r. 158. Dinsdag 8 Maart 1910. BUITENLAND. BINNENLAND. FEUILLETON. DROOMLEVEN. 8"* Juurganc. H DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: far S maanden voor Amersfoortf Idem franco per poet- 1.50. Afsonderigke nummers- 0.05. Dexe Courant versohgnt dftgelgks, behalve op Zon- en Feest dagen. Advertentitnmededeelingen enz.gelieve men véór 11 urn 's morgens bg de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKH OFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels f 0.50. Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 85 cents by vee rui tbe taling Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit B&ad, bg abonnement. circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvre^ toegezonden. Politiek Overzicht Frankrijk en Marokko. Met- de onderteekening d-oör -den Fran sehen minister van buitenlandsche zaken Piehon en door El Mokri, den gevolmach tigde van s'ultan Moeley Hafid, van de nieuwe Fran sch-M arokkaansch© overeen komst is eene zaak ten einde gebracht, die sedert vele maanden tu&schen Frankrijk en Marokko hangende was. De overeenkomst betreft de plaatsing van ©ene leenling in Frankrijk tot betaling van de door Marok ko aan vreemde sbhuldeisdhers verschul digde bedragen en tot dekking van de Franscihe expediitiekosten. Van de 150 mil- l'ioeoi bedragende leening zijn 80 millioen voor de vreemde schu ldeés chers bestemd, terwij'l 70 millioen aan de Fransche repu- bliek zullen worden uitgekeerd tot dekking van hare exped'itiekosften. In "het belang v.an de bijzondere personen, wier vorderin gen nu zullen woiden betaald, is heit na tuurlijk aangenaam, dat deze regeling nu verkregen is. Over de voorwaarden, die Frankrijk beeft gesteld en die Moeley Hafid na lang dralen beeft aangenomen, zijn tot dusver geeue volledig betrouwbare berichten ontvangen. Volgens mededeelingen, in de Fransche bladen opgenomen, zullen de tot dekking van de expeditiekos-ten vereischte 70 mil lioen in dier voege afgelost worden, dat Ma rokko zich verbindt dit bedrag inet de ren ten in 75 j aarlij ksche termijnen van 2,740,000 frs. af te lossen. Tot zekerstelling van de feitelijk op te brengeh leening van 80 mülioen zullen de nog niet verpande ontvangsten uit de invoerrechten en an dere inkomsten onder Fransch toezicht ge plaatst worden. De 70 millioen frs. bedra gende expeditieschuld daarentegen zal vol gens de opgave van Fransche bladen hier door gewaarborgd worden, dat tot aan hare aflossing het Oh a-u ja-gebied door Frankrijk bezet blijft. Of deze mededeelingen juist zijn, is, zooals reeds werd gezegd, thans nog niet te beoordeelen. Het optreden van Frankrijk in de zaak der leening van 80 millioen heeft de goed keuring van de betrokken staten verkregen. Wat de expeditiekosten betreft, daarover wordt in een artikel van den. Parijschen correspondent van de Köln. Ztg. het vol gende gezegd ,,De zaak van de Fransche vorderingen en voorwaarden tot terugbetaling van de door Frankrijk in het Chauja-gebied en voor de bezetting van Oedjda bestede expeditie- kosten is eene zaak van Frankrijk en Ma rokko alleenDe andere mogendheden zullen dus wel geen gelegenheid hebben gehad om hierin positie te nemen, omdat Frankrijk wel geen aanleiding zal hebben gevonden om hun deze eischen en voorwaarden langs diploma- tieken weg mede te deelen. En nadat Duitschland door zijne overeenkomst van 9 Februari 1909 tegenover Frankrijk heeft erkend, dat ,,de bijzondere politieke belan gen van Frankrijk ook met de bevestiging van de orde en den vrede' in het binnenland verbcndien zijn" en zijn besluit heeft uitge sproken om ,,deze belangen niet te benadee- len", zal er wel geen staat zijn, die belem meringen in den weg legt aan het optreden van Frankrijk om door middel