r. 269 Donderdag 24 Maart 1910. BUITENLAND. 9"* jHargang. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem frauoo per postI.ÖO. Afzonder!yIre nummer*0.05. Deze Courant verschijnt dagelijksbehalve op Zon- en Feest dagen. Advertentiènmededeelingen enz.gelieve men rêér 11 utir '8 morgens bjj de Uitgeven in te zenden. Uitgevers: VALKH OFF 6 C. (Jtrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTlfiN: Van 15 regels f 0.5 Elke regel meer - O.I Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 cent* bij vooruitl Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen het herhaald adverteeren in dit Biad, by abonnement. F circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aan7' toegezonden. Aan hen.die met 1 April a. s. op dit blad inteekenen, •worden de nummers die ge durende de maand Maart nog zullen verschijnenkoste loos toegezonden. Politiek Overzicht I>e Fransche Kamer in *t laatste iiarer dagen. De Fransche Kamer vuil afgevaardigden bevindt zich thans in 'het laatst narer dagen. Een stapel werk ligt nog onafgedaan, maar <ie rechte weridust is er niet meer. liet be richt, dat de ïegeering plan had den datum der algemeene verkiezingen voor de uieuwe Kamer veertien dagen uit te stellen, heeft een grooten schrik verwekt onder de afge vaardigden. Ouder hen bestaat de wensch het tijdstip van de verkiezingen zooveel mogelijk te vervroegen, om de campagne, die daaraan vooraf gaat, te bekorten en stemmen versnippering zooveel mogelijk tegen te gaan. Daarom hebben de besturen van de drie groote fractiën der linkerzijde, de radicaal-socialisten, de radicale linker zijde en de democratische linkerzijde, i.a eene gemeenschappelijke beraadslaging be sloten eene deputatie te zenden naar minis ter-president Briand' om hem te verzoeken de oorspronkelijk bepaalde datums, 24 April voor de stemming en 8 Mei voor de her stemming, niet te veranderen. Aan dit ver zoek is door de regeering welwillend ol daan. De verkiezingen moeten worden uitge schreven twintig dagen vóór den voor de stemming bepaalden dag, dus uiterlijk Jen 3en April jde officieele opgave van candi- daten moet vijf dagen vóór den stemmings dag geschied zijn, daarvoor is dus gelegen heid tot den 18en April. De bepaling van de datums voor de stemming en de herstem Tiling behoeft niet te beletten, dat de Kamer blijft doorwerken, want haar mandaat ein digt eerst den 31en Mei. Dat zal noodig zijn om te kunnen afdoen, wat onvermijdelijk afdoening vorderter wordt dan ook mee gerekend, dat Kamer en Senaat op zijn vroegst den 3en April naar huis zullen kun nen gaan. Drie zaken moeten nog worden af gedaan de herziening van het tarief van in voerrechten, de wet op de arbe-iderspensióe- nen en eindelijk de begrooting. Hoogstens kan nog daaraan worden toegevoegd de wet om de vereffening van de boedels der oijt- bonden congregatiën aan de gerechtelijke likwidateurs te ontnemen en aan anderen op te dragen, waarvan het ontwerp door de Kamer een paar dagen geleden aan liet hoofd van hare agenda werd geplaatst en sedert is aangenomen. Alle overige wetgevende maatregelen zullen echter blijven rusten en aan de nieuwe Kamer overgelaten worden Plet tarief van invoerrechten is door dë'i Senaat nagenoeg afgedaan en de tariefcom missie van de Kamer heeft de eindstemming in den Senaat niet afgewacht om het besluit te nemen tot de onveranderde aanneming van het door den Senaat omgewerkte tarief te adviseeren. Ook de regeling van de arbéi- derspensioenen zal de Kamer moeten aan nemen in den vorm, waarin de Senaat die heeft vastgesteld, indien zij wil, dat die zaak haar beslag krijgt. Dan blijft nog de be grooting over. Het zal afhangen van den' spoed, waarmee over de begrootingswettén overeenstemming tusschen Kamer en Senaat verkregen wordt, hoeveel dagen in -.pril Kamer en Senaat nog zullen moeten ver gaderen. In ieder geval zullen zij lang ge noeg gerekt worden om nog eene credietvjel voor April noodig te