J H.Bootz Oranjebitter Tegels Waarom Uurwerken. HOTEL HANNOVER. Uit den omtrek. STADSNIEUWS. ADVERTENT! ËN« Terstond gevraagd W. F. A. GROENHUIZEN, Cat3 <Benua=oltc de beste Slaolie. Eau de Cologne maïzena STEARINE-KAARSEN van fle Stearine-Kaarseilatel „Apollo", QOSLAR Eig. L. A. ALBRECHT. A. N. DE LINT. mm De Kuypêr-zaak. De Standaard me lelt Daags na afloop van het Enquête-debat is I door dr. Kuyper in handen der Gommissie I van beooideelmg gesteld, de door hem toege- I zegde Memorie met 40 bijlagen. Om het on derzoek gemakkelijker te maken,is de Memo rie .gedrukt en in drie exemplaren ingezon den. Lehman nM an van rechts. De Standaard heelt een „driestar waarin liet volgende wordt geschreven Nu is intusschen, na veel zeekens, het schrijven teruggevonden, waarin de heer it- Ldhimann 111 1905 zijn geiden per aangetee- konden brief voor de vn'Kiezingen toezond. Het luidde als volgt; „Hoogedelgestrenge heer, „In liet lolang van het vaderland gevoel ik mij gedrongen, bijgaande som van vijf duizend gulden aan TJ Hoogedelgestrenge in kwaliteit van voorzitter der anta-revohitaon- naire partij te doen toekomen, in de hoop, dat de eoin moge mede-werken tot vervuiling der verwachting van de anti-rev. partij, wier beginselen ik ten zeer ste ben toegedaan. Aan den uitslag der verkiezingen hangt het wel en wee van het vaderland, en het ie juist om die redou, dat ik besloten bon, mijne bijdrage aan te bieden, en verzoek ik U.H.E.G., deze mijne gift voor het bovengenoemde doel wel te willen aanvaarden. „Met de meeste hoogachting" enz. De Standaard eisckt, na mededeel mg van dat briefje, voor een ieder het. recht op om te stemmen gelijk hom goeddunkt en de partij te steunen, die zijn sterkste sympathieën heeft. Onder talrijke blijken van belangstel ling werd Zaterdagmiddag op oud „Eik en Duinen te 'e Gravenhage ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den kapitein en jager W. J. Munnick, die, zooals gemeld, in het begin dezer week nabij den Pomp- stationweg van zijn paard stortte en weinig tijds later aan de gevolgen van dien val iö overleden. Deputatiën van officieren van de verschil lende te 's Gravenhage in garnizoen zijnde wapens, zoomede tal van officieren van on derscheiden rang wachtten daar den rouw stoet op om den betreurden kameraad een laatstee afscheidsgroet te brengen. In lange rij volgden dezen stoet den met bloemen overdekte lijkwagen grafwaarts, on der de tonen van Chopin's treurmarsch, aan geheven door de Kon. Militaire Kapel, on der leiding van haar directeur luit. Bouw man. Kol. ïonnet sprak namens de officieren van liet regiment, waartoe de ontslapene behoorde, een woord tot afscheid. Met vol len weemoed, zeide Spr., staan wij hier aan dit graf van den 'kameraad, die op zoo nood lottige wijze in liet volle leven is ontrukt aan zijn gezin, waar hij nog zoo noodig was, en aan 'het militaire leven, waar hem nog zoo'n sc'hoone toekomst wachtte en waar wij hem zoo ïioocle missen. Als regiments commandant wenschte Spr. te dezer plaatse de getuigenis af te leggen, dat Munnick was uitstekend officier, een braaf en edel mensch en een goed kameraadwaaraan hij de verzekering vastknoopte, dat de officie reu van het regiment steeds de nagedachte nis aan den betreurde doode in dankbare herinnering zullen houden. Vervolgens legde majoor Barger als chef van de deputatie van het regiment een grooten krans namens de officieren der