BINNENLAND. beeft dtoen houden, en van den teanipel uit zal men ook op het gerechtsgebouw kun nen tien, waarin Washington voor de laat ste maal rijn stem heeft afgegeven. In de (hal van Amerika's roem hebben de etsten ieder hun afdeoling De Vrijmetselaarslogee rullen gezamenlijk drie millioen gulden op brengen. om maar zoo apoedig mogelijk tot den bouw te kunnen overgaan. Bijzonder gelukkig rijn de opgravin gen geweest, die het museumbestuur n Trier tegenover het Amphitheater aan den Heiligen kruisberg heeft laten verrichten. Blootgelegd werden de fundamenten van een machtig Komeinsch bouwwerk, waarvan de vroegere bestemming nog moet worden na- gevorscht. Tot dusverre meende men, dat men te doen had met een triomfboog of met een vestingwerk. Het bouwwerk lag binnen de Romeinscbe stadsmuren. Het grootsobe gebouw begon in het dal en stond terras vormig tegen den -berg op. De muren der fundamenten hebben een dikte van meer dan 3 meters Als materiaal werd leisteen ge bruikt. De muren zijn van buiten met be- r kt- kalksteen bedekt. In het puin werden zandsteenblokken tot een gewicht van 30 tot 40 centenaars gevonden, eveneens fragnie.i- ten kroonwerk uit Jurakalk met schoono versieringen. De plattegrond van liet uitge strekte bouwwerk is reeds vastgesteld. Gelijk de grijze Campanile op net St. Marco-plein te Venetië eten 14en Juli 1902 onverwachte instortte, schijnt ook de tand des tijds den scheeven toren van Pisa te willen ondermijnen, althans de grond onder de fundamenten is gezakt en vertoont verschuivingen. Reeds vroeger heeft men bevonden, dat de scheeve stand van den toren niet be doeld was. Toen in 1174 de bouwmeester Bonnanus tot de derde verdieping van den cylindervormigen, op acht verdiepingen ont worpen toren genaderd was, trad een on voorziene zinking in, die even onverwaent inzette als tot stilstand kwam. En toen men zich vergewist had, dat het zwaartepunt au den toren ook onder de verouderde omstan digheden nog binnen het grondvlak lag. bouwde men moedig de volgende vijf ver diepingen er op, zoodat de torenspits 4,3 meter uit liet lood hing. Dat de toren het 700 jaren heeft uitgehouden, is te danken aan de prachtige cou6fcructie. Met het oog op het gevaar, dat den toren bedreigt, heeft men de 10.000 pond zware klokken verban gen. Het zal onzen lezers wellicht inte-- resseeren, wanneer wij aan de biografie van dien dezer dagen ovxerleden Franse ben schrijver, caricaturist, photo graaf en lucht reiziger Nadar nog toevoegen, dat nie mand minder dan Jules Verne Nadar heeft, gekozen ah type voor een zijmer eigenaar digste figuren, namelijk Michel Ardjan, de Franselwiian, die het eerste het denkbeeld kreeg plaats te nemen in den kx>gel, dien men naar do maan zou schieten Dezer dagen is tc Parijs do oude pro fessor d'Arbois de Jubainville overleden. Hij bekleedde den stoel in het Keltisch aan het ooilege de France. Het gebeurde ech ter nooit, dat er een toehoorder in de col legezaal was. Toch kwam de professor al tijd zien of er een leerling in liet gebouw kwam. De eenige toehoorder, dien hij heeft gehad, behandelde hem al zeer ondank baar. Het was n.l. een caricatuurteekenaar, die van het geval had gehoord. Hij ging naar de collegezaal en toen de professor hem vroeg wat hij verlangde zei hij„Duis teren en lecren". De geleerde sprak toen een uur lang over het wezen van het Kel tisch. Gedurende dien tijd maakte de ee kenaar eenige treffende caricaturen, die eenige dagen later in eeu Parijsche courant kwamen. Parijs