W". 39. Eerste Blad. S" Jaargang. Zaterdag 9 Juli 1910. BUITENLAND. FEUILLETON. AMERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENT8PRIJS: Per 3 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem franco per post - 1.50 kfzor.derlijke nummer? - 0.05. t\: j Cou an verschijn dagelijks behalv op Zon- en Feest dagen. Advertentiënmededeelingen enz.gelieve men vóór 11 uur *9 morgens bij de Uitgevers in te zendon. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PKIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels f 0.50. Elke regel meer - 0.10, Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 cents bij vooruitbetalinf Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad, by abonnement. Eene circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Kennisgevingen. De Burgemeester en Wethouders van Amers foort. Gelet op art. 264 der Gemeentewet, Doen te weten, dat heb 3e gedeelte van het preimitief kohier der Inkomstenbelasting over het dienstjaar 1910, goedgekeurd door Gedepu teerde Staten van Utrecht, in afschrift gedurende vijf maanden op de Secretarie der Gemeente voor een ieder ter lezing ligt. Aunersfooi't, den 8. Juli 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Secretin is. De Burgemeester, J. G. STEK PERT RROESE WUUTHEKS. Politiek Overzicht De verdaging van den Oosten- rijkschen rijksraad. Het besluit om den rijksraad van Oosten rijk naar huis te zenden, levert, op nieuw, de bevestiging, dat kleinigheden in Oosten rijk den politieken strijd beheerschen. De vraag der huisvesting van de Italiaan6clie rechtsfaculteit is op zich zelf beschouwd van uiterst geringe 'beteekenis. Toch heeft het de regeering de grootste moeite gekost om de bezwaren te overwinnen tegen liaar voorstel om, in afwachting van eene defini tieve regeling, voorloopig de uit Inns bruck verjaagde faculteit te Weenen onder dak te brengen. En toen zij eindelijk daar in geslaagd meende te zijn, kwam er eene nieuwe moeielijkheid, waarop tot dusver niet gerekend was; de vertegenwoordigers van de Slcvenen, een volksstam, die een vrij onbeduidend aantal zielen telt, kwamen met de pretentie voor den dag, dat tegelijk aan hunne eischen op hooger-onderwijs- gebied voldoening moest worden verschaft. Eu toen de regeering niet terstond daarop ja en amen zeide, hebben zij hunne bedrei ging ten uitvoer gelegd, om door het voeren van obstructie de behandeling van het wets ontwerp betreffende de Italiaansche rechts faculteit te verijdelen. Wij hebben ditmaal eene herhaling ge zien van wat in den vorigen zomer op on geveer dezelfde dagen is voorgevallen. Al leen was toen de obstructie in de openbare zitting aan 't werk, ditmaal in eene com missie, omdat de in December jl. in het reglement van orde gebrachte veranderin gen voorloopig eene obstructie in de open bare zitting onmogelijk maken. De uitkomst was echter beide malen dezelfde; de regee ring heeft er van afgezien haar politiek pro gramma in het parlement en met het par lement ten uitvoer te leggenzij heeft de afgevaardigden naar huis gezonden. Intusschen wordt slechts een deel van de waarheid gezegd, wanneer de obstructie van de Slovenen in de begrootings-commissie als reden voor de verdaging van den rijks raad wordt opgegeven. Er is nog een andere reden, die eigenlijk van nog meer beteeke nis is, waarom -de regeering niet over den berg van bezwaren is kunnen heenkomen. Dat is de dreigende afval van de Polen van de regeeringsgezinde meerderheid, waarin zij tot dusver eene invloedrijke plaats in namen. De Poolsche club ging wel niet da delijk tot de oppositie over, maar bleef 'staan met het geweer bij den voet, ofschoon zij wist, dat daardoor de Slovenen, door de Czechen en de andere broeders van de Sla vische unie ondersteund, meester van den toestand werden. Daardoor