BINNENLAND. Egypte. Koustan ti nopel, 1 9 A p r i 1. Bij de Porto is bericht ingekomen van een in cident, dat is voorgekomen tusscheu den Franse hen post to Kavai en eene karavaan, die van Fezzan naar Dornoe ging. Bijzon derheden ontbreken. China. Over de onlusten, die zijn uitgebroken i*i de provincie Houaai, wordt bericht, dat- deze provincie, een van de rijksten van China, teven» eene is, waar de grootste vijandigheid tegen vreemdelingen heerscht. Het binnenland van Honau h> eerst sedert de onderdrukking van den Boksersopstand voor vreemdelingen toegankelijk. Nog n 1898 was het voor blanken zeer gevaarlijk te reizen, zelfs met een door mandarijnen beschikbaar gesteld escortein 1897 werd een Engebche zendeling in Héngtsjan ver hinderd te landen. l)e zendelingen kunnen in de provincie Honan op betrekkelijk goede resultaten •bogen; er zijn daar een vrij groot getal Chineesche bekeerden. Tsjangteja is het middelpunt van den protestantse hen zen- dingsarbeid. Ef zijn verscheidene zendings- maatachappijeu werkzaam, namelijkde. Weeleyaansche, de London Missionary So ciety, de China Inland Mission en de Ame- rikaatische universiteitszending. Aan de China Inland Mission zijn ook eenige Duit- schers werkzaam. De nood in de provincie, die als oorzaak van de uitbarsting wordt gekenschetst, moet feitelijk zeer groot zijn. De zendelingen heb ben reeds voor weken naar Londen bericht gezonden over de duurte van de rijst en de uitbarsting van onlusten als dreigend aan gekondigd. De Chineexen weten, dat buiten- sporiglieden legen vreemdelingen er too lei den, dat de mogendheden tusschen beide komen eu dat de Chineesche ambtenaren gestraft worden. Het is zeer wel mogelijk, dat zij de onlusten slechts begonnen zijn om zich op deze wijze te kunnen bevrijden van den door hen gehateu stadhouder van Honan deze wordt vermist en het gerucht loopt, dat hij vermoord is. Ook werd door de zendelingen bericht, dat de Chineezen door de nadering van de komeet van Hal- ley, die zij uit de Chineesche bladen heb ben vernomen verontrust zijnde gewoon lijk zeer bedaarde Chinees is soms blootge steld aan crisissen, die hem zeer gevaarlijk maken. Daar de waterstand in de Jangtse en de Siangkiang tegenwoordig zeer laag is, zal liet voor de aan de Jangtse gestat ion neerde ri vier kanon neerbooten, ofschoon zij slechts een diepgang van twee voet hebben, niet ge makkelijk zijn de 480 K.M. lange reis van Mankou stroomopwaarts langs de Jangtse en verder door het Tungtingmeer en de Siangkiang tot naar Tsjangtsja te komen. V«r*«nlgde Sta to*. President Taft schijnt reeds tot het be sluit te zijn gekomen om na afloop van zijn ambtstijd zich niet opnieuw c&ndidaat te stellen voor het presidentschap der Ver- eenigde Staten. Hij heeft althans Zaterdag avond te Washington tweemaal achtereen bij verschillende gelegenheden verklaard, dat hij er niet aan deukt voor do tweede maal naar het presidentschap te dingen. N e w-Y o r k, 2 0 April. Bij de ver kiezing, die in fiet 32e kiesdistrict voor het congres van don staat New-York heeft plaats gehad ten gevolge van het overlijden van het zittende lid, is de democraat Havens gekozen met 4000 stemmen meerderheid. In 1908 had de republikein een meerderheid van 6000 stemmen gehad. Deze verkiezing ver wekte veel belangstelling met het oog op de voorspelling van eene omkeering ten gun ste van de democraten bij de verkiezingen in het aanstaande najaar Australië. Melbourne, 19 April. Ten ge volge van den uitslag