krijgt een nieuw aerodrome, dat slechts 4 K. M. van de vestingwallen verwijderd is en op een heerlijke hoogvlaktt tusschen ,Lc Bourget en Pont Iblon gt- Het is 400 H.A. groot, waardoor een rier- hoekige baan van 5 K.M. en een rech'e oefenbaan van 2 K.M. kan worden -'*r- gen. Aan de eene zijde worden ongeveer 10» bewoonbare hallen voor vliegmachines ge bouwd, verder eenige hallen voor bestuur bare ballons, werkplaatsen, een telegrafie- inricliting, een laboratorium, een zieken zaal, tribunes en restaurants. Beralve de groote meetings wil men er iedere» Zondag vluchten en ballonopstijgingen vertooneu. Duinkerken, 25 Maart. Het comité tot verdediging van de havonbelan- nen lxxrft besloten tegen Donderdag het werk to doen stilstaan. De kamer van correctionneel beroep in Parijs heeft het vonnis bevestigd, waar door de beruchte pseudo-alchimist Lemoine tegenover sir Julius Werner wordt veroor deeld. In Augustus j.l. werd de apotheker Bourillet, van Asnières, in zijne kelder dood gevonden, met eene woude aan het hoofd. Een nader onderzoek bewees echter dat deze wonde, door een val veroorzaakt, de dood niet had teweeggebracht, maar dat de man vcrworgd was. Naast hem lag, schijnbaar bewusteloos, met een voorschoot over het gelaat en een prop in den mond, Gustave Biot, zijn be diende. Bijgebracht vertelde deze dat hij door een dief was aangegrepen, op 't- oogenblik dat hij zijn patroon ter hulp snelde, die in den kelder was gegaan om mineraalwater te halen en om hulp riep Het bleek evenwel spoedig dat dit verhaal verzonnen was en dat hij tijdens een twist den apotheker een slag had toegebracht, die hem ernstig wond de, waarop hij, uit schrik den man verder had afgemaakt, en toen deze tooneelscliik- king had bedacht, om te doen gelooven, dat hij zelf slachtoffer was geweest van een aanslag. Biot is nu voor het assisenhof verschenen. Een 21-jarige werkster in een pap:er- fabriek te Berlijn, Hedwig Brandt genaamd, wilde een flesch met cyankali naar de ar beidsvertrekken op de eerste étage brenge i Op de trap stapte ze mis en stortte rugge lings naar beneden. Bij den val brak de flesch en, daar de ongelukkige zich door haar val niet kon bewegen, moest ze de gif tige cyankali dampen inademen. Toen net ongeluk na eenigen tijd werd opgemerkt, was het meisje reeds bewusteloos. Ze werd naar het ziekenhuis gebracht, waar ze na eenige oogenblikken reeds overleed. In den niieuwen schouwburg te Al giers is gedurende een opeiret/Oe-voorstel ling in de zaal een zeer tragisch tooneel afgespeeld. Een jonge vrouw liep door de halfdon kere zaal naar de voorste rij van het parket, waair haar man met een andere vrouw ge zeten was en wierp, met de woorden: „Jij zult geen anderen man meer verleidendie vrouw een fleschje vol vitriool in het ge laat, waarna zij haar met een. scheermes nog een wond uan den hals toebracht. Een meisje dat naast de aangevallene zat en niiets met haar te maken had, kreeg eenige druppels vitriool op den arm. De on trouwe eentf genoot bleef ongedeerd. Catania, 25 Maart. De uitbar sting van de Etna wa6 gedurende den nacht zeer krachtig en ging vergezeld van hevig gerommel. De bovenste krater werpt groote steenen uit, de lava stroomt voortdurend verder. I Tweede telegram. De lava is tot op 5 K.M. van Borreno voortgedrongen j zij heeft groote verwoestingen aangericht. Belpasso en Nicolaz-zi worden steeds ernsti ger bedreigd. Derde telegram. De lava heeft het gebied van Galv&gna overstroomd. Een I andere stroom bedreigt