S', 237. Tweede Blad. 8"* Jaargang. Zaterdag 19 Februari 1910. BINNENLAND. FOORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem franco per post - 1.50. (Afzonderlijke nummert - 0.05. I Couran verschijn dagelijks behalv op Zon- en Feest dagen. Advertentiën mededeelingen 's morgens bij de Uitgevers in ,u0UDuv0.ui6»n enz.gelieve men vóór 11 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER AD VERTEN TI ÈN: Van 15 regels f O.ÖO, Elke regel meer - O.IO. Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 cents bij vooruitbetaling Groote letters naar plaatsruimte* Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad, b\j abonnement. Eene circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Staten-Generaal. De naamlooze vennootschap van koophandel. Een wetsontwerp is ingediend tot wijziging en aanvulling van de bepalingen in het Wetboek van Koophandel omtrent de naamlooze vennootschap van koophandel en van daarmede samenhangende artikelen in dat wetboek, en in het Wetboek van Strafrecht. Omtrent de bedoeling van deze wetsvoordracht wordt in de Memorie van Toelichting medege deeld dat het geenszins het oogmerk is geweest om aan de oprichters en bestuurders van naam- looze venootsehappen door in tail van bijzonder heden afdalende *iraf- en andere dwangbepalin- gen iedere vrijheid van beweging te ontnemen, als wilde de wetgever voor de deur van iedere naamlooze vennootschap een wachtpost plaatsen om de voorbijgangers te w ijzen op het zedeloos bedrijf, dat daarbinnen wordt uitgeoefend. Toch wordt aldus deelt de Memorie van Toelichting mede hier iets anders, iets meer geboden dan louter een voorstel tot vervanging van de ver- ouderde regeling van het Wetboek van Koophan del door een, meer overeenkomstig de eischen van het modern verkeer. Zoo brengt het ontwerp verscherping en aanvulling van thans reeds be staande strafbepalingen; het bevat belangrijke voorschriften omtrent de balans en winst- en ver liesrekening. waaronder dat betreffende de ver. plichte openbaarmaking dezer stukken; het geeft regelen omtrent de afsluiting van de voor de ven nootschap meest gewichtige overeenkomstenhet omschrijft de taak van ljest uurder s en commissi- lissen en stelt hun verantwoordelijkheid vast; het bepaalt de aansprakelijkheid ter zake van het prospectus; hot geeft aandeelhouders en ook derden de bevoegdheid in ©enig© meer gewich tige aangelegenheden op te komen ter verdedi ging 'hunner rechten en 'belangen, zelfs tegen de meerderheid dor aandeelhoudersen over het algemeen waakt liet er voor, dat aandeelhouders, aie zich de moeite willen getroosten om zich op de hoogte te steden en te houden van den gang van zaken, in de gelegenheid zijn zulks te doen. Dit laatste, de openbaarheid van het gansohe bedrijf voor de aandeelhouders, hoewel het bij een oppervlakkige kennisneming van het ontwerp wellicht niet tot zijn in het oog springende eigen aardigheden gerekend zou worden noemt de Memorie een van de belangrijkste hervormingen, diie met deze wetsvoordracht worden beoogd. Immers men bedenike toch vooral, dat geen wet telijke regeling op zichzelf ieder misbruik op het gebied van het naamlooze vemnootscbapswezen kan keeren. De redeci hiervan is voor een be langrijk deel te zoeken in de omstandigheid, dat de schuld der misstanden in moreelen zin voor een groot deel berust evenzeer bij liet pu bliek, bij de aandeelhouders zelf, ais bij oprich ters, bestuurders en commissarissenin het feit, dat veelal aandeelen worden genomen in volslagen onkunde van de grondregelen der onderneming in het feit dat men aandeelen neemt, hetzij bij inschrijving van de vennootschap zelf, hetzij bij aankoop ter beurze, alleen gedreven door de hoop op hooge dividenden, zonder er aan te den ken dat een aandeelhouder jegens de vennoot schap, jegens de mede-aandeelhouders, verplicht is er voor te waken dat de algemeene vergade ringen, bijeengeroepen ter behandeling van de belangrijkste aangelegeaiflieden. iets anders zijn dan sellijnvertooningenfeitelijk louter