T BINNENLAND. vijf personen werden gedood, vijftien ge wond Een andere hoop boeren trok naar Larissu en hield oproerige betoogingen. Zij werden door kavallerie verstrooid. Twee of ficieren deden kneuzingen op. De orde is hersteld Egypte. Cairo, 18 Maart. Het Duitsch- Egyptische handelsverdrag is door eene ver leden Donderdag onderteekende additio- ueele overeenkomst tot einde 1917 verlengd. Oost-Azit. Over het proces, dat gevoerd is tegen de moordenaars van prins Ito voor de Japan- scho arrondissements-rechtbank te Ryojun (Port Arthur) bericht de Welt-Korre9pon- denz, dat het vonnis, wat den moordenaar An betreft, de doodstraf uitspreekt, terwijl de drie medeplichtigen veroordeeld zijn respectievelijk tot drie en anderhalf jaar tuchthuisstraf. De veroordeelden hebben af gezien van het aanteekenen van hooger be roep. Het proces is geheel naar de regelen van eene goede rechtsbedoeling gevoerdde Ja pansche autoriteiten waren blijkbaar zica er van bewust, dat de oogen van de werelo op dit proces gericht waren, en hebben daar om er naar gestreefd een bewijs te leveren van onpartijdige en hartstochtlooze recht spraak. Aan het beginsel van de openbaar heid is in de ruimste mate voldoening ver schaft en men heeft aan de beklaagden volle gelogenheid verschaft om in het openbaar te zeggen wat zij op toet hart hadden. Twee advocaten waren ambtshalve aan de beklaag den als verdedigers toegevoegd. Twee vreem de advocaten, een Rus en een Engelsch- man, hadden zich als verdedigers beschik baar gesteld dit word echter afgewezen, om dat ingevolge de wettelijke bepalingen slechts Japanners voor Japansche rechtban ken mogen pleiten. De verdedigers hebben in het belang van de beklaagden gedaan wat zij konden. Zij hebben de onbevoegdheid van de Japansche rechtscolleges gepleit met het oog op de plaats, waar de misdaad is ge pleegd, en de niet-toepasselijkheid van liet Japansche strafwetboek met het oog op de Koreaansclie nationaliteit van de beklaag den. Teen deze exception verworpen waren, hebben zij hun best gedaan eene zachte straf voor hen te krijgen. Zonderling voor Europeesche begrippen waren de argumenten, die een van de verdedigers daarvoor bijbracht. Hij wees op de veelvuldige politieke moorden en aan slagen van de nieuwere Japansche geschie denis en betoogde, dat de Koreaan An veel meer sympathie verdiende dan die Japan sche daders. Prins Ito zelf zou z. i. onge twijfeld eene zachte bestraffing gewenscht hebben; in zijn© jonge jaren namelijk, toen hij behoorde tot de personen, die het Brit- sche gezantschapsgebouw in Tokio in brand staken, had hij om soortgelijke motieven dergelijke daden gepleegd als de Koreaan sclie beklaagden. Vertenlgde Staten. Washington, 19 Maart. De sensatie-wekkende tooneelen, die gisteren werden verwekt doordat de „oproerige" re publikeinen zich met de democraten verbon den om de almacht van den Speaker Cannon te breken, bereikte heden haar toppunt in een besluit, waardoor met 182 tegen 160 stemmen het beleid van Cannon werd af gekeurd. Cannon is dus, na zeven jaren de leiding van de vergadering te hebben ge had, verstooten. De verbinding van de op roerige republikeinen niet de democraten dreigt onder de republikeinen een ernstigen toestand te veroorzaken. Cannon deelde mede, dat hij zijn ontslag zou indienen. Tweede telegram. Na verdere rumoerige tooneelen verwierp het huis met 191 tegen 