BINNENLAND. total© ontvangst uit all© bronnen 169,745,000 p. st. zal bedragen. Voegt men hierbij het nog achterstallige van het vorige jaar ten be drage van 30,046,000, dan krijgt men een totaal bedrag van 199,791,000 of een sur plus van 861,000 p. st. De minister reide, dat hij eerst de achter stallige belastingen ral doen innen. Van de 30 nüllioen uitstaande gelden van het vorige jaar zijn reeds 26,570,000 p. st. bannen ge komen Het tekort van liet vorige jaar is dus feitelijk uitgevrischt eu het geld, dat nog niet is ontvangen, ral een batig saldo vormen op de rekening van inkomsten en uitgaven van het vorige jaar. Het bedrag van de uitgaven is aanzienlijk toegenomen, tengevolge van verschillende oorzaken. Het geneele bedrag der uitgaven van dit jaar is 171,857,000 p. st., daarbij voegende het tekort van het vorige jaar van 26,248,000 p. st., benevens andere kleinere anders tanden, ten bedrage van 825,000 p. st., komt men tot het bedrag waarvoor dek king moet worden gevonden. Lloyd George noemde den huidigen bevre digenden toestand een triomf voor de be grooting van 1909 en voor den vrijhandel en reide ten slotte: In het volgende jaar, wan neer de opbrengst der belastingen voldoet aan onze verwachtingen eu wij zullen zijn teruggekeerd tot de normale uitgaven voor de vloot, als men van het Duitsche program 50 proc. zal hebben laten vallen, zal de regeering een begin maken met de uitvoering van een groot nationaal plan voor een er- zekering tegen werkeloosheid op den grond slag van eigen bijdragen met een ruim subsi die van den staat. Redmond gaf nogmaals rekenschap van de redenen, die de Ieren aanleiding hebben ge geven om geen oppositie te voeren tegen de begrooting van 1909, ondanks hunne bezwa ren tegen do belasting op den alkohol. Hij verklaarde echter, dat de omstandigheden thans veranderd zijn, nu de behandeling der veto-motie ie uitgesteld en de constitution- neele crisis in een staat van onzekerheid ver koert. Het eenige wat hem in vele weken genoe gen had gedaan, was de mededeeling van den eersten minister Asquith, dat er een najaar? zitting zal worden gehouden Hij nam als zeker aan, dat Asquith vóór het reces eene verklaring omtrent de conferentie zal afleg gen en dat, als het Huis weder bijeenkomt, do onzekerheid omtrent den toestand weg genomen zal zijn. Het verheugde hem te hebben vernomen, dat de begrooting vóór dien tijd niet in behandeling zou komen. (Luide toejuichingen bij de oppositie). Eene door 43 admiraals en 150 generaals oudorteekende memorie, die aan den eersten minister is gericht, verlangt het sluiten van eene leening van 100 millioen p. st. ten be hoeve van de landsverdediging. Do benoe ming van eene uit officieren van leger en vloot, bestaande commissie wordlt voorge steld, die den legerraad en den admirali- teitsraad raadgevend ter zijde zal staan over de wijze waarop deze som zal worden be steed. De Standard on de Daily Express, twee conservatieve organen, steunen het in deze memorie uitgedrukte verlangen onder op merking dat dit niet moet worden aan gemerkt als eene bedreiging tegen welken staat ook. De liberale bladen spreken er in 't geheel niet ver Spanje. Madrid, 30 Juni. De Kamer be krachtigde heden de benoeming van Roma- nones tot voorzitter en van Jimenez Boro- nar en Rosales Aparicio tot onder-voorzit ters. Daar het onderzoek van de geloofs brieven geëindigd is, verklaarde