m\ 306. Eerst© Blad. 8m Jaargang* Zaterdag 30 April 1910. BUITENLAND. BINNENLAND. AMERSFOORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem franco per post - 1.50. Afzonderlijke nummer;- - 0.05. IX: o Courtin» -verschijn dagelijks behalv op Zon- en Feest dagen. Advertentiënmededeelingen enz.gelieve men vóór 11 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels f 0.50, Elke regel meer - 0.10, Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 cents bij vooruitbetaling Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren iu dit Blad, bjj abonnement. Eene circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht. De aanneming van de begrooting in Engeland. De Engelsche begrooting voor het dienst- jaar 1909/1910, die verleden jaar aanlei- ding heeft gegeven tot een zoohevigen strijd, waarvan de gevolgen nog lang zullen nawer ken, ie thans voor goed onder dak. Giste- I ren heeft de Koning zijne bekrachtiging kunnen verleenen aan de door de beid© foui- Z3ij van het parlement aangenomen wet op -de middelen. Zoo hevig in liet vorige jaar de strijd is geweest, zoo kalm is ditmaal alles gegaan. I Enkele dagen zijn dezen keer voldoende ge weest om in het lagerhuis de begrootingswet door alle stadia der behandeling heen te brengen. Het hoogerhuis had daarvoor niet j meer noodag dan één dag. De bierbrouwers en de vergunninghouders, de mannen van „the trade", hebben zich nog uitgesloofd om het hoogerhuis te bewegen, de begroo tingswet wederom te verwerpen in een ver zoekschrift, dat van 2 millioen handteeke- 1 ningen was voorzien, hebben zij daarop aan- I gedrongen. De Lords zijn daarop echter niet ingegaan zij hebben ook de verzoeking I weerstaan, om opnieuw uiting te geven aan I hunne bezwaren tegen het product van wet geving, dar in deze begrootingswet ie be- j lichaamd. Lord Lansdowne heeft als leider van do oppositie zich bepaald tot het afleg gen van de verklaring, dat, nu aan het ver langen van het hoogerhuis wae voldaan en de kiezers in de gelegenheid waren gesteld hun oordeel uit te spreken over het.finan cieel e beleid van de tegenwoordige regee ring zooals dit zich in deze begrootingswet had doen kennen, d,ie beslissing werd ge accepteerd. De Lords hebben zich neerge legd bij de ten tweedon male door de Com mons aangenomen begrootingswet. In hoofdzaak komt de nu afgekondigde wet overeen niet het verleden jaar door het lagerhuis aangenomen ontwerp. Enkele wij zigingen zijn er in aangebracht de belas ting van de pachtgoederen is verminderd en ook de belading op de waardevermeerdering van den enkel voor den landbouw gebezig- <bn grond is vervallen. Dat zijn concessiën, die aan liet' geheele Vereenigde koninkrijk ten goede komen en volstrekt niet alleen ten gunste van de Teren zijn gedaan. In zooverre kan men zeker niet spreken van een tusscbeu de regeering en de Iersche partij gesloten handel, waarvan het tot stand komen van de begrooting de vrucht is geweest. Namens de regeering heeft lord Crewe in het hooger huis ten stelligste ontkend, dat er van een tusschen de regeërihg en eene politieke partij gesloten handel sprake kon zijn. Lord Lansdowne, diie verzekering aanvaardende, meende niettemin te kunnen spreken van eene capitulatie van de regeering voor eene partij Hiermee was natuurlijk bedoeld de Ier- sche partij, de nationalisten die zelfbestuur voor Ierland op hunne vaan hebben geschre ven. Voor die partij is het hoogerhuis d e vijand, dio onschadelijk moet worden ge maakt indien er iets van homerule zal kun nen komen. Maar evenzeer is het de groote grief, die de partij, waaruit de tegen woordige ï-egeering is voortgekomen, tegen de Lords heeft, dat dezen stelselmatig all© groote maatregelen, die zij wil verwezen lijken op wetgevend gebied, afstemmen. Wanneer de regeeringspartij en de Iersche partij gezamenlijk den strijd voeren tegen het hoogerihuis, den