Uit den omtrek. STADSNIEUWS. Zon- gaat daar nten- wor- het de ge" •aeks •heid Ct. t <h evr. Bij die gelegenheid erkende H M. de Ko- p.gin- zijn verdiensten, door hem te be amen tot ridder in de orde van Oranje- •SSftU. Do overledene was jarenlang diaken der aalsohe gemeente te Amsterdam en deed k persoonlijk veel e.n gaavne wel. Hij eft menigeen, die zich later een positie in maatschappij veroverd heeft, een voet in n stijgbeugel gezet. De begrafenis zal a s. Maandag plaats bben op het kerkhof Eyk-en-Duinen to Gravenhage. Het Oranje kruis. te Over deze bij eenkomst, Donderdag on- ami- jj. leiding van Prins Hendrik te Amster- ani gehouden, kan nog liet volgende wor- kn vermeld iTe ruim lialftwee opende Prins Hendrik e vergadering, welke in de Troonzaal ge- ouden werd. Aan de bestuurstafel vóór den Troon had- 1 en ter zijde van den Prins plaats genomen 0 e heeren dr. C. B. Tilanus. vice-voorzit- »r, jhr. mr. L. H J. van Bevervoorden ^S1" ot Oldemeule, penningmeester, H. E. ba- on van Asbeck en mr. H. JC. van Tie- e5~ ion, uitmalcende het dagelijksch bestuur, onevens de verdere 'bestuursleden de hee- fta" pn H. de Booy, jhr. mr. E. A. O. de j.V 'asembroot, ds. F. C. Fleischer, dr. S. R. _J_ lermanides, P. R. Mees, jhr. mr. Ch. Ruys ie Beerenbrouck, C. W. R. Scholen Jr., Ir. G. J Teljer en A. J. J. Quanjer Tegenwoordig waren als genoodigden •gn Exc. minister mr. Th. Heemskerk,- jhr. nr. dr. A. Röell, burgemeester van Amster- See Pam' (Mr. G. van Tienhoven de Commissa- fis der Koningin, was door ongesteldheid •ous rerhinderd aanw-ezig te zijn). Nadat de aanwezigen, die bij het binnen- komen van Prins Hendrik van hunne zetels ffaren opgerezen, op diens verzoek hunne Z/0U plaatsen weer hadden ingenomen, hield de zoo Prins de openingsrede. jtl De Prins herinnerde er in die rede aan, van Jat 8 Juni 1909 tot het oprichten van den Iers Bond ,,Het Oranjekruis" besloten en op- che pracht aan het voorloopige bestuur gegeven tar, werd om concept-statuten etc. samen te ere stellen. Allen die tot deze bijeenkomst uitgenoo- digd waren, werden door Z. K. H. hartelijk welkom geheeten. Wijl het bestuur de bevoegdheid had zich andei'e leden toe te voegen, zoo deelde de Prins verder mede, hamen aan de werk zaamheden nog deel de generaal-majoor A. JQuanjer. inspecteur van den Genees- ar- .kund'gen Dienst der landmacht, en de heer H. de Bovy, secretaris der Noord- en Zuid- liollandsche Reddingmaatschappij. Het doel dezer vergadering was nu de concepten van de statuten en het huishoudelijk reglement vast te stellen. „Wij hopen van harte dat onze arbeid zal blijken vruchtdragend te zijn en de bond langs de lijnen, welke heden zullen worden vastgesteld, tot grooten bloei zal geraken en tot zegen zal mogen worden voor allen die wonen in ons vaderland of in Oost en West zeidc Prins Hendrik." „Van harte verheugt het ons," zoo zeide de Prins verder nog, ,,ooik zoo vele verte genwoordigers bijeen te zien van lichamen, welke voor de ontwikkeling van het redding- wezer of eerste hulp bij ongelukken van groote beteekenis geacht kunnen worden en wier belangstelling wij daarom steeds op den koogsten prijs zullen stellen. De Prins dankte ten slotte alle aanwe zigen .voor hunne tegenwoordigheid. Alsnu verzocht Prins Hendrik den secre taris, dr Mijnlief, mededeeling te doen van de constitueerende vereenigingen, welke vertegenwoordigd waren. Vertegenwoordigd waren Algemeene ver- eenigde commissie