hun paard front maken en brachten den militairen groet. Oude heeren, gepeusiouneerden op hun dagelijkseh wandelingetje. gToetten met een gL&nevol blijde aandoening op het gelaat; dame* met bonnes en kinderwagens, op weg naar den Bataaf, keken met verrukking naar het aardige, gezonde kindergezichtje, dat uit 't witte mutsje te voorschijn kwam en met groote kijkers zat rond te staren. Bij eiken groet vatte de verpleegster het handje en zoo beantwoordde Juliaantje wui vend de stille huldebetuigingen ,,0. 't is een schat!" hooiden we som mige dames opgetogen uitroepen. En vrou wen kunnen 't. weten, die hebben verstand van klein goed. (N. Ct.) O u d-M i nisier Bergansius. en Prinses Juliana. De Haagsche kouter van de Prov. Gron. Ct. schrijft: Het is mij opgevallen dat in de Neder- laudsche pers geenerlei notitie is genomen van het alleraardigste verhaaltje, dat voor eenige dagen in <lo Parijsche ..Figaro" ver scheen en dat zijn weg van daar heeft ge- vondon in menig ander buitenlandsch blad,; ik vond 't ook in de Weener ,,Neue Freie Presse" vertaald. Het betreft een staaltje van vriendelijke en deelnemende hartelijk heid van onze Koningin voor een van haar vroegere raadsleden, den oud-minister Bor* gansius. Ik acht het de moeite waard 't hier in hoofdzaak weer te geven. Generaal Bergansius is, zooals men weet sinds langen tijd lijdend; na enkele zeer hevigo aanvallen van ernstigen aard, hoeft zijn krachtig gestel zich nochthane zoo her steld dat hij, hoewel gedeeltelijk verlamd, toch zijn bed weder verlaten kan maar hij is aan zijn kamer gebonden en zijn eenig geno*. van de buitenwereld is dat van aan zijn venster gezeten, te zien wat er in do straat valt op te merken. Maar in de stille Balistraat gebeurt weinig en de gene raal had er zich dan ook eens over uitge laten dat hij ons Prinsesje wel nooit t© zien zou krijgen en ook weinig hoop meer had onze Koningin, die hij zoo oprecht lief heeft en vereert, nogmaals te aanschouwen. Dat schijnt H M. te zijn ter oore geko men en zij gaf derhalve haar koetsier last om bij 't uitrijden steeds of althans dikwijls door de Balistraat koers te nemen en de woning van den oud-minister zeer langzaam te passeeren. De generaal wordt dan te voren gewaarschuwd en verschijnt trouw aan het venster om zijn Vorstin eer biedig te groeten en de handkusjes te ont vangen van de kleine Prinses Het relaas is eenvoudig, maar schijnt vol komen overeenkomstig de waarheid te zijn en 't is een lieve trek te meer in het bemin nelijk karakter der Koningin. Mgr. Gióvannini. De Haag- sche briefschrijver van de Arnih. Ct deelt mode, dat het bericht volgens hetwelk de be- leedigde vader van een der jonge dames naar Rome en op audiëntie bij den Paus is ge weest juist is, maar niet volledig. ,,Hij werd ïi.l. vergezeld door ie mand die enkele jaren geleden een soortgelijke lasterzaak aan de hand heeft gehad, waarin mgr. Gióvan nini betrokken was en waarvan een zijner familieleden, een gehuwde dame uit de hoogsto kringen, het slachtoffer was gewor den. Het waren dus twee klachten in plaats van één, die voor den H. Stoel tegen den zaukgclastigde werden ingebracht eu die leidden tot zijn terugroeping, pardon! tot liet verleenen van een altijddurend verlof aan dien Pauselij keu vertegenwoordiger". Men verzekert dat thans, na aan komst van mgr. Gualterie, zijn opvolger, dc waarnemende zaakgelastigde van den H. Stoel, mgr. Gióvannini, de Residentie heeft verlaten met bestemming naar Rome. Het Lauwerzee vraagstuk. Naar men verneemt is thans het rapport van den hoofdinspecteur-generaal 