gre nadiers en jagers op het graf. Een woord van hartelijke herinnering aan don vriend van. sedert jaren werd daarna gesproken door ds. Bisschop van Boelen, die daarbij den ontslapen officier schetste als iemand, bezield met de edelste gevoe lens, steeds bereid een ander tem dienste te staan. Nog werd door een der sergeanten-ma joors van de compagnie, waarbij kapt. Munnick geplaatst was, een woord van diep gevoelde erkentelijkheid en waardeering ge sproken ter nagedachtenis van den zoo bij uitstek humanen chef. Nadat nog de Kon. Militaire Kapel treur muziek ten gehoore had gebracht, was de plechtigheid geëindigd. Faillissement en kiezer schap. De heer R. Velsink, die, zooals bekend, wegens faillissement moe6t aftre den als lid van den raad van Doetinchem, was om dezelfde reden door B. en W. dier gemeente niet gebracht op de kiezerslijst 1910/11. Een reclame, hiertegen ingediend bij liet dagelijksch bestuur, werd ongegrond ver klaard, reden waarom de heer V. van deze beslissing in hooger beroep ging bij den kantonrechter te Terborg. Van dezen ontving de heer V. bericht, dat door hem bij beschikking, d.d. 18 Mei 11., wijziging der kiezerslijst der gemeente stad-Doexinchem van het jaar 1910/11 is be volen, in dier voege, dat daarop alsnog zijn naam worde geplaatst. De straf aan den Haag- schen polifcie-inspecteur. Men meldt uit 's Gravenhage Het opleggen der straf, 26 centen boete, aan den Haagschen inspecteur van politie van Rossen wegens zijn gedragingen tegen over den dagblad-correspondent den heer v. R., is, naar men thans verneemt, slechts een voorloopig voornemen of besluit van den hoofdcommissaris, gedaan met de 'bedoeling om over de zaak te laten oordeelen door de onpartijdige commissie tot het geven vau ad vies bij het opleggen van straffen aan poli tie-personeel. Een verkeerde 'broeder. Te Rinsumagoest (Fr.), is de 64-jarige turf schipper P., voorzitter der af deeling al daar van Patrimonium, gearresteerd als verdacht van onzedelijke handelingen met minderjarige meisjes. Hij is naar Leeuwar den overgebracht. N. R. Ct. De diefstal te Venlo. Thans is de belangrijkheid van de diefstallen uit het kleeding-, voeding- en nachtlegermaga- zijn, bij de huzaren te Venlo, vastgesteld. Immers bedroeg de waarde aan vermiste goederen en levensmiddelen ruim f 6500. Vermist worden o. m. 87 rijbroeken, die al leen een waarde van f 870 vertegenwoordi gen, verder 400 bedlakens, 300 hemden, 450 paar sokken, 700 paar schoenzolen, een groote partij matrassen, stroozakken, de kens, attilas, mantels, oolbakken, groote partijen erwten, boonen, 190 KG. boter en andere levensmiddelen. De beide ver dachten, v. d. H. en H., zijn ter beschik king van den militairen rechter gesteld, terwijl een groote menigte militairen en burgers, al6 verdacht van heling, reeds ge hoord werden. Het onderzoek is nog in vollen gang. Tijd. Inbraak. Vrijdagnacht is inge broken in het Circus Variété op het Sta tionsplein te Rotterdam. Uit de deur van 'het kantoor der exploitanten Kloos en Jan sen was het- slot geboord en een som van f 140 was ontvreemd. Straatroof. De politie in Den Haag heeft twee vrouwen van verdachte zeden aangehouden, die zich Vrijdag zouden hebben schuldig gemaakt aan straatroof. Een schipper ontmoette een dezer vrouwen op de Paviljoensgracht, waar hij door haar werd uitgenoodigd met haar mede te gaan naar haar woning in de Poeldijksche straat. Do schipper