301. Jaargang. Maandag 25 April 1910. BUITENLAND. FEUILLETON. Mijn Vriend de Chauffeur. AMERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden roor Amersfoort f l.OO. Idem franoo per post 1.50. Afzonderlijk# nummert - 0.05. Cv. o Courant verschijn dagelijks behalv op Zon- en Feest dagen. AdvertentiAnmededeelingen enz.gelieve men vóór 11 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1B regels f 0.50. Elke regel moer - 0.10, Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 cents bij vooruitbetaling Groote letter» naar plaatsruimte, Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad, bjj abonnement. Sane circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht De herziening van de kieswet in Pruisen. Wat er van het wetsontwerp tot herzie ning van de kieswet voor den landdag van het koninkrijk Pruisen zal terecht komen en of er iets van terecht zal komen, is nog vol komen onzeker. De commissie van het hee renhuis heeft aan het einde van de tweede lezing het door haar gewijzigde wetsontwerp aangenomen met 11 tegen 8 stemmen, terwijl een lid zich van de stemming onthield. Maar daaruit is volstrekt geen conclusie te trek ken omtrent het besluit, dat 'het hoerenhuis zelf aal nemen over het wetsontwerp. Het positieve besluit, waartoe de commissie is gekomen, is slechts tot stand gekomen, door dat vier leden van de commissie, bebooren- de tot de zoogenaamde nieuwe, d. i. niet streng-conservatieve fractie, die de geno men 'besluiten als beslist onaannemelijk be schouwden, bij de eindstemming toch er voor hebben gestemd, alleen om te verhoeden dat het door het huis van afgevaardigden vast gestelde ontwerp zou moeten dienen als grondslag voor de beraadslagingen in de openbare zitting. Wanneer deze taktische overweging niet had gegolden, dan zouden de besluiten van de commissie bij de eind stemming verworpen zijn. Behalve dat voor de genoemde leden van de nieuwe fractie liet ontwerp onaannemelijk is, hebben name lijk eenige conservatieve leden in. de com missie tegen gestemd, want een deel van deze fractie verwerpt elke wijziging van het kiesrecht of verlangt althans, dat door de bepaling, dat voor verdere wijzigingen eene meerderheid van twee-derden in de beide huizen van den landdag gevorderd wordt, toekomstige verandering van het kiesrecht zal worden voorkomen. Die bepaling was door de commissie bij de eerste lezing in het ontwerp gelbrachtmaar tengevolge van het krachtige verzet van de regeering, die er een beslist „onaannemelijk" tegen liet hooren, is zij bij de tweede lezing mat 14 tegen 6 stemmen weer geschrapt. Deze zes stemmen vertegenwoordigen het gedeelte van de conservatieven, dat de wet onder alle omstandigheden verwerpt. Wanneer men dit alles in aanmerking neemt, dan zou men het zeer waarschijnlijk moeten achten, dat 'bij de behandeling van het ontwerp in de openbare zitting op 28 April het wetsontwerp zal worden verwor pen. Daarmee zou de zaak voor goed zijn afgedaan. Het is echter ook denkbaar, dat om taktische redenen ten slotte toch nog eene meerderheid zal worden verkregen om de terugzending van heit ontwerp naar het huis van afgevaardigden mogelijk te maken. Of er dan nog eene positieve uitkomst zal kunnen verkregen worden, staat te bezien. Groot kunnen de verwachtingen daarom trent niet zijn, wanneer men leest hoe de Köln. Ztg. zich uitlaat over den toestand. Dit blad schrijft „Aan de krachtige taal van den minister- president en het herhaalde verzet van minis ter von Melkte is althans diit te danken, dat ide meerderheid van de commissie heeft af gezien van haai* denkbeeld om aan het Prui sische kiesrecht in zijne tegenwoordige ge daante een eeuwigen duur te verleenen. Met Qiët prijgeven van art. 5 heeft het he er en - huis c-chter nog geen vrede