gemeenschappelijken vijand, en gezamenlijk vaststellen hoe zij dien strijd zullen voeren, dlan geeft dit nog geen aanleiding om de regeering het verwijt naar het hoofd te slingeren van capitulatie voor de Ieren. Maar dat is zoo ongeveer het •zwaarste verwijt, dat men aan oene Engel sche regeering kan doen, en de oppositie zou niet gaarne afzien van de gelegenheid om er gebruik van te maken, daargelaten of het. gegrond i6 of niet gegrond. Hierin be slissen overwegingen van partij -taktiek Eveneens bracht de partijitaiktiek pw, dat de oppositie in het lagerhuis haren steun verleende aan het voorstel, dat. dour O'Brien namens de groep der onafhankelijke natio nalisten werd gedaan tot verwerping der begrooting. Dat voorstel 6trekte om te ver klaren, dat de indiening van dit begroo- td'ngBontwerp reeds groote schade had ge daan aan meer dan één talk van Iersche nijverheid en het vertrouwen van de nieuwe grondbezitters in hunne toekomst ernstig had geschokt, terwijl hot voorts de reeds buitensporige lasten van Ierland onrecht vaardig verzwaarde; het was dus van zuiver Ierecho strekking, hetgeen intusschen de op positie niet weerhield tot den laatsten man. er voor te stemmen. Men ziet. Meruit hoe overwegend de rol is, die de Iereche leden thans in het Engelsche parlement vervullen. Met de afkondiging der begrooting van het vorige jaar is eene etappe afgelegd van den moeielijken weg, dien de liberale regee ring irr Engeland heeft te gaan. Nu komt het er op aan de volgende moeilijkheid te boven te komen en den strijd tegen het hoo gerhuis zelf te voeren. Maar vooraf zal de strijd eene korte poos blijven rustenhet parlement heeft tot den 26en Mei vacantia genomen. Duitschland. De rijkskanselier en Pruisische minister president von Bethmann-Hollweg heeft in de rede, waarmee liij in het heerenhuis het standpunt van de regeering in de kwestie der herziening van de kieswet uiteenzette, op den voorgrond gesteld, dat hij van de politiek van het uitschakelen eener partij volstrekt geen vriend was. Hij wa.s gewoon met alle partijen zakelijk samen te werken en deed dat gaarne, maar men moest van hem geen politiek verlangen, waarbij hij ■zich zelf en de regeering uitschakelde. Daarna sprak hij zich aldus uit over het aanhangige wetsontwerp „Een groot deel van u, mijne heeren heeft in de commissie de mcening voorge staan, dat grondwetswijzigingen aan bezwa rende voorwaarden moesten worden gebon den, opdat de regeering niet op een goeden dag zich te toegevend zou kunnen toonen voor wenschen naar democratische verande ringen van liet kiesrecht. Nu, mijne heeren, tot zulk eene toegevendheid vervalt eene regecring, die niet meer let op de hand having van haar gezag. Ik zal, zoolang ik de eer heb op deze plaais te staan, niet met een 6lecht voorbeeld voorgaan. Wanneer ik dus in uwe commissie de lijn heb aange wezen tot waar de regeering kan volgen, dan is dat geschied omdat eene grondwets verandering van de ernst en de beteeken is ■dér "hu aanhangige niet kan worden ge dragen door partij-con6tellatiën alleen, maar omdat zij tegelijk verdedigd moeten worden door de vrije overtuiging van de regeering. Dan alleen althans ben ik in staat de ver antwoordelijkheid te dragen. Omdat echiel de regeering zoo denkt en 'besloten is daar aan vast te houden, omdat het voor haar plicht is ook aan den door de besluiten van het huis Van afgevaardigden gewijzigde» grondslag van de wet een duurzaam karak ter te geven, daarom heb ik, om eens het punt naar voren te brengen dat tot een hoofdpunt is geworden, in de kwestie van de „Drittelung"-distrieten de grenslijnen aangegeven, met welker inachtneming voor de regeering het lot van de wet onafschei delijk verbonden is. Met uwe commissie heeft de regeering daarop er aan gewerkt, eene. aan deze eisclien beantwoordende for- muleoring te vinden. Zij ziet die in het vuorstel-Schorlemer. Ik