Jtf°» 243. Eerste JSlad Jnnrgang. Zaterdag 26 Februari 1910. BUITENLAND. FEUILLETON. DROOMLEVEN. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem frauco per post- 1.50. Afzonderiijke nummers- 0.05. Deze Courant verschijnt dagelijksbehalve op Zon- en Feest dagen. Advertentiënmededeelingen enz.gelieve men vóór 11 uur 'b morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels f 0.50. Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 eents by vooruitbetaling. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen UA het herhaald adverteeren in dit Biad, by abonnement. Eet^ circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvra»» toegezonden. Kennisgevingen. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Amersfoort brongea ter algemeene kennis, dat- bij bun besluit van lieden, ingevolge art. ,8 der Hinderwet, aan J. E. van Nie wonende alhier, vergunning is verleend tot de oprichting van eene rookriorichting voor vleeschwaren in iliet perceel Lanigosti nat wijk B No. 103, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort-, Sectie E, No. 1030, onder vaamvaardedat de sdhoorseen van de rookin- riohitiiiig wordt opgetrokken: tot een hoogte van minstens f) meter -boven den begotten grond;. Aanersfoort, den 24 Fébruari 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, J G. STENFEKT KitOESE. WULJTTERS. Politiek Overzicht I>e nieuwe regeeringspartij iu Hongarije. Toon graai Xhuen-Hedervary gevolg gaf aan d-e roepstem van Keizer Frans Jozef, den Koning van Hongarije, om aan het hoofd van eene buiten het parlement staande regeering op te treden, scheen dir. ©911 groot waagstuk En de ontvangst van het 11 i en we ministerie '*u net parlement was zoo on vriendschappelijk mogelijkde beide huizen gaven in den seherpsten vorm hun wantrou wen in het kabinet te kennen. Het waagstuk blijkt echter minder groot te zijn dan aanvankelijk werd gedacht. I11 het magnatenliuis heeft die stem van den Ko ning grooten invloed, en het zal wel niet zonder uitwerkng op de leden blijven, d;at de voorzitter, graaf Dessewffy, zich ge noopt heeft gevoeld zijn ontslag te nemen, omdat Keizer Frans Jozef hem zijn misnoe gen heeft uitgedrukt over het tegen het ka binet gerichte besluit van het huis. Met het huis van afgevaardigden vrede te sluiten, zal moeilijker gaan. Maar wat met het te genwoordige nuis, waarin de onafhankelijk heidspartij de eerste viool speelt, niet is te bereiken, zal wellicht mogelijk zijn, wan neer na de ontbinding van dit huis de kic- zers worden opgeroepen om eene nieuwe volksvertegenwoordiging te kiezen. De voor bereidende stap daartoe is gedaan door de oprichting van eene nieuwe regeeringspartij Die partij, die de leus: „Strijd en arbeid op hare vaan heeft geschreven, zal tot taak hebben in de nieuwe Kamer eene meerder heid te brengen, waarop de regeering kan steunen. Over de vergadering, waarin de nieuwe partij is geconstitueerd, wordt aan de Vossische Ztg. geschreven „Onder groote deelneming heeft de op richting van de nieuw© nationale arbeids party plaats gehad. Tienduizend personen, deputatiën uit- het geheelc land waren aan wezig. D© rede van den voor vier jaren in d.en ban gedanen leider van de liberale par tij, graaf Stefan Tis-za, werd toegejuicht. Als door oen tooverslag is eene nieuwe partij op de puinboopon van de ouden ontstaan. Drieduizend candidaten voor zetels iu den rijksdag Hebben zien ter beschikking van graaf Khuen gestéld voor den aanstaanden verkiezingsstrijd. Onder deze drieduizend bevinden zich klinkende namen en wat vooral de aandacht verdient ook zoo- danigen,- die bij de niet-Magyaarsche natio naliteiten in aanzien staan. Alle zeven dis tricten van de hoofd- en residentiestad Bu dapest hebben zich voor de nieuwe partij verklaard en hunne tegenwoordige afgevaar digden, allen aanhangers van Kossuth, heb ben niet de minste kar - herkozen te worden. Hetzelfde is het geval