Uit den omtrek. STADSNIEUWS^ schreef hij niet bij, doch gebruikte dit ten eigen bate. Bedragen van 250 en 90, die hij van het hoofdkantoor had ontvangen om aan de inleggers uit te betalen, droeg hij niet af, maar wendde deze eveneens aan ten eigen bate, nadat hij de inleggers de be- noodigde quit an li-' had laten reekenen, daar bij voorgevende, Jut zij dit stuk moeste., teekeaen, opdat de i .ckjes, die verzonden waren, goed zouden verkomen Daar be klaagde met zeer onontwikkelde menschen te deen had en hij hen op alle mogelijke manieren <>m den tu-in leidde, kwamen die verduisteringen niet aan het licht. De beklaagde heeft zich zelf bij de just :i aangemeld e:i bekende dan cok alle feiten Het O. M. eisclife wegens verduistering door een ambtenaar tien maal gepleegd, twee jaar gevangenisstraf. Heling. Men meldt uit 's Gra- venhagc d.d. 23 Juni. Gisteren is in zijn wo ning op bevel van de Haagsohe rechtbank aangehouden de rijwielhandelaar L. C aan den Z. W Buitensingel, als verdacht van heling. Deze persoon in dezelfde, van wien de Kufbst.-officier bij de Rechtbank, mv. van Klef fens, bij de behandeling van een rijwiel diefstal zeide, dat hij hoopte, .den kooper van het dor#' den toen terechtstaande be klaagde gestolen rijwiel ter zake van hdldng voor de' rechtbank te kunnen brengen. Alvorens tot de in hechtenisneming van Ck over te gaan, had de politie, teneinde even- tueele ontvluchting te voorkomen, het huis aan de voor- en de achterzijde afgezet. De verdachte werd geboeid overgebracht naar het Huis van Bewaring. Dein bra akte Gronau. De dader van de inbraak bij den juwelier Roe kamp te Gronau is door den schooreteen- bouwer Ktmke, zijn vroeg eren patroon te Gronau, herkend als te zijn Pieter Deys, geboren te Baarn. Vermoedelijk is de ont vluchte, van wien nog geen spoor ie ontdekt een z:kere Cornells Hofman, 24 jaar oud, geboren te Maastricht. De aangehouden dader wordt naar Alme lo overgebracht. De gevaarlijke patiënt uit de Laan van Meerdervoort, die telken* weet te ontsnappen, is weer ontvlucht na een verpleger een slag op het hoofd te hebben gegeven. De politie bijgestaan door speurhouden en verplegers, hebben den ongelukkige terugge vonden in de boschjee van Poot. Hier is hij weer in een singel gelegd, en per auto onder sterk geleide van verplegers, naar ..Bloemendaai", bij Loosduinen over gebracht. Noodlottige val. Te Maas tricht is Donderdagmorgen een kind van 2 jaar, dat Dinsdag uit een raam der 2e ver dieping gevallen was, in het gesticht Cal va- riënberg overleden. Verdronken. Met een wagen be laden met hooi reed Donderdag een voer man den ICerpersweig af en den Dorpsweg te Rotterdam op. Bij het nemen van den draai schoof een gedeelte van het voer hooi van dën wagen en viel in de sloot langs den weg. Drie jongens die boven o phet voer hooi lagen, vielen in de sloot en kregen liet hooi boven op zicb. Met behulp van de omwonenden, die ijlings toeschoten, werd het hooi verwijderd en zijn de jongens uit de 9loot- gehaald. Een 13-jarige jongen uit de Wolpbaertstraat was bewusteloos, maar door toepassing der bekende voorschriften slaagde men er in de- levensgeesten bij hem op te wekken, waarna de jongen per brancard naar de ouderlijke woning is gebracht. Donderdagavond is hij daar aan de gevolgen overleden. Een ontsporing. Donderdag avond ontspoorde de achterste wagen (een goederenwagen) van den personentrein, die