der verkiezingen voor het bondsparlement heeft het bondsministe- rie zijn ontslag ingediend. All«rl»L Te Khartoem i6 in den morgen van don I8en de komeet- van HaJley duidelijk gezienEr was ©en goed waarneembare staart D«» komeet word gezien met het ongewapend oog om kwart over vier 's odhtende, plaat selijke» xijd. Berli]ii, 19 April. Het hoofdbe stuur en de Vereeniging van de Duitsche werkgeversbonden hebben een verklaring bekend gemaakt, waarin zij erkennen, dat- het optreden van den Duitse hen werkgevers- bond voor de bouwvakken gewettigd is en dal tegenover de steeds verder gaande eischen en aanspraken der arbeiders-oigani- satien, ook eens hot gerechtvaardigde stand punt van den werkgever geeteld dient te worden. De strijdende werkgevers van het bouwbedrijf kunnen daarom verzekerd zijn van den krachtdadigen steun der overige georganiseerdewerkgevers in industrie en bedrijf. Duinkerken, 1 9 A pril. De alge- raeene staking van de ingeschreven zeelie den heeft een einde genomen. Szegedin, 19 April. De ketel van eon lucifersfabriek is ontploft. Er zijn twee dooden en achttien ernstig gewonden. De Staatscourant van Woensdag 20 April bevat o. de volgende Kon. 'beslui ten aan mr. J. CV A. M. van de Mortel op zijn verzoek eervol ontslag verleend als voor zitter <ler plaatselijke commissie voor de Ongevallenverzekering te Tilburg, ingesteld bij K. B. van 26 November 1902, St-bl 202; benoemd tot voorzitter dier commissie C L. J. Vèrgrcesen, onder toekenning van eervol ontslag als plaatsvervangend voorzit ter.' Benoemd tot plaatsvervangend voorzit ter dier commissie A. A. V. M. van Spaen- donrk, candidaat-notaris te Tilburg de duur der detacheering bij de Land macht in West-Indië van den eersten luite nant H. A. Stork, van het 9e regiment in fanterie, verlengd met twee jaren, en alzoo nader bepaald op vijf jaren. Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins der Nederlanden heeft aan de volgende fir ma's de vergunning verleend tot- het mo gen voeren van Hoogstdeszelfs wapen: Tb C. Willemsen, spiegel- en lijstenma ker te 's GravenhageG. J. de Swart, boekdrukker te 's GravenhageG. Flipse en Zonen-, schoenmakers te ArnhemF. Grund, hoofdagent voor Geldjerlaud, Over ijssel en Utrecht van de autoraobielenfabriek Renault te Arnhem. De verjaardag van Z. K. H. den Prins werd gisteren in de Residentie op de gebruikelijke wijze gevierd. Van de openbare gebouwen en uit ver se lullende woningen van ingezetenen wap perden de vlaggen. De schoolkinderen, die vrijaf hadden, vonden in de volkswijken ge legenheid zich te vermaken in draaimolens, die daar, met vergunning van B. en W., waren opgesteld. Het weer werkt meinig mede om de feest stemming te verhoogen. De feestelijkheden door het Haagsche comité voor de volks feesten hadden plaats in zalen. Van wege het comité werden namelijk in kerken en zalen concerten en uitvoeringen gegeven. Van wegc rijk en gemeente werden de ge bouwen in den avond feestelijk verlicht. Ook van de gezantschapswoningen waren de vlaggen der verschillende rijken ont plooid, terwijl de tram de gebruikelijke vlag getjesversiering hadden in den -beugel. Wegens het ongunstige weder werd de parade afgelast. 