011 de beide inspecteurs-generaal van 's Rijkswaterstaat betreffende het Lauwerzeevraagstuk mede gedeeld aan Gedeputeerde Staten van Fries land eu Groningen. Er bestaat grond om aan te nemen, dat de strekkihg van de plannen der Reg in zake verbetering van den waterafvoer in Fries land, wat de voornaamste hoofdzaken be treft, zich aansluit aan hetgeen bij de be handeling der waterstaafcsbegrooting in de Tweede en Eerste Kamer door den minister .vau waterstaat in korte trekken is aange geven, namelijk dat boven indijking van de Lauwerzee de voorkeur ware te geven aan oprichting van voldoende stoomgemalen en uitdieping van de stroomgeulen der slui zen in de Lauwerzee. De onteigening voor den Dam Het N. v. d. D. deelt mode, dat ten stadhuiz© van Amsterdam het bericht ie ont vangen, dat bij koninklijk besluit van 1 Maart het recht tot onteigening van de bedde huizenblokkon op den Dam, welk recht ingevolge de wet 4 Mei zou vervallen, met den termijn wan zee maanden is verlengd. Tot 4 November van dit jaar heeft de gemeenteraad dus nog den tijd om beslissen, of behalve het blok tusschen Nes en Rokin, ook dat tusschen don Vijgen- lam en de Vischsteeg onteigend zal worden. Benoemd tot vaandrig de reserve-ser vant van het 6e regiment infanterie G. M. ringel bregt. De volgende alphabetische aanbeve- ingelijst is opgemaakt voor griffier bij de echtbank te Winschoten Mrs Tj. Dijkstra, >ost-Indisch rechterlijk ambtenaar met ver- •f, te Apeldoorn; A. N. L Otten. griffier tij het kantongerecht te Den Helder en A. V. Wassenaar, 6uihsflituut-griffi©r bij de echtbank te Heeren veen. Messchaert. Naar wij vernemen, •rtoeft Messchaert tot herstel van gezond- t»:d op Capri. Vermoedelijk zal de zanger j dit seizoen niet meer optreden. (N. R. Ct.) Jubileum mevr. Poolman Arnhem is Zondagavond mevr. Ohrhhine ooi man ter ©ere van haar 40-jarig jubileum r oen zeer talrijk publiek in den schouw ing met warmte toegejuicht, en werden ar verschillende bloem geschenken vereerd. Aan het slot van het derde bedrijf hield de voorzitter eener commissie uit de inge zetenen eene harelij kc en hoogst waardee- rende toespraak, waarbij hij haar namens dezen een couvert aanbood Huldiging P. A. S c h i p p rut Zondag is te Rotterdam in de Aca demie van Beeldende Kunsten en Technische W etenschappen hulde gebracht aan een der bestuursleden van de Academie, tevens een der meest bekende Rotterdamsche schilders, den heer P. A. Schipperus, ter gelegenheid van zijn 70en verjaardag. In 1877 was hij mede-oprichter van het Aesthetisch Genootschap te Rotterdam, dat na e< n bestaan van 28 jaren werd vervan gen door den Kunstkring. De groote zaal van de Academie, waar t'.u groot aantal vrienden en vereerders van den jubilaris waren verschenen, was met green en bloemen versierd en daarachter zat eeu orkest. Langs de wanden prijkten een 50-tal aquarellen, teekeningen en etsen, ais een gezamenlijk geschenk van kunstbroeders en vereerders. Daarbij werk van Jos. Is raels, Blommers, Willem Maris, Breitner, Haverman, Tholen, Klinkenberg, Ter Meu- len en vele anderen. Toen de jubilaris met de zijnen had plaats genomen, bood de lieer Adolf van Dijk hem met hartelijke woorden het geschenk aan en overhandigde daarbij een prachtig album met de namen der deelnemers, uitgevoerd door den heer Frans Bakker. De heer Hudig, voorzitter van het bestuur der Academie, bood heen vervolgens een standaard met portefeuille aan om het kost bare geschenk der kunstenaars te kunnen bewaren. Pulchri Studio, vertegenwoordigd door de heeren Ter Meulen en Du