151 een voorstel om den Speaker afgezet te verklaren. De langdurige zitting, die het huis van vertegenwoordigers van het congres heeft moeten houden wegens den strijd om het voorstel tot wijziging van het reglement van orde. is geëindigd tengevolge van de ver moeidheid van de leden. Om 2 uur in den namiddag werd eerst met 10 stemmen meer derheid besloten tot 4 uur rust te nemen, toen de vergadering werd hervat, werd met 164 tegen 150 stemmen een voorstel tot verdaging tot den. volgenden dag aange nomen De vrienden van den voorzitter Joe Can non trachten tot een compromis te komen met de frondeurs onder dc republikeinen, die in hun strijd tegen den voorzitter met de democraten gemeene zaak maken, om daardoor de nederlaag, die dezen dreigt, af te wenden of althans te verzachten. Den verderen loop van de zaak vindt men onder de telegrammen vermeld. President Taft heeft een stap gedaan om den met Canada dreigenden tariefoorlog af te wenden hij heeft den minister van fi nanciën van Canada nitgenoodigd om tot bespreking van de tariefkwestie naar Al bany (New-York) te komen. Volgens de uit Canada te Londen ontvangen berichten is de openbare meening daar besloten, dat niet moet worden toegegeven in het tarief geschil met de Vereenigde Staten. Ook de oppositie staat aan de zijde van de regee ring. Canada. Naar uit Ottawa wordt bericht, maakt men in Canada uit de berichten uit Was hington op, dat de tariefoorlog met de Ver eenigde Staten onvermijdelijk is en is men bereid daaraan het hoofd te bieden. Het land wordt reeds met aanbiedingen van Duitsche en Engelsche fabrikanten overstroomd. Allerlei. Buitengewoon merkwaardige ontdek kingen hebben de afgravingen van den Franschman G. Courty te Tiahunanaco, een 3850 meter hoog gelegen streek in Bolivië opgeleverd Daar heeft Courty bij zijn op gravingen een monumentale trap gevonden en onder den grond een tweeden steenen aan leg. waarvan de muren met gebeeldhouwde menschenkoppen versierd zijn. Verder be vonden zich daar drie greote afgodsbeel den, waarvan er een zes meters hoog is en een Indiaan schijnt voor te stellen. Courty heeft talrijke kanalen ter afvoering van regenwater ontdekt. Verder heeft hij drie in rood en wit geschilderde zalen uitgegra ven en talrijke kleine beeldjes gevonden, die aan voorstellingen van den Oriris herin neren. Wat de beteekenis dezer ontdekkin gen aangaat, Courty houdt de opgegraven werken en voorwerpen, evenals die in Yuca tan voor overblijfsels van Indiaansche oer- culturen, uit een neolithisch tijdvak. Ken- teekenend voor deze culturen is het gebruik va-n inlieemsche metalen (goud en koper vooral) en de vervaardiging van schoon vaat werk, waarop het leven van die dagen eene afbeelding vindt. Oud-president Roosevelt verheugt zien nog altijd in groote belangstelling van de Amorikaansche pers, die uitvoerig bericht geeft van zijn doen en laten. Zoo beschrijft een berichtgever van den „New York Herald" hoe Roosevelt in den omtrek va i Chartoem met vrouw en kinde ren voor het eerst van zijn leven kameel heeft gereden. Hoe vreoselijk interessant Slatin Pasja wees hem, hoe hij liet „schip der woestijn" moest bestijgen. Na eenige moeite kwam Roosevelt in den zadel; maar toen de kameel zich oprichtte op zijn pooten, moest de oud-president zich aan het dier vastklemmen, om niet te vallen. Ontzettend, zoo spannend De stoet de familie Roosevelt en Sla