's Prinsen verjaardag in de residentie. Men meldt uit 's Gra venhage, d.d. 19 April: Veel had de feestviering ter eere van prins Heidrik hedenavond niet- te lijden, omdat immers de gewone illuminatie van de offi- cieelo gebcuwen gasverlichting was, die niet uitregent. Ook de bevolking sc'heen zich weinig te storen aan de ongunstige weers gesteldheid. Hot was in het centrum van de stad weinig minder vol dan wanneer de nationale feestdag .gevierd wordt- onder gun stig weer. Het voornaamste deel van de feestviering geschiedde overigens onder het beschuttend dak van de vijftig kerken en feestlokalen, waar het Haagsche Comité voor volksfeesten zijn duizenden gasten weer als steeds door de welwillendheid van een heel leger artis- ten en uit liefhebberij muziek- en tooneel- speelkunst beoefenende», den verjaardag van den prins der Nederlanden op waardige wijze konden doen vieren. Voor het eerst waren dit jaar ook eenige honderden kaarten beschikbaar gesteld voor militairen, waarvan een-igen als tegenbe- leefdheid zich beschikbaar hadden gesteld als commissarissen van orde. Dat de burgemeester, die anders zoo gaar ne van zijn belangstelling blijk geeft- door een of meer der lokalen te bezoeken, daarin thans was verhinderd door ongesteldheid, werd algemeen betreurd Hier en daar werd bij den aanvang van de uitvoering het Wilhelmus gespeeld en door het publiek meegezongen, en waar mo gelijk, spraken comitéleden ook liet publiek toe V erjaardagsgeschenk voor Prins Hendrik. Uit Arnhem werd Maandagavond naar de Koninklijke stallen op Het Loo vervoerd ©en prachtig Engel6ch ©pan paaiden, een vofipaard en een appelschimmelbestemd om te dienen als verjaarsgeschenk op den verjaardag vail Z. K. H. Prins Hendrik. Z. K. H. Prin6 Hendrik is voorne mens op Donderdag 28 April a. s. de ver gadering van de vereeniging ,.Het Oranje- kruist© Amsterdam bij te wonen. Hot bezoek van Z. K. H. Prins Hendrik aanAmeland. Meldden wij reeds eerder, dat de Prins het eiland Ameland ook met een bezoek zal vereeren en wel op 22 April a.s., thans kun nen wijf volgjens openbare bekendmaking, het volgende mededeelen Z. K. H. arriveert per motorboot „Ame land II'' van Schiermonnikoog te half elf des morgens te Nes (Ameland). Daar zal direct een bezoek worden gebrach/t aan 't redddngssiationaan de openbare lagere school, waar de schoolkinderen eenige volks liederen zulle® zingen onder leiding van het hoofd der school, den lieer Braaksma. Hier na begeeft Z. K H. zich naar de R.-K. kerk, die door den Prins en Zijn gevolg zal worden bezichtigd. Terug van genoem de kerk zal Z. K. H. zich naar liet hotel Hofker begeven, om daar een klein oogen- blik te vertoeven Te ongeveer twee uur vertrekt Z. K H. per rijtuig door de dui nen naar het strand. Het schietreddingstoe- stel is alsdan naar het strand vervoerd, al waar eenige oefeningen in liet bijzijn van Z K. II d)en Prins worden ten uitvoer gebracht. Dit genoemd scliiet-toestel is ge- station n-eerd in 't dorp Ballum. Na de oefening met de reddingsmiddelen rijdt de Prin» en Zijn gevolg verder het strand langs tot in de nabijheid van het dorp Hollum. Daar zal de reddingboot van laatstgenoemd dorp in tegenwoordigheid van Z. K. H. in zee worden geroeid, onder commando van den stuurman Jacob Visser. Daar de tijd het- niet zal toelaten, dat Z. K. H. de reddingboot uit zee weder terug verwacht, gaat de Prins verder per rijtuig een kijkje nemen in het dorp Hol lum vervolgens naar Ballum, waar Z. K. H. een zeer kunstigen antieken preekstoel in de Hervormde kerk en ook nog een graf steen (van een vroegere .familie Camminga), gelegen op het kerkhof aldaar, zal bezichti gen. Hierna zal Z. K. H. zijn reis vervolgen na nog een oogen-blik in 't hotel Hofker te hebben vertoefd, om zich daarna weder