bleef er voor de regeering niets andei's over dan het tot werken onbekwame parlement te verdagen of dadelijk af te treden. Zij koos het eerste. Uit Weenen wordt aan de Frankf. Ztg. geschreven, dat de regeer in g er volstrekt niet ongelukkig over schijnt te zijn, dat zij in de noodzakelijkheid is gebracht de Ka mer naar huis tc zenden. ,„De hoop, <lat door de kiesrechthervorining het huis tot werken bekwaam is gemaakt, is voor goed begra ven. De tweede overwinning van de ob structie in het volkshuis bewijst, dat dit aan precies dezelfde kwalen lijdt als het vorige parlement. Maar met de omstandig heid, dat vóór eene verzoening tusschien Duitschei'g en Czechen het huis geen sta biele meerderheid heeft), en zich slechts door krachtige zwemoefeningen boven, wa ter kan houden, m,oet nu eenmaal gerekend worden. De kunst van de regeering bestaat hierin, dit drijvend blijven moge/lijk te maken en een program op te stellen, dat van eene meerderheid op zich zelf verze kerd is. Bij de „Staatsnotwendigheiten" (de begrooting en de bepaling van het mili tiecontingent) ging dit nog, omdat de oppo sitie geene al te groote bezwaren maakte. Het financieel© plan van de regeering had geen meerderheid voor zich, en slechts door de verdaging van het huis werd verhoed, dat dit feit zichtbaar werd. Tegen het na jaar moet dus oen nieuw financieel plan ontworpen worden, dat voor de meerder heid van het huis aannenrolijlk is. Daar echter belastingplannen nu juist geen lok kende kracht bezitten, moeten er onder handelingen met de partijen bijkomen om deze voor de regeering te winnen. De hoop bestaat, dat 'dit zal gelukken. Bovenal moeten de Polen in hun humeur gebracht worden, wier houding niet ver meer afstond van directe oppositie. Dat zal mogelijk zijn door eene compensatie in de kanaalkwes tie. Van meer gewicht zou zijn eene verzoe ning tusscben Duitschers en Czechen, die echter nog uiet in 't gezicht is. De regee ring doet niets om den twist te beëindi gen. Zij ergerden de Czechen door hare nation aal-politieke objectiviteit. Zij bevre digt de Duitschers niet fin dat zij den moed of de kracht niet heeft op eigen ge zag de administratieve splitsing van Bo- hemen uit te voeren. Bij welwillende be oordeeling kan men dat uitleggen als con sequent vasthouden aan het beginsel om de zaken rijp te laten worden en het parle ment door geduld op .te voeden. Bij min dere welwillendheid ziet rr|3la daarin de zwakheid va.n eene slechts van bciven ge handhaafde regeering. die niet in staat is eene besliste politiek door te zetten bij de Kroon. Misschien is ook, ondanks de on dervinding bij de Slavische crisis, de dy nastie nog niet rijp voor het inzicht, dat de Duitschei'g niet meer veaszWakt mogen worden en dat slechts door ondubbel zinnige beslistheid de Slavische uitzettings neigingen kunnen worden ingetoomd. Zoo zal er in het najaar waarschijnlijk voort gemodderd worden, als niet ten glotte nog het besluit tot rijpheid komt om het vol slagen bouwvallige huis eindelijk te ont binden." Duitschland. B e r 1 ij n 8 J u 1 i. De Lok al an zei ger bericht, dat de erfprins van Holienlohe Langenburg den voorzitter van den-Rijksdag heeft medegedeeld, dat hij het ambt van tweeden onder-voorzitter van den Rijksdag uederlegt. Het gebeurde bij de jongste tus- ■sclieutijdsche verkiezingen en de onlangs door het officieele orgaan van de nationaal- liberale partij bekend gemaakte verklaring tegen den rijkskanselier hebben de klove tusscben de vroegere blokpartijen nog ver breed. Eene poging om eene nieuwe toenade ring mogelijk te maken, die zijn innerlijk motief geweest is voor de aanneming van zijne benoeming, is daardoor buiten kwestie geworden. Verder maken de inhoud en de uitwerking van de Borromeus-encycliek het hem geheel onmogelijk verder deel