Uit den omtrek. STADSNIEUWS. Statenverkiezing. Ged. Staten hebben bepaald dat de verkiezing voor een lid der ProV. Staten in 'het district Amersfoort wegens het over lijden van den heer P. Hartman te Soest ?>al plaats hebben op Woensdag 9 Maart. Stemming en herstemming, zoo noodig, on derscheidenlijk op 22 en 31 Maart. Het Prov. Comité der antirev. partij it; de provincie Utrecht heeft het prov. be- stum der Chr.-Hist. partij en dat der R.- K. partij uitgenoodigd tot eene conferentie, welke op een nader te bepalen dag te Utrecht zal worden gehouden met het oog cp dc a.s. verkiezing voor leden dor Prov. Staten in de prov. Utrecht. (Ned.) UtrtohtMh* ZiildwatttP'Tramw*|aii Heden ontvingen wij eene sitnartnie- kaart (niet in den handel- van door dien in genieur Krieger te Amersfoort in het Zuid- Westen der provincie Utrechit ontworpen tramwegen en wieil van die lijnen I UtrechtHarmeien 11 U trechtIJ ssel stednSchoonhoven III UtrechtMontfoortGouda. Lijn I en II hebben gemeenschappelijk spoor van Utrecht tot den Hommel; lijn 1 en III hetzelfde spoor van Utrecht tot» De Meern Lijn I strekt zich uit langs den Leidschea straatweg van af de Mineurslaan te Utrecht tot aan het station Harmeien. Bij deze wordt eene, althans voorloopig geheel zelf standige. volgens de becijfering vlan dern heer Krieger levensvatbare, exploitatie met paarden bedoeld. Het ontwerp werd met bijbehooren, ge heel gereed, aan het einde van 1908 bij de regeering ingediend en is in onderzoek. Herinnerd wordt, dat de kosten van aan leg en installatie op hoogstens f 132,000 werden begroot en dat hare lengte nog niet ton volle 13 K. M. bedraagt. Lijn II werd bereids, wat de richting aangaat, in overleg met die betrokken ge meentebesturen, geprojecteerd en is als eene zee goed als zonder schadesnijding van landerijen aan te leggen doortrekking van dien aanbangigen tramspoorweg Gouda Schoonhoven naar Utrecht aan te merken. Zij strekt zich uit van de Mineurslaan (goederen emplacement der Staatsspoorwe gen) te Utrecht langs den Leidsohen weg tot aan den Hommel, gaat van daar langs een meestal te verb reeden berm van den Galekopschen Dijk over de Groene Steeg (op welke een station Jutphiaas op tien minuten gaans van de kom der gemeente werd aan genomen), en gedeeltelijk langs den Rand- dijk over den Poortdijk en die IJsselbrug r»aar IJ® seist sindoorloopt aldaar de IJb- sel-. Voor- en Koningstraten, kruist daarna de Singelgracht en blijft verder evenwijdig met het Zandpad om bij het Oostednde van Beuschop de Benschopsche Zuidzijdskade te bereiken. De tramlijn blijft nu eene doorloopende kade volgen, die niet voor het verkeer dient, en met ©enige meerdere onteigening geheel wordt ingenomen tot onder den rook der stad Schoonhoven en kan door het volgen van gemeentegrenzen eene geschikte aan sluiting met het eindstation der lijn Gouda Schoonhoven worden verkregen. De trambaan zal op ongeveer een kwartier uur afstand® evenwijdig loepen met de dorp- itraten van Benschop en Polsbroek ten noor den en Cabaiuw, Lopik en Lopdkerkapefl ten zuiden, die door bestaande of aan te leggen wegen op verschillende plaatsen in verbin ding met stopplaatsen en station kunnen worden gebracht Bijzondere opmerking ver dient een hoofdstation BenschopLopik Jaarsveld, gunstig gelegen voor de kommen der gemeenten Tienhoven en Ameide aan die overzijde der Lek. De lijn UtrechtSchoonhoven zal nog niet geheel 28 K.M. lang worden en is alleen met bochten van groeten straal