naar de motorboot „Ameland II" te bege ven, die Z. K H. naar het eiland Schier monnikoog terug zal brengen. Het vertrek van den Prins zal ongeveer 's namiddags 7.30 zijn. (L. Ct.) Me:: meldt uit Apeldoorn H. K. H. Prinses Juliana vertoefde jl. Maandag bijna den geheel en dag met Haar verpleegster in het Koninklijk #Park. Voor het eerst werd toen wederom gebruik ge maakt van 't vervoermiddel, waarover on langs in de dagbladen is geschreven. De Krupp-conimissie uit de Tweede Kanier houdt lieden weer vergadering. A u to mobielen. Ingediend is een wetsontwerp tot goedkeuring van het op 11 October 1909 te Parijs gesloten jLternai ionaa-1 verdrag betreffende het verkeer met automobielen. De belangrijkste vrucht van de gehouden in ternationale Conferentie alwaar liet verdrag is voorbereid in liet internationaal rijbewijs. Tot dusver moest nieoi zich in elk land van de ge wone, daar vcreisohte stukken voorzien, doch op de conferentie is meu tot de meening geko men, dat men met de beslissingen in elk land omtrent de toelating van automobiel en bestuur der gegeven, van weerskanten genoegen behoort te nemen, door overal liet binnenkomen te ver gunnen. op liet in artikel 3 van het verdrag be doelde. voer een jaar geldende internationaal rijbewijs. Het model voor het internationale rijbewijs, waarian een model bij -het ontwerp is gevoegd, zoomede eene vertaling van het verdrag met bij lagen zooals het van Fransche zijde werd aange- 'lioden. beveelt zich naar het voorkomt, door zijne practische inrichting aan. In verband met het vorenstaande is door de Regeei ing tevens in ge mend een wetsontwerp tot- wijziging der Motoi- en Rijwaelwet. Vervalscliing m et methyl alcohol. De „Staatscourant" van jl. Zaterdag bevatte een Koninklijk besluit, waardoor paal en perk zal worden gesteld aan de gewetenlooze praktijken, door den heer J. S. Meuwsen in het jongste nummer van het orgaan van den Middenstandsbond gesignaleerd. In dit Koninklijk Besluit worden n. 1. vervallen verklaard de bepalingen 1 en 2 van het Kon. Besluit van 14 September 1872, volgens welke vrijdom van invoerrecht wordt genoten wegens den houtgeest, die a. ten behoeve van de administratie der accijnzen wordt ingevoerd om te dienen tot vermenging van gedistilleerd. b. bij hoeveelheden van minstens één hec toliter rechtstreeks van buiten 's lands aan gevoerd en, lietzij van het eerste 'kantoor, hetzij van de losplaats niet volgbrief voor ■het Rijkseutrepöt te Amsterdam of te Rot terdam overgebracht wordt. Ter vervanging van deze bepalingen wordt in het Zaterdag gepubliceerde Koninklijk Besluit, vrijdom toegekend van het invoer recht op den houtgeest bestemd om te die- ne.. als mengmiddel voor goederen, waar voor vrijdom van accijns of invoerrecht wordt genoten. Men zal dus voortaan geen vrijdom van accijns meer kunnen krijgen voor houtgeest-, bestemd om te dienen als mengmiddel voor goederen, waarvoor geen vrijdom van accijns of invoerrecht wordt genoten, bv. voor ge distilleerd, voor alcohol voor consumptie be stemd, enz. De lieden, die liun jenever, cognac, bran dewijn of andere sterke dranken met methyl alcohol willen vervalschen, zullen voor die methyl-alcohol accijns moeten betalen en door die accijns zal deze ïnethyl-alcohol zoo duur worden, dat de vervalscliing niet meer loonend zal zijn. De Am sterdam sc lie wet houdersvacature. Het resultaat der gehouden -besprekingen door de ver schillende raadsfracties in verband met de wethoudersbenoemirtig, welke irn de raadszit ting van heden aan de orde komt, is, dat bij eerste stemming dooi- de liberalen en vrijz.