Nicolazzi. Het ge- 1 rommel duurt, voort. Vierde telegram. Een lava stroom, breed 100 a 1000 Meter, ie heden met 41 Meter in de zeven minuten vooruit gegaan. Het aantal monden, waaruit de lava vloeit, bedraagt meer dan veertien. De pre fect beval karren te zendien om het vervoer van de boeren te vergemakkelijken. De re geering stelae 10,000 lire ter beschikking van den prefect om in de dringendste be hoeften van de getroffen boeren te voorzien. De Etna is weer aan liet werken, eai •le uitbarsting is al over mijlen in heftigheid i pegenomen. Sinds Woensdag stuwt de Etna uit acht mondingen een aschregen of lawa. Deze heeft, de zoogenaamde Casa del Bosco ingesloten, die zich 2100 meter boven den zeespiegel verheft en waar de weinige 'out rit en, die een bekimming van den 3300 nieter Imogen Fererberg ondernamen, plach ten te rusten. Het eerst wordt bedreigd Vel- passo. Kardinaal Francica is naar Velpasso gegaan, om de bevolking moed in te spre ken en de hulp des hemels tegen de naderen de lavastroornen af te emeeken. De lava breidt zicli over een lengte van 12 kilometer bij een breed*c van 2 kilometer met een snel heid van 2 kilometer in de minuut. Er heerseht oen zeusachtige paniek en de men- schen vluchten reeds met hu.n vee en huis raad. htaonria iar Raasiaaha schrijvers. De Russische honoraria zijn naar een Russisch blad meldt in het algemeen niet groot, maar toch sijn er uitzonderingen, die bewijzen, dat talent ook m Rusland klinkende waardeering vindt. Leo Tolstoy heeft gedurende zijn 50-jarige literaire werkzaamheid door zijn geestelijke ar beid zijn familie een jaar rente van 90 a 26 dui zend roebel verzeikerd. Sinds 20 jaren verlangt Tolstoy geen honorarium meer en staat den na druk van al zijn werken toe. Alleen met den ro man „Opstanding" maakte hij eene uitzondering hg verkocht hem voor een groote som gelds; hij behield er echter geen penningske van, maar be stemde het geld voor de arwaar vervolgde sekte der Duahdborzen. M. J. Ssaltykows literaire werkca .verkookten de erfgenamen van den schrij ver voor 180.000 roébel. Die weduwe van Doe- tojewski stond voor 75.000 roebel toe, dat de werkea van haar man werden nagedrukt. J. Kuprin heeft .voor zijn treffende „Het duel een beeld van tijd en zeden, een honorarium van 10.000 roebels gekregen. B. A. Seergejeiiko's .,Hoe Toktoy leeft en werkt" heeft de auteur 15.000 Toeberi opgebracht. Leomd Andrejew ver kreeg per Tegel 1 roebel en deelde daarbij nog in de wjnst van den verkoop zijner werken. Maxim Gorki ontvangt eveneens hooge honoraria. De schrijvers Boboryikan Arzybasehew en Mannin Ssibirjak verkrijgen per Tegel eveneens een roe bel. De gedichten van Ssergei Ssasonow gaan ook een roebel per regel. W. J. Nemirowitsch-Dan- schfenko ontving gedurende-de Russisch- Japan- sche oorlog een honorarium van 6000 roebel per maand'; daarmede moest hij echter grootend eels de reusachtige onkosten van een oorlogscorres pondente bestrijden. Wal «at al ia radicaal. De wegens het niet sluiten van het budget door den Boheemse hen landdag ge nomen beslissing om op iiët butfgei een be drag van 18 millioen te schrappen, heeft thans «>t ©en maatregel gevoerd, die ook ver buiten Bohemeu opzien zal baren. De l&nadag van Bohemen heeft met het oog op den nooóetand der financiën van het land besloten280 verpleegden uib de Rijkskrankzinnigen ge stichten vrij te laten. Over deze hoogst ongewone oplossing uit te rich een psychiatrische autoriteit aldus ,,Om ha» besluit van den Landdag juist te