voorzien. Lijn III kan als een zijtak der lijn Gou daSchoonhoven worden beschouwd, die ge heel ten noorden van dien IJssel is gelegen en strekt zich uit van Stol wij kersluis tot aan de Meern op eene zelfstandig aan te leggen baan. Op vele plaatsen kan daarbij net tracé van de verlaten stoomtram Gouda Oudewater worden gevolgd. Een der ber men vau den Meerndijk en langs dezen dijk liggende kaden zullen door de baan worden ingenomen. Verschillende omstandigheden zijn oor zaak, dat met betrekking tot lijn III tem minste vooralsnog geene locaalopneming zal plaats hebben en dus de werkzaamheden! niet kunnen worden voortgezet U. D. Vereeniging tot stichting en exploitatie ven een herstellingsoord voer spssrwegpereonesl. Aan het verslag dezer vereeniging over net jaar 1909 ontleenen wij het vol gende Het ledental dat op 1 Januari 1909 3716 bedroeg, was op 31 December tot 6006 ge stegen, zijnde eene toename van 2290 leden. De toename was het hoogst in Maart met 423 en het laagst in November met 53. Het ledental op 31 December is samen gesteld uit de navolgende personeelen 8.8. 5305, N. C. S. 599 en N. B. D. 8. 102. Aan contributie werd ontvangen 8298.99. De bestuursleden E. H. C. Gen is, com mies N. C. S. en H. J. A. Jacobs, sein- arbeider S.S., stelden zich bij de periodieke bestuursverkiezing niet herkiesbaar. In hunne plaatsen en in die van N. M. II. Lousberg, schrijver der S.S., die in ver band met zijne benoeming tot administra teur der Vereeniging bedankte als bestuurs lid werden gekozen M. Buijtenhuijs, stafton- chef te Huis ter Heide (thans Harderwijk), W. Korbijn, conducteur 8.8. te Rotterdam D.P. en J. Mulder, opzichter W. en W. te Geertruidenberg. De bestuursleden D. Klein en J. J- Voorzaat werden herkozen. In de plaats van den afgetreden commis saris jhr. C. R. T. Krayenhoff, die niet herkiesbaar was, werd gekozen jhr. mr. C Beelaerts van Blokland. Als rechtskundige raadslieden der Ver eeniging traden op de leden jhr. mr. C. Beelaerts van Blokland en mr. J. H. Jon kers Niebcer, afdeelingschef resp. inspec teur der S.S. Voor verwarming en verlichting mocht steeds de raad en de steun worden inge roepen van het lid A. T. Hoogenboom, in genieur der S. 8., terwijl zich met de be handeling van ,,Villandry"-zaken meer in het bijzonder de district-ingenieur P. an IJsendijk te Nijmegen, eveneens lid der Vereeniging, belastte De ingenieur der S.S., W. van Veen, lid der Vereeniging, die de Vereeniging van den aanvang af met raad en daad ter zijde stond en onder wiens leiding ook „Villan dry" verbouwd werd, trad 15 September 'n dienst der gemeente Utrecht. Van af dien datum trad als technisch raadsman het lid J. Jaring, bouwkundige der S.S. op. De Vereeniging had op 1 Januari 84 en op 31 December 596 donateurs. Het stich tingskapitaal steeg van 1301.15 tjt 4729.071, voornamelijk door de gegeven kunstavonden. In het laatst van het jaar werd eene com missie ingesteld, die de Vereeniging zal hebben te adviseeren omtrent maatregelen, die ter versterking van het stichtingskapi taal genomen zouden kunnen worden. In die commissie namen zitting de heer H. F. Kol van Ouwerkerk, voorzitter van de Kamer van Koophandel te Utrecht, de heer J. L. Huysiuga, inspecteur in Alg. Dienst der S.S., de commissarissen der Vereeniging W. A. van Aalst en jhr. mr. C. Beelaarts van Blokland en de penningmeester J. J Voorzaat. Omtrent de exploitatie van het Herstel lingsoord geeft het verslag de volgende cij fers Duur der exploitatie 9 maanden. Behandeld 100 gevallen, waarvan 88 op „Villandry" en 12 in particulier© inrich tingen. Bovendien werden 24 kinderen ge zonden naar kinder-herstellings-kolonies. Van die honderd gevallen betroffen er 24 leden persoonlijk en 76 het gezin van leden. Van die 76 waren er 32 echtgenooten en 44 kinderen van leden. 