Fortmann Hehenkamp, Normaal Ondergoed. Extra Reisgelegenheid naar Leiden en terug. TUINMEUBELEN, Uurwerken. Uit den omtrek. STADSNIEUWS. n n w n n n ADVERTENTIËN. Gemeente Ontvanger Utrecht. Pension gezocht. Zit- en Slaapkamer met Pension. Huize „Juiianahof" Lustrumfeesten te Leiden. GROOTE MASKERADE op Dinsdag 21 Juni 1910. Magazijnen van Tapijten, Bedden en Slaapkamer-meubelen, W. F. A. GROENHUIZEN, Zelfst. Huishoudster. Voor f 8,50, De Sterrenhemel •Lissone en de Tentoonstelling. LISSONE's Reizen. De meest geschikte ONDERKLEEDING ook voor den Zomer, is Prof. Dr. JAEGER's (Fabrikaat W. Benger Söhne, Stuttgart) Langestraat 16. Lingeries - Kousen Trieotgoederen. troffen en is verdronken. Zij had haar kleederen aan het strand gelegd om in een badcostuum in zee te gaan. De politie heeft bet lijk per radefbaar vervoerd eerst naar het nabijzijnd posthuis en van daar naar de Algemeene Begraafplaats. Op het lijk wer den geen identiteitsbewijzen gevonden, maar alleen een op heden gedateerd briefje van de electrische tram. Onweer. Tijdens het hevige on- weder van Vrijdagavond is de bliksem gesla gen in de woning van den landbouwer Van Schoten in de Beeldhouwerstraat te Arnhem. Een lamp werd van het plafond geslagen. De groote toren te Arnhem is door den bliksem getroffen en de weerhaan vernield. Het uurwerk is stil blijven staan. In een weide bij Plattenburg is een koe door den bliksem gedood. In het gemeentelijke tele- phoonuet zijn vele storingen. Docr den rege:. liepen eenige laag gelegen straten geheel onder -• Te Eist (Betuwe) is de bliksem gesla gen in een boerderij, die tot den grond af brandde. Vrijdagmiddag, is de boerderij vai. Harm Bare Ids te Wapse door het inslaan van den bliksem een prooi der vlammen geworden. Het vee liep in de weide en bleef behouden de varkens en eenig huisraad wist men in veiligheid te brengen. Alles was tegen brandschade verzekerd. In het Vleddcrveea (Dr.) word de wo ning getroffen van L. van Nieuwenhove, zonder echter brand te veroorzaken. De eenige koe, die de man bezat, werd echter doodelijk getroffen. Vrijdag, teven den avond, zijn tijdens een hevig onweder drie schapen van den landman P. Bues, in den Hemmelandspol- der (N.-H.), door de bliksem gedood. Een klein watermolentje werd getroffen en ver nield Tijdens een hevig onweder, dat Vrijdag avond boven Doetincl^em woedde, werd een koe van den landbouwer Looman te Ambt Doetinchem door het hemelvuur gedood. De boom, waaronder de koe stond, werd voor een groot deel versplinterd. Tijdens een hevig onweer is Zaterdag de bliksem geslagen in liet Proveniers- en Armenhuis te Barneveld. Een begin van brand kon nog gebluscht worden. Verder sloeg de bliksem in het woonhuis van den bakker C. v. d. B. aldaar, echter zonder brand te veroorzaken. .Bij het onweer dat Vrijdagavond boven Nijkerk woedde, werden vier koeien, eigen dom van den landbouwer Jan L oijon op Holk, getroffen en gedood. Vrijdagavond is de bliksem in de boer derij van Boerkamp aan den Lochemscheu weg tusschen Warnsveld en Locliem geslagen. De boerderij werd geheel in de asch gelegd. Alleen de schuur bleef behouden. Vrijdagavond' is de blikem geslagen in de woning van. dien timimenman Doröu'boech te UitJhuizerimeeden. Hot geaan, bestaande uit 4 personen, zat rondlom de tafel. De zoon, een jongeman, werd gedood. De anderen bekwamen geen letsel. Onder Nuenen (N.