maken. Maar dat is niet te vermijden, want de nieuwe tarief Wet moet met 1 April in werking treden en ook de arbeidersverzekering zal wegens d- i 'n- vloed, dien zij op de sta-atsbegrooting heeft, moeten zijn vastgesteld vóór de begrootiiig. Het Journal des Débats somt een aantal maatregelen op, die onafgedaan moeten blij ven. Daaronder zijn de ambten aars wetten, de wet tot verzekering jan het geheim dei- stemming en de herziening van de kieswet Maar dit blad, dat van den door de sterven de Kamer verrichten arbeid een zeer slech ten dunk heeft, troost zich er mee, dat zóó veel werk onafgedaan blijft, want ondanks alle redenen, die men zou kunnen aanvoe ren voor uitstel van den datum der ver kiezingen, is het misschien toch maar beter, dat de Kamer spoedig naar huis gaat. „Zij is niet in staat nuttig werk te doen als zij veertien dagen langer bijeen blijft, en die tijd zou voor haar lang genoeg zijn om veel kwaad te doen". Duitschland. B e r 1 ij n, 2 3 Maart. Tegenover de uiteenzettingen van den Engelschen minis ter van marine Mac Kenna constateert de Norddeutsche Allgeheane Zeitung, dat Duitschland in de herfst van 1912 slechts 13 groote oorlogsschepen en niet 17 tot gebruik gereed zal hebben. Ook bedraagt de bouw tijd van de schepen van het Nassau-type in doorsnede 38,6 en niet 26 maanden, gelijk Mac. Kenna aanneemt. De Pruisische regeering voert thans on derhandelingen met de Duitsche Elbe-oever- staten voor eene uitwerking in verband! met- den af te leggen afstand van de echeepvaarttollen, waarvan de invoering wordt voorbereid. België. De rogoerin-g heeft reeds gisteren de af- deelingen van de Kamer laten bijeenroepen tot behandeling van het wetsontwerp tot verhooging van de invoerrechten, waaruit blijkt, dat van de Kamer zal worden ver langd zoo spoedig mogelijk een besluit te ne men, opdat de met het oog op Frankrijk ontworpen verhooiging van het tarief in wer king kunne treden Do Kamer van koophandel te Brussel heeft een krachtig protest laten hooren tegen de voorgenomen tariefverhooging, die Frank rijk niet zwaarder treft dan Duitschland en die enkel de Belgische consumenten belast en dreigt eene econ .mische crisis te zullen veroorzaken. Frankrijk. P a r ij s, 2 3 Maart. De Senaat zette de beraadslaging voort over de invoerrech ten. De algemeene rapporteur verklaarde dat de tariefherziening tegen niemand in heit bijzonder was geriohit. Men werd alleen geleid dloor den wensch de binnenlandsche industrie te beschermen. Generaal d'Amade, die een half jaar ge leden, omdat hij al te vrijmoedig zijne af keuring over den Spaansch-Maroakaaiischeu veldtocht had uitgedrukt, op non-activiteit gesteld, is tot commandant van de 9e in fanterie-divisie benoemd. De minister van oorlog, generaal Brun. heeft eene deputatie van het Comité général franco-alleinand ontvangen in de zaak van de spoorwegplannen in het Vogeezengebied. Hij gaf de verzekering, dat de verschillen de plannen zouden worden bestudeerd en dat hij aan het Comité de plannen zou ken baar maken, die zonder bezwaar uit het oog punt van de landsverdediging zouden kun nen worden uitgevoerd. liet bericht van een Berlijnsch blad, dat tusschen de Duitsche en de Fransche regeering reeds overeenstem ming verkregen is over eene bepaalde lijn. is onjuist. Engeland. London, 23 Maart. Het lagerhuis heeft Paaschvacantie genomen tot 29 Maart. Dan zal de behandeling van de mo't'iën be treffende het Hoogerhuis beginnen. Een over Somali land uitgegeven Blauw boek houdit de medededeeling in, dat de regeer in g tot het- -besluit is gekomen, het binnenland te ontruimen en voortaan slechti Berbera en mogelijk nog twee andere pun ten aan de kust bezet te houden, om Enge- lands aanspraken op liet land te handhaven. De bevriende stammen zijn van wapenen voorzien, om hen in staat te stellen zich zelf tegen den mullah te verdedigen. Zij zullen hevicht ontvangen van het- terugtrek ken van de troepen, en terstond daarna