van dwang zijne eigen vorderingen .in te vorderen. Aan den anderen kant echter is aan Frankrijks handeien nog altijd in de beginselen van de akte van Algeciras zijne grens aangewezen, die aan alle staten den eerbied voor de in standhouding en de onafhankelijkheid van het sjerifische rijk opleggen, beginselen aan welker handhaving ook de Fransche regee ring in die overeenkomst met Duitschland van het vorige jaar heeft verzekerd ten volle gehecht te zijn (entièrement attaché au main- -tien de l'ntégrité et de Findépendance de l'empire chérifien). Het kan dus ook slechts Duitschlands rol zijn, bij de tegenwoordige handelwijze van Frankrijk in de herinnering aan deze verzekering den onbevangen waar nemer van de verdere ontwikkeling der zaken te spelen. Het deelt met Frankrijk het be lang, dat het er bij heeft om te zien, dat Marokko zich eindelijk er in begeeft zijne verplichtingen tegenover de vreemde schuld- eischers, die ook voor verscheidene mü- lioenen Duitsche vorderingen opkomen, te vervullen. Het moet redelijkerwijs aan Frankrijk hetzelfde sucoes in zijne eigen bij zondere en rechtmatige vorderingen toewen- schen. Wel is waar heeft het ook het recht dezen wensch te 'baeeeren op bet vertrouwen, dat Frankrijk zich hierin binnen de perken van de internationale verdragen, inzonder heid van de acte van Algeciras, zal houden." Duitschland. Bij den bondsraad zal binnen kort het wetsontwerp tegen de kwakzalverij weer wor den ingediend, nadat de verschillen van meening, die onder betrokken regeeringen bestonden over het openbaar gemaakte voor- loopige ontwerp, waren uit den weg ge ruimd. De Keizer heeft de door de academie van wetenschappen te Berlijn gedane benoe ming van vorst Bülow tot eerelid bekrach tigd. Berlijn, 7 Maart. Tegenover de overdreven schatting van deelnemers aan den gisteren gehouden optocht in verband met de kiesrechtdemonstratie, in den Tier- garten wordt van betrouwbare zijde het aan tal deelnemers op 20,000 a 25,000 bere kend. B e r 1 ij n 7 Maart. De Norddeut- sehe Allgemeine Zeitung zegtDe betoogin gen van gisteren hebben getoond wat voor de sociaal-democratie een kiesrechtwande ling beteekent. Voor de sociaal-democratische leiders 's het kiesrecht-vraagstuk niets anders dan een middel om de massa's te toonen, wat de sociaal-democratische organisatie vermag, en tegelijk het gevoel voor wet en orde zoo veel mogelijk te ondermijnen. Een wandeling van dichte volksdrommen, waarbij de Arbeiders-Marseillaise wordt ge zongen, met roode vlaggen wordt gezwaaid, hoera voor de sociaal-democratie wordt ge roepen en waarbij sprekers optreden, is, wanneer daarvoor geen toestemming is ge geven, eene onwettige demonstratie. Dat Je betoogingen weder eenige slachtoffers heb ben geëischt, daarvoor dragen de leiders der betoogingen de verantwoordelijkheid, die identiek zijn met de leiders der sociaal democratische partij. Dat men te doen heeft met eene vooraf op touw gezette sociaal-democratische bewe ging, blijkt uit de ingekomen berichten. Wanneer men echter te doen heeft met een verzet tegen de wet, is het ten eenen- anale onverantwoordelijk, als bladen van de burgerlijke partijen zulke betoogingen ver heerlijken als eene overwinning op de poli tie. Brussel, 7 Maart. De Etoile beige meent te weten, dat de benoeming van Jen gezant te 's Gravenhage baron Guillaume tot gezant te'Parijs al® officieel kan wor den beschouwd. Trankrljk. Een reactionnair Fransch blad 'bericht, dat in den loop van eene nachtelijke ver gadering te Parijs 3 Maart, de heer Hervé en de revolutionnairen, nog behoorende ''et de partij van vereenigde socialisten, hebben besloten deze groep te verlaten, d.ie hun veel te gematigd en burgerlijk toeschijnt, om met met de syndicalisten