder bedreiging, dat men hem anders van het leven zou berooven, een bedrag van f 500 werd gevraagd,, op zeker tijdstip op een aangegeven plaats te déponeeren. De onderteekening „de hoofdman van de ben de „De Zwarte vlag", doet eenigszins ver moeden, dat men hier met een ongepaste grap te doen heeft. Brutale inbraak. Gisteren avond is tijdens de vergadering van het be stuur vai. den Werkmansbond der Neder- duitsch Hervormde gemeente, in haar ge bouw aan de Botersioot te Rotterdam, in gebroken. De dieven maakten zich meester van een kist-, inhoudende papieren en een collectebus. Later op den avond werd door voorbijgangers op den Coolsingel gemerkt, dat een paar verdachte personen een kist in het Vestwater wierpen en zich daarop uit de voeten maakten. Op aanwijzing van deze voorbijgangers zijn gisteren avond nog in een danshuis in de Zandstraat, twee per soden gearresteerdDe in hét water gewor pen kist bleek de gesctolene te zijn. De „Prins Willem II". De directie der Kon. West-Ind. Mail deelt mode, dat door de Regeering telegrafisch© order is gegoven aan Hr Ms. pantserdek- schip Utrecht, nu kruisen,do in West-Inidië, om zoo spoedig mogelijk van Paramaribo uit, zee te kiezen, ter opsporing van het stoomschip Prins Willem II. De directie heeft den gezagvoerder van hot stoomschip Prins Willem IV der maat schappij, welk stoomschip binnen enkele da gen uit Wcst-Indië naa- Nederland moot vertrekken, opdracht gegeven, te trachten het &.s. Prins Willem tl op te sporen. Door den trein gedood. Dinsdagavond omstreeks 7 uur is door een trein, komende uit de richting Dordrecht, op de brug over het Spuikanaal op Feijen- oord, een als schipper gekleed man over reden. De man was onmkldelijk dood. Het lijk is naar het lijkenhuis op Crooswijk overgebracht *- - Van den trein gevallen. De arbeider-remmer W. H. is gisterenmor gen nabij 't station R.oermond van 'n goe derentrein gevallen eii zoodanig verwond, dat hij tijdens het vervoer naar het zieken huis is overleden. Een bruiloft met een noodlottig gevolg, Te Amibt-Al melo werd Zaterdagavond een bruiloft ge vierd. Zekere A. L. kon het nioi best, ver dragen, dat hij niét tot de gasten behoor de en vernielde des nachts de ruiten dér woning waarin men feest vierde. Op het ge rinkel ging een der genoodigden naar bui ten e.i bracht L. een messteek in den hals toe, zoodat een slagader werd! getroffen. De getroffene is overleden eri de vermoedelijke dader, zekere S. B., koopman uit Almelo, gearresteerd V e r d r o n k e n. Te Edam is Dins dagavond 5 uur verdronken de ruim1 50- jarige arbeider T. Dekker. Overstroom ing in Fries land. Een verslaggever van het Hbld., 'die een kijkje noemt in Friesland, waar het water zulke groote uitgestrektheden heeft overstroomd, meldt: Een tro os tel o o ze aanblik, al deed heden de winterzon het over de landen ge stroomde water vroolijk glinsterenBoven de oppervlakte, dip hier en daar met een ijskorstje bedekt- was, ..steken boomen uit, een hekje of een rand van een dijkje dat het water niet meer heeft kunnen tegenhou den. Op andere plaatsen is het land slechts gedeeltelijk ondergeloopen of zijn de sloo- ten ongewoon breed geworden. Dapper, als met den moed der wanhoop, malen water molentjes op dammen die nog stand gehou den hebben. Andere molens staan met stil le wieken werkloos in .liet water. Wel het ergste is de toestand in de ge meente Idaardoradeel, het laagste deel van Friesland. De acht dorpjes, die deze ge meente vormen, wahrvan