te 6.45 uit Resteren naar Amersfoort ver trekt, bij het"2e wachthuisje van het station Veenendaal. De trein werd tot staan ge- 'braoht en de gederailleerde wagen afgehaakt, waarna de trein met slechts een kwartier vortiraging ongehinderd zijn route kon ver volgen. Niet zoo spoedig kon echter de achterge laten wagen op dit betrekkelijk afgelegen gedeelte van den weg, in het spoor worden -gebracht!. zoodat de opvolgende sneltrein van 8 uur uit Kestèran anderhalf uur en de gewone trein van 9.1 ruim een uur ver traging ondervonden. Een rOservetrein, die reeds uit Amers foort was ontboden voor het overstappen der passagiers van den sneltrein, kwam juist aan toen de weg weer veilig was. Br and te Rotterdam. Gis teren nacht heeft aan de Persoonshaven no. 48 te Rotterdam, een hevige brand gewoed in de falbrielk van kunstmest en veevoeder van d'en lieer Iman J. v. d. Have. Sedert vier weken was het complex ge bouwen wederoan met één uitgebreid, een stevnen gebouw van twee verdiepingen boog (met eeiic- zuiggas-installatie in een aangren zende machinekamer. In dit pand worden tapioca-wortels gemalen tot meelpoeder en wa6 200.000 K. G. op den zolder opgeela- gen. Een hoofdagent van politie ondekte kwar tier over drieën den brand door het waaien van rook uit de fabriek. Dadeüjk werd nu die brandweer gealarmeerd die met een aan tal spuiten aan het werk toog. Men slaagde er in de aangrenzende fa brieksgebouwen te sparen. Het nieuwe stee- nen gebouw ging nagenoeg verloren. Door vallende stukken steen werd een pijpleider van een der stoomspuiten, aan het hoofd getroffen en bloedend verwond. Om 7 uur konden de stoomspuiten en het \ierdere materiaal inrukken en bleef d)e brandweer met enkele slangen ter verdere bewaking achter. De fabriek is op beurspolis verzekerd voor t 80.000. School- en Kerknieuw». Examenwerk. Men schrijft aan de Pr. Gr. Ct.: De examen-commissies, belast" met het afnemen der examens voor de acte van onderwijzerfes) te Zwolle. Leeuwarden en Groningen, zx>uden liet. zelfde scliriftelitk werk opgeven. In enkele schoolbladen is dat later ook gepubliceerd, ais opgaven te Groningen Men heeft daar echter ander werk gehad. Te elfder ure bleek n.l. der commissie, dat aan sommige candidaten bekend was geworden, welk werk ze zouden krijgen. Met haastigen spoed heeft ir.ea toen nog andere op gaven doen drukken. De Amsterdamsche onderwijs- circulaire. ..Het Schoolblad'', ergaan van het Xederlandscli Onderwijzers-genootschap, deelt in zijn laatste nummer zijn oordeel mee over de bekende wijziging der Amsterdamsc-he onderwij zers-instructie. Het stuk is veel te uitvoerig om het hier in zijn geheel op te nemen, waarom we slechts enkele belangrijkste gedeelten zullen over nemen. Het artikel bevat dan o. a. het volgende: Wij zijn het in vele opzichten eens met hetgeen B. eu Wethin deze toelichting op de wijziging der instructie zeggen. Ook wij zijn van oor. deel, dat ambtenaren, dus ook onderwijzers aan openbare scholen, geen zaken mogen publiceeren, die zij alleen krachtens hun ambt weten, zonder daarvoor verlof bekomen te hebben. Dat de wijze, waarop de afd. Amsterdam van den Bont] van Ned. Ond. in haar Ouder nummers'' en in „Sohcol en Huis" zich uiitlaat over een deel der onder wijzers, waaronder mannen, in den dienst ver grijsd, erger nadeel berokkent dan 't in opspraak brengen van de organisatie der school, dat zij het prestige