u.t te maken van het bureau van den rijksdag in zijne tegenwoor dige partijpolitieke samenstelling. In het noordoostelijk gedeelte van Beie ren wordt in deze dagen het feit herdacht, dat deze landstreken gedurende honderd jaren deel uitmaken van Beieren. Als ver tegenwoordiger van den prins-regent heeft de iroonsopvolger prins Ludwig op het raadhuis tc Erlangen eene rede gehouden, waarin hij den lof verkondigd heeft van de in Beieren geldende grondwet. Hij zeide o.a. Wanneer gij hier jn Erlangen in den loop dezer honderd jaren goed Beiersch zijfc geworden, dan meen ik, dat dit in de eerste plaats te danken is aan de grondwet, die Koning Max I heeft gegeven en die met onverbrekelijke trouw geëerbiedigd is. Er zijn nog wel andere vrije volken, maar een viijer volk dan het Beiersche is er niet, en het is een vreugde voor pet koninklijke huis aar het hoofd van een -trouw en vrij volk te staan. Frankrijk. P a r ij e, 8 J u 1 i, De Kamer behandel de heden de interpellatie over de staking der zeelieden te Marseille. O nderstaaitssCcretards Chéron verklaarde, dat hij het zijn plicht bad geacht de pogin gen om ongeregeldheden te verwekken te verijidlelen, maar dat hij geen dwang had uit geoefend om de bemanning van het een© schip op een ander te plaatsen. Hij had steeds welwillendheid getoond jegens de in- geeclireven zeelieden, zoolang zij bleven bin nen do wettelijke perken; hij had; zich bij zijne handelingen laten leiden door de aLge- meene belangen van het land. Een voorst/el om over te gaan tot de orde van den dag, zonder eene uitspraak te doen, dat Ohéron niet had willen aanvaarden, weixl verworpen. Daarna werd met 367 tegen 95 stemmen een door Le Bail voorgestelde motie van vertrouwen aangenomen. Engeland. Omstreeks half Juli begeven zich vijf bij zondere missiën naar de Europeesche en Oost-Aziatische hoven om aan de souverei- neu de officieele mededeeling te doen van de troonsbeklimming van K§ning George. Kaar Berlijn, Rusland en de Balkanstaten gaat lord Roberts, naar Weenen lord Rose bery, naar Skandinavië, Spanje en Portugal lord Granard; naar de overige Europeesche hoven gaat de markies van Northampton. Dit zijn gezanten, die persoonlijk bij de vorsten geaccrediteerd wordener zullen dus geene bijzondere missiën gaan naar Frankrijk en de Vereenigde Staten. Volgens inlichtingen, die een conserva tief blad ontving over den arbeid van dt- commissie voor de civiele lijst, zal die voor Koning George bepaald worden op 470,000 p. st., hetzelfde bedrag dat ook zijn voor ganger genoot. Verder zal waarschijnlijk worden besloten, den Koning vrij te stellen van het betalen van de inkomstenbelasting, waartegenover hij de kosten van de buiten- landsche reizen voor de officieele bezoeken aan de vreemde sou ve rein en zou moeten be talen. De prins van Wales zal geen geld uit dc staatsie as ontvangen, maar de inkomsten genieten uit het hertogdom Cornwall. De andere prinsen zullen jaargelden krijgen ieder van 10,000 pond, bij hun huwelijk 15,000 pond, de prinsessen 6000 pond. Eerste mimister Asquith heeft voor de bill-Shackleton betreffende het vrouwen kiesrecht een tweedaagsch debat toegestaan, dat Maaudag a.s. zal beginnen. Voor de bill zullen Balfour en de ministers Grey en Churchill spreken, terwijl Asquith, Lloyd George en Chamberlain er tegen zijn. Italië. De Kamer is, nadat- zij het wetsontwerp betreffende de maatregelen tot invoering van het verplichte lager onderwijs had goed gekeurd, met vjicantie gegaan. Voorloopig is het te doen om de invoering van het ver plichte zesjarige lager onderwijs; later zal de leerplicht tot acht jaar worden uitge breid. De wet aal trapsgewijze in toepassing gebracht worden en in 1920 volledig in wer king zijn getreden. De bijzondere scholen worden onderworpen aan. het toezicht