Chattel, schonk den jubilaris een lauwerkrans. Arti ct Amicitia had een lelegraphischen gelukwensch gezonden. Het bestuur van de Vereeniging tot be vordering van Fabrieks- en Handwerknij verheid, bij monde van den voorzitter, den heer J. Verheul Dzn., vereerde den jubilaris een bloemgeschenk en het diploma van het eerelidmaatschap. De heer Schipperus dankte allen die tot deze schitterende hulde hadden bijgedragen. Nadat het officieele gedeelte was afge- loopen, bleef men nog ©enigen tijd gezellig bijeen. Des middags vereenigde de jubilaris een groot aantal vrienden aan een diner in het restaurant Stroomberg. De a -r. Rotterdammer geeft nu, ein delijk kan men wel zeggen, in een artikel een overzicht van het na de mededeelingen van juffr. Van der Vlies zooveel 'beoordeeld onderhoud. Betoogd wordt er dat juffr. Van der Vlies een bedriegelijken indruk wekte door liaro mededieelingen. Mr. A. de Jong had in het gesprek den persoon van dr. Kuyper intact gelaten, ook in do decoratiequaestie. En het artikel gaat dan voort met te zeggen De inhoud van het door mejuffrouw Van der Vlies lialf-aangeöioord© betoog, dat in gezamen lijke conversatie met de heeren werd gehouden., en hetwelk zij met heeft begrepen, noch kun. nen begrijpen. was dan ook deze. dat Mr. De Jong, naar aanleiding van de m het onderling gesprek ter aprake gebrachte duisterheden in de verklaringen van Dr. Kuyper in zake de deooratie-quaestie, oordeelend over verschil lende tegenstrijdigheden in Dr Kuyper's uitin gen, waarvan or ©enige werden vermeld, in ver band met de discussie uitsprak ik kan mij best begrypen, dat iemand da© de (herhaalde onjuist heden en de onderlinge tegenspraak ziet', met name als het geen geestverwant van Dr. Kuyper is, zegt: ,,by liegt, en verdraait alios", vooral aks hot iemand persoonlijk raakt, ge-lijk ik ook zelf in 1908 toen ik de campagne tegen de Rotterdammer moest doormaken, meer. malen als ik iets in de Standaard las, ge zegd heb: ,,dat is leugen", en ook door l'rof. Faibius m zijn brochure do talrijke ..vergissin gen", zooals hij het noeimt, in do twee brieven van Dr. Kuyper zijn aangetoond; en toch. moet d© onderlinge tegenspraak en d© onjuist heid in de uitingen onbewust zijn, ik heb ia de geschiedenis der laatste maanden wat aangaat de decoratie-quaestie de vaste overtuiging ge kregen, dat Dr. Kuyper in de Kamer volkomen te goeder trouw zijn verklaring heeft afgelegd» trouwens ik kan mij niet voorstellen, dat iemand die de opwaking van het geheele religieus© leven heeft teweeggebracht, die nog meditaties schrijft enz., in de Kaaner zou komen en wel bewust, opzettelijk, met stolen hoofd daar zou gaan staan .liegen" als ik die gedachte ook maar eenigszins in mijn hoofd binnenliet, dan zou voor mij de heel© Kuyper-figuur, waarvoor ik waardeering koester, moeten wegvallen. Alle zes heeren. die dit betoog dien Zondag avond hebben gehoord, namelijk de heeren Brants, Ds. Wagenaar, Tuiosbra, Wessel, Isings en Snyders, en die aan Mr. De Jong 1.1. Dins dagavond hebben toegestaan dot te publiceeren, kunnen getuigen, dat door hem aldus is ge sproken. Begrafenis F. M. de Vries van Heyst. f Het stoffelijk overschot van den overleden burgemeester van Delft zal a.s. Woensdag naar 's Gravenhage wor den vervoerd en aldaar ter aarde besteld. Rechtstoestand van amb ten aren. Het bestuur van den Bond ter verkrijging eener wettelijke regeling van den rechtstoestand der burgerlijke ambtenaren heeft een openbare vergadering uitgeschre ven te houden op Zaterdag 12 Maart e. k., des avonds 8 uur in de zaal van