had daar geen lust in, doch wel wilde 'hij haai' vergezellen naar een woning in de Schapensteeg. Daar gekomen weigerde hij echter met haar naar binnen te gaan, omdat het huis hem niet aanstond, en ver liet hij de vrouw. Eenigen tijd later ont moette hij haar weer in gezelschap van een tweede vrouw. Beiden vroegen hem, haar op een glas bier te tracteereu in een herberg in het Achterom. Ze gingen de herberg bin nen. Eeuige oogeublikkeu later vermiste de schipper zijn portemonnaie, waarin ongeveer 18, een loterijbriefje en nog oen en ander. De schipper, uitroepende dat hij door de- vrouwen beroofd was, greep haar beiden vast. Op het twistgeschreeuw kwam een politieagent toeloopen, die het drietal ge lastte met hem mede te gaan naar het com missariaat van politie aan de Nieuwe Haven. De portemonnaie met inhoud werd inder daad bij een der vrouwen gevonden, die ech ter beweerde, dat niet zij, maar haar „vriendin" de portemonnaie had geroofd, die hem vervolgens aan haar zou hebben overgegeven. l>e beide verdachten zijn Zaterdag ter be schikking van de justitie gesteld en in het huis van bewaring opgesloten. Lijk gevonden. Vrijdag is te Tilburg in een put bij de fabriek van den heer V. in de Koestraat gevonden het lijk van zekeren N., barbier, wonende in de zelfde straat en gehuwd. Ofschoon men om trent de oorzaak in het onzekere verkeerd, wordt aan misdaad niet gedacht. Doodgevallen. Te S milde is de bejaarde schipper Groothelm, die een zak turf aan boord bracht, in het ruim ge vallen. Hij was onmiddellijk een lij'k. Verdronken. Te Echt is de 81- jarige landbouwer D. in. een mestwater- poeltje in den geitenstal verdronken. Hij schijnt bij het voedieren der geiten te zijn gevallen. Twee knapen to water, In den Singel nabij die Raadhuisstraat te Am sterdam zijn gisterenavond omstreeks half zeven twee jongens, dlie daar op een schuit aan het spelen wiaren, te wiater geraakt. Het eene jongetje kon door da ijlings boo- gieschoten hulp nog wooden gered, doch het andere verdween onder de schuit. Pogingen door den bekenden zwemmer Kared Meijer, onder-directeur van 't hotel Palais Royal giedaan, om het knaapje op te duiken, ble ven vruchteloos, evenals het dreggen der politie. Geweldige brand te O 1! denzaal. Vrijdagmiddag te ongeveer 2 uur brak er een felle brand uit in den kruidenierswd'Uikel annex drogisterij, toebe- hooreude en bewoond door den lieer Carel Roll aan de Bisschopstraait be Oldenzaal. Hoewel de brandweer spoedig aanwezig was, kon deze hoegenaamd niets uitwerken tegeu den grooten vuurgloed, diiio aange wakkerd door den wind, verschillende aan grenzende perceelen aantastte. Vooral de vele brandbare stoffen, zooals petroleum, gedistilleerd en drogerijen maakten dat do brand een grooten omvang nam. Eenige nu nu ten na tweeën sloeg de brand in een schuur achter 't winkelhuis gelogen, eveneens toetbehoorend© aan den heer B., waarin petroleum was opgeslagen voor den verkoop en ten dienste van zijne stoom-kof fiehranderijDeze schuur was in een mini mum van tijd eeu prooi der vlammen, bene vens een groot kippenhok met al zijne bewo ners. Daarop sloeg de brand over op de behui zing en bakkerij, bewoond door den eige naar Th. Davina in den Vijfhoek. Do wo ning brandde nagenoeg gelieel uit. De meu belen kou men nog bijtijds in veiligheid brengen. Assurantie dekt daarvan de schade. Vervolgens de woning en slagerij toebe- hoorende aan en