KOLONIËN. BINNENLAND. -- Dit overleg overtuigde de Kroon van de noodzakelijkheid om een kabinet te benoe men, dat tot taak zou hebben door het bij een roepen van eene vergadering met dat doel de hervorming van de grondwet na te streven. Het denkbeeld van eene conven tie beveelt zich aan zoowel om binnenland- sche als om buitenlandsche redenen. De mi nister-president verdedigde uitvoerig het denkbeeld der bijeenroeping van de conven tie als het «enige middel om tot een nor male:! t-©stand terug te koeren. De minis ter gelooft, dat "als de Kamer zich weer spannig toonde tegenover het voorgestelde programma, er weinig wenschelijke gebeur tenissen zouden kunnen voorkomen Perzlê* De Vossische Ztg. ontleent aan een brief eenige bijzonderheden over de openlijke en heimelijke intriges van de Rusische politiek in l'erzië en inzonderheid ov.r de uitdagen de houdiug, die de in Kaswin gelegerde ko zakken aannemen tegenover de inlandsche bevolking. Op last van den Russischen consul te Kaswin omsingelden de kozakken het huis, waar Perzisch mudjahids (v lorst&nders van de constitutie) gewoon zijn bijeen te ko men, en verrichtten daar eene huiszoeking onder voorwendsel van te zoeken naar ver borgen gehouden Kaukazische vluchtelin gen. De vluchtelingen werden door de ko-zak- ken niet opgespoord, daarentegen namen rij «enige mudjahids gevangen en brachten hen onder knoetslagen naar de door de ltussen ingerichte gevangenis. Eerst op herhaalde vortoogen van de Perzische overheid werden de gevangenen in vrijheid gesteld. Een beschonken kozak begon des nachts ronder ©enige aanleiding te schieten op het stadsplein, trok daarop zijn sabel en sloeg op de gesloten winkeldeuren en ven sters, waarvan hij «enigen stuk sloeg. Drie uit hun slaap opgeschrikte winkeliers, die op het ploiti verschenen, werden door den kozak gewond. Men mce6t midden in den nacht bij de overheid bescherming vragen tegen den rustverstoorder. Den volgenden dag bleven de winkels gesloten en de win keliers verlangden schadevergoeding. Een dag daarna werden drie Perzische familién door de kozakken overvallen. Oost-Azië. De Japansche regeering hoeft de Chi- neesche kennis gegeven, dat zij geen be zwaar heeft tegen het aanleggen van een spoorweg van Tsjintsjou naar Aigten, wan neer Japan betrokken wordt bij het ver schaffen van de geldeu voor den spoorweg, bij deu aanleg en bij de levering van mate rialen en het recht krijgt Japansche in genieurs aan te wijzen om het werk te lei den. Japan. Uit Tokio wordt bericht, dat de minister van buitenlandsche zaken graaf Komoera in de parlementaire tariefcommissie heeft vorklaard, dat Japan wil trachten nieuwe handelsverdragen te sluiten tegen den tijd, dat de bestaande verdragen aftoopen, of een modus vivendi wil zoeken. Eene bijzondere tarief-overeenkomst tusschen Japan en Ko rea is thans onmogelijk wegens do clausule van behandeling op den voet der meest be gunstigde natie van andere staten. Bij de herziening van de verdragen zal hierin voor zien moeten worden. Voorts is Japan nu niet in staat den speculatie-invoer vóór het van kracht worden der tariefsverhoogingen te verhinderen ook dit recht zal liet zich verzekeren bij de herziening van de verdra gen. Vereenlgde SUt«n. N e w-Y ork, 19 Febr. Men berioht, dat de jury van inbeschuldigingstelling te Jersey Citv zich heeft verklaard ten gunste «der vervolging van de National Packing Company, anders