Allan A Co., Compapie d'Assurances Générales a Paris. BrandassuraDtie-IHaatsuhappij „La France" Kunstbeschouwingen enz. S.M. PEREL, shir. Pédicnre. Magazijnen ter Meubileering, Perzische T apijteiv. STADSNIEUWS. 1 j- Jhr. Mr. A. M. C. Sandberg. ADVERTENTIËN. LAMilSON BODWEH Gd. Vereeniging tot het houden van te AMERSFOORT. OPENBARE VERKOOPiNG Bouwmanswoning „Sédan", Wei- of Hooiland, Entree niet-ledsn 25 cents. Ëngelsch. Grand Hotel des Ardennes Voor bovengenoemde Maatschappijen worden Actieve en goed ingevoerde Agenten gevraagd in de voornaamste plaatsen van Utrecht, tegen ruime commissie. Brieven te adresseeren aan de Directie voor Nederland BUVIJBOOL Amsterdam, Keizersgracht 209. „Union Castle Lijn" naar Zuid- en Oost-Afrika, Wekelüksche dienst van Londen en Southampton. Koninklijke Nederlandsche Stoomineubelfabriek, ALLAN Co. ZINGENDE VOGELS DE GESCHEIDEN VROUW. A. R. te Breukeleu, wegens meineed in de strafzaak tegen G. B. voor het gerechtshof te Amsterdam op 2 November j.l. Beklaagde bekende op 2 Nov. j.l. voor het hof te Amsterdam te zijn opgetreden in een zaak van dierenmishandeling en toea naar de wijze van zijn godsdienstige ge zindheid den eed te hebben afgelegd en daarna verklaard te 'hebben dat niet zijn patroon, maar hij stroo onder den staart van een paard, dat niet vooruit wilde, 'had aangestoken, om zoodoende het paard tot trekken te noodzaken. Beklaagde zegt ook thans, dat hij het gedaan heeft en niet zijn patroon. Deze heeft het vuur ook niet aangestoken. Het stroo is door een jongen aangebracht op last van zijn baas en hij, beklaagde, heeft het daarna met een lucifer aangestoken. Het O. M. eischte tegen beklaagde 8 maanden gevangenisstraf. De heer G. K. F. van Walree, over leden te Maarsseveen, heeft bij testament gelegateerd aan de afd. Utrecht der Nederl. Vereeniging tot bescherming van dieren de rente van een kapitaal groot 25,000, te plaatsen op het 3 grootboek, welk ka pitaal zal moeten ingeschreven blijven. B u s s u m. De heen' C. J. Koning, apo theker alhier, bekend onn zijne sciieikun dige onderzoekingen, heeft liet plan opge vat een lactologisch-biologdsch laboratorium te stichten, dat tevens zal worden ingericht voor bacteriologisch en plantenpluysiologisch onderzoek. Dit is liet eerste laboratorium in ons land, dat voor dit speciaal doel wordt ingericht. N aarden. De mandie hier Maandag een rijwiel huurde en dit niet terugbracht, heeft zich bij de Amsterdamsche politie ge meld en bekend liet rijiwieL ten eigen bate verkocht te hebben. Haring. Te Spakenburg zijn in de afgeloopen week niet minder dan 940.000 stuks haringen aangevoerd. Militair kamp te Harde r- wij k. De gemeenteraad te Harderwijk heeft een som van f 10,000 beschikbaar gesteld voor het bouwen van een stal, can tine, lood sen enz. in een kamp, dat door militairen zal wondien betrekken. De minister van oorlog heeft .zich bereid' verklaard dit kamp voor 10 jaren te huren Tevens besloot de raad tot aankoop van een terrein voor den bouw van woningen ten béhoeven van officieren en minderen -van (het garnizoen, dat staat uitgebreid te worden In Memoriam. In den ouderdom van 80 jaren, overleed heden nacht jlir. mr. A. M. C. Sar.dberg, oud-ontvanger van de Registra tie en Domeinen alhier. Allen, die dezen eeuvoudigen, vriendelij ken en braven man kenden, misten