en anarchisten een revolutionnaire anti-parlementaire partij te stichten. Ofschooq de bron dezer informatie ietwat verdacht mag toeschijnen, behoeft dit nieuwtje gansch geen opzien te baren, want al reeds heel lang was het van algemeene bekendheid, dat de klove tusschen het revo lutionnaire syndicalisme en het vereenigd socialisme grooter is dan tusschen dit en het reform atorisdbe socialisme. Het trad nog bij het jongste congres te Nimes duide lijk voor den dag bij de behandeling van het werkmanspensioen, toen de aanhangers eener directe actie zich niet meer konden verstaan met de geunifieerden. En toen daarbij ten slotte de beer Jaurès het won niet zonder moeitewas liet te voor zien, dat de heer Hervé en zijne vrienden zich zouden terugtrekken uit de partij, wier parlementaire actie zij voortdurend onmoge lijk gemaakt hebben. Dat zal .misschien bet einde van het unie-socialisme zijn, maar niemand zal zich om deze zelfgetrokken .er- deeling bekreunen, daar het vereenigd socia lisme, zooals het een revolutionnair ideaal najaagt, het anti-patriotisme van den heer Hervé niet kennen wil, evenmin als de directe actie, welke de C. G. T. zoo warm aanprijst. De heer Jaurès en zijn vrienden zijn maar al te veel gecompromitteerd met de anarchistische elementen, welks eenig streven ds een systematische vernietiging met alle middelen, die de sociale gemeenschap ten dienste staan, zonder niet de minste be kommernis over eene practische reorgani satie. Het syndicalisme en her- éisme heb- :ben er ruimschoots toe bijgedragen, het ge- unifieerd socialisme in Frankrijk in miscre- diet te brengen, eu het is bepaald verwon derlijk, dat Jaurès niet met de hem eigen krachtdadigheid heeft weten te breken met deze zoo gevaarlijke elementen. De aanhan gers van de directe actie zijn van meening dat, ondanks al de bewezen inwilligingen, de heer Jaurès niet voldoende zijn ideaal geofferd heeft aan hun ruwe aspiraties en het zijn per slot van rekening nog zij, die hun socialistische leader verlaten. Hij, lie zijn oude vrienden voor hen verlaten heeft Ondank is 's werelds loon De ondervindin gen, die Jaurès opdoet, zijn wel bitter zon der twijfel, maar zij zouden gelukkig zijn, als zij hem beslist konden doen afkeeren van elke ruwe actie tegen de samenleving. Oofttenrijk. De minister-president baron Baenerth zal thans met de leiders van de in den rijksraad vertegenwoordigde partijen overleggingen voeren tot reconstructie van het kabinet en vorming van eene tot werken gezinde meer derheid. De reconstructie zal vrij omvat tend zijn van de tegenwoordige ministers zullen alleen blijven de iminister-president de minister van financiën Bilinski, de mi nister van handel Weisskirchner, de minis ter van landsverdediging Georgi en de Pool- sche landsman-minister. Tegelijk zullen nieuwe besprekingen worden gehouden om te verkrijgen, dat de obstructie van den Boheemschen landdag wordt opgeheven. Griekenland. Do Kioonprins vertoeft thans te Roone, hetgeen in Athene zeer de aandacht trekt. De politieke kringen daar zijn ook onaan genaam getroffen door het bericht, dat de Kroonprins binnen eenige dagen in de hoofdstad zal aankomen. De militaire bond verlangt van de regeerrag haren invloed aan te wenden, opdat de Kroonprins al thans niet naar Athene zal komen voordat de Koninklijke boodschap tot bijeenroeping van de nationale vergadering is uitgevaar digd De Ahropolis constateer4, dat de mili tate boud heeft verklaard zich niet eerder te willer ontbinden, dan totdat de zuivering van het bestuur in het leger naar zijn zin ten einde is gebracht. Uit Weenen wordt aan de Vossische Ztg. eeu voorval op het laatste hofbal bericht. De Grieksche gezant Manos was daar ver schonen met verscheidene