BINNENLAND. gen, verwezenlijkt en hem in de cogen van zijne onderdanen ontlast vau de verantwoor delijkheid daarvoor. Hij zeide ten slotte: ,,Een eultau is voortaan ui Marokko ourno- gelijk, als hij niet de ondersteuning van Frankrijk voor zich heeft, niet slechts eene diplomatieke en officieele ondersteuning, die niet verder gaat dan goede woorden, maar de feitelijke bescherming van de Fransche wapenen. Ik wil niet voor de tweede maal tot zelfmoord veroordeeld zijn". Egypt». Cairo, 11 Juni. Het hof van cas satie heeft, na de advocaten van Ward au i te hebben gehoord, hem ter dood veroor deeld wegens den moord op Boet ros Pacha. De minister-presideut heeft een nieuw pro ces geweigerd en het vonnis bevestigd. De terechtstelling zal over 15 dagen plaats hebben. V«r«enigd« Steten. Washington, 11 Juni. De ge mengde commissie van leden van den Se naat en het huw van vertegenwoordigers 1leeft 'besloten in het spoorwegontwerp een artikel op te tienien bepalende, dat eene commissie een onderzoek zal instellen naar de vraag van de controle der regeering over de uitgifte van nieuwe spoorweg-aandeelen en obligatie» met opdracht, daarover rap port uit te 'brengen aan het volgende con gres. De New-Yorksche goederenbeurs heeft bij de Interstate Commerce Commission eene klacht ingediend tegen de New-York Cen tral en 16 andere spoorwegmaatschappijen, •bewerende dat deze maatschappij een hooge graanrechten lieffon van Buffalo naar New- York en daardoor het vervoer afleiden naar Montreal. 8 1. Paul (Minnesota), 12 Juni. Op een diner van ile Roosevelt-club is gisteren, volgens mededeeling van den voorzitter, be sloten tot de oprichting van eene nieuwe partij, waarvan do naam nog niet vaststaat. De leiders zijn Roosevelt, Garfield, oud secretaris van binnenlandsche zaken, en Pinchot, een door Taft ontslagen ambtenaar. De nieuwe partij staat de rechten van het volk voor en kant zich tegen hen. die het ïuonopoliseeren van do hulpbronnen van het land voorstaan. Chili. Santiago, de Chili, 11 J uni. Bernardino 'i'oro Godceido is benoemd tot ondersecretaris van buitenlandsche zaken. Mexico. De Mexicnansche regiering doet haar best de bcteekeiiis to verzwakken van de gebeur tenissen op het schiereiland Y'ucutan. Er wordt uit Mexico bericht, dat dit voorval len zijn van plaatselijken aard, die zich heb ben afgespeeld in het meeat afgekgen ge deelte van de provincie. Kwaadwilligen had den eenigc honderden Indiaanse he veldar- beuiers opgestooktdezen overrompelden de kleine, omstreeks 5000 inwoners tellende stad Valladolid en veroorzaakten daar moord en verwoesting. Bondstroepen zijn aangeko men do plunderaars gaven zich deels aan hen over, deels vluchtten zij naar schuil hoeken. Men beschouwt de beweging reeds als onderdrukt. In strijd hiermede zijn de te New-York ontvangen berichten, volgens welke de op stand in Yucatan zich uitbreidt. Verschei dene bekende tegenstanders van Diaz staan aan het hoofd van 8000 man niet vor van Merida, waarhoen de Mexicaansche regee- ring zoo juist 2000 man troepen heeft gezon den. Washington, 11 Juni. Een tele gram uit Mexi.o aan het departement van buitenlandsche zaken bericht, d'at do op? stand in Yucatan binnen vijf diagen ia on derdrukt. Er heerscht titans rust Allerlei. Calais,11 J uni. Heden morgen om 3 uur is het gelukt den vergallen onder zeeër Pluviose in de beuedenhaven te bren gen. Tweede telegram. Met