genaamd „vleeschtrust" weg - drukking van de markt "n verhoo ging van den vleeschprijs. Onder de di recteuren zijn de vertegenwoordigers van Ar. ur. Swift, Morris on andere groote maatschappijen, die betrokken zijn bij den vlceeehhandelHet besluit is een gevolg van de beweging, die ten gevolge der ver hooging van de vleeschprijzen is ontstaan. Allerlei. In de Vereenigde Staten en vooral te Be «ton, waar hij woont, heeft een boek van James Henry Stark groote verontwaardi ging gewekt, 't Is een geschiedkundig werk o'vrien vrijheidsoorlog, waarin de nationale belden er over het algemeen slecht afkomen. En Stark is een geschiedschrijver van ge zag vandaar dus ook do hevige veront waardiging. Van den grootsten onder de grooten, van Benjamin Franklin, zegt hij, Jat toon lij ptstdirecteur was, hij de aan zijne zorg toe vertrouwde brieven stal en om die reden ontslag kreeg. Dan heeft men Patrick Henry, van wien de woorden .Vrijheid of de dood"! aan elk Amerikaansch schoolkind zijn ingeprent Dt ze nationale held wordt door Stark afge schilderd als eeu oneerlijk bankroetier. John Adams, een der onderteekenaren vaa cu» Onafhankelijkheidsverklaring, heeft volgens James Henry Stark toen hij be taai meester bij de belastingen was, een te kort in zijn kas gehad van 12,000 dollars, vxlk tekort hij eigenlijk nooit goed heeft kui-nen verklaren. Van John Hanoock, mede een der bekend- -•© nationale helden, wordt door J. H. Stark ^intoogd, dat hij Harvard Collego had be stelen. t Wordt in Boston voor Stark zóó warm, dal hij er aan denkt naar New-York te verhuizen. Brussel, 19 Febr. Do Etoilo be!ge zegt, dat het gerucht van eene op handen zijnde staking in de haven van Antwerpen onjuist ia Hot is waarschijnlijk, dat do erts- werkers met hunne patroons tot overeenstem ming zullen komen. Te Tourcoing stapte een douanier op de locomotief om deze te onderzoeken. En hij vond in de kict van den machinist drie pakken lucifers, te samen voor dertig centi mes waarde. Hij maakte proces-verbaal op voor smok kelarij en telegrafeerde naar Rijeel, liet sta tion van bestemming, opdat men den stoker du den machinist in 't oog zou houden, ter- i wijl de trein met. eenige minuten vertraging wegreed. Te Rijsel nam men de zaak zoo ernstig op dat niet alleen de machinist aangehouden werd, tot eene transactie, tot een bedrag van 625 frs was gemaakt, maar men legde zelfs beslag op de locomotief En te Tourcoing teruggekeerd, werd de locomotief van den trein gehaakt en door een Fransche vervangen De. machinist is evenals de stoker, een Gentenaar Hij is een braaf man, op wien niemand iets te zeggen weet. Hij heeft vijf kinderen en moest binnen eenige weken ge pensioneerd worden. z*ijn vrouw ligt ziek in het gasthuis van Gent. Hij is dus wel in de gelegenheid den zegenrijken invloed der bureaucratie te ondervinden Hij had de lucifers meegebracht oni een vriend pleizier te doen. Mon begrijpt dat die zaak niet weinig op- schudding maakt onder het spoorwagperto- j neel dezer lijn schro t het Hbtd. van Antwerpen C a n e a, 18 Febr. Hedenmorgen om 6.38 werd hier een hevige golvende verticale i aardschok gevoeld, die 14 seconden duurde. De top van oen minaret viel om, waardoor de koepel van een moskee instortte. Vele muren zijn ingestort en gebouwen bescha digd Gemeld wordt dat de schade zich over de geheele landstreek uitstrekt. Te Vari- petro zijn bij de reddingspogingen 6 dor