-B.) is de knecht van den aldaar wonenden molenaar op Coll, ter wijl hij aan het maaien was, door den blik sem getroffen. Bewusteloos en zwaar ge wond werd ihij opgenomenZijn toestand is ernstig. In Dal feen werd Vrijdag het huis van G. van Berkum door den bliksem getroffen Het brandde geheel af. In Friesland 'heeft het hemelvuur een aantal slachtoffers geëiecht. Naar de Leeuiw. Ct. meldt is Vrijdag te Mantgum de 21-ja- rige hooier uit Bergum, R. Zandberg, doo dielijk door een bliksemstraal getroffen, ter wijl een ander der medewerklieden verdoofd ter aarde stortte. Gelukkig kwam de laat ste spoedig weer bij, en bleven ook al de overigen ongedOeld. Te Marrum sloeg de bliksem in de woning van den timnierman H. Wielenga, die met zijn gezin in de huiskamer aan tafel zat. De bliksem eloeg door het dak en den zolder heen en trof den vader en den zoon dbodélijk, terwijl de vrouw van Wielenga en de knecht bewusteloos geslagen werden. Toen beide laatsten tot het bewustzijn terug keerden, vonden zij Wielenga zelf en zijn zoon dood op den vloer liggen. Tc Rottevalle werd Vrijdag het 10-jarig zoontje van T. de Haan door den bliksem d'o del ijk getroffen, terwijl te Sur'ouisterveen een negenjarig knaapje döoT die lot werd ge troffen Te Budel (N.-B.) is op het Dorpsplein de blikt em in de ainkfalSriek geslagen. Hij veroorzaakte groote verwoesting aan de zink- ovens; drie ovens zijn buiten gebruik ge steld, ook een zware dynamo werd ernstig beschadigd- De schadle wordt, geschat op 25 tot 30 duizend gulden. Uit tal van plaatsen des lands komen be richten van branden dtoor onweder veroor zaakt. Van 't platteland. De Kam pioen (verfraait Een toerislt, die in een achlterlhoek reisde en den nacht had doorgebracht in een klein logement dat niet veel door reizigers werd 'bezocht, deed den kastelein 'e morgens die medod'eeling dat zijn schoenen, idlie hij dien vorigen avond voor zijn kamerdeur ihaJd' ge- eet, daar nog onaangeroerd stonden. „Natuurlijk", zei die herbergier, ,,u kunt hier in huis desnoods horlioge en ketting bui ten de deur leggen, geen onensch zal er aan komen, we hebben hier altijd' eerlijke men- schen in dienst." School- en Kerknieuw». Leeftijdsgrens. Het bestuur der Vereeniging van directeuren van Hoogere Bur gerscholen met 5-jarigen cursus heeft, naar aan leiding van eén besluit der algemeene vergade ring, den raden der liet rokken gemeenten ver zocht, een regeling tot stand te brengen, waarbij aan de leeraren der gemeentelijke hoogere bur gerschool bij het einde van den cursus, waarin zij hun 65e levensjaar hébben volbracht, ontslag uit den dienst wordt verleend, met dit voorbe houd, dat de gemeenteraad, telkens voor ten hoogste één jaar. kan besluiten, den ambtenaar in dienst to laten, doch niet langer dan tot het einde van den cursus, waarin bij zijn 70e levens jaar heeft volbracht. Gehuwde onderwijzeressen. Het Hoofdbestuur van het Xed. Onderwijzers genootschap heeft in zijn laatst gehouden verga, dering bet wetsvoorstel besproken betreffende entslag aan gehuwde onderwijzeressen. Een adres zal aan den Minister gezonden worden om te verzoeken, het voorstel zoodanig te wijzigen, dat gemeenteraden niet verplicht, maar gerechtigd worden te ontslaan en dat gehuwde