hem noode reeds eenige maanden op zijn dagen lijksche wandelingen, welke hij. meestal in gezelschap van mevrouw zijn echtgenoote, placht te doen in Amersfoort'"s mooie omge ving, welke zijn oog en hart zoo veel liefs bood, zooals hij ons >vel eens verzekerde. Jhr. Sandberg was een edelman op-en- dop, oen man voor wien het noblesse ob lige" een hooge beteekenis had, een sym pathieke figuur in het maatschappelijk le ven, wiens hulpvaardigheid en voorkomend heid voor velen werkelijk een schoon voor beeld vormden. De leden van Amicitia, die hem des mid dags zoo gaarne in hun gezelligen kring za gen, omdat ze zijn persoon en zijn conver satie zóó hoogelijlt waardeerden, zonden 'hem verleden jaar, bij gelegenheid van zijn 80n geboortefeest nog een bloemenhulde, waar toe zij toen des te meer behoefte gevoelden, omdat de thans overledene destijds door on gesteldheid verplicht was zijn kamer te hon den. Als ambtenaar stond Jhr. Sandberg boog aangeschreven, zoowel bij zijn supe rieuren als bij zijn collega's. Hij werd den 20n October 1829 te Zwolle geboren. Na voleindiging van zijn studies, werd hij don 29® Nov. 1854 benoemd' tot surnumerair der registratie. Als ontvanger had hij achtereenvolgens tot standplaats Ommen, Druten, Raafte, Hoogeveen, Kam pen, Tiel en Amersfoort. Hier kwam hij in Aug. 1880 en werd op 1 April 1893 op zijn verzoek gepensionneerd, waarna hij in onze gemeente bleef wonen. De begrafenis is bepaald op Dinsdagmid dag te 12 uur (vertrek van het sterfhuis), op de Algemeene Begraafplaats. Vrouwenkiesrecht. In" een openbare vergadering van de afdeeling Amersfoort van de Vereeniging vror Vrouwenkiesrecht, gisteren avond in ,,De Arend" gehouden, trad als spreekster op mevr. dr. Aletta Jacobs, van Amster dam, met het onderwerp,,Is spoedige in voering van Vrouwenkiesrecht Wenschelijk eii noodzakelijk?" Na een inleidend woord van mej. H. M. S. J. de HoUL, die er haar vreugde over uitsprak, dat de bijeenkomst zco druk bezocht was, waarin ze een be- w.js zag, dat de belangstelling voor Vrou wenkiesrecht ook in Amersfoort toeneemt, kregen we eenige voordrachten te hooreu van freule S Wichers, van Huis ter Heide. Met haar zangrijke sten-, zegde ze vol kleur eenige verzen, die zeer in der: smaak vie len. Hierna kreeg mevr. Jacobs het woord, die er op wees, diat zoo menigmiaafli die vraag iwordt gesteld waarom doet go toch zoo'n moeite voor Vrouwenkiesrecht? Waarom dozen nieuwen strijd begonnen, nu de vrou wen toch in zooveel betere conditie zijn dan voorheen? Dien strijd) betefit men echter niet kunstmatig dben onitetaau, maar hij is een natuurlijk gevolg van de meerdere deelname van de vrouw aan het maatschappelijk le ven. We staan aan het begin van een nieu we samenleving, waarin de vrouw haar aan deel moet nemen, en dat kan ze alleen, als ze deel heeft aan de wetten, die het geheel beheerscben. En als men dan meent, dat de vrouw beter werk zal leveren dan de man, is de haast zeker te verklaren. Spreekster zet uiteen hoe de wetgeving meer en meer grijpt in het huiselijk leven. Woningwet, leerplichtwet, kinderwetten, arbeidswetten, e.a. leggen plichten op, die moeten worden nagekomen. Meer en meer wondt het dagelijksche huiselijk le ven door wetten beheerscht; en zouden da.n de vrouwen, di^ beter dan de mannen kun nen weten hoe en wat geregeld