tot leniging van rampen door watersnood. Vereen. Centraal Comité voor dadelijk hulpbetoon der Nederl. Dia- konessenhuizen. Het Provinciaal Water snood-comité in Zeeland. Maatschappij tot redding van Drenkelingen. Naamlooze Ven nootschap „Het Limburgsche Ondersteu ningsfonds". Nederlandsche Vereen, tot ver- leenen van hulp aan zieke en gewonde krijgs lieden in tijd van oorlog ,,Het Nederland sche Roode Kruis". Nederlandsche Vereen van Spoorwegartsen. Noord- en Zuid-Hol- landsche Reddingmaatschappij. Noordhol- landsche Vereen. ..Het Witte Kruis". Pro vinciale Friesche Vereeniging „Het Groene Kruis". Provinciale Geldersche Vereeniging „Het Groene Kruis". Provinciale Groning- sche Vereen. „Het Groene Kruis". Provin ciale Overijselsch-Drentsche Vereen. „Het Groene Kruis". Provinciale Zeeuwsche Ver een. „Het. Groene Kruis". Provinciale Zukl- Hollardsche Vereen. „Het Groene Kruis". Vereen. „Eei-ste hulp bij Ongelukken". Ver een „Rotte I'd am". Vereen, tot verleenen van eerste hulp bij Ongelukken .Vereen, tot be vordering der R.-K. Ziekenverpleging. Zuid- Hollandsche Maatschappij tot redding van sch ipbreukelingen Alsnu nam de Prins opnieuw het woord, om het doel van den Bond uiteen te zetten. Baarbij bleek "t dat de bedoeling is ge weest eene zoodanige regeling te treffen, dat de band wordt gevormd tusschen alle ver eenigingen, lichamen en personen, die op het gebied van reddingwézen of eerste hulp bij ongelukken werkzaam zijn of daarin be lang stellen Er moet daarom zijn een permanent lichaam, dat: a. zich op de hoogte houdt van alles wat voor de ontwikkeling van het reddingswe zen van belang is; b. inlichtingen en adviezen verstrekt; c. gegevens verzamelt en rangschikt om trent het personeel en materieel in tijd - an nood beschikbaar d. met de aangesloten vereenigingen over leg pleegt omtrent doelmatige hulp bij groote rampen e. statistische gegevens verzamelt en ver werkt. Het voorloopig bestuur wenscht aan deze instelling den naam te geven van „Centraal bureau van het Oranjekruis" (art. 1 van het huishoudelijk reglement). Er dient naar gestreefd te worden in en- geren kring samen te brengen die vereeni- nd. *ed gingen en lichamen, welke uitsluitend of voor een aanzienlijk deel op genoemd gebied werkzaam zijn en in de toekomst de gewone leden van den bond zullen vormen. Echter is het ook wenschelijk, dat in den bond worden opgenomen de lichamen, die bij eene toenemende ontwikkeling van het reddingwezen of eerste hulp bij ongelukken belang hebben. In deze lichamen hoopte het voorloopig bestuur de toekomstige bui tengewone leden van den bond te mogen zien Voorts zal worden opgericht een eigen nationaal fonds, ten einde bij zware ram pen ook financieele hulp te kunnen brengen eu bij zelfopofferend gedrag belooningen te kunnen geven, en het verbinding zoeken mei andere soortgelijke fondsen. De belooningen., welke in dit fonds, ge naamd het Prins Hendrikfonds, kunnen worden verstrekt voor zelfopofferend gedrag bij rampen en plotselinge ongelukken be staan uit a. een gratificatie in geld. b. eene medaille of plaquette in goud, zil ver of brons, welke den naam draagt van Prins Hendrik-medaille of plaquette. Bij de behandeling der statuten werd voorts bepaald, dat de contributie 10 zal bedragen. Het bestuur zal bestaan uit een raad van bestuur van 12 tot 20 personen, waaruit het dagel. bestuur van 5 tot 9 le den gekozen zal worden (met recht van as sumptie van adviseerende