Attartai. Friedrichshafen, 22 Juni, De Z. VII is heden morgen om 3 uur opge stegen voor eene reis naar Due&eldorfzij giug eerst in de richting van Ulm. Lemberg, 21 Juni. Hier is een huis van twee verdiepingen ingestort, waar bij 7 personen, werden gedood en 21 gewond. Jenojatewsk, 21 Juni. Op de stoomboot Russj van de Nistogorodetz-iuaat- tchappij sprong een stoompijp, waardoor een stoker doodelijke brandwonden kreeg. Ouder de passagiers 4e klasse omstond eene paniek. Toen zij zich van de reddingsboot 'wilden meester maken, brak de stelling; de boot viel in het water. De personen, dio in do boot waren, sprongen in de rivier. Ver scheidene verdronkener werden zes lijken opgehaald. wNaar aanleiding van de ramp, die bij Villepreux zoovele slachtoffers maakte, is onmiddellijk een aanvang gemaakt met het onderzoek naar de schulaigen, aan wie het ongeluk is te wijten. In de bladen wordt nu de vraag gesteld, hoe het mogelijk is, dat een trein omstreeks een half uur oponthoud heeft aan een sta tion en de naastbij gelegen stations hiervan niet op de hoogte zijn. Was dit toch wel het geval geweest, dan zou de sneltrein zekei gewaarschuwd zijn, en niet zooals nvt, zelfs met versnelde vaart, zijn doorgereden. De machinist van den sneltrein, die een tijdje zoek was, is thans opgespoord en door de politie verhoord. De man, die er niet zonder kleerscheuren is afgekomen na den sprong, dien hij van de locomotief deed, ver klaarde nu, dat er een defect aan de machine was, dat hij tracht to te herstellen, toen hij Villepreux naderde. Hij had hierdoor niet goed op de signalen kunnen letten, maar bij Villeprcuz had hij wel opgemerkt hoe on aantal lieden hem toewuifden en aldus door teekene op het een of ander opmerkzaam trachten te maken. Toen eerst op 100 meter afstand» bespeurde lnj, opkijkend, den trein voor zich op den weg. Onmiddellijk trachtt© hij toen zijn trein tot stilstaan te brengen, maar de afstand was met het oog op do groote snelheid van den trein, daartoe te Kort. Do beambten bij Villepreux waren zoo zeer overtuigd, dut er voor den stilstaaudeo trein geen gevaar driegde, dat zij lieden, die uitgestapt waren, zeiueu maar weer kalmpjes in den trein plaats te nemen. De sneltrein, die verwacht werd, zou zeker op omstreeks 1600 meter van het station tot staan ge bracht worden, zeiden zij. Een passagier, die wel eens wilde zien hoe een sneltrein tot staan gebracht werd, ging den weg een eindje op en zag toen met ontzetting dat de suel- trein met ijzingwekkende vaart steeds nader kwam, steeds nader, totdat de ramp onver mijdelijk bleek. De ovorstroomingsramp in hetAhrdal. Thans, au liet water •van de Ahr weer dn «zijn gewone bedding is teruggekeerd, kan aaen eerst een overzicht krijgen van do aangerichte verwoestingen. De materieel© schade bedraagt, volgons opgave dor autoriteiten, veel meer dan drie millioen mark, ja, komt de vier millioea mark nabij, als men de schade, aan do 'hui zon toegebracht, en het verlies aan vee me- derekent. De eerste berichten betreffende het aan tal vermiste personen worden 'bevestigd. Daaroiftder bevinden zich echter een groot aantal vreemde arbeiders, die in de eerste verwarring met 'net weinige, dat zij gered hadden, naai- andere arbeidsplaatsen trok ken. Zooals 'bij elke groote ramp, maakte ook hier he*, schuim der 'bevolking zich de ge legenheid ten nutte om te rooven en te plunderen. Die roovors waren voornamelijk de vreem de arbeiders, die met het oog op den aan leg