do Kamer zich geconstitueerd. De voorzitter dankte de Kamer voor zijne benoeming en begroet-te den socialistiscben afgevaardigde Pablo Iglesias. Hij drukte de hoop uit, dat de medewerking van de socia listen zeer nuttig zou zijn voor de parle mentaire werkzaamheden. De Koning heeft heden morgen een be sluit onderteekend, waarbij machtiging ver leend wordt tot indiening bij de Kamer van een wetsontwerp, waarbij voor alle officieele handelingen aan alle burgers de bevoegdheid verleend wordt om eene -belofte af te leggen in plaat9 van een eed op het kruis en het evangelie. Portugal. De nieuwe minister-president Tedxeira de Souza heeft tot een medewerker van de Parijsche Matin, die tot hem zeido, dat de oppositie in het- land dagelijks in uitbrei ding wint, dat de portretten van de konings moordenaars openlijk in de winkels te koop liggen, dat de Koning niet waagt zonder groote voorzorgsmaatregelen uit to gaan en dat de republikeinse he leiders in de straten mot geestdriftige toejuichingen begroet wor den, het volgende geantwoord: Dat alles kan onder eene vrijzinnige regeering an ders worden. De Kamer wordt ontbonden. In Augustus zullen verkiezingen plaats vin den voor eene nieuwe Kamer, met welker hulp ik aan het land do vrijheden zal ge ven, die liet verwacht. Ik ben vrijzinnig. Den 29en Juni 1908 heb ik aan Alpoius (den leider van de dissidenten), die door den dictator vervolgd word, bij mij een© toe vlucht verleend. Mijne vrienden, allen vrij zinnig, zijn sedert, jaren 't voorwerp van de allerhevigste aanvallen van de clerical en en nationalisten. De clericalen kwestie heeft overigons bij ons niet dezelfde beteeikenis als in Spanje. Want het. Portugeeeche volk is niet cleric aal. Kardinaal Merry del Val heeft beproefd, hier eene katholieke partij to vormen. Dat was echter een nuttelooze en onmogelijke onderneming, want d© poli tieke invloed van de geestelijkheid op de bewolking is zeer zwak. Lissabon, 30 Juni. De minister raad besloot de financieel© regolingen im werking te stellen. Hongarije. Budapest, 30 Ju ni. De Kamer van Afgevaardigden heeft tot voorzitter gekozen Berzeviczy, van do regeer in gap artij, met 211 van de 294 uitgebrachte stemmen. Twee leden van de regeer in gspartij zijn, met groote meerdorlieid tot ondervoorzitters gekozen. Rusland. P t r s b u r g, 3 0 Juni. In de he den gehouden zitting van de rijksdoema werd een keizerlijk besluit voorgelezen, waarbij de zittingen van de rijksdoema verdaagd worden tot 28 October. Petersburg, 30 Juni. De presi dent der Rijksdoema Gutschkow legde na de sluiting der zitting van de Rijksdoema -het presidium neer, om de wegens zijn duel met graaf Uwarow tegen hem geëisebte straf te ondergaan. Kreta. Kanea, 30 Juni. De door de mo gendheden gezonden oorlogsschepen liggen thans allen in de Soedabaai. Konstantinopel, 30 Juni. Het gerucht loopt, dat de Port© eerst in de vol gende week zal antwoorden o.p de laatste nota van de mogendheden 'betreffende Kreta. In overeenstemming met liet heden door den ministerraad genomen besluit heeft de ministerraad aan de betrokken autoriteiten per telegraaf last gegeven, dat zij den boycot tegen de Grieken moeten doen ophouden. Uit Athene wordt aan de Vossische Ztg. bericht, dat de verklaring van den Turk- schen minister van buitenlandsche zaken, dat de Porte een gewichtig succes heeft behaald door de erkenning van de souve reiniteitsrechten