leden). Dr. Tilanus deelde ter toelichting van het Prins Hendrikfonds mede, dat van de oprichting van den bond af de wenschelijk- lieid van een zoodanig fonds is gebleken. Op verzoek van den raad van bestuur heeft Z. K. H. er in berust, dat aan het fonds zijn naar. zal worden geschonken. Spr. hoopte dat er spoedig een krachtig fonds moge wor den gevormd. (Applaus). Hieuna ging men over tot het kiezen van een definitief be stuur. Mr. Th. Stuart herinnerde er aan, dat de bond een statutair en hoog gewaar deerd voorzitter heeft in Prins Hendrik der Neoerlanden. Spr. stelde voor Z. K. H. blij vend te omgeven met de mannen, die hem in het. voorl. bestuur bijstonden. (Applaus). Namens het voorloopig bestuur verklaar de dr. Tilanus, dat het gaarne de benoe ming zal aanvaarden. (Applaus). Minister Heemskerk dankte den Prins na mens de regeering voor zijne uitnoodiging om deze vergadering bij te wonen. Dan wees de minister er op, dat het werk, hetwelk in het Koninklijke Paleis te Amsterdam lot stand kwam het vaststellen van statuten en "huishoudelijk reglement van den Natio- nalen Bond voor Reddingswezen en Eerste Hulp bij Ongelukken Het Oranjekruis, zeer belangrijk is. Rijk, Provincie en Gemeente doen op dit gebied wat zij kunnen zoowel de wetten van het Rijk, als de verordeningen van Provincie en gemeente zijn er op ge richt om zooveel mogelijk te voorkomen dat ongelukken kunnen voorkomen Maar dit zou toch niet mogelijk zijn, als niet de in gezetenen zeiven vóórgingen, en beter werk ten dan de besturen van land, provincie en gemeente zouden kunnen doen. De oprichting van diezen Bond mag dus met sympathie begroet worden en dit in het bijzonder, ómdat er in belichaamd is het be ginsel van samenwerking. Gedachtig aarr de Latijnsclie spreuk: „Vis Unita Fortiori', lieeft Z. K. H. door Zijn initiatief aan het Nederlandsche volk een navolgingswaardig voorbeeld gegeven. Maar nog een andere wijze les geeft de oprichting van dezen bond Het is dezelfde welke Jozef aan den Ko ning van Egypte gaf, t. w. dat men voor de kwade dagen sparen moet. Wij wenschen dat er geen ongelukken ko men. maar vermits wij zeker zijn van het te gendeel, is het .verstandig dat bijtijds een fonds worde bijeengebracht, waaruit de ón- kosten van het werk van den Bond bestre den kunpen worden. Voor Rijk, Provincie en Gemeente is er bijzondere reden om de vorming van dit fonds toe te juichen. Want wat wij ook kunnen doen, sparen zeker niet.! (Gelach). Alleen op tekorten kunnen we let ten. Hoe dankbaar moeten zij dan zijn aan degenen, die weten te sparen voor den kwa den dag. Maar nog een derde reden is er om de stichting van den Bond een belangrijk feit te noemen en wel deze dat Prins Hendrik er persoonlijk den stoot toe heeft gegeven! Spr. verzekerde den koninklijken voorzit ter dat ons volk het aandeel dat Z. K. H wil nemen in het leven van dat volk erkent en waardeert. Moge deze vereeniging, aldus besloot spre ker. lange jaren onder Gods zegen werkzaam zijn. Moge Uw Koninklijke Hoogjieid alle voldoening vinden voor zijn arbeid. En mo ge de Bor.d versterken het gevoel van aan hankelijkheid en samephöorigheid bij het Nederlandsche volle! (Toejuichingen). Vóór het sluiten van de vergadering dank te de Prins den minister Heemskerk, die het woord gevoerd had, voor zijn welwil lende woorden en voor zijn goede wenschen voor den bloei van den bond. ..Ik heb aldus besloot de Prins zijn rede „tot-nog- toe