BINNENLAND. Na afloop van de vergadering begaven de studenten zich op straat. Hier was intus- schen eene groote macht politie te voet en te paard bijeen gebracht. Toen eenige Ru- theensch© studenten door de politie gevan gen werden genomen, kwam het tot een he vig gevecht. De studenten gebruikten re volvers als wapenen en losten een zestigtal schoten. De politie trad harerzijds met den blanken sabel op. Een geestelijke die op straat liep, werd door een revolverschot aan het hoofd getroffen en levensgevaarlijk ge wond naar het hospitaal gebracht. Ook tus- schen Poolsche en Rutheensche studenten ontstond een gevecht, en de buitensporig heden werden ten slotte zoo ernstig van aard, dat er troepen moeeten worden ont boden. 200 Rutheensche studenten werden door de soldaten in liet universiteitsgebouw gejaagd, waar zij werden opgesloten in eeu gehoorzaal, die door soldaten werd bewaakt. De reetor ven de universiteit stelt in ver een iging met de rechterlijke autoriteiten het onderzoek in. De door een revolverschot gewonde gees telijk© is kort nadat hij in het hospitaal was gebracht overledenook een der gewonde Rutheensche studenten is gestorven. Tien studenten zijn gedeeltelijk door schoten, ge deeltelijk door stokslagen gewond, daaron der twee Ruthenen zwaar. In het universi teitsgebouw hebben Poolsche studenten door oprichting van barricaden zich in staat van tegenweer gesteld tegen de Ruthenen. Een bericht van eergistern houdt in, dat van de 299 in de gehoorzaal opgesloten stu- denten 130 naar de rechtbank zijn verwe zen. De universiteit 16 tot nader order ge sloten Turklja» Over de ontwapening van de Alhaneezen wordt bericht, dat de aflevering van de wa penen thans met alle kracht wordt doorge zet. De Bulgaren brachten ook handbom- men. Tegenstand en ook het verbergen van de wapenen schijnt uitgesloten. De ontwa pening van de bevolking in liet grensgebied en van Cazas tot Uskub strekt zich ook uit tot revolvers en dolken en wordt met alle kracht uitgevoerd. Uit Albanië zijn 47 in •boeien gesloten misdadigers te Uskub aan gekomen, die daar de gevangenschap zullen ondergaan, omdat de Albaneesche gevange nissen overvol zijn. Ourmia, 2 Juli. De opgestane» Koerden hebben vrede gesloten met de Tur ken. De geheele Turksche pers te Konstanti- nopol spoort thans de bevolking aan een einde te maken aan den boycot tegen den Griekschen handel, omdat anders Turkije de sympathie van Europa zou kunnen verlie zen. Griekenland Athenie, 3 Juli. Het Grieksch-Ru- meensche incident is voor goed bijgelegd, ltumenie heeft de door Griekenland aange boden voldoening aangenomen. Kreta. Konstantinopel, 3 Juli. In bevoegde kringen wordt verzekerd, dat En geland aan de Porte kennis heeft gegeven, dat het «ogenblik nog niet gekomen is om het Kreta-vraagstuk voor goed te regelen. Volgens een bericht Mit Athene heeft op Kreta de geheele oppositie besloten de toe lating van de mohammedaanse he leden tot de vergadering zonder eedsaflegging op Koning George te weigeren. Het kabinet- Veniselos volhardt bij zijn programma der toelating buiten eede van de muzelmannen, onder voorbehoud die terstond werkeloos te maken, door het parlement dadelijk te slui ten. Daar de partij van Veniselos met in begrip van de drie ministers sléchts vier stemmen meerderheid heeft en verscheidene leden van de partij in de eedskwestie met de oppositie overeenstemmen, is de spoedige val van het kabinet- Veniselos onvermijdelijk. Allartoi. Een amusante geschiedenis