van Turkije op Kreta door de beschermende mogendheden, daar in de politieke kringen pijnlijke gevoelens heeft verwekt. De regeering vermijdt tot dusver eene bepaalde meening uit te drukken, om dat de tekst van de nota der mogendheden nog niet in haar bezit is, maar de algemeene meening is, dat in dat geval in de Kreta- kwestie een ongunstige keer zou zijn geko men, ver afwijkende van de handhaving van den status quo. Men vreest, d'at een dergelijke stap van de beschermende mo gendheden ernstige moeielijkhcdon op Kre-- ta zal verwekken en ongunstig zal werken op de geneigdheid om de mohammedaansche leden in de Kamer toe te laten. Oost-Azië. Tokio, 30 Juni. D© kennisgeving, dat Port Arthur wordt opengesteld voor de scheepvaart van allo natiën, zal morgen ver schijnen. Vereenigde Staten. Washington, 3 0 Juni. De „In terstate Commeroe Commission" heeft be sloten ééne categorie van de onlan'g6 door dt spoorwegmaatschappijen herziene vracht tarieven, bestemd om in werking te treden op 1 Juli voor het geheel© gebied ten noor den van <1© Ohio en ten oosten van de Mississippi, niet o,p te schorten. Dit wordt beschouwd als eene overwinning voor de spoorwegmaatschappijen De herziene tarieven omvatten 28 verla gingen en 30 verhoogingen van vrachten. Aan ie spoorwegmaatschappijen, die werken tusschen Buffalo eai New-York, is vergun ning verleend hunaie vrachten op meel en andere tarweproducten te verlioogen met een oent per bushel voor het vervoer naar liet oosten. Allerlei. P a r ij 6, 1 Juli. Bij do terechtstel ling van. Liaibeuf, d«n wegens het venmoor- den van politieagenten ter dood veroordeel- den apache, die heden morgen om 3.45 plaats had, zijn betoogingen voorgeko men op d©n liook van die Ru© <tu Faubourg St.-Jacques en den boulevard Arago. Er wenden, drie revolverschoten gelost. Een in specteur van politie werd in de k«el gewond door een revolverschot. Kameroverzicht. Eerste Kamer. Deze kwam Donderdagvoormiddag ten kwart over elf bijeen. Vastgesteld werd al lereerst de redactie van het adres van rouw beklag aan de Koningin naar aanleiding van de Koninklijke boodschap, meldende het overlijden van Prinses Mario von Wied. Het gisteren door de Eerste Kamer aangeno. men Adres van Rouwbeklag luidt als volgt: Mevrouw 1 De Eerste Kamer der Staten-Generaal heeft mot diep leedwezen de mededeeling van Uwe Majesteit ontvangen, dat het den Almachtige heeft behaagd, Hare Koninklijke Hoogheid Me vrouw de Prinses-Weduwe van Wied, geboren Prinses Wifhehnina Frederica Anna Elisabeth Maria der Nederlandeu, den 22sten Juni 1910 tot Zioh te nemen. Verheet Uwe Majesteit door dit afsterven eene kemmde Nicht, Nederland betreurt in Prinses Marie eene geliefde Vorstin uit het Doorluchtig Stamhuis van Oranje-Namau. die. ook na Hare vestiging ia den vreemde, met hechte banden ver bonden bleef aan Haar Vaderland, en steeds heeft doen blijken van Hare liefde voor het Ne. derlandscbe Volk. Met den meesten eerbied verzoeken wij Uwe Majesteit de betuiging onzer innig gevoelde deel neming in Hare droefheid wel te willen aan- ▼aa rden. Hierna werd medegedeeld, d.t Vrijdag de minister van Buitenlandsche zaken eenige opmerkingen zal maken over de nota-Van Heekeren. Aan de orde was vervolgens het wetsont werp tot aanvulling en verhooging van Hoofdstuk IV der «taatsbegrooting voor 1910, (maatregelen in het belang van ont slagen gevangenen.) De heer