gesloten met den m i niet er - presidentWat zijne commissie in de tweede lezing heeft aangenomen a's vermeende oplossing van liet vraagstuk der „Drittelung" (de verdeeling van het totaal der belastingopbrengst in drieën als grond slag voor de verdeeling van de kiezers in drie klassen), is evenzeer eene schijnconce6- sie, een vermomde aanneming van het be dui t van het huis van afgevaardigden, al6 Ihet met eene bespotting gelijlk te stellen voorstel uit de eerste lezing. Meer dan 5000 inwoners al6 grondslag voor de belasting- verdeeling te nemen, daartoe heeft men ook in de tweede lezing niet kunnen besluiten, ofechoon dit getal door den minister-presi dent als onvoldoende is aangeduid. Het voorstel, dat de heer von Bethanann be schouwt als een geschikte grondslag voor een compromis, en waarbij ooik die middenpar tijen zich zouden kunnen neerleggen, dat in plaatsen tot 20,000 inwoners de gemeente onverdieeld laat, in grooter© plaatsen distric ten aanneemt van 10 tot 20,000 inwoners, is verworpen. Men is geen stap dichtör bij elkaar gekomen. Dat geldt ook van de rege ling der vraag, hoe beschaving, ondervin ding en verantwoordelijkheidsgevoel naast het bezit in aanmerking moeten worden ge nomen. De sub-commissie, die zich met deze moei ei ij ke vraag zou bezag houden, heeft het zich gemakkelijk gemaakt; misschien h^eft zij ook na vebl over en weer praten haar Non possum us gezegdin ieder geval i6 zij teruggekeerd naar het magere vleeschpotje van de regeeringsvoordracht en heeft een gedeelte hersteld van datgene wat door stren ge critici uitgeplozen en door het huis van afgevaardigden eenstemmig verworpen was. Hoe uit deze dissonanten eene harmonie zal ontstaan, is dien leden van de commissie zeker zelf nog een raadsel. „Wat dë commissie aan de besluiten van het huis van afgevaardigden heeft veran derd', is dus ten dieele schijn, ten deele ver slechtering. \i ie van dë commissie van het aeeranlhuie had verwacht, dat zij met eigen gedachten, met nieuwe idëeën aan het wrak ke werk nieuw leven zou inblazen, ziet zich bitter teleurgesteldzij heeft aan het lijk giekwakzaLverdhet is voor het gezonde deel van het volk heden precies zoo dood als voor de beraadslagingen in het heerenlliuis. Of men in de openbare zitting van het heeren huis er in zal slagen het leven in te blazen, moet de 28. April leeren. Aan de verwach tingen is de bodem ingeslagen." Dultechland. In eene mededeeling van de Vossasc/he Ztg. wordt het uitzicht geopend op de in diening eerlang van eene zoogenaamde sterkstroomwet, die aan de stedelijke bestu ren groote beperkingen zou opleggen. In het departement van handel en bedrijf is men bezig aan de samenstelling van zulk een wetsontwerp, waardoor aan groote maat schappijen 'het recht zou worden verleend, zonder toestemming van de gemeentelijke autoriteiten den openbaren weg voor hunne electrisclie leidingen te gebruiken. Met het oog op de groote concurrentie, die daaruit vcor de stedelijke electriciteitswerken zou ontstaan, hebben de besturen van de groote steden in de Rijnprovincie, onder leiding van Keulen, besloten hierin gezamenlijk op te treden en met kracht op te komen tegen elke poging om een we ge na-echt, zooals de directie van de telegrafie bezit, ook toe te staan aan bijizomdere maatschappijen. Frankrijk. Aan het feestmaal, dat president Falliè- res den oud-president Roosevelt op het Elysée heeft aangeboden, heeft het niet ont broken aan vriendelijke woorden over en weer. De president roemde zijn gast als „den doorluchtigen man, die tegelijk een groot burger, een groot vriend van Frankrijk en een groot vriend van den vrede is." Na een woord van dank voor die woorden en den groet, aan mevrouw Roosevelt ge bracht, alsmede voor de ontvangst in Frankrijk, zeide Roosevelt „Gemaakt om elkaar te begrijpen en el kaar lief te hebben, zijn onze twee landen in het verleden van het eerste uur af elkaar genegen geweest, en zij zullen het, ik twijfel er niet aan, in de toekomst blij ven. Elk beschaafd menscb, die in Frank rijk komt, heeft iets te leeren, want Frank rijk is de bakermat van de moderne be schaving." P a r ij e, 2 4 April. Heden hebban in geheel Frankrijk de verkiezingen voor de Kamer piaat6. Tot het middaguur is er vol strekt geen incident voorgevallen, behalve te Erivaüle (district- Cognac), waar do burgemeester-voorzitter van het stembu reau door een kiezer gedood i6 met een re volverschot in het hoofd Tweede telegram. De moord, die gepleegd is op den maire van Eraville, moet tot oorzaak hebben feiten van intiemen aard. Van de leden der regeering zijn herkozen Chéron te Caen, Yiviani te Bourganeuf, Sar- raut te Narbonne, Dujardin-Beaumetz te Limoux Uit Saint-Etienne wordt bericht, dat te Cham'bon-Feugerolles betoogers de mairie vernielden ein in brand staken. Een briga dier van de gendarmerie werd gewond. In liet tweede district van Quimper zijn incidenten voorgekomen. Verscheidene per sonen werden gewond. Saint-Etienne, 24 April. In den loop van een verkiezingsstandje werd de maire aangevallen. Vijf gendarmes wer den gewond. Minister-president Briand werd herkozen met 8000 stemmen meerderheid. P a r ij s, 2 5 April. Uit de» te midder nacht bekende resultaten blijkt, dat geko zen zijn 17 conservatieven en nationalisten, 16 progressisten, 15 linker republikeinen, 60 radicalen en radicaal-socialisten. Er zijn 76 herstemmingen. Tot dusver is er nage noeg geen verandering. Tweede'telegram. De door het departement van binnenlandsche zaken om 1 uur voormiddags uitgegeven sta tistiek bevat de uitkomst in 196 dis tricten. Er zijn 61 herstemmingen. De reactionairen verliezen een plaats, de natio nalisten een, de progressisten vier; de re publikeinen winnen 5 plaatsen, waarvan de radicalen en radicaal-socialisten drie, de on afhankelijke socialisten een, de vereenigde socialisten een. Eene statistiek van Havas van half drie voormiddags geeft op als gekozen 37 liuker- republikeinien', 112 radicalen en radicaal socialisten, 12 onafhankelijke socialisten, 25 vereenigd socialisten, 27 progressisten, 10 nationalisten, 32 conservatieven en leden der action libérale. Herstemmingen 149. Derde telegram. De minister van financiën Cochery is herkozen te Pithi- viers. Om 2.45 heeft het departement van bin nenlandsche zaken eene nota uitgegeven, in houdend dat de uitslag in 364 districten be kend is. Gekozen 40 reactionairen, 17 na tionalisten, 76 progressisten, 27 linker re publikeinen, 89 radicalen en radicaal-socia listen, 8 onafhankelijke socialisten, 17 ver eenigde socialisten. Er zijn 139 herstem mingen. De nationalisten verliezen een plaats, de progressisten ook een. De linker republikeinen winnen vijf plaatsen, de radi calen en radicaal-social is ten eon, de ver eenigde socialisten twee. Volgens de door Havas ontvangen tele grammen was de stand om half vier voor- middags 458 resultaten bekend. Gekozen: 43 linker republikeinen, 126 radicalen en radicaal-socialisten, 15 onafhankelijke socia listen, 27 vereenigde socialisten, 30 progres sisten, 13 nationalisten, 38 conservatieven en leden van de action libérale. Aantal her sten min gen 166. V ierdetelegram. Om 4 uur voor middags waren gekozen 49 linker republi keinen, 138 radicalen en radicaal-socialis ten, 11 onafhankelijke socialisten, 30 ver eenigde socialisten, 35 progressisten, 13 na tionalisten, 48 conservatieven. Aantal her stemmingen 207. Jaurès is in herstemming te Albi. Oostenrijk. W e e ii e n 2 3 April. Het huis van afgevaardigden heeft in derde lezing zonder incident het leeningsontwerp van 220 