met de meeste an dere groote steden van Hongarije. Reeds nu rekent de in twee groepen gesplitste partij van de 1848ers met het verlies van minsteais 150 mandaten De idee van 1867 herleeft. De geschillen, die in de partij van de 67ers bestaan, treden voorloopdg op den achter grond. Graaf Tisiza, als vertegenwoordiger van het- steile aristocratisch beginsel, graaf Aadrassy en ga-aaf Zicliy hébben zli-ch 'bij den opportuniisüiischen graaf Khuen aangesloten tot bestrijding van de beeldenstormers van 1848. Ook ui-t het kamp van de volgelingen van Kossuth ontbreekt het niet aan toeloop. De vier jaren, waarin de 48ers den overwe genden invloed op de regeering uitoefenden, zijn voldoend egeweest om het land in te lichten over hun gemis aan politiek door zicht. De strijdleuzen van gisterenoprich ting van eene zelfstandige bank en Magy- aarsche commandotaal in het leger, trekken niet meer. De omkeering komt voort uit het besef, dat de voorrang van de M-agyaren in hun staat door den aanhoudenden strijd met de Kroon in gewaar wordt gebracht, en zoo keeren de Magyaren terug tot de beginselen van 1867, die, anders dan die van 1848, geen strijd tusschen Kroon en volk kennen. E11 evenzeer als tegen de 48ers, voor wie de geschillen met de Kroon een politieke behoefte zijn, richt zich de nieuwe frontstel ling van de Hongaarsche natie ook tegen het voornemen om de bestaande verhouding door e-en-e andere te vervangen, waarin aan de nationaliteiten eene 'hoofdrol of althans de rol van den derde tus&eh-en de Kroon en -de Hongaarsche natie zou ten deel vallen. Daarom zal de noodig geworden kiesredht- hervorming wel mie uwe volkslagen den weg openen voor deelneming aan het politieke leven, naar toch trachten te verhoeden, dat de tegenwoordige nationale grondslagen van het koninkrijk van St. Stefanus vernietigd worden. De omkeering in Hongarije werd teweeg gebracht door eene volhardende, scherpzin nige politiek, d-'ie hare handelingen steunde op nauwkeurige kennis van de Hongaarsche volkspsyche en alle plannen en raadigevin gen afwees, -die er op doelden met -hulp van de niet-Magyaardstho nationaliteiten bet Magyarendom te verzwakken en de natio nale grondslagen van den staat te verande- Duitschland. München, 2 5 Februari. Graaf Aehventhal is heden morgen hier aangeko men Bij de verkiezing van een nieuwen voor zitter van den rijksdag zal bet centrum geen aanspraak maken op de eerste plaats in het presidium. De Kol». Volksztg. verneemt uit do l -sIq bron „Men heeft in het- centrum c-r nooit 111 ernst aan gedaoht, dat aanspraak op den eersten voorzitterspost nu weer te stellen, nadat men eerst voor cone kleine vier maanden er van had afgezien. De toe stand ie nu 11 dezelfde als toen, en liet centrum heeft -as geen aanleiding tot wij ziging van zijn toen genomen besluit. Het zal den d'oor de conservatieven voorgestel - den candddaat tot voorzitter van den rijks dag kiezen.'' Frankrijk. De minister van financiën is, naar ver luidt, voornemens, tot dekking van het te kort naast de reeds gemelde nieuwe belas tingen ook nog eene heffing van 10 pet. op de toegangskaarten van de inrichtingen voor wedrennen in te voeren. In de parlementaire kringen verluidt, dat de regeering, als de begrooting, het tarief van invoerrechten, de wet op -de leeftijds- pensioenen, het marineprogrum, en net wetsontwerp tot verwijdering van do apachen" uit het leger en liet- moederland tijdig worden afgedaan, de zitting den 19en, uiterlijk den 24en Maart hoopt te sluiten Dun zullen de algemeene verkiezingen voor de nieuwe Kamer tegen 24 April uitgeschre ven worden. P a r ij s. 2 5 F e b r. Aan hot einde van de interpellatie van C'céron over het ge beurde op Guadeloupe nam de Senaat een motie aan, waarin vertrouwen wordt uitge sproken in do regeering en in haar vaste voornemen om in de koloniën eene politiek van verzoening en rechtvaardigheid t-e vol gen. Engeland. Prins