het ber gen van de lijken in de Pluvioso is begon nen. Twee zijn er uit gehaald. Konstan tinopel, 11 Juni. De brug bij het station Loulebourges en het station van den Oosterschen spoorweg is heden morgen ingestort, terwijl er een trein op was. Eenige wagens vielen in het water. Men vreest, dat er talrijke slachtoffers zijn. Een bijzondere trein met geneesheeren en middelen om hulp te brengen, is van hier vertrokken. Konstantinopel, 11 Juni. De van Europa komendo trein ontspoorde op de brug bij Lulubergus. De postwagen is vernield. Er zijn 9 gewonde n N e w-Y o r k 1 1 J u n i. De jury ver klaarde gisteren schuldig Hcike en Ger- bracht, twee hooge ambtonureu vau de sui- kertruet, beschuldigd het Amerikaansche be- lastingbestuor te hebben bedrogen door het txxiriegelijk wegen van ladingen 6uiker. Hcike kan worden veroordeeld tot twee jaren gevangenisstraf met 10,000 dollars boete, Gcrbracht tot twaalf jaren gevangenisstraf met 40,000 dollars boete. IX» rechter zal heden vonnis wijzen. In het proces tegen een derden beklaagde. Bendcrnagel genaamd, kon de jury t' niet eens worden. Berlijn, 12 J u n i. Toen heden avond bij een lievig onweer eene groote menigte in Plötzensee aan oen liaag 'bescherming zocht tegen den regen, werden door oen bliksem slag 6 personen gedood en 13 zwaar gewond. Men gelooft de gewonden in 't leven te kun nen houden. Gelsenkirchon, 12 Juni. Het is gelukt de Vrijdag in de mijn Konsolida- tion onder puin bedolven mijnwerkers te bergen. 8poren van eene ontploffing zijn niet gevonden het schijnt dus, dat liet on geluk niet daaraan is toe te schrijven. P a r ij s, 1 2 J u n i. Er zijn thans 7 lij ken van de bemanning der Pluvioso ge borgen, waaronder dat van don commandant Cal lot. Tegen middernacht werd liet werk gestaakt-. Uit Duitcchland en Oostenrijk komen weder nieuwe btrichten van ongelukken, door onweders veroorzaakt. Te Keulen zijn bij artillerie-oefeningen twee ka n non merg door den b liksem gedood en twee andere gwaar gewond. De bliksem sloeg daar ook in op de speelplaats van een kloosterschool. Vier meisjes werden er door getroffen en een daarvan stierf aan de ge volgen. Te Langelfihedm 'heeft de biiksean een troep je boerenarbeiders getroffen, waaronder ver scheidene kinderen waren. Zeven bekwa men ernstige brandwonden. Een meisje en oen werkbaas werden gedtood. Te Erpel, bij Bonn, kwamen ook twee mensehen om 'het leven. To Würtemborg zijn vier menschen door den bliksem gedood en vele érnstig gewond. In een dbrp brandden zes huizen af. H*-t Bciheemsehe dorp Sausitz moet door een onweder met stortregens nagenoeg ver woest zijn. Daar kwamen drie meuscheu om het loven. Konstantinopel, 11 Juni. De conventloneele trein, een aanvullingstredn van de Orient Express, was heden morgen het voorwerp van eene ramp bij Luleboor- gas. De brug viel in en oenige rijtuigen vie len in liet waterde hoofdconducteur werd gedood en negen personen werden gewond. Tengevolge van het wegnemen van bouten ontspoorde de trein voordat zij op de brug kwam Men heeft hier te doen met een aanslag die klaarblijkelijk gericht was tegen Mali- moed Chefket Pacha, die eerst plan had ge had de terugreis uit Albanië per spoor te doen, maar in plaats daarvan de stoomboot nam voor de reis van Saloniki af. 12 Juni. Volgens de bladen heeft het onderzoek aan het licht gebracht, dat de ontsporing van den oonventioneelen trein te wijten