tin Pasja op kameelen en een troep journa listen op ezels reed toen, onder geleide van een eskadron Soedaneesche ruiters, naar het slagveld, waar de macht van den Mahdi werd vernietigd en waar de voor naamste punten werden bezocht. Later bracht Roosevelt ook een bezoek aan het Gordon-college, waar de zoons van den Mahdi en de Khalifa hunne opleiding ont vangen op kosten der regeering, en voorts aan de labor atoriën, waar men zich bezig houdt met middelen ter bestrijding van tro pische ziekten, en waar hij vooral veel be langstelling toonde voor het werk van dr. Balfour, die Chartoem heeft bevrijd van den malaria-muskiet. Ter gelegenheid van het XlVe Vlaam- sche natuur- en geneeskundig congres wordt, in September 1910, eene internationale we tenschappelijke tentoonstelling te Antwerpen georganiseerd, die ook voor hiet publiek zal toegankelijk zijn, en bijgevolg naast eene zuiver wetenschappelijke ook eene praktisch© beteekenis zal hebben Daar de zittingen van dit congres zullen samenvallen met het congres der rechtsge leerden en het congres der phüologen, kan er stellig gerekend worden op een zeer tal rijke bijeenkomst in de Scheldestad van al wat het Vlaamsche land aan geneesheeren, 'biologen, leeraars, ingenieurs, advocaten, taalgeleerden en geschiedkundigen telt. Woensdiag heeft de prins van Wales het laatste en voornaamste gedeelte van de groote waterwerken, dae in Midden-Wales zijn aangelegd om Liverpool van drinkwater te voorzien, iu gebruik gesteld. Door die werken wordt water uit de rivieren Vyrnwy, Afon Cownwy en Marchnant vergaard in het meer Vyrnwy, vanwaar het vender naar Liver pool wordt- geleid. De kosten van het g© heele werk hebben bijna 40 millioen gulden bedragen het kan voldoende water leveren voor eene bevolking van IJ millioen. Liver pool heeft er ruim 700,000. Het water is, naar Woensdag de burgemeester in e©n toe- spra - zeide, zeer zuiver en kan de burgerij goedkoop geleverd worden. De directeur van het Berlijnsche aquarium, de Rijksdagafgevaardigde dr. Otto Hermes, is Zaterdagavond door een be roerte plotseling overleden, in den ouder dom van 72 jaar. Hermes gelukte het in 1860 de moeielijkheden te overwinnen, die de bereiding van zeewater ter behoud van de zeevisschen in het Berlijnsche aquarium m den weg stonden, en werd daarop naast den beroemden zoöloog Brehm directeur en later de eenige leider van het instituut. Hooge verdiensten heeft de overledene ver worven als bioloog en zijn onderzoekingen over de nat uur-historie van den aal verwek ten in de geleerde wereld een groot opzien. Het door hem in het leven geroepen weten schappelijke station in Rovigno werd spoe dig een model-instituut. Ook trad hij vroeg tijdig in het politieke leven. Van 1881 1884 en van 1887 tot nu toe was hij afge vaardigde in den Rijksdag. Londen, 20 Maart. Gisteren werden de onderhandelingen voortgezet betreffende eene nieuwe loonregeling tusschen de mijn- bezitters in zuidelijk Wales en de vertegen woordigers van de werklieden. De onderhan delingen werden geheel afgebroken. Er zijn geen schikkingen getroffen voor een nieuwe samenkomst van den verzoeningsraad. De staking schijnt onvermijdelijk, want de ken nisgeving, die de arbeiders hebben gedaan betreffende de opzegging van de loopende contracten, noemt den 31en Maart als eind- termijn. Er zijn nagenoeg 200,000 mijnwer kers in zuidelijk Wales bij deze