Heinrich van Pruisen heeft te Lon den een afvaardiging ontvangen van net comité voor Engelsch-Dnitsche Vriendschap. Tot de afvaardiging behoorden de hertog van Argyll, de zwager van koning Eduar-d, e markies van Lonsdale, de vriend van keizer Wilhelm, Lord Avebury en Lord Courtney. Zij bood den prins een adres aan. Prins Heinrich antwoordde: „Ik stem van harte in met de vriendschappelijke gevoelens, -11 uw adres uitgedrukt. Ik ben overtuigd, dat de Duitsche keizer, mijn geliefde vorst en broeder, met deu inhoud ervan zeer ingeno men zal zijn. Ik hoop oprechtelijk, dat uw volk voortaan hetzelfde vertrouwen in onzen vorst en onze regeering zal hebben, als wij hebben in uw zeer geliefden en hoogelijk ge- eerbiedigden vorst en in uw regeering". Londen, 25 F e b r. Het lagerhuis heeft het Adres van Antwoord met alge meene stemmen aangenomen en heeft daar na zijne zittingen verdaagd tot 28 Februari. Een aanvrage van een suppletoir krediet ten behoeve der marine, bedragende 689.100 p. st. voor bet dienstjaar 1909/1910, is bij het parlement ingediend. Londen, 25 Febr. Er zijn heden twee kabinetsraden gehouden. Het schijnt, dat plotseling de toestand een ongunstigen keer heeft genomen. Welke nieuwe moeilijk heid zich heeft voorgedaan is onbekend maar de stemming is zonder twijfel zeer pessimistisch. In de wandelgangen van het Lagerhuis Jiep hedennamiddag een gerucht, dat de regeering van plan is af te treden Dat is echter'volstrekt niet bevestigd. Het schijnt, dat- het pessimisme in de wandelgangen verergerd is door het feit, dat- de United Irish League heeft besloten geeti regeeringscandidaat in Groot-Brittannie te steunen, tenzij de regeering vóór de indie ning van de begrooting als voorwaarde voor haar aanblijven een waarborg tracht te ver krijgen, dat een voorstel om een einde te maken aan het veto-recht van het H:oger- huis nog in dit jaar wet zal worden. Dit be sluit beteekent, dat de lersche kiezers in Groot-Brittannië bij tusschen tij dsche ver kiezingen niet voor de regeeringscandidaten zullen stemmen. Tweede telegram. De algemeene verwachting is, dat. de politieke crisis Maan dag, wanneer Asquith zijne politiek nader zal uiteenzet-ten, tot een uitbarsting zal ko men. Versdheidene bladen, zoowel liberale als conservatieve, berichten heden, dat de re- geemng plotseling heeft toegegeven aan den eisch van bevriende zijde en gisteren haar plan heeft opgegeven om een plan tot her vorming -van het liooigerhui-s op te stellen, als zijnide voorbarig in dit staldiumin plaats daarvan heeft -zij besloten hare krachten te concen/treeren op de vraag van het kortwie ken van 'het veto der lords. De nationalisten zijn echter nog altoos ontstemd, omdat de regeering weigert de behandeling van de be groeting uit te stellen, totdait de veto-kwestie is beslist. Als niet de nationalisten vóór Maandag van meening veranderen, dan is het mogelijk, dat de conservatieven zullen stemmen voor de regeering om de aanne ming van de 'begrooting te verzekeren. De parlementaire correspondent van de Daily News zinspeelt er -op, dat uit de frontverandering van Asquith veranderingen in de samenstelling van het kabinet kunnen voortvloeien. Het radicale weekblad Nation en de Daily News dringen er op aan een volksreferendum te houden over het veto- ontwerp voordat dit bij de Lords wordit in gediend. De Morning Leader zegt, dat de regeering dezen stap ernstig overweegt. De conservatieve Daily Telegraph ver heugt zich over de nieuwe houding van de regeering, omdat die er toe kan leiden, -dat liet volk gunstig gestemd wordt voor het hervormingsplan, dat de Lords zelf nu op stellen. Zweden. Stockholm, 25 Febr. De Koning ondernam heden middag, vergezeld van d* Koningin, voor de eerste maal 11a zijn ziek te, een korte automobieltocht. Oostenrijk. In eene vergadering van Duitsch-vrijzin nige leden van den rijksdag werd een voor stel aangenomen, waarin