Grouw de hoofd plaats is, hebben volgens de jongste volks telling samen 5624 inwoners. Van de ge heele oppervlakte dezer gemeente, ongeveer 7000 H. A„ staat meer dan de helft onder water. Over een afstand van ruim zeven K. M. hemelsbreed heeft men er gisteren kunnen varen van Gróüw naar Eernewoude, daar waar anders gedeeltelijk althans land was. Te Wartena, een dorpje eveneens tot Idaarderadeel behoorend, zijn gisteren de ongeveer een meter hooge dijken be zweken van een paar polders, die anders zomer edi winter droog blijven. Over een afstand van ongeveer 300 meter staat het water te Wartena een voet hoog op den Puinweg. De trein van Heer en veen naar Leeuwar den rijdt langs geheel of gedeeltelijk over stroomde velden, waarboven nog als op eilanden de boerenhuizen uitsteken. Te Leeuwarden was heden de wa terstand 76 c.M. boven zomerpeil, te Grouw 78 c.M. Volgens bij den provincialen water staat ingewonnen inlichtingen, is de toe stand niet onrustbarend.. Het wachten is alleen op Oostenwind, die in staat zal stél len hot overtollige water op de Zuiderzee te loo ze li Uit Sneek werd d.d. 15 Febr. aan de LeeuwCtgemeld Door het doorbreken van den polderdijk aan de Brekken is de polder tusschen dit water, den Lemsterstraatweg en deze stad, geheel ondergeloopenAl dagen stond deze polder reeds blank. De daarin gelegen ervan zijn alleen per bootje te bereiken. Door den lievigen Zuidenwind van he den morgen werd het polderwater met kracht opgestuwd naar onze stad; het water in de Draaisloot steeg dea-mate, dat een gedeelte der Boschstraat onderliep en in sommige woningen, bewoond door den slager Groen land e.a., het water wel 30 c.M. hoog stond. Stoelen en stoven dreven in de kamers rond. In een dezer woningen lagen zelfs twee kin deren in een wieg, terwijl het water er rondom in de kamer stroomde. Een viertal woningen zijn met behulp der politie ont ruimd en de bewoners bij familie opgeno men Door het opwerpen van een dam op het bedreigde punt, door de gemeente-rei niging, is het gelukt het water verder te keerenhet ondergeloopen gedeelte straat liep weer droog,. Maar daarmede is het niet uit de woningen. Ook aan het Zomerrak en den Oppenhui- zerweg stroomt het water over de srraat en wordt het verkeer onderhouden door loop planken. Aan de Geeuwkade staat het wa ter hier en daar ook op dé straat en staan de wallen er ondier. In Oppenhuizen moet die toestand" ook elk oogenblik hachelijker worden. Daar is o.m. de polder tusschen Westerbrugsloot Brekken en Oppenhuizerweg één groote wa termassa. 't Water is daar de laaggelegen woningen reeds binnengedrongen. Bij den bakker W. aldaar moet het zelfs bijna een tafelhoogte in de kamer staan. G. Dijkstra te Terzooi heeft zijn hoe?*e- plaats onder „Lytsewierum" moeten ont ruimen. 't Vee is bij anderen gestald en het huisraad in veiligheid gebracht. Uit IJsbrechtum bracht een boer heden al zijn vee ter markt, omdat de stal len onder water staan. De toestand in deze streken wordt zeer kritiek Utrecht. Heinrich Fiedler zal 17 dezer te Haarlem en 1 Maart te Nijmegen optreden. Ook is hij uitgenoodigd voor een concert op 19 Maart te Utrecht, met het Utrechtsch stedelijk orkest onder leiding van Wouter Hutschenruijter. N it a r de n. Vodr -den lloogen Raadi werd gisteren de volgende zaak behandeld J. J. Hofmans te Naarden had aldaar een stuk grond gekocht en wilde nu daarop een huisje maken, of 'laten maken, oun te

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 2