GriekBche offi cie ren, van wie eenigen tot den militairen bon 1 behoorden. Zij hadden den wensch uitgedrukt, aan den Keizer op bet bal to werden voorgesteld. Bij het diplomatieke cercie sprak de Keizer zeer vriendelijk met den heer Manos, maar zeide daarop „Hei doet mij leed, dat de politieke toe sb-uid en de staatszaken in Griekenland ten gevolge van de inmenging van den niet verantwoordelijken militairen bond slechter geworden zijn." Van de aanwezigheid dier Gnekscht officieren nam de Keizer geen no titie. Athene, 7 Maart. De minister van financiën heeft het ontwerp ingediend van eene 4 pct.'s leening van 150 millioen, die moet dienen voor de uitvoering van openbare werken en spoorwegen en tot dekking van de tekorten tot 1909. Kreta. Aan het verlangen der beschermende mo gendheden van Kreta tot toelating van een dragoman der consulaten, wanneer een vreeën de staatsburger moet terecht staan, wordt thans op Kreta voldaan. Bij het wij zen van de vonnissen, die sedert anderhalf jaar namens Koning George worden uitge vaardigd, is echter nog geen andere bevre digende formule gevonden. Egypte. Cairo, 7 Maart. De commissie van de wetgevende vergadering is met haar rap port gereed over de Suezkanaal-concessie, dat, naar bericht is, tegen de concessiever lenging is. Dit rapport moet nog door de vergadering behandeld worden, maar die re geering behoeft zich aan de meening van de vergadering niet te storen. *- - De Staatscourant van Dinsdiaig 8 Maart bevat o. a. de volgende Koninklijke beslui ten op verzoek eervol ontslagen dr. W C. A.. baron van Vredenburch als secretaris van den pensioenraad voor burgerlijke a- ten aren en van den militairen pensioenraad. benoemd tot schoolopziener in liet arron dissement Almelo mr. G. J. Sytorandy, te Stad-Almelo tot sehoolopziener in ihet arrondissement Ommen mr. D. J. W. MullerMarie te Ambt-Ommen op verzoek eervol ontslagen onder dankbe tuiging mr. A. Taldere, vice-presödent van den Hoogen Raad.'; op verzoek eervol ontslagen als kanton rechter- piaatvor"anger te Breukelen-Nijen- rodd onder dankbetuiging voor de als zoodar- nig bewezen dieneten J. Th. A. Braams. benoemd toe Jid van den voogdijraad Amster dam II, mr. J. van Woudemberg Hametra, advo caat en procureur, kantonreohter-plaatsvervanger en secretaris der vereenaging Maatschappij van den Werkenden Stand, afdeeling Ambachtsscho len, te Amsterdam zijn veraoek, eervol ontslag als lid van den voogdijraad te Zwolle, aan mr. M. Wijt Wz. in zijnen rang overgeplaatst bij het napen der cavalerie van het leger hier te lande, de eerste- hi: ten a ut P. H. Hekkema. van het wapen der cavalerie van het leger in Ned.-Indië, thans gede. taeheerd bij het leger hier te lande, en werkzaam bij de Koninklijke Militaire Academie, met intrek king voor zoo veel noodig van het Kon. besluit ran 24 J uli 1907, no. 65 de duur van de detacheering bij de landmacht n Westrind'ië van den mil itaire-apotheker der 2de klasse van het personeel van den geneeskundigen dierst der landmacht D. G. J. Bolt en, andermaal verlengd, en wel met één maand, alzoo nader bepaald op zeven jaren en zeven maanden verlof verleend tot het aannemen van het orde- u-ekeh van Officier die l'Instruction Pubhque. hom door den Minister van Openbaar Onderwijs en Schoone Kunsten der Fransche Republiek ge schonken, aan A. de Laige. uitgever, wonende te Amsterdam. Het the dansant, Zaterdag ten Hove gegeven en ni&t bezocht door Z. K. H. den Prins wegens plotselinge ongesteldheid, noch door H. M. de Kon in gin-Móeder we gens rouw, wa« bezocht door ongeveer de zelfde gasten als op de vorige soirée ge- noodiigd Ditmaal bevonden Graaf Bent ine k uit Middiachton en de nieuwbenoemde direc teur-generaal van landbouw zich onder de bezoekers. De