so. O** Jsargang. Woensdag 29 Juni 1910. BUITENLAND. BINNENLAND. AMERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem franeo per post - 1.00 Afzonderlijke nummer!- - 0.05. rj Col an versshijn dagelijks behalv op Zon- en Feest dagen. Advertentiënmededeelingen enz., gelieve men róér 11 uur 's morgens by de Uitgevers in te zenden. Uitgever*: VALKHOFF C°. Utrechtsehestraat 1. Intercomm. Telephoonnummor 66. PRIJS DER ADVBRTINTIAN: Van 1A regels f OJM. Elke regel meer - 0.10, Dien» teen biedingen en aanvragen 00 eentl kf roeruilbetaling Groot© letters neer plaatsruimte. Voor hendel en bedrijf besteen zeer voevdeeliae kegelingen tot het herhaald adverieeren ia dit Blad, by abonnement. Bene esreniairebevattende de veorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Kennisgevingen. Burgemeester en- Wethouders van Amersfoort. Gelet op art. 37 <lër Drankwet; Brengen ter openbare kennis: lo. dat bij hen n» ingediend een verzoekschrift on» verlof tot verkoop van alcoholhoudenden dirnrk. anderen dan sterken drank, vooi gebruik ter plaatse van verkoop, door Petrus Delen, in de beneden-voorlocalitei t van het perceel Am. hemscliesta aat no 23, alhier 2o. dat binnen twee weken na deze bekend- making ieder tegen het verleenen van het verlof schriftelijke bezwaren bij Burgemeester en Wet. houders kan inbrengen. Amersfoort, den 28. Juni 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Secretaris. De Burgemeester, .1. 6 STBNFERT KRQESE. WU1JTIERS. Politiek Overzicht De stemming in Duitscfeland. Kort ua elkaar zijn twee plaatsen in deu rijksdag door de s-ociaal-democratie gewon nen. In Usedom-Wollin is bij de herstem ming tusscheu een conservatief en een sociaal democraat de laatste gekozen in Friedberg- Büdingen heeft een agrariër de nederlaag geleden tegenover den sociaal-democraat. En wat in deze beide districten gebeurde, is niet een op zich zelf staand verschijnsel. Sedert de laatste algemeene verkiezingen hebben de sociaal-democraten een half dozijn plaatsen gewonnen. De verkiezing in liet district .Lyck-Oletzko van een nationaal-liberaal als opvolger van graaf Udo Stolberg is eveneens kenschetsend voor de thans in Duitschlaud in breede kringen heerschende stemming. Aan do Frankf. Ztg. wordt daarover uit Ber lijn geschreven ,,De overtuiging, dat onze politieke toe standen niet gezond zullen worden als niet te voren de parlementaire macht van de con servatieven en van het met hen verbonden centrum gebroken is, zit zoo diep geworteld in breede kringen van de burgerlijke kiezer9, dat daartegen ook die parlementaire leiders met kunnen strijden, voor wie de keuze van sociaal-democraten uit oude principieels be strijding en met liet oog op liet feit, dat de eigen partij misschien -claatbij aanvankelijk verlies lijdt, geen aangename zaak en slechts iets opgedrongens is. Daar moet men over heen, vooral omdat de regeering zich geheel onbekwaam heeft getoond om deze ontwik keling tegen te houden, nu zij ia plaats au in den vorigeu zomer tot de ontbinding van den rijksdag over te gaan, zich aan de nieuw gevormde meerderheid van den rijksdag heeft onderworpen. Het feit, dat in Lsedom-Wol- lin voor üe eerste maal Noordduitsche vrij zinnige kiezers in de herstemming voor den sociaal-democraat hebben gestemd, is een verschijnsel, dat niet kan worden onder schat. De hoop, waarmee de conservatieven en ook de regeering zich hebben gevleid, dat het zal gelukken in den tijd, die tot de volgende verkiezingen voor den rijksdag moet verloopen, hun gedrag en hun eigen optreden bij de hervorming van de rijksfinan ciën te doen vergeten, blijkt hoe langer hoe meer bedriegelijk te zijn. Een blad als de vrij-conservatieve Post geeft dit ook volmon dig toe en schrijft ,,,,Hoe weinig deze zeer optimistische op vatting met den werkelijken