vergade ringen van bestuurders en commissarissen alleen. Zoolang een aandeel in een naamlooze vennoot schap als een deelneming in een loterij wordt beschouwd, heeft men het voor een groot deel zichzelf te wijten, indien op dit lot een „niet" komt te vallen. Waar de aandeelhouders zich onverschillig jegens de onderneming betoonen en alleen energie aan den dag leggen bij het afknippen van den dividend-coupon, daar wordt vaak de verleiding voor de bestuurders te zwaar. Een gezond ven nootschapswezen is onbestaanbaar zonder de be langstelling en medewerking, binnen den kring hunner natuurlijke bevoegdheid, van de aandeel-- houders zelf."' Verheffing van ontslagen g ev a n genen. Ingediend is een wetsontwerp tot aanvulling en verhooging van hoofdstuk IV der Staatóbe- grooting voor het dienstjaar 1910 (verheffing van ontslagen gevangenen). Blijkens de toelichting strekt dit suppletoire begrootingsontwerp voor 1910, om een spoedige invoering in het loopende dienstjaar mogelijk te maken van het nieuwe stelsel tot verheffing van ontslagen gevangenen, tot gelijk doel waarvoor reeds vroeger een ontwerp was ingediend, dat echter niet tijdig genoeg werd behandeld, om nog in de tweede helft van het vorig jaar het nieuwe stelsel te kunnen uitvoeren. Berichten. Burgemeester Böell. In een onderhoud, dat het Hbld. gisteren met den aanstaanden burgemeester jhr ,mr. A. RÖell had, wees deze er op, diat zoolang hij burge meester van GéLderlandi's hoofdstad is, hij zich geheel moet wijden aan de Arnhemsche belangen en zich dus geenszins met Am- sberdainsche aan gelegen lieden, ook niet met de quaestie van een woning, bemoeien kan. Jhr. lióell zal Woensdag 16 Maart a.s. den datum van den ingang van zijn benoe ming naar Amsterdam komen om als bur gemeester der hoofdstad geïnstalleerd te wor den, en dan zijn intrek nemen in een der Amsterdamsche hotels, in afwachting van de beslissing, in welk huis hij zich defini tief vestigen zal. De Damkwestie. In de zit ting van den Amsterdamschen raad van Woensdag was ingekomen een andere motie omtrent de andeeling van het Damplein en omgeving, die den hoofdschotel voor giste ren uitmaakte. De heeren W i b a u t c.s. wenschen de motie no. 90 van 26 Januari 1910 in te ^rekken en er eene nieuwe voor in de plaats te stellen. De Raad, van oordeel, dat do oplossing van de indeeling van het Damplein en om geving, als aangegeven in de voordracht van Burgemeester en Wethouders, no. 1235, on aannemelijk is; van oordeel, dat de beslissing over de be bouwing van die over de indeeling onaf scheidelijk is; van oordeel, dat voor een passende be bouwing en indeeldng in elk geval de ont eigening ook van de perceelen blok Vijgen damVischsteeg is vereisckt; noodigt Burgemeester en Wethouders uit lo. een voordracht te wi'llen indienen, om tot de onteigening van genoemd blok over te gaan 2o. door architecten, op voordracht van Burgemeester en Wethouders, door den Raad te benoemen, een nader plan van in deeling en bebouwing te doen ontwerpen, waarbij in overleg mA P. W. rekening is te houden met de vwceerseischen en ir.tusschen geen onderhandelingen te voeren omtrent den verkoop van eenig ter rein bij de Damplannen betrokken. De heer W i b a u t licht de tweede in gediende motie toe en zet dan daarbij zijn standpunt tegenover de Damplannen uit een. Spr. wil iets meer en iets steliligers be reiken, dat met de nieuwe voordracht van B. en W. kan geschieden, en zijn mede- onderteekenaars doelen in hoofdzaak zijD gevoelen De motie vul doen uitkomen, dat de eer ste voordracht van B. en W. No. 1231 1909 thans niet meer aannemelijk is. Wij willen indeeling en bebouwing in haar geheel voor ons zien, die moeten onafschei delijk zijn en de goedkeuring hebben van den Raad. Op zekere hoogte moet die be bouwing zijnwaardig en monumentaal en daai'voor zal noodig zijn onteigening van het blok VischsteegVijgendam; dit is de kern der motie en daarover moet z.i. de Raad zich heden uitspreken. Dat de heer Van der Mey in de motie niet meer ge noemd wordt is