HEDEN AVOND HEROPENING van het Magazijn in Goud, Zilver en Horloges. Versch Brood. r METHORST VAN LUTTERVELD, Meid-Huishoudster, BLOOKERS CACAO Uit den omtrek. STADSNIEUWS. ADVERTENTIËN. Stedelijk Gymnasium te Utrecht- Openbare Aanbesteding, in.chrij.7ng van niauwe leerlingen. Ter overname aangeboden: Een net Burgermeisje Gedurende de G. VA» DUIN. Dienstbode gevraagd, Kassiers en Commissionairs ln EffeGten. (Commanditaire Vennooten H. OYENS ZONEN, ts Amsterdam.) Amersfoort, Baarn Langestraat 143. EGMOND AAN ZEE. Familie-Pension „GPXJJNO". BRILLEN en PINCE-NEZ in Goud, Zilver en Nikkel. Prima kwaliteit Scharen en Messen W. F. A. GROENHUIZEN leveren wij Krommesfraat 34 Eenigst Adres! Jongste Uitgaaf- werd 9 maanden gevangenisstraf geëischt, waarbij verzachtende omstandigheden in aanmerking werden genomen De verdedi ger, mi'. J. T. Linthorst Homan, vroeg op grond dat hier een geval van noodweer be stond, ontslag van rechtsvervolging. Pleiter Toeg onmiddellijke invrijheidstelling, welke de rechtbank toestond. Voorts stonden terecht H. B. en J. S., te Nièuweroord, die in den avond van 26 Maart groote stukken hout hebben gelegd op en over de rails van de Eerste Drentsche Stoomtramwegmaatschappij. zoodat er ge vaar voor ontsporing heeft bestaan. Tegen hen werd een jaar geva.igenisetraf geëischt. Door den trein gegrepen. Voor den sneltrein, die gisteren om 11 uur 12 uit Hoorn naar Alkmaar vertrok, waren de afsluitboomen aan den straatweg te Berkhout niet gesloten Een paard en wagon, daar juist passeeren- de, wérd door den try in gegrepen, met het gevolg, dat het paard werd gedood en de wagen geheel werd verbrijzeld. De voerman kwam er met een niet ernstige verwonding bevigen schrik af. Ook de spoorwegwach- teres werd licht gewond. f— Gevolgen van een trein ongeval. De commies H. der H. IJ. S. M. te Bentheim werd 30 April jl. te Bent- heim, terwijl hij belast was met het toezicht op het rangeeren, tussdhen de rails gevon den met afgereden voet en zware inwendige verwondingen. Thans is hij aan de gevolgen overleden F a br-i ek s o n geluk. Gisteren morgen is op die fabriek der firma van Thiiel Co. te Helmond dis presmachiine uit el kaar gesproken, waardoor zekere Vereijken doodelijk werd gewond en later is overle den, twee personen zeer ernstig en een licht gewond werden. Gistermiddag vergaderde de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Utrecht, onder leiding van den. onder-voorzitter, den heer J. M. P. Harte, die bij de opening der ver gadering een toespraak hield, waarin hij warme hulde bracht aan de nagedachtenis van den overleden voorzitter, den heer Ant-h. Begeer, die gedurende een tijdvak van twintig jaren lid der Kamer is geweest. Deze toespraak werd door alle aanwezige leden- staande aangehoord De secretaris der Kamer, mr. R. A. Vo gelsang, herdacht daarna den heer Begeer als trouw vriend. Op voorstel van den voor zitter werd besloten aan de familie Begeer een brief van rouwbeklag te zenden. De heer G. Heinsius, gekozen tot lid der I Kamer, ter voorziening in de vacature, ont- I staan dooi- de ontslagneming van den heer H. F. Kol van Ouwerkeirk, werd hiernia geïnstalleerd I Nadat medédeeling was gedaan van eenige I ingekomen stukken, werd de vergadering I gesloten. I Door liet Collegium Supremum van den I Utrecht6clien. Studentienbond