staking be trokken, en bovendien nog een groot leger spoorwegarbeiders, dokwerkers en anderen. Waarschijnlijk zullen een millioen werklie den direct of indirect bij deze staking be trokken zijn. Het proces tegen graaf P f e i 1 voor den krijgsraad van Thorn is geëindigd met de vrijspraak van beklaagde. Of hem deze vrijspraak op zijn verdere militaire loop baan onbesproken zal laten, is de vraag nog, ofschoon de publieke opinie daarmede niets te maken heeft. De terechtzittingen verwekten in de eerste plaats daarom de grootste belangstelling, omdat zij een hel licht wierpen op de behandeling, die een vrouw uit de groote wereld onder omstan digheden alzoo t© verduren kan hebben, en welk eigenaardig begrip van de beteekenis der vrouw en van het huwelijk in de voor name wereld gehuldigd wordt onder om- standigheden dan altijdEen graaf mag zich voor de ontbinding eener verloving, die de bruid nog bijtijds als een dwaasheid inzag, met een rente van 4000 mark laten schadeloos stellen, en mag zijn eerste vrouw ranselen, en de tweede, die hem na zijne scheiding de hand ten huwelijk reikt, niet minder. Toch blijft het recht van opvoe der der kinderen uit zijn eerste huwelijk aan zijn zijde. Het volk beoordeeld zoo iets an ders, en voor zijn opvatting is een in het proces geuite verklaring typisch. Een ge tuige wordt op de tegenspraak gewezen die in zijn verklaringen ligt, dat hij zich eene bedreiging van "den graaf met een gaffel niet herinnert, wel echter een oorvijg, die de gravin gekregen heeft. Hij antwoordt eenvoudig ,,Toch, als een graaf zijn vrouw een oorvijg geeft, dan onthoudt men dat." De getuig© had gelijk, zoo iets vergeet men niet licht. En al zouden ook tiien krijgs raden graaf Pfeil van tien aanklachten vrij sproken, het waschte het water van de zee n.iet schoon, dat hij, die als officier de plicht heeft, een cavalier te zijn, vróuwen geslagen, zijne echtgenoot© mishandeld heeft. Nog steeds geldt Schiller's woord „Ehret die Frauen S a r a g o s 6 a, 2 0 Maart Te Cata- layno zijn twee huizen ingestort. Er zijn vijf dooden gevallen. Tokio, 19 Maart. Bij een buiten gewoon hevigen storm zijn aan do oostkust meer dan 50 schepen vergaan. 800 personen moeten hierbij den dood gevonden hebben. De Staatscourant van Zondag 20 en Maandag 21 Maart bevat o. m. de volgende Koninklijke besluiten benoemd tot regeerings-gedelegeerde voor het in Augustus te houden achtste Interna tionaal Congres van Zoölogie buiten bezwaar der schatkist dir. G. C. J. Vosmaer, hoog leeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden tot ridlder der Oranje-Nassau-orde mej. M. J. v. d. Hagen, ©verste van het R. K. bestedelingenhuis voor weezen en oude lie den te Arnhem en mej. M. J. G. van Opp©n- raay te Beuningen, overste van het liefde gesticht aldaar, tevens hoofd van de R. K. bijzondere meisjesschool aldaar op verzoek eervol ontslagen als burge meester van Tongelre A. v. d. Ven benoemd tot directeur van het spoorweg postkantoor no. 2 te Rotterdam H. Helling Wz., thans directeur van het spoor weg-po st- kantoor no. 3 te Zwolle; bevorderd tot postcommies le klasse H. J. Eyssel, thans 2e klasse. H. M. de Koningin ontving Za'tierdlag ochtend den minister van Binnenlandsche zaken mr. Heemskerk in audiëntie. H. M. de Koningin hoopt Dinsdag avond 29 Maart de uitvoering dioor school kinderen dier Koningin Willielmaina-cantate, onder