steeds zóóveel medewerking mogen on dervinden, dat ik overtuigd ben ook in deze niet tevergeefs een beroep op uwe bereidwil ligheid te doen." Benefice voorstelling Louis van Wester hoven. De voorstelling van „de Verloren Zoon" Don derdag avond in den, Stadsschouwburg te Amsterdam gegeven ten bate van den bliin- dlen ouidl-teonoelsipeler Louis van Weister- hoven <>ri waarvoor tal van bekende kun stenaars en kunstenaressen hunne belange- looze medewerking verleenden heeft de helft van de benoodigde f 6500 opgebracht (de som die noodiig was om van Wester hoven een lijfrente van f 10 's weeks te be zorgen). Louis van Westerhoven was in de zaal aanwezig, doch op een plaats vaar nie mand hem kon zien. Trillingen. Naar uit Vlissingen wordt gemeld, wordt een onderzoek inge steld naar de oorzaak der trilling, waaraan de nieuwe booten der maatschappij Zeeland schijnen onderhevig te zijn. (N. R. Ct.) De fraude aan de Rijke- postspaarbank. Men herinnert zich het geval van een der hoofdambtenaren bij de Rijkspostspaarbank te Aan sterdam, onder chef van een der afdeelingen, in wiens be heer nu eenige maanden geleden ongeregeld heden wei-den ontdekt. De ambtenaar, een man met 27 dienstja ren en die zoowel bij zijn chefs als collega's goed stond aangeschreven en het volle ver trouwen genoot, werd geschorst, nadat, door nieuw ingevoerde controle-maatregelen ge bleken was, dat er in postspaarbankboekjes geknoeid was en hij bij een streng verhoor bekend had dit gedaan te hebben. 't Bleek, dat de knoeierijen al van eenige jaren her dateéren en ook, dat, gelukkig, het geval op zich zelf stond. Tegelijk met de schorsing van, den, ontrou wen ambtenaar werd een aanklacht bij de justitie tegen hem ingediend en zoo had hij zich in de strafzitting van. Donderdag wegens zijn malversatiën te verantwoorden. De beklaagde legde een volledige beken tenis af. Hij verkeerde in financieele moeie- lijkheden en zoo was hij er toe gekomen do strafwaardige handelingen te plegen, die hem en zijn gezin in het' ongeluk hebben gestort. Zijn malversatiën kwamen hierop neer, dat hij van een op eigen naam staand spaar bankboekje de rekening-courant had vernie tigd en vervangen door blaadijes uit andere (oude) boekjes, welke hij als sous-chef van de afdeeling successie onder zich had. Op die wijze misbruik makend van de gelegen heid hem door zijn ambt geschonken, en van het. overwicht dat hij had op lagere am I.-ten aren, uit wier handen hij de oude boekjes wist te krijgen, was liij er in ge slaagd het saldo in zijn eigen boekje op te drijven, en zich meer te laten uitbetalen dan waarop hij recht had. De papieren, waaruit zijn knoeierijen zouden, kunnen blijken, had hij vernietigd. Het onderzoek ter terechtzitting liep, daar bekl. een bekentenis aflegde, hoofdza kelijk over de formeele vaststelling van de wijze waarop de malversaties waren ge schied, waaromtrent verscheidene ambtena ren van de Rijkspostspaarbank als getuigen weiden gehoord. Van de reeks gepleegde feiten waren er slechts enkele ten laste gelegd. Hetgeen uit het getuigenverhoor bleek omtrent de administratie werd nog door bekl. aangevuld met de mededeeling, dat viceger die 'administratie zoo zwak was, dat gebeuren kon hetgeen geschied is, waarop de president deed opmerken, dat het daar dus vroeger „een zoodje" was. "Een der ambtenaren deelde omtrent die administratie mede, dat vroeger boekingen opeen verkeerde rekening mogelijk was; er liepen