7 gevallen betroffen N. C. S.-ers, 93 ge vallen S.S.-personeel. Van N. B. D S waren er nog geen patiënten. Van de 88 gevallen op „Villandry" be troffen er 49 algemeene zwakte, 17 zenuw overspanning e. d., 19 verpleegden waren herstellend van eene ziekte en 3 leden aan de gevolgen van eene bevalling. Ouder de 12 verpleegden, die werden lit- gezonden naar particuliere inrichtingen waren 8 lijdend aan tuberculose, 1 leed aan zenuw-overspanning, 3 hadden met al gemeene zwakte te kampen. De verhouding van ambtenaren en be ambten en werklieden is in de hieronder- staande opgave aangegeven Villandry: Ambtenaren 36; beambten en werklieden 52. Particuliere inrichtingen Ambtenaren 7, beambten en werklieden 5. Kinder-HerstellingskoloniesVan ambte naren 10, van beambten en werklieden 14. Het aantal verpleogdagen van de 88 ge vallen op Villandry bedroeg 4049, waarvan 79 dagen komen ten laste van den dienst 1910. De kortste verpleegtijd was 14 dagen, de langste 133 dagen. De gemiddelde verpleeg tijd bedroeg 46 dagen. Op „Villandry" wa- en dagelijks gemiddeld 14.6 verpleegden. 22 maal achtte de geneesheer van „Villan dry" de verlenging van den verpleegtijd ge- wenscht. 11 verpleegdeu vertrokken vóór den voor geschreven datum van „Villandry". 3 daar van waren hersteldhun vertrek werd in overleg met den geneesheer vastgesteld. 4 verpleegden waren feitelijk te ziek voor een verblijf op „Villandry". 4 vertrokken we gens verlangen naar huis e. d. In het geheel werden aan verpleeggelden e--n bedrag van 1185.75 ontvangen, zijn- 'e per dag gemiddeld 0.292. Op „Villandry" waren 10 maal moeder en kind (uit een dier gezinnen vertoefden bo vendien 2 kinderen met steun der Vereeni ging in eene kin der-herstellingskolonie) 5- maal kwam het voor dat uit een gezin twee verpleegden werden opgenomen, 1-maal was een lid tegelijkertijd met zijne echtgenoote r.p „Villandry" verpleegd, terwijl één ver pleegde tweemaal werd opgenomen. Van de 88 verpleegden op „Villandry" kunnen we de 4 verpleegden, die er omdat ze te ziek waren feitelijk niet thuis behoor den, buiten beschouwing laten. Van de 84 overigen herstelden er 49, de overigen ver beterden in meerdere of mindere mate. Uitgezonden naar particuliere inrichtin gen werden 12 verpleegden, t. w. voor 1 maand 3, voor 3 maanden 3, voor 4 maan den 2, voor 6 maanden3 en voor 12 maanden1. Een geval van 4 maanden en het geval van 12 maanden betreffen voor een belang rijk deel den dienst 1910. In het geheel liep de uitzending der "L2 gevallen over 50 maanden. Daarvoor betaal de de Vereeniging 880.46. Gemiddeld was dus elk geval 4^ maand en vroeg 73.37 vau de Vereeniging. In de allerlaatste plaats, maar daarom niet zonder groot e erkentelijkheid, wordt in het verslag herinnerd aan de groote en voortdurende medewerking, die de Vereeni ging van de Spoorwegdirecties mocht ont vangen. Alle Maatschappijen verleenden extra kosteloos vervoer voor het bezoek d©r algemeene vergadering en stonden toe, cor respondentie der Vereeniging in dienst te verzenden. De S.S. en de N. C. S. verleenden boven dien een beperkt vrij vervoer aan de direc trice en de verpleegster van het Herstel lingsoord. Bijzondere