De Jong schetste het doel van dit ontwerp: de ontslagen gevangenen weer tot bruikbare menschen in de maat schappij te maken. Men zorge vooral dat de ontslagenen niet in de eerste dagen na hun ontslag zonder hulp blijven, opdat zij niet aanstonds weer tot het vroegere kwaad vervallen De heer V an Weideren Rengers betuigt zijn sympathie met het optreden van dezen Minister en met de strekking van het ontwerp, maar hij verwacht van den Minister meer afdoend© maatregelen, die te verkrijgen zijn door wijziging van het karakter dat de straf thans heeft. De Minister van J ustitie (mr. Regout) dankt voor de welwillende woor den tot hem gericht en betuigt zijn leedwe zen dat mr. Nelissen, die onder de groote juristen stond in het eerste gelid, om ge zondheidsredenen zijn plaats moest verla ten. Het ontwerp dat aan de orde is, heeft 's ministers sympathie. Rechtspleging is een plicht der maatschappij, van onze ge- heele samenleving. Met het uitspreken van de straf en het uitboeten daarvan is de engere plicht van den Staat geëindigd. Maar de meer algemeene plicht van den Staat is ook den ontslagenen te hulp te ko men. Het wetsontwerp werd z. h. 8. aangeno men. Aan de orde zijn de wetsontwerpen lo tot wijziging der Wet op de Rechter lijke Organisatie en liet beleid der Justitie en van de Wetboeken van Burgerlijke Rechtsvordering en van Strafvordering. 2o tot regeling der Administratieve Recht spraak. 3o Klassen en samenstelling der gerech ten en jaarwedden der rechterlijke ambtena ren eu beambten en tot regeling der admini stratieve rechtsspraak. 4o regeling van de heffing van grifie- rechten enz. De heer P e 1 i n c k herinnert aan de uitspraak van mr. Nelissen dat hier te lande niet genoegzame krachten aanwezig zijn voor een behoorlijke bezetting der rechterlijke macht. Het is daarom ook noo- dig de Rechterlijke macht te bepreken. Die beperking moet gezocht worden in vermin dering der werkzaamheden van het O. M., door afschaffing van de civiele conclusies. Een tweede middel tot inperking der rechterlijke macht is de vermindering van het aantal raadsheeren bij de hoven. Daar aan zal spr. fcijn steun geven. De heer van B a s te n Ba teuburg heeft groot bezwaar tegen den omgaan den kantounalen rechter, die bij den gewonen kantonrechter in waarde zal achterstaan. Met genoegen zag spr. dat de classificatie der kantongerechten zal worden gewijzigd. Ook tegen het systeem der tractementsver- JiOOging heeft spr. bezwaar. De verhooging van 1500 had verleend moeten worden in eens, niet in termijnen. Nu zullen vele rechtere, die het verdienen, het maximum niet bereiken. Bij een verhooging in eens zou de waardigheid der rechterlijke moe hit ook zijn gestegen. De heer Waterschoot van der Gracht heeft één hoofdbezwaar, nl. te gen de regeling van de kantonnale recht spraak in de groote steden als Amsterdam, Rotterdam en ten deele ook Den Haag. Het is zeer te betreuren dat de kantonrechters niet zijn gehoord, dat met hen geen overleg is gepleegd. -v De heer Van B i e s e n vindt de rege ling der bezoldiging onwiaardig voor de rechterlijke macht, die het fundament is van onze maatschappij, die te waken heeft voor onze persoonlijke vrijheid, onze eer, voor onzen goeden naam en voor onzen eigendom. Spr. heeft dus onoverkomelijke bezwaren tegen die regeling van het beroep en ziet er het streven in van de regeering om bij de rechtbanken in civiele