van verschillende spoorwegwerkeu, zich tijdelijk in liet Ahrdal gevestigd hadden. Vo- Icdi van heil kwamen bij de ramp om het leven; in de zakkeu van verscheidene lijken werden de gestolen voorwerpen gevonden. De laatste dagen is men bezig in de gan- 6che strook, die door het water bedekt is geweest, naar lijken te zoeken. Uit hetAhrdal meldt een Keulsch tele gram: ,,Nu do eerste treinen in het dal weer loopen, laat zich de schade een beetje beter overzien. Het bloeiende Adenau ligt bijna geheel in puin. Heden, na zes dagen, heerecht daar nog, trots het energietko op- ruuningswork, een ware gruwel van verwoes ting. Adenau is het ergst geteisterd. Het woeste water rende daar 4 uur lang en 2 meter hoog door de straten. De benedon- huizen zijn met een slijklaag van IJ meter gevuld, de straten met gruis en steenen be dekt. De gevulde wijnvaten zijn alle leeg- geloopen. De plaats lijkt op een legerkamp. Zaakkuudigen en bouwondernemers blijven er bij, dat 150 menschen zijn verdronken." Mobile w, 21 Juni. Door een nieu wen brand zijn meer dan honderd huizen in «sch gelegd. Hot regeeringsgebouw is met veel moeite gered. met den persoonlijken titel van referenda ris bij den pensioenraad voor burgerlijke ambtenaren en den militairen pensioenraad; benoemd tot ridder in de Oranje-Naasau- orde H. Wouters directeur en leer aar aan het bisschoppelijk college te Weert; eervol ontslagen als bureel-ambtenaar bij den Rijks-waterstaat le klasse J. J. G. Hof man te Briefje. goedgekeurd, dat J. A. R. Bosnia, burgemees ter der gemeente <le Wijk, is benoemd tot. secre taris dier gemeente op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als voorzitter der plaatselijke commissie voor de on. gevaHenverzekering te Stad-Doetinohemaan D. Witteveen te Zei hem, en benoemd tot voorzitter dier commissie, W. Coenraad, predikant der Ned. Herv. gemeente te Wéhl. Z. K. H. de Prins der Nederlanden vertrekt heden avond naar Sonnenburg, al waar op 23 en 24 Juni zal gehouden worden, het kapittel en de Ridderslag van de Johaii- niter Orde. Op 23 Juni zal tevens onthuld worden een gedenkstuk t©r eere van wijlen Prins Albrecht van Pnriseen in leven „Her- renmedster" dier orde. Van Sonnenburg begeeft Z. K. H. zich naar Goel&r (Harz) en is voornemens Maan dag morgen 27 Juni op het Loo terug te ikeeren. Z. K. H. zal vergezeld zijn van Hds. Ad judant den kapitein jhr. van Suchtelen van de Haare. DeBakikerswet. Met stelligheid deelt de Haagsohe correspondent van De Tel. mede, dat het in de [bedoeling van Kamer en Regeering ligt de Bakkerswet in het najaar, vóór de begrooting, in het open baar te behandelen. Wijziging der Arbeid s- w e t. Zeventien finma's op textielgelbied te Enschedé hebben tot de Tweede Kamer een adres gericht, waarin zij hun zeer groote 'be zwaren tegen zekere'bepalingen van het wets ontwerp tot wijtziging der Arbeidswet ken baar maken. Bedoelde 'bepalingen, zoo wordt in het adres gezegd, zullen de textielnijverheid hier te lande in een harer eerste levensvoorwaar den treffen. Allereerst betreuren adressanten he»b, dat de minister genieent heeft een dergelijke diep ingrijpende wijziging dn de arbeidsverhou dingen te kunnen en te mogen indienen, zonder zich vooraf in verbinding te hebben gesteld met de het naast daarbij betrokken partijen, nl de werkgevers en de werkne mers zeiven, om de gevolgen van de voorge stelde maatregelen na te gaan. Zij spreken dan ook, afgescheiden van het hangende wetsontwerp, de hoop