wordt in Parijs verteld. Minister Pichon heeft een rekening ingediend van dertig duizend francs voor de gemaakte onkosten bij de ontvangst van ex-president Roosevelt. Eenige Kamerleden hebben die tokening uitgepluisd en ontdekten, dat er een post van 10,000 francs op voorkwam voor hono rarium voor „Conferentie in de Sorbonne"! Men weet, dat eenige bewonderaars van Teddy hem te Parijs hadden overgehaald om een rede te houden over ,,de plichten van een goed burger". MaArden vol genden dag deed hij door een secretaris den eon-rector der Acedemie een kwitantie pre senteeren van tien mille! De con-rector wist niet wat aan te vangen en liep naar minister Pichon, die zijn brandkast opende en het bedrag betaalde! Echt Amerikaansch van Teddy Een krachtig bestrijder van alle die renmishandeling, en dus ook van de vivisec tie, is op 21 April 1910 aan den kring zijner vele vrienden ontvallen in den persoon van den bekenden Amerikannsehen humoristi- schen schrijver Mark Twain. Hij was een van do laatst» der groote figuren van de ne gentiende eeuw, dio in woord of geschrift hun steun gaven aan de zaak der humaniteit in 't algemeen en aan de anti-vivisectiebe- wegïtig in het bij ronder. (Ned. Bond tegen vivisectie.) Montenegro was tot dusverre het eenige land zonder schouwburg Op 12 Juni is nu te Cettinje door vorst Nicolaas het „Vorstelijk Moutenegrijnsch Theater" ge opend. Opgevoerd werd dien avond ,,De Czarin van den Balkan", van voret Nicolaas zelf. Bij de aanvallers van den schrijver Karl May heeft zich nu ook een Indiaan, de heer Ojijatheka, geschaard. Hij is een volbloed Mohawk-Indiaan. Zijn veront waardigd protest geldt vooral den roman „Winnetou". We ontleenen aan het protect ,,De ro man van May is een belachelijke scherts, maar de zaak heeft ook haar ernstige» kant. Het kan ons. Indianen, niet onver schillig zijn, of wij in d» buitenlandsche litteratuur als scalpeerende, bloeddorstige wilden tentoongesteld worden. Ik als vol bloed Mohawk-Indiaan kom tegen dezen boosaardigen laster op en ik hoop, dat het groote Indianen-congres mijn protest on dersteunen zal. Het congres moet er ein delijk zijn stem tegen verheffen, dat wij als duivels van de christelijke beschaving worden gebrandmerkt." 't Zal Karl May bij de lezende jeugd wel geen goed doen, dat steeds meer blijkt, hoe weinig hij zag van hetgeen h»j beschreef! De eerste geneesheer der wereld, waarvan wij een betrouwbare mededeel'ng bezitten, is de Egyptenaar I-em-Hetep ge weest, die onder koning Tekser der 3. dy nastie leefde, aldu6 waarschijnlijk omstreekt 4500 v. Chr. De naam bet eekentdrager der vrede. Van zijn groote geëerdheid en zijn aanzien getuigt zijn graf bij de pyra- mide van Sakhara bij Abemphis naast dat des konings. Na zijn dood werd hem god delijke oer bewezen. Volgens do oude over leveringen had hij nog de beide titels „meester der mysteriën" en „schrijver der getallen". De laatste titel zal afkomstig zijn van buitengewoon groote aantal geneesmid delen, welke bij de oude Egyptenaren in gebruik waren. Vele marmeren beelden stel len hem voor als een beschermer der mensch- heid. Meer dan 4000 jaar werd zijn nage dachtenis bij het Egyptische volk heilig ge houden, en vele ziekenhuizen heetten naar hem. Ten tijde der heerechappij der Ptolemae- ëre werd hij met aesculupus, den medicijn god der Grieken, die 3000 jaren later leef de. gelijk gesteld. 