mil- lioen ikronen aangenomen. Servië. De Pravda verneemt, dat de buitenland- sche reis van kroonprins Alexander niet geldt een bezoek aan den zieken prins Ar- senim te Parijs, maar ten doel heeft uit te visschen of een bezoek van Koning Peter in Parijs en in Rome uitvoerbaar zou zijn. Met dit doel zal do kroonprins aan presi dent Fallières en aan Koning Victor Ema nuel eigenhandige brieven van Koning Pe ter ter li and stellen. Rutland. De minister van financiën heeft zich den tijd, die verloopen is tijdens de besprekin gen om overeenstemming tusschen de rijks- doema en den rijksraad te krijgen over het herstel van de door de doema geschrapte posten voor het 'bouwen van oorlogsschepen welke besprekingen overigens zonder resultaat gebleven zijn ten nutte gemaakt om eenige inkomstpesten in de be-grootin g te verhoogen, waardoor de inkomsten met 124 millioen zijn gestegen. De minister heeft den voorzitter van de rijksdoema hier van mededeeling gedaau en daarbij onder diens aandacht gebracht, dat ook als de ge schrapte posten voor het bouwen van oor logsschepen hersteld werden, de begrooting zonder tekort zou sluiten. De Rjetsch en de Nowoje Wremja berich ten, dat in Petersburg eene nieuwe revolu tionaire militaire organisatie is ontdekt. De politie heeft op het Newsky-prospect een van zijne verbanningsplaats te Jak-oetsk ge- vluchten terrorist ontdekt, bij wien papie ren gevonden werden, waaruit het bestaan van die organisatie bleek. Aan het hoofd daarvan stond de scheepsbouw-ingenieur Kosteiiiko, die in den nacht gevangen geno men en in de Peter Paulsvesting opgesloten werd. De bij Kostenko in beslag genomen papieren brachten de politie op het spoor van nog vele andere leden, waaronder ook de staatsraad Swjatlowsky en zijn zoon, een student. In verband daarmee weiden nog vele andere arrestatiën verricht. Turkije. Konstantinopel, 23 April. De sultan lijdt aan een lichten aanval van mazelen. Zijn algemeene toestand is vol strekt niet verontrustend. Tweede telegram. Het bulletin, dat van den toestand van den eultan ie uit gegeven, houdt in, dat de temperatuur is 38.7 graden, de pols 102. De ziekte volgt dien normalen loopde algemeen© toestand! i6 zeer bevredigend. Van eene anidere zijde bericht men, dat de sultan sterk is aangetast door albuminu ric (waterzucht, gepaard met loozing eener eiwitstof bevattende urine). Konstantinopel^ 23 April. Laufti bey, eerste kamerheer, verzekert, dat do Sultan uitsluitend lijdt aan goedaardige mazelen De algemeene toestand is uitste kend. Laufti verklaart beslist, dat de Sultan «iet door eetn organische ziekte ie aange tast. De Turk&ohe troonisopvolger, Joessoef Izzaddin Effendi, zal omstreeks half Juli eene reis ondernemen naar Europa. De troonsopvolger is de oudste zoon van sultan Abdul Aiziz en staat in het 53e levensjaar. Zijne reis i!s, met het oog op de afzondering waarin vroeger de Turiksche troonsopvolgers werden gehouden, eene aanwijzing van de verandering, die zich in het Turksche rijk heeft voltrokken. Joessoef Izzeddin is in den laatsten tijd steeds meer op den voorgrond getredenhij nam deel aan de feestelijk heden, die naar aanleiding van d© bezoe ken der Koningen Ferdinand en Peter ge geven werden, en kwam hiérbij dn aanraking met de vertegenwoordigers van de vreemde staten, die hem bezoeken brachten. Konstantinopel, 23 Maart. Bij de behandeling van de begrooting zeide de minister van financiën, dat Turkije thans voor het eerst eene begrooting zonder schuld heeft en dat er bovendien nog twee millioen T. p. in kas is. De regeering is van plan een patent voor vreemdelingen in te stellen en hoopt, dat de mogendheden dit zullen goedkeuren. De regeering zal niet- overgaan tot een protectionistische politiek; zij zal voort gaan met het sluiten van handelsverdragen over de tarieven, en hoopt, dat de mogend heden daarvoor te vinden zullen zijn. De minister kondigde een hervorming van het muntwezen aan. Konstantinopel, 24 April. 