pelingen onder de bouwvallen van een hurs bedolven. O OST-INDIE. Goiivtrntur van Sumatra's Westkust. De correspondent te Batavia van het Ilbld. seint, dat de resident van do Oost kust van Sumatra. J. Ballot, is benoemd tof gouverneur van Sumatra's Westkust. De Staatscourant van Zaterdag 19 Fe bruari bevat o.a. de volgende koninklijke be sluiten benoemd tot registratie-ontvanger voor de burgerlijke acten te Amsterdam G. W. J. C. Vermeulen, hypotheekbewaarder te Dor drecht; tot ontvanger voor de gerechtelijke acten te Amsterdam A. J. M. van Lohui- zen, registratie-ontvanger te Zwolle; benoemd aan het departement van finan ciën tot administrateur jhr. mr. G. C. v. Weiier, thans referendaris; tot referendaris mr. P. J. A. Trip, hoofdcommies; tot ad junct-commies J. G. Feiman, le klerk; bij het burgerlijk weduwen- en weezen- fonds tot commies G H. Faber, thans ad junct-commies tot adjunct-commies J. F. M. Bothe, thans le klerk; benoemd tot commies bij het rijksarchief in Zeeland dr. C. H. A M. Lasonder, ad junct-commies tot inspecteur van de visscherijen J. M. Bottemanne, directeur der visschershaven te IJmuiden op verzoek eervol ontslagen als post- en telegraafdirecteur te Zaandam C. A. Wil- lemse. aan M. van Gelder, wed. H. I tall ie. Israëliet tisch godsdienstleeraar bij de strafgevangenis te Utrecht en leeraar aan het gymnasium te Amers foort. is een pensioen verleend van f 113. met hpgaog van 1 November 1909 te vefhooeen tot f 149; vergunning verleend tot het aannemen en dra gen vii.n de ordetekenen van ridder in de Danme- brogoixle. hem door Z M. den Koning van Dene marken geschonken, aan <k« ritmeester J. M. Bentoyn, van den staf der cavalerie, adjudant van den inspecteur van voornoemd wapert verlof verleend tot het aannemen van de onder- soheidinesteekenen achter hunne namen vermeld, aan de na te noemen personen J. Bendien, directeur van het Bureau ter be. vordering van den Nederlandse-hen Handel en In dustrie, wonende te Amsterdam, liet ridderkruis in de Frans Jozeforde, hem door Z. M. den Kei zer van Oostenrijk, Apostolisch Koning van Hon garije, geschonken; \Y J. Bitter, rentmeester, wonende te Stad- DeWen, en H. A. C'. Poortman, administrateur van het landgoed „Weddam bij Goor", wonende te Weldam bij Goor, beiden <lo Koninklijke Kroonorde, vierde klasse, hun door Z. M. den Duitse hen Keizer. Koning van Pruissen, geschon ken H. J Bongers, kleermaker, wonende te Rotter dam, het kruis Pro Ecclesia et Pontifioe, hem door Z. H. den Paus geschonken; M. Verschoor, werkzaam ten kantore van Wm. H Muller en Co wonende te Rotterdam, de medaille Serviciul Cred'innios. eerste klasse, hem door Z. M. den Koning van Rumenië geschonken; H. Vrolijk, jager. R. Slijkhuis, timmerman, J. Pasman, tuinman, en Gazenbeek, timmerman, al len wonende te Kerspel-Goor. allen de medaille verbonden aan de orde van den Rooden Adelaar, hun door Z. M. den Duitsohen Keizer, Koning van Pruissen geschonken. Het Hof zal vanaf beden 14 dagen den lichten rouw aannemen, wegens het overlijden van de taute van H M. de Ko ningin-Moeder, de Vorstin van Schaum- burg-Lippe Voor het Huis der Koningin- Moeder ;s een lichte rouw van vijf weken voorgeschreven. Donderdag heeft de Minister van Bui tenlandsche zaken met- dr. Grisanti, gevol machtigde van Venezuela, de conferentie hervat. Lui tenant-kolonel Yarck Bulier wordt als militair attaché bij do Britsche legatie te 's