300 jaren na I-om-Hetep schreef de Egyp tische koning Atoti een werk over anatomie, en weer eenige eeuwen later leefde een be roemd chirurg, in wiens graf, als bij Sac- cara, interessante afbeeldingen van chirur gische operaties zijn gevonden. Volgeii6 den PapyrusijEbers, welke inte ressante mededeel ingen doet over de artse nij-kunst der oude Egyptenaren, mag men aannemen, dat de medicijnmeesters reeds 6000 j. v. Chr. bij dit volk hoog stonden aangeschreven. Een keizerlijk decreet verbiedt aan de Chineezen, die in Europa hun 6tudiën vol tooien met blanke meisjes trouwen. De ware reden van dat verbod is, naar de Kölnischo Zeitung schrijft, dat Cltinlezen roeds van hun prilste jeugd door hun vaders bemiddeling verloofd worden met een meis je van een bevriende familie, en dat na dat oogenblik, volgens de Chineesche wet, het meisje als echtgenoote in de familie van den jongen Chinees treedt zoodra de twe© jonge lieden de huwelijksjaren bereikt hebben. De dood alleen kan dezen band verbreken. Een kleine, roode kermSs-foaTlon heeft een ongelooflijk record gemaakt. Het ding vloog van Lüneburg naar... Mo- zambakue. Op den dag van de paarden markt te Lüneburg werd het door den koopman Grotstück opgelaten, nadat een adreskaartje er aan gebonden was. Op het kaartje stond het verzoek aan den vinder van den ballon het kaartje te posten. De heer O. was den ballon al vergeten, toen hij dezer dagen zijm kaartje terug ontving. Er stond op vermeld: „Dot kaartje, ge vonden aan een ballon in de nabijheid van Chindy door de stoomboot Admiral, werd in Mozambique op de post gedaan. Brown." De groote voordeelen der absolute ont houding van alcoholische dranken zijn on langs onder de soldaten van het Indische leger door generaal Sir Georg White sta tistisch nauwkeurig vastgesteld. Hij verge leek de ziektegevallen van het laatste jaar tusschen gehecionthoudende en niet-geheel- onthoudende soldaten in zeven regimenten. Het gemiddelde resultaat was, dat op 1000 geheelonthouders 49.53 in het ziekenhuis waren gekomen, op 1000 niet-geheelonthou ders daarentegen 92.37 soldaten, dus bijna tweemaal zooveel. Tegen de sinds jaren toegepaste „schoonheidskuren" door ondlerhuidsche in spuitingen en dergelijken is in het Dermato logisch Genootschap te Parijs ernstig ge waarschuwd door dr. Tttuvrerge en dr. Weis senbach. Zij vertoonden daar als afschrik kend voorbeeld een jonge vrouw van 25 ja ren ,die zich een jaar geleden onderwierp aan de behandeling van een „schoonheids- dokter", die haar neus, voorhoofd en wan gen schooner zou maken, en wier gelaat nu afzichtelijk misvormd is. Waar de inspuitin gen ziin gedaan, ziet men roode puisten of gezwollen plekken. Haar neus en oogleden zijn dik opgezwollen kortom, de natuur, wier werk zij wilde verbeter©», heeft zich jammerlijk op haar gewroken. Mevr. von Weber, vroeger mevr. von fiohönebeck, heeft gisteren te A'lenstein een poging tot zelfmoord gedaan, door zich de polsaderen open te snijdien. Men vond haar badend© in haar bloed te bed liggen en toen dr. Zalzmann, een broeder van haar verdediger, haar verbond, verweerde zij zich heftig. ,.Laat mij toch met rust", gilde zij voortdurend. „Ik wil niet meer leven I" Vrijdag in den namiddag heeft men haar, gelijk een telegram bericht, naar het krank zinnigengesticht te Kortau overgebracht. Maximilian Harden, bekend door de pro cessen in verband met zijn© onthullingen omtrent Prin6 Eul©nburg c.s zal nu weder te Berlijn terecht staan onder beschuldiging van aanranding der goede zeden, en wel naar aanleiding van een artikel in zijn