is aan den 8e- I r.atus Veteranorum van het Utrechtsche Studente. Corps het volgende schijven ge- richt Aan den Senafcils Veteranorum van het Ubredhtsehé Studentencorps. Weledel-ge boren Heeren Het Collegium Supremum van den Utrecht- sdken Studenten-Bond heeft- de eer onder Uw aandacht te brengen, dat ook aan onze Univer siteit oen belangrijk getal studenten zich niet kan tereenigen met den groentijd, zooals die bij Uwe vereeniging gebruikelijk is. Met leedwezen vernam het Collegium, dat pogingen om dit verouderd misbruik af te schaf fen .opnieuw gefaald hebben en dus de vereeni ging van alle Utrechtsche studenten in één ver bond weder naar een verdere toekomst is ver schoven. Wij moenen U niet ernst op den daardoor ont- stanen toestand attent te moeten maken. Door dat één der voornaamste Stilden ten vereen, i gi n.gen in toenemende mate bij den tijd ten achter raakt, kan ons Utrechtsch studentenleven niet tot de ontplooiing komen, die met het oog op het groote getal studeerenden noodzakelijk zou wezen. Een regeling, die jaren geleden wellicht voldoende mocht heet en. past niet meer op onze heden^ daagscho toestanden. ..Recht wird Un recht, Woihltat Plage", heeft eenmaal een dichter ge zongen. De groentijd, eens algemeen toegejuicht, is thans geworden een reden tot verdeeldheid en afbrokkeling. Van een algemeene organisatie, die Uw Corps éénmaal was. is het geworden een vereeniging van slechts een deel der Utrechtsche studenten de minderheid. zich ten doel stel lende op kunstmatige wijze principes in het leven te honden, die geen andere verdienste hebben, dau dat ze eenmaal in een voorbijgegaan tijdperk algemeen werden toegejuicht Er blijft zoodoende een stuk middeleeuwsch studentenleven in staöd. dat de schoonheid moge hebben van een oude, met mos en klimop begroeide stadspoort, maar- voor het ziclr ontwikkelend en nieuwe vormen eischende leven steeds meer gaat worden een sta in den-weg. die tenslotte toch voor don tand des tijds zal moeten wijken. Wilt ge de oude poort in .stand houden om U steeds to kunnen herinne ren hoe het vroeger was, wij hebben er vrede mede. Maar laat het dan zijn een historisch sieraad en ieg er een broeden verkeersweg naast-, voor .ieder toegankelijk, zonder versperrende sta. ketscls waar de groote meerderheid passeeeren kan, en laat het oude smalle poortje voor de liefhebbers van oude en voorbijgegane toestan den. Dat wotdt dan het paadje voor de min naars van het oude, totdat na eenige jaren, om dat niemand er meer gebruik van maakt, het wegje van zelf gesloten zal worden. Door aldus den. groentijd facultatief te stellen eo slechts te groenen wie zich uitdrukkelijk daartoe bereid verklaart, zult gij het Utrechtsch studentenleven een gewiehtigen dienst bewijzen, door een reden van groote verdeeldheid weg te nemen en U zelf de gelegenheid geven om van een steeds zinkende minderheid wederom de alge meene Studentenvereeniging te worden, die ge eenmaal geweest zijt, toen ge wel op de hoogte van uw tijd «aart. Komaan Heeren, breekt eens met Uw conser vatisme! Het Collegium Supremum van den C. S. B. K. M. KXIP Jr., Praeses. R: H. PIETERS. Ab-actis. Gisteren werd te Utrecht-, -onder voorzit terschap van den lieer A. H. Willem-se, de algemeene vergadering gdluouldeua van de ver- eenagiing tot stichting en Exploitatie van