Gravenhage vervangen door majoor Bridges. De zaak Van Heeckeren. De N. C. is gemachtigd het in enkele bla den vermelde gerucht, als zou een schrij ven als door baron Van Heeckeren bedoeld, niet door H. M. de Koningin, maar wel licht door H .M de Koningin-Moeder zijn ontvangen, uit een bron welke niet den geringsten twijfel overlaat met de meeste beslistheid tegen te spreken. H. M. de Koningin-Moeder heeft nimmer eenig schrijven van een vreemden souvorein ontvangen, waarin op eenigerlei wijze spra ke was van belangen, welke ook, in ver band staande met onze landsverdediging. De Tweede Kamer zal Dinsdag mid dag a.s. half vier bijeenkomen bot regeling van werkzaamheden. De volgende week moet nog geheel of gedeeltelijk aan het afdeelingsouderzoek d -i Tweede Kamer besteed worden. Staatscommissie Grond wetsherziening. De Avondpost had bericht, dat de heer Troelstra besloten heeft het hem door minister Heemskerk aAnge boden lidmaatschap der Staatscommissie aan te nemen. Het Volk heeft bij den heer Troelstra tele grafisch inlichtingen ingewonnen. Zijn ant- woori was: „Heb mij tegenover niemand uitgelaten en doe het ook nog niet." Van bevoegde zijde wordt het navol gende medegedeeld Uit meerdere in verschillende dagbladen vvrschenen artikelen blijkt dat zich in den lande de meen in, g heeft gevestigd, dat kort geleden de voorschriften omtrent de wijze, waarop de godisdien stoeten ing bij de marine moet worden gelbouden, gewijzigd zijn. Dit is echter onjuist. In verband toch met verschillende wijzi gingen, doe in het Reglement op den inwen- digen dienst van Hr. Ms. oorlog?::hepen ge leidelijk zijn en nog moesten worden aange bracht, weivl onlange van dat Reglement een herd ru k u itgegeven De in dezen herdruk voorkomende Twee de afdeel i tug'behelzende „Godsdienst" is volkomen gelijkluidend gebleven met diezelf de afdeel in g van het vorige Reglement. In de wijze, waarop bij de Koninklijke marine de godsdienstoefening moet worden gehouden is dan ook sedert de laatste jaren geen verandering gekomen. Een mitrailleursafdee- 1 i n g. Binnenkort wordt verwacht het Ko ninklijk besluit ter organisatie van de af- deeling mitrailleurs, waarvan t-ot dusver een proefsectie bestond te 's Gravenhage. De nieuwe krijgt standplaats te Deventer. Een nieuwe Instelling voor meer ontwikkelde dienstpliohtigen. Waar het oogenblik wederom nadert, waar op een deel der Nederlandsche jongeling schap zal worden opgeroepen om den dienst plicht te vervullen, wordt de aandacht ge vestigd op de gelegenheid, welke aan be schaafde en ontwikkelde jongelieden geboden wordt om, bij de militaire schoolcompagnie te Amersfoort, te worden opgeleid voordien rang van vaandrig. De toelating tot deze instelling kan worden verkregen hetzij op verzoek na eene verbinte nis als kaderreservist, hetzij rechtens na zich te hebben opgegeven voor adspirant-militie- officier, in welke beide gevallen de eerste oefeningstijd, welke alsdan eerst op 1 Oct. aanvangt, achter elkaar wordt volbracht, zoo dat de leerlingen omstreeks 15 Juni d.a.v. vaandrig kunnen zijn. Waar deze opleiding het voordeel biedt, dat de leerlingen in beschaafde omgeving ge zamenlijk wonen en leven, onder verstandige leiding staan, zoowel bij als buiten hunne studiën en oefeningen, en hunne Zondagen en vacanties bij hunne familie kunnen door brengen, terwijl de plaats der vestiging zelve weinig verleiding biedt, valt te