en straf zaken recht te laten spreken door één reclr ter, die alleensprekende rechter i6, een van do grootste ongelukken. (Gelach). De Minster van J ustitie zegt, dat de ontwerpen niet van hem afkomstig zijn en door hem niet in de Tweede Kamer verdedigd. De berechting van civiele zaken door drie raadsheeren heeft geen bestrijding gevon den. Men meent echter dat de behandeling in beroep van strafzaken door zes raadshee ren meer waarborgen biedt. Acht perso nen moet minstens het dossier beetudeeren. Moet dat door ieder in één dag gebeuren, dan laat de een het vaak op den ander aankomengaan er twee dagen mee verlo ren, dan geschiedt de studie voor één der raadsheeren 16 dagen voor de zitting. Bij een hof van drie is voor de circulatie de helft van den tijd voldoende. Bij een col lego van drie zijn de kracht en de Just het grootst. Bij een college van zes zijn er leden die geestelijk en physiek niet meer in staat zijn in het college te zitten en er niet meer in beliooren te zitten. De minister heeft daarvan de bewijzen. Vrijdag 11 uur voortzetting van de rede van den minister. Berichten. De Staatscourant van Vrijdag 1 Juli bevat o.m. de volgende Kou. besluiten: eervol ontslagen als ingenieur van Rijks waterstaat 1© klasse met den titel van hoofd ingenieur W. K. Behrens, Delft; benoemd tot R kslandbouwleeraar J. H. W T. Reamers, Wageningen; tot lid van de Staatscommissie ter her ziening van het Indisch privaat- en straf recht mr. W. J. J. Hagen, gepeus. Indisch rechterlijk ambtenaar en mr. H. J. Scheuer, Indisch rechterlijk ambtenaar met verlof; bevorderd bij 'het departement van kolo niën tot administrateur de administrateur- titulair J. J. Perk tot commiezen de com miezen-titulair G. J. D. C. Stempel en mr. J, J. Boarson en de adjunct-commies T. W. Donraadttot adjunct-commies de le klerk J. Moorman. goedgekeurd, dat, aan C. Koert, burgemeester der gemeente Wofpliaar tsdijkop zijn verzoek, met ingang van. 1 Aug. a. s., eervol ontslag is verleend als secretaris daer gemeente; «bevorderd, met 'ingang van lieden, tot adelborst dor le kl. bij do Kon. Marine-reserve do buitenge, wone adelborsten J. Hamersma, A. Dubois en G. Zeilinga op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als dijkgraaf van den Schengepokler, prov. Zeeland, aan J. M. Kakebeeke, to Goes. De Koningin te Brussel. Het Handels/blad van An twenpen schrijft Uit de verklaringen door Nederlandsche ministers afgelegd, mag bepaald worden af geleid, dat het bezoek van Koningin Wil- helmina aan Brussel als een vastgesteld feit moet worden beschouwd. Do datum van dit bozx>ek zal worden be paald, tijdens het verblijf van Koning Al bert en Koningin Elisabeth in Holland, op 5 September. Misschien wel zal dit bezoek nog kunnen plaats grijpen in den loop van September of October, zoo niet zal liet verdaagd worden tot de lente van 1911. Z. K. H. Prins Hendrik heeft liet voorzitterschap aangenomen van het eere comité voor hrt Internationaal Schermcon- coure te Sc-heveningen en Z. K. H. do Prins en H. M. de Koningin hebban beidon een. zilveren medaille voor dat concours geschon ken. De Vorstin van Bentiheim kwam Don derdagavond te 7.37 te Baarn aan, alwaar zij werd verwelkomd door Hare Zuster, de Koningin-Moeder. D€ burgemeester van Baarn was op het perron ter begroeting van de Vorstin aanwezig. In 2 rijtuigen werd met. hot gevolg naar het paleis Soestdijk ge