moet wor den, dan geen recht van meespreken mogen verlangen 1 Bij de wetten zijn toch elks belangen be trokken en waarom moet dan de vrouw worden uitgesloten bij het- maken er van? Vroeger ging dat nog, bemoeide de poli tiek zich alleen met militairisme en oorlog, maar tegenwoordig heeft de politiek een ruiimer Luzie'ht en bemoeit ze zich met kunst, wetenschap, industrie èn het huis gezin. Nu is de toestand dus geheel an ders. want die zaken betreffen ook de vrouw en het is dus haar taak te waken tegen ver keerde invloeden daarbij. Uit alle rappor ten omtrent Vrouwenkiesrecht, op het we reldcongres uitgebracht blijkt dat de strijd er voor een gevolg is van het. verhoogd ge voel voor huiselijke en moederlijke plich ten der vrouw. Die zijn gegroeid en het streven om het huisgezin te verheffen en de maatschappij te vuiveren van misstanden drijft au vele vrouiwen in het kamp der strijdster voor ontvoogding. Wanneer de vrouw het kiesrecht heeft, zal meer op haar belangen gelet worden, dan wordt rekening mét haar gehouden. l>at bewijst Noorwegen, waar de Vrouwen raad jarenlang op .een Staatshuishoud- school voor .de kinderen van de bergbewo ners heeft aangedrongen. Nimmer kwam er antwoord, maar 't vorig jaar werd weer ge vraagd en in datzelfde jaar zou de vrouw vcor 't eerst moestemmen, on ziet, de Re- gearing vond tijd en belangstelling yoor de vraag. Spoedig werd het verzoek door het parlement behandeld en aangenomen. Meer dere voorbeelden bewijzen, dat de vrouw spoedig gehoor vindt, als ze macht kan uitoefenen bij de stembus. Ook in ons land zijn na de uitbreiding van bet kiesrecht in '87, en meer nog in '96, verschillende wet ten gemaakt om aan de verlangens der ar beiders tegemoet te komen, door den idra.n.g dus van onderop, door den invloed der nieuwe kiezers. Die sociale wetten .blefeeii dra van algemeen 'belang tie zijn, en zoo zal het ook gaan met Vrouwenkiesrecht. Wanneer de vrouw het stembiljet heeft', zul len haar belangen meer en meer bewust worden en eveneens in het algemeen belang in wetten worden belichaamd. Hierna gaat spreekster na, in welk op zicht de wet ten nadeele optreedit van de vrouw. Schandelijk onrechtvaardig e# in strijd met de openbare zedelijkheid is de, wet, die de ongehuwde moeder alle lasten dcet dragen voor haar daad, terwijl in- dat geval het m'eisje op 16-jarigen leeftijd reeds mondig is, en alle verantwoording op haar komt. Voelit men niet, dat bij net samen stellen van zulke wetten het inzicht^ van vrouwen zich moet uiten? Mieerdere voor deden haalt spr. aan, waaruit blijkt, dat de wet steeds ten voordeele van den man beslist, waarna zij uiteenzet, hoe de vrouw steeds meer ,'haar werkkracht moeit verkco- pen, omdat zij in huis geen werk meer vindt, terwijl de verdiensten van den man vaak onvoldoende zijn om bat gezin te on derhouden. In ons land zijn reeds meer dan een mill'ioen vrouwen in verschillenden ar beid werkzaam, en voor, die vrouwen heeft het kiesbiljel hetzelfde belang als voor den man. Want de vrouwen moeten zich vaak tevreden stellen met-.ondergeschikte be trekkingen, voor minder loon moeten ze werken, en uit tal van bedrijven worden ze reeds gedrongen, waar ze vroeger een rtutiigen werkkring vonden, zoodat de' con currentie op ander terrein weer grooter wordt-. Haar mag men het kiesrecht niet onthouden, opdat zij zich met hot stembil jet kunnen beschermen. Het staatsbelang eischt, dat een betrekking goed wordt waargenomen en dan mag men de eene li elftr niet uitsluiten. En toch doet men bet. In Colorado heeft men reeds 12 jaar lang een. vrouw als minister van onderwijs, en in geen staat van N.