is aan een aanslag. De inhoud van den postwagen is gered. Er zijn geene vreem delingen onder de gewonden. Het punt, dat van groot strategisch ge wicht is, is geheel vernield. De Staatscourant van Zondag 12 en Maandag 13 Juni bevat o.a. de volgendie Ko ninklijke besluiten benoemd tot waarnemend Rijksbelasting- ontvanger voor 1 jaar bij het nieuw inge steld ontvangkantoor te Hoek van Holland ter vervanging vau het opgeheven kantoor te 's Gravezande, A. D. van Doorn, verifi cateur te Rotterdam; benoemd tot rijksontvanger te Boxtel, J. C. L. Wilkens, ontvanger te Druten; te Rotterdam. 4e aWeeüng E. W. Beth, ont vanger te Vlaardingente Enschede W. A. Schepers, ontvanger te Bergen; te Luijk J. Nagtogaal, ontvanger te Hollumte Leeu warden J. H. Tollenaar ontvanger voor Leeuwarden, buitengemeentete Zwart sluis G. Bouningh, surnumerair te Zwolle met intrekking van zijn benoeming tot ont vanger te Hallman; te Uithuizen J. A Spaankogel, ontvanger te Monnikendam; te •Sohagen (definitief) W. Kuijpers, waarne mend ontvanger aldaar; benoemd tot vertegenwoordiger der Nc- derlaudbclie regeering op het te Barcelona to houden intern ationaJe congres voor medi sche electrologie en radiologie, Dr. J. G.. Gold, arts te Amsterdam verlengd met 1 jaar de detach©eringsduur in West-Indië van den len luitenant-kwar tiermeester J. J. Mac Kenzie; op verzoek eervol ontslagen irnej. E. F. C. M. Abbvma gewoon openbaar "huIponderwij- zeres in Ned.-Indaë, J. J. v. d. Geijs, laat- st/ëlijiklcura-ar bij die afdeeldng H. B. S. te Batavia beiden wegens phyeische ongesteld heid. De gewone audiëntie van den minister van Landbouw, Nijverbeid en Handel zal op Woensdag 15 Juni e.k. niet plaats hébben. De heer Athos Romanos, gezant van Griekeulund bij het Nederlandse he hof, zal als zoodanig aftreden en is te 's Gravenhage aangekomen ter overhandiging van zijne terugroepingsbrieven. De gep. luit.-genernal de Waal, on langs benoemd tot hoofdcommissaris te velde bij liet Roode Kruis, maakte Vrijdag zijne opwachting aan den minister van Marine. llotterdam's financiën. B. en W. van Rotterdam hebben aan den raad medegedeeld, dat, dank zij de gunstige uitkomst van den dienst 1909 en de bevredi gende loop der verschillend© ontvangsten in 1910, bet percentage van do inkomstenbelas ting op 4 percent kan worden gehandhaafd en niet, als Ibij de vaststelling der begrooting verwacht wérd, op 4^ behoeft gebracht te werden. Het sa'do van den dienst 1909 be draagt ton tegenover 4f ton in 1908. De oorzaak hiervan is deris een ruimere opbrengst van verschillende mididelen, maar ook het streven 'bij de versdliillenklie ressorts om overschrijding der toegestane credieten to vermijden. Oosten West. Volgens mededee ling in het Koloniaal Weekblad van liet dagelijksch bestuur der Vereeniging Oost eu West, zal de jaarlijkscho algemeone ver gadering worden geliouden te 's Gravenhage op Zaterdag 9 Juli, in het gebouw van den llaagschcn Kunstkring. De agenda bevat o-m- Voorziening in de vacatures van liet hoofd bestuur. Aan de beurt van aftreding zijn d® volgende dames en hoeren a. 