week blad „Zukunft, waarin hij bijzonderheden omtrent het leven van mevr. 8chöribbeek en haar minnaar, kapitein von Göben, h©eft medegedeeld. Vrijdag is te Parijs Liabeuf terecht gesteld. De kar, die de guillotine naar de plek der terechtstelling moest vervoeren, was omstuwd door cavalerie. Naar alle rich tingen was het executieplein op een afstand van oen kilometer afgezet door sterke aidee- lingen politie, die niemand doorlieten, die niet voorzien was van een speciale „coupe file", die door de politie Donderdagavond laat was uitgereikt. Over heel den weg waren guillotinekar, politie en troepen omringd door een massa proteet-betoogers. Er werd geroepen: ..Moordenaars", terwijl de sabelhouwen en ca valer iec har ges beantwoord werden met re volverschoten en het werpen met steen en. Liabeuf, die geweigerd had om gratie te vragen, betoonde tot het laatste oogenblik grooten moed. Toen hij wakker gemaakt was en men hem overeenkomstig het voorschrift gevraagd had of hij ook nog onthullingen had te doen, antwoordde hij alleen dit: „Ik ben de eerste maal onschuldig veroordeeld, en ben nimmer souteneur geweest." Hij wees verder vriendelijk, maar beslist, den bijstand der geestelijken af met de op merking, dat hij dankbaar was voor de aan geboden geestelijke hulp, maar dat hij niets te biechten had en den dood niet vreesde Liabeuf had nog oen kort onderhoud met zijn advocaat, dat hem het portret van zijn moeder overhandigde, dat de terdoodver- oordeelde kuste. Liabeuf was zeer kalm. Hij vre>eg om pa pier en inkt en schreef een paar regels aan zijn moeder. In het gezicht van de guillotine, waarheen hij van de binnenplaats der gevangenis per beulswagen vcrvcerd was, wierp de veroor deelde de borst vooruit, richtte het hoofd o-p en riep met daverende stem, die honder den meters ver verneembaar was„Op dit oogenblik herhaal ik, dat mijn eerste ver oordeeling als souteneur een ongerechtigheid was. Nooi' ben ik een souteneur geweest". I Tot de beulsknechten, die hem aangrepen, riep hij..Lafaards!", een kreet, dien hij met doordringende stem herhaalde toen zijn hoofd reed6 in de guillotinabril geklemd zat. Toen het mes viel klonk de joelende kreet van de manifestanten: „Moordenaars!" j In de Fransche gemeente Pagny aan de Maas, op veertien Kilometer afetands van Comntercy, heeft zich een allertreurigst dra- ma afgespeeld. Een huisvader, Boivin gehóe- ten, die door zijn vrouw in den steek gelaten was, beeft zijn vijf kinderen geworgd en zich zelf opgehangen. Boivin was tw©e en veertig jaar oud, zijn oudste dochtertje dertien jaar, die andere kinderen waren negen, zeven, vier en drie jaar oud. Het gezin der Boivins '©©f- de heel gelukkig. Eenige d'agon geleden was plotseling de vrouw verdwenen. Z° bleek er van door te zijn met den kostganger, een man van twe© en dertig jaar. Boivin was als gebroken onder de onltrouw zijner vrouw hij bleef alben met de vijf kinderen. Het meisje van dertien jaar deed zoo 'n beetje de huishouding, maar natuurlijk ging het ellendig in h©t gezin, te meer daar Boivin, die aan de post was, weinig thuis kon we zen. Donderdag bleef het huis van Boivin geslotende burgemeester van Pagny liet de huisdeur openen en toen vond men bene den in hun bedjes de kinderen, geworgd ■boven, op zolder, hing het lichaam van Boi vin, bungelend aan een touw, dat rond een der balken van het dak geslagen wa6. Dit Hamburg schrijft men aa»n de ,,KöI- niische Zeitung" Dat een mensch voor de recht bank alleen om