hoop, dat dit huis zal erkennen, dat deze formuleering zich streng er aan houdt, zonder eenige overdrij- \ing voor het noodige eene zakelijk doel matige uitdrukking te vinden. Wanneer gij echter gezind mocht zijn dat te erkennen, dan houd ik mij ook voor gerechtigd tot u het dringende verzoek te richten, tot dit voorstel toe te treden en daarbij op dit hoofdpunt aan de besluiten van de com mis sie en aan de voordracht eene wat bet ge heel en de onderdeelen 'betreft aanneme lijke gedaante te geven". Het voorstel, voor welks aanneming de regeering hier opkwam, was gedaan door baron von Schorlemer-Lieser, den öberprn- sident van de Rijn pro vincie. Het bepaalde voor de „J.)rittelungs'!-districten d. w. z. de districten waar de totale som van de be lastingen, door de bewoners opgebracht, in drie gelijke deelen wordt gedeeld, en, naar aanleiding daarvan, de kiezers naar het be drag van hunnen aanslag in de drie klas sen worden gerangschikt dat eene ge meente van niet meer dan 10,000 inwoners (de commissie had besloten 3000 inwoners) één district vormt en dat in grootere ge meenten voor elke 20,000 inwoners een dis trict meer gevormd wordt. Het heerenhuis beeft dit voorstel aange nomen en daarmee aan den wenBch der re geering voldaan. Berlijn, 29 April. Het hoerenhuis iheeft met 140 tegen 94 stemmen het wets ontwerp tot wijziging van de kieswet aange nomen in eon vorm, beantwoordende aan het door den rijkskanselier aangegeven richt snoer Prof. Adolf Wagner, die door den bond. van evangelische werkiiedenvereenigingen tot eerelid is benoemd, heeft dit aangeno men met een brief, waarin deze zinsnede de aandacht verdient „Het doei en de wegen van do evange lische arbeidersbeweging keur ik goed en ik wensch daaraan liet best© succes toe. Maat houden is ook bier het juiste. De ar beiderswereld heeft recht voor hare belan gen op te komen, aandeel te nemen aan den materieelen en cultureelen vooruitgang, maar zij moet zich daarbij ook steeds er van bewust blijven, dat ook de arbeider een lid van het nationale en tot eenheid gébrachte geheel is, het geheel welks wel en wee ook do zijnen zijn". De Strassburger Neue Zeitung deelt mede. dat de Keizer tijdens zijne aanwezigheid in Straatsburg zich heeft uitgelaten over de toekomstige constitutie van Elzas-Lothorin- gen en zijne vreugde er over uitgedrukt,' dat deze zaak nu ter hand zou worden geno men. Hij sprak de meening uit, dat het laud zijne eigen zaken zelf moest behartigen. Over den vorm van de constitutie drukte de Keizer als zijne meening uit, dat er van de oprichting van eene nieuwe dynastie geene sprake kou zijn. Hij, de Keieor, zou landsheer van Elzas-Lotharingen blijven. Het blad voegt hieraan toe, dat men wel mag aannemen, dat het tegenwoordige ambt van stadhouder ook in de nieuwe constitu tie zal worden behouden. Over de wijze, waarop de verkiezing voor liet wetgevend lichaam zal worden geregeld, zijn geene be slissingen genomen. Frankrijk. Givers, 29 A pr i 1. Naar aanleiding van het gebeurde bij de Kamerverkiezingen, hebben 21 leiden van den gemeenteraad en de adjunct-maires hun ontslag genomen. Twee raadsleden hadden reeds vroeger be dankt. Italië. Vorst Albert van Monaco heeft te Rome in de groote zaal van het Collegio Romano eene voordracht gehouden over de vorde ringen van de oceanografie, die o. a. werd bijgewoond door den Koning en de Ko ningin, prinses Xenia van Montenegro, mi nister-president Luzzatti en verscheidene ministers en vice-staatsseeretarissen. De vorst wees in zijne rede op de tank van Ita lië om, wegens zijne geografische ligging, de oceanografie te bevorderenhij schetste de vorderingen van de oceanografie en het belangrijke aaindeel, dat de hertog der Abruzzen en andere Italiaansche geleerden daarin hadden. Het geografische genootschap kende den vor&u de groote gouden medaille toede Koning, als wiens gast hij te