's Gravenhage, R C. Bakhuizen van den Brink (stelt zich niet herkiesbaar), E vau Assen en A. A. C. Harting; b. Rotterdam, jhr. mr. J. L. W. C. van Weijlor (stelt- zich wegens verhuizing niet herkiesbaar) c. Utrecht, mevr. J. E. van Oeveren van Sohaik. Candid aten van het hoofdbestuur zijn 's Gravenhage, mr. J. H. Ahondanon en L. J. C. van És, E. van Assen en A. A. C. Harting. Rotterdam, D H. Have!aar, L. G. Ph. Maroedla. Utrecht, mevr. J. E. van OeverenVan Schaik en mevr. J. W. WeuamanLuitjes. Bemoeienis van het hoofdbestuur in zake de Nationale Huisvlijttentoonstelling te Scheveningen Idem inzake den Nat. Bond voor Red dingwezen en Eerste Hulp bij Ongelukken Het Oranje Kruis. Wijziging c. q. aanvulling der statuten in verband met de oprichting van een st-u- denteuafdeoling te Leiden. Mededeel inge n omtrent het Koloniaal Weekblad. Ondersteuningsfonds. Geldleening. Ho6pifcaa I-kerkschip ,,D Hoop". Zaterdagmorgen vertrok omstreeks half twee het hospitaal-kerkschip ,,De Hoop'' van den steiger van den Kon. West-Iudi- schen Maildienst te Amsterdam naar de Noordzee. Alvorens het 6chip afvoer, werd aan boord eene godsdienstoefening gehouden door <1b. J. Lofff uit Nootdorp die het evangelie on der de v'issc'here gaat prediken. Deze gods dienstoefening werd bijgewoond, behalve door de 13 leden der bemanning van het schip, door helt bestuur en oen aantal leden der Vereend ging. Onder d'e bestuursleden, werden opgemerkt- de voorzitter en secretaris, reap. mr. E. N. Rahusen en de heer Qhambersoud-burge- mefcter, mr. dj\ W. F. van Leeuwen en de waterschout Baron van Geen. ,,'De Hjoop", welke naar IJmuiden werd gesleept door de ..Lapland", onderneemt thans onder kapitein T. Harding de 12e reis en «al ongeveer drie maanden uitblijven. Door dë Zuidenzee", een boot van den Rijkswaterstaat, waarop zich het bestuur der Vereend ging bövopd, werd' ,,De Hoop" tot IJmuiden uitgeleide gedaan. Een protest a a, n P o e r i e j k e- wilbeiz. Een aantal Haarlemeche jongelui hébben naar men aan dë Tel. meldt 't Doe- ma-lid Poerisj'ke.wibsz, die onlangs 'Nederland in een zitting van de Russische DoOma bc- leedigde, een, in 't Fransoh gesteld, schrij ven gezonden van den (volgenden inhoud Mijnheer, Door de Nederlandsche pers izijn wij in kennis gesteld met uw gedrag in de laatste Doema-zittiin'g, en allen, die zich Hollander voelen, zijn onaangenaam getroffen door ld© woorden, die gij over onla vaderland gespro ken hebt, en zullen ongetwijfeld Rusland 'be klagen, hetwelk, h!oe groot .het ook zij, onder zijn Doeimiaieden -een volksvertegenwoordiger mloet tellen, a!s u, dlieizich niet waardig weet te gedragen. Gij kunt «rap rekenen, dat uw geldrag overal levendige afkeuring heeft -ge vonden Wij nemen nog de vrijheid, uw aandacht te vestigen op het feit, dat- een ,van uw .roem- ruchtigste soevereinen de waarde van het kleine Holland wel heeft weten te waardee- ren, en dat ons vaderland, ofschoon zijn in wonersaantal slechts het twintigste deel van dat -van uw land is, zich in 't midden der mo derne beschaving bevindt, wat niemand van uw land zal kunnen zeggen. Wij zijn, mijnheer, met de beste wenschen voor de verheffing van uw volk uit zijn. Ibij na nog baibaarsohen staat bezield. Uw dienaren, (Volgen de handlteékeningen). Is bier nadeolig voor de gezondheid De Bond van Nederland sche bierbrouwerijen heeft naar de N. R. Ct. mededeelt den volgenden brief gericht aan de professoren en doctoren der Medische Faculteit in Nederland ,,'Zooails u niet onbekend zal zijn, neemt het aantal van hen. die crich geheel van het gebruik van alcoholhoudende dranken ont houden meer en meer toedeze personen laten zich daartoe leiden door de overwe ging, ,d!at alcohol, in