reden. Generaal De Bas. Heden is het 50 jaar geleden, dat de met den rang generaal-majoor gepensionneerde lui- teaani-kolonel der huzaren F. de Bas, direc teur van het Krijgsgeschiedkundig Archief van den Generalen Staf, te 's Gravenhage, als luitenant bij het 3e regiment dragonder* do officiersloopbaan begon. W. baron R e 1 1. La de zitting van Gedep. Staten van Noord-Holland heeft Woensdagmiddag W. baron Röell, sedert Maart 1882 lid van dit college, een hartelijk afscheid genomen van de ambtenaren ter Prov. Griffie, waarmede hij zooveel jaren samen werkte. Statenverkiezingen. Gelderl and. Aal ton. Aantal kiezers 7641. Uitge bracht© stommen 7180. waarvan opT. A. M. Dri©ssen (R.-K.) 3123, H. G. van Ever- dingen (Lib.) 3679, W. S. J Tenkink (A. R., aftr.) 3542 en A. Willink (Lib., aftr.) 3818 stemimen Zoodat zijn gekozen de hoeren. Van Ever- dingen (Ldlb.) en Willink (Lib. aftr.) De liberalen winnen er dius «en zetel. Arnhem. Aantal kieizens 10594. Aan tal uitgebrachte geldige stemmen 8065, waarvan op: imr. J. Everts B.Hz. (V. L., aftr.) 3336, L. M. Hermans (S. D. A. P.) 1325, D. Lyberse (R.-R.) 3699 en mr. H. P. de Wilde (V.-D.) 3356. Zoodat gekozen zijn de hoeren D. Lyber se (A.-R.) on mr. H. P. die Wilde (V.-D.) De vrijzinnige zetel van jhr. G. A. van Nis pen, die zich niet herkiesbaar stelde, is dus verloren. Zutplhea. Aantal kiezers 6106. Aan tal uitgebrachte stemm«n 4776, waarvan op mr. J. H. de Crane (V.-D.) 1899; D. J. van den Honert (U. L.) 1871; jihr. mr. J. H. J. C. Martens van Se venhoven (C.-H.) 1398 on C. Storm Buysing (V.-L. aftr.) 2464. Zoodat gekozen zijn de heerën mr. J. H. de Crane (V.-D.) en C. Storm Buysing (V.-L. aftr.) Prov. Staten van Fries- la n d_ De in t\ve6 districten gekozen heer Jansonius (S. D. A. P.) neemt zitting voor het district Leeuwarden. Dehooge waterstand van 1 9 0 9. Gedep. Staten van Friesland heb ben aan de Staten der provincie voorge steld, om aan de pachters van het grasge was van het trek pad en de bennen langs liet Tjongerkanaal een tegemoetkoming toe te kennen van 30 pCt. van de pachtsommen voor de schade door hen gedurende 1909 door den hoogen waterstand geleden. De kwestie aan de G. E. W. De enquête-commissie voor het onderzoek naar het beheer der Amsterdamsche Gemeen telijke Elektriciteitswerken, Maandagavond met haar rapport gereed gekomen, heeft Dinsdag aan het toen vergaderde college van P. en W. haar conclusie meegedeeld. De ocnelusiën, waartoe de commissie is ge komen, zijn, op 'n enkele uitzondering na, alle aangenomen met 4 tegen 1 stem, die des heereu C. L. M. Lambrechtsen van Ritthem, die 't ook menigmaal voor den herhaaldelijk sterk aangevallen directeur der G. E. W-, den heer A. W. Ressing, heeft opgenomen. De conclusies komen hierop neer le. Den Raad voor te stellen, den heer A. W. Ressing als directeur der G. E. W. te ontslaan, met toekenning van één jaar salaris. De commissie raadt B. en W. aan, den door lven ontslagen ingenieur-onderdirecteur, dr. De Gelder, een bedrag uit te koeren, overeenkomende met het totaal van twee jaar salaris. Ten opzichte van de ambtenaren ter G. E. W., den chef van de installaties, den heer L. H. Grivel, en den hoofdboekhouder J. C. Groothoff, doet de commissie aan B. en W. het voorstel, hen met uitkeeriug van een be drag, overeenkomende met drie maanden salaris, uit hun betrekking te ontslaan. Vijfde Rotterdamsche wethouder. De gemeenteraad van Rot terdam benoemde Donderdag tot vijfden wet houder mr. A. de Jong, lid der Tweede Ka mer. Raadsverkiezing Haar lem. De Donderdag gehouden verkiezing voor d«n Gemeenteraad te Haarlem had tot resultaatle districtuitgebracht 1655 gel dige stom-men, A. H. Smulders (r.