daarom geschied, dat wij bij aanneming der motie een geheel andere indeeling zullen moeten krijgen. Het zou hem persoonlijk aangenaam zijn, wanneer ook het oordeel van den heer van der Mey werd gevraagd, doch het voorstel is gedaan ten eerste om B. en W. de volle vrijheid en bevoegdheid van handelen te geven en verder om door deskundigen den waarborg te hebben, dat de Raad omtrent indeeling ©n bebouwing helder, duidelijk en klaar worde ingelicht. De heer Posthumus Meyjes leest- uitvoerig een betuiging van sympathie voor ter aanbeveling van het tweede voorstel van B. en W. Het Paleis weder tot Stadhuis in te rich ten, acht hij ondoenlijk en onwenschelijk, wat hij uitvoerig tracht aan te toonen. Het meest aan te bevelen denkbeeld acht hij om een waardig raadhuis van 23 a 2400 vlerk Meter aan den Dom te bouwen. En wanneer dan daarvoor een nationale prijs vraag werd uitgeschreven, met toevoeging dat de bekroonde ook het werk zal uitvoe ren, dan wanhoopt hij niet of onze Nederl. architecten zullen wel een waardig plan we ten op te maken. Hij acht dus correct dat eene commissie worde benoemd, die zal onderzoeken le. Paleis-Raadhuis. 2e. Raadhuis aan den Dam of 3e. Verbouwing van dit Raadhuis. De heer Schoch verdedigt het denk beeld van B. en W. om eene commissie te benoemen, maar wil daarin zoo weinig mo gelijk architecten opnemen, omdat het spe- vialiteiten zijn, die, 't is gisteren avond in Architectura nog gebleken, allen er een eigen denkbeeld op na houden. Er volgen discussies, waarbij de heer Vliegen nog voorstelt B. en W. te ver zoeken zich in verbinding te stellen met de Regeering over afstand van het paleis aan de gemeente. Nadat verschillende sprekers nog het woord gevoerd hadden was het woord aan wethouder v. d. Bergh. Spreker meende te moeten wijzen op den vreemden weg, dien de raad in de laatste ja ren in de Damkwestie gevolgd heeft. In 1905 en 1906 meende men in 't belang van het verkeer onteigening van een deel van de bouwblokken aan den Dam te moeten aan vragen. Daarna heeft men een prijsvraag voor bebouwing uitgeschreven, waarin te vens werd vastgesteld wat soort van gebou wen er op het mogelijk vrijkomende terrein moesten komen. Daarna kwam het plan, waarin midden op den Dam een groot café restaurant kwam. Door verkoop van het beursterrein is alleen in zóóverre gepraeju- dicieerd, dat sommige plannen als het ideaal plan van Kromhout niet meer mogelijk was. Maar dat heeft toch ieder kunnen zien. En nu komt men plotseling, terwijl deze kwes tie loopt, de nieuwe kwestie een Raadhuis op den Dam, bij de andere voegen. Wat be treft de onderhandelingen over den verkoop van het vrijkomende terrein, die kwestie doet hier niets ter zaken. Over den verkoop beslist immers alleen de Raad. Dat indeeling en bebouwing onafscheide lijk van elkaar waren, ontkende spr. be slist. Dat is het tweede element, dat in de kwestie werd gebrachteerst de Stadhuis- kwestie, daarna de architecten over de be bouwing laten beslissen. Er is maar één werkelijk bezwaar ge maakt, de door B. en W. getrokken rooi lijn langs den Vijgendam. Waarvoor dan die heele oppositie. Met één amendement was men klaar geweest. De commissie nu, door B. en W. voor gesteld, is beschouwd als een noodzakelijk kwaad. Dat is geen kapstok om de Dam plannen aan op te hangen, maar die com missie werd noodzakelijk toen de Stadhuis kwestie werd opgeworpen. Hoe verder ook de zaak loopt over de onteigening zal de Raad in ieder geval be slissen kunnen. Doch tegen overijling wil spr. waarschuwen. Want een overijlde be slissing zou de gemeente op pl.m. een half millioen komen te staan. Door de commissie van B. en W. zal de geheele zaak te gelijk onderzocht worden. Ook wordt bij B. en W. overwogen het idee van den heer Vliegen. Spr. meent dan ook dat de heer Vliegen zijn voorstel wel kau in trokken Spr. wraakte met scherpe woorden de hou ding, die door de heeren Wibaut c.s. tegen over B. en W. word aangenomen. De be voegdheid tot het benoemen der deskundi gen wordt B. en W. uit de