het Vendu huis der Notarissen, Nobel straat te 's Gra- venhage, en waarin prof. mr. D. P. D. Fa- bius een rede zal houden overden rechts toestand der ambtenaren. Rolschaatsenrijden ver boden. Bedert Zondag worden de rol- schaat6enrijdeTB uit de Kal verstraat, Heili- genwog en Leiüschee'.raat te Amsterdam ge weerd. Bij de Munt en op den hoek van den Heiligeuwag stonden agenten, die den rij ders en rijderessen lieten afbinden" en t»e voet den weg vervolgenMenigeen slipte er nog door, vooral Zondagavond en de jon gens maakten er een pretje vau. Het is de bedoeling der politie alle drukke straten ge il eadolijk te zuiveren van de rijders en de agenten hebben *u dien zin orders gekregen „N. v. N." De typografenstaking te 's Gravenhage geëindigd. Na langdurige besprekingen, waarbij o a. tegen woordig waren leden van het looncomité en van de afd. Den Haag van den Drukkers patroonsbond, besloot het personeel der fir ma Ten Hagen gisteren te 4 uur den ar beid' te hervatten. Een commissie van arbiters zal het ge schil tusschen do firma en haar personeel onderzoeken en beide partijen zullen zich met de door deze commissie te geven beslissing vereenigen. De geëindigde typogra fenstaking. Omtrent het einde der staking bij de firma Ten Hagen te Den Haag kan nog worden medegedeeld, dat het bemiddelings-comité, hetwelk zich na voorloopige besprekingen gevormd heeft, bestaat uit de heeren A. Stok, S. S. van Eijsden en J. Ph. Gerlach, optredende na mens den 's Gravenbaagschen Drukkers- bond en de heeren P. Hols, S. de Vries en A S. Briedé, optredende namens het loon comité der typografen-vereenigingen. Deze heeren kozen eenparig tot onpar tijdig voorzitter den heer C. D. Wesseling, voorzitter van bet PI. Comité van de Kaïtlh. Sociale Actie en ltd van den gemeenteraad, die deze benoeming heeft aanvaard. Als secretaris treedt op de heer J. H. Ellen, secretaris van het Looncomité. De staking te Beek en Donk. Het bestuur van het Bureau voor de R. K. Vakorganisatie heeft, naar aan leiding van den stand van zaken, deT sta king te Beek en Donk, een conferentie ge houden met het bestuur van den Nederl. R. K. Metaalhewerkensbond. Op grond, dat gebleken is, dat de firma Van Thiel aldaar, nog •I'" organisatie niet volledig wenscht te erkennen, door haar weigering om een col lectief arbeidscontract aan te gaan en ook niet wer.scht te confereeren met het bestuur van genoemden Vakbond, heeft het Bureau besloten, ten behoeve van de stakers te Beek en Donk liet „Fonds tot uitkeering bij werkstaking en uitsluiting" in werking te stellen. Langs telegrafischen weg werd dit door het Bureau aan de aangesloten vak vakbonden ter kennis gebracht, waardoor reeds deze week de officieele steun is aan gevangen. Binnen ruim 24 uren werd meer dan dui zend gulden ter beschikking van het Bu reau gesteld. (N'br.) Het nut van den politie hond. Donderdagavond half zes miste de heer G. J. H. Hofstede te Almelo zijn 9- jarig zoontje. Na den geheelen avond ge zocht te hebben, wendde de ongeruste va- dr zich tot mr. P S. Gerlings aldaar, met de bedoeling de hulp in te roepen van diens politiehond Max. De heer G. was echter niet thuis waarop de politieagent Oly op zich nam de opsporing van het knaapje te'beproeven, 't Jongetje was hert» laatst ge zien bij de kiosk nabij het station. Daar liet men Max ruiken aan een kieltje, dat de jongen 's morgeus had aan gehad, en de hond vond dra het spoor, volgde dit over de spoorlijn tot de woning van den kaste lein Niemeijer, waar hij eenige malen om het huis snuffelde, zonder resultaat. Later