leiding van den componist M. H. vian 't Kruys, op het schoolfeest van de Vereeniging tot wering van schoolverzuim in het gebouw voor K. en W bij te wonen. Het Kon. bezoek aan de hoofdstad. De burgemeester van Am sterdam is gemachtigd medie te doelen, dat H. Mde Koningin het voornemen hieeft liet aangekondigde bezoek aan de hoofd stad te brengen op eenige nader definitief vast te stellen dagen tusschen Woensdiag 25 Mei en Zondag 5 Juni. Z. K. H. de Prins zal a.s. Woens dag per auto den tocht haar Haarlem maken en terug. PrinsHendrik'sNoorsche reis. Mem verneemt 'dat de uitreis van Hr. Ms. pantserschip Heemskerck voor het maken van dien oefeningstocht naar de Noorsche wateren bepaald is op 7 Mei, zul lende Z. K. H. de Prins aan boord vtan dezen oorlogsbodem de reis medemaken naar Scandinavië ten einde eenige weken m Zweden, Norwegen en Denemarken te verblijven, bij welke gelegenheid Z. K. H. voornemens is een bezoek te brengen aan de hoven te Stockholm, Christiania en Ko penhagen. Aan licit Zaterdag gehoufdton diner ten Hove Waren gemoodigd baron Sweerits de Landas burgemeester der Residentie en mevrouwde gap. generaal-majoor van Burmania bainon Reugers en mevrouw; ba ron Snouckaert van Schauburg, ceremonie meester van het hof en mevrouwgraaf A. van Randwij k, secretaris van den raad van State, en mevrouwbaron Sweierts de Landas, kanuerhieer i. b. d., uit Rotterdam; Baron W. de Vos van Stoenwijk, kamerheer i. b. d. De terugkomst van het Hof op het Loo is thans definitief bepaald op 15 April a.s. Audiënties. Donderdag 24 Maart verleent de minister van Oorlog, Woensdag 23 Maart de minister van Land bouw geen audiëntie. De heer mr Doude van Troostwijk, minister-resident in Portugal, is van verlof te Lissabon teruggekeerd. De Raad van Beheer van het Perma nente Hof van Arbitrage zal 6 April a.s. eene bijeenkomst houden ter behandeling van het verslag en de rekening over 1909. Staatscommissie Grond wet «herziening. Naar het Vad. ver neemt, zal de Staatscommissie inzake de Grondwetsherziening voor e©n groot deel uit leden van die Staten-Generaal zijn samenge steld. Als leden van die commissie worden genoemd jhr. mr. J. Roëll, jhr. mr. A. F. de Savornin Lehman, mr. H. L. Dmcker, jhr. mr. Van Doom, mr. Loeff, dr. H. No- locs, dr A. Kuyper en mr. Troelstra. Mr. J. B. Kan, secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken, zal als secretaris der commissie optreden. Johanniterr i d d ers naar Jeruzalem. Aan het Vad. ontleenon wij een bericht, dat uit ons la.nd aan den pel grimstocht van Prins Eitel Friedrich van Pruisen naar het Heilige Land zal worden deelgenomen door de Johanniterrïdders jhr. mr. A. van Daohnc van Varick, baron W. Taerts van Amerongen van Woudenburg en graaf W. van Rechteren Limpurg.' Naar aanleiding van dit bericht merkt men aan de N. R. Ct. op, dat jhr. mr. A. van Daehne van Varick geen lid is van de Kom- menderij Nederland der Johanniter-Orde, maar is gebleven bij de komraanderij van Brandenburg, zoodat hij niet uit Nederland aan de plechtigheid zal deelnemen. Het Kamer-incident. Op den brief, heden door het Kamerlid, den heer Snoeck Henkemans, afgevaardigde voor Amsterdam I.I ontvangen van die S. D. A. P. te Amsterdam, houdende uitaioodiging om op de Maandag te houden vergadering te Amsterdam de handelingen van hem en zijn medestanders na het verzekerdngB-dlebat te verdedigen, heeft de