bewoond door S. Lieven- dag De slagerswinkel bleef behouden, doch de woning, benevens de sohuur, gingen in vlammen op, hetzelfde lot onderging de be huizing van J. Meijer. Bij beide bewoners wordt de schade door assurantie gedekt. Direct daarop vonden de vlammen nieuw voedsel in een achterbuurt, gelegen bus- scheu de Bisschopstraat en den Vijfhoek Drie woningen gingen in vlammen op. Ge deeltelijk konden de bewoners 't noodigsfco meubilair redden, doch het meeste moest achtergelaten worden. De bewoners van die drie woningen waren niet verzekerd, zoo dat nagenoeg al hun liave en good is ver loren gegaan. Het buis, bewoond door den eigenaar Collet, kon evenmin weerstand bieden aan den vuurgloed, zoodat deze woning betzei f de lot moest deelen. Verscheidene schuren nog liebben zeer ernstig door het vuur geleden. Volgens mededeeling van den heer C. Roll is hij zeer laag verzekerd. De drogiste rij, die hij voor eenige weken geopend heeft, was niet geassureerd. De meeste ingezetenen van Oldenzaal kun nen zich zulk een grooten brand niet herin neren. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. School- en Kerknieuws. Studiebeurzen Technische 11 o oges c h o o 1. Ia het nummer van „De Ingemour" van heden wordt medegedeeld, dat met ingang van September 1910 uit het Vrouwe JansseriN-Arriëns Fonds lieschikbaar zijn trwee beurzeu voor onbemiddelde jongelieden van goe den aanleg en ijver, ter tegemoetkoming hunner studio voor ingenieur aan de Technische Hooge- school. Bij de aanvragen, s c h r i f t- e 1 ij k te richten vóór 15 Juh 1910 aan den Raad van Bestuur van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs, ^-Gravenhage, Diligentia, Lange Voorhout, wor den ingewacht volledige inlichtingen omtrent ti. naneieelen toestand en opleiding, afschrift schooi en exameni apporten, eventueel aanbevelingen. Op het zangersfeest, dat op Woensdag 27 Juli a.s. vanwege den Bond van Christelijke Zangrereetigingen in Nederland zal gehouden worden op het landgoed Raaphorst nabij Voor schoten, door H. M. de Koningin daartoe wel willend afgestaan, zullen als .sprekers optreden do heerenprof. dr. 1'. J. Muller, te 's-Gra- veniiageds. G. J. A. Jonker, te Utrecht-; dr. J. C. de Moor en ds. M. Schuurman, te '&-Gra- venhage, en ds. A. de Haan, te Zwolle. Legaat. Door wijlen mevr. Sipoor, geb. Hooijer, overleden te Haarlem, is aan de Dia conie der Ned. Herv. gemeente te Bnolle, een legaat vermaakt van f 3000, vrij van successie rechten. Zondag werd te Utrecht ouder lei ding van den heer" J. H. Fokken van Am sterdam de^ jaarlijkse he algemeeue vergade ring gehouden van den Algemeenen Apothe- ke rs - adsisteuten bond Uit het jaarverslag bleek dat do bond thans 402 leden telt. Uit het finantieel ver-slag bleek dat de ontvangsten 1399.36A bedroegen, de uit gaven 1163.04Aalzoo een saldo van 236.32. 'Uit het verslag van liet overlijdensfonds bleek dat de ontvangsten 7045.42£ bedroe gen, de uitgaven 443.06, alzoo eeu saldo tan 6602.36A, terwijl de ontvangsten van het uitkeeringsfonds 688.32 bedroegen, de uitgaveu 111.85, alzoo een saldo van 576.47. Alle verslagen worden onder dankzegging goedgekeurd. Tot leden van de redactiecommissie wer den benoemd mevr. RongerVan Heete- ren, mej. v. d. Wijk en de hoeren v. d. Woesteijne, Fokkeu en Snethlage. Tot directrice van het plaatsings- en in lichtingenbureau werd mej: Blankert van Deventer benoemd. Voortaan zal door liet