KOLONIËN. BINNENLAND. JJit den omtrek. t ijni het opperbevel over de troepen in Me- liila te blijven voeren. Daarna zal hij een commando in het moederland krijgen. Rusland. Petersburg, 7 April. De minis ter van buitenland-sche zaken Iswolski !s voor meerdere weken met verlof naar het buitenland vertrekken. Turkije. Konstautiuopel, 7 April. Een duizendtal gewapende Albaneezen bevinden zich bij Prklina. De Regeering heeft beslo ten, krachtdadig in te grijpen. S a 1 o n i k 7 April. Te Pristina is de staat van beleg afgekondigd. Twaalf ba taljons zijn in den omtrek bijeengetrokken. De toestand in Albanië is onrustwekkend. Een vergadering van Albaneezen te Pelava besïoot de belastingbetaling te weigeren. De grootvizier heeft gelast, dat er met do grootste gestrengheid moet worden opge treden, wanneer de Albaneezen oproerig blijven. Er is thans een ernstig gevecht aan den gang tusschen opstandelingen en troepen in <ie buurt van i'ristina, waar men de ka nonnen hoort bulderen. Konstantinopel, 7 April. De ministerraad besloot o4 bataillons naar Al banië te zenden, do reeds onderweg zijnde daaronder begrepen. De troepen zijn Pris tina binnengetrokken. In de stad en om streken is het rustig. De gemeenschap is hersteld. De opstandelingen zijn uiteenge jaagd en gevlucht. De berichten uit Albanië luiden tamelijk ernstiginzonderliedd in Opper-Albanië is de toestand kritiek geworden. Op ©enige plaatsen zijn de Arnauten opgestaan zij be zetten dorpen en strijden tegen de troepen, dio tegen hen zijn uitgezonden. Reeds se dert eenigon ujd gistte het weer onder hen. 7*ij zijn er bijzonder boos om, dat de regee ring om tot een geregeld financieel bestuur te komen, de belastingen iaat invorderen; ook andere zaken, o.a. de invoering van het latijnsche alfabet, hebben beroering ver wekt. In Ipok hebben de Albaneezen aan hun ne ontevredenheid lucht gegeven op de daar gebruikolijke wijze; zij hebben geschoten op de beide 1 loofden van de plaatselijke over heid den militairen commandant kolonel Ituschdi en den mutassarif Ismail Hakki Boyde eerste werd gedood, de andere ge wond. Daarom is nu <Le staat van beleg in Ipok afgekondigd, en de commandeerende generaal heeft de inwoners uitgenooddgd hunne wapenen in te leveren onder bedrei ging, dat hij anders de stad zou bombar deoren Drie bataillons werden naar Ipek gezonde». De Arnauten laten zich ectuber niet zoo gemakkelijk schrik aanjagenin de 9t-réek van Pristina heerecht oproer, en de regeering hoeft daarom besloten met nog grooter strengheid dan in het vorige jaar op te treden en door 't zenden van eene ster ker© troepenmacht met artillerie de rust te herstellen. De eerste ontmoeting tusschen de troepen en de oproerig© bevolking is ech ter, zooals reeds werd bericht, in 't nadeel van de troepen uitgevallen en heeft dus de beoogd© uitwerking gemist. Marokko. In Casablanca is een dagelijksch ver schijnend Fransch blad opgericht, dat den titel draagt L'Action Marocaine. Het aantal Franse hen, dat voor d© inbezitneming 12 bedrocgc is tot 4000 aangegroeid, en do kolonie thans sterk en welvarend genoeg om een dagblad te kunnen onderhouden. Egypte. Cairo, 7 April. Na een langdurig debat- werwierp de Algemeen© Vergadering het voorstel tot dadel ke vernieuwing vau de oonteesio voor het Suez-kauaal. Deze uitslag wekte groote geestdrift bij do memrtp, die buiten liet gebouw stond. Perzië* Petersburg, 7 April. (Peters- burgsch Telegraaf agentschap). Uit Teheran werdt bericht, dat do positie van het kabi net geschokt is. De minister van buiten- landsche zaken heeft zijn ontslag inge diend. Zuld-Amerika. Lima, 7 April. Een detachement troepen is gezonden naar het departement Piquei, dat grenst aan Ecuador. Overal is de opgewektheid groot o» dienst te nemen ter verdediging van hot vaderland. In