welke hoeveelheid ook, al is doze nog zoo gering, schadelijk werkt voor de gezondheid van dien gebruiker. iDo omstandigheid, dat naast de Neder landsche Vereeniging tot -bestrijding van. al- colholhoudende dranken hier ter lande, even als elders, de Volksbond togen misbruik van sterken drank bestaat, wijst er steedis op. dat niet alle leeken, welke zich op hét terrein van den medicus wagen, eenstemmig van oor deel zijn, dat alcohol in matige hoeveelheid gebruikt, nadeelig is. Nament» genoemden bond van Nedieriandl- sche Brouwerijen hebben wij, dn overleg met een uwer collega's 'gemeend, ons tot d'e meest bekende Neder! andkche* priofeasoren en doc toren dier medlischë faculteit 'te anoeten wen den, mét het beleefd verzoek, ons hun ziens wijze in dozen te willen imededleelen en wél liefst in een wonm, dlait hun verklaringen kun nen worden openbaar gemaakt. Of u er de voorkeur aan geeft uw antwoord in uitvoeri ger dan wel in beknopter -bewoordingen samen te vatte», la/ten wij natuurlijk geheel' aan u over. De vragen, welke voor ons van het meerite belang zijn-, luiden 1. Acht gij een matig gébruik van bier na deelig voor de gezondheid 2. Kan bet bier als volksdrank bevorder lijk zijn tot 'bestrijding van iliH gebruik van sterko ranke»?" De Electric it eiitsten- toonstelling. Men schrijft ons uit Nijmegen Verneemt men bij andere tentoonstellin gen gewoonlijk de klacht, dat zij op het tijdstip der opening verre van gereed zijn, van de Nijmeegsche eleetriciteitstentooiistel- ling zal dit naar alle waarschijnlijkheid niet gezegd behoeven te worden. Begrijpende dat de exposanten tijdig ge legenheid behoorden te hebben voor liet aanbrengen van hun étalages, is het Uit voerend Comité zoo verstandig geweest, door middel van premic-uitloving het tijd stip van oplevering van het tentoonstel lingsgebouw te vervroegen. Gisteren liep de termijn, bij de premie- uitloving gesteld, ten einde, en de premie werd verdiend Het heele tentoonstellings gebouw werd glas- en waterdicht, en be hoorlijk geschilderd opgeleverd. Het Uit voerend' Comité betoonde zijn voldoening daarover door liet werkvolk een kleine trak tatie aan te bieden alsmede de toezegging van een vrij kaartje voor de tentoonstelling. De werklieden van hun kant toonden zich niet minder in hun schik. Een hunner be tuigde iu een gloeiende speech aller voldoe ning over de prettige samenwerking met de directie. Ter gelegenheid van de oplevering hadden zij een aardige tropee van gereed schappen en werktuigen met een paar vlag gen en groen versiering tegen een der hoofd pijlers van het gebouw aangebracht. Van nu af kunnen de exposanten met het in orde brengen van .hun stands een aan vang nemen. Alle stands zijn al ingenomen en de heer W. Tasche alhier is al bezig de fundeering te metselen voor een reus achtige dynamo, waarmee 'hij op de ten toonstelling zelve electriciteit zal ontwik kelen, die o.a ook zal dienstbaar gemaakt worden aan het zoeklicht, dat van uit den toren over de tentoonstelling en de stad zal worden geworpen. Die toren, die zich 35 meter hoog, dat is dus nog ver boven den Belvedère uit ver heft, prijkt al met den ronden glazen kap, waaruit tijdens de tentoonstelling stroomen van licht naar alle zijden zullen wordep uitgeworpen. Nu het gebouw ook uitwendig kleur krijgt de grondtoon is geel, van boven afge sloten met een breed Egyptisch fries in rood en blauw kan