wel anderhalf raillioen. rekeningen en op één middag hadden twee klerken soms duizend posten te behandelen. Later is een beter stelsel ingevoerd. Na afloop van het getuigenverhoor eischte het O. M. tegen bekl., wegens het opzette lijk vernietigen van een register, dat hij als ambtenaar in zijn bediening onder zich liad, twee jaren en, zes maanden gevangenisstraf. Ds beklaagde, die niet in preventieve hechtenis zit en aan wien derhalve geen ver dediger was toegevoegd, voerde niets tot zijne verdediging* aan De rechtbank zal over 14 dagen vonnis wijzen. Grafschennis. Op de begraaf plaats Croo6wijk te Rotterdam heeft eon gevai van grafschennis plaats gehad. Op het graf van dis. De Ridder, in leven Remon- strantech predikant, voor eenige jaren over leden, lag een groote bronzen grafkrans. Een paar jaar geleden was deze ook reeds verdwenen, dtoch hij weTd toen aan den kant van de sloot teruggevonden. Sedert- lag hij aan den grafsteen vastgeklonkenThans werd opnieuw een poging gedaan om dezen krans te bemachtigen. Men is daarbij zóó woest ■te werk gegaan, dlat de grafsteen geheel ver schoven was. De helft van den krans, be staande uit takken met 6 a 7 bronzen rozen, is thans afgebroken en verdwenen. Valsche bankbiljetten. Vóór eenige dagen werd ten kantore van een notaris te 's Hertogeivbosch door een buiten man, die pacht kwam betalen, in betaling gegeven een bankbiljet van 40 gulden, het welk bleek valsch te zijn. De buitenman, hierop attent gemaakt, deelde mede, dat hij het van iemand te Den Bosch ook in betaling had ontvangen, waarop de notaris hem aanraadde naar dien persoon te gaan om zijn geld terug te krij gen en tevens hem mededeelde, dat door den notaris de politie zou worden in kennis ge steld. Dank het ijverig onderzoek der politie, werden alle personen, bij wie het bankbiljet had gecirculeerd, achterhaald en kwam men ten slotte terecht bij diegene, dio het van... H. Delmee in betaling bad ontvangen. Kwartjesvinders. Woens dagavond kwam ©en Nederlander, die in Duitschland werkzaam is. bij de politie te Arnhem aangifte doen dat hij het slacht offer was geworden van kwartjesvinders. Hij reisde van Rotterdam naar Arnhem toen er te Utrecht een andere reiziger zijn 3e klas coupé inkwam, die een praatje be gon. Later kwamen nog enkele personen in den coupé, die een kaartje gingen leggen. De eerste reiziger werd uitgenoodigd om ook eens mee te spelen. Het ging niet om geld en dus voldeed de man', die de streken van kwartjesvinders blijkbaar niet kende, aan de uitnoodiging. Telkens won hij. Toen hij 't zelf aardig vond begon men om geld te spelen De reiziger verloor toen telkens en telkens. Toen de trein in Zeist stopte was de man f 180 kwijt. Hier stapten de kwartjesvinders uit en lieten hun slachtoffer zitten Deze wachtte, jammer genoeg, tot zijn aankomst in Arnhem om van de zaak werk te maken. Over boord geslagen. Op den Rijn bij Wageningen is vanmorgen de 22-jarige schipper G. Th. de Beyer uit Gent, overboord geslagen en vordmnkon Het. lijk is nog niet gevonden. 