handen geno men, de directeur van P. W. geëlimineerd. Spr. hoopte dan ook dat in den Raad voor deze motie niet alleen een minder heid maar geen enkele stem zou opgaan. Wegens het vergevorderde uur wer den de discusies tot de volgende week geschorst. Vereenvoudigde spelling. Hiep bestuur van den Nadterl. Uitgeversbond 'heeft ten behoeve der Commissie tot onder zoek, welike de gedragslijn der regeering be hoort te zijn ten opzichte van de schrijfwijze dier Neder!andeche taal enz., aan de uitge vers in ons land verzocht te willen opgeven, hoeveel bladzijden druks in de spelling van De Vries en Te Winkel en hoeveel in de vereenvoudigde spelling te vinden zijn in de boekwerken, door dien uitgegeven in het jaar 1908. Onder boekwerken wordt hier uitsluitend bedoeld, wat in boekvorm of als vlugschrift is versohenen, due niet periodiek© ges-dhrif- ten, tijdschriften, we eik- en daigb I aden of academische proefschriften en stellingen. (N. R. Ot.) Een weinig bekende ope ra van Mozart. Met veel succes is door de Vereeniging van oud-leerlingen en leerlingen der Rotterdamsche Handels school met medewerking van een aantal dilettanten een opvoering gegeven van Mo- zarts opera in 2 acten Zaïde, welke nog nimmer in Nederland was opgeveerd. Het geheel stond onder leiding van den heer Anton Blazer. Thorn Denys had speciaal de zang onder zijn directie en de heer Alex. Poolman fungeerde als regisseur. Volkszang. Een pas vertrok ken Missionaris van Panniagen (L.) be- Ahrijft ons, welke verrassing hij onder vond, toen hij met eigen ooren waarnam, dat een echo van den Volkszang" tot in China is doorgedrongen bij de Nederland- sche Missionarissen van Mgr Geurts. Te Young-ping-fou, de residentie van dezen Hoogwaardigen landgenoot, weerklinken nu en dan de bekende liedjes uit den Lirn- burgsclien „Leeuwerk" of uit „Lieder keur". Dat heeft vooral plaats, als de Mis sionarissen zich aldaar vereenigd vinden, om ter gelegenheid hunner jaarlijksche Re traite eenige gezellige vacantiedagen geza menlijk door te brengen. Het oud zangboekje van Rolduc wordt er ook niet vergeten. Na we van het Liederen-depót van den Volkszang te Maastracht vernemen, zijn er thans, na 9 maanden, 36000 ex. van „de Leeuwerk" verspreid, terwijl de verschij ning van eene meer uitgebreide verzame ling, in drie uitgaven, a. mot tekst, b. met tekst en melodie, c. met pianobegeleiding, die tegen Paschen waarschijnlijk zal klaar zijn, reedf met ongeduld wordt tegemoet gezien Van het populaire lied „Limburg mijn Vaderland" is op zijn eersten verjaardag de tweede uitgave verschenen. De strijd om een stand beeld. De Haageche correspondent van de Tel. meldlt: Rcedls meermalen hébben we. geschreven over den strijd, die in de organisatie, welke zich ten doel stelt het oprichten van een standbeeld voor stadhouder Willem III. wordt gevoerd over de plaats, waar het bemd' zal Icomen Den Haag of Breda. De meer- derheid van het hoofdcomité, waarvan voor- j zilter is de oud-luiten ant-<generaal Kool, liad besloten, dat liet in Breda zou worden op gericht, maar een aantal gewestelijke comité s (Zuid-Holland, OverijeeiFriesland, Gelder land en Noord-Holland), de voorkeur geven de aan Den Haag, kwamen tegen het hoofd comité in verzet. Het conflict dreigt thans op scheiding uit te ILoopen. Sindls September, toen te Utrecht e&n vergadering plaats had van al de comi té's, heeft het hoofdbestuur niets meer van iziclh laten hooren. De reden diaarvan is, naar wij van bevoegde zijde vernemen, hierin ge legen, dat eén der leden van het hoofdco mité, een hooggeplaatst militair, geheel op eigen initiatief aan de gemeente Breda reeds officieus een toezegging had gedaan, waar mede men nu eenigszaus verlegen zit. Wan neer het hoofdcomité echter niet gauw met de gewestelijke commissies gaat onderhande len. zullen een aantal van doze zich afschei den en zoo spoedig mogelijk het vereisc -«* bedrag hij een zien te krijgen, om definitie! een standbeeld van stadhouder Willem III in Den Haag op te richten. Het gebouw der