heer Snouck het volgen de antwoord gezonden Den Hoer G. H. Pi eters, Secretaris der Federatie v. d. S. D. A. P., Amsterdam Mijnheer. Ontvang u mijn beleefden dank voor uw vriendelijke uitnoodiging Maandag a. s. in een openbare vergadering te Amsterdam t© komen spreken. Ik mag niet nalaten u te zeggen dat het mij voorkomt dat uw Bestuur met het uit schrijven dezer vergadering op dón goeden wog is. Indden er iets is, dat mij diep heeft teleurgesteld tijdens mijn kort Kamerlid maatschap, dian is het dat bij de besprekin gen zulk een ruime plaats wordt ingenomen door persoonlijke zaken. Deze behooren in de lie Kamer absoluut niet thuis, en ik hoop ei* mij ook immer van te ontihoudien Zijn er persoonlijke dingen te behandelen, welnu daarvoor gebruike men particuliere vergaderingen, uitgeschreven door de geza menlijke kiesvereenigingen, Doch door daar voor de lie Kamer te gebruiken bederft men het debat. Alleen door zuiver zakelijke be sprekingen is het Nedprlandsche volk ge baat. doch aan persoonlijke aanvallen en ver dedigingen heeft geen enkel N e- derlandsch burger iet 6. Toch moet. ik opmerken, dat het niet aangaat mij te noodigeu op eene vergade ring door uwe vereeniging uitgeschreven. Wil men contradictoir debat, dan zou de vergadering ook moeten staan onder be scherming der verschillende besturen en on der leiding van een onpartijdig persoon. In hoeverre dit ideaal te bereiken is, weet ik niet, doch nu de zaken zóó staan, geloof ik dat het het best is dat ieder zich maar bepale tot eigen terrein bovendien is dit maal de door u gekozen datum in de week voor Paschen, bizonder ongeschikt. Ik neem dus uwe uitnoodiging niet aan. Ik heb aan de reclitsche kiesvereenigin- gen in Amsterdam II geschreven, dat ik bereid ben in de maand April op hare open bare vergadering te spreken over: „Het verzekeringsdebat in de Tweede Kamer." Met waardeering en dank voor uwe uit noodiging, Uw dienstw. diienaar, w. g. J. R. SNOECK HENKEMANS Lid van de Tweede Kamer. De verschillende kiesvereenigingen te 's Gravenhage trachten het eens te worden over de vervulling, zonder strijd, van de tusschentijdsclie vacature in de Prov. Sta ten van Z.-H., noodig geworden door het overlijden van den heer De Vries. Bij beschikking van den minister van marine zijn de navolgend© officieren der Koninklijk© marine-reserve van die achter hunne namen vermeld© plaatsingen ontheven adelborst le klasse G. W. Hassëlo, 22 Maart 1910 van Hr, Ms. Atjefti; luitenant ter zee 2de klasse J. F. Noorit- hoom v. d. Kruyff, 1 April 1910 van Hr. Ms. Ev ertsen adelborst le klasse A. W- Fischer, 3 April 1910 van Hr. Ms. van Speyk; buitengewone adelborsten G. A. Schoehui- zen, G. H. van Vliet, P. J. Bakker, 3 April 1910 van Hr. Ms. Atjeh; adelborst le klasse H. M. Kluyskens, 10 April 1910 van Hr. Ms. Red nier Claeszen, Voorts zijn de navolgende- officieren dier reserve met 1 April a. s. geplaatst als ach ter bun n© namen is aangegeven: luitenants ter zee 2de klasse J. C. Bendler, aan boord Hr. Ms. Evertsen, J. J. Moret, aan boord Hr. Ms. Piet Hein, M. G. Bre- derode, aan boord' Hr. Ms. Bever; adelborst le klasse J. K. Versteeg, aan boord Hr. M6. van Speyk, en buitengewoon adelborst H. J. H. Meijer, aan boord Hr. Ms. Atjdh Geplaatst op de aanbevelingslijst voor kantonrechter te Schoonhoven mr. J. J. Bergma Thz., subst,-griffier bij de recht bank te Dordrecht, mr. A. Oudegeest, grif