bureau aan heeren apothekers en apotheekhoudende geneeskun digen -kosteloos inlichtingen worden ver strekt. Tot leden van het. hoofdbestuur werdeu candidaat gesteld de heeren Fokken, Stolp, Snethlage, Ephraim, Crucq, Vogt, Difmarsch eu Verheul. Door mevr. BongerVan Héeteren weid. een uitvoerig rapport uitgebracht in zake de toesfanden onder 'het adsistent-eu-personeel, voor wat betreft de 1 wonen, de arbeidstij den, vacantie enz., welk rapport later zal worden gepubliceerd. Met andere pharmaceutische vereenigin- gen zal samenwerking gezocht worden oiu te bereiken dat -de Staat voortaan de oplei ding tot assistent zal ter hand nemen. Tevens zal bij de regeering aangedrongen worden om de examens slechts éénmaal per jaar te doen houden. Samenwerking zal gezocht worden met de Maatschappij tot bevordering der pharmacie, ten einde beslissing in hoogste instantie uit te lokkeu, in zake het sluiten der apotheken op Zoudag. Besloten werd het bondsorgaan voortaan om de 14 dagen te doen verschijnen eu daar mede in veïband -de contributie op 3.50 per jaar te bepalen. Ten slotte werd de begrooting vastgesteld tot een bedrag vau 1110 aan ontvangsten en uitgaven. Door de algemeene vergadering van aandeelhouders der Nederlandscke Centraal- Spoorwegmaatschappij Zaterdag te Utrecht gehouden, werden de balans en de winst en verliesrekening goedgekeurd en bet divi dend over 1909 alzoo bepaald op 1.05 per aandeel. De heer F. B. 's Jacob werd als commis saris herkozenals commissarissen werden verder gekozen in de vacature inr. 2E. baron Mackay de heer jhr. mr. J. Röell eu iu de vature jhr. mr. H. M. J. van Asch vau Wijck de heer mr. F. D. Graaf Schim- mclpeuniuck. De Zaterdag te Utrecht gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders der Utrechtsche Lokaal Spoorweg-Maat schappij heeft de balans en winst- en ver liesrekening goedgekeurd en het dividend over 1909 bepaald op 4 De heer F B. 's Jacob werd als commis saris herkozenals commissarissen werden verder gekozen, iu de vacature mr. baron Mackay, de lieer jhr. mr. J. Röell en iu de vacature jhr. mr. H. M. J. vau Asch van Wijck, de heer mr. F. D. Graaf Schimmel- pen ninck. Hedenmorgen werd dioor de Utr. Rechtbank uitspraak gedaan ioi de zaak van J. J. T. en D. T. Het vin-nis lluidit voor dien eersten beklaagde één jaar en, drie maanden, voor den. tweeden één jaar gevangenisstraf, beiden onder aftrek der! preventieve hech tenis. De eisch was twee en één. jaar. E 1 e p e e t. De directeur-generaal der posterijen eai telegrafie maakt bekenddat op 1 Juni alhier oen hulptelegraaf- en hulp- teleplhoonbantoor voor helt algeméén verkeer j zal worden opengesteld. Do diensturen zijn geregeld als volgt op werkdagen 9 tot 11, 12 tot 1, 2 tot 3, 6 tot 7; op Zon- en feestdagen 8 tot 9 v.in. (Stct.) I Naar wij vernemen, ie de Commissaris der Koningin, mr. F. D. graaf Schimmel- penninck, voornemens om, tijdens zijn ver blijf te Amersfoort, ook een bezoek te bren gen aan het St. Elizabeth's Gast- of Zieken huis. Aan liet hoofd van dit nummer vindt men de officiéél© kennisgeving van B. en W., dat van 1 Juni tot 1 October de keuring van visch zal aanvangen te 7 uur voorm. Dozen maatregel zullen velen met genoe gen vernemen. De kornet Jhr. Huydiecoper van liet le regiment huzaren komt op 15 Juni on der de wapenen. De buffeljuffrouw in café Centraal, die Zaterdagmiddag, op <1© tweede verdie ping, o-p een mot