bleek, dat de jongen daar wel degelijk ge weest was. Max liep vervolgens terug naar den overweg, maar werd daar, zeker door de drukke passage, het spoor bijster. Men heeft toen verder de stad doorzocht en kwam tegen circa half vier in den morgen bij de fabriek der firma H. ten Cate Hzn. en Co., aan het Kanaal, waar gewoonlijk eenige ledige wagens van den grossier Polak staan. Deze wagens waren reeds te voren zonder succes onderzocht. Nauwelijks kwam Max met zijn begelei der bij de voertuigen of de hond sprong er direct blaffende tegen op, en na nauwkeu rige inspectie werd het knaapje, goed ver borgen onder een hoop ledige zakken en gerust slapend gevonden. (Hbld.) Nu eens geen inktwerper doch een port-werper. Het O. M. bij de Haagsche rechtbank vorderde giste ren oen maand gevangenisstraf tegen 'n stu dent, die onlangs op den Leidschen weg, zit tende in een auto, een flesch port wierp te gen de ruiten van een andere voorbijsnel lende auto. De ruiten van de auto werden vernield en de inzittende kreeg de port in zijn oogen. De moordaanslag met ko kend water. Zaterdagmorgen is het lijk van mej. Rameau Winia, het slachtoffer van de gruwelijke misdaad op de Nico laas Witsenkade te Amsterdam van het Wilhel- min a-Gasthuis uit op de Oosterbegraaf plaats ter aarde besteld. De ongelukkige is, zooals men weet, ge storven zonder dat 't der Justitie is moge lijk geweest uit haar mond iets omtrent de toedracht van de vreaselijke gebeurtenis te vernemen. Buiten de verklaringen van de twee ver dachten, de 24-jarige dienstbode Imkje Beets ma, en haar vrijer, den 20-jarigen kruiersknecht Jacques Ronne, heeft zij dus geen gegevens dan de spaarzame en onsa menhangende mededeelingen van het slacht offer, gedaan aan de menscheu die haar 't eerst aangetroffen in den deerniswaard!gen toestand, waarin zij toen verkeerde, gefol terd door vreeselijke pijnen, welke geregel de gedachtenuiting niet wel mogelijk maak ten. Aanvankelijk scheen 't dat de waarheid over het geheimzinnige van dit drama wel nimmer tot voldoende klaarheid zou zijn te brengen. Sedert de laatste dagen echter wanhoopt de justitie niet dat haar dit te eeniger tijd nog wel gelukken zal. De indruk, die zich al spoedig vestigde, dat de hoofdschuldige, de dienstbode is, en dat de zoogenaamde vrijer hij hert misdrijf slechts een meer lijdelijke rol heeft vervuld, wordt hoe langer hoe meer versterkt. Aannemende, dat de „vrijer" de waarheid spreekt en behoudens het feit, dat de uiter lijke omstandigheden hem wel als mede plichtige moesten aanwijzen, vindt reeds veel van wat hij mededeelde, bevestiging, en zou de toedracht de volgende zijn Imkje was over haar measteres slecht te spreken en wetende dat de jongen een dief- achtigen aard heeft zij zelf is trouwens ook reeds vroeger wegens diefstal veroor deeld had zij al meermalen het plan ge opperd juffrouw W. te bestelen, maar in die gesprekken zinspeelde zij er altijd op, dat 't niet zou gelukken, als het slachtoffer le ven bleef. Zoo kreeg hij ook in den avond van Vrij dag 25 Febr de boodschap dadelijk bij haar te komen. Daaraan voldoende juffr. W. was dien avond uil begon zij weer over de zaak, maar R., die ruiterlijk aan politie en justitie heeft verklaard, dat hij wel stelen, maar niet dooden wou, weigerde het laatste pertinent. Hij zou dan maar dien nacht in huis 'blijven en werd door Imkje verstopt, op den zolder, in een ruime opening in deu muur, twee meter boven den begaiien grond, welke opening, van een klein deurtje voorzien, waar hij in meest kruipen, vroeger gediend had als reservoir