zijn overgroot© domheid wordt vrijgesproken is toch een heel bijzondere gebeur tenis. De benijdenswaardige is een musketier M. van de lie compagnie van het 31. regiment in. fanterie. Op zekeren dag ha»d die recruten-on- derofficier zijn mannetjes de aandoenlijke ge schiedenis verteld' van een soldaat, die met zóó. veel heldenmoed de pijnen Iliad gedragen van een afgeschoten vinger, dat hij daarom tot ser. geant werd bevorderd. De musketier M. wilde ook wel graag sergeant worden, hoewel hij pas van het jaar in dienst kwam. Met groote koel bloedigheid sneed hij zioh nu op het privaat den linker pink af en rapporteerde bij zijn chefs, dat zijn vinger hem bij een schietoefening was afge schoten. In het hospitaal had men dit praatje gauw doorzien en het gevolg waseen aan klacht tegen hem wegens zelfverminking, om zich voor den dienst ongeschikt' te maken. Voor den krijgsraad hield hij vol, dat het er hem om te doen was geweest, promotie te maken, en dat hij met hart en ziel soldaat was. Al zijn superieuren schilderden hem als een voorbeeld' van domheid en zijn vroegere onder, ■wijzer zeide, dat M. bij het verlaten der school nog minder wist dan een jongen van 9. De krijgs raad sloeg gehoor aan den verdediger, die M. een groot kind noemde, dat voor zijn daden miet verantwoordelijk genomen kan worden, en sprak hem vrij. Bethen y, 3 Juli. De luchtschip per Wachter is gevallen, uit eene hoogte van 200 Meter. Hij was oogenbHkkelijk dlood. Bombay, 2 Juli. De Oostenrijksche Lloydstoontboot Triest is hedeu, tien dagen over den t d in de haven gekomen, liet schip had de schroef verloren en de reis m©t zeilen moeten voortzetten. Palma (Majorca), 3 J u 1 i. Op het eiland Cabrera werd een aardschok gevoeld. Grenada, 3 Juli. Te Natril werden heden morgen verscheidene aardschokken gevoeld. Er werd geen schade aangericht en er vielen geen slachtoffers. Catania, 3 Juli. Een sterke aardbe ving werd gevoeld in de streek van Giarre, Linguaglossa en Zasserana; onder de be volking ontstond eene paniek. Te Mines werd eene lichte schommeling waargenomen. P a r ij s, 4 Juli. D© Matin bevat een telegram uit Budapest, berichtende, dat het dorp Faszoupfalu door brand ;s vernield. Er zijn 20 dooden en 60 gewonden. Men vreest, dat het aantal slachtoffers nog groo- ter is. Volgons de bladen heeft te Peterhof, de zomerresidentie van den Czaar, een brand den Keizerlijken schouwburg, een pblobo- grafisch atelier en verscheidense villa's ver nield. De Staatscourant van Maandag 4 Juli bc-vat o. m. de volgende Kon. besluiten: benoemd tot griffier bij het kantonge recht te Geldermalsen mr. J. E. Stolk, ad vocaat-procureur en kantonrechter-plaats vervanger aldaar, tevens werkzaam bij de griffie van het kantongerecht aldaar bevorderd tot ijker van maten en gewich ten de adjunct-ijker G. D. v. d. Swan, J. M. Sturm, G. M. Biegman benoemd tot bediende bij het ijk wezen J. P Dijk, te Maastricht; tot gencraal-majoor hij den Indisch-mili- tairen geneeskundigen dienst de kolonel J. Bij ker tot wederopzeggens belast met het toe zicht op inlading van gouvernementsgoede ren voor den Indischen dienst, in schepen buiten Amsterdam, H. J. Potjer, als gezag voerder ■benoemd tot ridder in de Oranje-Nassau- orde de gepensionneerde officier-machinist lste klasse J. Gubbe, eere-voorzitter van het Comité tot viering van het vijftigjarig bestaan der opleiding van marine-machinis ten, en de officier-machinist 2e klasse P. H. de Karpentier, officier-instructeur