kunnen beoordeelen, moet men weten, hoe het met- de krankzinnigenverpleging in Bol cm en gesteld is. Bohemen bezit drio krankzinnigengestichten en drie bij-inrich tingen. Deze zijn echter niet voldoende, om alle zielskranke personen, die verpleging behoeven, op te nemen. Bij de opname kun nen dus feitelijk alleen ernstige gevallen ♦u zieken, die voor hunne omgeving ge- v a a r 1 ij k zijn, in aanmerking komen. Geheel oogcvaarlijke personen worden niet opgenomen, cn daarom zullen op getwijfeld ook de 280 zieken, die vrijgelaten zullen worden, niet van zulk een onschuldige na tuur zijn, dat hun invrijheidssteUing zonder gevaarlijke gevolgen zal plaats hebben. De vrijlating dezer 280 is eer twee snij dend zwaard. Een krankzinnige, die van daag niet gevaarlijk ia voor de omgeving, ka», morgen misschiem voor zack zelf gevaar lijk worden, daar zooals bekend is krank zinnigen de neiging bezitten, om zelfmoord te plegen. Ook is de mogelijkheid niet bui tengesloten, dai ook momenteel iriet ge vaarlijke personen binnen korten tijd wei gevaarlijk voor hunne omgeving kunfne-i worden. Zieke personen uit de verplegings inrichting te ontslaan is daarom een wan hopige daad, vooral als nien bedenkt wat er nu heelemaai mee bespaard zou worden. Bij 6000 personen zijn 280 maar een klein per cent.age. Alles, wat door hun vrijlating nu bespaara zou worden, is.... de kost, want men za» er toch wel bezwaarlijk toe over kunnen gaan op het eetal en de honorariums der geneezheeren cn verplegers te beknibbe len." Een tweede deskundige op het gebied der krankzinnigenverpleging uit zich als volgt: „De landdag gaat van een zuiver fiscaal eu van geen human it aar standpunt uit Voor nog do begrooting in behandeling kwam. zijn in een Rijkskrankainnïlgengestaoh't groo te bezuinigingen gemaakt, zoo bijv. moesten ongeveer 3 0 zieken of nog meer, na eikander in hetzelfde water baden en zich met den zelfden baddoek drogen. Bij den huidigen financieelen toe stand zal waarschijnlijk de geheéle gekken- inrichting zich voortaan moeten behelpen met een bad cn een handdoek in het jaar Men wacht met spanning, lvoe de zaak zal afloopen. Z. M. de Duitsche Keizer heeft den heer Lovink, voormalig directeur-generaal van den Landbouw hier te lande, thans hoofd van liet departement van Landbouw in Indië. benoemd tot ridder 2e klasse (com mandeur) in de orde van den Rooden Ade laar. M a x i m u m-a antal vergun ningen te Amsterdam. Het raads lid Gulden heeft bij den gemeenteraad van Amsterdam het voorstel ingediend om aan H. M. de Koningin te verzoeken het maxi mum der vergunningen tot verkoop van sterkendrank aldaar te verlagen en vast te stellen op 1000. Een interessante raads verkiezing. De verkiezing voor den gemeenteraad te Medemblik op 29 Maart, be looft interessant te worden. Hoewel de bei de r.-k. aftredende leden (die sedert De cember in staat van faillissement verkeeren) naar veler meening niet als lid van den Raad kunnen zitting hebben of opnieuw nemen heeft toch de kath. kiesvereeni- ging hen opnieuw candidaat gesteld. Naar het Hbld. verneemt is daarbij het volgende in overweging genomen Ingevolge art. 161 der Faillissementswet eindigt het faillissement, zoodra de homo logatie van het accoord in kracht van ge wijsde is gegaan. Art. 19 Gem. Wet stelt als eisch voor een lid van den Raad, dat hij niet het beheer over zijn goederen heeft verloTen. Wanneer met enkele candidaatstelling wordt volstaan, dan heeft de benoemde na ontvangst van het proces-verbaal een