uit, dat voortaan een andere weg worde ingeslagen voor de tot standkoming van dergolijko wetten, nl. die van voorafgaand overleg tusschen het depar tement van landbouw, nijverheid en handel ©enerzijds en werkgevers en werknemers an derzijds. Voorts vinden zij het afkeurenswaard, dat een wetsontwerp van zoo gewichtigen in houd ,,op tijd", nl. in. dit geval vóór 1 Ja nuari 1911 zal moeten wouden afgewerkt. Een o-verhaaste 'behandeling zouden zij on verantwoordelijk vinden, en zij meenen daarom, dat de behandeling 'moet geschie den onafhankelijk van den datum van in gang der bepalingen van de Berner Conven tie op 1 Januari 1911. Behalve wat aangaat nachtarbeid van vrouwen 'heeft, zoo zeggen adressanten, het voorgestelde wetsontwerp niets uit te staan met de Berner Conventie, eci de enkele bepaling, daarop betrekking hebbende, kan gevoeglijk op zich zelf behan deld en aangenomen worden. Bij beschikking van dien Minister van Marine zijn de navolgende plaatsingen, enz. gelast: met 16 Juli a.e., de adelborsten der 1ste klasse A. C. C. Sannes aan boord Hr. Ms. „Evertsen", J. W. Cohen Stuart, dienende aan boord Hr. Mê. ,,Heemskerok'', en C. Winkler, dienende aan boord Hr. Ms. ,,Evertsen", op non-activiteit gesteld, en met 23 Juli d.a.v., de adelborsten der 1ste klasse C. H. Zijlstra en J. J. Zomer, bei den dienende aan boord Hr. Ms. „Reinier Claiöszen", op non-actd'vitedt gestold. De „PI u vioee". Een deputatie van dó Vereeniging van onderoffdciren der Kon. Ned. Marine ,,Van Speyk" vertrok gisteren uit Amsterdam naar Parijs om he den bij de begrafenis der slachtoffers van de „Pluvioee" tegenwoordig te zijn. en een krans op het graf neer te leggen. Uitreiking Militaire W illouns orde. Op de Rijiksmanne- werf te Willemsoord werd Maandag middag de Miliaire Willeanorde 4e M. op plechtige wijze uitgereikt aan den luitenant ter zee 2e kl. F. C. baron van Aereeen Beijeren van Voshol. Nadat de troepen geïnspecteerd waren en carré was geformeerd, herinnerde de vice- admiraad I. van den Bosch in een toespraak de feiten, weike H. M. de Koningin aan leiding gaven bovengenoemde onderscheiding aan den luitnant ter zee 2e klasse van Aere- aLNNENLAND. De Staatscourant van Woensdag 22 Juni bevat o.a. de volgende Koninklijke be sluiten benoemd tot inspecteur der registratie on domeinen in de 9e dtvisao Leiden, J. G. Lij- bering, thans idem- in de 23e divisie Horto- gonboeohtot idem in de 40e divisie Leeu* wardon H. W. Hannivoort thans registratie- onhvaugor te Waalwijk; tot idóm in de 23o divisie te 's Hertogenbosch E. KJeyn, thans registratie-ontvanger te Enschedié benoemd tot commie© bij den waarborg en de belasting van gouden en zalvoron werken te Schoonhoven, tijdelijk, M. B. Hoogm©i aide-esaaieur aldaarte Schoonhoven benoemd C. G. J. Beekman, aid6-«3saieur te den Bosch aangewezen als standplaats den Bosch aan A. Kwint, commies bij het dienstvak t© Schoonhoven benoemd tot secretaris van den pensioen raad voor burgerlijko ambtenaren Mr. N. G. van Taack Tra Kranen, thans hoofdcommies sen uit te reiken, en wel als belooning voor zijn beleidvol optreden bij de vermeestering van de rots6tellingen Kantoe en Bonta Ba- toe op Celebes, resp. 28 Maart en 16 Mei 1906. Na voorlezing van het Kon. Besluit werd dien genfiddferdie bet oudeTscheüjdu^igeteelbe^fi: op de borst gehecht, waarna de bij de plech tigheid aanwezige riddens hom den ridder slag gaven. Vervolgens defileerden de troe pen, waarmede het militaire 6ch|ouw8pel