vermelding verdient nog de medewerking van de S.S. directie, die Je Vereeniging op bijzonder gunstige voorwaar den 8000 leende voor het aanschaffen van den roerenden inventaris van „Villandry" en die ook op andere wijze van hare instem ming met het streven der Vereeniging blijk gaf. Utrecht. De St. C No. 42 bevat de acte van oprichting van de Naaml. Venn. „Olso-SpaarKcht Maatschijte Utrecht. Doel de exploitatie van den O lso spaar brander door verhuur en verkoop in het Koninkrijk Nederland ©n zijn© koloniën©ni de handel in alle mogelijke verlichting®- en verwarmingsartikelen in den ruimsten zin. Duur tot 31 December 1933. Kapitaal 100.000 verdeeld in 4 seriën Directie Raad van Beheer. De verdwenen jongen. Het U. D. schrijft: Hedenmorgen ds op last van dien bur gemeester van Utrecht op ruime scheel oen nieuwe kennisgeving verspreidwaarin o. m. f 50 word t uitgloofd voor dongene, die aanwijzingen kan doen, met behulp waar van eenig spoor van den vermisten jongen kon worden verkregen. Verder wordt dé- opsporing verzocht van den onbekenden neer, die daags vóór die verdwijning aan den Dolderschenweg is gezien en daar een school knaap heeft aangesproken ,,Ga je met mij mee naar Amerika voor ©en gulden." (Men zie ons avond/blad van Donderdag j-1-)- Het signalement van dien vreemdeling is: schraal, met bleek, ongeschoren gezicht, klein snorretje, sterk gebogen neus, grijze jas, zwart pak, zwarte hoed, zwarte knoop schoenen, bruine city-bag bij zich, zoomede geroeste, bemoederde fiets. Men zende on verwijld bericht aan de politie te Zeist. Gisterenavond en hedenmorgen liep in Amersfoort het gerucht, dat de jongen ge vonden was.- Waar de menschen de verhalen vandaan halen, is volkomen onbegrijpelijk, men phantaseert er maar op los. Zelfs zóó sterk, dat hedenmorgen in de treinen an Hilversum en Baaru in de richting Utrecht werd verteld dat Jan van der Wiel was ge vonden onder Amersfoort, met afgesneden armen en beenen. Op de markt hier re Utrecht liep liet verhaal van morgen als een loopend vuurtje van man tot man, iedereen hoorde het en iedereen droeg het verder. Wij waren in de gelegenheid van och tend in Zeist zoowel als te Amersfoort in lichtingen in te winnen ter zeer bevoegder plaatse. Alle geruchten zijn pure verzin sels, er is absoluut niets gevonden, zelfs nog geen spoor. Reeds gisterenmiddag gingen er geruchten in Amersfoortdie zijn met den Utrecktschen marktdag overgewaaid naar de stad. Men vertelde dat- van der Wiel was gevonden op den Amcrsfoortschr.i Berg, nabij de zeven boompjes. Niets van waarEr liep tegen den avond alweer een ander gerucht. Op den Berg had een vreem deling een jongen aangesproken, hem vra gende of hij met 'm wilde meegaan, dan kon hij op geld etc. rekenen. Natuurlijk was die vreemdeling niemand anders dan vreemdeling met grijze jas van den Dolder- schenweg! De politie te Amersfoort stelde van morgen naar aanleiding van dit laatste gerucht een onderzoek in, maar gelooft met een los praatje te maken te hebben, dat zij natuurlijk voor alle zekerheid onderzoekt. Wij herhalen nog eens er is absoluut niets bekend. De gemeenteraad van Montfoort heeft besloten aan de Maatschappij tot exploita tie van gemeentebedrijven te Utrecht op te dragen het maken van een plan voor den bouw van een steenkolen-gasfabriek. Tévens besloot de raad, zoodra en zoo lang de tram Utrecht-Gouda in werking is, een subsidie van f 1000 per jaar te ver- leenen met 5-j aarlij ksche aflossing van f 