maand tijd om de benoeming aan te nemen en 4 maanden om de geloofsbrieven in te zen den. Dan is in elk geval liet faillissement wel geëindigd. Het ontslag van d r. De Gelder. De Amsterdamse he correspon dent van de N. Rott. Ct., die zijn oordeel over het ontslag meent te moeten opschorten to bekend is. wat de directeur van de Ge- meentc-Electriciteitewerkende heer A. W. Ressimg, heeft geantwoord op de beschuldi gingen van dr. De Gelder, niaakt echter de volgende twee opmerkingen ,,In de eerste plaatsde directe aanlei ding tot het ontslag op korten termijn van dr. De Gelder, was de memorie zelve. Zij was tot B. en W. gericht (eerst, na het ontslag zijn aan de raadsleden gedrukte kopieën toe gezonden) en was streng vertrouwelijk. De autoriteit van den heer Ressing kon er dus buiten de kamer van B. en W. niet door geschaad worden, en de vraag rijst of het feit van de indiening dier memorie an und für sich voldoende reden vormde om aan dr. De Gelder het aanvankelijk door hem ge weigerde en hem ten slotte opgedrongen ont slag te verleenen. Tenzij B. en W. bijzon dere feiten weten mee te deelen, welke zij tot dusver ook aan de commissie van bij stand onthouden hebben ,,En in de tweede plaats vraagt men zich, in aansluiting met het bovenstaande, af, of het niet aan de behandeling der zaak ten goede zou zijn gekomen, indien B. en W. voorloopig hadden kunnen hesluiten, bijv. iot schorsing van den onder-directeurHet plo'selinge ontslag moest in het publiek tot commentaren aanleiding geven, waartegen dr. De Gelder het kon niet uitblijven zich in het openbaar zou verdedigen. Het geheime stuk veranderde daardoor van ka rakter cn werd een openlijke aanklacht tegen den directeur, waartegen deze zich voorloo pig niet kon verdedigen." Naar het Hbld. verneemt stellen B. en W. iu afwijking van hun aanvankelijk voorne men om praeadvies uit te brengen, voor, om het adres van dr. De Gelder en de zicli daaraan aansluitende adressen van verschil lende corporaties ter visie te leggen voor de leden van den Raad. B. en W. wenschen den Raad niet te doen wachten op praeadvies, wat B. en W. ter zake van het gegeven ontslag als voldongen feit niet noodtg achten. Het verleende ont slag zal dus dadelijk wanneer de discus sies dit noodig maken gemotiveerd wor den. Voorts wenschen B en W. het feit van de oivtslagverleening nadrukkelijk gescheiden te houden van de memorie omtrent het be heer der G E welke eerst nauwkeurig on derzocht en dus later beantwoord worden zal. W. Pistere f. Te Abazzia, waar hij tijdelijk verblijf hield, is aan eene plot seling opgekomen ongesteldheid, overleden de heer W. Pieters, lid der bekende Rotter, damsche cargadoorsfirma Hudig en Piéters, en van verschillende andere handelsonder nemingen. Hij bekleedde voor jaren ook langen tijd het lidmaatschap van den Rot terdr.mschen gemeenteraad, waar hij tot d-"1 meest op den voorgrond tredende leden be- lioorcc Ned Gust a af Adolf Ver een i g i n g. Naar het Hbl. mededeelt, ontving het hoofdbestuur der Ned. Gustaaf Adolf Vereeniging van onbekende zijde het verzoek om het beheer op zich te nemen van eeu fonds met een» aanvangskapitaal van 3000, welks renten jaarlijks moeten dienen j tot het stijven der tractementen* van die predikanten en godsdienstonderwijzers in j Oostenrijk, wier bezoldiging ten eenenmale ontoereikend is. Zooals men weet ie door de protestantsche beweging in Oostenrijk de aandacht hier te lande en elders gevallen op de vele nooden en behoeften der Oosten- rijksche