-democraten zal worden gestemd op den heer Lambrec-htsen van Ri-tthem, door de anti-revolutionairen op mr. Schoch en door de katholieken op den heer Hendrix, tei-wijl.de soc.-democraten hun stem ook dit maal zullen uitbrengen op den lieer Wibaut. Zooals bekend is, heeft de heer Lam- breebtsen reeds vroeger verklaard niet in aanmerking te willen komen. De bedoeling zou tlian-s zijn, dat 'het wethouderschap van den beer Lanibrechtsen slechts een tijdelijk karakter zal dragen, in verband met liet hangende onderzoek in de zaak De Gelder. Bij beschikking van den minister van marine i© de officier-machinist J. D. Smit, dienende aan 'boord van Hr. Ms. Heem©- kerek, met 21 dezer op non-activiteit ge steld. In tegenwoordigheid van den minis ter van Binnenlandsche zaken, tijdelijk voor zitter van den ministerraadvan den minis ter van Buitenlandsche zakenden w'ce- president van den Raad van 8tate on voorts tal van staatslieden en geleerden uit bin nen- en buitenland is de Minister van Staat mr. T. M. C. Asser gehuldigd ter gelegen heid van het feit, dat hij vóór 50 jaren aa de Leidsclie Universiteit het doctoraat ver wierf in de beide rechten. De huldiging vond plaats in de Trèves- zaal. Op initiatief van eene commissie van vereerders en vrienden, wier woordvoerder de oud-minister mr. W. H. de Beaufort w Voor twee jaar mocht hij hem huldigen in kleinen kring bij gelegenheid van zijn 70en verjaardag, thans mocht hij mr. Asser huldigen in ruimer kring als wetenschappe lijk rechtsgeleerde. Spr. herinnerde er dan aan hoe mr. Asser in verschillende hoedanigheden en op een aantal wijzen de rechtsgeleerdheid heeft ge diend als hqogleeraar, als rechtsgeleerd raadsman als dienaar van den Staat en meer in het bijzonder als vertegenwoordi ger der Regeering op bijeenkomsten van in ternationaal recht en eindelijk als rechts geleerd, wetenschappelijk schrijver. Steeds hield mr. Asser bij zijn arbeid een hoofdbeginsel in het oog. Dat hoofcPbegiasel was dat de rechtswetenschap niet voor hem was een afgetrokken beginsel, maar een le vende kracht. 8pr. schetste hoe liet oog van mr. Asser na zijn dissertatie, in de handels stad waar hij geboren werd en woonde, als van zelf werd getrokken door de leemten op het gebied va-n het internationaal pri vaatrecht; hoe hij met Rollin Jacquemyn-i en Westlake heeft gesticht de Revue de Droit international, en hoe vier jaar later het Institut de Droit International werd gesticht en eindelijk hoe Asser zich vooral verdienstelijk maakte voor de codificatie van het internationaal privaatrecht. Door zijn practische opvattingen bleven hem teleur stellingen op dit gebied bespaard. Voor zijn i arbeid op dit gebied bracht Spr. hem in de eerste plaats hulde en dank daar, dank zij hem, dit grootsche werk van ons land is i uitgegaan. En daaraan bleef vermoedelijk niet vreemd, dat de Czaar van Rusland ndertijd aan onze Koningin verzocht le gastvrouw te zijn van -de eerste Vredescon ferentie. Ons land is de bakermat van het volkenrecht. Met fierheid herdenken wij Hugo de Groot en Bijóckershoek. De naam van Asser zal in de toekomst daarbij ge noemd worden. Spr. deelde mede, dat op verlangen van den jubilaris zelf een fonds was bijeenge bracht (f 6500 uit 20 verschillende landen) voor het stichten van een afzonderlijke ver zameling van boekwerken over internatio naal privaatrechtwelke onder den naam van