'Hilversum. Een oude man werd hier door een rijtuig overreden, waarbij hem zeven zeven ribben werden gebroken. Hij had nog de kracht naar huis te loo- pen, doch is kort daarna overleden.. De justitie heeft het lijk in beslag doen ne men B'u s s u m. De Gooische Schildersclub „De Tien" houdt van 1 tot 16 Mei een tentoonstelling in hotel ^Nieuw Bussum." B a r n e v e 1 d. Tot notaris alhier is benoemd de heer C. C. van Nimwegen, thans notaris te Middelburg. Door 'het garnizoen werd heden geen parade gehouden, wegens gebrek aan vol doende geoefende manschappen. Algemeen werd gevlagd ter ecre van den jaardag van Prinses Jqliana. Do burgerscholieren toonden hun Oran je-gezindheid door het dragen van veel „Oranje en nationaal" en door een tocht langs de straten met toeters, fluiten en gr ot gejoel. Een hunner beschermde zelfs zjn „teint" met- een parasol in de nati onale kleuren. De politie toonde zich zeer gemoedelijk u.en er een paar boven op „Den Kei" klom men, terwijl de rest een rondedans uit voerde. Aan verschillende scholeno.m. de In dustrie- en Huishoudschool, werd een be zoek gebracht, om „in naam van Oranje" vrij te vragen. Wel aardig als 't bloed der jeugd zoo bruist Door het Bestuur der „Oranje-ver eeniging" zijn voor de armenscholen be schikbaar .gesteld portretten van H. K. II. Prinses Juliana, ten einde die uit te deelen aan de kinderen van de laagste klassen. De luitenant kolonel D. J. Heinsius, commandant van het XVIIIe Landweer district zal voortaan zijn standplaats te De Bilt hebben. Notaris C. A. van Blaricum her denkt heden den dag, waarop hij 40 jaar geleden in dat ambt werd 'benoemd te Glide water. Sedert 5 April 1892, is bij notaris te Amersfoort. De heer W. van Manen slaagde voor de akte lager onderwijs. Bij gunstig weer geeft de Ameis- fi ortsehe muziekvereeniging, directeur de heer Jochems, heden avond een concert in het Plantsoen. Op het terreiii van A. V. O. G„ aan de Oldenbarneveldlaan, wordt morgen mid dag te 2 uur een onderlinge wedstrijd, ge houden. Voor de spelers(stcr6) der winnen de partij zijn charivari's beschikbaar ge steld. De .heer J. E. van Nie heeft in zijn magazijn een heel aardige étalage gemaakt voor tuin- en serre-meubelen, welke zeker wel kijkers trekken zal. Aan de eene 'zijde is een deel van een tuin ingericht, waarin zelfs het grint niet ontbreektaan den andereu kant een keu rig gemeubelde 6erre. Wij ontvingen Bredee's Reisboekje voor Nederland, zomerdienst 1910, een zeer handig klein spoorboekje, -dat men ge makkelijk in zijn vestzak dragen kan. Het 'bevat een 'kaartje, waarop in het bizouder zajn aangegeven dé verbdnicflinigen van Rotterdam me: de eilanden.. De druk is duidelijk. Predikbeurten te Amersfoort op Zon dag 1 Mei 1910. EVANG. LUTH KERK. Voorm. 10 uur. Ds. G. F. Drejer, evan gelisch Luth. pred. te Bergen op Zoom. REMONSTRANTSOHE KERK. Voorm. 9£ uur: Ds. Hooykaae. Gro dsd i e n sto efen a n g Voorm. 11 uur: Ds. Hooykaas. Gewone Godsdiientsboefendng. GEREFORM KERK, (Langegracht). Voorm. 10 uur: Ds. Donner. 7» Avonds 5h uur: Ds. Donner. GEREFORM KERK, (Zuid sin gel). Voorm. 10 uur: Ds. Teerink. "s Av. uurDs. Teerink. VRIJE GEREFORM GEMEENTE Voorm. 9i uurDs. Geerts, van Sche- veningen. 's Av. 5 uur: Ds. Geert6. OHR. GEREFORM GEMEENTE. Lokaal „de Zaaier". Voorin. 95 uur: Godsdienstoefening. 's Av. uur: Godsdienstoefening. HERSTELD APO8T. GEMEENTE, in de Eenheid der Apostelen. Geb. Eben Haëzer, Muurhuizen 113. Voorn 9j uurGodsdienstoefening. Nam. 4i uur: Godsdienstoefening. Burgerlijke Stand. Van 21 tot 28 April 1910. Geboren. Hendrik, z van Dirk Flo rijn en Johanna Elisabeth Meijsser. Pie- ter Heinrich, z. van Johannes Franciscue Kindervater en Johanna Bouw. Aartje, d. van Wouter van de Bunt en Jacoba Polle man. Aart, z. van Hendrik van de Pol en Aaltje Reemst. Wilhelmina Margaretha, d. van Hendrik