zal daarmee wordlen begonnen. Italië. De Koning heeft met verschillende staats lieden beraadslaagd over de oplossing van de ministerieele crisis. De vorige minister president Giolitti, die door den Koning per telegraaf was ontboden uit Cavour, is te Rome aangekomen. De Köln. Ztg. bericht uit Berlijn, dat de Italiaanscho ministerieele crisis, welker duur nog niet te overzien is, voor het bezoek van clien rijkskanselier van geen beteekenis is en geen verandering zal brengen in het voor dit bezoek opengestelde programma. Rijkskanselier von Betlimann Hollweg is venoemd tot ridder van de Annunziata-orde, de hoogste Italiaansche orde, welker leden den titel voeren „neef van den Koning' Uit Rome wordt bericht, dat Italië in Tripolis het eerste succes heeft bepaald. Tot dusver had de Porte aan de Banc.u di Rima het recht om grondbezit te verkrijgen, ge weigerd. Dit recht is nu aan de bank toege staan. De bank drijft kustscheepvaart tus schen Tripolis en Ben Gha-si en projecteert industrieele ondernemingen iti Ben Ghasi. Spanje. Spanje zal bij het honderdjarig bestaai van Argentinife's onafhankelijkheid vertegen woordigd zijn door een buitengewoon ge zantschap, aan het hoofd waarvan een vrouw zal staan de infante Isabella, de 58-jarige weduwe van een prins van Bourbon-Sicilié en een tante van koning Alfans. Verder zul len o. a. van het gezantschap deel uitmaken Perez Caballero, oud-minister van buiten landsche zaken Salles. lid der Academie de beeldhouwer Besalliure, de schilder Bil bao, de ingenieur en uitvinder Torres Que- vedo en de kapitein ter zee Ferrer. Oostenrijk. Thans wordrt, bericht, dat de minister van handel Weiskirchner tot het toesluit gekomen is den uitersten wil van wijlen dr. Lueger zonder uitstel te vervullen en als hij tot bur gemeester van Ween en gekzoen wordt, de benoeming aan te nemen. Den doorslag daar toe heeft gegeven de wensch van de hoogste kringen en ook de dreigende tweespalt in de christelij'k-sociale partij. Wanneer Weiskirchner weder in dien ge meentedienst o-vergaat, dlan zou het kabinet- Bienertih een van zijne sterkste steunpilaren verliezen. Aan den anderen kant zou echter de kans op zijne reconstructie vermeerderen Rutland. Petersburg, 23 Maart. Goetsj- kow, de nieuwe voorzitter van de Rijksdoe- ma, is hedenavond gedurende drie kwartier door den Czaar in audiëntie ontvangen. De Nowoje Wremja verneemt, dat het Russische ministerie van buitenlandsche za ken op den brief van den dalai lama, waarin deze verzoekt om de ondersteuning va i Rusland in zijn emstigen nood in geheel algemeene uitdrukkingen heeft geantwooird, geene positieve verwachtingen heeft opge wekt, maar gewezen heeft op het Itussisch- Engelsche protest, dat in Peking is uitge- bracht- Turkije. Over de besprekingen, die bij gelegenheid van 'net- bezoek van het Bulgaarsche Konings paar te Kon-stan tiinopel tusschen de beide mi nister van buitenlandsche zaken Paprikow en Rifaat zijn gevoerd, wordt verzekerd, -cïat daarbij de binnenlandsche aangelegenheden van Turkije volstrekt niet te berde zijn ge komen en dat het bestaan van oprechte vriendschap tusschen beide staten is gecon stateerd Hot bericht van Bulgaarsche bladen over pourparlers 'betreffende den spoorweg Koe- manowoKust^dil wordt van bevoegÜe Turksche zijde tegengesproken. Aan het feestmaal, dat de sultan zijpe gasten aanbood, zijn geene toosten gewis seld. Volgens een bericht uit Konstantinojjel van de Politische Korrespondenz is het plan van eene grensregeling bij Kird'jali uitge breid tot een plan om de geheele Turksch- Bulgaarsche grenslijn na te gaan en casu quo te verbeteren. Dit besluit is niet een uitvloeisel van het Bulgaarsche koninklijke bezoek, maar vóór dat bezoek door de Porte genomen om een bewijs te geven van harén oprechten goeden wil. Eene interessante nieuwigheid bij dit be zoek is, dat twee Turksche dames, dochters van iiofambtenaren, officieel e ere dienst ver richten bij Koningin