2H LAMAISON BOUWER <6 Go. Zuivere vruchten limonade Een belangrijke factor S.M.PEREL, shir. Pédicure. Uit den omtrek. STADSNIEUWS. ADVERTENTIËN. Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen. LISSONE's Reizen. „Union Casile Lijn" naar Zuid- en Oost-Afrika Wekelijksche dienst van Londen en Southampton. ■cft X^tt 3 ST# potfow. Maskerade Leiden - 1910. s- OPENLUCHTVOORSTELLING. LAATSTE OPVOERING op Zaterdag 2 Juli a.s., des avonds te 8 uur, op het Feestterrein aan den Zoeter woudsehen Sirjgel. Prijzen der plaatsen: f4.-, f3.-, f2.-, fl.-. Het schoone Tirol. Grand Hotel Flora ZINGENDE VOGELS NAder wordt bericht, dat B., gisteren avond te Utrecht is gearresteerd. Het bleek, dat de man bij aanhouding nog ruim f 24,OCKD in zijn bezit had, terwijl hij aan een nader verhoor onderworpen beken de nog f 150,000 te hebben ontvreemd, dde hij onder den grond had verstopt in een der omliggende genieenten. We vernemen thans dat de Utrechtsche recherche er op uit is om, aan de hand van aanwijzingen van den dader, het bedrag op te sporen. Hedenmorgen i? B. na verhoor naar Am sterdam vervoerd, om ter beschikking te wor den gesteld. Moord en zelfmoord. Te Leer (Oost-Friesland) heeft de arbeider Tau- bert, 30 jaar oud, zijne vrouw met een dolk mes 12 steken in den rug toegebracht. De getroffene overleed oogenblikkelijk. De dader werd twee uur later te Loga, een grensplaatsje, gevat en in de gevangenis ge bracht, alwaar hij zich door ophanging van het leven beroofde. Doodgevallen. D© 40-jarige monteur Adr. van der Steen uit Amsterdam, had gisteren morgen werkzaam zijnde aan de villa van den heer De Gruyt^r te 'e Herto genbosch, het ongeluk van een hoog© ladder te vallen, met het noodlottig gevolg, dat hij met het hoofd op den grond terecht kwam en de dood onmiddellijk intrad. De ongeluk kige laat een weduwe met zeven kinderen achter. Verdronken. Bij het fort ,,D- Diefdsijk" te Gorinchem is de magazijnmees ter Meerendonk verdronken. De ongelukki ge laat een vrouw mot drie kinderen ach ter. Het ongeluk te Zutphen. De heer Volkans blijkt niet overleden te zijn meldt het Hibld. De patient heeft zelfs, nadat Woensdag bedde be-enen geamputeerd werden, een rustigen nacht doorgebracht, zood'at de toestand naar omstandigheden be vredigend mag worden genoemd. School- en Kerknieuws. De gemeenteraad van Leiden heeft Don. derdag eervol ontslag verleend aan dr. B. J. Goossens als leeraar m de natuurkunde aan de H. B. S. voor jongens en aan mej. dr. Ch. Lig- ten'berg als leerares in de Ned taal aan de H, B. S voor meisjes aldaar. De gemeenteraad van Leiden heeft Don derdag besloten tot een reorganisatie van het gymnastiek-onderwijs. Dit onderwijs zal voortaan ook worden gegeven aan de meisjes, die het gym nasium bezoeken, terwijl tevens niet meer, zooals tot dusverre alleen gymnastiek-onderwiys door vakleeraars zal worden verstrekt op de scholen le en 2e klasse, maar ook in de laatste twee leer jaren aan de scholen 3e en 4e klasse. Daardoor zal het aantal vakleeraars in de gjonnastiek met twee worden uitgebreid»één leeraar en één leerares. zoodat er in het geheel vier leeraren en twee leeraressen, zullen worden aangesteld, die allen in het bezit moeten zijn van een akte M. O. jn dat vak. De leeraren zijn verplicht 30 uren per week les te geven, do leeraressen 25 uren. De aanvangswedde voor de leeraren bedraagt f 1300 en wordt driemaal telkens na 3 dienst, jaren verhoogd met f 100. De leeraressen ge nieten f 112-5 met drie driejaarlijksche