der ma- rine-machinistenschool te Hellevoetsluis. Koningin Wilhelmina naar België De N. Gaz. deelt mede Het i6 thans zeker dat de Koningin der Nederlanden het bezoek dat de koning en d» koningin der Belgen haar den 5. Septem ber zullen brengen, beantwoorden zal met een tegenbezoek. De datum der komst van koningin Wilhelmina naar Bru6sel zal eerst na de reis van koning Albert en koningin Elisabeth naar Den Haag officieel vastge steld worden. Men hoopt evenwél dat dit bezoek rondi het eiinde van October, bijge volg voor het sluiten der wereldtentoonstel ling zal geschieden. Z. K. H. Prins Hendrik bracht heden middag half één per auto een 'bezoek aan de vorstin van Benibheim en H. M. de Koningin- Moeder ten paleize SoCstdijk. Prinses von Wied Op het Adres van Rouwbeklag door de Tweede Kamer aan de Koningin aangebo den wegens het overlijden van Prinses von Wied, heeft de voorzitter der Kamer van den Directeur van het kabinet der Konin gin een schrijven ontvangen van den vol genden inhoud Ingevolge de bevelen van Hare Majesteit de Koningin heb ik de eer U Hoog Edel- Gestrenge te verzoeken aan de Tweede Ka mer der Staten-Generaal Harer Majesteits dank te willen overbrengen van Haar, bij uw schrijven van 24 Juni 1910 overge legd adres van rouwbeklag en betoonde deelneming bij het overlijden van Hare Koninklijke Hoogheid Mevrouw de Prinses Weduwe von Wied, geboren Prinses der Nederlanden. Zaterdagmiddag kwamen te Scheve- ningen aan en stapten af aan het Grand- hotel (voormalig hotel Garni) Z. D. H. Prins Karei August van Thurn en Taxis, de Prinses, de Erfprins, de Prinsen Louis Phi lippe en Max Emanuel, Prinses Elisabeth Helene, Prins Philipp Ernst en Prins Raphael. Het gevolg bestaat uit Gravin Auguste Helmstatt, Gravin Rita Helmstatt, kamer heer baron von Rolshausen en Hofraad dr. Mayer. Het vorstelijk gezelschap, dat een maand te Scheveningeu zal verblijven, werd aan het hotel ontvangen door den heer A. H Fiihr, directeur der vereenigde hotels, van de Exploitatiemaatschappij Sclieveningen. In het geheel worden door de hooge gas ten met hun gevolg en bediening zes en der tig vertrekken van het hotel ingenomen Wi sselrechtconf eren tie. De conferentie hield Zaterdag wederom een algemeene vergadiering onder voorzitter schap van mr. T. M. C. Assr. In die ver gadering is o. a. het reeds voorloopig aan genomen reglement voor de orde der werk zaamheden definitief vastgesteld. Op voorstel des voorzitters is nu bepaald, dat in het centraal comité zullen worden opgenomen vijf chefs van bankiershuizen of banken, van welke door elke afdeeling een zal worden aangewezen. Een voorstel van den heer Magy, lid van het Hongaarsche parlement, hiertoe strekkende, dat de con ferentie thans zou uiteengaan, terwijl het centraal comité een ontwerp zou samenstel len en de conferentie eerst na eenige maan den hare werkzaamheden ter behandeling van zoodanig ontwerp zou hervatten, heeft tot een langdurige gedachtenwisseling aan leiding gegeven. Het voorstel, o. a. door de heeren Carlin, Renaud en den voorzitter be streden, is, daar het geen ondersteuning vond, met goedvinden des voorstellers, niet in stemming gebracht. Het Centraal comité zal nu, zoodra het voltallig is, zijn werkzaamheden aanvangen. Zoodra deze afgeloopen zijn, zullen de ver gaderingen der conferentie hervat worden. De Belgische gedelegeerde, baron Guil- laume, thans gezant te Parijs, heeft van een kort verblijf in de residentie, gebruik ge maakt om deze vergadering