een Herstellingsoord voor Spoorwegpersoneel. Uit de winst- en verliesrekening blijkt, dat deze in -totaal, bedraagt- .14,304.98^, m-e'b een batig .saldo ad 1444.56),- De aftredende bestuursleden, de heeren H. K. Aalbers te Arnlienii, J. G. Balkestein te Rotterdam, J. de Jong t-e -Rotterdam, B. Verver te Utrecht en A. H. Willem-se te Utrecht, werden herkozen. Als commissa rissen wei-den gekozen de heeren F. A. Brandt en jhr. C. R. T. Krayenhoff, beiden t-e Utrecht. Voortaan zal 1 per dag van leden en 2 per dag van particulieren geheven worden als pensiongeld in het gesticht ,,Villandry", met- dien verstande, dat de terhfljn van kos- telooze verpleging gedurende de eerste drie weiken voor ledieai blijft gehandhaafd. Verder werd bepaald dat elke verpleegde slechts op twee dagen van elke week bezoe ken» mag ontvangen, terwijl de uren werden vastgesteld van 25 uur namiddags, voor eiken bezoekdag. Eenige wijzigingen in li-et reglement' op de Villa ndry" werden aan genomen De algemeene vergadering van het. Prov. Utrechtsch Genootschap van Kun sten en Wetenschappen zal dit jaar niet-, zoo-als in sommige bladen wordlt vermeld, op 31 Me? maar o pl4 Juni gehouden wor den. fMaandagmiddag te 2 uur vergaderde de Ncderia4idsche Bond van Boekdrukke rijen in het Gebouw voor K. en W. te Utrecht. De vrij goed bezochten ver gadering werd geopend door den voor zitter, den heer A. Stok. Deze herinnerde er aan, dat de heer Corn. Immig Jr., eige uuar der Koninklijke Boek- en Steendruk kerij te Rotterdam, een voordracht zoiT houden over den toestand iu het vak zoo als die was, zooals die is, en zooate die zou kunnen zijn. Dc secretaris las hierop een groot aantal ontvangen betuigingen van adhaeeie voor. Dcor den voorzitter werd medegedeeld, dat thans vast aangesloten zijn 52 drukkerijen. Hierop werd het- woord verleend aan den heer Corn. Immig Jr., tot het hou den zijner rede. Spr deelde mede dat hij op uitnoodiging zijner mede-best uurderen Hier optrad. Hij wilde een belijdenis afleg gen lu.e hij geb oft dat de ziektetoestand in het vak te herstellen is. De ziekte i6 in derdaad hoogst ernstig en wij twijfelen er niet- aan, dat gij aan een verkeerden toe stand paal en perk zult stellen. Niemand anders dan Mark Twain heeft gezegd, dat de uitvinding der boekdrukkunst de groot ste gebeurtenis in de geschiedenis op aarde is geweest. Als dragers van deze schoone kunst ondervinden wij dagelijks hoe men tracht ons in een hoek te dringen. Vroeger waren er weinige drukkerijen; ieder verdiende voldoende geld om zijn zaak gaande t-e kunnen houden. Toen kwam de lijd der Sturm und Drang peri. de; de snelpers was een oorzaak dat de prijzen ver minderden. Steeds grooter werden de op lagen. Als het spook op deBrocken verscheen het f bc- taliri gesystee m Spr besprak verder hce de kleine druk kers kwamen, die tevreden waren met 2 meer. te verdienen dan hun oude loon als werkman. Ten zeerste keurde spreker de jongens-exploitatie af, en zeide verder o. m. dat de groote drukkerij hu ook vaak totonge- Lofelijke prijzen werk aannam, om zelf niet te dalen. Beproefd is de prijs van het drukwerk te verhoogen en het gevolg was een verlag'ng. Velen zijn doende hun omzet te vergrooten ten k e'.e van anderer winsten. Het redt wat Ie redden is wordt zoover doorgedreven, dat de toestand steeds achteruit