de hoofdstad alleen hebben zich 15,000 vrijwilligers aangemeld. JJUrUi. Volgens de .ampa hadden Toselli en prinses Montignoso, de vroegere echtge- noote van den koning van Saksen, wel bij minnelijke schikking besloten, gescheiden te leven, maar is Toselli zijne vrouw naar Montreux nagereisd en schijnt het paar anet elkaar verzoend te zijn. Now-York, 4 April. De Borough Bank te Brooklijn heeft hare betalingen heden geetaakt. De 6urint©ndant van de bank heeft beslag gelegd op de aanwezige golden, bedragende 206.000 dollars. De deposito '6 boioopen twee millioen. Marseille, 7 April. De onderse cretaris van marine, Cheron, heeft nauw keurige instructies gegeven, ter reglemeu- teeriug van de uren van vertrek der pakefc- bootou Marseille, 7 April. Een aan tal schepen -zijn van hier vertrokken met gemengde bemanningen. Op de vergadering der „inscrits mariti- mes" in de Arbeidsbeurs deelde Ri%-elli me de, dat het syndicaat van de zeelieden en dokwerkers te Bone eene algemeene staking heeft afgekondigd. Een voorstel om te be sluiten dat ook hier te doen werd verwor pen, na de verklaring van de matrozen, dat hunne beweging een vrijwillige staking s. Te Botton is eene vrouw en moeder, Mrs Mary Hclliker, die vijftien maanden geleden gevangen werd genomen onder be schuldiging van moord op haren man, hare drie kinderen, een zuster en een schoon zuster, onschuldig gebleken. De arme vrouw betuigde aanhoudend, dat zij onsohuldig was, maar men hield haar algemeen voor schuldig aan de zes moorden, die zij gepleegd zou hebben ter wille van levensverzekeringsgelden. De moorden zouden met arsenicum-vergifti- ging zijn geschied. Maar daar kwam het gerecht op den inval de slaapkamer, waar al de slachtoffers gestorven waren, nog eens grondig te onderzoeken, en nu bevond men dat de sterfgevallen te wijten waren aan de matras waarop de overledenen had den geslapen. Het haar waarmede die ma tras was opgevuld, bleek bij onderzoek veel arsenicum te bevatten zooveel, dat naar het oordeel der gehoorde deskundigen de menschen die er op sliepen vergiftigd moe ten zijn door het inademen er van. Mrs. Helliker is nu vrijgesproken. Maar zij is oud geworden en gebroken door hare verliezen, de gevangenschap en het ver driet en zij verkeert in behoeftige omstan digheden. Waarschijnlijk zal zij een be trekking zoeken als diensubcde. O OST-lNDIE. Zaeroof in Indië. Een particulier dagbladtelegram uit Batavia meldt Officieel wordt medegedeeld dat een ge val van zeeroof zich heeft voorgedaan nabij Toli Toli. De roovers zijn vermoedelijk at- komstig van den Soeloe-archipel. Het flo- tieljevaartuig „Serdang" werd ter vervol ging van de roovers afgezonden. Uit officieuze bron wordt vernomen dat een aanval gevreesd werd op Balikpapan of Tarakan, dat telegraphisch gewaar schuwd werd en dat het gerucht gaat, dat Toli Toli is afgeloopen. Cholera te Soerabaja. Te Amsterdam is uit Soerabaja een particulier telegram ontvangen van) den volgenden inhoud De cholera heerscht hier momenteel spo radisch. De besmetverklaring van Soerabaja is opgeheven Vulkanische uitbarsting op Java. Een ander dagbladtelegram luidt Er heeft een uitbarsting plaats aan den Tangkoeban-Prahoe. Oogenblikkelijk is er geen gevaar bij, hoewel een voortdurende aschregen valt. (De Tangkoeban Prahoe is een in de Preanger Regentschappen gelegen vulkaan, aan den voet waarvan de hoofdplaats dier residentie, Bandoeng, is gelegen.) De Staatscourant van Vrijdag 8 April bevat o. a. het volgende Kon. besluit benoemd tot directeur van het postkantoor te Tilburg A. C. P. Th. Holingerus Pijpers, thans te lissingen. pensioen verleend aan L. M. 1 taaie, leeraar aan <le 2de hoogere bur gerschool met 3-jarigen cursus te Amsterdam, 1759; E. D. Spronck, griffier der Provinciale Staten van Limburg, f 