af- geloopen was. Staatsloterij. Naar men aan het N. v. d. D. meldt, heeft de directeur der Staatsloterij een missivo gezonden aan de collecteurs en collectrices, waarin de col lecteure en de debitanten er op worden ge wezen, dat het ten strengste is verboden loten te verkoopen met voorbehoud van het recht om die loten terug te koopen of met beding, dat- de koopers van klassikale loten na afloop van een der eerste vier klassen geen gebruik zullen maken van hun recht van verwisselen, welke handelingen geacht moeten worden in strijd te zijn met artikel 9 en 6 der wet van 23 Juli van 1885. Ten tweede dat collecteurs streng behoo ren toe te zien, dat. de'onder hun toezicht gestelde debitanten in geen geval, direct of indirect, na den aanvang der collecte loten opkoopen. Zoo debitanten in strijd met de voor schriften handelen, zal hun ontslag als debi- tant. volgen. Bij resolutie van den Minister van Koloniën, van 17 Juni 1910, afdeeling D, no. 56, zijn F. E. Ciavel, K. Sih.hr, R. F. Bosch en S Oli. G. Th. Ra)km ter beschik king van den Gouverneur-Generaal van Ne der! andech-Indië gesteld, ten einde voor den tijd van 5 jaren benoemd te worden tot hout vester bij den dienst van het boechwezen daar te lande. De Julianabloem. Uit het officieele verslag van den verkoop der Julia- na-bloem op 30 April j.l. blijkt, dat de net te-opbrengst in totaa1- f 47.131.62J heeft be dragen. Onder de gemeenten, waar de op brengst het grootst was, merken wij op: 's Gravenhage met f 8123.51*, Amsterdam f 4792.78. Arnhem f 2483.23, Haarlem f 3767.021. Leiden f 2347.371. Utrecht f 3057.151, Rotterdam f 6041.51 (V«d.) De Leidsche Lustrumfeesten. Men schrijft uit Leiden d.d. 21 Juni: Vandaag ie de groote dag, de feestdag bij uitnemendheid. Heden viert heel Leiden feest; werkplaatsen eu winkels, fabrieken en kantoren, alles is gesloten, niemand is tot werken geneigd, ieder__in feestelijke stemming. Nog is het ochtend en reeds zijn duizen den en tienduizenden op de been. De hoofd straten zien zwart van de menschen en men zou het stille" Leiden niet meer herken nen. Op de Breestraat concentreert zich de drukte, „urhaines" voor dezen dag uit Den Haag overgekomen, stationneeren op ver schillende plaatsen; aapjes, in onze goede stad anders slechte ibij name belcerid, rijden af eu aan. De bewoners van de Breeetraat hebben hun gewone Hollandsche deftigheid afgelegd, zij leven vandaag op de tribunes voor hun deur en zien vandaar de woelige drukte aan. Landauers, aapjes en victoria's gaan stapvoets door de menigte en voeren de inzittenden langs de vereieringen, die nu allo gereed zijn. Aanhoudend storten extra- treinen hunne ladingen reizigers op den Stationsweg uit, booten, trams, auto's, rij wielen, alle middelen van vervoer brengen gestadig meer kijklustigen in de overvolle stad. Koffiehuizen en restaurants zijn tot stikkens toe gevuld en vanavond zullen de beschikbare levensmiddelen schoon zijn opge teerd als had Leiden ten tweeden male een beleg doorstaan. Alles gaat hoogst ordelijk en stemmig toe, hier en daar een. vroolijk troepje, doch vanavond, als de illuminatie is ontstoken, 'bereikt de feestvreugde baar toppunt, dan komen de liederen los, dan hossen burgers eu buitenlui wild door el kaar, dan wordt gezongen en gejoeld, dan is er gedrang en galmt blijde vroolijklieid luid op boven do schitterende straten. Inmiddels stelt aan de academie op het Rapenburg de 6foet zich op en om eein uur begint deze zijn ommegang langs Leiden's