verhoogin gen van f 75. Te Rotterdam is gisterenavond een druk bezochte protest vergadering tegen de Borromeo- Encycliek gehouden. Toegangskaarten waren reeds dagen te voren niet meer verkrijgbaar, zoo groot bleek de belangstelling Do bijeenkomst weid geopend met het Wilhel mus, oude toonzetting, door het Christelijk Fan farekorps ,,0lbadija", dat door de gansche ver gadering staande werd meegezongen. Na het Wilhelmus volgde het Wien Neerlandsch Bloed, en nu nam ds. C. H. Wagenaar het woord, om het gebed uit te spreken. Daarna zette ds. Wagenaar in korte trekken het doel dezer pro test-vergadering uiteen. Deze bijeenkomst was een protest van hot ontwaakte Protestantisme tegen den ongemotiveerden on omvaarachtigen aanval op liet Evangelie. Tegen den ongehoor- deu smaad van de jongste Encycliek sprak heden avond een algemeen Protestantscli protest, zegt. spreker. Alle riohtii-gen werken hedenavond samen om aan dat protest de grootste kracht te geven. Wat hen samenbracht, is liet diep leven dig besef, om de Evangelische vrijheid te ver dedigen tegen de duistere machtendie onze waarheid en vrijheid bedreigen. Hierna werd het woord geveerd door -1 predi kanten, van de Evang. Luthersche, van de Doops gezinde, van de Reinonstrantsche en vain de Ned. Hervormde gemeente. Het slotwoord werd daarna gesproken door ds. Wagenaar, die aan de spre kers dank bracht, zeggende: .Zij waren vogels van diverse pluimage, doch ze 'hebben hedenavond dezelfde melodie gezongen, de melodie van het Evangelie." (Langdurig ap plaus). Daarvoor hebben zij den dank van de gan&che vergadeiing verdiend. (Toejuichingen). Do spreker deelt neg mede. dat het comité het beter heeft geoordeeld, aan het eind der vergade ring geen motie te stellen. Het geestdriftig ap plaus der vergadering is wel de beste motie, die hedenavond zou kunnen worden gesteld. Doch w-Lh ge toch een motie, zegt spreker, welnu, dan verzoek ik u, u te verheffen van uw zetels en gezamenlijk het Lutherliecl te zingen. En toen kwam zegt hot verslag der N. Rott. Crt. wel hot indrukwekkendste oogenbl'ik van deze protest-bijeenkomst, toer al die honderden oprezen en. begeleid door de muziek van Obadja. op treffend plechtige wijze aanhieven: Een vaste burg is onze God, Een toevlucht voor de Zijnen Al drukt het leed. al direigt liet lot. Hij doet Zijn hulp verschijnen. De vijand rukt vast aan, Met opgestoken vaan; Hij draagt zijn rusting nog Van gruwel en bedrog. Maai zal als kaf verdwijnen! Nog een kort slotgebed, gevolgd door het Wil helmus, en toen was deze grootsehe betooging ge ëindigd, d:ie een overweldigenden indruk moet hebben gemaakt op allen, die haar bijwoonden. De classical© vergaderingen van Dokkum, Assen, Leeuwarden, Deventer. Breda, Dordrecht, Middelburg en Gouda hebben mede een protest- n.otie aangenomen tegen de Borromaeus-ency- cliek. De juiste woorden. Het is wel eigenaardig, hoeveel verschillende le zingen er gegeven worden van den in de Borromaeiis-Eneycliek aangehaalde» tekst uit den brief van Paulus aan de Filippen- sen, hoofdst. 