2933; C ,A. Bader, leeraar aan de hoogere burger school te Leiden, f 400; rnr. B. Ph. baron van Harinxma thoe Slooten, Co ni mi sa na der Koningin in Friesland, f 3000; vergunning verleend tot het aannemen van de onderscheiding-steekenen van ridder in de orde van het Legioen vau Eer, hem door den President der Fransehe Republiek geschonken, aan P. C. Th. Lens, officier van gezondheid) 1ste klasse en ohef van den militairen geneeskundigen dienst op Curasao, thans met verlof hier te lande. Koninklijk bezoek aan Amsterdam. De datums voor het Kon. bezoek aan Amsterdam zijn thans nader vast gesteld. Zij zullen vallen tusschen 25 Mei en 5 Juni. De Koningin-Moeder hoopt tijdens dit verblijf ook eén of meer dagen te Amster dam te zijn. Verwacht wordt dat de Prins op 24 Mei van zijn reis naar Scandinavië terugkeert. Het voornemen bestaat het bezoek der Koninklijke familie aan Haarlem te doen plaats hebben den dag na aankomst in de hoofdstad. Naar de N. R. Ct. verneemt, zal voor het a.s. officieel© bezoek van H. M. de Koningin aan Haarlem door de gemeente bijzondere zorg worden besteed aan de par ken in de stad en ook aan de overige plant soenen, omdat )iet gemeentebestuur geheel accoord gaat met de meening van den heer F. Lieftiuck, dat men H. M. Haarlem niet mooier kan laten zien dan als bloemen stad Vooral het Keuaupark belooft schit terend te worden. De Koningi n-M o e d e r op ,,B 1 o e u» en d a al" te Loosdui nen. Men schrijft aan de St. Bloemerdaal was in feestdos op 5 April! H M. de Koningin-Moeder had een be zoek doen aankondigen aan die inrichting en met hartelijke blijdschap werd Zij daar ontvangen. Dat bleek, na de ontvangst in de bestuurskamer, uit de hulde, die de zar.g- vereeniging ,|De Lofsteui" Haar bracht en welke hulde H. M. van het balcon van het administratiegebouw aanhoorde. Dat bleek ook, toen H. M. de verschillende paviljoe nen bezocht, nadat in die bestuurskamer door den voorzitter, den lieer A. Brummel- kamp, lid van de Tweede Kamer der Staten - Generaal, de overigo leden des bestuurs en de geneesheoren en de geestelijke verzorger waren voorgesteld. Dr. Sap de geneesheer- directeur, word verzocht H. M. rond te lei den en zoo werden de paviljoenen Duin oord (I), Lommerlust (II). Rozengaard© (IV), Heesteroord (VI) bezocht. Inmiddels "hadden de patiënten zich in de gestichts kapel verzameld en toen H. M. die doortrok, was het aandoenlijk om hier de bekende zegenbede uit Ps. 134 te hooren. Ook bad H. M. de centrale keuken bezocht en thans ging het naar de mannen-paviljoenen Eikenstein (II), Eik-on-Bosch (IX) en Avondrust (X). Overal reikte H. M. bloe men uit, die door de patiënten met grooten dank en blijdschap aanvaard werden. Nog een laatste bezoek en dat aan Laan- zicht, de voormalige directeurswoning. Hier werd de thee gebruikt en voncl de voorzitter de lieer A. Brummelkamp, gelegenheid H. M. te danken voor die vernieuwd blijk van belangstelling in den arbeid der Vere eeuiging voor Chr. verzorging van krank zinnigen. H. M. betuigde Hare hooge in genomenheid met alles, wat Zij gezien had en dankte dr. Sap voor zijne zorgen aan dit bezoek besteed. Onderwijl de thee gebruikt werd, speelde het fanfarecorps voor het pa viljoen het „Wilhelmus". Toen werd naar liet paleis gereden. Hot vorstelijk bezoek duurde ruim twee uur. De Prins bracht gisteren een bezoek aan den minister van Bimienlandsche zaken aan diens departement. Men verneemt, dat, op een daartoe door Z. K. H. Prins Hendrik geopperde denkbeeld, in overweging is de inetelfmg van een medaille of eereteeken tor erken ning van trouw en toewijding betoond bij de verpleging van zieken, gewonden en hulp- 'bëhoev enden De minister van Marine begaf zich gisterenmiddag naar Haarlem voor een be- izoek aan de bloemententoonstelling. De minister