500. De concessie werd verlengd tot 1 Mei 1911. Hilversum. Onderstaand adres is aan den gemeenteraad gezonden Ondergeteekenden, allen winkeliers en in- dustrieelen alhier, komen met het navol gende verzoek tot UEdelAchtbaren Dat' zij vernomen hebben, dat door den heer Nagtglas Versteeg, ingenieur te Bus- sum, namens eene Duitsche firma aan B. en W. reeds in November -van het. vorig jaar is verzocht om de concessie, nu ten name van de Hollandsc-he Electriciteit Maatschap pij staande, over te dragen aan deze firma dat, indien 'hieraan door de gemeente Hil versum wordt volklaan, er niet alleen voor de Hilversumsche industrie, -maar ook voor het geheele Gooi een ommekeer ten goede zal plaat© hebben vooir ,het bedrijf, de ver lichting en het vervoer in het Gooi dat, ondergeteekenden u speciaal willen wijzen op het groote voordeel, dat er voor de Hilversumsche industrie dn gelegen is, dat deze concessie wordt overgedragen dat ondérgeteekenden toch de verzekering is gegeven, dat alleen voor kracht- eene be sparing zal worden verkregen van 50 en voor licht 25 dat zij er derhalve zeer wel belang in stellen, dat niet alleen .bedoelde concessie wordt overgedragen als gevraagd', dfocih dat bedoeld verzoek ook spoedig in 'behandeling zal worden genomen. Volgen vele handteekeningen. Laren. Gisteren werd door den archi tect H. C. Elzinga te Laren aanbesteed het sloopen van een woonhuis, het bouwen van een dubbel woon- en winkelhuis en van een landhuis aldaar. Ingekomen 13 biljetten. Minste inschrijver Joh. Rokebrand, te Bla- ricum, voor 19,100. N a a r d e li. De eerstvolgende bijeen komst der „Vereeniging van Stad en Lan de van Gooiland" zal op 24 Februari al hier plaats hebben, ter bespreking van le. de wijze waarop zal worden ge schaard 2e. uit hoeveel beesten een volle schaar en een gedeelte van een schaar zul len bestaan volgens art. 2 van den schaar- brief. Verder om te beslissen op verschillende aanvragen om koop of huur van gronden en op het verzoek van D. B. Streefkerk o mals erfgooier té worden toegelaten. B. en W. schreven, d.d. 7 Februari 1910, aan den Gemeenteraad „In uwe vergadering van 30 November 1909 kwam ons voorstel van 4 November 1909, afd. I, no. 1570, in behandeling waarbij wij U in overweging gaven te be sluiten lo. geen subsidie en materieel beschik- buar te stellen voor eene Vrijwillige brand weer ver een iging 2o. het thans beschikbare materieel ten dienste te stellen bij de stedelijke brand weer. Alvorens over dit voorstel eeno beslissing te nemen, werd door U besloten de stuk ken te stellen in handen van den Opper 'brandmeester om advies. Wij hebben daarop den Opperbrand- meestermeester -de vraag gesteld of het naar zijn meening voor een goed brandblus- sclung meer aanbeveling verdient het daar voor bescliikbare materieel aan een Vrij willige brandweervereniging in gebruik te geven, dan wel dit materieel ter beschik king van de stedelijke brandweer te stel len. Wij formuleerden met opzet dezo vraag aldus om het advies van den Oppcr- brandmeester naar onze meening uitslui tend behoort beperkt te blijven tot de quaes» tie van br&ndblussching. Het daarop ont vangen advies hetwelk voor U ter inzage ligt- luidt ten gunste eener Vrijwillige brandweer: le omdat het financieel voor- deeliger zou zijn, 2e. omdat de vroegere Vrijwillige brandweer steeds getoond hoeft zeer vlug aanwezig te zijn. Nadat wij in uwe vergadering van December bemerkt hadden, dat het uw wensch was, de stuk ken in handen