straten. Wij zijn dan niet meer in Leiden en het is ook geen Juni 1910. Wij zijn in Amsterdam op den 20en van Bloeyunaant, van het jaar 1642. Heden houdt hier zijne Blijde lncomste" Sijne Hoogheyt Frederik Hendrik, Prince van Oraniën, Grave van Nassau, enz. enz., Stathouder van Hollant, Zeelant, enz. enz., vergeselschapt van Haare Majeeteijten Henriëtte Maria, bij de gratiën Gods (Joninginne van Groot Britaniën, Frankrijck en Ierland, enz. enz. Elisabeth, Coninginne van Bohemen, Paltsgravinne van den Rijne enz. enz. Sijne Hoogheyt Wei- hem, Prince van Oraniën en Sijne Gema- linne Maria, Prinoeese Royale van Engelant, alsmede hunne hooghe gevolghen. Overal langs den weg zijn de poorters en poorteressen in dichte hagen opgesteld, geen venster is er zonder kijklustigen, tri bunes bezwijken haast onder hun last en luide klinken de toejuichingen voor den Stedendwinger. Voorop gaat de muziek van het 3e regi ment huzaren, onder leiding van den kapel meester A. de Goede. De eigenlijke stoet wordt geopend door een ©erewacht van Amsterdam.sehe jongelieden in de sierlijke losse kleeding van hun tijd, aangevoerd door Diederick Tholinx Raeds en de oudste schepen van de Stadt Amster dam. Daarop volgen de Magistraten, aan wier hoofd zich bevindt de dichter Pieter Cornelisz Hooft, Droessaert, ehde Kasteleijix van Muyden. De tweede afdeeling wordt voorafgegaan door trompetters te voet, aan kondigend den Frieschen Stadhouder, Wil lem Frederik, omgeven door een sierlijken stoet van edelen in glanzende wapenrustin gen, gevolgd door negen kolonels in Staat- schen dienst, in kleurrijke uitrusting. Nu volgt de groep der koninginnen, gezeten in sierlijke zeventiende-eeuwsche karo66en. Voorop te paard Sir Charles Morgan en Sir Francis Macworth, herauten van de Engelsche Koningin, in prachtig geborduur de costuums, daarachter de Engelsche ge zant Sir William Boswell en Mr. Johannes van Polyauder, genoemd van den KercMio- ven. In de eerste karos, getrokken door vier paarden, aanschouwen wij Henriëtte Maria, Koningin van Engeland, Schotland en Ier land, Anna Digley, hertogin van Bristol!, Mary Steward, liertogin van Lennox eh Richmond, en Charlotte, gravin van Hanau. Het is een weelde van prachtvolle costuums met kanten kragen. Haar vergezellen ver schillende hoogwaardigiheidsbekleeders. Dan volgt de tweede karos, waarin gezeten Louis© Christine, barones van Brederode, gekleed in een overkleed van turcoois blauw fluweel met wit satijnen rozetten afgewerkt, om zoomd door Mechelsche kant. Als tweede inzittende Isabel Ker, hertogin van Rox burgh, in een co6tuum van brocaat in vroeg renaissance patroon; Catharina van Kerck- hoven, gravin van Chesterfield, in zwaar goudgeel satijnMauritia Eleonora, prin ses van Portugal, in grijspaars met zilver galon. Hierop volgt de derde karos, waarin gezeten de Winter koningin, Elisabeth van Boheme in violette zijde met goud doorwe ven, Elisabeth en Louise Hollandina, de beide Paltsgravinnen, in bijzonder elegante toiletten van wit ivoorkleurig satijn met goudgalon en roomkleurig satijn met hand borduursel en een overkleed van purper kleurige zijde ipet gouden (arabesken, ge garneerd met Brusselsche en Mechelsche kantkragen. Te voet volgen de rijk uitge- doschte vorstelijke personen uit de omge ving van Koningin Elisabeth. Dan volgt een burgervendel onder dr. Frans Banning Cocq, Raedt van de Stadt Amsterdam. Daar verschijnt, hoog te paard gezeten, in een schitterend gedamasceerd