men zich al eenigs- zins een denkbeeld maken van het imposant en toch sierlijk gezicht, dat het in deze frisch lommerrijke omgeving zal opleveren. Ook Klein Zwitserland begint al langza merhand te lijken op hetgeen het- worden moet. Gisteren is den aanvang genomen met het ophangen van de negen en twintig kolossale geschilderde doeken, samen 4000 vierkante nieter groot en vervaardigd door den heer Poutsma, decorateur van den Grooten Schouwburg te Rotterdam. Het- heele terrein is daardoor ineens als met een krans van bergen ingesloten, die zich het hoogst zullen verheffen aan den kant van den Belvedère, welk fraai romantisch ge bouw aan die zijde een prachtige afsluiting vormt. Aan den anderen kant verliezen zich de bergen in het dichte lommer van het hooge Valkhof. Is de bezoeker de brug over den Voerweg overgegaan, om zich naar Klein Zwitserland te 'begeven, dan volgt- 'hij eerst het uiterste pad van het Hooge Valkhof, van waar hij al aanstonds een schilderachtig gezicht heeft op het Zwitsersche dorp rechts aan zijn voeten. Alvorens het te bereiken moet hij dan nog eerst een tunnel door, die hem onder den reusachtige» waterval heenvoert en daalt dan eindelijk langs een nieuw ge metselde steenen trap tot het Lage Valk hof met zijn Zwitsersche gebouwtjes af. De waterval belooft een waar prachtstuk te worden. Tegen het Hooge Valkhof ver rijst een opeenstapeling van zware rotsblok ken, van boven bekroond met obeliskvor- mige overeind gezette blokken. Van die hoogte komt het water neergestort over een 'menigte trappen, die ijsblokken moeten voorstellen, maar in werkelijkheid van zwaar glas zijn. Onder de glazen platen zijn niet minder dan 1600 gloeilampjes aange bracht, evenwel zoo dat men niet de afzon derlijke lichtjes door het glas zal zien, maar één grooten lichtgloed, daar de gloeilampjes zóó zijn -geplaatst, dat hun licht door re flectors wordt teruggekaatst. Over dat licht nu zal het water heen- stioomen, wat- een too verachtig effect moet maken, vooral wanneer het licht in afwis selende kleuren zal worden vertoond, het geen men zich voorstelt een paar malen per avond te doen. De Zwitsersche gebouwtjes, die bij onze vorige rondwandeling nog maar geraamten waren, beginnen er al aardig 'Zwitsersch uit te zien. (De meeste zijn al onder dak en zelfs zijn de daken al hier en daar met mos begroeid. Enkele gebouwtjes, zooals dat voor de tearoom met uitzichttoren in het midden, prijken al met de bekende Zwit sersche schilderingen. De decorateur J. Benneke uit Amsterdam is druk bezig met de aankleeding van al die gebouwtjes, die onder zijn bekwame handen zich verrassend snel vervormen tot wat ze worden moeten. Tegen den achter grond van groen of bergen steken die huis jes alleraardigst af, vooral ook het groote, aan 't benedeneinde gelegen gebouw voor het restaurant, met zijn groot rood dak en_ spits torentje, waarachter men een over zicht heeft van groene Alpenweiden, in de hoogte door sneeuwtoppen afgesloten. Hoe meer men het Zwitsersche dorp al lengs ziet voltooien, hoe meer men het ge lukkige denkbeeld moet prijzen, zoo iets tot stand te brengen in deze schilderach tige omgeving, die er zich zoo bij uitstek toe leent. Biologische tentoonstel ling. Op eenigszins feestelijke wijze had Zaterdagmiddag de opening plaats van de Biologische tentoonstelling in den tuin van het Kon. Zool. Bot. Genootschap te 's Gra venhage in