10,000 Al'baneezen zijn sedert gisterenmor gen bij Stimilia in gevecht met acht bat-ail- lon6. Bijzonderheden ontbreken. Konstantinopel, 24 April. Een regeeringsberie/ht meldt, dat een ge vecht tusschen de Albaneeoen en de troe pen 'heeft plaats gehad te Djakova. De Albaneezen verlangen eene algemeene am nestie. De Albaneezen hebben bij Deliohi- tach een trein, komende van Uskub, tegen gehouden zij namen een gendarm© en acht soldaten gevangen. De troepen verjoegen de Naar htt Bt\gtU*h 32 va* C. N. »n W. M. WILLIAMSON. De prins was heel vriendelijk tegen de twee „avonturiers", uit vrees dat zij hun belofte zouden vergeten om zijn auto naar Tenda te slepenMaida was vriendelijk te gen iedereen omdat een mannenklooster het meest gelijkt op een vrouwenkloostersir Ralph en de prins waren beiden vriendelijk tegen mamaen het Ontbijt (iik spel het met een hoofdletter, dan lijkt het gewichtiger) was vriendelijk tegen het arme meisje, dat niemand zou gehad hebben om mee te spe len, indien niet ieder een speelbal van haai was geweest zonder dat zij zelf het begrepen. Daar de monnik weigerde iets te rekenen voor ons logies en vertering, waren wij al dien tijd zijn gasten geweest; en de prins had nogal aanmerkingen op de koffie ge maakt! Sir Ralph overhandigde hem een gift voor liefdadige doeleinden, welke hij aannam, en als gevolg konden wij afscheid van hem ne men zonder ons als landloopei's te gevoelen, die voor een nacht hun tenten hadden opge slagen in een andermans schuur. Omdat onze auto die van den prins moest trekken en Tenda maar op drie mijlen af- stands lag. besloten Maida en ik om te wan delen. Sir Ralph wandelde mot ons mede, en d? prins keek of hij zich gaarne bij ons had gevoegd, maar na ons gesprek voor het ontbijt begreep hij natuurlijk dat zijn plaats bij mama was. In gewone wandelschoe nen is zij vijf duim kleiner, dus spreekt het vanzelf dat heuvels beklimmen geen werk voor haar is; gelukkig wist de prins haar te overreden in de tonneau van zijn wagen plaats te nemen, toen het ding den steilen witten weg opkroop achter meneer Barry - more en den Panhard, zoo langzaam dat hij er gen akkelijk naast kon loopen. Sir Ralph sprak met Maida op onzen tocht achter de beide motors, en ik vroeg mezelf af of het niet al te vrijgevig van mij was geweest, den prins geheel aan mama af te staan. Niet dat ik naar hem persoonlijk ver langde, maar ik verlangde naar iemand die naar mij zou verlangen, en daar dat verlan gen niet bevredigd werd, beweerde ik moe te zijn, e.i op een drafje wegloopend, vroeg ik aan meneer Barrymore of het hinderen zou als ik naast hem zat. „Volstrekt niet," luidde zijn antwoord met zulk een vriendelijiken glimlach, dat 'net mij zeer speet geen zeventien te zijn. Dan zou hij niet op die toegeeflijke, verve lende manier tot mij spreken, welke volwas sen menschen altijd gebruiken als zij zich met kinderen onderhouden.. Had hij maar geweten dat ik evengoed in staat was hem te onderhouden Helaas, ik was dertien en het slachtoffer van mijn lange vlechten en korte rokken. „Houdt u van automobielen?" vroeg hij. „Ja", zei ik. „En het is mooi weer. En ik wil liever reizen dan naar school gaan. En ik vind Europa bijna zoo mooi als Ame rika. Zie zoo, nu behoeft u me deze vragen niet meer te doen en kunt u dadelijk be ginnen met iets, wat u werkelijk graag zoudt willen weten." „Als u zoo kieskeurig is, moet ik eens even nadenken", kwam Qiet hem lachend over de lippen. „Misschien wint het tijd als ik enkele on derwerpen aan de hand doe, want wij zijn zeker al spoedig te Tenda, ofschoon de auto van