van den onderwijzersstand bij het na denkend publiek verkleint, hebben we meer dan eens betoogd. Dafc de opvatting van de neutrali teit van het onderwijs, dcor den Bond gepropa geerd, niet uit de wet te lezen is en alleen die nen kan om de reeds zoo uiteen gescheurd e volks school nog meer u-it elkaar tp rukken hebben wij reeds meermalen, gezegd. Dat d© poging om het volk diets te maken, dat alle partijen, op één na, optrekken tegen den onderwijzer van het volkskind zeer nadeelig moet werken op den voor uitgang van het openlbaar onderwijs en daardoor op dien van het ouderwijs in het algemeen, staat voor ons als een paal boven water. En de op vatting van B en \V. van Amsterdam van het ideaal der openbare school en den plicht van hen. clie daaraan werkzaam zijn, onderschrijven wij zonder een enkele aarzeling." Het Schoolblad zou echter gaarne enkele dee- len der toelichting anders gezien hebben. Het acht het verkeerd, dat het hoofd der school het recht zou verkrijgen te vergunnen, inlichtingen omtrent zaken, die do onderwijzers alleen als ambtenaren weten, aan anderen te verstrekken. Ook de lie pa ling, dat de openbare onderwijzers niet direct c-ontaot met de oijders hunner leer lingen mogen hebben, is eene bepaling, waar tegen het blad met kracht w il protesteereneen gemoedelijke vermaning aan de onderwijzers was biet wellicht meer op haar plaats geweest. Het voorschrift van bet niet-spreken met de ouders is vernederend voor de onderwijzers en kan bo vendien naar hartelust overtreden worden, zon- dei dat een macht ter wereld daartegen iets kan doen Het Schoolblad eindigt aldus: ..Voor ons is de instruct ie-wijziging met haar toelichting weer een sprekend bewijs van den verkeerden weg naar de zelfstandigheid, waarop de Bond de onderwij zers hoeft gebracht. De vrucht van liet sepera- tUme in de onderwijzerswereld is wrang: maar de separtsten oogsten, wat zij gezaaid hebben en onder de reactie, die op hun actie moest volgen, lijden ook hun collega's, die verstandig genoeg waren om het dwaze en het naJeeüge der sohei- ding in te zien." In de op den 24en Juni te Utrecht gehouden jaarlijltsche algemeene vergade ring van aandeelhouders der verzekerings bank Kosmos, gevestigd te Zeist, werd dooi de directie verslag uitgebracht over 1909, het 47e boekjaar der Maatschappij. Het bleek, dat in het jaar 1909 in behandeling werden genomen 3314 aanvragen vcor le vensverzekering met een^ kapitaal van 7.965.653. Afgesloten werden 2676 verze keringen met f 6.376.382 verzekerd kapi taal. Met de verzekeringen" uit vorige jaren en na aftrek van de in den loop van het jaar vervallen verzekeringen, waren op 31 Decem ber 1909 van kracht 37189 verzekeringen, niet een verzekerd kapitaal van ƒ82.351.065 Bovendien bestonden aan het einde des jaar% 3295 uitzet-verzekeringen met I 3,575,779 verfekerd kapitaal en 3371 reute- verzekevingon met een jaarlijksche rente van 1,003,518 17. Het aantal sterfgevallen bij de levensyer zekering bleef 136 beneden de verwachting, terwijl de beschikbare middelen het wegens overlijden uit te keeren kapitaal met 237.056 overtroffen. Voor 401 sterfgeval len werd uitbetaald 802,106 87 en gereser veerd 80,030.07. De premie-reserve bedroeg op 31 Dec. 1909 f 27.437,411.83. zijnde 1.598,633.03 n eer dan aan het einde van het vorige boek- jaar. Dc kapitaal-reserve steeg tot 180.000, terwijl de geldbeleggings-reserve met 