protestantsche kerken. Dit fonds wil in één opzicht daarin helpen voorzien. I 't Hoofdbestuur heeft verklaard het be heer er van gaarne op zich te willen nemen. Monument Mezger. Bij het comité tot oprichting van een gedenkteeken I voor wijlen dr. J. G. Mezger is ingekomen een gift van 100 van Z. M. den Koning j van Zweden en een van hetzelfde bedrag van H. K. H. de Prinses van Wied. De totaalsom bedraagt thans 2400. j Al weereen nieuwtooneel- gezel schap. Naar de Tel. vierneemt, zal mevrouw Caroline van Dommelen, te beginnen met 1 Mei, met een eigen gezel schap in 't Paleis te Amsterdam spelen. Be gonnen wordt met ,,De vrouw in 't spel" en ,,De leugenaarster", van Daudet. i De Amsterdamsche nota- vies e n. Zooals men zich zal herinneren hebben de notarissen, beboerende tot den ring Amsterdam, eenigen tijd geleden een collectieve overeenkomst aangegaan tot rege ling der door hen te berekenen salarissen. De uitvoering der overeenkomst stuitte toen evenwel af op bezwaren, daartegen geop- perd door de Kamer van Toezicht. Rekening houdende met die bezwaren hebben de notarissen sindsdien een andere regeling gezocht en gevonden, met het ge volg, dat gieterenavond een nieuwe overeen komst tussclien hen is tot stand gekomen wel is waar op verschillende punten afwij kende van do vorige, doch evenals deze be ogende het brengen van uniformiteit in de tarieven, en in de voorwaarden, waaronder «oor de verschillende ambtgenooten hun diensten worden verleend aan het publiek. De bezwaren van de Kamer van Toezicht zijn thans ondervangen doordat volgen® de nieuwe overeenkomst de daarbij vastgestelde tarieven alleen dan van toepassing zullen zijn wanneer de cliënten niet uitdrukkelijk verlangen, dat de wettelijke tarieven zullen worden toegepast. Persoon! ij k magnetisme. In ,,Het Leven" komt naar aanleiding van het Haarlemsche geval Schooleman een in gezonden artikel voor van een medicus, die o.a. schrijft ,,De man wordt veroordeeld! Dat staat als een paal boven water I En daartegenover stel ik het feit, dat het mij als medicus bekend is, dat verscheidene patiënten door den spoorwegbeambte gene zen zijn. Verder nog wil ik gaarne en open lijk erkennen, dat mij twee gevallen voorge komen zijn, met eigen patiënten van mij, die ik niet en h ij wel genezen heeft. Dat is sterkzal men uitroepen. Het komt me waarschijnlijk voor, dat de stem van een dokter, die eer belang bij een v ero or de elend vonnis heeft, geloofd worden zal." Maar, zal men zeggen, genezen of niet, de man oefende toch onbevoegd de genees kunde uit, hetgeen strafbaar is. De medicus stemt dit toe, doch hiertegen is juist zijn betoog gericht. Dat „onbevoegd uitoefenen" der geneeskunde strafbaar gesteld is, komt hem een blunder voor. Wel dient natuurlijk strafbaar gesteld te worden dat iemand zich uitgeeft voor hetgeen hij niet is; door zich. b.v. onrechtmatig een titel toe te kennen. De Haarlemsche spoorwegbeambte ge neest door mesmerisme, hij hypnotiseert, of suggereert althans, de genezing en in vele gevallen werkt deze suggestie uitstekend. Ook dr. Huet, als deskundige gehoord, gaf hls zijn meening weer diat hier door het brengen onder suggestie genezing was uit geoefend. Doch doet ieder dokter dat niet ieöeren dag door zijn persoonlijk optreden? Is ook bij doktoren de genezing niet vaak louter aan suggestie te danken? „Waar we toe moeten komen" zoo con cludeert de inzender-medious „dat is het uitoefenen der geneeskunde vrij te geven, zooals in Duitschland, in Zweden, in De nemarken en in zoovele andere landen ge schiedt. 