Eleonore, aan wie zij zijn toegevoegd bij haar bezoek aan dén -harem van den sultan. Perzië* Teheran, 2 3 Maart. Wegens Bet niet slagen van de pogingen tot het sluiten van eene binnenlandsche leening hebben de ministers van financiën en van justitie oqt- slag gevraagd. Vereenigdo Stafton. N e w-Y o r k, 2 3 Maart. In eeiie redevoering aan een d'iner van den bojid van arbitrage ver-klaarde Taft dat hij er voor is de vrede dloor algemeen,c arbitrage te verzekeren. „Wij zijn echit-er niet beslo ten" zoo zeide de president „onze bewapeningen op te geven." Gelijktijdig met de Russische rijksd~eiiia heeft ook liet huis van vertegenwoordi gers der Yereenigde Staten zijne prefci- dentscriiis, en ook daar beteekent die méér dan onkel eene verwisseling van personen op het voorzittersgestoelte. Ook in dit geval heeft men te doen met een strijd tegen jle autocratie, want Jozef Cannon wa-s een parle mentaire despoot, zooals weinigen den voor zittershamer voeren het verschil is "-eLi dat hier de tegenstanders van de autocratie het veld behielden. Of dat ook in Rusland het geval zal zijn, zal de tijd moeten leerén. De Frankf. Ztg. schrijft naar aanleiding vjm den strijd tegen Cannon: In zijn persoon concentreerden zich alle reactiotinaire neigingen, die in een grriot deel van de republikeinsche partij geko.sts(rd worden, en hij was het hoofdzakelijk, wiens gewelddadige energie elk streven tot her vorming van president Roosevelt deed mis lukken. De joviale manier, waarop hij zijn wil doorzette en zich over elk verzet heen zette, maakte hem des te gevaarlijker. Reeds vroeger waren er in het huis revolutiën voor gekomen tegen den despoot op het vcorzit- tersgestoeltc, maar hij werd met zijn aafn- hang steeds betrekkelijk spoedig baas, om dat de frondeurs onder de republikeinsche partijen slechts weinigen in eet al waren Thans heeft hij eindelijk de nederlaag ge leden, en dat is zeker niet zonder politieke beteekenis, al is de vergelijking van den val van Cannon met de vermoording van Cesar door de republikeinen van het oude Rome wel wat heel sterk. Reeds voor een jaar, berekend na het bijeenkomen van het nieuw gekozen congres, bleek, dat de stel ling van Cannon in het nieuwe huis, ondanks zijne herkiezing, veel zwakker zou zijn dan in het oude. Het oude reglement van orde, dat den Speaker zijn autocratisch handelen mogelijk maakte, werd toen eerst verwor pen, maar later toch nog gered door de i afval van eeni<n? democraten, die Cannon's partij kozen. In Januari j.l. kwam het tot openlijk verzet tegen den Speaker: tegen Cannon's wil werd toen eene commissie be noemd om een onderzoek in te stellen naar het door president Taft verordenden ontslag van den bondshoutvest-er Pinchot. Nu is ver leden Zaterdag, door de afscheiding van oen deel der republikeinen, een voorstel van democratische zijde aangenumen, om een» commissie met de herziening van het regie ment van orde te belasten onder bepaling, dat de Speaker van deze commissie zal zijn uitgesloten. Dit scherpe votum van wan trouwen noopte den Speaker aan te kondi gen, dat hij zijn ambt zou neerleggen. Hij heeft het wel is waar tot dusver niet go- daan, want hij klemt zich er aan vast en eon voorstel van de democraten om hem als afgezet te verklaren, is verworpen. Maar het is toch zeer twijfelachtig, of hij na deze gebeurtenissen zich zal kunnen handhaven. Allerlei. Londen, 24 Maart. Ambtenaren van den Board of Trade hadden heden een onderhoud met vertegenwoordigers van de stakers in het kolendistrict van Zuidelijk Wales en van de mijneigenaarszij brach ten hun eene ■uitiioodiging om morgen bij den minister Buxton in Londen te komen. Catania, 23 Maart. Het o'bserva- toriunn nam hedennacht 23 lichte aardschok ken waar. Een uitbarsting van de-n Etna had plaats om 8.13. Ter hoogte van 2300 meter opende zich de krater, rook, lava en öteenen uitwerpende. Gedurende den nacht wer3en te Meesina twee sterke schok ken