-k.) 738, J. A. Wil kens (lab.) 651, L. J. C. Poppe (6. d. a. p.) 266, zoodat in herstemming ko men de beeren Smulders en Wil kens. Jubileum H. W. L. Leur. He den herdenkt de heer H. W. L. Leur, di recteur van bet Rijks-telegraafkantoor te Amsterdam, den dag waarop hij 50 jaar ge leden zijn loopbaan op de telegrafie aanving. Op 1 Juli 1860 benoemd tot. leerling-tele grafist te Amsterdam, was hij achtereenvol gens werkzaam te Arnhem, Enkhuizen, Leeuwarden en '6 Gravenhage. Op 1 Jan.. 1870 werd hij benoemd tot onder-directeur le kl. te Rotterdam en in 1882 tot lijnin- specteur en directeur van het 'kontoor Roo sendaal. Tusschen 1890 en 1897 was de heer Leur inspecteur te Roosendaal en te Breda; op 1 Juli 1897 werd hij benoemd tot direc teur van het kantoor Amsterdam. Behalve een commissie uit de ambtenaren hebben zich comité's gevormd üit don Han del en de Pers. Joh. H. Loser. In een der zalen van Krasnapolsky te Amsterdam werd Dinsdagavond aan Jen toonkunstenaar Lo ser bij gelegenheid van zijn 60sten verjaar dag hulde gebracht door zijne vrienden en vereerders. Het Haagsche sportte r- rein „Houtrufit". Donderdag namid dag to half vijf werd in tegenwoordigheid vau verscheiden© bekende sportmenschen met hun dames en vél© afgevaardigden van sport- vreenigingen, onder wie opgemerkt werden bestuursleden van d©n Bond voor Lichame lijke Opvoeding, het nieuw sportterrein Hout- xu6t te 's Gravenhage met eenige plechtig heid geopend. Het terrein is grootendeels in orde. Met de voltooiing o.a. van de paar denstallen is men nog druk bezig. Amsterdamsche Beurs voor den, Effectenhandel. B. en W. van Amsterdam hebben, zoo meldt het N. v. d D., aan de Vereeniging voor den Effectenhandel bericht, dat er voor de ge meente geen termen aanwezig zijn, in te gaan op haar verzoek om financieel© mede werking tot het 6tichten van een eigen beursgebouw. Neerbosch. Niettegenstaande ©r -voldoende kapitaal bijeen is voor de electri- sche installatie der weeshuizen en werk plaatsen te Neerbosch, werd de directeur nog verblijd met een gift voor dit doel van f 1000.van N. N. te N. en door deze dankbaar geaccepteerd. Een ontslag. De directie der H. IJ S. M. heeft oneervol ontslag ver leend aan den commies Nathans wegens het schrijven vau een artikel in het orgaan van de Nederl. Vereen, van Spoorwegpersoneel, getiteld ..Een succes voor den Bond van Orde." De moord te. Surhuizum. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft in hoo- ger beroep uitspraak gedaan in de zaak vau den 26-jarigeu Andrics van der V. en den 24-jarigen Bautze O., arbeiders te Surhui- zunierheide, thans in hechtenis, die door de rechtbank te Leeuwarden ieder zijn veroor deeld tot 18 jaar gevangenisstraf, voor dief stal op 25 October 1909, voorafgegaan van zware mishandeling in hare woning van de 62-jarige vrouw Jantje Hoekstra, te Sur- huizum, ten gevolge waarvan deze drie dagen later is overleden, en voor het in vereeni ging doorsteken vau een polderdijk te Sur- hulsterveen in den nacht van 23 op 24 Octo ber 1909. Het Hof heeft het vonnis bevestigd, met wijziging van de qualificatie van