onderwijze ressen en •weduwen opnieuw bij het onderwijs werkzaam kunnen gesteld worden. Ds. J H. van der l'alm, predikant by de Ned. Herv. gemeente te Ilpendam, heeft emeri taat. gevraagd. Hij is te Ilpendam predikant sedert 23 October 1904. Hij werd in 1807 candi- daat; stond eerst te Houtrijk en Polanen (1868), daarna te Wydenes (1879). eerste maal te Ilpen dam (1881), te Langezwaag (1888), te IJsbrech- tum (189Ö), en voor de 2de maal te IlpeDdam (23 October 1904). Remonstrantse he Broeder schap. De algemeene vergadering der Remon. stiantsdhe Broederschap werd op 7 en 8 Juni j.l. te Amsterdam gehouden. Prof. dr. P. H. Ritter te Utrecht leidde als voorzitter de vergadering, en herdacht in zijn openii^srede de sedert het vorig jaar gestorven leden, en besprak de te lage predikanis-tractenienten in sommige gemeen ten en de opleiding der aanstaande predikanten, v. narin niet hot oog op gebrek aan sociologische kennis dient aanvulling gébracht te worden. Ook m< moreerde bij de herdenking der 300ste verja ring van Arminius' sterfdag en de uitgave van ,.De Remonstrantie", dooi prof. dr. H. Y. Groenevvegen aan de Broederschap opgedragen. Besloten, werd: prof. Groenewegen af te vaar digen naar het op 610 Augustus a. s. te Ber lijn te houden 5<le Internationaal Congres van Godsdiens t ig-v r ijtzi nnigen. Voorts deelde de Soeiteitscommissie mede, dat door 'haar krachtige pogingen in liet werk zullen worden gestekt om te komen tot een verbetering der predi'kantstractementen in sommige gemeen ten. Wijzigingen van allerlei aard in> het algemeen reglement, meest betrekking hebbende op de huis houdelijke aangelegenheden der Broederschap \yerden behandeld' en vastgesteld. Uit het jaarverslag der Societeitscomuvissie bleek, dat het aantal leden met. 256 is vermeer derd, en nib het verslag van professor en curato ren dat 'het getal studenten aan het Seminarium 9 bedraagt. Tot voorzitter der volgende algemeene verga dering werd' benoemd' dr. A. K. Haentjes te Haarlem, tot assessor dr. K. F. Sparnaaij te Arnhem, tot secretaris ds. H. A. van Oorde. emerit. pred., tob 2de secretaris dr. C'. D. Sax te Dokkum. tot lid der Sociteitsoommissie dr. H. L. Oofit te'Utrecht en. tot curator dr. A. H. Gar- rer, rector van het gymnasium te Haarlem. (Kerkel. Ct.) Barneveld. Tengevolge van een ge brek aan de pomp, had het geizini van den boschwachter D., wonende in de Ibuuriechap Kallenlbroek, bij Barne'veld, dezer dagen de onvoorzichtigheid ongekookt beekwater te te drinken. Spoedig werden allen, nl. man vrouw en drié -groote kinderen, zoo ernstig ongesteld, dat de hen be handelende -geneesheer voor het behoud van hun leven vreest. Tot nu toe is echter niemand van het ge zin overleden. Tot vaandrig bij het 5e regiment in fanterie zijn (benoemd dé sergeanten-aspirant militie-officier J. F. A. Leesberg, E. A. B. Lechner en H. van der Veen. Het sclirifteiijk gedeelte 'van het toe latingsexamen voor den hoofdcursus zal bij het 5e regiment infanterie worden gehouden op 7, 8 en 9 Juli. Het mondelinge gedeelte vangt 14 Juli aan, te Kampen. De batterijen 'van het lete regimenfc- Veld-artillerie vertrekken (morgen naar het kamp bij Oldebroek tot het houden van schietoefeningen 'Die van de le afdeeling uit Utrecht trok: heden morgen ongeveer 11 uur hier door, begeleid door