te stellen van denOpper- brandmeester, hebben wij hem alsnog ge legenheid gegeven, de stukken op het- Stad huis te bestudeeren. De lezing der stukken schijnt geene verandering in de zienswijze van den Opperbraudmeester gebracht te hebben. Aangezien het kader der stedelijke brandweer zich met 2 adressen, d.d. 12 Februari 1909 en 22 Maart 1909, tot uwe vergadering wendde met verzoek het ma terieel uitsluitend aan de stedelijke brand weer in gébruik te geven, verzochten wij den Opperbrandmeester ons ook bet advies van het kader, met opgave der redenen, te willen doen kennen. In strijd met deze opdracht won de Op perbrandmeester slechts het. advies in van brandmeesters en onderbrandmeesters, met voorbijgang van de commandeurs. Wij ver zochten daarom den Opperbrandmeester alsnog aan ons verzoek te willen voldoen, waarna wij het advies van het kader ont vingen. Ook deze adviezen liggen voor U ter inzage. Terwijl in Februari en Maart 1909 brandmeesters, onderbrandmeesters en commandeurs eenstemmig verzochten hot materieel niet aan een Vrijwillige vereeni ging te geven, was de meerderheid van brandmeesters en onderbrandmeesters op 17 December 1909 eene andere meening toegedaan, terwijl het geheele kader, wa,ar- onder de brandmeesters en onder-brand meesters begrepen zijn, op 15 Januari 1910 wederom ondere zekere voorwaarden geen Vrijwillige brandweer wenschte. Een door ons ingesteld onderzoek heeft ons geleerd, dat deze laatste beslissing genomen is met medewerking van de zelfde brandmeesters en onderbrandmeesters (behoudens éen, die afwezig was) die tot het advies van 17 December hebben medegewerkt. Het zal uwe vergadering niet verwonde ren, dat wij zonder de verdiensten van het kader der stedelijke brandweer minder te achten bij een dergelijk wisselend in zicht weinig waarde aan die adviezen kun nen hechten. In ons genoemd voorstel van 4 Novem ber 1909, afd. I, no. 1570, hielden wij uwe vergadering hoofdzakelijk bezig met du vraag in hoeverre aan de door den heer Plomp voorgestelde motie was voldaan. Wij kwamen toen tot de conclusie dat aan de motie niet voldaan was. Door de aanneming van het voorstel, het advies van den Opperbrandmeester in je winnen, is thans mede op den voorgrond gesteld de vraag in hoeverre voor eene be hoorlijke brandblussching het bestaan van eene Vrijwillige brandweervereeniging ge- wenscht is. Wij meenen U onder deze omstandighe den niet te mogen verzwijgen, dat bij onze college eene reorganisatie van de brand weer in studie is genomen; het ten eind-, brengen van deze studie moest wachten op de beslissing inzake den nachtdienst bij de telefoon en hangt nauw samen met do w ater 1 eidi n g- qu aestie Terwijl het eerste punt in uwe vergade ring van 30 November tot eene beslissing is gebracht, is ten aanzien van de water leiding nog geen beslissing genomen. Wij stellen ons voor, zoodra het advies van den deskundige -zal zijn ontvangen, deze aangelegenheid ten spoedigste bij U aanhangig te maken. Ofschoon daarom trent. nog geen volkomen zekerheid is te geven, zal de voorgenomen reorganisatie hoogstwaarschijnlijk gepaard moeten gaan met eene zeer belangrijke inkrimping van personeel, waarbij wel geen plaats zal zijn voor eene Vrijwillige 'brandweer. Een groote inkrimping van personeel heeft ook plaats gehad in bijkans alle Ge meenten, waar de brandweer gereorgani seerd is. Binnen niet te langen tijd hopen wij eene dergelijke reorganisatie aan uwe vergadering te kunnen voorstellen. Afgescheiden