den onslagen lands man-minister Scbredner dank werd betuigd voor zijn onvermoeiden arbeid. Tegelijk werd aan 't ministerie de ernstige ontstemming en de scherpste afkeuring uitgedrukt over de wijze waarop het ontslag van Schreiner in zijn werk was gegaan, en verklaard, dat de Duitschers zich moesten voorbehouden daar uit consequentiën te trekken. Tegelijk werd verlangd, dat het Duitsche landsman-minis terie op nieuw zou worden bezet. Een voor stel om te verklaren, dat de regeering voortaan niet meer zou kunnen rekenen op de stemmen van de Duitsch-vrijzinnigen, werd met 38 tegen 19 stemmen verworpen. Servië. Uit Belgrado wordt aan de Köln. Ztg. bericht, dat men daar algemeen ontstemd is over de maatregelen van de regeering togen de Montënegrijnsche vluchtelingen, dm op verlangen van vorst Ni colaas door de politie zijn aangemaand, dat zij terstond Servie moeten verlaten. Dit wordt in de pers een te hooge prijs genoemd voor de toezegging, die vorst Nicoiaas heeft gege-ven, -dat- h-ij Belgrado zal bezoeken. De ontstem-min-g zal wellicht leiden tot betoogingen. Rutland. Petersburg, 25 Febr. De vo- ning der Bulgaren antwoordde aldus op den dronk van den Czaar Na de verklaring van de onafhankelijk heid van Bulgarije, een van de idealen, die de vergode Czaar-bevrijder, de doorluch tig0 grootvader van Uwe Majesteit, aan het volk heeft vermaakt, heb ik als onafhanke lijk heerscher van het onafhankelijke Bul garije het als mijn aangenaams ten plient beschouwd met Hare Majesteit de Koningin in -de eerste plaats de residentie van Uwe Majesteit te bezoeken eu juist hier in mijn eigen naam en namens het Bulgaarsche volk Uwe Majest-eit den hartelijksten dank uit te spreken voor alles wat het broederlijke Rusland en zijn Keizer voor de erkenning der onafhankelijkheid van Bulgarije hebben gedaan. Ik heb altijd den voorspoed van mijn volk op economisch gebied en op dat der cultuur hoog geschat. Daartoe kunnen de vrede, de eendracht en de orde in <!e Balkanlanden bijdragen en drager van deze 'beginselen is het Bulgaarsche volk, dat prijs stelt op zijne alzijdige ontwikke ling. Ik ben overtuigd, dat onze beide re geeringen alles zullen doen tot nog groo t-ere bevestiging van de broederlijke Sla vische banden, die onze volken nauw verbin den. Terwijl ik van gan-scher harte mijn dank uitspreek voor de schitterende ont vangst, die Uwe Majesteit ons heeft be reid, neem ik mijn glas op en drink op de gezondheid van Uwe Majesteit, van H.H. M.M. de Keizerinnen, van den grootvorst troonopvolger Alexej Nikolajewitsch en op de welvaart en de roemrijke toekomst van het groot-broederlijke Rusland. Na het diner begaven de Koning en de Koningin zich naar Petersburg, waar zij hun intrek namen in het winterpaleis. De No-woje Wreonja schrijft, dat liet be zoek van het Bulgaarsche Koning-spaar aan Petersburg aanvankelijk met geen politiek dioe] was ondernomen. De toestand brengt eehter mee, dat een gedeelte van het- verblijf te Petersburg gewijd zal zijn aan beraad slagingen over den toestand in het nabij ge legen oosten. In het streven om den van verschillend» zijden bedreigden vrede aan den Balkan te bewaren, kan de Bulgaarsche monarch van de ondersteuning van Rusland verzekerd zijn. Het blad herinnert verder aan den barmlhartigen arbeid van de Bul gaarsche Koningin, de toenmalige prinses Eleonor© Reuss, tijden^ den oorlog met Ja pan. Dien -zullen de Russen niet vergeten. De Birshewija Wjedomoeti wijst op de vlucht, die Bulgarije genomen heeft onder Koning Ferdinand. Rusland ©n Bulgarije wenschen beiden de handlhaving van don vrede aan den Balkanvoor beiden is het daarom van gewicht zich over alle gebeur lijkheden t© verstaan, om niet door do ge beurtenissen verrast te worden. Het treft buiten-gewoon gelukkig, dat parallel met de Oosten ri j-ksoh-Ruesiscli© onderhandelingen Rusland ook van gedachten kan wisselen met den souverein vain