tegenwoordigheid van den waar nemend burgemeester den heer Jansen, de wethouders Simons, De Wilde en Lely, den heer Löhnis, inspecteur van den Landbouw, den heer Redeke, directeur van het Zoölo gisch Station te Den Held ei-, en van den heer Van Lonklvuijzen, directeur der Heide- Maatschappij. De heer Heukels, voorzitter van de Ne- deilandsche Natuurhistorische Vereeniging, sprak het welkomstwoord. Hij bracht daar bij oprechten dank aan Z. K. H. den Prins der Nederlanden, die bericht had gezonden niet tegenwoordig te kunnen zijn en die Zijn Vorstelijken naam wel aan deze ten toonstelling had willen verbinden door liet eere-voorzil terschap van het eere-co,mité te aarvaarden, waarna spreker een overzicht gaf van het doel dezer tentoonstelling. Vervolgens hield de Commissaris der Ko ningin in de provincie Zuid-Holland, mr. J. G. Patijn, de openingsrede, waarbij hij zijne voldoening er over uitsprak,'dat deze tentoonstelling eene uitzondering maakte, daar zij bij de opening nagenoeg gereed was. Sor. hoopte, dat zij zou bijdragen tot ver meerdering van de kennis der natuur en een even groot succes zou hebben als die 5 ja rer geleden in Amsterdam gehouden. Een meisjeskoor van leerlingen dear II B. S. met 3-jarigen cursus zong daarna, on der leiding van den heer Spronk, het Wil helmus en eenige andere liederen, waarna de tentoonstelling werd bezichtigd. Ook de ministers van Binnenlandsche Za ken en Waterstaat hadden bericht gezon den, dat zij verhinderd waren bij de ope ning tegenwoordig te zijn. Nationale tentoon stel ling voor Huisvlijt. Het gebouw der nationale tentoonstelling voor huisvlijt, welke te Scheveningen in de helft van Juli zal worden geopend, begint zijne voltooiing te naderen Er is veel zorg aan besteed, ook aan het tuiugedeelte. Uit het buitenland komen fraaie- inzendin gen, vooral uit Oostenrijk. De verschillende vereenigingen hebben daar de huilden in elkaar geslagen en zullen gezamenlijk uit komen, vooral met kantwerk. De Haagsche grondwer- kersstaking geëindigd. Land en Volk deelt mede, dat met groot© meerder heid de staikende grondwerkers de voorwaar den van het bamiidjdelingseoanité hebben aan vaard. Het werk wordt Maandag hervat. Zoodra de gemeente ertoe overgaat voor haar bestekken als minimum-loon 25 cents in te voeren, zulien de patroonsivereenigingen hetzelfde doen. De Deliclub. Naar men ver neemt hebben de Fransche zangeressen en actrices, die de gemeente 'a Gravenhage tet- gen a.s. Dinsdag gedag-vaard hadden tot schadevergoeding, doordat zij door de poli tie werden verhinderd het gebouw der Deli- club te Scheveningen binnen te gaan, eri daardoor haar contract niet konden nako men-, Zaterdag die dagvaarding ingetrok ken, omdat zij sedert die dagvaarding niet door de politie gehinderd werden. Bigamie. De nieuwe instructie op last van het gerechtshof in Den Haag ge •houden in de zaak tegen S., verdacht van bigamie, is geslotende rechtbank heeft an dermaal de zaak naar de openbare terechtzit ting verwezen. Moord. Tijdens het melken in de weide van den heer J. N., te De Wijk, bij Meppol, is aldaar een moord gepleegd, die natuurlijk een groote ontroering Iheeft teweeg gebracht. De dienstbode, genaamd Hemdirika Dekker, en -de knecht, L. v. d. Beid, bij genoemden heer in dienst, waren te -zomen op de weide Langer -dan gewoonlijk bleven -zij weg, en toen men op onderzoek uittrok, vond men Hendrika -met