28,950.65 "vermeerderde en thans f 142 013.811 bedraagt De gezamenlijke verplichtingen bedroegen' op 31 December j.l. 28,191,541.791; zij worden ruim schoots eedekt door eigendommen, liypothe ken. effecten enz. ten bedrage van 28.843,290.261. Het totale waarborgkapi taal is vermeerderd met 1 708.612.961, zoo dat dit thans bedraagt 30,561,532.321. Van de nettowinst ad 166,329-44^ wordt aan aandeelhouders 25 per aandeel uitgekeerd. Aan de met aandeel in de winst verzekerden komt een bedrag van 73,119.70 ten goede. Tot commissaris werd herkezen de heer D. J, van Ewijck van de Bilt, Te Baarn heeft ©en bakker- zijn on deroven met-succes gebruikt als broed-ma- chine. Deze nog nooit te voren gebruikte kunstmoeder bracht na verloop van een drietal weken uit 13 eieren 8 kuikens voort. Diefstal. Een Duitscber, ge naamd B. Kroger, die gedurende eenige da gen als technicus werkzaam was bij den lieer dr. J. C. Overduin te Baarn, is plotse ling met de noorderzon afgereisd. Sedert zijn vertrek mist de heer O., verschillende instrumenten en materialen van waarde, waaronder gouden bovenplaten, platina stiften enz. Men vermoedt, dat de Duit scber zich deze voorwerpen heeft toegeei- geud Hilversum. Donderdag vergaderde de Middenstands-Vereeniging voor Handel en Industrie. De besprekingen tot oprich ting eener Coöperatieve Credietbank had den tot resultaat, dat in beginsel daartoe besloten werd. Naar aanleiding van geuite grieven werd ook besloten tot bet oprich ten van een vakvereeniging voor kruide niers. Hilversum. De zesde kamer der Rechtbank te Amsterdam legde zes weken gevangenisstraf op aan den man, die tijdens de staking bij de Gebroeders Van Houtuni te Hilversum bij een werkwillige een ruit zou hebben ingegooid Het O. M. had vijf maanden gevangenisstraf geëischt. De kornet T. F. Egidiu6 van het 1ste Regiment Huzaren, is benoemd tot reserve 2e luitenaut. De batterijen van het 1ste Regiment Veld-Artillerie, onder bevel van den luite nant-kolonel, baron Van Hogendorp, keer den beden voormiddag te 10 uur uit 01- denbroek in het garnizoen terug. De muziek van liet 1ste Regiment Huza ren begeleidde de Afdeeling. De lieer W. H. A. van Os slaagde aan de Rijks Hoogeschool te Utrecht voor liet theor. geneesk. examen. Naar wij vernemen, is aan Mejuf frouw M. A. den Hartog, than-s leer ar es aan de H. B. S. voor meisjes te. Deventer, ook bet handwerkondei'wijs opgedragen aan een der openbare lagere scholen aldaar. Uitslag eind-examen Gymnasium. Geslaagd voor A: P. N. U. Har- ring, J. Jansen, 11. C. de Lange, B. H. Spijkerboer, H. J. van der Weerd. Geslaagd voor B: H. W. Nolting, D. F van Slooten, A. W. Verhoef Afgewezen geen. Programma van het middagconcert- in Amicitia, te geven door de Stafmuzi.-k van het 5e Regiment Infanterie, op Zondag, 26 Juni, te half drie 1. Vater Rhein, marsch, Lincke 2. Ouverture „Tempelweihe", Keler Bela; 3. An der schonen blauen Donau, Walzer Strauss 4.Grande fantaisie Carmen", Bizet; 5. Ouverture „Orphée aux enfers", Offen bach 6. a ..Flirtation", Steek; b. Menuett, Paderewski 7. Die Miihle im Schwarzwald, Eilenberg 8. Lasst den Kopf nicht hangen (pot pourri), Lincke. De rozententoonstelling in Amicitia, op morgen, wordt tevens dienstbaar gemaakt aan de keuring van nieuwe soorten rozen De vereeniging ,,Nos Jungunt Rosae" looft namelijk ieder jaar een gouden medail le uit voor de beste Nederlandsche aan winst, welke