den sterksten Slavi- schen Balkansbaat. Petersburg, 25 Febr. In de heden gehouden zitting van de Rijksdoema werd het rapport van de begrotingscom missie uitgebracht. De rapporteur, de Octo- brist Alexejenko, gaf een overzicht van de begrooting, die zonder tekort sluit, zoodat voor het eerst sedert 22 jaar geen leening behoeft te worden aangegaan. Daarna stelde de minister van financiën in het licht, dat het economische eu het financiëele leven van Rusland onder de gunstigsteo mstandig- heden verloopt. Er kan dus geen sprake Roman van 42 ANNA WAHLENBERG. Uit het Zweedsch door Betsj Bakker-Nokt. „Ja zeker," zei ze, ze was (hartelijk blij hem te zien. Het was zoo vriendelijk van hem te komen en zoo prettig elkaar eens weer te ontmoeten. En nu moest hij uit- vioierilg vertellen hoe het hem gegaan was en bo© b-ij eide-lij-k diaar vandlaan was geko men, ©n bi-erlneen verplaatst. Maar hij aarzelde even. Hij moest eeTst weer de plaats terugvinden waarheen- hij teruggewezen werd. Eigenlijk was het toch geen teleurstel ling voor hem. Hij wist immers wolkomen goed in welk een verhouding ze tot elkaar stonden. En 't 20U al heel vreemd zijn. als dat zonder eenige merkbar© oorzaak plotseling werd veranderd. Waardoor zou hij eensklaps haar1 meer waardig zijn geworden? Nee, ze was nog voort-d'ubend onbereikbaar en zijn meier-dler-p En juist deze meerderheid was hot, die hem voortdurend tot haar aantrok. Haar oordeel, haar kennis, -haar ruimte, frisse Ine kijk op het leven., waren zoo aan trekkelijk voor hem, die altijd in eon gTau- we, enge wereld geleefd had. Geminacht door ruwe, onontwikkelde kameraden, voor wier vroo>lijk leven hij geen smaak toonde, was hij eenzamer dan de meesten geweest, en lvij had zijn ledige uren gevuld met doel loos lezen en gedroom. In deze eenzaam heid had hij Agnes ontmoetook zij was -eenzaam maar met ,zoo veel greater gaven tol esn rijk leven. Ze had op een wijze tegen hem gesproken, d;ie zoo geheel ver schilde van die van zijn omgeving, en ze had zijn boge?rte gewekt te leeren, 11a te den ken en zich te out wikkelen. E11 ze was voor ham d© onvergelijkbare geworden, de onbe- veikbaro. maar desniettegenstaande de eeni ge, met wie hij over zaken en dingen kon spreken, d;e hem 'tin innigst- en persoonlijk raakten. Wel stond ze hoog boven hem. Maar toen hij dacht aan de onoverkomelijke kloof die zich. uitbreidde tusschen hem eti alle andere monschen, wélke op -zijn weg gekomen waren, vool-de hij, dat zij die ©enige was, die hem 't naast stond. Daarom werd hij steeds tot haar getrok ken, en droomdl© hij van haar. Hij. ver grootte in zijn verbeelding al liet mooie en goede dat zij bezat, en versierde haar met deugden, die slechts zij 11 oogen konden ontdekken. Zij was de verlievene, de on vergelijkbare. En dat zij zich niet wilde neerbuigen tot bom in zijn geringheid, vond hij heel natuurlijk. En toch moest hij er op hopen als op een wonder1. Zoo even had 'hij ean schemering van dii't wonder meenon te bespeuren, nu was- liet verdlwenen. En 11a oen paar minuten schik te -hij zich in dit verdwijnen, zooals men bij 't ontwaken uit een droom berust in liet verlies van de heerlijkheden. En toen begon bij 'liet verhaal hoe het gekomen was dat hij van de plaats gegaan was, waar hij zoo lang© jaren vastgezeten had en hoe hij overgeplaatst werd naar j elders. 