3: 18 en 19, welke tekst juist dat gedeelte van de Encycliek is, dat het meest de verontwaardiging der Protestan ten heeft gaande gemaakt. De heer Van Doorn vertaalde: vijan den van het kruis van Christus, menschen van aardsche gezindheid, wier Gcd ie de buik". Ds. De Visser citeerde, volgens de Han delingen der Tweede Kamer: dat zij vijan den zijn van het Kruis van Christus, wel ker eind is liet verderf, welker God is de huik, welker heerlijkheid is in hun schande en die niets dan aardsche dingen beden ken. De kerkelijke goedgekeurde vertaling der Encycliek, te Amsterdam uitgegeven bij C. L. Van Langenhuysen, geeft dien teket als volgtvijanden van Christus Kruis, die smaak liebben voor aardsche dingen, wier God hun buik is. De Latijnsche tekst der Encycliek luidt: inimici Crusis Christi, qui terrena sapiunt, quorum Deus venter est. Deze tekst heeft zich echter niet geheel aan de oorspronkelijke bewoordingen ge houden, waarnaar niettemin in de vertaling verwezen wordt. Dientengevolge wijken ook de vertalingen in mindere of meerdere mate daarvan af. In de vertaling van den Sta tenbijbel luidt de bedoelde tekst: ,,Want. velen wandelen anders j van dewelken ik u dikmaals gezegd heb, en nu ook weenende zeg, dat zij vijanden d©3 kruises van Chris tus zijn, welker einde is het verderf, wel- ker God is de buik, en welker heerlijkheid is in hunne schande, dewelke aardsche din gen bedenken". In de gisteren te Amsterdam gehouden gewone algemeene vergadering van aandeel houders der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, is de balans en de winst- en verliesrekening goedgekeurd en het dividend over 1909 vastgesteld op 3 Tot commissaris werden gekozen de hee- ren jhr. mr. G. L. M. H. Ruys de Beeren- •brouck, jhr. mr. H G. van Holthe tot Ech ten en mr. F. D. graaf Scliinwnelpenninck, terwijl als zoodanig werden herbenoemd de heeren H. J. de Marez Oyens, J. T. Cremer en J. Hu dig. Gisteren is te Jutfaas in den ouder dom van 76 jaren ovenleden mgr. G. W. van Henkeium, kaninunnik van liet Metropolitan Kapittel', kamerheer van den Paus, directeur van het aartsbisschoppelijke museum te Utrecht, ridder van den Ned. Leeuw. Den 10en Aug. van het vorige jaar vierde de over leden zijn gouden priester-jubileum en ont ving bij die gelegenheid tallooze blijken van hoogachting en toegenegenheid zoowel uit buiten- als ibinnenlandi. Op het gdbied der kerkelijke kunst en oudheidkunde verwierf de heer van Heukdlum zich een groote-n naam. •Zijn heengaan izal door velen in d'en iliande met groot leedwdzen vernomen worden. Ze iet. De Gooieche schildersclub ,,De Tien" houdt van 3 tot 24 Juli een tentoon stelling van kunstwerken dn het gebouw van den Protestautenlbond alhier. S o e st. Dr. J. G. A. Bateniburg viert he den zijn dertig-jarig jubileum al6 gemeente geneesheer. Hilversum. De Hooge Raad: deed uitspraak op heit cassatieberoep van H. Croi- set, colporteur, dloor de rechtbank te Am sterdam veroordeeld tot geldboete wegens helt te Hilversum -bekend maken van di&n in houd van een -gedrukt stuk op dien openharen weg. De Hooge Raad achtte het toegepast arti kel der Hilversumsche Politie-verordening, dat onvoorwaardelijk venbiedt den inhoud van gedrukte stukken op den openbaren weg bekend te maken, in strijd met artikel 7 der Grondiwet en dus onverbindend. Mitsdien werd' de requirant, met vernieti ging van duet vonnis, ontslagen van alle rechts vervol ging In de Villa Mauve" te Laren is thans een nieuwe tentoonstelling geopend van het werk van Larensche schilders, waar onder ditmaal ook te Laren werkende bui- tenlandsche schilders exposeeren. Laren. Met het oog op de groote pas sage en ter verzekering der veiligheid, wer den verleden jaar door het gemeentebestuur van Laren (N.