stalen harnas, Fre derik Hendrik, de Stedendwinger, begeleid door pages en door zijn geheimschrijver Const ante ij n Huygens. In deze afdeeling vinden plaats de vreemde gezanten, van Frankrijk, van Portugal en van Zweden, omringd door vorstelijiken luister en praal. Deze afdeeling wordt besloten door een Sc hot sch regiment in Staatschen dienst. De slotafdeeling bestaat uit de jeugdiage afdeeling met zijn gevolg. Sijne Hoogheijt Wilhelm, Prince van Oraniën en Mary Hen riëtte, Princesse Royale van Engeland, beiden te paard, de Koningin in een rijkleed van gebrocheerd fluweel, waar goud door heen schemert. De gecostumeerde stoet, bestaande uit 242 personen, wordt gesloten door Qiooge mili tairen, wier uitrustingen in rijkdom met el kander wedijveren. Daarachter de kapel van het 4e regiment infanterie, onder kapelmees ter Yan Erp. Overal worden de hooge gasten toege juicht, overal regent het bloemen en groen, op verschillende plaatsen worden bloemstuk ken en kransen den hoofdpersonen aange boden Hedenavond om negen uur, na het diner der deelnemers in liet feestgebouw, trekt de stoet wederom bij fakkellicht door de feeste lijk verlichte stad. Dan bereikt de feestvreugde haar toppunt en nog tot. vvoeg in den anorgen daveren liet gezang en de vreugdekreten der menigte bo ven de heloplaaiende stad. Den HaagLeiden. Men meldt ons uit de residentie dd. 21 Juni: Om een denkbeeld te geven van de reus achtige menschenmas6a's, die hedenochtend per Hollardsche Spoor naar Leiden vertrok ken, diene dat niet minder dan vijftig po- litie-agenten met drie. brigadiers, drie in specteurs en een hoofdinspecteur onder per soonlijke leiding van den commissaris der 2e afdeeling,.den heer Dietz, van des och tends half acht tot ongeveer twaalf uur noo- dig waren voor het bewaren van een goede orde. Buiten op straat, waar gelegenheid was derde-klassekaartjes voor Leiden te koo pen, waren twee lange queue's opgesteld, waarvan de eene somtijds tot op het Rijs- wijksche plein, de andere onder de over kapping tob nabij den Parallelweg reikte. Ook in do vestibule en voorbij de controle tot aan de trap naar de richting Amster dam, stonden de reizigers in twee queue's opgesteld. Kwam nu een trein voor die rich ting Leiden vóór, dan werden uit de gang tot liet perron zooveel menschen toegelaten, als er naar schatting in den trein konden. Daardoor werd voorkomen, dat ook maar één oogenbhk gedrang van eenige beteeke- nis ontstond onder de duizenden, die van ochtend naar de Leidsche feesten trokken. Toen de drukte wat luwde, werden de politie-agenten bij gedeelten in de derde klass© wachtkamer toegelaten, en daar op belegde broodjes en bier onthaald. In den loop van den ochtend betuigde de hoofd-commissaris van politie, de heer Ver steeg, zijn gToote tevredenheid over de ge nomen maatregelen. Een kranig stukje. De En gelsche couranten maken met waardeering een uitvoerig gewag van een kranige red ding van ©enige Engelsche dames, door den wachtmeester le klasse van het 3e re giment huzaren A. Van der Zijden, in gar nizoen te 's-Gravenhage, die door familie omstandigheden in Engeland met verlof vertoefde. De N. Ct_ ontleent daaraan Zondag 12 Juni had. bij Hampton-Court op de Theems een botsing plaats tusschen een electrisch -pleizierjadlut en een ckiff, waarbij de laatste overvaren werd en de in zittenden, een heer en dame met twee doch ters en een zoon, te water geraakten. De jongie man zonk onmiddellijk naar de diepte, terwijl de