van Waterstaat, de heer Regout, is gisteren ochtend naar Amster dam vertrokken tot hef bezoeken van de ge bouwen voor den dienst der posterijen en telegrafie aldaar. Te dien einde werd de minister vergezeld dloor de heeren Pop, directeur-generaal, en de Bloeme, administrateur bij het hoofdbe stuur der posterijen en telegrafie. De minister van Waterstaat bevond zich gisteren ook te Amsterdam, in verband met <Te plannen betreffende de gebouwen d©r Rij kepos tepaarban k De minister van vjorlog neemt heden ie Harderwijk liet emplacement voor de nieuw te bouwen kazerne aldaar in oogen- scnouw, op deze dienstreis vergezeld door luitenant-kolonel Noord,uijn, hoofd der afdoeling genie bij het departement van oor log, en den kapitein Van der Voort. Maar schalk, adjudant van den minister. Baron Guillaume, die gisterenochtend plotseling moest vertrekken, keert einde Juni in Den Haag terug, om de Belgische regeering te vertegenwoordigen op de in ternationale wisselrecht-conferentie. Na het volbrengen van deze opdracht ver laat baron Guillaume met mevrouw de baro nesse Guillaume, die tot begin Juli te 's Gravenhage bl.jft wonen, voor goed de stad. Vóór zijn vertrek gaf hij het tijdelijk be heer der legitie in huilden van graaf della Faille de Leverghem, irezantschapsraad, als fungeerend zaakgelastigde. De Raad van beheer van het Perma nente Hof van Arbitrage heeft herbenoemd als secretaris-generaal mr. L. P. M. H. baron Michiiels van Vnxluynen, en tot lid van dë Carnegie-etichtïug mr. W. H. de Beaufort. De wethouders-vacatur© in d:e hoofdstad. De Amsterdamseh© bladen deelen mede, dat bij een gedeelte van dë raadsleden een plan in overweging is om voor te stellen het wet/houderschap voor fi nanciën en bedrijven te splitsen en dus een wethouder aan te stellen voor de financiën en een ander voor de bedrijven. Dit zou dan meebrengen de benoeming van een vijf- dten wethouder. 't Zijn de vrijzinnig-democratische fractie en een deel dier liberalen, welke 't die rich ting wenschen uit te sturen. In verband hiermede worden reeds namen genoemd! van personen, die zullen worden uitgenooddgd' zich voor die beide betrekkingen beschikbaar te stellen. Op verzcek op non-activriv gesteld voor 1 jaar zonder bezwaar der schatkist de 2e luitenant C. A. H. C. Wust, van het llo regiment infanterie. Scheepvaartop Russische have n s. Men deelt aan de N. R. Ot. mede, diat van het te Riga ladende Neder- landsche stoomschip „Vlug" twee roebel per JEPgisterton havengeld was gewonderd. De te Rotterdam gevestigde reederij van het stoomschip Vlug heeft zich onmiddellijk telegrafisch met onzen gezant te St.-Peters-* burg in verbinding gesteld, om zijn hulp in dit geval. Met bekwamen spoed heeft de gezant deze zaak behandeld en tot een goed einde ge bracht. Niet meer dlan 20 kopeken behoeft nu te Worden betaald. Het conflict in de bouw vakken te Amsterdam. De pa troons in de bouwvakken te Amsterdam heb ben uitvoering gegeven aan hun beeluit, om op enkele werken zelf den arbeddl op te ne men met belliiuilp van werkwilligen, diie zich mochten aanbieden. De bouwwerken, die voor voltooiing in aanmerking kwamen, zijn die, welker stilliggen thans den patroons de grootste schade dëor renteverlies berokkent; die dus welke het verst waren gevorderd. Begonnen is met twee werken dier firma Hansen en Winiterdhoveii, ©en in dë Frede- ri'k Hendrikstraat, en één werk in de Nieu we Tolstraat, aangenomen dbor den heer Jansen. Behalve een kleine 30 patroons zijn er ook eenige metselaars en opperlieden aan het werk gegacn. Het spreekt vanzelf, dat de stalkers in tamelijk grooten getale naar deze drie plaatsen waren opgetrokken, maar er was voldoende toezicht van politie te paard en te voet*, dae hen op een eerbiedigen af stand hield, zoodat van feitelijk molest, ge©n