waargenomen. Catania, 23 Maart. De uitbarsting van de Etna duurt voort. Er zijn vier kija- tevs geopend. De lava overstroomt liet bouw land. De be er Veynand, leer aar aan de handelsschool te Longueviile, bij Metz, deèd eene wandeling met zijn tien jarigen zoon. Spelend liep de knaap op den spoorweg, langs de baan, toen er eensklaps een snel trein verscheenHet kind poogde te vluch ten, maar viel en werd voor de oogen van den ontstelden vader verpletterd. Washington, 23 Maart. Bij een automobiel-ongeluk in. de buurt van Fortmyer in Virginië is de echtgenoote van majoor Herbert Slocum gedood. Generaal- majoor J. Franklin Bell, chef van den ge- neralen staf, is ernstig gewondzijn toe stand is zorgwekkend. De Staatscourant van Donderdag 24 Maart bevat o a. de volgende Ken. be sluiten benoemd tot raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam inr. W. F. Bijleveld, recktpr in de rechtbank aldaartot raadsheer in het gerechtshof te Leeuwarden mr. I. Wolif, advocaat te Leeuwarden en rechter-plaate vervanger in de rechthanik al'diaar, mét eervol ontslag uit laatstgenoemde betrek king benoemd' tot buitengewoon hooglearair in de waterbouwkunde aan de Technische Hoogeschool te Delft A. G Lammen ga, civiel-ingenieur, oud-hoofd ingenieur van den Indischen waterstaat; bevorderd tot bureelambtenaar bij den Rijkswaterstaat le klasse J. M. die Looff te Dordrecht en J. C. Looijen te Haarlem, beiden thans id. 2e klasse op verzoek eervol ontslagen mot pensioen wegens physiobe ongeschiktheid mej. Q. Dijkstra, gewezen onderwijzeres 1e kloste in Ned.-Indië, idem de Oost-Indische hoofd ambtenaar met verlof M. Ypelaar, laatste lijk hoofdingenieur 2e klasse bij den wa terstaat en 'slands burgerlijke openbare werken in NedIndië overgeplaatst in rang bij de mi trail leu-rs- afdeelLng de kapitein W. L F. C. rlddler van Rappard, zoomede de le luitenants M. G. Labree, G. van Tienhoven, A. de Bruijn en jhr. W Laman Trip, allen van die gre nadiers en jagers, th-anis gedetacheerd bij de oefening aan de mitrailleu-rs-afdoölinig benoemd bij het 5e reg. infanterie tot mi litie le luitenant dc militie 2e luitenant jhr. E. J. Ch. Greven van het korpsbij het 9e regiment tot le luitenant die 2de luitenant P. J. Gail'lard, van het korps, gedetacheerd bij de militaire schoolcom- pagnie; bij hot 10e reg. inf. lot kapitein dele luit. C. J. A. Kruijt en A Ferf, resp. van de grenadiers en jagers en van liet 7© regiment infanterie; bij het 11e reg. tot kapitein de le luitenant II. Meywert, van het wapen, werkzaam bij de Normaal- schdötschooltot le luitenant do 2o luit. J. C. van Reenen, van hot korps; benoemd bij den staf der artillerie tot kapitein de le luit. P. M. Vis, van dien staf, werkzaam bij de Kon. Mil. Academie; bij het- le reg veld-art. tot kapitein de le luit. J. A. Kaub, van hert. 2e reg.; bij het le reg. vesting-artillerie tot kapitein de le luitenant R F. Kutsch Loijenga, van het korpstot reserve-kapitein de reservo le luitenant J. Hirschig, van het korps. oj) hun verzoékeervod ontslag verleend als leden van het college van regenton over <Ie ge vangenissen te Rotterdam, aan dr. I'. H. Simon Thomas en mr. J. H. van Meurs. onder danklie- tuiging voor de daarin lnwezen diensten benoemd tot leden van geméld college: dr. H. J. Peter, arts, en nvr. dr. L. E. Visser, r ter in de arrond.-rechtbank, beiden wonende Rotterdam op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als li van liet college van. regenten over hert huis v bewaring te Harderwijk, aan mr, P. H. F. B' de V-roe. onder dankbetuiging voor de daarin wezen diensten op hun verzoek, eervol ontslag verleend mevrouw de weduwe J. G. A. Vreede, gebore; Van Oosterzoo, als lid van den voogdijraad S Leiden, én aan jhr. J. L. A. Martens van Seven hoven als lid van den voogdijraad te Zutphen; toestemming verleend om tot 27 Juni 1911 Rotterdam te wonen, aan jibr. L. de Geer v Jutfaas, burgemeester der gemeente Lekkerkerk eervol