1 Het S t ap 1 ïorster - boertj edie iemand ge neest, moet zulks mogen doen, de Rotter dam se he uroscoop (men zou er ook de som nambule nog bij kunnen voegen. Red.), d!ie met succes patiënten behandelt, moet daarin niet door een partijdig en bevooroor deeld wetgever verhinderd worden." I Het conflict in de bouw vakken te Amsterdam. Nadat Vrijdagavond te Amsterdam eenige werk willigen door de stakers van de Admiraal do Ruyterweg naar huis waren gebracht, trokken deze laatsten in zeer grooten getale naar de Rozenstraat, waar eveneens eenige werklieden moesten thuis komen. De politie extra versterkt, moest herhaal delijk van de sabels gebruik maken, om de naar huis gaande werklieden tegen de stakers te beschermen. 1 Tot laat in den avond wac het nog zeer rumoerig. Loonquaeetie te Glaner- brugge. De fabrikanten-vereeniging te Gronau heeft bij aanplakking in de fabric ken bekend gemaakt, dat de stilstand hun ner fabrieken op 26 Maart, 1 en 2 April, 6, 7, 8 en 9 April blijft gehandhaafd on van 11 April af de fabrieken vooreerst ge heel worden gesloten. Laat daarom zoo luidt de bekend king ieder voor zijn deel zijn invloi aanwenden, dat de willekeur van een kleins minderheid arbeiders niet tot onheil worot voor ons allen. Eilermark. Voor de uitgeslotet ongeorganiseerde arbeiders van de fabriel Eilermark te Glanerbrug werd tot gisterea ontvangen 3392,52A. waarvan werd uit gekeerd 2882 90 Onzedelijke uitstallin gen. Voor de eerste maal is voor een dei kantongerechte1» te Amsterdam behandel een vervolging, ingesteld op grond van he thans ruim een jaar bestaande art. 61 de Auisterdamsche politieverordening, het welk verbiedt het tentoonstellen van a{ beeldingen, die geschikt zijn de zinnelijk heid van de jeugd te prikkelen. In zijn requisitoir, gisteren voor den reca ter in Ijet 3e kanton genomen, herinnerd het 0. M.. bij monde van mr, Jorissen aan, dat in het verslag van Pro Juventu: op het verderfelijke van dergelijke onzedt lijke uitstallingen voor de jeugd werd pe wezen. Geëischt werd tegen den bekl., den boeij handelaar A. K., wonende in de Harten straat, 5 dagen hechtenis. De kantonrechter "elastte bij vonnis va» gisteren, dat als deskundigen zullen wordel gehoord de lieeren prof. dr. J. K. A Wertheim Salomonson, buitengewoon hoog leeraar iir de leer der zenuwziekten, enz. aa: de gemeentelijke universiteit, en M. A. Te; wen, arrondissements-schoolopziener, bei den te Amsterdam. De behandeling der zaak werd dientengf volge geschorst tot 19 April. Deeffectendiefstal. In ver 1 band met de oproeping viau gisteren te Rot terdam, dat een belooning van f 5000 wordt uitgeloofd voor de ontdekking van de da ders van den diefstal van f 200,000 aan ef fecten, in September 1909 ten kantore van firma H. Kikk -t te Vlaardingen, gepleegt wordt nog in het kort de toedracht der be doelde zaak in herinnering gebracht: Den llden September vermiste men ter kantore der firma een kistje effecten, ter waarde van een bedrag van pl.m. f 200,000, dat door de weduwe vian een der firmanten' aldaar in bewaring was gegeven. Twee da gen later werd de bewuste trommel in een der kelders onder het kantoor teruggevon-, den. Bij opening bleek, dat zij slechts een gedeelte van de oorsprorikdlijke papieren meer bevatte, verschillende stukken., een bedrag van ongeveer f 140,000 vertegen woordigende, werden vermist. Vermistekinderen. Namen de ouders verzoekt de commissaris van poli tie in de 5e sectie te