fier bij het kantongerecht te Schoonhoven en G. W. F. Wentbolt, griffier bij het kan tongerecht te Hulst- De heeren jhr. mr. A. P. C. van Karnebeek, jl?r. mr. A. F. de Savornin Lohman te 's Gravenhage en dr. P. Tem pie man van der Hoeven te Utrecht, hebben het voornemen binnenkort aan H. M. de Ko ningin eervol ontslag te vragen als lid van het hoofdcomité van het Nederlandsch Roode Kruis. „De Ingenieur" mieldt: Bij beschikking van dien Minister van Koloniën is aan den heer A. A. Mayors c. i., ingenieur dieir 2de klasse bij den wa terstaat en 's lands B. O. W. in! Ned. Indië, met verlof opgedragen gedurendle dien tijd van 10 maanden een reis in het bui tenland te onldieirnemen ter bestudeering van aangelegenheden op het gebied van irrigatie en afwatering. Naar wij vernemen zullen achtereenvol gens worden bezocht Washington, Florida, Louisiana, Texas, Panamia, Curapao, Caii- formife, Sandwich-oilanden, via Java, Cey lon, Britsch-Ind/ië, Egypte, Tunis en Al giers. Ter beschikking gesteld van den gou verneur-generaal in Nederlandsch-Indie, ter benoeming tot 1 eeraar bij het Middelbaar Onderwijs, K. H. J. van Daren. Bij beschikking van den minister van Marine zijn met ingang van 1 April 1910 eervol uit 's Rijks dienst ontslagen de licht- wachters bij ?s Rijks kost verlichting te IJmuiden J. Sluisman, gepensionneerd bin nenloods en 1). Boon, eerstgenoemde wegens meer dan 55-jarigen ouderdom en laatstge noemde ten gevolge van eene reorganisatie van den dienst der Rijkskustverlichting al daar. Medische Jubilea in April. J. Steenmeijer te Princenhage, (50-jnrig) 13 April 1860 tot pl. heel- en vroed meester bevorderd Dr. J W. C M. Van der Sijp te Nijme gen, (25-jarig) 23 April 1886 tot arts be vorderd W. C. Landskroon Schouten te Oldebroek, (50-jarig) 25 Aprik 1860 tot pl. heel- en vroed ra. bevorderd. C. P. Ten Kuile te Velp, (50-jarig) 26 April 1860 tot chir. doctor bevorderd. H. G. Samson te Amsterdam, (25-jarig) j 29 April 1885 tot arts bevorderd. Dr J. A. Röimer te Leeuwarden, (25-ja rig) 30 April 1885 tot med. doet. gepromo veerd. Dr. J. C. Kuijper te Gemert, (40-jarig) 30 April 1870 tot arts bevorderd. Dr. W. L. H. Strijbosch te 's Hertogen bosch, (40-jarig) 30 April 1870 tot arts be vorderd Dr. H. W. Van Veen te Zuidlaren, (40- jarig) 30 April 1870 tot arts bevorderd. (Vox Medicorum). De installatie van het bestendig Bu reau der internationale geneeskundig© con gressen tot welks stichting op het laatste congres te Buda-Pest (1909) werd besloten zal plaats hebben te 's Gravenhage op 29 Maart a. e. in tegenwoordligiheid van den minister van binnenlandsche zaken, mr. Heemskerk, dioor wien de leden namens de regeering züllen worden verwelkomd. Het Bureau zal bestaan uit: de professo ren Pavy (Londen) als voorzitter, Poelier (Berlijn), von Muller (Buda-Pest), Maraglia- no (Genua), Blondel en Lucas Ohampion- nière (Parijs), Burger (Amsterdam) oils secre taris-generaal en dr. van dier Hoer (den Haag; als secretaris. De openingszatting zal voorts worden bijgewoond dioor Geheimrut Waldeyer (Ber lijn), dr. von Grösz, secretaris van het Buda- pester congres en prof. Wenckebach (Gro ningen), voorloopig secretaris-generaal. Prof. Wenckebach, aan wiens bemoeiingen de keu ze van den Haag als zetel van het Bureau grootendeek to danken is en dóór wien alle voorbereidende maatregelen zijn genomen, draagt zijn