Rome vertoeft, benoemde hem tot ridder van de Annuii- ziata-orde. In de kringen van het Vaticaan wordt het den vorst euvel geduid, dat hij als regeerend. katholiek voi-st in zijne plicht jegens den Paus te kort fs geschoten, door naar Rome .te komen en als gast in het Quirinaal te vertoeven, waardoor de onver vreemdbare rechten van den Paus zijn ge schonden. Rusland. Helsingfors, 29 April. De ten toonstelling van Japansche schilderijen te Abo, is op bevel van den gouverneur-gene raal gesleten, omdat de tentoongestelde schilderijen beleedigend waren voor liet Russische leger. Turkije. Saioniki, 29 April. De troepen hebben den ingang van den Katschanvkpas •bezeft. De Arnauten trokken zich in de grootste wanitorde tenig in heit gebengte. Kon is tan tin opel, 2 9 April, i Volgens die hedenavond ontvangen telegram men duurt het gevecht in dien Katscbanik- i voort'. De Arnauten trachtten te ont snappen, maar de Turkeche troepen verhin derden dit. Tweede telegram. Eene rogee- ringsmededeeling houdt in, dat de rebellen, nadat zij den Kateclianik-pas hadden ver laten, trachtten te vluchten in de richting van Moraira. Dit werd hun echter belet. De Albaneesche beweging neemt steeds meer het karakter aan van een ernstiger veldtocht. De regeering te Konstantinopel heeft bevel gegeven tot mobilisatie van nog 8000 man meer buiten de reeds gemobiliseer de 16,000 man. In 't geheel worden voor- loopig 45,000 man op de been gebracht, maar de Porte is besloten tot het uiterste te gaan. De Albaneezen gaan voort zich bij Ipek en Djakowa te con centree ren. Naar den pas van Katschanik, een van de gewichtigste stellingen, die de Albaneezen met groote volharding verdedigen, zijn drie bataillons, eene batterij artillerie en ©ene sectie mitrailleuses onderweg, terwijl naar Ferissowitsch 13 bataillons, 5 batterijen en 4 escadrons kavallerie gezonden werden. De militaire toestand van het oogenblik in Albanië is, volgens een bericht van de Köln. Ztg. uit Konstantinopel, aldus: In het vertrouwen op de sterkte van zijne troo- pen en op de schijnbaar vreedzame bedoe lingen van de Albaneezen, is do bevelhebber van de troepen Chefket Torgut Pacha in den val van Ferissowitsch gegaan. Nu is hij door de Albaneezen ingesloten, want deze staan bij Lipljan, Gilan, Preschowo. Ku- manowo, Elbassan, Katschanik en Tscher- noljewa. De Turksche troepeui zijn omstreeks 20,000 man sterk. In eene week komen er nog 15,000 man redifbroe-pen in Albanië aan. Nu de toestand verergert, is er sprake van, dat Djavid Pacha, die in het vorige jaar de straf expedition in Opper-ALbanië heeft geleid, met hot opperbevel zal worden be last. Kreta. Volgens ©ene uit het Fransche departe ment van buitenlandsche zaken afkomstige mededeeling, hebben de vier Kreta bescher mende mogendheden besloten door hunne consuls vertoogen tc richten tot de regee ring van Kreta betreffende den eed van huldiging, dfion de Kretenaischo afgovaar- diigden willen afleggen aan den Koning van Griekenland en, om nadruk te verleenen. aan deze vertoogenoorlogsschepen naar Kanea te zenden. De Fransche regeering heeft aan den pant serkruiser Jules Michelet last gegeven, zich voor vertrek gereed te liouden. Dit staat blijkbaar met dozen maatregel in verband. Marokko. P a r ij s, 2 9 April. Aan de Temps wordt uit Tanger geseind: Naar aanleiding van een nota van den Franschen gezant aan Moeley Bafid, waarin wordt verlangd dat de gedlane beloften zullen worden ge stand gedaan., heeft de Sultan voldbening go- geven op eenige punten en beloofd, dat binnenkort Frankrijk op andere punten zal worden voldaan. Perzié- Teheran, 29 April. (Petersburgsch Telegraaf agentschap.) Het Medfejlis (parle ment) heeft het wetsontwerp op de binnen- landsche loendng in den vorm eener emissie van stukken ter waarde van 10 toman en rentende 6 goedgekeurd. De Sipahdar heeft in het Medsjlis een wetsontwerp