nu van het feit, dat naar onze meening geenszins voldaan is aan de aangenomen motie, achten wij het ook nadat de vraag van de brandblussching ge steld is niet in het belang der Gemeen te, onder de genoemde omstandigheden cn met het oog op de in uitzicht gestelde re organisatie aan eene Vrijwillige brand weer vereeniging materieel en subsidie te ver- leenen. De ondervinding heeft geleerd, dat de stedelijke brandweer zonder hulp der Vrijwillige onder zeer lastige omstandig heden kranig gebluscht heeft (in uwe ver gadering van 12 Januari 1909 werd daar voor een woord van hulde gesproken). In dien het materieel, te voren in gebruik bij .de Vrijwillige, gegeven wordt aan de stedelijke brandweer, dan achten wij, in afwachting van een eventueel door U te nemen beslissing inzake de reorganisatie, de veiligheid volstrekt evengoed verzekerd als bij het bestaan eener Vrijwillige brand weer. Wij hebben daarom de eer ons genoemd voorstel ongewijzigd te laten en U voor te stellente besluiten le. geen subsidie en materieel beschik baar te stellen voor ceu Vrijwillige brand weer vereeniging, 2e. het thans beschikbare materiaal ten dienste te stellen 'bij de stedelijke brand weer. Burgemeester en Wethouder van Amers foort, De Burgemeester, WU IJ TIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. Bij Kon. Besl. is een verhoogd pen sioen verleend van f 149 aan mevr. Itallie geb. Van Gelder, weduwe van de heer Ital ië, in leven isr. godsdienst-onderwijzer bij de strafgevangenis te Utrecht en leeraar aan het gymnasium te Amersfoort. De Minister van Oorlog heeft bevolen de miliciens-verlofgangers der lichting 1905, behoorende tot de regimenten huzaren (het militiekad'er uitgezonderd) op 10 Maart over te plaatsen bij de treinaf.deelingen der regi menten veldartillerie. „Het onlangs medegedeelde berioht omtrent 'het op Dinsdag 1 Maart a.s. te ge ven concert door Mevrouw Geertruida Vo gelvan Vladeraeken, sopraanzangeres, met medewerking van den pianist Willem An- driessen, vereischt eenige verbetering. Ne vens beide solisten zal ook de heer Niel Vogel, violist, zijn medewerking verleenen." De kiesveree n iging „Gemeentebe lang" houdt heden avond een spoedeischen- de vergadering in „Ons Huis", in verband met. het voorstel van B. en W. in zake ver hoogde schoolgeld heffing voor buiten-lèer- lingen aan de H. B. 8. enz. Wij maken belanghebbenden attent op de advertentie betreffende do half jaarlij k- sche inschrijving van leerlingen voor de Mu ziekschool. De Amersfoortsche vereeniging tot bestrijding van Tuberculose vergadert Don derdag avond in „Ons Huis'". De agenda vermeldt: Jaarverslag, Reke ning en verantwoording, bestuursverkiezing en mededeelingen. De Afdeeling Amersfoort van den Nederl. Protestantenbond hield! gisteren avond een openbaré bijeenkomst in de Re- monstrantsche kerk, waarin als spreker optrad de heer Dr. J. A. Beijerman van Amsterdam met het onderwerp: „De on sterfelijkheid". Ter llinleidïng zegt spr. een gedacht van de Gerestet en komt daarna bot zijn onder werp waarvan we, zoo meent hij, niet kun nen beweren dat het zoo actueel meer is; maar 't is ten slotte booh de vraag waaraan niemand in zijn leven ontkomt. De vraag over onsterfelijkheid eischt een antwoord. Jonge menschen voelen 't zoo niet en 't is ook geen vraag voor hen die tot de rech terzijde van de godsdienstigen behooren. Voor hen geen twijfel aan onsterfelijkheid; bij overlevering staat 't voor hen vast. Maar voor de modernen