andere drenkelingen zicli in doodsangst wisten vast te grijpen aan het hekwerk bij de scboef van de ©lectrisohe boot, die oogenblikkélijk stopte. Spoedig zouden ze echter eveneens gezonken zijn al6 niet onze landgenoot, wachtmeester v. d. Zijden, die zich aan boord van het ple ziervaartuig bevond, in de sterk gezwollen en snel stroomend© rivier was gesprongen om al zwemmende de meest uitgeputte drenkelingen te ondersteunen. Met behulp van de bemanning en eenige passagiers werden de op deze wijze gered den aan boord gebracht, waarna ze naar een dichtbij liggende huisboot werden ver voerd, waar ze een liefderijke verpleging vonden. De jonge man werd ondanks herhaalde lijk dreggen niet meer gevonden. Het 3e regiment kan trotsch zijn op zoo'n kranig onderofficier,, die in den vreem de zulk een blijk gaf van moed en bera denheid. Mislukte neg© n-u ursl ui- tin g. De door winkeliers in manufactu ren, heeren- en daanes-confctie en aanver wante artikelen te Haarlem voorbereide ne gen-uur-sluiting in Juli en Augustus, kan niet doorgaan, daar een der grootste winke liers in manufacturen eniz., niet bereid was, mede te doen, en meerdere ondbrteekonaars slechts mede wilden werken onder voorbe houd, dat bedoelde firma ook te 9 uur zou sluiten. (O. H. Ct.) Te Wageningen werd op de groote veiling van interwaardsch beo] gras besteed van 20 tot f 25 .per 500 K.G. voor het droge hooi. Vorige jaar werd liet dubbele van deze prijzen betaald. Het hooi is dit jaar van goede qual'iiteit. Slecht kersenjaar. Dat I het dit jaar met den kersenpluk buitenge woon slecht zal gaan spreekt het best uit de I besomming bij de verpachting gemaakt in dit I en, het vorige jaar. Te Nij'kerk werd) voor drie boomgaarden I gemaakt f 80 f 70 en f 40. Dezelfde boom gaarden brachten het vorige jaar respectie velijk f 70, f 488 en. f 310 op. Een schorsing. Den heer mr. H. J. Ten Bruggencate, advocaat te Al melo, is door de arr.-rechtbank aldaar, we gens gebrek aan deferentie, de straf opge legd van 14 dagen schorsing als advocaat, waartegen door hem bij liet gerechtshof te Arnhem zal worden geappelleerd. Mr. H. J. ten Bruggencate s/chrijft over de aanleiding tot een en ander ,,De zaak is deze. Op 2 Februari 11. werd door twee veldwachters te Tubbergen eene door niets gemotiveerde ernstige mishande ling op eenige ingezetenen gepleegd. De zaak werd uitvoerig door de justitie onder zocht, vele getuigen.werden gehoord en de schuld van de veldwachters kwam glashelder aan het licht. De substituut-officier van Justitie te Almelo was met mij van mee- j ning, dat de veldwachters vervolgd moesten worden en deelde mij zijn plan daartoe mede. DR, nadat ilk een vlrietal maanden met hem in overleg en met de zaak bezig Ij was geweest. Eenige dagen later werd mij door bedoel den ambtenaar medegedeeld, dat de zaak niet vervolgd werd, zonder meer. Wetende, dat bij hem niet de schuld daaraan lag, en het gebeurde ongehoord ach- tende, publiceerde ik een en ander in het begin van Mei, door een ingezonden stuk in het „Algemeen Handelsblad", de ^Pro vinciale Overijsselsche en Zwolsche Cou rant" en eenige Twentsche bladen. De procureur-generaal bij het Hof te Arn hem vond, dat de inhoud van dat stuk blijk gaf van gein is aan deferentie voor de rechterlijke macht en een smet wierp op het openbaar ministerie in het bijzonder en dien de bij de rechtbank te Almelo eene discipli naire klacht tegen mij in. Op de zaak zelf kom ik wel nader terug, zoodra op een en