Asser-verzameling" een plaats zal krij gen in het Vredespaleis Na deze zeer toegejuichte rede nam de minister van Binnenlandsche Zaken het wcord om zich bij het gesprokene namens de Nederlandse lie regeering aan te sluiten. De minister herinnerde aan de vele directe diensten door mr. As-ser, als adviseur van Buitenlandsche Zaken bewezen aan de re geering diensten waarover de minister wei nig kon zeggen, omdat zij bestaan in ge heime adviezen, die ook voor liem een ge heim zijn gebleven. Maar meer nog dan om deze directe dien sten, meende de minister mr. Asser te moe ten huldigen, omdat hij het is geweest die Nederland de positie heeft verschaft, welke het op het gebied van bet internationaal recht thans inneemt. Veel heeft mr. Asser op dit gebied bereikt, omdat hij harmonie wist t'te leggen tusschen de omstandigheden en zijn streven. Zijn streven bracht hij in overeenstemming met de omstandigheden ei de wetenschap. Het gewicht van het cosmopdtischo verloor Asser nooit uit het oog, maar het is zijn buitengewone ver dienste geweest, dat hij op het gebied van hert internationaal reclit strevende naar codi ficatie, ©teeds tegelijkertijd heeft gesrteefd naar het behoud van het nationaal van ka rakter der volkereu. voor wie dit.recht toe passing moest vinden. Zoo heeft hij onrecht vermeden en het recht gediend. De minis- lev eindigde met den wensch, dat hoezeer mr. Asser reeds is een man van gevorderden leeftijd, hij niet zou zoeken naar rust. Veel heeft hij reeds gedaan, maar gansdh Neder land hoopt dat hij zijn arbeid zal voltooien. (Luid applaus). Mr. Asser dankte in. een zeer wel©preken de rede allen, die tot de huldiging hebben bijgedragen, met nam© de woordvoerders voor hun vleiende toespraken. In het bijzonder dankte hij den Prins der Nederlanden, die aan het huldeblijk bad deelgenomen en Spr. wensohte onder luid applaus den Prins op zijn geboortedag toe. dat Hij en de leden der Kon/inklijke familie nog jaren lang gespaard zouden blij ven. Nadat een fotografische opname was ge daan, was de huldiging geëindigd. Gelukwensclien in allerlei vorm, ©tapete brieven, telegrammen en kaartjes, bloem stukken stroomden gisteren den heer Asser toe. Van heinde en verre uit binnen- en buitenland bereikten den vermaarden auto riteit op het gebied' van internationaal recht de blijken van belangstelling. Onder de bloemstu'kJken was er een van het Comité van huldiging. Mr. Asser was gisterenochtend niet. bij machte dnen stroom van felicitaties en blij ken van waande-erinig van zijn rechtsige!eer- den arbeid te overzien. Een der eerste telegrammen was afgezon den door de Belgische Staatscommissie voor het internationaal privaatrecht en droeg de onderteekening van den bekenden staatsman Woeste. Huldiging Mr. Asser. Na afloop van de plechtigheid ter huldiging van mr. Asser hebben de leden van het hul digingscomité en die van het bestuur der Cai regie-stichting zich met den jubilaris en zijne zonen vereenigd aan een déjeuner in het Hotel Vieux Doelen, waaraan ook door de Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Buitenlandsche en door eenige gezan ten van vreemde mogendheden werd deel genomen. M r. P. J. Troelstra. De leids man der S. D. A. P. wordt lieden 50 jaar. In „Het Volk" van gisterenavond wordt dit in herinnering gebracht. Tevens richt C. S. Adama van Scheltema een gelukwensch tot hem, een breed opgezet politiek gedicht, dat do verschillende perioden in Troelstra's le ven in bet licht stelt en bezingt. De