bij te wonen. Meningitis. Bij Kou. besluit zijn de wetten tot voorziening tegen be smettelijke ziekten en tot wering van be smetting door uit zee aankomende schepen, gedurende een jaar in het geheele Rijk van toepassing verklaard op meningitis cerebros pinal^ epidemica. M r. G. van Tienhoven, Mr. G. van Tien ho ven is Vrijdagavond in wel stand te Haarlem teruggekeerd uit Hom burg, en heeft zijn ambtsbezigheden hervat. Eerste Kamerverkiezing. Het gerucht loopt te Leeuwarden, dat de sociaal-democraten bij de a.s. periodieke ver kiezing van een lid der Eerste Kamer, in de vac.-jhr. mr. P. J. van Beyma, die dat jaar moot aftreden, met een eigen candidaat zullen uitkomen, en wel met den heer H. H. van Kol. oud-lid der Tweede Kamer voor Enschedé. Voorzitter Tweede Ka m e r. Naar de Ned. verneemt, gaat de voorzitter der Tweede Kamer, graaf Van Bylandt voor zes weken naar het buiten laud (Hongarije.) Kamerverkiezing Hel mond. Mr. J. A. Swane, te 'e Hertogen bosch, Vrijdag in het district Helmondi offi cieel candidaat gesteld voor dé Tweede Ka mer, naast den heer A. F1 ©ekens, burgemees ter van Geldrop, den candidaat dér R. K. Kiesvereendging in het district, heeft, zoo meldt het Huisgez., Vrijdlagnamidldag aau het hoofdbestuur der R. K. Ki«ev©reeniging te Helmond geseind „Niemaatd heeft mij toestemming gevraagd om mij candidaat te 6tellen en aan niemand zou ik die ook gege ven hebben." Er zijn wel drie lijsten voor de candida- iur-Swane ingeleverd, en bij de onderteek6- naars zijn, zoo bericht dl© Eindh. Ct.ook leden der R. K. Kiesrvereeniging. -j-Namens den Proteetantech-Christelij- ken Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel, is tot d© leden der Staten-Generaal ©en adres gericht, naar aanleiding van een rapport eener uit leden van den Bond benoemde com missie, die opgedragen was een onderzoek in te stellen, omtrent de Zondagsrust bij de Spoorwegen. Het adres bevat een uittreksel van dit rapport. Aan het slot van het rapport werden door de Commissi© de volgende punten genoemd, welk? in verband met het vorenstaande tot verbetering der toestanden zou kunnen lei den, en wij nemen de vrijheid, deze ter Uwer kennis t© brengen: le. het personeel dat niet dringend be- noodigd is worde op Zondag vrij gegoven 2e. alle niet noodzakelijk© arbeid worde op dien dag nagelaten 3e. de treinenloop worde beperkt, opdat zoo weinig personeel als mogelijk, in dienst worde gehouden 4e. het uitgeven van kaarten tegen ver minderd tarief op Zondag worde nagelaten 5e. er worde door telstaten vastgesteld welke treinen op Zondag overbodig blij ken 6e. de stations worden er met nadruk op gewezen, dat er zoo weinig personeel al6 mo gelijk, voor dén dienst op Zondag worde ge bezigd 7e. in geen geval worde opnieuw overge gaan tot het weer inleggen van go©dkoopé- of pleiziertreinen op Zondag; 8e. het personeel, dat niet direct bij den treinenloop betrokken is, worde op Zater dagmiddag vrij gegeven, opdat reizen voor eventueel familiebezoek of ontspanning plaats kan vinden op dien middag; 9e. voor het personeel, dat- wel direct bij den treinenloop betrokken is, worde het uur van eindigen van d©n dien6t op den Za terdag, voorafgaande aan hun vrijen Zendag, zood'anig bepaald, dat reizen dan nog moge lijk blijft. D e Arbeidswet. Vanwege het comité der Dordrechtscho atelierhouders, gevestigd te Dordrecht, is, mede namens 430 audere houders van werkplaatsen tot het vervaardigen van dameshoeden en dames- kleedingstukken, woonachtig