Neder- landsche afdeeling op de Brusselsche tentoonstelling is bijna geheel ouder kap; de stuffpleister- bekleeding is aangebracht en met de gevel- beschildering wordt aangevangen. Nederland zal ook deelnemen aan een af zonderlijke tentoonstelling van 17e eeuwsclm Belgische kunst, daartoe met Frankrijk, Italië en Spanje door de Belgische regeering uitgenoodigd. De benoeming van een Ne- derlandsche commissie door de Nederland sche regeering ter behartiging van de be langen der inzenders op deze expositie is in voorbereiding. Van de internationale Brusselsche ten toonstelling zal een gulden boek worden uitgegeven in den geest van dat der Luik- sche tentoonstelling. Ten bate der vacantie- kolonies. De collecte die gisteren te 's Gravenhage door dames en heeren langs do huizen der ingezetenen, ten bate van de vacantiekolonies werd gehouden, beeft onge veer f 2000 opgebracht. Onderzoek naar het vaderschap. Ook te 's Gravenhage is na een toelichtende rede van den heer J. N. van Munster, lid van het hoofdbestuur van de Ned. Middernachtzendingvereeniging, overgegaan tot de stichting van een plaat selijk consultatiebureau voor zaken, vallen de onder de wet, regelende het onderzoek naar het vaderschap. Woensdagmiddag heeft, in het bijzijn van gemeenteraadsleden, leeraren, indus- trieelen en enkele burgemeesters van om liggende gemeenten, de eerste steen-legging plaats gehad voor de te bouwen ambachts school te Gouda. Vooraf de burgemeester van Gouda, de heer R. L. Martens, voor zitter der Vereeniging de Ambachtsschool voor Gouda en omstreken, een overzicht van het ontstaan der plannen voor de oprich ting der schoolhet particulier initiatief zal in deze veel tot stand brengen, met hulp van Rijk, provincie en gemeente, die onder scheidenlijk 13,000, 3900 en 6000 sub sidie verstrekken. Na de plechtigheid der eerste steen-leg ging werd nog door een tiental heeren het woord gevoerd, die allen hun beste wenschen uitspraken voor den bloei der te bouwen school. Franse li e kloosterzus- t e r s. In de gemeente Losser, onmiddel lijk aan de Duitsche grens, hebben Fran- sdhe zustere, thans te Christiania geves tigd, een groot boerenerve aangekocht, om daarop een klooster c.a te doen verrijzen. De plannen voor dien bouw. waarvoor de vereischte goedkeuringen reeds zijn verkre gen, zijn gisteren goedgekeurd. Het hoofd doel van het klooster zal zijn de opleiding van meisjes tot zusters Ook zullen er waar schijnlijk een bewaarschool en een huis houdschool worden ingericht, terwijl de zusters zich tevens zullen belasten met de verpleging van zieken. De eerste-steenleg ging zal reeds in de volgende maand ge schieden. (N. R. C.) Vermindering van ,.V e r- g u n n i n g e n". Naar het Centr. Bureau van den Volksbond tegen drankmisbruik ons meldt, hebben over 't geheele land tot half Februari 34 gemeenten, op grond van art. 4 -(2lo) der Drankwet verlaging aange vraagd van het maximum der vergunning. Dit aantal moet zeker gering worden ge noemd, als in hot oog wordt gehouden -dat dit wetsartikel aan de gemeentebesturen :-en doeltreffend middel in de hand geeft om te geraken tot een in de meeste gemeenten uit een oogpunt van bestrijding van het drank misbruik zeer wenschelijke vermindering /an i het aantal „vergunningen". De kabel li uis jes van „Electra." De Tel. schrijft; Indertijd deelden wij mede, dat B. eu \v aan een commissie, bestaande uit de heereil prof. Feldmannhoogleeraar aan de Techni sche Hoogeeéhool te Delft, Griffers, direc teur van de gemeentelijke electn&che cen trale te Rotterdam, en Lodir, directeur van de gemeentelijke e'ectrische centrale te Nij megen, hadkfen opgedragen een onderzoek in te stellen naar den toestand der kabelhuisjes en transformatoren in openbare gebouwen, 'belhoorende tot heb electrise h bedrijf der maatschappij „Electra" hier ter 6bede??? Naar wij vernemen, heeft het rapport van deze commissie thong hot gemeentebestuur bereikt en is dit rapport vrij gunstig voor de maatschappij. Alleen de toestand der transformatoren in de