sprake was. Het ligt in do bedoeling der patroons geen andere werken aan te vatten, voor dat deze drie voltooid zijn. Bij het afloopen der drie werken, waarop de patroons zelf, bijgestaan dloor eenige metselaars en opperlieden, den arbeid her vat hebben, waren gisteren uitgebreide po- litiie-maatregelon genomen ter voorkoming vau ongeregeldheden. Onder geleide van politie-agenten begaven degenen, die gewerkt hadden, zich naar huis. Vooral bij het werk aan de Tolstraat bfeék, diat voorzorgsmaatregelen beslist noo- dig waren. Hier bevond zich het grootste aantal stakers met blijkbaar min vriende lijke bedoelingen. Eenige malen werd door de bereden politie met getrokken sabel ge chargeerd. eu werden er, hoewel niet bloe dige, dan toch zeer gevtielig© klappen uit gedeeld. Ook in de Ferdinand Bolstraat, waar eenige werkwilligen wonen, moest de politie handelend optreden om e®n groep stakers uiteen te drijven. Het laat zich aanzien, da> deze vertoonin gen zich voorloopig dagelijks in deze buuri. herhalen zullen. In de gisteren gehouden vergadering van stakers en uitgeölotienen is besloten een schrijven te richten aan den heer Hovy c.6., waarin leedlwezen wordlt uitgedrukt, dat hun poging tot bemiddeling is mislukt'. Uiteen gezet wordt verder in dit schrijven, waarom men niet is toegetreden tot- het collectief contract. Liever dan toe te geven, wil men zich blijven verzetten bot het uiterste, dat nog niet is bereikt, en met alle ten dienst© staande middelen, die nog niet zijn uitgeput. Tot uitbreiding dkr staking is nog niet besloten. Het arbeidsgeschil te G 1 a n e r b r u g. Omtrent het gebeurde op j.l. Woensdag meldt men nog het vol gende uit Lonneker aan de Zwolsche Ct. De naaste aanleiding was dat een der ar beiders, die bij den aanvang in de voorste rijen der stakers stond en bij wien ook reeds de ruiten werden ingegooid, verdacht wordt te Veonendaal nieuwe arbeiders te hebben aangeworven, terwijl vermoed werd dat een ander inwoner der Brug mede zoodanig werk verrichtte. Den geheelen morgen was hot reeds merk baar dat de' gemoederen heftig in beroering waren en zoo bier en daar hoorde men ge joel. Een der directeuren die per auto pas seerde, werd nagejouwd en uitgefloten Bij het uitgaan dei- fabriek om 12 uur had de menigte zich weder zooals gewoonlijk netjes opgesteld aan weerszijdten van den Gronau- schen weg. In plaats echter van te blijven staan, zooals andere, vermengden zij zich onder de werkwilligen en ontstonden op de zijwegen zoo hier en daar samenscholingen. Dit herhaalde zich om half twee bij het aangaan der fabriek en op een gegeven oogenblik versperden een 300 a 400 man de passage o-p den Gronauschen weg. De wachtmeester der marechaussee som meerde daarop de menigte uiteen te gaan echter zonder gevolg, waarna vervolgens, na sommatie, de sabel werd getrokken en de menigte uiteengedreven. Gelijk we reeds meldden, kregen eenigen, gelukkig, onbeduidende kwetsuren. Als ge volg van deze relletjes kondigde dë burge meester het verbod tot samenscholingen af. Spoedig daarna werd reedis per strooibil jet. bekend gemaakt, dat om 5 uur een ver gadering der arbeiders zou worden gehouden als protest tegen het optreden dier politie. Op deze zeer druk bezochte vergadering voerden de heeren Sparenberg, Leeuwen burg eu anderen het woord, vooral de heer Leeuwenburg voer herig tegen liet optreden der politie uit. Verder bleef alles rustig. Nog werd in arrest gesteld de arbeider W„ die den wachtmeester der marechaussee voor ploert uitschold. Deze arrestatie had heel wat voeten in de aarde, daar de man zich hevig verzette, een huis binnenvluchtte en zich in een kast verschool. Bij het aangaan der fabriek „Eilermark" was Donderdagmorgen weer een 5 a 600 man op den Gronauschen weg aanwezig. Daar zij niet