toestand over eenkomt, toont niet wenschelijke duidelijk heid de rede, die de heer von Payer over den algemeenen politieken toestand heeft gehou den. De heer von Payer wordt onder de links liberale leiders met recht beschouwd als een, die het meeste staats mans bloed in zich heeft, en heeft ook in den bloktijd praktische bewijzen van politiek doorzicht gegeven. Des te opmerkelijker is het, dat hij t als de uitsluitende taak van de libe ralen bij de eerstvolgende verkiezingen aan duidt de machtpositie van het zoogenaamde zwart-blauwe blok uit den weg te ruimen, onverschillig of daarbij het aantal sociaal democratische mandaten toeneemt". „Volkomen juist. De heer von Payer heeft zijn naam, zijn invloed en een soms zeer woeielijken arbeid gegeven aan de uitvoe ring van de b'lokgedachte en daarom wil het iets beteekeuen, dat juist deze leider uit de welgeslaagde poging van de conservatieven om het blok te doeu uiteengaan, de conse-' quentie trekt en verkondigt, dat allereerst het doel van den strijd moet zijn, al moge daaraan veel onaangenaams zijn verbonden, de vernietiging van de heerschappij van de conservatieven en het centrum. De Post voert nog verschillende verschijnselen aau, die er op wijzen, dat de richting van den •strijd gaat naar links, en is van meening, dat men zich nu reeds moet gewennen aan de ge dachte, dat de volgende rijksdag eene zeer ongunstige samenstelling zal hebben uit na tionaal en „staatserhaltend" oogpunt". Tot staving van hare meening zou de Post zieh ook kunnen beroepen op het ge zag van vorst Bülow, die den 13en Juli 1909 heeft gezegd: ,,De sociaal-democratie be vindt zich thans in teruggaande beweging Wij zullen zien of de sociaal-democratische 8troomiug verder zal terug gaan. Zoo niet, dan zal men daarin de slechte uitkomst van de houding der conservatieven moeten zien, die dan zou worden erkend als een lichtvaar dig spel met de belangen van de monarchie en van liet land". Duitschland. B e r 1 ij n 2 8 Juni. De „Staatsanzei- ger" meldt, dat aan den minister van Finan ciën Von Rheinbaden op zijn verzoek ont slag is verleend. Tot zijn opvolger is be noemd Lentze, burgemeester van Magde burg. Aan den gezant vorst Radolin is bij zijn eervol ontslag het grootkruis der Holienzol- lernorde met diamanten verleend. Het derde lid van het Pruisische ministe rie is thans afgetreden. De minister van financiën, baron Rheinhaben, heeft zijn ont slag genomen. Hij had beslist conservatieve neigingen en werd wel eens genoemd als de toekomstige rijkskanselier. Deze verandering in do hoogste ambten is nog niet de laat ste geweest; ook de staatssecretaris van buitenlandsche zaken, baron von Schoen, heeft den dienst verlaten. Als zijn op volger wordt genoemd de gezant von Kider- ien-Wachter, die thans in het departement van buitenlandsche zaken werkzaam is en bij gewichtige zaken meermalen den staats secretaris heeft vervangen. BeLtflö. Brussel, 28 Juni. De Nederlaudsch- Belgische conferentie sprak de wenschelijk- heid uit, dat een overeenkomst worde ver kregen tusscheu België en Holland, ter ver gemakkelijking der telefonische verbindin gen de prijs zou kunnen gesteld worden op fr. 1.50 per gesprek van 3 minuten. Besloten werd de behandeling der fiscale quaestie aan te houden tot volgende con ferenties. Aangaande de octrooi-regeling waren de Belgische afgevaardigden van mee ning, dat "net aanbeveling verdiende, eerst de gevolgen van de nieuwe Nederlandsche wet af te wachten, alvorens voort te gaan met de behandeling der voorstellen tot uni formiteit in dezen. De conferentie renvoyeerde het onderzoek in zake de quaestie der wederkeerig geldende universitaire diploma's naar de commissie. Brussel, 28 Juni. De Neder- landsch-Belgische conferentie heeft hare werkzaamheden ten ein.de gebracht. Zij