van de Pijpekamp en Rolina Catharine Mooiweer. Willem, 'z. van Wil lem Beuring en Hendvikje Lenstra. Hen- drika, d. van Johannes Kok en Maria Hoff. Franc is ca Josina, d. van Gijsbertus Corne ll's de Vrie6 en Anna Maria Schaar. Peter, van Peter van der Heiden en Trijntje Majoor. Ondertrouwd: Hcndrikus van Wageningen en Geertruida Kommer. Ja cobus Johannes van Nes en Grada Johan na Woerdman. Simon Budzelaar en Maria Kuiks. Arie van der Velden en Martha An- tonia Lokhorst. Johannes Cornelis Jose- phus van Luijn en Johanna Maria Enge len. Cornelis Petrus Kuit en Willemina Bremer. Christiaan Johannes Mark en Cor nelia Koops. Karei Veenendnal en Maria Johanna van Wijland. Step li an us Verhoeff en Elisabeth Maas. Getrouwd: Johannes Reinbertus van 't Hof en Helena Bakker. Johan Ger- rit Boswinkel en Agatha Martina Kerk- boff. Martinus Hoogevest en Bernardina van de Pijpekamp. Willem Fröger en Ca~ trina Vernooijs. Willem van der Haar en Johanna Pannekoek. Overleden: Maria Steenbeek, 89 j-, wed. Willem Fontijn. Dirkje van Maanen, 85 jongeh. Wessel van der Geld, 34 j., oehtg. van Heiltje Hoksbergen. Johannes Hoksbergen, 3 m. Elizabeth vail Keken, 4 d. Aaltje Hageman, 15 j. Albertus van Doorn, 50 j„ echtg. van Maria Kraan. Anna Jezeplia van Buren, 2 j. Scheepst ij dingen. Opgave van het agentschap Alex Mackin tosh <fe Co., Amersfoort. Het s.s. Oranje van de Mij. Nederland vertrok 29 April van Colombo. Het s.s. Nieuw Amsterdam passeerde 24 April 11.10 v.im'. Scilly. Het s.s. Rijndam vertrok 26 April van New-York. Het s.s. Potsdam arriveerde 26 April te New-York. Het s.6. Rotterdam passeerde 27 April 9 uur voorm Scilly. Alle van de Holland-Amerika Lijn. Marktberichten. Amersfoort, 29 April. Op de heden gehou den weekmarkt besteedde men voor aard appelen f 2.k 2.25, Appelen f 0.a 0. Peren f 0.k 0.per H.L. Hoendereiereo f 3.40 a 4.per 100 stuks. Boter f 1.25 1.40 per K.G. Kippen f 0.80 k 1.50, Piepuikena f 0.60 k 1.jonge Eenden f 1.a 1.20, Een den 0.90 k f 1.10. Hazen f 0.k 0,—. Wilde konijnen f 0,— k 0.Tamme konijnen f 0.40 a 1.per Btuk. Duiven f 0.60 k 0.80 per paar Magere Varkens 20 A 30, 7eugen f 50 a 100, biggen f 10.— k 16. Aangevoerd warenheet. Appelen. hei t. Peren, 120 heet. Zandaardappelen. 160,nou stuks Hoendereieren9l)0 kilo Boter stuks Vee, Vette Varkens, 20 Magere Var kens, 350 Biggen en 27 Zeugen. Telegrafisch Weerbericht. Maar waarnemingen in den morgen rao 30 April 1910. Medegedeeld door het Kon. Ned. Mei Instituut te de Bilt. Hoogste barometerstand 776.1 te Horta. Laagste 752.4 te Bodö. Verwachting tot den avond van 1 Mei Mecfct matige N. W. tot W. wind. Gedeel telijk bewolkt. Weinig of geen regen. Wei nig verandering in temperatuur. Weekoverzicht der Amsterdameehe Beurs. De Almerikaaasche markt. Ondanks het iiiarkante en druk besproken feit, dat de Steel Corporation andermaal het dividend op haar gewone aandeelen verhoogde en thans bracht op eea 5 basis, een gebeurtenis, waarvan met liet oog op het verleden een sterke generale rij zing als het gevolg mocht worden verwacht, droeg de stemming gedurende de afgeloopen week over liet algemeen en bijna voordurend een overwegend karakter. Weliswaar werd. de aankondiging van het Ij kwartnaLsdividendl beantwoord met een beduidende koersverbeffing in Steelshares en een hetere tendenz voor de geheele overige markt, maar deze vooruitgang was slechts van zeer tijdelyken aard en moest plaats maken voor een nog veel