verwachten dat vele ouders deze instelling met vreugde zullen begroeten. Nadere inlichtingen kunnen uit den aard der zaak bii alle militaire autoriteiten wor den verkregen, terwijl de commandant be langstellende bezoekers gaarne zal ontvan gen. Sold ij wet onderofficie ren. Naar de Avp. meldt, ie onlangs inge steld een commissie, die de bezwaren zal hebben te onderzoeken, welke ten aanzien van de nieuwe soldij regeling voor het onder officierskader nog uit den weg zijn te rui men, teneinde, met behoud van de hoofd beginselen dlier regeling, zooveel mogedijik te gemoet te koxnen aan de wenschen, welke in zrke bedoelde regeling nog zijn blijven be staan. De commissie bestaat uit: den generawl- maj.ior A. E. Roest van Limburg, insp. der infanterie, lid en voorzitterkolonel F. Ton- net, cd. gren. en jagers; kolonel J. F. .tl Mingele, cd. 1 reg. huzaren; kolonel H. Oöl- gaardt, cd. 4e Teg. veld-art.kolonel N. J. Fabius. cd. le reg. veetmg-art.kolonel P. Kleijnhens, cd. regiment genietroepen; ma joor J. E Fabius, cd. torpedisten, leden; kapitein-kwartierm. W. C. N. de Vries, toe1 gevoegd aan den hoofdofficier belast met de mandateering, secretaris. Weduwen en weezen van koloniale militairen. Bij Kon. besluit van 28 Januari 1910 no. 20 is be paald, dat aan in behoeftige omstandig heden verkeerende weduwen -n weezen van militairen of gewezen militairen beneden den rang van officier bij de koloniale troe pen, die geen deelgenoot geweest zijn in het 1 ij Kon. besluit van 24 Juni 1908 no. 78 f Staatsblad no. 211), opgerichte fonds, door dat zij op 1 Augustus 1909 niet meer ii» dienst waren, telken jare een onderstand ten laste van den lande kan worden ver leend. Weduwen en weezen die, bijaldien zij weduwen en weez.n waren van een deelge noot van hot fonds, ingevolge de artt. 15, tweede lid, en 16 van het reglement voor het fonds, geen aanspraak op uitkeeringen uit het fonds zouden hebben, kunnen ook r.iet voor onderstand in aanmerking komen. De onderstand zoowel voor weduwen als voor weezen kan in geen geval meer bedra gen dan de helft van het bedrag der uit- keering per jaar, waarop zij aanspraak ge had zouden hebben, indien zij door een deelgenoot in het fonds waren achtergelaten. De onderstanden moeten telken jare wor den aangevraagd, onder overlegging van een ambtelijke verklaring, waaruit de behoef tigheid blijkt. Zij worden toegekend in Ne derland door den minister van koloniën en ui do koloniën door het Koloniaal bestuur. Dr. Froderik van Eeden, die al le zingen houdende een stuk van de wereld rondreist, heeft Woensdag avond te Kopen hagen gesproken over hervorming van de maatschappij. Hij deed dat aan de hooge- school voor maatschappelijke wetenschap, een instelling voor populair hooger onder wijs, die sedert enkele jaren bestaat en jaar lijks een bekend vreemdeling uitnoodligt. De gewone cursus wordt door Deensche profes soren en andere wetenschappelijke mannen gegeven De heer van Eeden heeft, met zijn lezing, in het Duitseh gehouden, veel succes gehad De grootste zaal van d© Harmonie was ge heel vol en na het slot van zijn rede, die anderhalf uur had geduurd, drong het pu bliek er zoo lang op aan. dat hij meer zou spreken, dat hij nog een half uur impro viseerde Hedennacht is te Rotterdam in den ouderdom van 84 jaren overleden de heer Herman Heyermans, de oudste der Neder landsche journalisten. De heer Heyermans is zestig jaren aaneen