heeft den wensch uitgedrukt, dat de nieuwe Ne derlandsche wetgeving op de hypotheken voor zee- en rivierschepen zich zooveel mogelijk zal aansluiten bij de nieuwe Belgische wet. Verder heeft zij een voorstel aangenomen, waarbij de instelling wordt gevraagd van eene onafhankelijke propagandacommissie, die ook Duitsche en Fransche leden zal om vatten, ten einde eene uniforme regeling van het hypotheekwezen en de voorrechten van de rivierscheepvaart te verkrijgen. E enige andere voorstellen werden naar eene commissie verzonden. Frankrijk. P a r ij s, 2 8 J u n i. De Kamer zette he den de behandeling der inierpellatiën oVer de algemeene politiek voort. Minister-president Briand verklaarde, dat de regeering de motie-Hesse aanvaardt, die de verklaringen dei- regeering goedkeurt en het vertrouwen uitdrukt, dat zij de hervor- aningen, vervat in het program, ten uitvoer zal leggen. Berteaux betreurde, dat Briand de motie niet hoeft aanvaard, die hij namens de twee belangrijkste groepen van de Kamer heeft ingediend en die, izonder de verklaring der regeer in g goed te keuren, toch vertrouwen in haar uitdrukt. Hij .on zijne vrienden zul len nietb voor de motie, die het ministerie heeft aanvaard, kunnen stemmen. Hij vroeg: „Wanneer heeft de meerderheid dan •toch misbruik gemaakt van de overwinning? Gij streeft naar de absolute macht, wij heb ben alias aangeboden wat wij u konden ge ven, maar wij -weigeren u te steunen met een meerderheid, waarin gij ook iieoi hebt op genomen, die het werk der republiek gedu rende de laatste tien jaren hebben bestre den." Briand beklaagde zich, dat men zijne ge dachte verkeerd 'heeft voorgesteld, door eein beeld van hem te misbruiken, waarmee hij niet bedoelde oen blaam te werpen op de meerderheid. Hij heeft niet de republikei nen zonder vlag in den slag laten gaan. Onder diep zwijgen van de Kamer ver klaarde Briand, dat hij slechts eene meer derheid van links zou aanvaarden. Daarna bracht de voorzitter Brisson in stemming een voorstel om bij de stemming de prioriteit te verleenen aan de motie van den socialist Poulain-Au'briot. De regee ring, die volhardde bij de verklaring, dat zij slechts de motie-Hesse kon aanvaarden, stelde de kwestie va.n vertrouwen bij dit prioriteitsvoorstel, dat verworpen werd met 458 tegen 80 stemmen Berteaux zeide dat de regeering nu de woorden had gesproken, die men van haar verwachtte, toen zij mededeelde, dat zij wilde regeeren met de radicalen en de radi caal socialisten, zonder hen aan te nemen, die samen met de reactie hebben gestreden. Onder deze omstandigheden sluiten wij ons aan bij de motie-Hesse. Het eerste gedeelte dezer motie, luiden de: „De Kamer, getrouw blijvende aan de traditioneele staatkunde van de republikein- sche partij, de verklaringen der regeering goedkeurende en op haar vertrouwende," werd aangenomen met 404 tegen 121 stem men. Het tweede gedeelte: „dat zij het hervor mingswerk der drie voorafgaande legislatieve periodes zal voortzetten in den zin van een politiek van actie op breeden grondslag, en dat zij de wet op de inkomsten-belasting spoedig zal doen aannemen, en zal werken met eene meerderheid, uitsluitend bestaan de uit republikeinen, besloten om de her vormingen en het werk van democratischen en socialen vooruitgang te doen slagen en iedere toevoeging verwerpende, gaat over tot de orde van den dag", werd aangenomen met 375 tegen 22 stemmen. De gehcele motie werd daarop aangeno men met 403 tegen 110 stemmen, waarna de vergadering gesloten werd. Engeland. Londen, 28 J u n iDe minister As- quith heeft bij het Lagerhuis een wetsont werp ingediend tot wijziging van de ver klaring, door den koning af te leggju bij de kroning. Het ontwerp bepaalt, dat de vorst de ver klaring zal uitspreken, dat hij een trouw lid is van de