vele officieren van het garni zoen en door de etafmuziek van het 5e regi ment inf. en van het le reg. huzaren. De heer J. M. J. Borgerhof Mulder, alhier ambtenaar ter gemeente-secretarie te Nijkerk, ie op de voordracht geplaatst voor een benoeming tot gemeente-ontvanger te Vorden. De Vereeniging „Handel en Nijver heid" houdt een vergadering op Dinsdag 14 Juni 1910, 'e avonds uur, in het Hotel „de Zwaan". Agenda Bespreking aangifte voor kiezer van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. Bespreking over de we nsc hel ij kheid van het al of niet zendén van afgevaardigden naar het a.s bondscongres. Benoeming van een afgevaardigde naar de vergadering van den. Ned. Bond van Onder linge Incasso's en Schuld vordleringtebu- réau's. Ingekomen stukken. M ededéelin gen Door de afd. Amersfoort e. o. van den Bond van Ned. Onderwijzers is het vol gende adres aan den raad onzer gemeente verzonden „Geeft met verschuldigden eerbied, te ken nen, de afd. Amersfoort, enz.; dat naar haar meening de salarisverorde ning voor het personeel, werkzaam bij het openbaar lager onderwijs in de gemeente niet aan matig gestelde eischen voldoet, wijl 1 de periodieke verhoogingen te laag, te gering in aantal zijn en niet. vlug genoeg volgen, waardoor het te bereiken maximum te laag blijft; 2. dé woninghuur niet wordt uitgekeerd zoowel aan ongehuwden als gehuwden, zoo wel aan vrouwelijke als mannelijke leer krachten en bovendien te laag is dat tengevolge hiervan de mutatie onder liet onderwijzend personeel te groot en daardoor van nadeeligen invloed op het on derwijs is; redenen, waarom adressante, onder ver wijzing naar bijgaande Memorie van Toe lichting, uw college verzoekt, bovenbedoel de verordening zoo te wijzigen, dat aan de vermelde bezwaren worde tegemoet geko men". Bij het adres is een Memorie van Toelich ting gevoegd, waarin op die Voortdurende wisseling van personeel wordt gewezen, aangezien Amersfoort geen salaris voor vol doend levensonderhoud geeft. Ook het aan tal sollicitanten naar Amersfoort is met het oog daarop gering. Door pastoor Hoorneman vau de St. Fiancisouskerk is gisteren het Patronaats- gebouw ingewijd, in tegenwoordigheid van het. bestuur en van de R. K. geestelijkheid. We hebben van morgen kennis ge maakt met het 15 man sterke fanfarekorps van liet Leger des Heils, dat op verschil lende plaatsen in de stad eenige nummers ten beste gaf, die zeer goed klonken. Toen vóór het politiefourd&u het Volkslied ge speeld weid, legden de leden van liet orkest te voren de petten op den grond. Wel teekenend voor het publiek was, dat onder de vele toehoorders niet één er zeilfs maar aan scheen te denken, het hoofd te ontfblooten, en dit ondanks liet goede voor beeld. Ons dunkt dat ze tocli wél eens ooit iets over een Volkslied hebben gehoord. In de Amersfoortsche Zweminrichting werden diploma's uitgereikt, aan de jonge dames S. M. C. van Veen, J. A. C. Bauer, A. A. Stocker en aan de jongeh. J. Hooy- kaas, jhr. F. van Hoogendorp, T. van Veen C. Vlaanderen en A. A. de Ruiter. Er is hier een Zwem- en Polo-club opgericht, welke op Zondag 3 Juli groote zwemwedstrijden zal houden. Het program ma luidt 10 uur voorin, ontplooien van de cluib- vla-g. 20 meter buikzwemmen voor juniores. 600 meter buikzwemmen. 's Middags half twee: 80 M. buikzwemmen. 