messteken in -bonst en halls, dood in het gras liggen. Als de daider is ge noemde knecht gearresteerd. (Ct. Gevolg van mishandeling. Op 5 April 1910 werd de mijnwerker Johan Joseph Konsten door zijnen collega Hintzen in de mijn te Schaeéberg zoodanig met een mijnlamp tegen het hoofd geslagen, dat hij bewusteloos neerzeeg en naar het hospitaal t-e Maastricht vervoerd moest worden, al waar hij gisteren aan de gevolgen der be komen verwonding 'bezweek. De justitie uit Maastricht begaf zich Za- toidag ter plaatse Inbraken te Rotterdam. Aau den zetkastelein van het café „Van Ouds 't Hoogerhuis" aan den Binnenweg te Rotterdam, was bekend geworden, dat Za terdagnacht bij liem izou worden ingebroken, liij waarschuwde de politie, die twee re chercheurs verdekt opstelden in een gang aan de overzijde. De kastelein verborg zich gewapend onder de toonbank. Omstreeks half 3 naderden werkelijk twee kerelds en een vrouw, die voor het café post vatten. De een ging op de schouders van oen ander staan om door liet tuimelraam naar binnen tte gaan. Op dat oogenblik na derden twee rechercheurs van de zijde van den Singel. De vrouw gaf een teeken en 6piong hij er weer af. Nu schoten ook de andere rechercheurs toe en werdeu alle drie gegrepen. Het waren E. v. d. K., die ge wapend bleek met een geladen revolver met 6 patronen, en K. den B., die in het bezit was van een bo6valsche sleutels. Beiden waren «bekenden der politie. Terwijl Zaterdagnacht omstreeks half 3 de nachtgoederentrein over de viaduct in de Moriaanstraat te Rotterdam passeerde, maakten inbrekers van de gelegenheid ge bruik een groote winkelruit in te werpen van het garantiomagasij» der firma E. en A. van Gelder. Vermist woeden 8 gouden das spelden, 25 zilveren 'brochee, 2 gouden rin gen, 4 ceintuurgespen, 1 doulblé horlogeket ting, een «barnsteenen collier, een barnstee- nen broche, enz., alles te zamen een waarde van omstreeks f 100 vertegenwoordigende. Een oplichter gearres teerd. Door de politie te Scheveningen is aangehouden een vreeandeling, diie in de laatste dagen in den Haag en op die bad plaats goeden gier maakte, zonder in 't be zit te zijn van middelen. Alls 't in restau rants en café's op betalen aankwam, had hij zijn portemonniaie vergaten. In den Hiaag had hij verschillende kamers gehuurd en. hier en daar geld weten los te krijgen. Een sto-utar ötuk waaeaede hij zich bezig hield, n.l. het veoikaajgeu door Hstjige kunstgrepen van een autoiwhiél wan e^ne firma te Voor burg, werd verijdeld door dfe Scheveniug- sche politie. De nlan is naar den Hiaag overgebracht. A u t o m o b i e 1 o n g e 1' u k. Za terdagnacht ia een auto, beizet door den chauffeur en twee personen, tegen een perceel gereden aan den lioek van de Duinstraat te 's Gravenhage. Twee der ift- zittendjan werden deerlijk verwond en zijn latei met de auto van 't gemeentezieken huis daarheen overgebracht. Voorloopig wias hulp verleend door de doctoren van Tonyl en Roest. De auto, waarmede de aaurijding plaats vondi, is zwaar beschadigd. Verdronken bij het baden. Etn bejaarde dame, van ongeveer 60-jarigen leeftijd, was Zaterdag namiddag in zee bij Scheveningen gaan baden ver voorbij de plaats waar aan het 6trand de kanonnen staan, nabij Wassenaarscli grondgebied, dus buiten de zeebadinrichtingZij schijnt bij hel. baden door een 'beroerte te zijn ge-

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 2