taak over aan prof. Burger. Zondagsrust. Naar dó Z. Ot. verneemt, zal de algemeen© vergadering van de Vereeniging tot bevordering van Zondags rust te Zutphen worden gehouden op Maan dag 11 April. Den avond' van dien dag zal een groote openbare samenkomst worden ge- houden In eene buitengewone algemeen© ver gadering van de Vereeniging ter bevordering van de Nederlands olie visscliierijop Woens dag 30 Maart a. s., des namiddags IJ ure in Café „Hollandlais" te 's Gravenhage, zal eene bespreking plaats hebben van de uit voeringsmaatregelen van de Schepenwet. Het nationale bloemen- feest te Haarlem wordt a.s. Woens dag te 10| uur in tegenwoordigheid van Z. K H. den Prins der Nederlanden ge opend door minister Talm», in de concert zaal der sociëteit Vereeniging. De Kon. Liedertafel Zang en Vriend schap zal eenige liederen zingen. Te 12 uur zal de Prins een bezoek aan de tentoonstelling brengen. Uit Brabant. Als .historisch" vertelt Jan Mops in de Noordbr. Het was op een plaatsje in onze provincie, waar door een rijken boerenzoon bij het om spitten van een stuk land, hetwelk reeds ja ren onbebouwd had gelegen, een mooie oude kan of urn werd gevonden. De huifigenoo- ten, neen dra het gehlhele dorp, was het er over eens, d'at deze urn zeer oud en veel geld waard zou zijn. Wie zou echter den juisten ouderdom en de waarde kunnen schat ten. Spoedig was het besluit genomen. Men had toch in het dorp een klooster, waar Fransche patere gevestigd warenDeze paters waren in het bezit van nog meer oude voorwerpen en zouden deze urn voor een grooten prijs in hun bezit willen hebben. Onze boerenzoon belde aan de klooster poort aan, en vroeg aan den portier-broe der ,.wel broeder, wat zou deze kan wel waard zijn", en reikte ze meteen aan hem over. De broeder, welke geen woord Hodüandsch verstond, begeeft zich met de urn de kloos tergangen door, komt na eenige oogeniblik- ken terug met de urn, gevuld metsoep, ïeikt deze onzen boerenzoon over met de wooiden„Bon appétit" en onze boeren zoon af met een gevulde kan met soep. Men begrijpt dlat er in het ouderlijke huis neen in het geheele diorp hartelijk is ge lachen en dat de urn, gevonden op het land een sóhoone plaats heeft gekregen in d!e keuken van onze rijke boerenfamJie. Wol ven in Nederland? Men meldt uit Woudrichem aan de ,,'s-H. Cou rant". In het Kraaivéldeche beech heeft men een wolf ontdekt. De bewoners zijn bevreemd; vooral de veehouders maken zich bezorgd voor hun in het veld zijnde schapen en lom meren. Er is reeds jacht op gemaakt, ech ter zonder gevolg. Men vermoedt dat zich daar twee wolven ophouölen. De loonquaesti© te G l a- nerbrugge. Bij liet aan- en uitgaan deir fabriek Eilennark was telkens «ene groote menigte volks op de been, die rich op Hol- 'landsch grondgebied aan weerszijden van de straat opstelde. Een enkele, die dé werkwil ligen het waren meest vrouwen na jouwde, werd dadelijk door de politie ge waarschuwd, terwijl hij mede eten flinke ver maning vanwege de organisaties ontving. 's Namiddags werd een optocht gehouden vanwege de organisaties, waaraan pl'm. 460 monschen deelnamen. Na afloop hiérvan werd eene vergadering belegd, waarin werd1 besloten helt werk niet te hervatten en zich te vereenigen met de zienswijze der leidiers nl., dat d"e onderhandelingen met do organi saties moeten worden gevoerd.

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 2