nog niet in den handel is. Naar wij vernemen, zull:-n eenige zeer fraaie nieuwigheden ter keuring worden aangeboden. In de jury voor deze keuring hebben) dit jaar zitting de heer-enJhr. Mock, voorz. der Vereeniging, G. A. van Rossum, rozenkw-eeker, te Naaiden en J. Versteeg, rozenkweeker te Arnhem. De volgende personen en firma's zenden in; a Liefhebbers. Jhr. J. L. Mock, Santpoort; M. J. baron van Pallandt, Arnhem; Jac. Hackenberg, Middelburg; mejonkvr. baronesse Van It- tersuni, Bennebroek; mejonkvr. Samlberg, Huize Essenburg, Harderwijk; N. G. Francken, Eist; A. Hogervorst, Amers foort. b. Kweekers. Firma Gebr. Gratania, HoogeveenJ. Versteeg, Arnhem; M. Leenders en Co., Steyl (Limburg)H. A. Verschuren en Zo nen, Hops (Noord-Brabant)H. W. Teeuwsen, Oosterbee'kL. H. Pollaert, Meer&senTheunis, Bergeijk. Door de firma Versteeg wordt de zaal geheel met klimrozen versierd. In alle plaatsen waar ,,Nos Jungunt Ro sae" tentoonstellingen of rozendagen orga niseerde, mocht zij van de bloemisten eu kweekers steeds grooten steun en hartelijke medewerking ondervinden. Het is dus wel te begrijpen, dat het voor de commissie te leurstellend is, dat de Amersfoortsche bloe misten gemeend hebben tegenover de ver eeniging een geheel andere houding te moe ten aannemen. Geen- hunner heeft willen in zenden, niettegenstaande zij hiertoe vol doende ziju aangemoedigd. Wij vernemen dat sommigen zich door de tentoonstelling benadeeld achten. Ons dunkt, dat liet omgekeerde eerder het geval zou moeten zijn. De Amersfoortsche Vereeniging tot bestrijding der tuberculose, zal voor de op brengst van den verkoop der celluloid bloempjes op 30 April 11. een tiental kinde ren kunnen uitzenden naar een vacantie-ko- lonie. Twee vertrekken er Maandag, 4 Juli naar de R. K. vacantiekoloniee te Egmondl a/d Hoef, voor een verblijf aldaar van 4 weken. Daar de meeste kolonies reeds bezet zijn, is liet Bestuur er nog niet in geslaagd voor de andere kinderen een tehuis te vin den. Predikbeurten te Amersfoort op Zon dag, 26 Juni 1910. Evang. Lut-h. Kerk. Voorm. 10 uurDs. II. C. Lohr, Em.-Pred. te Haarlem. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10-i uur: Prof. Dr. T. Cannegietei te Utrecht. Gereforni. Kerk, (Langegr.) f Voorm. 10 uur: Ds. J. Gispen, pred. te Barneveld. 's Avonds 51 uur: Ds. J. Gispen. Gereforni. Kerk, (Zuidsingel). Voorm. 10 uur: Ds. Teerink. 's Av. 51 uur :Ds. Teerink. Vrije Gereform Gemeente. Voorm. 9^ uur: Godsdienstoefening. '6^Av. 5 uur: Godsdienstoefening. Clir. Gereform. Gemeente. Lokaal ,,de Zaaier". Voorm. 9J uur: Godsdienstoefening. 's-Avonds 5J uurGodsdienstoefening. Hersteld. Apost. Gemeente. In de eenheid der Apostelen. Geb. Eben Haëzer, Muurhuizen 113. Voorm. 10 uur: Godsdienstoefening. Nam. 41 uur: Godsdienstoefening. Familieberichten uit andere bladen. OVERLEDEN Machiel Antonie Ramse- laar, 44 j. Burgerlijke Stand. van 16 Juni tot 23 Juni 1910. Geboren: lleijer, z. van Hendrik Malestein eu lleijertje van de Pol. Cor nelia Wilhelmiinus, z. van Martin us van Raniselaar en llendrika Kok. Johannes, van Thecdorus Schinnij en Anna Maria Barbara van den Akker. W-ilhelmina Jo hanna d. van Tieleman Willem de Wilde eu Jantje Antoinette van Eist. Maria Johanna Wilhelmina, d. van Cornelis Ver meulen eu Marrit je de Gooijer. Gerar- dus, z. van Gerardus Meijer eu Jacoba Pe- terse. Albert us Jan, z. van Abraham Author nie Montauban en