van de duinwaterleiding, doch thans, als zoodanig niet meer gebruikt, diende voor bergplaats. Hij kieeg wat beddegoed en een paar be schuiten mede als hii honger mocht krij gen. Zonder hulp van Imkje was't hem niet mogelijk geweest in of uit dat gat te komen. Zij moest het deurtje achter hem op de knip doen en 't ook weer ontsluiten als hij er uit zou kernen. Aldus heeft hij den nacht doorgebracht. Hij had voorgesteld, dan Imkje des nachts de voorwerpen van waarde en een geldkis tje, beide in de slaapkamer aanwezig, (de overige vertrekken in het huis waren altijd gesloten en de sleutels onder berusting van mej. W.) zou wegnemen, opdat hij onopge merkt daarmede hei huis zou kunnen ver laten, maar dat wilde het meisje beslist niet. „Zij", dat was mej. W., moest van kant gemaakt worden. Des morgens heeft Imkje, die, zooals men weet, bij haar meesteresse in de kamer sliep, hem uit het gat gelaten en hem nog maals aangespoord het moordplan ten uit voer te brengen. Toen hij bleef weigeren, heeft zij stilzwijgend in de keuken, die op de eerste étage is gelegen, de pan met wa ter op het gaskomfoor gezet en gezegd „Als jij dan niet durft, ik well" Toen het water kookte heeft zij de pan opgenomen en is er mede naar de slaapka mer, op de tweede verdieping, gegaan. R„ wel begrijpende wat zij doen ging, is haar tot voor de deur der slaapkamer gevolgd, om, zooals hij verklaarde, op het oogenblik dat de daad verricht zou zijn, ook binnen te treden en de aangewezen voorwerpen buit te maken en er zich dan ijlings mede te verwijderen Hij hoorde bijna onmiddellijk het slacht offer hevig gillen en „moord!" roepen. Toen is hij naar binnen gegaan, regelrecht naar het hoofdeinde van het 'bed loopende en juist op dat oogenblik wierp Imkje voor de tweede maal de nog in de pan zijnde scheut kokend water op het gezicht. Daar de mishandelde vrouw maar door bleef gillen en alle kracht inspande om op te staan, hebben beiden de kamer verlaten, Imkje, met de geheel geledigde pan in de hand, ging naar boven, naar de derde étage, waar haar eigen slaapkamer is en hij, be angst geworden, stormde naar omlaag en het huis uit. De tweede worp was met zoo veel kracht geschied, dat ook hem een deel van het kokende water tegen den arm was aangekomen, zoodat hij nog had uitgeroe pen „Wat blje verbrandt mij 1" Men weet wat verder gebeurdeR. werd op de straat aangehouden en toen de politie en eenige voorbijgangers het huis waren binnengedrongen, troffen zij de meid daar aan in de grootste kalmte, zonder dat zij een hand had uitgestoken om haar diep bekla genswaardige meesteres hulp te bieden. Deze moest zich zelve naar beneden sleepen om den politieagent, die aanschelde, open te doen. Zij ontkende iets van hfct gebeurd© te we ten, loochende dat de vrijer in huis was geweest, hoewel een der omstanders, een lantaarnopsteker, die vlak voor het huis do lantaarn uitdeed, gezien heeft dat zij hem uitlietzij ontkende aanvankelijk ook een briefje, waarmede zij hem in den vooravond had uitgenoodigd bij baar ie komen (hoewel zij, dit niet kunnende volhouden, op die ont- kentenis is teruggekomen). Toen maakte zij er van dat R. wel op haar verzoek was ver schenen, maar ook weer vóór de thuiskomst van mej. W. vertrokken was en dus, als hij dan den nacht in het huis had doorgebracht, stillekens was teruggekomen en zich buiten haar weten ergens verdekt had opgesteld. Tegen dit alles pleit o.a., dat de nog warm zijnde pan door de politie is in beslag genomen op haar kamertje en dat in het gaat, waar R. zegt vertoefd en beschuit ge