-Amerika bloeit het on derwijs zoo. In Engeland zijn vrouwen bur gemeester, o.a. te Suffolk, of wethouder, tot algemeene tevredenheid. Ook in ons land kunnen vrouwen die betrekkingen övengoed als mannen vervullen, maar ze zijn er eenvoudig van uitgesloten. En wan neer niet spoedig het vrouwenkiesrecht komt, zullen zo nog van tal van betrekkin gen worden uitgesloten, omdat het in de lijn ligt van de thans bovendrijvende po litiek. Door den vrouwen haar politieke rechten te onthouden, onthoudt men ze tevens het wapen tot zelfverdediging. Het kiesbiljefc is het middel om op kalme, waardige wijze voor haar rechten te strijden. Hierna zet spr. uiteen, hoe de huwelijks wetten voor den slecht willenden man, een wapen zijin tegen zijn vrouw. Die zijn al leen: reeds reden genoeg om belt. kiesrecht te verlangen, opdlat de belanghebbenden zelf kunnen opkomen voor billijke rechten. Oppenheim, Fokker e. a. wezen er op, dat het burg. wetboek de wouw meer als zaak dau als monsch beschouwt en Fokker noem de het B W. zelfs onhoudbaar voor de gehuwde vrouw en. een beschaafde natie on waardig. Zeker zou het er anders hebben uitgezien als de vrouwen er aan luadden mee gewerkt. Ten slotte wijst spr. er op, dat liet alge meen belang eischt, dat verstand en in zicht der vrouwen bij het tot stand komen van nieuwe wetten meespreken. Uit de so ciale wetten spreekt, dat ze door mannen gemaakt zijn, het moedierlijk gevoel ont breekt er aan. Thans is ons staatsleven ge komen in de ontwikkeliingsphase, dat het zich gaat wijden aan het kind!. Men is er .echter nog lang niet genoeg van doordron- ■gen, dat de kinderen van heden de mannen en vrouwen der toekomst zijn. Het land', dat zijn kinderen het veTst houdt van on redelijke en ondeugdelijke invloeden, zal in de toekomst- het gunstigst er aan toe zijn. En juist nu niet alleen bet onderwijs, maar ook de lichamelijke opvoeding meer tot taak van de® staat, wordt, dienen de vrou wen mee te oordeel en, daar zij bet best het kind kennen. In België en ons lianld be moeit die Staat op wetgevend gebiedl zich alleen nog maar mot de misdadige jeugd, in Frankrijk en in Engeland strekt de zorg zich reed^s verder uit en zijn reeds verschil lende wetten tot bescherming van kinderen. Spreekster baalt enkele feiten aan, die wij zen op gebrekkig inzicht bij die mannen- wetgeving en waaruit men h .i. leert, hoe noodig het is, dat de vrouw medehelpt het land te regeeren en de wetten te maken, waaronder we allen moeten leven. Na deze rede werd eenige tijd gepauzeerd, waarna van de gelegenheid! tot diebat ge bruik maakte de heer Basting, die spreek ster eenzijdigheid in haar oordeel over den man verweet. Mevr. Jacobs weerlegde dit ver wijt en beantwoordde nog een drietal schrif telijk ingediende vragen, waarbij ze dleed uitkomen, dat- Vrouwenkiesrecht geen on- eemgheid zal bren/gen tusscbeai man en vrouw, juist, waardeeriinig, d/at vrees voor overwicht der geestelijkheid ongegrond is en dat de vereeniging geen politieke ldeur heeft, maar volkomen