gaat. Zelfs gaan ■(.qk gemeentebesturen en andere instellingen zoo langzamerhand van de lage'markt pro- iifceeren. Het had spreker nl eenige malen er t gebracht om voor eéne inschrijving te be danken, omdat men dén naam krijgt te duur te zijn. Een boekdruk-prijsta-rief moet komen, waarin ons standpunt duidelijk moet wor den omschreven. Sprl ging hier verder op in. Hij wenschte een patröonsvereeniging en Cen gèzellenbond. In zake het bedrijf moet elke drukkerij lid van den nation alen bond z;ju. Daar is een groot arbeidsveld. De ge- zellenbond is, gesteund door den patroons bond, bij machte een overtreder van het ...aii» tarief te straffen. Een commissie ter beoor deeling van het tarief werde dan ingesteld. Natuurlijk zal een dusdanige organisatie veel geld kosten. Spr. oordeelde evenwel dat liiérin zou kunnen worden voorzien. Wordt het tarief niet gehouden, dan vertrouwt men zijn belangen t e aan een tariefcommissie in hoogste ressort. Spr. had te veel vertrouwen in de be.ef-e- rjatfen der grafische kunsten, om deze zaak a'lu een verlorene te beschouwen. Ook onder ons zijn nog heldere koppen, mannen vol levenslust en energie. Welnu, tot hen het woord gericht, aan hunne han den onze geest toevertrouwd. Doen we dat, dan is het geen oogenblik te betwijfelen of de zaak staat er gunstig voor. In het laatste deel zijner rede haalde de heer Immig het Duitsche tarief aan, en be sprak onderdeden hiervan uitvoerig. De spreker eindigde zijn rede met te wij zen op de spreuk: „Eendracht maakt macht". Na eenig debat werd de vergadering ge sloten. Bussum. De Gemeenteraad van Bus- sum benoemde tot leer aar in de Ned. taal en rekenen aan de gemeentelijke teeken - school den heer W. Klein, hoofd der school met. den Bijbel, no. 2 der voordracht. De heer Visser, onderwijzer aan eene open bare school, verkreeg 5 stemmen. Bussum. De gemeenteraad heeft met 7 tegen 6 stemmen het voorstel van B. en W. verworpen om een crediet van 76,750 te verleenen voor den bouw en de inrichting van een hoogero burgerschool. Links stemde voor, rechts tegen. Onweer. Tijdens het hevig on we der, dat Dinsdag boven Apeldoorn woedde, sloeg de bliksem in een huisje in den Bad huisweg, bewoond door een bejaard echt paar, en vernielde de spiegel en een paar schilderijen, zonder verdere onheilen. Met ingang van 1 September komt aan de Rijksuniversiteit te Utrecht een Vicarie- beurs open van de St. Joriskerk alhier. Zij, die hiervoor in aanmerking weuechen te komen, kunnen nadere bizonderheden lezen in de officieele kennisgeving aan het hoofd van dit nummer. De lieer G. W. Zweers, 'boekhouder aan de aniline-verf fabriek alhier, is in de algemeene vergadering van aandeelhouders van deze fabriek, d. d. 10 Mei 1.1., benoemd t-ot procuratiehouder. De Chr. Zang vereeniging „Looft den Jfeer" onderafdeeling van de Chr. J. V. „Psalm 119:9" gaf gisterenavond eene uit voering in liet wijkgebouw „Bethel" aan. de Pwiitienibiuirgeaiaanwaarvan liet batig saldo wordt afgestaan aan het fondfa tot stichting, van een nieuwe keiik. De drie zalen vian het getouw waren diiölit bezet met een aanidadhltdig luisterende schare. Ds. Vunldlerink ging voor in gebödi, waarna de voorzatter der Zangwereenigittg, de heer O. Rooke, die vergadering opendie en ver zocht de verwachtingen niet al te hoog te spannen, „oandat de