heer mr. E. Regout, commissaris- generaal voor Nederland bij de tentoonstel ling te Brussel, lid en voorzitter der cen trale commissie voor de Nederlandsche af- deeling en mr. J. A. G. baron de Vos van Steenwijk, lid, tevens 2e secretaris, hebben zich tijdelijk te Brussel gevestigd, met het oog op de aanstaande opening der expositie. Het bureau van het comité en van den commissaris-generaal is gevestigd in het Nederlandsche paviljoen op het tentoon stellingsterrein. Het onderzoekin de zaak- De Gelder. Het Hbld. schrijft Het heeft de aandlacht getrokken, dat de commissie van onderzoek inzake het oat- slag-De Gelder en het beheer dei' Gemeen telijke Electriciteitswerken, j.l. Zaterdag namiddag ouverwaclifts in de kantoren van de G, E. W. aan den Hoogte Kadijk is ver schenen, vergezeld van den secretaris der commissie en een aantal stenografen. Het onderzoek duurde den geheelen mid dag en omvatte, behalve een aanital boeken en administratieve bescheiden., het verhoor van den chef der centrale en van een aantal inspecteurs van de installiatie-afdeeiling. Wij vernemen voorts, dat een aantal fir ma's voor het aanbrengen van electrische installaties zich beklaagd heeft over achter uitzetting eonerzijds en bevoorrechting an derzijds. bij liet aanbrengen van installa ties bij bet gemeentelijk eloctrisch bedrijf, hetgeen tot- allerlei geruchten aanleiding heeft gegeven. Gisterenmiddag werd liet onderzoek der commissie ten stadhuize voortgezet en wa ren het weder bijiva uitsluitend ambtenaren van de installatie-afdeeikiiig, die met ver- schillende boeken verschenen en gehoorc werden. Het onderzoek duurde tot half ze; en werd toen geschorst. Nog vernemen wij, diat het onderzoek tal van wantoestanden in liet Jb'odarijf aan het licht brengt, welke sedert jaren moeten heb ben bestaan. Dat de commissi© bij haar enquête ook in het verleden teruggaat, moge blijken uit het feit, dat de vroegere onderdirecteur, de heen* Lohr, thans direc teur dei* G. E. C. te Nijmegen, een ge heelen dag door de commissie is gehoord. De directeur der Cr. E. W., de heer Rós sing, is reeds gedurende acht dagen door ongesteldheid verhinderd zijn werkzaamhe den waar te nemen. Te Langezwaag (Fr.) is gasteren ter aarde besteld de heer mr. Pii. van Blom, van '6 Gravenhage, gewezen raadsheer in den Hoogen Raad a'er Nederlanden. Aan het graf werden woorden van waar- deering gesproken door den heer C. Wiete- ma, voorzitter van het ..Setekip for Frys'ke Tael en Skriftenkenniesedie den overle. dene in welgekozen bewoordingen herdacht, al6 een der voormannen van de Frieeche taal. die in die taal met liart en ziel op ging. De heer mr. J. G. van Blom, zoon van den overledene, sprak woorden van dank voor de bewezen eer. J. Klein, f Te Haarlem is in 80- jarigen ouderdom overleden de heer J. Klein, oud-Gemeenteraadslid aldaar. Het geva 1-S ij t h o f f In de! Zondag 1.1. te Amsterdam in liet American- hotel gehouden algemeene vergadering van den Nederlandschen Journalistenkring, is op voorstel van het bestuur de onderstaan de motie aangenomen, welke telegrafisch aan den heer Sijthoff, uitgever van het Rot- terdamseh Nieuwsblad, is overgebracht: „De Algemeene Vergadering vaii den Nederl. Journalistenkring, „In hooge mate teleurgesteld door het afwijzend ndviseeren der Regeering op de voor u ingediende verzoeken om gratie, „Betuigt u haar deelneming en sym pathie, „En spreekt daarbij als baar overtuiging uit, dat het Rotterdamseh Nieuwsblad een journalistieken