neutraal is. Nadat freule Wichers nog eenige verzen had gezegd, werd de bijeenkomst gesloten. In de algemeene vergadering der Bou«w- en Exploitatiemaatscliappij ,,Birk- lioveri' werd het jaarverslag uitgebracht en de rekening goedgekeurd. -■ Tot Commissaris werd benoemd de 'heer W. H. E. Vrijdag, Besloten werd om over te gaan tot den bouw van eene villa, naast de thans bestaande, aan de Barch- man Wuytierslaan. (Eeml.) De N. V. Amersfoortsche glasver ze kering-Maatschappij Meld gisterenavond ini het h'otel ,,de Zwaan." barle eerste jaarver gadering, die wegens de onvoltaliigheid van het aantal aandeelhouders op den 24. Maart j.l. niet 'kon plaats hebben. Door den administrateur, den heer W. van Haselen P.Hzn., werd over het eerste boekjaar, dat 'loopt van Augustus 1909 tot 1 Januari 1910, verslag uitgebracht, waar uit o.m. blookHet maatschappelijk kapi taal van. f 1000 is volgestortafgesloten zijn 20 posten die aan gestorte premiën heb ben opgebracht f 220.65, terwijl aan schade is uitbetaald de som. van f 32.17. Da op richtingskosten bedragen f 172.83, die men over liet loopende boekjaar' denkt af te schrijven. De heeren S. J. de Jomgfh en S. W. Mel- chior werden uitgienoodigd de boekhouding te willen nazien, welke in orde bevonden werd. De voorzitter, de heer S J. van Duinen, sprak een woord van dank aan diegenen, die tot de oprichting van de Maatschappij het- hunne hadden bijgedragen. Scheepst ij dingen. Opgave van het agentschap Aiex Mackin- tosh Co., Amersfoort. Het s.s. Rijndam van de Maatschappij Holland Amerika Lijn arriveerde 1 April te Rotterdam. Het s.s. Rotterdam van de Maatschappij Holland Amerika Lijn passeerde 3 April 9 uur voorm. Lizard. Het s.s. Nieuw Amsterdam van de Maat schappij Holland Amerika Lijn vertrok 5 April van New-York. Familieberichten (uit andeTe bladen.) Gehuwd: S .W. H. M Colombijn en L. Charlotte van der Keilen. iOveriedemo Jacobjus, Hermanns Rjoul, oud 6 jaar. Telegrafisch Weerbericht. Naa- waarnemingen in Óen morgen v.-vd 8 April 1910. Medegedeeld door het Kon. Ned. Met Instituut te de Bilt. Hoogste barometerstand 768.1 te Storno- way. Laagst- 747.1e te Horta. Verwachting tot den avond van 9 April Matige N.O tot N.W. wind. Zwaar bewolkt of betrokken. Waarschijnlijk regenbuien. Weinig verandering in temperatuur. STAATSLOTERIJ. Hoogste prijzen der 2. klasse. TREKKING VAN 4 APRIL f 200: 10740 Tweede Klasse. Prijzen van f 30. 257 407 816 917 1433 1809 2421 2666 3093 3249 3432 3793 4098 4150 4372 4643 4801 r/H7 5316 5415 -3441 5832 5859 6175 6227 6228 6716 6782 6794 7245 7404 7044 7065 7744 8168 8240 845p 8546 8658 8876 8992 9417 9617 9648 10107 10151 101GO 10182 10412 10423 10750 10803 11-508 11679 11732 12410 12-599 12646 12716 13132 1347-5 13712 14153 14289 14753 14886 149-52 15415 15507 15600 15607 15615 15697 16416 16613 16663 16728 16737 16816 16896 16994 17513 17644 17727 17733 17871 18068 18111 18143 18514 18645 19498 19969 20139 20390 20485 20570 20752 20977 MUURHUIZEN 39 balasten zich met aan- en verkoop van Effecten, Wissels en Coupons. Sluiten prolongatie Saf ó-I nrieliting. (wegens sterfgeval) in het hotel „de Vergulde Wagen" te Alfen a/d Rijn, lage zijde, bij veiling op Woensdag 20 April 1910, bij toewijzing op Woens dag 27 April 1910, telkens des morgens 11 uur, van DE KAPITALE, goed onderhouden met STALLING, SCHUREN, HOOIBERG, ver dere getimmerten, erven en diverse perceelen uitstekend alles staande en gelegen in den Rietveldschen polder, onder de gemeente ALFEN a/d RIJN, groot ongeveer 15 hectaren, ten overstaan van Notaris J. C. SPRUIJT te Alfen R. In vier perceelen; bij den afslag in combi natiën. De hofstede is verhuurd aan den huer C. VERBOOM, en wel de landerijen tot Kerstmis 1915 en het overige tot ultumo April 1916 voor t' 1459.