protestantsch-hervormde kerk en dat hij belooft, zooveel in zijn vermogen is en in overeenstemming met de wet, de opvolging van protestanten te verzekeren. Asquith verklaarde, dat de regeering van meening is, dat het wetsontwerp iederen waarborg geeft, dien menschelijke wijsheid zou kunnen verlangen. Balfour sloot zich aan bij de verklarin gen van Asquith. Red mond zeide, dat het wetsontwerp een te lang uitgestelde daad van rechtvaardig heid is jegens millioenen onderdanen van den koning. In eerste lezing is het wetsontwerp aan genomen met 383 tegen 43 stemmen. Volgens de Daily Mail zal de nieuwe be grooting. vergeleken bij bet vorige jaar, in eene hoogere uitgave van ruim tien mil- lioen p. st. hebben ie voorzien. Hiervan be- hootfen 5^ millioen tot de marinebegrooting. Zwitserland. De nationale raad en de stendenraad heb ben de wet tot uitvoering van het grond wetsartikel over het abeyutbverbod aange nomen. Dientengevolge wordt van 7 October af de bereiding, de invoering en de ver koop van absyntb, echte en nagemaakte, in Zwitserland verboden. Uit do beantwoording van eene interpel latie door den bondsraad is gebleken, dat in 1898, naar aanleiding van de vermoording van Keizerin Elisabeth, de bondsraad de besturen der kantons "hóeft verzocht toe zicht te houden op de handelingen van alle binnen hun gebied verblijvende anarchisten. Verder heeft de bondsraad in 1906 bepaald, dat vreemdelingen, die in Zwitserland deel nemen aan de anti-militaristen-propaganda, het land moeten worden uitgezet. Het is noodig gebleken ook op Zwiisersche burgers, die doen aan anti-milit-ari&tenprop&ganda, toezicht te laten uitoefenen, en de bonds raad heeft reeds een wetsontwerp ingediend, dat de strafrechterlijke vervolging van de amti-militaristische propaganda mogelijk zal maken. Denemarken. Kopenhagen, 28 Juni. De buiten gewone zitting van den Rijksdag (Folketiug en Landsling) as h^den geopend. Spanje. Madrid, 28 Juni. De Senaat be handelde heden het rapport van de commis sie, betreffende het antwoord op de troon rede. Sanches Toca brandmerkte de anticham bre- en camarilla-politiek. Hij zeide, dat C anale jas het bewind heeft aanvaard onder de zoodanige omstandigheden, dat eene groote verantwoordelijkheid op hem rust. Canalejas erkende, dat zijne taak moeielijk is. Hij verzekerde met nadruk, dat de 'val van het 'kabinet-Moret is voltrokken met 'volkomen oprechtheid van de zijde van het koninklijk gezag. Hij is besloten de gods dienstige kwestie met kracht en oprechtheid op te lossen. Toca zeide in zijn antwoord dat, als Canalejas er bij volhardt de godsdienstige vereouigingen te willen verminderen, zijn verblijf aan het bewind van korten duur zal zijn. Canalejas antwoorddeIk zal mijn pro gramma uitvoeren wat het ook koste. Als .k 't niet doe, dan zal ik mijne nederlaag er kennen. Barcelona, 28 Juni. Op den openbaren weg is een bom gevonden, die tij dens het vervoer ontplofte. Vijf personen werden gewond, van wie een in het hospi taal is gestorven. Oosten rijk-Hongarije. W e e n e n, 2 8 Juni. Het heea-enhuis heeft de begrooting in alle lezingen aange- In den landdag van Bosnië is door de hoofden van de drie partijen, mohammeda nen, Serven en Kroaten, eene motile voor gesteld om bezwaren in te brengen tegen de beperkte bevoegdheid, die aan den landdag is toegekend. Er wordt in de motie gezegd, dat de toestand van afhankelijkheid van de regeer in gen te Weenen en te Budapest den landdag elke hoop beneemt een vruchtbaren arbeid te verrichten. Na een tamelijk leven dige discussie tusschen de vertegenwoordi gers der regeering en sommige afgevaardig den werd het voorsbei met algemeene stem men aangenomen. Turkije. Koustantinopel, 28 J uni. D© grootvizier gaf eene uiteenzetibing van de hinnenJ.'andsche politiek, die sedert zes