van de provinciale schoolraden, waarin de meerder heid en de leiding aan organen van het staatsgezag verzekerd is. Tot dusver werden voor het volksonder wijs in het rijk 105 millioen lire uitgege ven, waarvan 25 millioen komen uit de staatskas. De uitvoering van de nieuwe wet zal eene grootere uitgave van 75 millioen lire vorderen, die door de staat zal worden gedragen. Uit Rome wordt medegedeeld, dat de Heilige Stoel voornemens is, op grond van een advies van het heilige college, eene nieuwe nota, op belangrijk vérzoenlij kei- toon gesteld dan de laatste, naar Madrid te richten. Spanje. Madrid, 8 Juli. Minister-president Canalejas heeft in den ministerraad den Koning mededeelingen gedaan civer de gis teren in de Kamier voorgekomen inciden ten en over de operatiën van generaal Moi- nier in het Chauja-gebied. Madrid, 8 J u 1 In de Kamer zeide de socialist- Iglesias, dat met het oog op do afgrijselijkheden van den oorlog van Me- lilla en van de onderdrukking, die volgde op de gebeurtenissen in Barcelona, de so cialistische partij zich met de republikeinen vereenigde om Maura ten val te'brengen en tevens te beletten weer aan het bewind te komen. Iglesias verklaarde, dat het hem gewettigd voorkwam zelfs tot een persoon lijken aanslag over te gaan, liever dan Maura weer aan het bewind te laten komen. Hierop ontstond een verschrikkelijk ru moer. Alle leden van d© meerderheid en de conservatieve leden legden eeue hevige ver ontwaardiging aan den dag. Do minister president protesteerde in vurige bewoordin gen tegen de woorden van I glee i as en zeide dat de regeering te dien aanzien de wet met strengheid zal toepassen. Na eene gedachten wisseling met dem mi nister-president en met een conservatief, verklaarde de voorzitter van de Kamer, dat de woorden van Iglesias vernietigd zijn. Madrid, 8 Juli. De oud-minister Lacierva heeft, in antwoord op de beschul digingen, die in de Kamer zijn ingebracht tegen het kabinet-Maura, eene uiteenzet ting gegeven van de gebeurtenissen te Bar celona, tot rechtvaardiging van de maat regelen, die door de regeering waren geno men om de onlusten te onderdrukken. Uit Barcelona wordt aan de Matin be richt, dat het gerechtshof een zekeren Vil- lanueva als hoofdaanlegger van den brand, waardoor bij de onlusten van het vorige jaar het klooster de los Escolapios in asch v;erd gelegd, tot 14 jaren gevangenisstraf en 1,700,000 peseta's schadevergoeding heeft veroordeeld Oostenrijk. In de 'vergadering van de leden, van den rijksraad, die de Duiieche nationale vereeni- ging vormen, heeft de voorzitter baron Chiari een rapport uitgebracht over den politieken toestand, zooals die door de laat ste gebeurtenissen geworden is. Hij deelde n ede, dat minister-preeident baron Bie- nerth bij de laatste besprekingen met bet ■bestuur' der vereenigrag verklaarde, dat het regeeriugsstelsel ook in het vervolg geen ver andering zou ondergaan. Hjj zou vasthou den aan de beginselen van zijn program, sUeds het 'beginsel dm- objectiviteit van zijn bestuur in acht nemen, en zich niets laten afdwingen. Indien de eeue of andere ver andering in het kabinet noodig mocht blij ken, dan zou deze verandering slechte van onpolitieken aard zijn. De Lembergsche universiteit zal im het zomerhalfjaar niet weer geopend worden. Volgens den tegen woord igen stand van de instructie zullen 20 a 25 personen in hech tenis blijven, bij wie revolvers, 6lagringen en ijzeren stangen gevonden zijn. Het Ru- tbc-ensche nationale comité heeft de Ruthe nen uitgenoodigd voor den student Koezko, die bij deze onlusten is gedood, gedurende veertien dagen den nationalen rouw aan te nemen. Montenegro. In Rome verluidt, dat de kabinetten van de groote mogendheden er op voorbereid: zijn, dat Montenegro bij do jubileumfeesten in Augustus zich tot een