het vonnis van den eersten beklaagde. Valse he bankbiljetten. De 4e kamer van Amsterdam heeft Donder dag veroordeeld tot 3i jaar gevangenisstraf (geëischt was 5 jaar) dc-n 42-jarigen H. D., winkelier te 's Hertogenboseh, wegens ge bruikmaking van valsche geschriften en uit gifte van valsche bankbiljetten, driemaal gepleegd, n.l. van een van f 40, een van f 60 en een van f 100. Herinnerd zij, dat wegens het vervaardigen van valsche bankbiljetten eon photograaf te 's Hertogenbosch, van wien bekl. de biljetten kreeg, eveneens tot 3A jaar gevangenisstraf werd veroordeeld. Failliet. De graanhandel firma De Erven Weggeman, te Hengelo, heeft zich failliet gegeven. Passief waarschijnlijk 60 a 70 mille. Faillissement. De kassiersfir- nia C. H. Tilanus en Zoon te Tiel, heeft hare betalingen gestaakt. De eenige firmant, A. Tilanus, is sedert Dinsdagavond spoor loos verdwenen, zonder orde op zijne zaken te stellen. In het faillissement Tilanus zijn bijna geen activa. De op last der justitie geopende brandkast bevattte ©en paar accepten van. geringe waarde. Aanleiding tot de catastro phe gaf het vervallen van een accept op Woensdag, groeit f 4000. Speculatie wordt genoemd als oorzaak. Behalve het vermogen der familieleden, zijn tal van personen in dit faillissement betrekken. Dinsdag is Tilanus te 's Hertogenbosch gezien. Men vermoedt dat hij over Antwer pen naar- Amerika vertrokken is. Verdwenen met f 2 5 0,0 0 0. Donderdagochtend omstreeks half elf ging de eerste looper B. van de Ontvang- en Be- taalkas, Doelenstraat 20-22 te Amsterdam, de stad in. 30 Juni is een drukke dag en dus had hij een gToot aantal wissels en ef- fectenposten tot een zeer aanzienlijk bedrag ter incasseering meegekregen. Verwacht kon worden, dat hij daarmee niet zoo spoedig gereed zou komen en dus viel het aanvan kelijk niet op, dat hij op het gewone uur niet op het kantoor terug was om af te rekenen. Toen hij echter 's middags te vier uur nog niet t«rug was, begon men kwaad ver moeden t-e krijgen en toen bij later onder zoek ten huize van B. op de Vijzelgracht Ibeek, dat hij ook niet thuis was gekomen, was het aan geen twijfel meer onderhevig, of R. was verdwenen en met hem de waar den, welke hij dien dag geincasseerd had. Voor zoover men bij liet aanvankelijk on derzoek kon vaststellen, beliep het bedrag dier waarden niet minder dan f 250,000 in cheques en bankbiljetten. Alle kantoren,, op wie de cheques getrok ken kunnen zijn, de Associatie-Cassa, dë Kas vereeniging en de Nederlandsche Bank, heeft de directie van de Ontvang- en Be taalkas onmiddellijk gewaarschuwd, opdat deze de ontvangen cheques niet uitbetalen, indien ze worden aangeboden. Tegen ver lies van deze waarde hoopt men dus ge waarborgd te zijn. Van B.'s verdwijnen weet men geen ver klaring te geven. Zijn vrouw verklaarde, dat haar man steeds een oppassende man is geweest, die geen misbruik maakte van ster ken drank, in uitstekende harmonie met haar leefde en, voor zoover haar bekend, geen slechten o-mgang had. Ook had hij geen schulden of verkeerde in financieéle moei lijkheden, Ook van de zijde van het kantoor personeel wood een gunstig oordeel over R. geveld. Men kan bijna niet gelooven, dat hij zich aan verduistering zou hebben schul dig gemaakt en nam Liever aan, dat B. het slachtoffer is geworden van een nog onbe kenden aanslag.

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 2