maanden is gevolgd. Hij constateerde ©ene algemeen© verbetering en gaf daarna een overzicht 'van den -toestand van de Kreta- Jcwestie, voortvloeiende uit de laatste nota van de mogendheden. Er is geen twijfel aan of die zaak zal worden opgelost in overeen stemming met ons recht. Gewagende van Griekenland, zeide de grootvizier, dat de houding van dat land uit diplomatiek oogpunt volkomen correct is. Hij hoopt, dat zekere maatregelen, die door de bevolking tegenover Griekenland genomen zijn, spoedig zullen verdwijnen. De grootvizier deed daarna voorlezing van 'het kalde tot sluiting van de zitting. Het parlement zal den 13en November zijne ver gaderingen hervatten. Over den boycot van Grieksche goederen en schepen wordt uit Konstan tin opel be richt, dat die steeds hartelijker vormen aan neemt en ernstig den handel stoort. De ver maningen van de regeering en de aanspo ringen van de overheid om de arbeidsvrij- lieid te eerbiedigen, vinden geen gehoor. De slappe houding van de regeering, hoewel zij door den staat van 'belag bijzondere volmach ten bezit, verwekt algemeene verbazing in alle kringen, die geen voordeel trekken uit den boycot. Wel heeft de regeering den: grootvizier bericht, dat alle maatregelen zijn genomen om ten spoedigste aan den boycot een einde te maken*; maar men blijft daar omtrent 6keptisch als de autoriteiten niet scherper ingrijpen. Saloniki, 28 Juni. Cheflkct Toer- goet is met een sterk geleide uit Djakova vertrokken van Prizrend. Onderweg werd.' hij door eeaie troep Arnauten in hinderlaag aangevallen. Na een gevecht van twee uren werden de Arnauten tot den terugtocht ge dwongen. De verliezen aan beide zijden zijn onbekend. Kreta. Tot verklaring van 'het in de nota der Kreta beschermende mogendheden uitge drukte verlangen, dat eene oplossing van de Kreta-kwestie slechts onder de deelne ming van alle onderteekenaars van het Ber- lijnsche verdrag in overweging zal worden genomen, wordt in de welingelichte kringen te Weenen medegedeeld, dat Duitschland, blijkens hunne bij herhaling afgelegde ver klaringen, eerst dan zou deelnemen aan de besprekingen over de Kreta-kwestie, als het te doen is om bepalingen, die in de staats rechterlijke positie van het eiland eene vol ledige verandering brengen.» Zoolang dit niet bet geval is, hebben deze beide staten geen reden om hunne tegenwoordige gere serveerde houding te laten varen. De Turksche pers beschouwt, volgens een berichlt van Wolff's bureau uit Konst-anti- nopel, de nota van de Kreta beschermende mogend-heden als een groot succes van het kabinet, omdat de mogendheden voor het eerst de uitdrukking Turksche eouvereiniteit hebben gebruikt en (bovendien eene defini tieve oplossing van de kwestie in overleg met. Oostenrijk-Hongarije en Duitschland in uitzicht gesteld hebben. Marokko. Casablanca, 28 Juni. E>e vlie. gende colonnes Tribanet ril Aubert ont moetten den 23en aan den oever van de Ounri- Reiia afdeelingen van 6tammen, d-io gunstig gestemd zijn voor Mac el Ainin. De Franschen hadden 13 doode-n en 71 gewon den, meerendeels Goemirs en Sriiegaleeeche inlanders. De verliezen van dril vijand zijn aanzienlijk. Egypte. Cairo, 28Juni. Wardani, de moor denaar van Boetros Pacha, is heden morgen terechtgesteld. Mexico. Porfirio Diaz, wiens herkiezing tot pre sident van de republiek Mexico wij hebben bericht, is in 1876 voor het eerst voor deze 1 waardigheid gekozen. Hij was eerst tot 1880 president en daarna onafgebroken se dert 1884. Hij is thans voor de zevende maal gekozen. Zijn hernieuwd mandaat loopt van 1 December 1910 tot 30 Novem ber 1916. Allerlei. Het 8ste Intern. Spoor- wegcongroste Bern. Van 4 tot 16 Juli 1910 zal te Bern het 8e internationale spoorwegcongres gehouden worden. Het is juist 25 jaar geleden, dat voor het eeret dit cougre6 te