koninkrijk zal ver klaren. De mogendheden zouden daarover gepolst zijn en geen bezwaar hebben geop perd tegen dezen stap. Rusland. Helsingfors, 8 J u 1 i. De Senaat heeft, in strijd met het voorstel van den rapporteur, besloten de door den Czaar be krachtigde wet betreffende Finland af te kondigen. De procurator teekende protest aan tegen de afkondiging. Kreta. De Grieksche regeering heeft, daar haar eerste beroep op de Kretensische oppositie zonder uitwerking is gebleven, besloten eene tweede', nadrukkelijk gestelde verma ning tot haar te richten en haar er op te wijzen, dat do Ivretensers, als zij halsstar rig bleven, ook het moederland ernstig on heil zouden berokkenen. De partijen op Naar het Engelsch 88 TAN C. N. en W. M. WILLIAMSON. Hier en daar werden de sombere, lood grijze rotsblokken verlevendigd door een groen dal met 6en weelderige vegetatie, en de menschen, die dozen rijkdom aan den dorren bodlem hadden, weten te ontwoeke ren, bewoonden slecht gebouwde sbeenen hutten. De trotsclie bewoners dezer afge legen bergwereld, blijkbaar niet genegen iets aan vreemden te danken te hebben, hadden verkozen met eigen hand hun hui zen te maken, de muren hakkend uit hun eigen rotsen, de daken, dekkend met hooi, geteeld op hun eigen weilanden. Dit desolate land van i-euzen, nu schril verlicht door den gleed dier ondergaande zon, joeg mij een rilling door de leden, en vol verlangen zocht mijn blik in die verte naar een heuvel waarop een kasteel zich verhief, in de hoop dat het Hrvoya zou we zen. Maar er waren geen kast'eelenzelfs geen ruines van kasteelen in dit gebied van hooge rotsen en eenzame hutten, waar de roode horizon wbrd omsloten door een spookachtige, met sneeuw bedekte bergke ten „Welk gebergte is dat, daar ver weg?" kon ik niet laten te vragen. „De bergen van Albanië," zei de prins. „Maar dat lijkt of wij aan het einde der wqreld zijn!" riep ik ontsteld uit. Lachend, keek hij1 over zijn schouder naar mij om. „En ik ben. er de laatste man in! Wat heb ik u gister gezegd?" Deze herinnering riep al de ergernis wakker, die ik in mijn behoefte aan sym pathie voor ©en oogenbüik vergeten had; ik sprak dan ook geen woord meer doch drukte Airole, verborgen onder de warme reisdeken, vaster tegen mij aan. Aan het einde van een langen, rec-hten weg welke zich voor ons uitstrekte, zag ik plotseling in het schemerduister een enkel geel licht, als een verdwaalde primula, en verder weg flikkerdien in hiefb duister nog eenige lichten. „Daar zullen wij over eenige minuten zijn," zeide ik bij wijze van troost tot mij zelf, toen ik plotseling schrikte door een knal zoo luid al6 een pistoolschot. Tante Kathryn sprong op en gaf een gil, zoo hoesch van klank als ik nog nimmer van haar had gehoord ik echter bleef zwijgend zitten met den blaffenden Airole in mijm arm. De car week vian den weg af en mijn kant van de tonneau helde over. Ik was overtuigd!, dat een onzichtbare persoon op ons geschoten had en wenschte niets vuri ger, dan dat de prins zou doorrijden in plaats van vaart te verminderen. Maar de machine stoppend, riep lüj met woedende stem: „Een band gesprongen! Alle drom mels, waarom kon dat ding nog niet een twintig minuten wachten?" „Is het ernstig?" vroeg ik, want on danks de slechte wegen was die ervaring ons bespaard gebleven. „Neen," klonk het kortaf, „niet ernstig maar vervelend. We kunnen nog een poos je voortkruipen. Dom van mij om den mo tor te stoppen ik deed het gedachteloos. Nu moet ik de moeite doen hem weer aan to zetten." Zoo bromimend, 6tapte hij uit, mlaar de motor verkoos niet te vertrekken. De ma chine was even stil als tante Kathryn. De prins probeerde allerlei dingen, steeds te vergeefs; eindelijk gaf hij liet op, ongetwij feld naar Joseph verlangend. „Alles vruchteloos,," zuchtte hij, „ik