partij, aangevangen te 9£ uur en be sloten met een cotillon, was te lli uur af- geloopen. PrinsHendrik. Dr. Roessingh bezocht gisterenavond omstreeks 9 uur den Prins aan bed. De geneesheer der konink lijke familie bevond den toestand van Z. K. II. op dat oogenblik zeer bevredigend. Prinses Juliana. In de laat ste weken maakt Prinses Juliana, in ge zelschap van een hofdame en een verpleeg ster, dagelijks een toertje door de Sche- vendngscho boschjes. De zomersche dagen van den laatsten tijd veroorloofden liet neerslaan van den kap van den koninklijken landauer en ve len hebben dan ook hierdoor eeti goede ge legenheid gehad om Juliaantje te zien. Voorafgegaan en gevolgd door twee re chercheurs op rijwielen, die, vooral met het oog op automobielen, deize tijdig moeten waarschuwen, reed het koninklijk rijtuig Maandagochtend stapvoets door do Verheql- laan. Officieren op hun morgenrit deden tijdig Moman rmtt 49 AHKA WAHLENBERG. Uit h«t Zw««d*«k Buit Biiiii-Hon. Toon ze nu in den stoel achterover leunde, hierinnendé zij zdeh, diat heit 'bed nog niet op gemaakt was. Dat moest ze eerst gedaan hebben, voor ze de druppels n«m. Maar wat deed het er trouwens toe? 't Was even goéd op de sofa, en ize had toch geen ikracht zich uit te kdeOden 'it Vuur brandde hedjdler mét een frisch knappend geluld. En ze pookte er in om luchlt te verschaffen. Dat was altijd een be- zagheid, terwijl ze wachtte op dien slaap, due haar weg zou voeren van alle gedachten, die op den loer op haar lagen. Maar wat yiu, werd er niet geklopt? Ze luisterde. Ja, er werd op de voordeur ge klopt. Heel 'stil werd er getikt, toen nog eens harder. Natuurlijk was het een van do kennissen van de schoonmaakster, die het licht van het vuur door de jalousie n had gezien en dacht dat deze hier was. En al was het ook iemand, die met een boodschap voor haar zelf kwam, dan stoorde zij zich er nog niet aan. Ze wist niets in de wereld, waarvoor ze een vinger zou verroeren, hoe veel min- dér nog opstaan en He déur openen. Zo 1 mochten aankloppen zoo veel ze wilden. Intusschen werd het stil, maar slechts gedurende eenige minuten. Toen werd het kloppen aan een anderen kant gehoord, na melijk aan de keukendeur. En ze zat te luisteren naar het geluid, hoe het luider en luider werd met lange en korte tus- scheiipoozen. Maar geen beweging deed ze om er aan te gehoorzamen. Ze raakten haar niet meer dan de wind, die in de wil gen blies Eindelijk hield het toch op, en toen het niet langer haar oor vulde, verdween het ook uit 'haar herinnering. Nu begon het hout te verkolen, en de eer- öte, bijna onmerkbare sluiers van den opiumroes benevelden te gelijkertijd haar zinnen. De gedachten zweefden zonder lo gisch gevolg, handelend over verschillende onderwerpen. Gebeurtenissen uit haar le ven, de meest beteeke nis volle eu ook de on verschilligste, doken op en mengden zich met wat ze gehoord had van het lot Van andere menschen. Maar uiit dezen wondérlijken chaos ont stond plotseling iets met scherpe helder heid. Het was een geschiedenis die ze in haar jeugd 'gehoord had, van een jong meis je dat in een zolderkamertje woonde, en op een nacht in slaap het raam geopend had en op liet dak geklommen was. En daar met de voeten op de smalle daklijst had ze heen en weer gedanst, gesticuleerend en nu en dan buigend. Maar onder haar op de straat had een volksschaar zich verzameld om dit merkwaardige schouwspel te zien, terwijl een van de aanwezigen haastig de trap opvloog om haar voorzichtig naar bin nen te voeren. ,,Stil, schreeuw niet, .zeg niets," hadden de menschen tegen elkaar gefluisterd. ,,,Als ze gewekt wordt, kan ze vallen." En stil en ademloos hadden ze daar gestaan, waar van ze droomde konden 'ze immers niet we