Brussel geopend werd. Meer dan 1400 afgevaardigden van vele regeeringen en van de meeste spoorwegmaat schappijen van de geheele wereld hebben zach opgegeven om te Berlijn bij een te ko men om elkander hun ondervindingen mede te doelen omtrent een twintigtal vraagpun ten, welke aan het oordeel van liet congres onderworpen zullen worden. De Nederlandsche regeering zal vertegen woordigd worden door de heeren A. H. W. van der Vegt c. i., lid van den Raad van Toezicht op de Spoorwegdiensten, en J. Schrotder van der Kolk c. i„ rijkshoofd ingenieur voor de spoorwegen. Voor de vertegenwoordiging van de Ne derlandsche en Nederlaudsch-Indische spoorwegen hebben zich 19 afgevaardigden opgegeven. Wellendorf, 28 Juni. De he den voormiddag to Dusseldorf op gee tegen verkeersballon Deutschland werd bij Osna- briïck tengevolge van den ongunetigen wind uit eene hoogte van 1500 Meter naar bene den gedrukt en raakte in de booaneu ver ward. De ballon leed ernstige beschadigin gen; inzonderheid schijnen de benedenste propellers doorgebreken te zijn, zoodat om vangrijke herstellingen noodig zullen zijn. Er zijn soldaten aangekomen om 'hulp te bie den. Oenabriick, 29 Juni, 3 uur 'e morgens. Het luchtschip Deutschland ligt in loet bosoli op zijde. Het achterste ge deelte is geheel vernield. De ballonnetten zijn geledigd, het luchtschip is onttakeld. Een monteur hoeft een been gebroken. Sol daten hebban het terrein afgezet. Rome, 28Juni. Opnieuw is een hef tige 6cbok waargenomen te Sanandrea di Canza. De bevolking kampeert in de open lucht. Tot heden geen slachtoffers bekend. Berlijn,28Juni. De zuster van den in den loop der vorige week gestorven Rus- sischen landverhuizer Kalinowski is giste ren eveneens aan cholera overleden. Kameroverzicht Eerste Kamer. Vergadering van Dinsdag 28 Juni. Geopend te 8^ uur. Voorzitter: J. E. N. baron Schimmel pen ninck van der Oye. Prinses von Wied. Ingekomen is een Koninklijke Boodschap, meldende het overlijden van de Prinses von Wied. De Voorzitter zegt ongeveer het volgende Eerbiedig deelt ook de Eerste Kamer in den rouw, waardoor H. M. de Koningin en het Koninklijke Huis is getroffen, en waar van de Koninklijke Boodschap getuigt. Ook de Eerste Kamer heeft met weemoed vernomen het afsterven vau deze geliefde Prinses uit het Huis van Oranje-Nassau, die zich zoo nauw verbonden gevoelde aan het Vaderland en het Nederlandsche volk en die niet naliet daarvan bij voorkomende gele genheden te doen blijken. Eu wederkeerig heeft Zij ook menigmaal blijken van eerbie dige hoogachting van ons volk mogen on dervinden. Iu deze voortreffelijke Vorstin, hoogstaan de in eigen Iiui6 en Haar omgeving, is weer gebleken hoe sterk de banden zijn, die Oranje aau Nederland verbinden en welke een af wezigheid van 40 jaar in het buitenland niet vermogen los te rukken. Ik stel voor de Koninklijke Boodschap uiet een eerbiedig adres van rouwbeklag te beautwoorden". Dienoverkomstig wordt besloten, üegr-iffier doet vervolgens voorlezing van ingekomen Kon. besluiten en Regeerings beseheiden, waaronder een van den minister van Buitenlandsche zaken, houdende af schrift van een dankbetuiging van de En- gelsche regeering, aan de Kamer, voor de betuiging vau deelneming bij het overlijden van Koning Eduard VII. Nota van Heeckeren. De heer van Wolderen Rengers zegt, dat de laatste maal, dat de Kamer ver gaderd was, door den voorzitter mededoe- ling is. gedaan vau een nota van het.lid der Kamer, den heer van Heeckeren van Keil, welke nota ter griffie is gedeponeerd. Na lezing en herlezing van dit stuk is de strek king aan spreker nog niet geheel duidelijk geworden, maar liet komt hem toch voor, dat de beschouwingen in dit stuk neerge legd, ter kennis bchooren te komen van de

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 1