schouwburgen wordt, hoewe] in geen en kel brandgevaarlijk, toch niet geheel vol doende geacüiit. De commissi© acht dan ook verbetering dier transformatoren gewenscht. School- en Kerknieuws. Aan den heer W. H. Idzerda, privaatdo cent in de pliotografie aan de Technische Hooge- school. werd, voor zijne verschillende bijdragen ,.zur Theorie photocbemisoher Vorgange gepu bliceerd in het jaar 1909, door de „K. K. Photo- graphische Gesellschaft" te Weenen, voorzitter, prof. dr. J. M. Eder, een ,,Ehrenpreis", d. i. de hoogste ouderscheiding, toegekend. B. en \V van 's-Gravenhage hebben onder dagteekening van 15/18 Februari de Hoofden der openbare lagere scholen en de Hoofden der Bij zondere scholen voor lager anderwijsooik ter inededeeling aan het personeel hunner scholen in kennis gesteld met de door den Raad dezer ge meente in zyne vergadering van 2 November 1909 aangenomen motie, betrekkelijk het zingen van nationale liederen op Vorstelijke verjaardagen. Evenals vorige jaren zal de Vereeniging tot Bevordering van het Onderwijs in Handeuar. beid in Nederland in de Paaschvacantie te Am sterdam examen houden lor verkrijging van een diploma als ouderwijzer(ea) in handenarbeid. Aanmelding vóór 1 Maart bij den lsten Secr. D. Been, Haarlem. Bondshumbug. Onder dezen titel bespreekt een dèr redacteuren van Hot Schoolblad, de heer H, W. J. A. Sc hook, een tweetal artikelen ui)b het laatste nummer van De Bode, waarvan het eene handelt over de houding door sommige onderwijzers aan genomen tijdens de redle van den lieer mr. Marchant over „De absolute neutraliteit' onlangs te Amsterdam gehouden en het tweede over liet aantal leden van het Ned. Ond. Genootschap. Na eenige woorden van De Bode betreffende bedoelde vergadering aangehaald te hebben, zegt de heer Schook o.a. het volgende: „Er blijkt uit deze woorden, dat de Bode redactie zich met ons schaamt over de hoogst onbeleefd^ houding van eenige tot ons ooVps behoorende individuen op de vergadering ot afdeeling Amsterdam van het N. O. G., aar de heer Marchant over de neutraliteit sprak. Wij voor ons gelooven niet, dat men <ie Bondsleden voor al het gebeurde aan sprakelijk mag stellen. Onze indruk van de levenmakers was meer die van een gediscipli neerde claque, die wat al te kwistig was met pogingen om de rede van den Inleider niet tot haar recht te laten komen en wat al te krachtig door getrap de leemten in de argu menten der bondsüeidlers trachtte aan |Ua vullen. Een 60 a 80 van d'ie lui kunnen er heel wat bewijzen voor het goed recht hun ner partij instampen. Als diat niet gelukt is heeft het aan hen niet gelegen. Maar zij vergeten, dat zij, hoewei niet voor de klasse staande, toch door de buiten wereld als onderwijzers on onderwijzeressen beschouwd werden en dat zij de pers gele genheid gaven aan het publiek te berichten, dat in een werklredenvergadering die storen de elementen vaak "niet zoo luidruchtig mee argumenteerden als in deze bijeenkomst van menschen, bij wie men meer beschaving mocht verwachten. Wij protesteeren met de Bode-redactie te gen hen, die de onhebbelijkheden van een troepje schreeuwers voorstellen als daden van de leclen van den Bond of van d« on derwijzers in het algemeen." In de bestrijding van het Bode-artikel over het aantal leden van het Ned. Ond. Genootschap wraakt de hoer Schook de daar in genoemde cijfert Donderdag 24 Februari a. s., des middags 2 uur ,zal op de Nieuwe Oosterbegraafplaats to Amsterdam .op het graf van wijlen den hoer W. H. Gispen worden, onthuld, bet door vrienden en ■vereerders opgerichte gedenkteeken. Namens de zen zal de heer W. G. Brenning het monument aan de familie overdragen. Geref. Kerken. De heeren H. Popma, te Appingadam, en H. Hummelen, te 't Zandt, candid a ten aan de Vrije Universiteit, hebben voor de classis Appinged'am met gunstig gevolg prae- paratoir examen afgelegd. Het Noordel ijk Evangelisch Zendingsfeest zal Woensdag 20 Juli worden gehouden in liet Stadsfoosoh te Assen.

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 1