verslaggever aan de Nieuwe Rotterdamsche Courant geweest en heeft dien ingespannen arbeid tot na zijn 80e levensjaar nog volgehouden. De overledene was ridder in de orde van Oranje-Nassau. Staking van metaalbe werkers. Het personeel van een brons- en metaalwarenfabriek te Amsterdam heeft gisteren avond in een vergadering onder leiding van het bekende comité van actie met 59 tegen 9 stemmen en 1 blanco beslo ten, Maandag te staken. Een van de firma ingekomen voorstel werd niet in overweging genomen Zware mishandeling. Voor de rechtbank te Middelburg had, zich giste ren te verantwoorden A. M., 24 jaar, oud, landbouwereknec'ht, geb. en wonende te Kou- dekerke, thans in hechtenis te Middelburg, ter zake dat hij op 6 Januari 1910 te Mid delburg opzettelijk Gillis Vermeulen een zoodanigen slag met een biljartqueue op het hoofd heeft toegebracht, dat deze op 12 Ja nuari d.a.v. aan de gevolgen van dien slag is overleden. Er waren in deze zaak 9 getuigen gedag vaard, o. w. 2 ale deskundige. Daar een der deskundigen evenwel afwe zig was, werd de zaak tot 11 Maart ge schorst. Op verzoek van den verdediger werd de beklaagde voorloopig in vrijheid gesteld. Een valsch bankbiljet. Te Wageningen is bij de politie gedepo neerd een valsch bankbiljet van f 40. Het papiet is niet geschept, doch afgesneden. De velden in de hoeken met het cijfer 40 zijn effen, niet gearceerdde witte lijn buiter. om het ornament ontbreekt, het kruisje op de kroon boven het wapen staat scheef. Het biljet is minder helder, de figu ren zijn doffer dan op een echt biljet. Het is niet met de goede in.kt gedrukt. Waar schijnlijk is het gemaakt door middel van photographie. Het biljet werd door een in gezetene ontvangen van den burgemeester eener naburige gemeente. Verdronken. Door een hevigen rukwind is in de Groote Die (polder De Waard in Ncord-Holland) de schuit van den visscher P. Het omgeslagen. De man is verdronken. Hij was ongehuwd. Een vermiste tjalk. Aan gaande de stalen tjalk „Jantje", kapitein A. v. d. Wal, te Groningen, welker vermis sing eenigen tijd geleden reeds werd ge meld, kan de Pr. Gr. Ct. nog mededeelen, dat de bemanning van dit nog geen jaar ge leden gebouwde schip, bestond uit vier man de 31-jarige ongehuwde kapitein, bovenge noemd, een stuurman, een matroos en de kok De bemanning was te Delfzijl gemon sterd. Het vaartuig was met 175 ton oud ijzer geladen den laatsten dag van hei jaar van Londen vertrokken. Een ander schip, dat denzélfden dag naar dezelfde plaats van bestemming ging, Grangemouth, kwam daar den 12den Januari aan. De hoop, dat men er ooit nog iets van zal vernemen is zeer gering. Het schip was verzekerd. De Prins Willem II. Ook gisteren was nog geen bericht ingekomen omtrent het lot van de Prins Willem II, van W.-T. maildienst. Het pantserschip Utrecht werd bij de af zending van de order om het stoomschip op te sporen, te Paramaribo terug verwacht van een tocht naar Aruba en Bonaire en is dus zeker reeds in zee gegaan ter opspo ring, terwijl het in draadlooze telegrafische verbinding is met Curasao, van waaruit tijdingen naar Nederland kunnen worden doorgeseind. Aan boord van de Prins Willem II waren o. a. de gouvernements-geneeskundige Se- venmooks en de zendingsinspecteur Reicher. De Prins Willem II. Het Hbld. heeft naar aanleiding van het uitblij- ven van tijding aangaande de Prins Willem II een onderhoud gehad met twee stuur lieden van