vinniger reactie, dan in de vooraf gaande dagen was op te merken geweest. Het magere resultaat van deze divideud-ver- hooging is tweeledig te verklaren. Ten eerste miste zij veel van haar verrassend effect, door dat bereids lang te voren het gerucht gecircu leerd had en wel in zoo positieven vorm. dat- vele mensehen hun transacties daarnaar hadden ingericht. De publicatie had alzoo op een 'be trekkelijk groot deel van het publiek geen in vloed1 meer. Ten tweede ging de aankondiging gepaard met de bekendmaking van de gewone kwartaal cijfers en deze wekte, niettegenstaan de meerdere berichten' te voren waarschuwing bevatten, «alk een diepe teleurstelling, dat al leen mog door liet optreden van nianipulanteni een tijdelijke koersverlietering werd bewerkstel ligd. Het wil' ons voorkomen, dat, indien de markt aanhoudend: aan zich zelf ware overgela ten geweest, ook zelfs die tjjdelijke verbetering niet ware lot stand' gekomen. Het Steel-onderwvrp thans latende rusten, voor zoover zulks de dividendkweetie en haar gevolgen liet reft, constateeren wjj nog even. dat thans wel een duidelijk bewijs van den minder gunstig en gang van zaken in de staal- en ijzerindustrie ge leverd is. Den dag. volgende op dien der dividenddecla ratie werd gemeld, dat- de ruw ijzer.producenten ijverige pogingen in hel werk Stelden om de productie te beperken. Dit mede was wel een bericht, in staat <>m de vooruitzichten donker in te zien. Aan een zoo zeer verwachte, het ge heele jaar 1040 voortdurende voorspoedspcriode, als vooral in het laatst van het. vorig jaar werd' geprofeteerd behoeft men blijkbaar' niet meer te deuken. Wel is de knus op een wending ten gun ste niet absoluut uitgesloten, want zelfs iii het jonge verleden deed zich? een dergelijke front verandering voor, doch onder de gegeven om standigheden is liet niet wel aan te nemen, dat een ingrijpende wijziging zou .kunnen tot stand komen. Aan de Amsterdamsche beurs nam men de verscherpte .baissebeweging nogal ongunstig op. De moed gaat er schijnbaar zneer en meer uit. De koersverliezen werden hier bijna telkens go- heel of vergroot overgenomen, waardoor de ten denz meermalen een flauw karakter .kreeg. Het Steel evenement riep gedurende één dag weer een meer optimistische opinie in het leven, doch toen Wallstreet terugviel tot de gedeprimeerde houding van te voren, keerde ook te Amsterdam de moedeloosheid en realisatiegeest weer. Ongetwijfeld: wordt de Yankeemarkt niet al leen door de ijzer- en staalindustrie beheorseht. Wel is zij verreweg de voornaamste en misschien ook overheerschende factor, maar mede had1 liet ongunstig verloop van de geldmarkt bijvoorbeeld oen zeer tlepreciëerenden invloed' op den fondsen handel. De goud uitvoeren namelijk werden tot aanzienlijk grootere bedragen en in snellere op volging geregeld voortgezet. Deze beweging kenmerkte zich over het gehee! door zulk een violence, dat zelfs de meest be daarde geldecooomen er door in verlegenheid gebracht werden. Het is stellig een onrust bar«md verschijnsel, waarvan echter de uitwerking niet vooruit te zien is en daarom meer als dreigement influenceer t, hetgeen dit nadeel heeft, dat de opinie betreffende die uitwerking gemakkelijk te lieht of te zwaar kan worden opgevat en als dan onjuist op de koersen reageert. De markt ligt er per saldo slechter voor dan in langen tijd het geval is geweest. Naast haar

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 3