-H.) eenige waarschuwings borden geplaatst op verschillende punten aan de drukste verkeerswegen aldaar. Deze waarschuwingsborden vermelden geen maxi mum-snelheid, doch herinneren aan art. 15 der Motor- en Rijwielwet. De 'verkregen re sultaten zijn echter van dien aard, dat het gemeentebestuur er ernstig over denkt, een maximum-snelheid vast te 6tellen. Wij moeten den bestuurders van motor rijtuigen er met nadruk op wijzen, dat-op de smalle wegeni in de bebouVde 'kom van Laren, ini het bijzonder op den weg van de Brink in de richting van Naarden, een zoer matige snelheid volstrekt noodig is in het belang van de veiligheid van het verkeer, en dat, wie zich daaraan niet houdt, dus ar tikel 15 der Motor- en Rijwielwet overtreedt. Kampioen. Voor de kermis. Te Mout- foort heeft de gemeenteraad met 5 stemmeu tegen 1, die van den heer H. Klein, afwij zend beschikt op het verzoek van het Geref. kerkbestuur tot afschaffing van de kermis en daarna met 5 stemmen tegen 1, die van den heer J. Vlooswijk, besloten de kermis één dag in te korten en voortaan te houden p Dinsdag, Woensdag en Donderdag. Veenendaal, 30 Juni. In de heden gehouden raadsvergadering werd het inge komen rapport van den accountant, inder tijd door den raad aangewezen om de reke ning der gemeente-gasfabriek e® die der ge meente na te zien, op voorstel van B. en W. voor de leden ter visie gelegd. Alleen deelde de voorzitter mede, dat de gemeente aan de gasfabriek ruim f 7300 zal moeten uitikeeren. Ook dat den secretaris en den directeur geen blaam treft omtrent hun gehouden be heer. Door de gemeente-gaefabriek is een winst .gemaakt van ruim f 7000, waarvan f 2000 voor aflossing, vervolgens 10% aan den di recteur, f 2800 voor reserve en f 1700 voor de gemeentekas ie beelemd. Het bouwen van een tweede gashouder, waarvan de gunning wae aangehouden, werd toegewezen aan Aug. Kl'önne, te Dortmund, voor f 11,930, en het maken van een tweede stoomketel aan de Gebrs. Stork, te Hengelo, voor f 1795. Huldeblijk aan den burge meester van Apeldoorn. Woens dagavond is in tegenwoordigheid van tal rijke belangstellenden in de raadszaal van het gemeentehuis te Apeldoorn aan burge meester Tutein Nolthenius het huldeblijk der burgerij aangeboden, bestaande uit een draaibare porseleinen vaas in empire-stijl, rustend op een voetstuk van onyx- De voorzitter der commissie van uitvoe ring, jhr. G. W. Mollerus, aprak den ver- trekkenden burgemeester, die vergezeld was van zijn echtgenoote en kinderen, waardee- rend toe. Spr. bracht in herinnering alles wat de burgemeester voor de gemeente had ge daan, het door hem gemomen initiatief in tal van nuttige zaken en zijn grooten ijver. Met leedwezen ziet de burgerij hem ver trekken Spr. eindigde met de beste wenschen voor den burgemeester en zijn gezin. Hierna bad de aanbieding van het hulde blijk plaats en werd aan mevrouw Tutein Nolthenius een fraaien bloemenmand aange boden. Zeer onder den indruk van 't oogenblik dankte de burgemeester voor de schoon© woorden tot hem gericht. Mocht hij veel voor de gemeente hebben gedaan, spreker meende dat hij dan slechts zijn plicht deed. Hij dankte voor de medewerking van den gemeenteraad en ingezetenen, en verzekerde dat de 13 jaren van zijn werkzaamheid te Apeldoorn de gelukkigste zijne leven© zijn geweest. Het cadeau der burgerij stelde hij op hoogen prijs. Zijn opvolger wensohte hij de sympathie en den steun toe, die hij te Apeldoorn zoo ruimschoots mocht ondervinden, en eindigde met de beste wenschen voor den bloei en heb welzijn dei* gemeente. Aan het offociers-ex&men hebben o.m. voldaan de cadetten d«T Kon. Mil. Academie C. A. J. Kroeze (inf. h. t. L) J. J. Peeman (inf. O.