— p. jaar. De betaling moet geschieden Maandag 1 Augustus 1910. Breedvoerig bij biljetten omschreven. Meer dere inlichtingen te verkrijgen bij Notaris SPRUIJT voornoemd. Kunstbeschouwing van de portefeuille van flrti et Ami- citiae op Zaterdag 9 en Zon dag 10 April, telkens van 10-4 ure in de zaal van Amieitia. Een Engeischman wenseht lessen te geven, Berliti-Me- thode of Conversatie-lessen Brieven lett. M. bureau van dit blad. Echt Victoriawater OBEMI.AUNSTCIN DIEK1RCH (Luxemburg); Te midden der meest schilderach tige omstreken der Ardonnen en het „Kleine Luxemburgsche Zwitserland". 180 bedden. Groote torrassen (onder glas) en speeltuinen.^* Twee tennisvel den. Croquet. Picknick. Dagelijks soi- rées dansantes. Auto-garage voor 15 a 20 wagens. Een uitstapje naar Diekirch en om geving gaat zeer gemakkelijk, gepaard met een bezoek aan de a. s. tentoon stelling to Brussel. Tot 15 Juli gereduceerde prijzen. Voor verdere inlichtingen vrage meu den geïllustreerden Gids. Toezending gratis en franco. M- V" A. NELLES-HECK, Eigenares. TE PARIJS. Nadere inlichtingen bij de Agenten: DE VRIES Co., H0YMAN SCÜUURMAN's Scheepsagentuur, Amsterdam. Stationsdwarsstraat 8, Utrecht, is dagelijks te consulteeron of te ontbieden. Behandeling van Likdoorns, Nagels en verdere ongemakken aan den voet, geheel pijnloos en antiseptisch. BOTTERDAM - DEN HAAG ÏTTKECHT. hebben de eer te berichten, dat de verschillende Afdeelin- gen zijn voorzien van volledige Ameublementen, in geheel nieuwe ontwerpenwaarin vooral uitmunt Oud-Holland- sche stijl en noodigen U beleefd tot een bezoek in een onzer Magazijnen uit. STEEDS VOORHANDEN EENE ZEER UITGEBREIDE KEUZE met .T. F. RIEM-VIS' Verpakte Zaden en Voeders. Op elk pak staat de gebruiksaanwijzing en behandeling. Zangzaad voor Kanarievogels 15 ct. Papegaaienvoeder25 Zevenzaad voor Wildzang10 Parkieten voeder16 Voeder voor Ind. Vogels16 Zoet Zomerraapzaad12 Lijster- en Leeuwerikenvoeder, per l/« kilo13 n Lijster- en Leeuwerikenvoeder, per '/i kilo pakje25 Geparfumeerd gezuiverd Vogelzand 15 J. F. Riem—Vis' Kraclitoclitend- voetier voor Hoenders, bevordert het eierleggen. Uitsluitend verpakt in geplombeerde zakken mot naam en adres, men lette daarop 2l/« 5 25 50 kilo. f 0.45 ©.9© f 4,— f 7.25 Verkrijgbaar bij J. VAN GEN DE- REN, alwaar Prijscourant gratis ver krijgbaar is. J. F. RIEM-VIS. Zaadhandel, N. Molstr. 12, Den Haag. Schouwburg Utrecht. HET NEDERLANDSCH OPERETTE ENSEMBLE. Directeur ALPHOSSE JANMAKT Jr. Zondag 10 April 1910. iW Weder optreden van den Hoer en Mevrouw VAN DER STAPPEN— PERSOOXSin de Nieuwste Succes- Operette Weener Operette in 3 bedrijven van VICTOR LEONMuziek van LEO FALL, Componist van do Operette „De Dollarprinses." Vertaling van J. J. R. RogieJ. J. RENTMEESTER. Dirigent: H. VAN DER NA ATEN.- Aanvang hall acht ure.

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 3