40 M. ru'gzwemmen. Gecostumeerd Steekspel. 40 M. buikzwemmen. Touwtrekken. Springen. Polowedstrijd Prijsuitreiking. Door vereenigingen eu particuliere perso nen zijn reeds medailles beschikbaar ge steld. Secretaris is de lieer W. Maassen, H. v. Viandenstraat. De Arnhemsche Poortwal mag, van af de Utrechteche straat, niet meer worden ingereden. Een 'bordje dat zulks verbiedt is bij het telefoon kantoortje geplaatst. Telegrafisch Weerbericht. Naa>- waarnemingen in den morgen vac 13 Juni 1910. Medegedeeld door het Kon Ned Met Instituut te de Bilt Hoogste barometerstand 769.7 te Coruna; laagste barometerstand 752.7 te Nice. Verwachting tot den avond van Dinsdag 14 Juni: Zwakke meest Westelijke wind. Zwaar bewolkt. Droog weer. Weinig veran dering in temperatuur. Uitlatingen. Antwerpen. 2 pc. Aand. a Fr. 100 ran 1903. Uitloting op 10 Juni 1910 van 18 seriën. 3831 4607 8998 9636 11069 14799 17217 21307 22224 23896 24835 29760 30168 31886 32366 32771 34281 34448 Hoogste pry zen tot en met Fr. 150. Serie. No. Fr. Serie. No. Fr. 3834 4 150 24835 14 150 9 500 20 150 13 150 25 200 15 200 29760 2 150 4607 14 200 6 150 15 200 7 150 17 150 8 150 8998 11 150 17 200 9636 4 150 18 150 21 200000 24 150 11069 1 200 30168 6 150 5 2500 7 200 22 200 31886 2 200 14799 o 200 32366 10 200 17217 3 200 18 200 10 200 23 150 21307 15 200 32771 3 200 18 150 9 200 22224 9 150 34281 2 500 23890 16 150 11 200 19 150 12 200 24S35 4 200 22 200 5 150 34448 3 200 10 1000 16 200 n 13 200 20 200 De overige in gemelde seriën begrepen num mers met Fr. 110. Losbaar 1 Mei 1911. Middelb. Techn. School v. d. Bouwkunde te Utrecht. Aangifte van leerlingen met volledige in lichtingen omtrent genoten opleiding vóór 35 Jnni e. k., aan het adres van den Directeur. Inlichtingen na schriftelijke aanvraag te bekomen bij den Directeur A. W. C. DWARS, Stadhouderslaan 39, Utrecht. Hot tijdstip van het Toelatings-Examen wordt later bekend gemaakt Sollicitanten naar de opengevallen betrt kking van Ontvanger der gemeente Utrecht, worden uitgenoodigd hun op zegel gesteld aan den Raad gericht verzoekschrift aan den Bur gemeester dier Gemeente in te zonden vóór 19 Juni 1910. De jaarwedde bedraagt thans 4000.en de borgtocht 120,000.Burgemeester en Wethouders zijn vooi sollicitanten te spreken des Dinsdags en Vrydags te 12 uur. Iemand, z. b. b. h. h.zoekt van 20 Juni tot 1 Oct. a. s. Brieven met opg. van verlangden prijsfr. onder letter M, bureau dezes. Wllbelmlnastraat 7. Driebergen. Tehuis voor zwakke, her stellende en achterlijke kin deren. Tijdelijk of doorloopend. Geen T. B. c. kinderen. maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen. Op Dingdag 21 Juni 1910 zullen voor het vervoer van reizigers le, 2e en 3e klasse de hieronder genoemde extratreinen loopen. DIENSTREGELING. HEENREIS. Extrutrein A. Utrechtvertr. 10.34 voorm. WoerdenB 10.57 Bodegraven11.11 Alphen-Oudshoorn 11.23 Leidenaank. 11.40 TERUGREIS. Extratrein B. Leidenvertr. 