inged/iend omtrent de vorming van een gematigd kabinet. Oost-Azië. Op initiatief van Russische en Japansche kooplieden, heeft zich te Charbin eene Rus- sisch-Japansclie vereeniging gevormd, die zich tot taak heeft gesteld de wederzijdsche toenadering van de beide natiën. Als mid delen hiervoor zullen worden aangewend het aanleeren der talen, de studie van de cultuur en het economische leven der beide volken en de bevordering der ontwikkeling van do h andelsbetrekki n gen Vereenigde Staten. New- York, 29 April. Een bericht uit Chicago meldtt, dlat de Cihicago-Millwau- koe—Saint- Paul en versoheddlem© andere spoorwegen Maandag dé vrachten van talrij ke gewichtige artikelen vertoogen met 10 a 20 pet. illerlM. Bij de voorstelling iu de Parijsche groote opera is president Roosevelt weer bet voorwerp geweest van geestdriftige ova ties van liet publiek. Bij de opvoering was ook tegenwoordig de Servische kroonprins, die zich iu de pauze achiter het tooneel in da dansfoyer begaf. President Roosevelt echter leende aan de uitnoodiging om zich ook daarheen te begeven geen gevolg als „gehuwd man van principes"! In een dorp in Zevenburgen is een schoolmeester door eenige jongens, wien hij strafwerk opgegeven had, in den avond overvallen en vermoord. De Staatscourant van Zaterdag 30 April bevat o.a. de volgende Kon. beslui ten op verzoek eervol ontslagen als adjunct- administrateur aan de artillerie-inrichtingen V. B. M. v. d. Bergh benoemd tot notaris te Barneveld D C. van Nimwegen, notaris te Middelburg; op verzoek eervol ontslagen L. J. F. A. Schmid, als notaris te Enschede; benoemd tot regeerings- gedelegeerde op de in Juli 1910 te Londen te houden inter nationale conventie betreffende de samen stelling van een catalogus van wetenschap pelijke werken dr. D. J. Korteweg, hoog leeraar te Amsterdam op verzoek eervol ontslagen mr. F. J. van Lanschot, als sclioolopziener in het arro ndiissemeait W aalwijk (herbenoemd ttot schoolopziener in het arrondissement Groenlo dr. J. J. Molhui zen te Stad-Doetinchemtot schoolopzie ner te Schiedam J. v. d. Laan Nzn. te Rot terdam op verzoek eervol ontslagen dr. J. W R Tilanus als lid van de Commissie van Toe zicht en beheer op de Rijkskweekschool voor vroedvrouwen te Amsterdam benoemd tot burgemeester van Zierikzee mr. D. v. d. Vliet; benoemd tot directeur van het postkan toor te Scheemda Ch. E. A. Vries, com mies der posterijen en telegrafie 2e klasse; op verzoek eervol ontheven van het be heer over het- post- en telegraafkantoor te Voorschoten J. J. C. do la Sablonière van Eelde, directeur van <Iat kantoor en is hij benoemd tot hoofdcommies der posterijen. benoemd tot leeraar aan de Rijksland- bouwschool te Wiageningem L. Brocx te Bennekom aangewezen als voorzitter van het collego van directeuren van de Rijkslandbouw- proefstations F. F. Bruijning Jr., directeur van het Rijkspompstatdon voor zaadcontrole te Wageningen benoemd tot regeeri ngs vertegenwoordiger op het 30 Med en 4 Juni te Berlijn te hou den 5e internationale Ornithologische Con- gresMr R. baron Snouckaert van Schau- hurg, te Neerlangbroek. dr. J. M. Butti- kofer te Rotterdam en prof. dr. J. Ritzema Bos te Wageningen., respectievelijk voor zitter en bestuursleden van de Nederland- sche Ornithologische Vereeniging benoemd tot regoeriiigsvertegemwoordiger op het van 20 tot 23 Mei te Brussel te hou den Congres international d'agronomie tro pical e prof. dr. M. Treub, oud-directeur van landbouw in Ned.