ledien dier Z. V. bijna allen uit den werkenden stand zijn en zij slechtte 1| uur per week gelegenheid hebben zich te oefenen." Toch mogen we zeggen dat deze uitvoe ring, over 't geheel genomen, we] geslaagd mag heftenDe 8 nummers werden goed voorgedragenAls de inzet, wat forescher en de uitspraak wat bescliaafdbr wordt, gaat de in ledental groeiende veroeniginig zeker een goede toekomst tegemoet. Er schuilen goede krachten onder. Dit bleelc vooral toen dioor Mej. Brilman een paar solo's wer den ten geüiloore gebracht„Loflied! oip Je zus Getoorte" en „Nader, nog nadler" van C. H. M'arris Alle was het nn etb vtoü'miaaikit, toch zoudten we niet verwacht beiblben. diat otp zulk een wij.ze, zoo keurig, zóó geaccentu- ëerdi, zóó gevoelvol en toch zoo hoogst een voudig zou ge-zongen wonden. Het was waard in grooter kringen gehóórd te worden. De muziek in 't algemeen en liet Christe lijk lied> in 't bizonder. Spreker knoopte zijn gedachten vast aan een woord van don profeet Eliea uit 2 Koningen 3 15a„Nu don, brengt mij een speelman", en wékte die aanwezigen op, de muziek als een gave Gods te beoefenen, en mede te werken om onzen volkszang te verheffen boven "t allë- daagsche en platte l In zijn slotwoord sprak Ds. V., den. wensch uit, dat de Zangvereeniging, nog dikwijls zulk een uitvoering zal1 geven in „Bethel." Met. heit zingen van Pb. 981 en 2 en gebed werd de samenkomst te 10 uur ge sloten. De voorstelling op een paar Fransche platen, welke in de vitrine van- het maga zijn van, den- heer Fontein, in de Lange- straat, tentoongesteld zijn, hebben de erger nis opgewekt van heb Bestuur eeuer vereeni ging hier ter stede, dat zich tot den com missaris van politie heeft gewend. Deze heeft, naar wij vernemen, een on derzoek ingesteld, waarbij moet gebleken zijn dat de bedoelde platen eenigen aanstoot zouden, kunnen geven aan kinderen. Het geldt hier overigens een onschuldig kunst product. Op verzoek van den comm. v. p. is de plaat onmiddellijk verwijderd. Familieberichten (uit andere bladen). Overleden 11 Mei Vrouwe A. W. van Hengst, geb. Haus, 47 jaar, Amersfoort-. Stoomvaartdienst. Opgave agentschap Alex Mackintosh en Co. Koning Willem II van de maatschappij Nederland arriveerde te Genua 11 Mei. F aillissementen. (Uit de „St-Ct.") Failliet verklaard. 6 Mei, H. Ormeil, fabrikant en koopman, te Apeldoorn. Arnhemsche Straatweg D ll2, handedenidle ouder dén firmanaam Biscuitfa briek „Aurora". Rechter-comm. mr. dr. W. ridder van Rappard, curator mr. H. E. Cost- Bud de, te Deventer. 9 Mei, J. Bongers, bierbobtelaor, t-e Wageningen, Reehter-comtn. mr. P. F. A. Cremer-s, curator mr. D. L. Leccius de Rid der. Telegrafisch Weerbericht. Naaf waarnemingen in den morgen van 12 Mei 1910. Medegedeeld door het Kon. Ned Met Instituut te de Bilt. Hoogste barometerstand 781.1 te Hernö- sarid, laagte 748.1 te Parijs. Verwachting tot den avond van 1" Mei: Mee6t matige winden uit Oostelijke rich tingen. Toenemende bewolking. Mogelijk oiHveersverschijn6elen. Stijging van tempe ratuur. Het Gemeentebestuur van Utrecht is voor nemens op Zaterdag 21 Mei 1910, des namiddags te 2 uur, in liet openbaar ten Stadhuizë aau te besteden Het aanleggen van rioleering enz. in ver schillende straten. Het bestek ligt ter inzage aan het Bureau der Gemeentewerken, Achter Klarenburg, en is