Albersijia van Vlaanderen. Lambertus, z. van Jan Koene en Maria Hendrika Hegeman. Elbertje, d. van Hendrik Wassink en Teun- tje van den Hazel. Johanna Wilhelmina, d. van Hendricus Ruurdericus Visscher en Maria Johanna Knuivers. Neeiltje, d. van Ni colnas op 't Land en Trijntje van der Oord. Jan, z. van Jan van Binnen dijk en Martha Bepter. Jannetje, d. van Jan Brouwer en Hendrika Maria van de Broek. Ondertrouwd: Judicus Kip en Cornelia de Vries, Willem Barten en Ma ria Jacoba de Groot. Jan Rijnders en Heintje ltuizendaal Albertus Vivié en Elisabeth Maas. Egbert van Bolhuis en Jacoba Johanna Vitskie. Gehuwd: Salomo Aptroot eu Betje van Gelder. Klaas Althusius en Evertje Kerkman. Overleden: Johannes Antonius Krol, 69 jr., echtg. van Anna Maria Wiss. Jacoba Bijleveld, 68 jr., wed. Pieter Westendorp. Gerardus Hendrikus Cor nelis Heere, 7 mnd. Jan Broekhuizen, 87 jr., wedr. van Johanna de Haan. Opgave van de Vereeniging „Handel en Nijverheid" van personen.die zich ia de Gemeente hebben gevestigd of daaruit zijn vertrokken naar andere Gemeenten, met vermelding van woonplaats, van dteo 14. Juni tot en niet 21 Juni 1910. GEVESTIGD A. H Unger, van Rotterdam naar Soester- weg 163. A. T. Martens, van Utrecht naar Arnhems-he- weg 11. J. M. G. Jansen, van Nijmegen naar Korte- gracht -5a. H. J. Relink, van Zutphen naar Stellingwerf- straat G 37. F. A. C. de Zwart, van Baarn uaar Utrecht, schestraat 96 C. H. Vermeulen, van Utrecht naar Wolfert- straat 30. J. H. W. DelbWnk van Aalteni naar Arnhem, schestraat 24. J. M. E. Water vis, van Utrecht naar Stations straat 23a. J. C. A. Watervis, van Utrecht naar Stations straat 23a. M van Roeijen, van Hoevelaken naar Kroon tjes-molen. S. E. Willigeniburg, van 'Heemstede naar Groote Spivi 35 C. Wijker, van Dordrecht naar 't Zand 15. C van Nus, van Dordrecht naar 't Zand 15. H. J. Vielioff, geb. Maag, van Zwolle naar Westsinigel 19. M J. H-oogen, van Waalwijk naar Aklegonde- straat 88. M. Kas, van Waalwjjk naar Aldegondostr. 88. M. Horchner, wed. Thomas, van Den Helder uaar Westerstraat 47. T. Ebinig, van Hoogland naar Kleine Kop pel 28 A. T Laibouchère, van Doorn naar Lange- etraat 20. VERTROKKEN: D. van Eyken, van Achter do Heiligen Geest 6 naar Venlo. C. P. van Nieuwenhuizen, van Stellingwerf- straat G. 70 naar Hilversum. W. E. Krykamp, van Kruiskamp 63 naar Nij- kerk. B. Oerlemans, van Oude Dievenweg 11 naar Utrecht Krankzinnigengesticht. S. Aptroot, van Krommestraat 12 naar Den Haag. B. van Gelder, van Kortegracht 12 naar Den Haag. C. Huisman, van, Nicasiusdwarsstraat 7 naar Gouda. A. Roethof, van Vlasakkerwog 95 naar Soest. J. Admiraal, van Korte Bergstraat 8 naar Harderwijk. B M. Boom, van Utrcehtscheweg 79 naar Bus. sum. H. F. Grondijs, van Puirtenöurgerlaan G 20a naar Utrecht T". A. J M. Reymers. van Zuidsingel 44 naar Zalt-Bommel G. H. Veenendaal, van Bergstraat 11 naar Baarn. A. M. Stokhof, van Zuidsingel 44 naar Am. sterdam Jhr. E. W. ron Wrangel auf Lindenberg. van Utrochtschewog 97 naar Deventer. H. Bouwman, van Lensder weg 168 naar Duitscliland, J. Lookhorst, vnn Korte Bergstraat 2 naar Baar il. K. Lameijer. van Gaslaan 19 naar Leusden. J. F. van ''t Klooster, van Stelftngwerfstraat 39 naar Amsterdam. A. H. van den Akker, van Utrechtsohestraat 107 naar Zutphen. J. Kochheim, van Arnh.weig naar Haarzuilen J. de Vrij, van A ldegondesrt ra at 8 naar Wou denberg. H. L. M. Wellemse, van Niieuiweweg 5 naar G end ringen. E. Kerkman, van Westerstraat 107 naar Utrecht. Dra betaald, is ook vergolden Lang geborgd, «iet kwijtgescholden. Telegrafisch Weerbericht. Na»- waarneminpor in den merpei» va® 25 Juni 1910. Medegedeeld dnor hef Kon Ned Met Inatituul te de Hil: Hoogste baronleteret-and 770.7 te Horta, laagste 748.3 te Skegnes6. Verwachting tot den avond van 26 Juni: Matige tijdelijk krachtige Z.