in 30 onder scheidene plaatsen des lands, een adres ge richt tot de Tweede Kamer, waarin verschil lende bezwaren worden ontwikkeld tegen de bij de Kamer aanhangig gemaakte wijziging van de Arbeidswet. Requestranten dringen o. a. op een zoo danige wijziging van artikel 5 (nieuw) aan, dat zij gelegenheid krijgenle. om tusschen 15 Februari en 15 Juni, en tusschen 1 Sep tember en 8 December, telkens op een be perkt aantal (b.v. 50 en 40), maar door hen zelf 4 weken vooraf aan te wijzen dagen ge durende 11 uren per etmaal arbeid in hunne werkplaatsen te doen verrichten2e. om in gewone tijden den arbeidsdag 's avonds om 8 uur, en in seizoentijden 's avonds om 9 uur te doen eindigen. Daartegenover zouden adressanten berus ten in een voorschrift, dat buiten seizoen tijden niet meer dan 9 uren per etmaal in hun bedrijf mag worden gewerkt. Verder vragen requestranten schrapping van de woorden „van veertien jaar of ouder" in dat artikel, lid 5 sub bis, terwijl zij als de meest bezwaarlijke bepaling be schouwen die van art. 6 (nieuw), volgens welke een arbeidstijd van 4i uur altijd ge volgd moet worden door een rusttijd van A uur, en vragen zij, te doen vervallen de bepaling, dat rusttijden van minder dan uur geacht zullen worden werktijden te zijn. De bepaling van art. 6 (nieuw) lid 4, achten zij alleen na te komen voor groot bedrijven, welke schaftlokalen kunnen hou den. Prov. Statenverkiezin gen. Naar Het Volk verneemt, worden er pogingen aangewend om het in Amsterdam VI gevallen liberale lid van Gedep Staten baron Röell door district IV weer naar de Staten te doen afvaardigen ©n is elk der vier liberale Statenleden van district IV, de heeren prof. van Hamel, mr. Kappeyne, mr. J. C. de Vries en Loeff, bereid zijn plaats hiervoor te ruimen, terwijl ook het. bestuur 'van „Vooruitgang" tot medewer king bereid is. Hulst. De heer E. B. Dumoleyn heeft het voornemen te kennen gegeven, zijn her benoeming tot lid der Prov. Staten niet aan te nemen, ten einde de gelegenheid open te stellen om den heer Jos. van Waesberghe te doen herkiezen. De h©er van Waesiberghe, hoewél ten zeer ste deze goede bedoeling op prijs stellende, heeft verklaard, niet bereid te zijn thans e©n candidatuur te aanvaarden. De burgemeester van Amisiterdaml, jhr. mr. A. Röell, heeft het eerevoorzitter schap van de afd. Amsterdam van de Ver. Eerste Hulp bij Ongelukken aangenomen. K a s-t e k o r t. In de Woensdag gehouden vergadering van don gemeenteraad van Appingedam, waarin alle leden tegen woordig waren, werd door den voorzitter mededeeling gedaan van het plotseling over lijden van den gemeente-ontvanger, en dat B. en W. onmiddellijk zijn overgegaan tot de opneming der boeken en kas van genoem den titularis. Bij onderzoek is gebleken, dat er eenig tekort isde cijfers staan niet vast, waarom het bedrag niet wordt ge- ncemd; zoodra het juiste bedrag bekend is, zal het aan den raad en de gemeente worden medegedeeld; in dit tekort is mede begre pen een betrekkelijk aanzienlijk bedrag aan schoolgelden, door den' ontvanger aan de gemeente verantwoord, maar door hem niet geïnd. Gebleken is, dat dit tekort in elk geval door de borgtocht is gedekt, zoodat de gemeente geen schade lijdt. Pr. Gr. Ct. Bij Koninklijk Besluit is aan J. M. Boesten, te Anuby, verlof verleend tot heb aannemen van de nijverheidedecoratie der 2d© klasse, hem door Zijne Majesteit den Ko ning der Belgen geschonken.

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 2