hefc verbod van samenscho lingen in acht namen werden ze gesom meerd uiteen te gaan, waaraan ze voldeden en zich verspreidden op de zijwegen. Over de spoorlijn waar zich een troepje van een 60-tal hadden verzameld, werd niet aan de sommatie om uit elkander te gaan voldaan en maakte de politie van dë sabel gebruik om hen te verstrooien. De marechaussee surveilleert te paard. Het aantal arbeiders, dat gisteren uorgen Eilermark binnenging was gedaald tot 190, derhalve eene vermindering van een 30-tal. Daaronder zijn eenige vrouwen en meisjes, die weigerachtig waren anderen dan haar gewonen arbeid te verrichten. Bij het aan gaan der fabriek waren een 500 personen aanwezig, om de werkwilligen te volgen. Na sommatie van de politie gingen ze uit een. Een aantal, dat weer samenschoolden, werd met den blanken sabel uiteengejaagd. De maréchaussees survéilleeren te paard. Over de Duitsche grens worden de stakers geweerd door de gendarmerie. De fabriek kan, zooals de verdeeling van de arbeiders thans is, mogelijk blijven door werken en men zal haar weer moeten slui ten, als er niet spoedig eene oplossing komt. Aan do totstandkoming van deze wordt ijverig gewerkt door den Gewerbe-Inspec- tor. Eerstdaags verwacht men eene beslis sende conferentie. De burgemeester heeft den propagandist Sparenberg van den Christelijk Duitschen Textielbond gewaarschuwd, niet meer Ne derland te betreden, daar bij anders op grond van artikel 2 van bet vestigingsver- drag met Duitscbland ter beschikking van den grenscommissaris zou worden gesteld. Arbeiders aan de Gronauscbe fabrieken vertrekken naar fabrieken in Rijnland. Uit Losser wordt aan de Zw. Ct. gemeld, dat, nu de fabrikanten te Gronau alle ar beiders hebben uitgesloten wegens de sta king te Glanerbrug, aldaar 1800 arbeiders werkloos zijn. Plotselinge sluiting van buizen van ontucht. Men meldt uit Rotterdam Nadat een© verordening, verbiedende bet houden en bezoeken van buizen van on tucht 4 April jl. was afgekondigd, ontvin gen bordeelhouders van gemeentewege aan zegging, gisterennacht ten 12 ure te sluiten. Die plotselinge aanzegging verwekt© groote beweging, daar velen nog door contracten mei huiseigenaren en personeel gebonden zijn. Builenlandsche vrouwen moeten bin nen 10 dagen bet land verlaten. Gratieverzoek afgewezen. Naar men verneemt is door H. M. de Ko ningin afwijzend beschikt op de verzoeken om gratie van on voor den heer C. Sijthöff, uitgever van het Rotterdamsch Nieuwsblad, van de hem opgelegde gevangenisstraf van drie dagen wegens smaad jegens ,mi\ Slob, vroeger advocaat te Rotterdam. De mie daad te Sittard. Met deu laatste» trein uit de richting Maas tricht arriveerde Maandagavond te Sittard zekere Fran6 Warmoes, venter uit Maas tricht. Do man, wiens linkerarm verminkt ie. wa6 zeer dronken, bezocht nog eenige café's en begaf zich omstreeks, middernacht naar Ophoven. To Opihoiven, ter hoogte van de brug, nabij b<*t hu®6 van Custers, moet bij, vol- gen6 zijn verklaring, door een lang maus- pereoon zijn aangevallen en mishandeld. Eenige personen vonden hem badëndë in - zijn bloed, lang6 den wag liggen, dboegen hem naar het logement der wed. Br. De politie alsmede dr. Schoenmaekers werden gewaarschuwd Dr. Schoenmaekers constateerde, dat de man levensgevaarlijk gewond' was. Met negen messteken wa6 zijn lichaam doorboord. Zijn rug vertoonde eene vrij diepe en levensge vaarlijke wonde. In zij.ne rechterzijde was 'hem eveneens een levensgevaarlijke messteek toegebracht, die de rechterlong doorboord beeft. In erbarmelijken toestand werd bij te 2 uur in den nacht naar de kliniek dier Fran sehe zuelbers overgebrachtZijn toestand werd steeds bedenkelijker. De man wilde ©ersts niets zeggen om trent den dader, noemde toen een persoon, waarnaar tevergeefs gezocht werd1, en her