plicht vervulde, door met- nadruk op te komen tegen de afkeurens waardige handeling van mr. Slob". Een fraai verlichtings stuk. In de groote machinezaal van het- Gein. Electriscli Bedrijf te 's Gravenhage, is de pers in de gelegenheid geweest het daar tijdelijk opgestelde electrische verlichtings stuk te bezichtigen, dat tijdens het a.s. Julianafeest den Vijverberg zal sieren. Het geheel beeft den vornf van een reusachtig medaillon (6. M. middellijn) ge dekt door een koningskroon. In het medail lon bevindt zich, van plm. 3000 zeer kleine electrische gloeilampjes vervaardigd, een reproductie van het bekende portret van H. M. de Koningin met Prinses Juliana. In aanmerking nemende, dat dus de lijnen van het portret uit rijen gloeilampjes bestaan, mag de gelijkenis goed getroffen -worden ge heet en. De reproductie verkreeg men, door -dien men een negatief van het betreffende portret met een sciopticon vergrootte, waarna de portretteekenaar liet aldus verkregen beeld in teekening bracht. Een 2 P.K. motor brengt een schakelband in beweging, waarop zich 8 borstelreepjes bevinden, elk voorzien van 50 contract- veertjes, voor iedere groep van 8 lampjes één. In ongeveer 2 minuten is het geheele beeld ontstoken en dit maakt volkomen den indruk, of het met een vurige pen wordt geteekend. Aan het zeer gecompliceerde mechanisme is een automatisch werkende in- en uit schakelaar verbonden Het vervaardigen van bet een en ander vorderde drie weken. Nu het toestel er eenmaal is, bestaat het plan soortgelijke stukken nog eens meer t-e vervaardigen, bijv. de handteekoning van H. M. op deze wijze te laten „schrijven". Het geheele stuk kroon en medaillon is bevestigd op een groot zwart geverfd bord. Hoewel het stuk bij volle daglicht werd aangestoken, was de totaalindruk reeds van dien aard, dat niet getwijfeld mag worden of dit verlichtingsstuk zal een der voor naamste aantrekkelijkheden worden van den Prinsessedag. Versierd etrams. Het is thans definitief vastgesteld, dat tijdens het Ko ninklijk bezoek aan Amsterdam ook ie trams in feestdos zullen prijken. Zooals men weet, schrijft de Tel., hadden de versierde wagens indertijd in den Haag reel succes,, en reeds dadelijk ontstond toen bij de direc tie der Amsterdamsche tram bet plan bij voorkomende gelegenheid dit voorbeeld te volgen. Geruimen tijd geleden werden in de remise aan het eind van den Parkweg reeds proeven genomen, welke versiering liet meest geschikt zou zijn. Daar de decoratie te Amsterdam niet slechts één dag, doch tijdens den geheelen duur van het Koninklijk .bezoek dienst moet doen, zal men de trams niet tr&nsformeeren in olifanten, gondels en wat dies meer zij, doch eenvoudig volstaan met een versie ring van groen en vlaggendoek. Des avonds krijgen we bovendien een schitterende illu minatie. D-t r e i n e n. Naar uit goede bron wordt medegedeeld, zal voor het vervoer met de internationale sneltreinen nos. 20,, 27, 29, 33, 34 eu 36 der Exploitatie-Maat schappij, loopende via EmmerikArnhem, naar en van Utrecht en verder, bij den a.s. zomerdienst geen D-trein-toeslag geheven worden, hoewel zoodanige heffing in het ontwerp-aankondigingsbiljet voor dien dienst was opgenomen, en zal slechts met de tegen woord ige heffing voor de nu reed» bestaande D-treinen 21, 23, 26 en 28 wor den voortgegaan. Daa dat vi voor weike voor Vee vervoi wacht van rievei wegtn lingv kers tot 20 c zijl koj i ©oh lijl kei

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 2