-W. tot W. wind, zwaar bewolkt, regenbuien, wei nig verandering in temperatuur. Marktberichten, Amerst oort, 24 Juni. Op de h n ou* drn weekmarkt besteedde men vooi nieuwe aardappelen 4.A 6.—Appolen f 0.A 0.— Peren f 0.— A 0.— per H.L.. Iloondereieren f 3.70 A 4 25 per 100 stuks. Boter f 1.25 A 140 per K.G. Kippen f 0.70 a 1.20, Kuikens f 1.A 1.20, Piepkuikens f O.40 a 0.70, Een den f 0.70 a 1.—. Hazen f ;i Wilde konijnen f 0.a 0.—, Tamme konijnen 0.3J •i 0.80 por stuk, Duiven f ''.40 ,i Gper paar Magere Varkens 20 A 80, Zeugen f 50 a 1. Biggen f 14.A 19.—. Bruine Eieren f 4.25 A 4.50, Jonge Eenden f 1.— A 1.20. Aangevoord waren- heet. Appelen: heet. Peren, 90 heet, Zandaardappelen; 100000 stuks Hoendereiercn. 900 kilo Grasboter stuks Vee, -Vette Varkens, 20 Magoro Var kens, 400 Biggen en 50 Zeugen Weekovcpsicht der Amstardamsohe Beur*. De Amerikaausche markt. In ons Jaatste overzicht wezen wij er op, dat de kwestie do spoorwegtarieven een in Wallstreet meer en meer in belangrijkheid afnemende factor werd, terwijl wij ver volgens de aandacht vestigden op den meer deren invloed, die verschillende oogstbe- richten uit de graaoiddstricten op den loop •der koereen hadden uitgeoefend. Bepaald opmerkelijk leverde de afgeloopen week een krachtige bevestiging van deze beide verschijnselen. De spoorwegkwestie is geheel op den ach tergrond gedrongen. Dit trof vooral door de onverschilligheid, welke de markt aan den dag legde toen officieel de spoorweg- wel tot stand kwam, de bekende wet name lijk waarbij de Initerst-ate Commerce Com mission nog eenige meerdere controle-be voegdheden werden toegekend, en die haar in het bijzonder een groote macht toekent ten opzichte van tariefwijzigingen der spoorwegenHet raakt dus dn alle opzich ten de thans hangende kwestie, met het oog waarop dan ook de Interstate Commerce Commission het verdere onderzoek afhanke lijk stelde van deze-wetsregeling en de in werkingtreding daarvan wilde afwachten. Lr zijn op liet oogenblik geen wettelijke of officieele belemmeringen meer en de auto riteiten kunnen nu aan een stuk aan het onderzoeken en opbouwen hunner «beslui ten gaan. Er zijn eenige verschijnselen intusschen bijgekomen, die de zaak een nieuwe kleur gegeven hebben. Voornamelijk dit: de verklaring van een -aantal groote vleesch- vervrachters, dat zij de verhooging der ta rieven billijk vinden en bereid zijn 11 meer te betalen, gepaard met een udtnoo- diging aan andere expediteurs om hun voorbeeld te volgen eu het goed recht der traneport-ondernemingen dus te erkennen. Onder dae bereidwillige verladers komen na men voor als Armour <t Co. en wanneer hun voorbeeld een eeuigszins beteekenende na volging vindt, zou dat de spoorwegenvijan- daggezinde autoriteiten in een onaangename positie kunnen brengen. De berichten betreffende de graanoogsten waren van tweëerkri aard. Aanvankelijk luidden zij zeer ong-unstig. Overal heersch- te een ontzaggelijke hitte, die groote schade dreigde te zullen aanrichten