't- Was slechts eon eenvoudig verhaal, hoe hij zich gewend had tot een ingenieur, die I vroeger bij dezelfde mijn als hij aangesteld j was, en 'hoe dez:- werkelijk welwillend ge- noeg was hem aam te bevelen, voor zijn te genwoordige betrekking. Ma:vr ivoor Ernst Kuleman's oogen nam het groote verhou dingen aan. Hij beschouwde het- als een beschikking van de Voorzienigheid, dat deze ingeniouv juist bij dezelfde mijn moest ko men als hij en hij juist op de gedachte kwam zich tot hem te wenden, en dat juist deze be trekking, die hom zoo nabij de plaats bracht, waarheen hij .verlangde, hem aangeboden zou worden. Dat wierp er oen schemer van iets boven natuurlijks over. E11 't was immers ook zoo goed als de ©erste maal, dat hij uit kwam rn de groote wereld, die voor hem zoo nieuw en wondervol was. Hij sprak zoo warm over al -het wonderlijke dat hem overkomen was en over de prachtige condi tiën, waarin hij nu leefde, maar die inder daad niet zooveel verschilden met zijn vori ge 11 toestand. In tusschen hadden ze de villa van kien arc hitect bereikt en Agues verzocht hem buiten even te wachten, (totdat ze naar Kin nen ging om Ingeborg te 'halen. Agnes v-ond het- niet aangenaamgastvrij heid te verleenen aan een persoonlijken vriend in het huis van leen -and'ér, en daar om besloot ze hem te brengen nian-r haar eigen thuis op den heuvel, dat, hoe verlaten het meestal ook was, toch altijd gereed stond bezoek te ontvangen. Maar Inge borg, haar kleine beschermeling, kon zo zoo lang niet alleen laten. Daarom moest ze meegaan, en bovendien was haar tegen woordigheid wenschelijk voor iets [anders. Misschien zou hem dat weerhouden dieper in Ite gaan op «een onderwerp, d)ot Agues liefst niet wilde aanraken. Toen ze a?i dat ze het kléine meisje wilde gaan halen, was het gezicht van Ernst Kulemian donker geworden, en toen ze eenige minuten in de villa was gew-eest en met het kind laan de- hand weer buiten trad, zag hij er nog niet vrool ijker uit. Maar slechts een kon. poosje Imp hij stil niaJast -hen op don weg. Toen begon (hij opnieuw zijn merkwaar dige ervaringen te vertollen 011 wélk een in druk deze op hem gemaakt hadden. Hij had zich verzoend met Ingeborg's ge zelschap en had zich voorgenomen zich niet daardoor te laten geneer euOndanks alles was het- een heerlijke dag voor hem, mis schien de prettigste van zijn leven, en hij diet izoo gauw zijn zon niét verduisteren. Degene die hem in het dngélijksche leven had gezien, in zich zelf gekeerd, schuw, on toegankelijk, zou m-oeilijk kunnen begrijpen dat dit dezelfde menscli was, zoo mededeel zaam, vrijmoedig en vroolijk wa© hij. Toen ze bij de school gekomen waren en Agnes' kamer betraden, wtas ihij verrukt over alles wat hij zag. Dit kleine verzorgde huis niet de gemakkelijke stoelen, iboeken, pil an ken, vele kleinigheden en de welkome ontbijttafel, sclieen hem; zot- buitengewoon aanlokkelijk, en de taf él niet hat glanzende witte laken, de lentebloemen,, het héldere zilver en blinkend theeservies vied dodelijk in 't oog- Hij -bewonderde elk ding en zich zoif, en bij was zoo naïef als een kind in zijn "verrukking 'en 'dankbaarheid over al de vriendelijkheid die ze hem bewees, dat Agnes geroerd en beklemd te gelijk was, want eigenlijk'welkom was liij niot. Toen de korte maaltijd voorbij was, gin gen z© in den kleinen tuin, dtie bij do school behoorde. Ernst Kuletman wilde alles wéten, welke vruchten -die appel boon -en deze pereboom droegen, en welke bloemen dé po-rkon zou den bevatten. Eindelijk kwamen zo -bij een klein verbór gen prieel van een treurwilg, waar Agnes 's zomers placht te lezen, beschut voor de nieuwsgierige blikken van af deu straat weg en uit de villa's. En ook nu zag 'heti er uit n nodigend ud-t, ofschoon de takken nog geen blaren droegen. De banken waren ge- V egd, en daarvoor lag hei zand droog en solioon. n Zo gingen naar binnen en namen plaats. De lucht was zoo zwoel en de zonnesohijn, zoo warm dat men zich bijna ken verbeel den mididen in Juni te zijn. En het was aangenaam daar te zitten en wat te pvaten, terwijl Ingeborg huiten in een bloembed groef, dat- ze haar land noemde. „"Wat een heerlijk bhuis heeft u „juf frouw Agues,'- zei Ernst Kuleman. „Ik denk dat heb u moeilijk moet vallen zoo veel afwezig te zijn." „O, ik voel -me ook hed goed in mijn ander thuis," antwoordde zo. „Ze no emit dat haar ander thuis," dacht hij. Eu dat woord stak 'hem. Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 1