de koopvaardij van wie een de route naar West-Ind'ië, die de booten van den -Kon. West-Indischen Maildienst ne men, meermalen heeft afgelegd. Wat ons op onze betreffende vragen ge antwoord werd, zegt het blad, vatten wij in het onder staande samen „Een vrij algemeene opinie onder des kundigen is, dat de Prins Willem II ma- cbineschade heeft gekregen en hulpeloos rond drijft. De route nu, die de schepen van den West-Indischen Maildienst afleg gen is zeer weinig bevaren, waardoor de kans op ontmoeting gering is. Het gebeurt toch meermalen, dat schepen van dezelfde lijn de reis OuessantParamaribo (onge veer 16 dagen) afleggen, zonder een ander schip te ontmoeten. „Intusschen is de route der schepen van den K. W. I. M. een der mooiste routes in het zeewezen. Door het diepe water be staat er geen gevaar vcor stranding. Na het passeeren der Azoren komt men in den Noord-Oost-passaat en heeft men, voor den wind varende, tot Paramaribo zeer goed weer. Op dit gedeelte van de route is ver gaan van het schip zeer onwaarschijnlijk. „Nadat de Prins Willem II op 21 Jan- jl. was uitgevaren, is het schip gesignaleerd van Ouessant, welk eiland 23 Januari half- twaalf dee middags gepasseerd werd. Alleen van dit punt tot de Azoren een afstand van 1185 zeemijlen, welke in 5 a 6 dagen afgelegd wordt zou het schip door een zwaren storm kun..en z.j:i bekopen, met! slecht gevolg. „Gewoonlijk wordt door de passeerendel schepen naar St.-Miquel een seinpost op de Azoren geseind. Ditmaal is van de Prins Willem JI niets vernomen, het»! ve geen echter-niet zeggen wil, dat het schip lie St.-Miquel niet gepasseerd zou zijn. lm- lij' mers, de Prins Willem II heeft geen mid-' delen aan boord om des nachts te seinen. St „Het gunstigst denkbaar geval is dus, dat het schip, na Oussant, ook de Azoren (St.-Miquel) des nachts b.v., zonder onheil ir. gepasseerd is en dus het mooie gedeelte van sti de route bereikt heeft, n.l. AzorenPara- K maribo, dat ongeveer 2500 zeemijlen lang w< is. Op dit lange en zeer weinig bevaren U' traject kan het schip dus met eenig onge-. ep val ronddrijven. Het breken b.v. van kruk- St assen en schroefassen, of het verliezen van de schroef komt meermalen voor en zulke' schade is gewoonlijk moeilijk op zee te her-; stellen. Dan drijft het schip hulpeloos rond; k« de kans met zeilen een kustplaats te be- g< reiken is zeer gering. De schepen liggen te diep geladen en de zeilen zijn te klein om, *r voortgang van eenige beteekenis mogelijk! te maken. Ook het roer kan defect zijn. „Wat nu het opzoeken van de Prins Wil lem II betreft. De schepen van den K, W.-I M. hebben een voorgeschreven route. Hr Ms. pantserdekschip Utrecht en de Prins Willem IY, die als opzoekers uitgaan, zul len nu dezelfde route volgen en dan bestaat! er kans dat het hulpelooze schip gevonden wordt. Intusscheu, als de Prins Willem II zijn voortbewegingsvermogen is kwijtge- raakt, dan is de waarschijnlijkheid, dat "het schip reeds zeer ver uit den gewonen koers is, groot. B.v. zou het schip om de Zuid- West gezet kunnen zijn. In elk geval zul-] len de zoekende schepen een zeer groote uitgestrektheid moeten afzoeken, om eenige- kans op ontmoeting met het vermiste j schip te hebben. „Wel heeft de Utrecht draad'looze tele- grafie aan boord, maar wegens het ont- breken daarvan aan boord van de Prins Willem II kan men langs dezen weg geen verbinding met elkaar krijgen. „Door