zoowel onder de te velde staande tarwe als maïs. De prijzen van deze granen liepen dan ook in enkele dagen verscheidene punten omhoog, maar op de fon-dsenmarkt veroorzaakte deze stand van zaken een zeer ongunstige stem ming en gaf ikinleidling tot meerdere da lingen, voornamelijk in de koereen van graanspoorwegshares. Op het kritieke •oogenblik, althans zoo werd het voorgesteld, brak gelukkig de langverwachte en hoog- uoodige vegen door. De vrees voor groote schade had dus niet langer redlen van be staan, ofschoon de hitte ongetwijfeld hier en daar nadeel zal hebben berokkend. De uitwerking was even 6terk als van de slech te tijdingen. De tarwe- en maïsprij'zen reageerden eenige punten, terwijl de fond- senmarkt dientengevolge een vaste tendenz aannam. Er zijn nog eenige andere gebeurtenissen te noemen, die gunstig op de stemming en koersbeweging hebben geïnfluenceerd O.a. verwekte de mededeeling, dat weer eenige bondsemissies in het buitenland wiaren on dergebracht, optimistische verwachtingen omtrent den loop der wisselkoersen, de pos£ tie van het gele metaal, de aanstaande oogstbeweging enz., welke zich, zooals te doen gebruikelijk is, lin de noteeringen van Wallstreet afspiegelden. Er werden ook weer eenige dividendverhooginigen aange kondigd of in uitzicht gesteld en terecht werd dat beantwoord met een verheffing der koersen. De positie van de markt zelf is overigens nog even onzeker als een week geleden. Het publiek houdt zich bijna voortdurend afzij dig. Een enkelen keer treedt het eens han delend op, zooals b. v. jongsleden Woens dag, hetgeen ook aan onze beurs, den daar op aausluitenden. Donderdag, wat meer leven in de brouwerij bracht, doch van waarde voor hot toekomstig verlo-op der beweging telt zulks in onze oogen niet mjee. Door haar verlatenheid heen heeft zij zich deze week uitstekend staande gehou den. Na een kleine omzet aan het einde der vorige week steeg in den loop dezer week het aantal verhandelde shares tot een meer toonibaar cijfer. Toch is lvet nog al tijd zeer klein en Ver beneden het middel matige. Wij verwachten vooi'loopig geen groote verbetering, ja eer een terugkeer tot- de kleine om zetten. Staatsfondsen. Voor deze waar den sloot de week meerendeels met een vrij beduidend verlies in koers. Daartoe droeg in de eerste plaats de stijging van den pro- Ion gatiekoers het hare bij. Geld doet thans weer 6%, hetgeen een vol procent hooger is dan de vorige week. Ilollan-dsche Drieën en Intergralen verloren g a Voor Por- tugee-zen bestond goede belangstelling. De koersen toonen een fractie verbetering aan. Russen komen bijna zouder uitzondering met eenig de fracties verlies uit den strijd. Er werd nogal wat aangeboden, hetgeen misschien wel gedeeltelijk aan de talrijke nieuwe emissies moet worden toegeschreven. Bagdad Sporen le Serie, als gevolg van de uitgifte der 2e Serie, goed gevraagd tegen hoogere koersen. Japaneezen en Chineezen verlaten. Brazilianen flauw gestemd5% fundings 1 lager, enkele andere soorten circa 1 Argentijneu zonder handel. Uruguanen en Venezuelanen vaat Peruanen beter, maar zeer stal. De Cultuurmarkt. Deze afdee ling biedt een o n ver kwi kkel ij ken aanblik. De handel is zeer gering. De koersvariaties niet beter. De tendenz was iets vaster Ned. Handel-waarden gevraagd, beschei denlek. Borneo Sumatra's zeer vast. Oor-

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 3