ander definitief zal zijn beslist." Oplichter ij. Het Hbld. van Antw schrijft: Voor 7.50 gulden kan men deelnemen in een 6erie van Antwerpsche loten, zoo lok ken de aankondigingen van een Amster- t damscli „effecten- en wisselkantoor". Een onzer lezers i6 er in gevlogen. Hij heeft de t 7.50 gulden gestuurd en ontving de kennis- I geving, dat hij deelnam in de kans der vol- igendie 50 nummers Antwerpsche loten. Onze man tuurde ijverig naar die prijzen der Ant werpsche loten. Van zijn nummers was er echter geen enkele bij. Hij spreekt er een deskundige over en er blijkt, dlat de heim gezonden nummers... niet bestaan. Ter waarschuwing van anderen wil de gefopte dtifc nieuwe soort van oplichterij nu .gepubliceerd hebben, waarmee bij een prijzenswaardig werk doet. Men zij gewaarschuwd. Dezelfde firma werkt ook met Congo en met alle an dere soorten van loten. De bladen, die bedoelde aankondigingen, plaatsten zijn bij dezen ook gewaarschuwd. Hinderlijk volgen van een kwartjesvinder. Maandagavond heb ben de politie-agenten te Amsterdam, die belast zijn met het opsporen van kwartjes vinders, het vooral een alom in den lande beruchten kwartjesvinder lastig gemaakt. Terwijl zij, omstreeks 11 uur, op het 3e per ron surveilleerden, kwam juist de trein uit de richting Rotterdam binnen. Daaruit stap te o. m. ook Johannes Kroet, overal om zijn métier bekend, met zijn vrouw aan een arm i en een city-bag in de baud. Niet zoodra I kreeg bij echter de agenten, het zijn, naar we meenen, nos. 244 en 830, in liet vizier, of hij liet zijn vrouw in den steek en zette het op een loopen, om liet station uit te komen. De agenten hem achterna. Kroet sprong op lijn 11 welk voorbeeld de agen ten volgden. Een hunner ging vlak tegen over hem zitten, wat K. niet scheen te be vallen althans op het Damrak, voorbij de Beurs, sprong hij van de tram en trachtte weg te snellen. De agenten verlieten even eens de tram, alsook eenige passagiers, die meer van de vervolging moesten hebben. Men hield K. in 't oog, volgde hem zooveel mogelijk op den voet, opdat hij zich niet zou verbergen. K. nam de richting Oude Kerksplein en trachtte daar te ontsnappen, doch hij was juist te laat, want de agen ten en het publiek waren hem te vlug af. zoodat hij spoedig de vervolgere weer ach ter zich zag. Het ging nu den Oudezijds Achterburgwal af, waar K. allerlei gestal ten aannam, zooals die van 'n manke, 'n bultenaar, enz., om toch maar ongemerkt te ontkomen. Doch niets hielp, en niet voor hij in zijn woning in de Pieter Ja- cobsstraat was, achtte hij zich veilig. Toen ging hij uit het raam liggen en der politie allerlei verwenschingeu naar het hoofd werpen. Zelfs had hij het over „hin derlijk volgen" en „aanklagen" wegens dat feit, waarmede liij natuurlijk de lachers op zijn hand kreeg. Doch wie in dit geval bet laatst zal lachen, zal K. ongetwijfeld nog wel eens ondervinden. Dat deze wijze van surveilleeren den kwartjesvinders alles behalve aangenaam is, bleek ook Maandagavond nog met zekeren v. R., ook een baas op dat gebied, die, toen eenige agenten hem volgden, ten slotte be gon te grienen (Tel.) Het Valkenburgeche In brekerstrio. Ter terechtzitting der Rechtbank te Maastricht van Maandag stonden terecht de zwervers Dautzenberg, een oud bekende der Justitie, Osenbrück Lansing, die te Valkenburg in den nacht van 31 Mei op 1 Juni 1910 verschillende diefstallen met braak en inklimming pleeg-

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 2