Er is geen volk zoo gaat spr. -voort of er wordt bij de groote menigte -gevonden het geloof aan de persoonlijke onsterfelijkheid. Dit wordt gevonden omdat wij tevens bij tien opmerken, godsdienst, en godsdienst en onsterfelijkheid gaan altijd samen. On der alle veranderingen van een persoon blijft zijn identiteitsbewustzijn. Spr. gaat nu na hoe bij den mensch 'het vermoeden aan pensoorlijke onsterfelijkheid ontstaat en komt daarna tot de verschillende vormen waaronder geloof aan onsterfelijkheid aan getroffen wordt. Een daarvan is de leer der zielsverhuizing, (verschillend voorkomend bij onderscheidene volkeren) die wij het krachtigst zien uitgedrukt bij de Hindoes. Als .n-u volgt .een korte verklaring van de leer der reïncarnatie. Hoogor staat de gedachte bij volkeren dat men na den dood behoren -wordt dn een ander of in een nieuw lichaam. Dit wordt aangetroffen bij de oude Perzen, terwijl men een dergelijk denken terugvindt bij de Egypteuaren. Nadat spr. met betrekking tot de onder- v erp uit den godsdienst stelsels van deze beide volken verteld heeft, -gaat hij na wat men over dat zelfde herboren worden in den bijbel vindt, o.im. in Psalm 88 vers 11. Doch ook sporen van anders denken wor den in dien bijbel aangetroffen en ®oo voert hij zijn gehoor langzamerhand tot het punt waar de gedachte aan persoonlijke onsterfe lijkheid scherp belijnd uitkomt. Tot voor beeld schildert hij o.m de gelijkenis van Lazarus, zittende na zijn dood in Abra hams schoot. Vervolgens komt hij tot het vraagstuk, waar anen zich het verblijf der dooden denkt. Ook dit is zeer verschillend. Na onderscheidene vormen te hébben na gegaan wijst hij er op hoe in de middeleeu wen Ibij de gedachte aan hemel en hel, dooi de christenen nog een derde is gevoegd n. m. het vagevuur 't geen niets andens is dan een uitbreiding van gedachte aan on sterfelijkheid. Daarna komt hij tot de waag of bij de modernen het geloof aan onsterfelijkheid gehandhaafd blijft. Er -zijn er die beweren dood is dood en gewoonlijk vinden dezen bet- ook een erg prettige gedacht dat ze na <Len dood niet meer -behoeven te leven. Hier hebben we te doen met een sltroo- ming in de maatschappij d-ie we ,met mede lijden beschouwen aan ©nis zegt spr. die plicht om hen niet vorder te laten glijden op den gevaarlijken weg. Er zijn anderen <Tie zich gevoelen aan hangers van den leer van Coppernicus. 8pr. somt een aantal geldige bezwaren op, zoo als die door ben steeds wordt ingebracht ugen onsterfelijkheid. Zij stellen zach ten slotte tevreden zegt hij voorts met de 60 jaren hun hier gegeven, God dankende \oor de gaven dat zc waren werktuigen om hier ©cm goed doel te helpen verwezen lijken. Onzelfzuchtig zijn -ze en tot op zekere hoog te gaan we met hen mee en hebben dliiepen eerbied voor wat deze menschen Spreken Nadat spr. hen waarom hiieTvan verdédigd heeft, zegt hij dat toch ten slotte ons pad zich splitst, omdat wij niet kunnen verloo chen, het zelfbewustzijn dat wij zoo krachtig in ons voelen. Wij kunnen ons niet voorstellen, dat wij eens niet meer zul len zijn, wel kunnen we ons indenken dat enkele levenssferen voor ons zullen worden afgesloten, maar geheel weg geheel opge lost, dat niet, juist omdat zoo krachtig in ons is, dat „ik" gevoel. Wel voelen wij steeds, dait wij het nog niet hebben gegrepen, en zijn ons bewust neg verre te staan van het doel, dat ons in de beste oogenblikken voor oogen ie gcatdld.

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 3