-I.V A. J. E. Mathon (cav. h. t. 1.), C. F. A. de Bruijn (cav. O.-I.) De lete luitenant A. M. M. van Loon, die voar den tijd van vijf jaren gedetacheerd, wordt bij het leger in Netd.-Inddë, zal op 9 Juli. als commandant van een detachement, aanvullingstroepen, daarheen vertrekken. De controleur bij het Binn.-Bestuur in Ned.-Indië J. J. van Helsdingen is aange wezen voor de studie aan de Ned.-Ind. B«- stuurs Acadieanie. De heer H. C. den Hartog, onderwij zer aan de school in de Lange Beekstraat, mocht heden onder blijken van grooté be langstelling zijn 25-jarig jubileum vieren. Het concert in Amicitia, dat Dinsdag wegens het gure weer niet is doorgegaan, zal nu Zondagavond worden gegeven, tenzij het weer dan nog, Novemberachtig is I De kiesvereeniging „Gemeentebelang" houdt morgenavond te half negen een leden vergadering in „Ons Huis", naar aanlei ding van oen ingekomen schrijven van wet houder Sanders. De afd. Amersfoort van de Ver. tot afsch. van alcoh. dranken zond een adres aan deu gemeenteraad om toepassing te ver krijgen vani de bepalingen der Drankwet, ia zake het uitstervingssysteem van drankge- leg enheden Wij vernemen dat andere vereenigingeü tot drankbestrijding hiermede haar instem ming betuigden. De inhoud van het adres is van dien aard dat de tegenwoordige vergunninghouders niet bc-nadeeld zullen worden. Men hoopt dat het in den Raad een gun stig onthaal zal vinden. Naar wij vernemen heeft liet zooge naamd beven van huizen op Den Hof opge houden, nadat de snelheid van een motor in een naburige fabriek, waardoor liet on gerief werd veroorzaakt, door deskundige tusschenkomst aanmerkelijk getemperd is. De omwonenden kunnen dus ,,ruhig sein". Wij lierinneren nog een6 aan den wed strijd in de Zweminrichting op Zondag a.s., waaromtrent wij reeds eerder een uitvoerig bericht opnamen. Woensdag heeft de zwemwedstrijd door Amersfoort plaats, waarvoor 18 deelnemers zijn ingeschreven De 36 beschikbaar ge stelde medailles zijn tentoongesteld in den winkel van den heer Brandsen, Langeetraat. De temperatuur van het water in de Amersfoortsclie Bad- enj Zweminrichting was heden morgen 7 uur 61 graden Fahrenheit. Telegrafisch Weerbericht. Nas» waarnemingen in den morgen vao 1 Juli 1910. Medegedeeld door hel lion. Ned Met Instituut te de Bilt. Hoogste barometerstand 771.5 te Hort a Laagste 'barometerstand 743.8 te Wisby. Verwachting tot den avond van 2 Juli: Matige tot 'krachtige Z.-W. tot W. wind. Zwaar be-zolkt, regenbuien, weinig veran dering van temperatuur. MÜÜRHUIZEN 39 belastan sich rost AH- en Terkoop run Effecten, Wisselt en Coupons. Sluiten prolongatie H afl-Inriehti ng. I De Directeur-Generaal, daartoe gemachtigd door den Raad van Commissarissenmaakt bekend, dat do Algemeene Vergadering van Aan deelhouders,welke heden plaats had, de Rekening en Verantwoording over het dienstjaar 1909 heeft goedgekeurd en dat het Dividend over dat jaar door haar is vastgesteld op f 7.50 per Aandeel van f 250.—, betaalbaar van af den len Juli e. k, bij do Associatie Cassa te Amsterdam, tegen intrekking van het Twee- en-Veertlgste Dividendbewijs. Utrecht, 80 Juni 1910. DE DIRECTEUR-GENERAAL Wek. roizon naar Brussel, Waterloo, Sonion- woud, Ardennen, Ostende, enz. 6, 13, 20 en 27 Juli, 3 en 10 Aug. naar Noorwegen's trotscho Westkust, den be roemden Hardanger. 8 Juli. Parijs, Versailles, Fontainobleau. 10 Juli, 10, 20 on 31 Ang. prachtige reizen door Zwitserland. Op 1 Aug. een extra reis door Zwitserland, II dagen, terug via Brussel f 195. 