ten. Misschien dat ze zich in een balzaal bevond, of dat ze als een paardrijdster op den rug van haar ros stond. Maar opeens deed ,ze -de vingers aan de lippen, en wierp een kushand in de lucht. En dat weid al te vroolij'k voor hen daar beneden. Een luid veelstemmig gelach brak uit de nog gias zoo stille schaar, en steeg tot aan den hemel. En zij daarboven ibleef staan en keek om .zich heen ze be greep .niet waar ze was. Haar blik ont moette de Jee ge ruimte, haar voeten die een oogenblik -te voren zoo licht en 'zeker gedanst,hadden, vonden nu geen Steunpunt meer. Haair handen zochten naar een houvast, en vonden niets. Ze wankelde en viel in den.afgrond. Agnes vloog op, hélder wakker en stijf, alsof ze een stoot had gekregen. Maar zo streek .zich zacht over voorhoofd en wang. Nee, dat deugde niet. Ze had immers besloten niet te denken. Wat langzaam brandde het vuur Zou ze dan .nooit de schuif kunnen sluiten, zoodat ze zich in on gestoorde rust op de sofa kon uitstrekken Ze pookte opnieuw in den gloed. Maar er lagen nog een paar harde kolen waarom blauwe vlammen lekten Een oogenblik moest ze nog wachten. En ze leunde me± den rug tegen de kachel, terwijl haar vin gers .doelloos met het touw van de schuif van de pijp speelde. Zonder dat ze het wislt, trok ze aan be>t touw. En op hetzelfde oogenblik stroomde een heete, benauwde lucht pit de kachel haar tegemoet. Ze trok de schuif weer open, en de heete lucht verdween. Maar de begeerte kwam in khar op die nog eens te voelen. JSn weer trok zo aan het touw, en opnieuw trok ze de schuif ook weer open. En terwijl «e daar stond te spelen met. het touw en onophoudelijk de ^chuif van de kachelpijp open en dicht trok, hadden de nevels van den opiumroes haar dichter om huld. En met oogen, die reeds minder dui delijk de omtrekken van de buitenwereld konden onderscheiden van die van de in wendige wereld, zag 2» ,iets klat haar een groote, zwarte poort scheen. Ze herinnerde zich dat ze onlangs ook een hooge, breede poort had gezien, die zou voor haar geopend zijn door iemand' aan wien ze niet denken willcLe, en die nooit kwam. Maar dat was .niet de poort waar voor ze nu 6tomd, dat was een heel andere, dere. En er was oen zekere samenhang tus schen -deze groote zwarte poort- en het touw dat ze in 'haar handen hield. Trok ze aan dit touw, dan zou dé geweldige zwarte poort op rijn hengsels ronddraaien en zich voor haar openen, trok ze op een andere wijze dan «zou die .gesloten worden. En 't was haar of ze ook wel wist, wat achter de zwarte poort Was. Een donker oneindig Niets was het; maar ook nu be vond ze rich in een afgronld, waarin het groote Niets 'heerschte. 't Eenige verschil was, 'dat ze die hier rondom rich Voelde. Hier voelde ize de ij zere koude en drukte 'op haar borst de alp dor leegheid. Maar daar achter zou die zidh slechts om haar heen leggen als een schoon, zacht dek, en zou ze niets meer voelen, in 't geheel niets Zoo lang had ze nu staan spelen met het touw, dat ze niet kon -beslissen of ze de schuif dicht of open had getrokken. En de heete luchtstroom .had rich zoo dikwijls ge mengd met de frissche ludht, dat do eerste de laatste bijna rijn warmtegraad had go- geVeu Het begon te duizelen voor haar «oogen. Zo kon niet- langer rechtop staan., en zich vasthoudend aan de meubels wankelde ze naar de sofa en wierp rich daar neer. Nog eenige minuten werkten haar hersenen. Ze had «een gevoel dat ze iin elk geval moest opstaan en 'iets moest nakijken. Wat wist ze niet-, maar ten slotte herinnerde rij het zich. Ja, ze moest nakijken, of do owarte poort voor haar open stoiüd of niet. Ze was zoo doodmoe, ze kon niet meer. Ze kon zelfs haar hoofd niet oplichten. Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 1