11.28 nam. Alphen-Oudshoorn.. aank. 11.45 Bodegraven 11.57 Woerden12.11 's nachts Utrecht12.34 Voor bovenstaande extratreinen zullen door de stations Utrecht. Woerden, Bodegraven en Alplien-Oudshoorn speciale retourkaarten der drie klassen naar Leiden worden uitgegeven togen de enkelreisvracht, alléén geldig op 21 Juni 1910. De verkoop der kaarten vangt aan op Dinsdag 14 Juni 1910 on wordt gesloten op Maandag 29 Juni d. a. v., des nam. ten 3 uro. Voor de heenreis zijn deze retourkaarten uitsluitend geldig op extratrein A, terwijl zij voor do terugreis zullen geldig zijn op extratrein B of op een der treiuen van de gewone dienstregeling, naar keuze van den reiziger. Met extratrein A worden alleen die reizigers vervoerd, welke voorzien zijn van boven genoemde specialo retourkaarten. Op extratrein B worden ook toegelaten reizigers voorzien van gewone onkelreis-, retourkaarten, gozelschapsbiljetten en kiloineterbookjes. VOORHANDENi echt van klcnr en dichtslaande, in natnrel, rood en brons Eangestraat 63 over de Krommestraat. Horloger, Langastraat 42, Grootste sorteering I' klas ARTIKELEN. Reparatie-Inrichting billijk, vlug «n good. Besch. Burger Juffr. 40 j., P. G., pr. ref. wensclit 15 Juni of later pl. bij degel. Heer alleen, of met een kind. Ook gen. in nette zaak beli. te zijn. Fr. Br. No. 5, Boekh. WOLFERS, Meppel. HET IS SPOTPRIJS. doorzocht mot Teleskoop cn Mlkroskoop, met inleidend woord van Prof. Dr. H. O. van tie Sande Bakhuijzen. Groet Prachtwerk mot 567 fraaie afbeeldingen in den tekst en 69 prachtige Sterren kaarten, in afzonderlijke portefeuille. Prys 29.75. UITT fonkelnieuwe, fraai gebonden, rijk IE» I geïllustreerde werk De Sterren hemel met Atlas van 69 groote prach tige Sterrenkaarten. Prijs ƒ39.75, wordt uitverkocht voor den spotprijs van ƒ8.59. Te bekomen bij D. BOLLEBazaar van Goedkoope Boeken te Rotterdam. Franco na ontvangst Postwissel van slechts S.59, waarop melden Sterrenhemel. Wekelijksclie reizen naar Brussel, de tentoonstel!., het Sonienwoud en Waterloo, 4% dag, met Namen de Grot van Han en Dinant, 7 dagen, eerstvolgend ver trek 20 Juni met Ostende, Brugge, en het lach. eil. Walcheren, 7 dagen, eerstvolgend vertrek 20 Juni. Progr. 15 ets. Voor goed logies te Brussel wende men zich tot ons. 14 en 28 Juni, en 26 Jall, Londen, de Jap. Britsche tentoonst., het eil. Wight «n Bournemouth. 20 Juni, 11 Jnli en 1 Aug., prachtige reis door het schoone Tyrol, het Salzkammer- gut en het Ampezzodal mot of zonder bywoning van het vermaarde passiespel. 29. 27 Jnni. 11, IS, 25 Juli, prachtige reis door het trotsche Beiersche Hoogland, een natuur gelijk die van Noorwegen, de Kon. Kasteelen, het vermaarde passiespel. 21 Juui en 16 Aug. n/d. lief. Harz, het land van berg en woud. 22 Juni. O, 13. 20, 27 Juli, Sen 19 Aug. n. d. trotsche Westkust van Noorwegen. 22, 24 en 27 Juni, 1, 15, 18. 22, 25 en 29 Jnli, prachtige uitstap Beiersche Hoogland en passiespel 100. 22 Juni, 27 Juli met de Zeekasteelen v/d. Kon. Holl. Lloyd n/d. rias van Galicië, tevens bezoek aan Lissabon. 23 Jnni en 21 Jnli, een onbeschryfe- lijk schoone reis door Zwedon en Noorwegen, duur 26 en 19 dagen. 5 Juli. Een schoone reis langs den Rijn en d/h. Ahrdal. 8 Jnli, Parys, Versailles, Fontainebleau. 16 Juli een prachtige reis door Zwitser land. Vraagt progr. h 10 ets. per stuk en den gratis reis-kalender. LISSONE A ZOON Beis- kantoor, opgericht 1876, Singel 155, Amsterdam. Alleonreizendon wendt U tot ons voor plaats- kaarten a/h. passiespel en neemt ook de proef met onze voortreffelijke hotelcoupons. Depot te Amersfoort IA. STAS, Telefoon No. 212.

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 3