-Indië; mr. J. W. Tijsma. advocaat en procureur te Leeuwarden, is, met intrekking van zijne bij Kon. besluit van 15 April 1910, no. 20. gedane benoe ming tot plaatsvervangend' griffier bij den raad van beroep (ongevallenverzekering) aldaar, tijde lijk belast met de waarneming van liet ambt van griffier bij gemelden raad; goedgekeurd is, dat aan L. H. Houbiers, bur gemeester der gemeente Sinrpelveld, op zijn ver zoek, met ingang van 1 Juli 1910 eervol ontslag is verleend als secretaris dier gemeente; toegekend de aan <1© orde van Oranjo-Nassau verbonden eere-medaille in brons, aan G. Fite- laar, blikslager bij de Dordrechtsohe Metaalwa- renfabriek, voorheen weduwe J. Bekkers en/ Zoon, te Dordrecht op haar verzoek, wegens physieke ongeschikt heid, met ingang van l Mei" 1910, eervol uit 's lands dienst ontslagen, onder toekenning van pensioen, mevrouw M. H. J. Steens Zijnen, gebo ren baronesse van Heerdt, laatstelijk hulponder wijzer bij het openbaar Europeesch lager on derwijs in Nederl.-Indië; °P zijn verzoek, wegens physieke ongeschikt heid, met ingang van 1 Mei" 1910, eervol uit sands dienst ontslagen, met toekenning van pen sioen, de Oost-Indische ambtenaar met verlof J. H. Stroband. laatstelijk onderwijzer der derde klasse bij liet openbaar Europeesch lager onder wijs in Nederl.-Indië. H. M. de Koningin-Moeder heef he den voorm. tegen 11 uur, den oud-presi dent Roosevelt mot echtgenoot© en kinde ren in een gewone audiëntie ontvangen. II M. de Koningin heeft den heer Roosevelt aangeboden om gedurende zijn verblijf in de Residentie met zijne familie gebruik te maken van oen hofrijtuig uit de Koninklijke stallen. Julianadag in da Residentie. Men meldt ons uit '6 Gravenhage van gisterenavond Op waardige wijze werd precies om twaalf uur de verjaardag van prinses Juliana be groet door een tallooze menigte, die op den oproep van het Haagsche Comité voor volks feesten was saamgestroomd op het Plein 1813, dat door alle straten die er op uit kwamen ordelijk en rustig werd gevuld, dank zij de politiemaatregelen, onder toe zicht van den hoofdcommissaris van politie door den hoofdinspecteur J. G. van Hoorn genomen. In het midden van het plein, dat voor de koninklijke militaire kapel was vrijge houden, stonden in afwachting van de komst der muziek eenige leden van het Haagsche comité met hun dames, w. o. de heeren Driessen en Van der Heyden. Met stille trom kwam de kapel onder aan voering van den heer Bouwman even voor middernacht aan en, zooals gezegd, precies op tijd klonk het Wilhelmus volgens de als authentiek beschouwde toonzetting over de thans eerbiedig zwijgende menigte. Vervolgens werden Valerius Danklied, het Wien Nêerlands Bloed en Nun danket Alle Gott ten geboore gebracht, waarna de heer Driessen den dank van het comité aan den heer Bouwman overbracht. Morgenavond naar men weet Bioscoop- vertooning in de Maliebaan, eveneens op uitroodiging van het Haagsche Comité, doch reeds hedenavond waren velen naar de proefneming komen zien. De parade, welke heden ter gelegen heid van den verjaardag van H. K. H. Prin ses Juliana zou gehouden worden, zal we gens onvoldoende sterkte van het garnizoen niet doorgaan. Eenige Hoogero Burgerscholieren lie pen Vrijdag namiddag door de straten, ge tooid met Oranje-kleurige papieren, waarop stond te lezen „Waarom krijgen wij mor gen (den Juliann-dag) geen vrij?" IT. M. de Koningin-Moeder bracht gisterenmiddag een langdurig bezoek aan de Haagsche Ambachtsschool te 's Graven hage. Een monument ter herin nering aan de geboorte van Prinses J u 1 i i. n a. Men meldlt ons uit 'e Gravenhage 7oo als men zich herinmeren zal had zich hier ter etede een comité gevormd tot op richting van een monument ter herinnering aan do geboorte van Prinses Juliana. ITct monument- dat opgericht zal worden, «vn gelijk het bestuur zich voorstelt den 31. Augustus op den verjaardag van H. M. do Koningin zal worden onthuld, zal bestaan in oen, uit oen cirkelvormig waterbekken, oprijzende, door een voetstuk gedragen, wij den kelk. die met bloemen gevuld zal zijn. Deze kelk, van eenvoudig groot profiel, rust- in het midden op een zuilvormigen drager, en aan den omtrek op vier korte colon netten, die te zamen hun dragende

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 1