geten te hebben, hem door haar verstrekt, ook werkelijk broodkruimels gevonden zijn. Behalve dit alles is bij de justitie nog een mededeeling gekomen, die als zij beves tigd wordt, de vermoedens van schuld tegen het meisje zeer ernstig verzwaart. Donderdagavond, dus den dag vóór hét misdrijf, is bij den drogist L. van Winsen, in de Vijzelstraat 122, een jufje in den win kel gekomen, die rattekruid vroeg. Met den heer v. W. nog in gesprek daarover, kwam een andere klant in den winkel, waarop het meisje het gesprek plotseling afbrak en zich omkeerde, als om zich door den binnenge- komene niet te laten zien. Toen de klant weg was zette zij het discours voort, maar moest onverrichter zake vertrekken, omdat de drogist zeide dat vergift zoo maar niet te verkoopen, als hij den kooper niet kende en niet wist waarvoor het dienen moest. Volgens de beschrijving van haar persoon moet dit jufje geheel beantwoorden aan het signalement van Imkje Beetsma. De heer v. W. is echter nog niet met haar gecon fronteerd. N. v. d. D. Het Hbld. meldt nog Het virden van een gouden armband bij 'het meisje, welk sieraad in elk geval Woensdags voor het gebeurde nog in het bezit der overledene was, is "voor de justitie van groot belang. En wel daarom, omdat, het haai- in staat zal stellen dn elk géval tegen dc dienstbode een aanklacht wegens diefstal te formuleeren, wanneer het niet mocht gelukken ten aanzien van het ge beurde op den bewuste» Zaterdagmorgen voldoende bewijsmateriaal tegen de ver dachte bijeen te brengen. Gebleken is dat een z.g. „tante", door wier toedoen het meisje in betrekking zou zijn gekomen op de Nicolaas Wdtsenkade, geen werkelijke tante was, maarde moeder van den eveneens aungeboudï vrijer der diensitbcde! Het heette volger deze „tante", dat het meisje nog nooit g« diend had. Volkomen in strijd hiermede i het feit, dat verschillende stadgenooten ui eigen beweging bij de politie zijn kome verklaren, dat het meisje bij hen voor koi ter of langer tijd in dienst» .is geweest. Droeve afdwaling. Maandagmiddag is het hoofd van gemeen teschool 9 te Leeuwarden door de politi aangehouden, verdacht van hert» misdrijf ge- no'-md in art. 249 van het Wetb. van Btrai rec.'it Na instructie van het hoofd der ge meeniepolibie is hij ter beschikking der jui; titae gesteld. Bedriegelijke bankbreuk; Zaterdagnacht zijn op telegrafisch verzoel van deu officier van justitie te Leeuwardd bij het zich inschepen aan boord van h« stoomschip Rijndam aan dc Wilhelminaka^ te Rotterdam aangehouden de winkelier 81 H., uit Beetgum, in Friesland, met vrouu twee kinderen en een kostganger, die op h« punt stonden naar Amerika te vertrekken De winkelier wordt van frauduleus bankrot verdacht. Inbreker aangehondes Bij het Zeemanshuis aan de Calaiutetraat ti Rotterdam is Maandagmiddag aangehoudlei de voortvluchtige huisknecht van hot Is raëlietisch oudcfliedengesticht aan de Clae de Vries©]aan, die de vorige week dee nacht inbraak pleegde met twee ander© personen met medlenemiinig van f 700 en ad de goud« ringen en horloges der verpleegden. Van he ge stol one was niets meer over. De Prins Willem II. Volgen! de „Tel." ds er nog een kleine kans, dat Prins Willem behouden is. Het bla* schrijft Op het traject Azoren Suriname komen geen orkanen voor, wel harde buien, doel die zijn niet van dien aard, dat een schip als de „Prins Willem II", hierdoor ter gronde zou gaan. Wel hebben tusschen 23 ei 28 Januari zware stormen tusschen Enge land en de Azoren gewoed. De schepen var den Koninklijken West-Indischen Maildienst hebben wel meer zware stormen, ja zelfs dt nog veel heviger tropische cyclonen, me suc-ces doorstaan, zoodat kapitein Koning- stein, van het binnengekomen s.s. „Print der Nederlanden", wel eenige reden heeft om optimistisch gestemd te zijn. 