den. prins zoo groot is als een huis en deze heuvel zoo steil als een der zijkanten. Wou u iets vragen over mama's verleden?" „Goede hemel, wat denkt u wel van mij 1" riep meneer Barrymore vol verontwaardi ging- „Dat weet ik nog «iet, ofschoon de prins heel wat over u gesproken heeft." „Heeft hij werkelijk? Wat weet hij van mij?" Onze prachtige chauffeur werd plotse ling zoo rood, dat onwillekeurig de gedachte bij me opkwam of de prins de schaduw van een schijn van waarheid had gevonden., toen hij hem voor een avonturier uitmaakte. Was het maar waar; dat zou zoo romantisch we zen, graag had ik willen zeggen „Het doet er niet toe, mijn beste, jonge heer. Heb je iets omtrent je persoon te verbergen, des te meer zal ik van je houden." Maar in werke lijkheid zeide ik onkel dat- de prins veel meer belang stelde in. het verleden van an dere menschn, dan hij, meneer Barrymore, scheen te doen. „Mijn toekomst acht ik meer interessant dan mijn eigen verleden of dat van ande ren", luidde zijn repliek. Toch scheen hij me wat afgetrokken toe, als pijnigde hij zijn hersens om na te gaan wat de prins kon gezegd hebben. Blijkbaar was hij veel te trotsch om het mij te vra gen. „U is zelfzuchtig", beweerde ik. „En ik zie van het plan af om u te amuseeren met allerlei anekdotes uit mijn verleden of dat van Maida." Bij de laatste woorden veranderde zijn profiel. Ik kan niet zeggen zijn „gezicht", want zijn aandacht was veel meer gevestigd op het. stuurrad dan vleiend was voor mij of noodig om heuvelopwaarts te gaan. Zou de visch in dat laatste kleine stukje aas bij ten? Ik was er erg benieuwd naar. De prins zou dadelijk toegehapt hebben, maar meneer Barrymore, hoewel geen anderen titel voe rend dan dien van chauffeur, is meer gentle man in zijn pink dan de prins in zijn ge- heele lichaam Hij moge dan een avonturier wezen, in geen geval behoort hij tot het soort die ondeugende, kleine meisjes uitlioo- ren over de omstandigheden van haar nabe staanden. „Ik ben enkel in het heden, van u en juf frouw Dcstrey betrokken", zei hij een mi nuut later „En het heden wordt zoo snel liet. verle den, is liet niet Eigenlijk duurt het heden niet veel langer dan een minuut; al de rest is verleden en toekomst." „U hebt meer toekomst voor u dan een van het gezelschap." „En die arme Maida het minst." Een halve seconde vergat hij het stuur om mij een blik toe te werpen, waaruit ik duidelijk las hem eindelijk aan mijn haak te hebben. „Waarom zegt u dat?" Zijn toon was heel scherp. „Oho! U stelt dus niet enkel belang in uw eigen toekomst, maar ook nog in die van een ander." „Wie kan laten zich te interesseeren voor de hare?" „U kijkt alsof ik voorspelde dat zij biu- neii kort aan de tering zal sterven. Zoo slecht staat het nog niet met. haar toch, hoe mooi Maida ook is, zou ik niet graag in ha'ar plaats willen wezen, tenzij wij van ziel konden wisselen. Het zou voor Maida veel gemakkelijker zijn, indien zij de mijn© had in deze wereld en de hare in de vol gende." „Zulk een gesprek stemt iemand naar- geestig," zei meneer Barrymore, zelfs een vreemde als ik, wanneer u steeds sombere schaduwen profeteert voor één die zonnig geluk verdient. Gisteren zeide u iets van dien aard tegen Morray. Ik dacht dat het maar scherts was." „Neen, maar Maida acht de schaduw niet .somber, anders zou ze die niet „omhelzen", als dat het juiste woord1 er voor is. Mama en ik hoopten diat een reis door Europa haar van idee zou doen veranderen, maar dat was nog niet het geval den laatsten. keer toen ik er haar naar vroeg. Zij vond1 Parijs heel aardig, wat niet wegnam dat zij heimwee had naar dat nare, oude klooster waar zij werd grootgebracht en waarin zij zich over een jaar zal laten begraven." Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 1