Amsterdam, de op sporing en overbrenging van Antonia Johan na Elsch 16 jaar, middelmatig lang, don kerblauwe oogen, donkere wenkbrauwen dikke lippen, ovaal aangezicht, roode ge laatskleur, gekleed met blauwe dienstboden japon, waarover blauwe geplooide rok, zwar. astraean mutsje, donkeren, grijs gestreepter mantel en knoopschoenen. Zij verliet op 14 dezer haar betrekking, keerde niet naar de ouderlijke woning in k Von Zesenstraat- 1 E terug, liet niets van zich hooren, en heeft zich uiteelaten te 's Gravenhage een betrekking te zullen zoe ken. Men meldt uit Prinsenhage aan de 's H Ct. Sedert een tiental dagen, is alhier verdwe nen de 16-jarige zoon van zekeren v. d. L.| uit de Zuilenstraat. Tot lieden hoeft mea nog niet het minste spoor van hem gevon den. A deze P*g{ van stid H den plar dur get> 0 School- en Kerknieuws. De neutraliteitskwestie. Naai '„Het Volk" verneemt, heeft een dezer dagen eer. onderhoud plaats gehad tussohen den burgemees ter en den lieer Earners, secretaris van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers. Het onderhoud liad pllaats op verzoek van den burgemeester en liep over Lamers' rede, Zondag j.l. in de mee ting voor de neutraliteit gehouden. Naar de N. Rott.. Ct. verneemt, heeft de oud-lioogleeraar dr. Muller, onlangs uit Trans vaal teruggekeerd, weder een beroep ontvangen naar zijn vorige gemeente aldaar en tevens de aan. vraag of hij geneigd zou zijn de leiding der door hem opgerichte Theologische Kweeekschool te aanvaarden. Godsdienstoefeningen op oor- dogschepen. Aangaande de wijze, waarop do godsdienstoefeningen aan boord van Hr- Me. oorlogschepen bekoor en te worden gehouden, in verband' met het in de Staten-Generaal besprokene over de daarbij gehouden .preeken, heeft naar Het N. v. d. D. verneemt de Minister van Marine zi.'h thans gewend tot de verschillende Kerkbesturen in ons land om voorlichting. De minister zélf is van oordeel, dat niet kan verwac'ht worden dat de oplossing te vinden is door het aannemen van een preekenbundel, door de verschillende kerken in onderling overleg aan bevolen of vastgesteld. Daarom acht de Minister het wenschelijk te streven, naar een zoodanige re geling van de godsdienstoefening dat deze door baren eenvoud 'kans op algemeone voldoening zal geven. De Minister meent, dat eene zoodanige rege ling is te verkiezen, waar bij de godsdienstoefe ning thans (bestaande uit het voorlezen van een gebed en van een leerrede in de toekomst zal bestaan urt het voorlezen van een berijmd lied (indien er gelegenheid is. dit lied te zin gen) en het voorlezen van een gedeelte uit den Lybel en van een formuliergebed. Het Bijbel gedeelte alsdan zoodanig te regelen, dat voot eiken Zon- of feestdag een bepaald onderwerp wordt aangegeven. Voor het samenstellen van de formulier-gebeden en de keuze van de Bij belgedeelten en geschikte liederen, zou de hulp van een of meer predikanten kunnen worden in. geroepen. Verdert stelt de Minister zich voor, dat het voorlezen van het bedoelde lied en van het Bij belhoofdstuk zou moeten worden opgedragen aan den commandant, met de bevoegdheid dit ook te kunnen overdragen aan een officier, die voor dezen arbeid roeping (genegenheid) ge voelt Tot deze godsdienstoefening zou dan ieder moeten norden toegelaten, tenzij hij vraagt er niet bij tegenwoordig te zijn. Voor minderja rige schepelingen zal dit niet-tegenwoordig zijn door hunne ouders of voogden moeten gevraagd worden.

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 2