't Is jam mer dat het oorlogsschip „Utrecht", slechU tot den twintigsten breedtegraad heeft ge zocht, want tusschen de Azoren en de breedte-parallel van 20 gr., liggen nog ruim 1000 zeemijlen. De te Glasgow aangekomen „Ionian" van de Allan line van Boston, deelt mede, dat zij 1000 mijl ten Westen van de Toryeilaii- den in aanraking kwam met een onbeheerd uit elkaar geslagen schip een veertig voet boven de waterlinie drijvend wrak. Men meent dat dit de vermiste „Willem II" kan zijn. iHei gerucht gaait dat hét stoomschip Prins Willem II als wrak zou drijven 1000 mijlen 'bewesten Tory-eiland, Ierland, omdat 't stoomschip Jonian, van de Allanlijn, daar ter plaatse met een wrak in aanvaring is ge weest. De directie van de K. W.-I. M. deelt echter aan het Hbld. mede, dat het haar bij onderzoek gebleken is, dat het bovenbedoel de wrak twee ovale schoorsteenen had, ter wijl de Prins Willem II er slechts één rondo had en dat bovendien een koperen letter P., welke van het wrak aan boord van hei stoomschip Jonian is terecht gekomen, on mogelijk behoord kan hebben aan het stoom schip Prins Willem II, omdat aan boord van dat stoomschip geen koperen blokletter aan wezig- was. De naam van het stoomschip} Prins Willem II was namelijk geschilderd' op den spiegel. Bovenbedoeld wrak kan dus onmogelijk van de Prins Willem II zijn. Men schrijft uit Maastricht: Zondagmorgen sprong, gedurende de werk zaamheden aan een Zaterdagmorgen op den grooten griend in de Maas alhier gestrand schip, een ijzeren kabel, die over den dijk, tusschen Zuid-Willemsvaart en Maas gele gen, gespannen was, waardoor een vijftal per sonen ernstig aan de beenen gekwetst werd. In ziekenwagentjes werden de verwonde personen, waaronder zich twee dames bevon den, vervoerd. Men vreest voor het behoud der beenen van een der gekwetste personen. Dit voorval, dat in het bijzijn van een groot aantal kijklustige personen, die op genoemden dijk zich bevonden, voorviel, ver wekte veel ontroering. Twee menschen verdron-J ken. Zondagavond is te Leur de 60-jarige landbouwer S. v. E, met den arbeider H. M. door het schrikken van het paard in de ha- ven gereden. Beide personen verdronken. Ongeluk bij het voetbal spel Te Wageningien kreeg Zon dag bij een voetbalwedstrijd de leerling dei- Rij kslaudbouwschoofl W. zulk een hevigen $»rap tegen zijn been, dat dit gebroken werd. Brand in een stalhoude rij. Men meldt uit Maastricht: Zondag zijn bij een brand bij den stal houder Van Straaten alhier zes paarden om gekomen en zestien rijtuigen verbrand, be nevens haver en gereedschappen. Alles is verzekerd. Hoogwater. Men schrijft uit Wag en in gen Het water op den Rijn is thans flink val lende. Sedert Zaterdag viel het 57 cM.j de peilschaal wijst heden 9 26 M. N.A.P. of ongeveer een meter lager dan de hoogste stand der vorige week. De verbindingswegen I onder langs den Berg naar het Lexkesveer en Renkum beginnen vrij t^ loopen. Hoog water. Uit 's Hertogen bosch wordt gemeld dato 4 Maart Op de terreinen tusschen do Wiihelmina- brug en de Gasfabriek waren poldergasten in groot aantal heden bezig de wateren van den Dommel te keeren met een dijk van zak ken zand. Er waren thans reeds 4000 zak ken aangebracht. Elke zak kost een kwart je, en rekent men hierbij de arbeidsloouen

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 2