zig-zagsgewijze te koersen, de koerslijn (route) ongeveer in het midden houdende, trachten altijd de zoekende sche- pen de kans om een vermist schip te vinden, te vergrooten." Deze mededeelingen uit deskundigen mond werd besloten met de bewering, dat. men in scheepvaartkringen pas na een ver missing van ten minste een maand aan to-1 taai verlies denkt. Doodelijke val. Te Terborg is de 29-jarige boerenzoon B. te Gaanderen j van een wagen gevallenhij kwam op zijn hoofd terecht en overleed terstond. Hoog water. Met het oog op den buitengewoon hoogen waterstand in de gemeente Steenwijk en omloggende gemeen ten, bezocht heden de commissaris der pro vincie van Overijssel de gemeente Steen- wijk, om per extra boot de geteisterde stre ken te bezoeken. De commissaris werd vergezeld door de.i heer mr. Wijt, burgemeester dezer gemeen te, den heer Stroink, burgemeester van Steen wijkerwold en de hoeren J. Tromp Meesters te Steen wij ken B. Loos te Blok zijl, beiden lid der Prov. Staten van Over- ijsel. Men meldt uit 's Hertogenboscb De watertoegangeu der stad -zijn gisteren nacht heropend; het stoomgemaal is bui ten werking gesteld. De schipperij en de stoomvaartdiensten volgen weer de gewone regeling. Hoogwater. Tengevolge van het langdurige hooge water is in het dijkvak Hellouw-Heiwijnen een vrij ernstige ver zakking ontstaan. De Autoriteiten hebben bereide alle maatregelen genomen om ern stiger gevolgen te voorkomen. De Leeuw. Ct. schrijft omtrent den water snood in de provincie Friesland De stand van het boezemwater der oninge- polderde landen en in de polders, waarvan de dijken niet bestand bleken tegen de kracht van het opgezweepte water, is in het laatste etmaal weer gerezen tengevolge van den krachtigen zuidwestelijken wind, ge paard met regenval. In de laaggelegen gedeelten van onze pro vincie worden thans hachelijke toestanden doorleefd. Uit Dokkum meldt men aan het blad Opgestuwd door den stormachtigen zuiden wind, loopt het water hier over enkele laag gelegen straten. Ten zuiden van de stad is het een zee gelijk sedert de dijk van den Jantje-zeepolder is doorgebroken. Bij een tweetal gezinnen aan het Dokkumerdiep staat het water bijna een voet hoog in de woonkamer. Uit Sneek Vrijdagmiddag is alhier een stuk uit den polderdijk der Draaisloot bij het terrein der gemeentereiniging geslagen, waardoor de daarachter gelegen polder, die reeds onder- geloopen was, er nog dieper ondeT kwam te zitten. De golven rollen nu rechts en links van den Lemsterstraatweg alsof er geen land! onder is. Met den haren wind van Vrijdag sloeg het schuim der golven tegen den water toren, wat den indruk gaf van een vuurto ren te zien. De boeren komen in moeilijkheden wat do schapen betreft. Van een boer vernamen we, dat hij de schapen naar zijn familie te Waaxens had gezonden. Op het terrein der gemeentereiniging werd Donderdag den geheelen nacht de wacht ge houden. De woning van den directeur aldaar wordt door dammen beschermd. Postcuriosum. De heer S. A., te Bergeijk, ontving een briefkaart uit Box tel, welke dien 15en Februari 1898 aldaar op de post 'j Waarom men niet naar Elektra gaat. Een dame vraagt aan haar vriendin „Ook naar Elektra geweest?" Antwoord: „Och neen!" ,,Hé, waarom niet?" „Och, ik heb al zooveel van dien Wagner te Bayreuth gehoord 1" Men verzekert aan de N. Ct., dat het his torisch is.

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 2