ontllieven van het bevel over Hr. Ms monitor „Rei nier C la cozen", de kapitein-luit- nant ter zee M. H. E. Saohse; het bevel over dier) bodem tijdelijk opgedrage: aan den kapitein-luitenant ter zee G. lt. Xauta Lenike de tituflarre rang van officier-machinist der 2d< klasse verleend, aan den hoofd-maekinist bij d~ inaTine-sloonrvaartdienst K. E. J. G. H. Hoff mann, met ingang van 1 Mei 1910 den datur waarop hij. onder toezegging van pensnoen, ui den zeedienst wordt ontslagen Prins Hendrik bij profe? sorBosscha. Geheel onverwacht Lrach Prins Hendrik gisterenmiddag te 5 uur een. bezoek aan professor Bosscha. Hij was daar-i bij vergezeld van minister Talma, de com-j missarissen der Koningin van Noord-Hol-j land, Zuid-Holland en Zeeland, de burge-l meesters van Haarlem en Heemstede en zijn adjudant. De ontvangst had plaats in de zoogenoemde koepelkamer en was allerhar telijkst. Een geschenk aan H. M. de Koningin. In de volgende week worden te 'sGravenhage verwacht de com mandant van het Pruisische infanterie-rogi- me-nt te Mainz, waaraan door dén Duitschon Keizer de naam verleend is van „Oranicn", kolonel M. Bothe, zoomede de kapitein Willhelmi, van hetaelfde korps, ter overfian- diging aan de Koningin van een door laatst gemelde» 'officier geschreven boekwerk, be vattende de geechiecBenie van het regiment, waarin tevens het verleden van het Oranje huis in herinnering wordt gébracht. De Koningin zal beide officieren Woens dag 30 Maart in de gelegenheid stéllen het geschenk aan te bieden, in een dés avonda te 7 uur te verleenen audiëntie, na afloop waarvan zij aan de Koninklijke tafel wor- dien genoodigd. De minister van Marine wa# gisteren ter conferentie bij H. M. de Koningin. Minister Nelissen. Van iet» minister van Justitie komen goede berich- tci Zijn gezondheidstoestand is verbeterd en hij schrijft met opgewektheid. De minis ter bevindt zich thans in het Zuiden van Frankrijk. N. Ct. De Baronielaan. De Afdee- ling van den Raad van State voor de ge schillen van bestuur heeft behandeld het beroep, in-gesteld door den gemeenteraad van Breda, tegen het besluit van Gedep. Staten van Noord-Brabant van 31 Dec. 1.1., waarbij is besloten, B. en W. van Breda niet te ontlasten ter zake van hun beheer over 1908 alvorens door hen in de gemeen tekas zal zijn gestort een bedrag van f 25,000, zijnde de koopsom van de Ba ronielaan onder de gemeenten Teteringen, Prinsenhage en Gi-nneken, tot aankoop van welke laan de gemeenteraad van Breda be sloot, met goedkeuring van Gedeputeerde Staten, doch waarna bij Kon. besluit het raadsbesluit en het goedkeuringsbesluit van Gedeputeerden werden vernietigd wegens strijd met het algemeen belang, in zoover Breda tengevolge van bedoelden aankoop te veel de vrije hand zou hebben buiten haar eigen grondgebied en ten nadeeie van de belangen van Teteringen, Prinsenhage en Ginneken. Over deze zaak werd door Staatsraad j mr. De Nerée van Babberich rapport uit gebracht, waarin de bekende geschiedenis dezer zaak uitvoerig werd medegedeeld. Gedep. Staten, over het beroep gehoord, verdedigden uitvoerig hunne beslissing en dringen op eene spoedige beslissing aan. De zaak werd niet mondeling toegelicht. De Kon. beslissing volgt later. Hr. Ms. paniserschip „Friesland", commandant kapitein ter zee De Haan. wordt gereed gemaakt om 16 April a.s. uit Nicuwediiep te vertrekken, teneinde een oefeningsreis le maken naar de Noord Atlan tische Oceaan ©n naar de Noorsche wateren. Naar men verneemt zal de kolonel Brocx, plaatselijk commandant te Amster dam, weldra den militairen dienst m©t pen sioen verlaten. Ten stadhuize van Amsterdam kwa- j men gisteren talrijke deputaties van colle- j ges. vereenigingen en corporation hun op- - wachting maken bij den nieuwen burgemees- ter. O. m. hadden zich laten inschrijven de president van het gerechtshof, met den i procureur-generaal en de advocaten-gene-

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 1