aldaar, zoomede ten Stadhuizë (Afdeeling Financiën) en bij de Boekhandelaren VAN TER- VEEN en ZOON, te verkrijgen tegen betaling van f 0.50. een Landaulette, een Omnibusbrikje en Tuigen. Alles zoo goed als nieuw. Te bevragen bij de firma W. VAN RIJSWIJK, Wagenstraat 20, den Haag. zoekt een haar passende betrekking, liefst voor Winkel en Huishouding, voor nu of Augustus. Br. fr. lett. D 363 DE BRÜIN's Boekli. Apeldoorn. Eene jonge Dame te Hilversum zoekt met 1 Juni of lator eene f linke Curatoren van het Stedelijk Gymnasium te Utrecht, brongen ter kennis van belangheb benden, dat 7.ij, die hunne kinderen of pupillen wenschen te doen deelnemen aan het eerste toelatingsexamen tot den cursus 1910/1911 aan voornoemd Gymnasium, zich daartoe tot 21 Juni 1910'sclii litelifk kunnen aanmelden bij den Rector (Dr. N. J. SINGELS) met opgave van de voornamen en den ouderdom dier kinderen of pupillen, van do school, welke zij thans bezoeken of laatste lijk bezocht hebben, van hunne woonplaats en van de klasse waarvoor de toelating wordt verzocht. Hot examen zal worden afgenomen op Woensdag en Donderdag 18 en 14 Juli a. s. in het Gymnasium Gebouw aan het Janskerkhof en telkendage aanvangen des voormiddags te 9 uur. De adspirant-loerlingen worden uitgenoodigd op oerstgenoemden dag op het aangegeven uur aan het Gymnasium tegenwoordig te zijn. Utrecht, 9 Mei 1910. Curatoren voornoemd, Aanbevelend, De Secretarie ENKLAAR. De Voorzitter, DAVID RAG AY. P. G., goed kunnende koken en werken. Br. fr. no. 70 N. V. HILVERSUMSCHE BOEKH. v/h. J. W. Ebert, Hilversum. Door ongesteldheid der tegenwoordige, 15 Juni of later flinke liefst van buiten, zelfstandig kunnende koken en netjes werken, muts dragen voroischte. Z. g. getuigen onnoodig zich aan te melden. Zich a.s. Zaterdag of Maandagavond tusschen 8 en 9 uur te vervoegen bij Mevr. ROCIIAT, Bilt- straat 74, Utrecht. MUURHUIZEN 15. Tslsfoon 49. MOLLEBUSSVR A AT 88. Telefoon 141. Verleenen crediet onder persoonlijken of zakelijken waarborg. Incasso's. Vreemd geld. HEDEN OPESISG van liet gunstig bekende, direct aan Zee gelegen Uitstekende Keuken. Nette bediening gewaarborgd. Het Juni en September zeer gunstige conditiën. Mevr. N UB 0 ER-P IET. LoupenLeesglazen, Compassen, Gurvimeters, Windkussens. IJszakken, alle soorten Spuiten' Ondersteeken, Hospitaaldoek, Buik- en Breukbanden en meer Optische-, Geneeskundige-, Verband- en Ziekenyerplegings-Artikelen. en bljbehoorende zaken. 1. klas Artikelen. Billijke prijzen. Eigen Reparatie- en Slijpinrichting bij Instrumentmaker. Langestraat 42. Keurig gebonden in 3 banden voor slechts f 2.50. QC* Alle Dichtwerken van Nicolaas fleets, naar tijdsorde gerangschikt, versierd met fraai Portret. 3 fraaie banden samen voor f 2.50. IN vroegere uitgaven, waarin lang niet j I™ alle gedichten, was de prijs meer dan f 30, thans alles van Beets compleot en volledig, nieuwste, mooie uitgaaf in 3 sier lijke banden voor slechts f 2.50. Tc bekomen bij D. BOLLE, Bazaar van Gocdkoope Boeken to Rotterdam. Franco na ontvangst van Postwissel, waarop mel den Complete Heets. DAALDERS ko«1 «lacht» de helft van andere goede cacao. De prijs van een bus van I Kilo (twee pond) bedraagt I.SO (een daalder). Kleinere bueeen naar verhouding. Nooit los verkrijgbaar.

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 3