maak het mij moeilijk voor niets. Indien u hier eenige minuten wilt blijven zitten, zal ik naar het huis met het licht gaan en zien of het geschikt is, ©r de dames te brengen en of er gelegenheid bestaat die car er te laten heen sleepen om bet mechanisme na te zien." „Welke taal wordt hier gesproken?" vroeg ik met een akelig gevoel van verla tenheid. „Slavisch, maar ik kan liet een beetje spreken. Zoo spoedig 111)0 gel ijk kom ik terug." Al pratend ging hij weg en ik bleef al leen met tante Kathryn, die in een stand beeld veranderd scheen Eerst, dacht ik dat wat er ook gebeurde, ik niet. het eerst bet gesprek wilde begin nen, maar de doodschc stilte en de toene mende duisternis maakten mij zenuwach tig. „Och, tante Kathryn, laten wij niet langer boos op elkaar zij.».," smeekte ik. „ïk kan het niet meer uithouden en u ze ker ook niet? Hè, wat zou ik er voor geven om weer in Raguso terug te zijn. met Ree- chy en d© anderen!" Weer geen woord. Als zij zoo wraak zuchtig bleek, wist ik er geen raad op. En nu mijn smeekbede geen invloed op haar uitoefende, wat zou haar dan wel verteede ren? Ik had in tranen kunnen uitbarsten, omdat ik mij zoo eenzaam voelde en het zoo vreesdijk vond van mlijru ©enig familie lid vervreemd te zijn, maar dat wias toch te kinderachtig en ik zocht troost bij mijn kleinen Airole. Na een kwartier kwam de prins terug, vergezeld door zulk een kolos van een man, dat de lange Oostenrijker er een jongen bij geleek. Zij bekeken den wagen en maak ten door gebaren hun meening kenbaar, waarna de prins zeide dat als wij naar het huis wilden w-a.udelen de bewoonster gene gen was ons te ontvangen, terwijl hij en de mian de auto naar een loods duwden, welke dicht bij hun woning stond). Ik deed geen enkele poging om een woord aan tante Kjathryns lippen te ontlokken toen wij naast elkaar voortstapten. Zoo dra wij het huis, een steenen doos van twee verdiepingen, bereikten,, trad zij aan den ingang achteruit, het aan mij overla tend een vrouw tegemoet te gaan met scherpe, harde trekken, een toegeknoopt wit jakje en liet zwarte haar half verbor gen onder een sierlijk gevouwen doekje. In de eeue hand hield zij een half afge breide kous met de breinaalden er nog in en in de andere een fraaien ijzeren kande laar met een brandende kaars Zij zeide iets tot mij in een vreemde, zachibklinkende taal, waarvan ik geen syllabe verstond, maar zoodra ze mijn verbouwereerd ge zicht zag, knikte ze mij glimlachend toe, ons mot een handbeweging verzoekend den drempel te overschrijden. De kalo kamer met oen vloer van vast gestampte aarde bevatte enkel een tafel en een lange bank, en langs den wand waren hoven elkaar twee planken gespijkerd; iu een neveuvertrek echter scheen het interieur gezelliger, daar brandde althans op een grooten haard een pas aangestoken hout vuur. De vrouw wees er ons heen bij de deur ging ik op zijde om tante Kathryn eerst te laten binnengaan, wat ze deed zonder een woord te spreken. Wij beiden stonden bij het vuur, onze geganteerde handen bij de vlam houdend, terwijl Airole zacht ker mend rondliep, alles met onverholen afkeu ring onderzoekend. Juist had ik opgemerkt welke slordige handschoenen tante Kathryn droeg en mij met eenige verwondering afgevraagd waar om zij haar „paddenstoel" niet afdeed, toen prins Dalmar-Kalni verscheen. Zon der verlof te vragen trad hij binnen en zich tot tante Kathryn wendend, zeide hij in het Franseh„Je kunt gaan, Victorine." Ik keek zoo verdwaasd alsof heel dit on gewoon tooneel een droomfantasie was, maar toen die figuur met den grooten man tel en den paddenstoel do deur naderde, werd de betoovering verbroken. H'aar een paar achterna gaande, riep ik angstig uit: „Tante Kathryn! Kitty... 1" De deur viel toe. Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 1