matglas gedekten koekoek ging staan, is hier door gezakt en naar bo neden gestort-. Zij werd op verschillende plaatsen gewond en brak oen been. Dok ter Morren, spoedig ter plaatse, verleende de eerste geneeskundige- hulp en deed daar na de patiënte naar liet St. Elizabeth's zie kenhuis vervoeren. Haar toestand was hedtm zeer bevredi gend. Op den straatweg naai* Hoevelaken, ongeveer op de grens der gemeente, ds gis teren mo-rgen een vrij ernstig automobiel- ongeluk gebeurd, dat toch nog betrekke lijk goed is afgeloopen. Op even bocht vau den weg slipte do wa gen (waarin behalve de chauvour gezeten waren baron van H. met echtgenoot© en dochter, uit Amsterdam, en baron v. d. B. van Batmen) en kantelde, zoodat de in zittenden er onder kwamen. Allen werden min of meer gewond, doch het ergste baron v. H., die mot wonden aan hoofd en armen in een nabijzij nde wo ning werd binnengedragen, alwaar dr. Van Enst van hier hem geneeskundige hulp ver leende. De heer Kinotjteubelt. van Vinkenlioef, stelde dadelijk zijn rijtuig beschikbaar. Voor zijn aanbod, om do familie v. H. naar bet station te brengen, werd vriendelijk be- danfkt, daar men d-e voorkeur gaf aan een -inmiddels uit Amersfoort» ontboden autlo van gebrs. Nefkens. Baron v. d. B. keende mJeb de auto naar Batmen terug. Temperatuur van het water op Maan dag, des morgens 7 uur, was 62 gnadefti Fahrenheit. SCHEEPSTIJDINGEN Opgave van het Agentschap Alex. Mackin tosh en Co., Amersfoort. Het- stoomschip „Rotterdam'vertrok van New-York 24 Mei. Het stoomschip „Rijndam" arriveerde te New-York 23 Mei. Het stoomschip Po-tcidampasseerde Li zard 22 Mei 8. u. 15 m. Alle van de Holland'--Amerika-lijn Telegrafisch Weerbericht. Naar waarnemingen in den morgen va® 30 Mei 1910. Medegedeeld door het Kon Ned Met Instituut te de Bilt Hoogste barometerstand 769.6 te Hert a laagste 737.0 te Thorsliaven. Verwachting tot den avond van 31 Mei Matige tot krachtige Z.-W. tot W.-wind. Zwaar bewolkt of betrokken. Regenbuien. Weinig verandering van temperatuur. te Baarn, een llinkc Dienstbode, v. g. g. v., als Meid-alleen, in stil gezin (2 kinderen). Fr. br. No. 1070 aan OERLEMAN'S Advertentie bureau, Baarn. Horloger, Langestraat 42, Grootste sorteering f' klas ARTIKELEN. Reparatie-Inrichting billijk, vlug eu goed. Alléén echte den oudsten van distillateur en uitvinder (Opgericht 1709). Generaal Agentuur en Depot Pj Zeepfabriek„Ito Vergulde Hand' C. A. WOLTMAN ELPERS AMSTERDAM staat o«no advertentie ran uw» firma nist op dese plaats Esn zeer groot aantal 1«s«m zouden ei dan kennis van hebben kunnen uemea. LGONO - is DeBeste: Het uitmuntende voedsel voor kin deren, zwakken en gezonden. ■■audi:. Wil l i: en zuivere te SCHIEDAM. BEKROOND te Weentn in 1873 met de Verdienste Modaille, te Parijs in 1878 mot do Gouden Medaille, te Amsterdam in 1883 met de Gouden Medaille. te Antwerpen in 1885 met het Eerediploma te Parijs in 1900 met de Grand Prix. (Hoogste onderscheidingen). Deze kaarsen vonken niet na en geven zeer weinig rook bij het uitblazen verkrijgbaar by alle voorname winkeliers. Behoort zonder bijvoe ging van ander Gedis tilleerd te worden ge bruikt en is daarom te verkiezen boven alle andere Bitters, die vaak met inférieur Gedistil leerd worden toege diend. Van oiilis ger. Hotel le Sang bij liet Station. TEI„ 5. GARAGE. Delft. Den Haag. VLOER- WAND- 1 a> ■ss

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 3