riep daarop al zijn verkilaringen zeggende „diat hij bot hem wel e©ns betaald zou zetten Een H'ollandsc'he auto mobilist verongelukt. Reuter seint ons uit Dinant De heer Jacob Kalff, oud-procureur aan het Hof van Justitie van Suriname, is hier gisterenavond het slachtoffer gewovden van een automobiel-on geluk. Weinig gewend om zelf een auto te be sturen, liet de beer Kalff den wagen terug- loopen, zoodat deze tegen een boom botste. De bok raakte hierdoor los, de heer Kalff werd tusschen bok en stuurwiel beklemd en gaf na korten tijd den geest. Stoom tram- ontsporing. De stoomtram HaarlemLedden die te 3.25 uit Haarlem vertrok, is gisterenmiddag bij Bennebroek ontspoord. De locomotief kwam halverwege in een sloot langs dien weg te recht, maar weid tegengehouden, doordat de volgende waggon tegen een boom aanstuift©. Deze waggon, waarin zich drie dames bevon den kwam dwars over dën w©g te liggen. Voorts zijn nog twee andere waggons, waar in zich nog vele reizigers bevondën, ont spoord. Niemand' bekwam letsel. Motorboot gezonken. Men meldt uit Rotterdam Gisterennacht is in de Spoorweghaven ge zonken de motorboot „Eendracht", thuis be- hoorende te Utrecht De schipper G. van den Oordt' en zijn knecht redden zich in. nachtgewaad en werden door de politie van kleeren voorzien. Het schip was geladen met sinaasappelen en ajuin. In de gisteren middag gehouden ver: gadering van den gemeenteraad van Utrecht was ingekomen een.,jwkes van mr. Elink Schuurman in zake het in het leven roepen eener algemeen© verzekering voor de ge meenten tegen brand- en inbraakschade, welk adres in handen werd gesteld van B. en W. De voordracht van B. en W. tot afslui ting der kohieren der straatbelasting, dienst 1906, werd aangenomen. Het totaal be drag is f 131.122.09, waarvan 0.02 on- in-vorderbaar is. De kohieren straatbelas ting voor de wijken I en I, drenst 1910 werden onderscheidenlijk vastgesteld op f 35.621.93 en f 19.583.51. Aangenomen werd een voorstel van B. en "NV. om hen te machtigen tijdelijk op te nemen een som van f 1.325.000, waar van f 125.000 voor het dienstjaar 1909 en f 1.200.000 voor het dienstjaar 1910. De aflossing zal moeten geschieden vóór 15 Mei 1911. De rente hverd bepaald op 3 f 31 indien het gemiddelde der prolonga tie-rente in het leeningstijdperk 'y meer heeft bedragen. Tot curator vanhet Sted. gymnasium werd benoemd dr. J. Hartelust en zulks met ingang van 7 Mei a.s. of zooveel eer der als in de vacature-Vürt'heim zal zijn voorzien. .Vastgesteld werden de verordeningen op de heffing en de invordering van bruggeld, gedurende den nacht en op Zon- en feest dagen en van schutgeld. Aangenomen, wend de voordracht tot onteigening van perceelen aan de Baarn- straat. Voorts vereenigde de Raad zich met de voordracht van B. en W. om afwijzend te beschikken op het verzoek van prof. dr. H. Wijsman om ontheffing van zijn aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen over 1909. Daarna werd een geheime vergadering gehouden, waarin in 'behandeling kwam de voordracht betreffende de voltooiing van de olieteergasfabriek. De voorstellen van B. en W. werden goedgekeurd. Met 17 tegen 9 stemmen werd aaugeno- men de voordracht van B. en W. om een verordening vast te stellen, waarbij aan B. en W. wordt verboden in een bepaalde wijk (Wilhelminapark, Hoogeland en omstre ken) vergunningen tot verkoop van sterken drank in het klein te verleenen. Dit ge schiedt vooral met het oog op de nieuwe geniekazerne aldaar. De voordracht om een strook gemeente grond aan de Croeselaan tot sportterrein te bestemmen werd wegens Biet vergevorderde uur niet afgehandeld. Meineed. Voor de Utrechtsche rechtbank werd gisteren behandeld de straf zaak tegen den 40-jari'gen molenaarsknecht

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 2