21 Juli en ÏO Aug. naar Zweden en Noorwegen, hot land van hooge bergen, glot- schers en woest bruisondo bergstroom en, tevens bezoek aan de Noorsche hoofdsteden. 20 Juli, 23 Aug. do Wereldstad London, Wight, Bournemouth, Men vrage de programma's ii 10 ets. per stuk ©n voor de verdere reizen de kalender. van ROK. Frambozen - Citroen - Sinaasappel - Ananas, bereid uit de vrucht zelve, vrü van schadelijke bestanddeeien. DV De beste limonade voor den minsten prijs, verkrijgbaar in alle Comestiblewinkels. Nadere inlichtingen bij de Agenten: DE VRIES Co., HOTHAN SCHDURMAN'8 Scheepsagentnur, Amsterdam. 1 in 's menschen leven is de slaap. If y schreven een vlugschrift met betrekking tot de origineels Auping's Matrassen, getiteld: Slapeloosheid en Slaap", 't Is Uw belang het te lezen en 't kost U niets, want we zenden 't gratis en franco. Vraag 't s. v. pl. eens aan. FABRIEK: „AÜPiNfi", DEVENTER. tegen verminderde prijzen. Kaarten en Plaatsbespreking in den Muziekhandel van J. M. EGGERS, Botermarkt 14, Leiden. LISSONE's Gezelschapsreizen naar Hoog- BeierenSalzkammergut on door een der schoon ste bergstreken van Europa, het heerlijk Zuid- Tirol, het prachtige Ampezzodal; met of zonder bijwoning van het vermaarde passiespelver trekken: 11 Juli en 1 Aug., duur 20dagen, zonder Beieren 17 dagen. 8 Aug. en 6 8ept. prachtige reizen door Tirol, 19 dagenoverweldigende natuurtaferee- len, het Infldal, Suldal, Stilfserjocli, Méran enz. met of zonder bijwoning van hot passiespel. Programma's verkrijgbaar h 10 ets. per stuk. 11, 18, 23 Juli, 1, 8, 13, 22. 20 Aug. Prachtige reizen door het trot- sche Beierscho Hoogland, een natuur gelijk aan die van Noorwegen, het passiespel, de Kon. Kas- steelen; nog wijzen wij op onze reizen door Hoog Beieren passiespelKon. kasteelen ik f 100.—. 15. 18. 22, 25, 29 Juli; 1, 5, 8, 12, 15, 19. 22, 26 en 29 Aug. Progr. 10 ets. L1SSONE «V ZOON Reis bureau, opgericht 1876, Singel 155, Amsterdam. Alleenreizenden wendt U ook tot ons en neemt eens de proef met onze voortreffelijke hotelcouponstekstbookjos passiespel 85 ets. rolief kaart Tirol 35 ets. Baedekers, entréé- kaarten voor het passiespel enz. Best bekend staand Kur-Etablisseuient in bevoorrechte hooge omgeving volkomen droog en gezond voor 8uiker-, .Haag-. Lever-,Galsteen-, Nier- en audere ziek ten. Central© verwarming, Lilt, alle soorten Kaden, Fangobeliaudeliiig enz. Fynsto Kur-Koukon. Moderne comfort. Pension. GeïlL prospectus gratis en franco door den Eigenaar FRANZ SCHROEDER. Stationsdwarsstraat 8, Utrecht, is dagelijks te consulteoron of te ontbieden. Behandeling van Likdoorns, Nagels en verdere ongemakken aan den voet, geheel pijnloos en antiseptisch. met J F. IM FM-VIS' Verpakte Zaden en Voeders. Op elk pak staat de gebruiksaanwijzing en behandeling. Zangzaad voor Kanarievogels 15 ct. Papegaaionvoeder 25 Zevenzaad voor Wildzang19 Parkieten voeder16 Voedor voor Ind. Vogels16 Zoet Zoraorraapzaad12 Lijster- cn Leeuwerikenvooder, per kilo13 Lijster- en Leeuwerikenvooder, per 1lt kilo pakie25 Geparfumeerd gezuiverd Vogelzand 15 J. F. Kiem—Vis' Krachtocliteiid- voeder voor lloeuders, bevordert het eierleggen. Uitsluitend verpakt in geplombeerde zakken met naam en adres, men lotte daarop 2l/i 5 25 50 kilo. f 0.45 f 0.00 f 4,— f 7.85 Verkrijgbaar bij J. VAN GENDK- KEN, alwaar riyscourant gratis ver krijgbaar is. J. F. RIEM-VIS, Zaadhandei, N. Holstr. 12, Deu Haag. zt- ZL-

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 3