BINNENLAND. Marokko. De gewezen sultan van Marokko, Abdul Azis, is te Jaffa aangekomen op zijn weg naar Damascus. Hij was zeer minzaam eu sprak met ieder, die Arabisch verstond. Twee zwarte bedienden vergezelden hem en ver der een van zijne vroegere ministers, die nu iegelijk zijn secretarie, dokter en kok moet zijn Als Abdul Axis geen smaak vindt in Europeeache gerechten, moet de kok hem een Marokkaanse he lievelingsspijs bereiden, terwijl de dokter voor zijn heerschcr moet zorgen ale hij zich niet wel voelt. Men ver moedde, dat Abdul Azis, even als in vroe- geren tijd de groote vijand der Franscheu Abdel Kader, in Damascus zich blijvend zou vestigen. Hij zelf vertelt echter, dat hij van daar naar Jaffa zal terugkeeren, Jeruzalem zal bezoeken cn dan via Alexandria, Tunis en Algiers weer naar Taiiger zal reizen. Oost-Azië, Uit Seoel wordt aan de Köln. Ztg. be richt, dat bij de inlijving van Korea, die dicht voor de deur staat, geene onlusten van «enige beteekonis te vree zen zijn. Het kei zerlijke huis, welks macht gedurende het protectoraat toch reeds van slechts uomiua- len uard was, zal alle titels behouden eu zicu kunnen verheugen iu koninklijke eerbewij zen en voldoende inkomsten, en de invloed rijke grooten van het land zullen door adel lijke titels en geld tevreden gesteld worden. l>e groote massa van het volk echter is reeds lang tot het inzicht gekomen, dat de lijden ouder Japansch bestuur beter zijn dan de vroegere. Brazilië. P.iodeJ aneiro, 1 1 J uli. De pre sidentsverkiezing voor den staat Rio de Ja neiro heeft plaats gehad in volmaakte rust. Oliveira Botelho, de candidaat van do op positie, is met oene groote meerderheid ge kozen. Midden-Amerika. N e w-Y o r k 1 0 J u 1 i. De Sun bevat een telegram uit Bluefields, berichtende dat verdekt opgestelde kustkanonnen, door Ëstr&disteu bediend, de regeeringskanon- neerboot San Jacinto, die den 6eu Pearlla- goon beschoot, verrast en buiten gevecht gesteld hebben. Van de bemanning zijn 20 ge dood en 40 a 50 gewond. De San Jacinto ging in zee, maar werd achterhaald eu naar Bluefields gesleept door de Venus. De ver dedigers leden geene verliezen, ofschoon de granaten veel schade deden aan do gebou- weu in do stad. Allerlei. Dezer dagen zal liet nieuwe telefoon kantoor voor het plaatselijk verkeer te Hani- ourg in dienst gesteld worden. Het kantoor is, volgens de allernieuwste vorderingen der teleloontechniek, berekend op 80,000 hoofd- aannluitingeu, reeas bij den tegenwoordigeu siaud van oo.uuu teieioon-abonné s zal het de grootste telefooninrichting der wereld zijn. Gent, 10 J uli. Do loichtsc/hipper Da niel Kindt kwant lieden door oen val in 'hot Faimauveld terecht. Hij werd door zijn toe- Btel verpletterdzij n toestand laat geen hoop over. Bethen y, lOJuli. De Belg Oliesla gers deed een vluoht van 5 uur 3 minuten; hij legde daarin 392^ KM. af. Brusso^, T0 Juli. Om 7 uur heiden avond vloog eon aeroplane boven deze stad. De Patrioto onderstelt, dat men te doen heeft met een vlucht van Hasselt naar Bruteol door den ridder Dolannne. Tweede telegram. De aeroplane bam van Hasselt en werd bestuurd door Lar.ser, een leerling van Delamino. Zij kwam neer op het ep< rtvcld van het tentoonstel lingsterrein to midden van stoelen cn ijze ren draden. Het toeetel is ernstig bescha digd.; de luchtschippor bleef ongedeeld. Het Handelsblad van Antwerpen meldt Er is ernstig sprake dat al de arbeiders organisaties in liet havenbedrijf eene sta king van 48 uren zullen uitroepen, om pres sie uit to oefenen tcu voordeele der regie (de exploitatie van de graanzuigers door de stad). De datum dezer «taking is nog niet be paald De Amerikaanse he re gearing heeft het aangekondigde optreden van don boke-kam- pioon Johnson in schouwburgen verboden, daardoor gevoelens van rassenhaat ge wekt konden worden. Johnson kan niet an dere vertoonen dan zijn vaardigheid, in het boksen, en daarom heeft hij zijn, plan <>m op het tooneel op te treden laten varen. Hij zou anders Maandag te New-York begonnen zijn en daarna oen rei» door het goheelo land hebben gedaan. Thane is hij voorne mens, in September een toonee'rëis naar Eu ropa to ondernemen. Uit verschillende plaatsen des lands heeft Johnson waarschuwingen van de politic ont vangen, dat hij wijs zal doen zioh er met te vertoonen. Johnson is Donderdag, bij zijn terug komst to Chicago, feestelijk ingehaald. Een groote menigte negers wachtte hem op aan het station eu oen stoet van bewonderaars, in dertig automobie]€u, begeleidde hem naar zijn woning, terwijl een muziekkorps het liód ,,Seo the conquering Hero ComeB" epOeïde. Volgens berichten uit Parijs is ten gevolge van de aanhoudendo stortregens de Seine laatstelijk opnieuw belangrijk geste gen. In enkele districten is het grondwater in de kelders binnengedrongen en in de voorsteden Asnièrcs en Joinville-Pont zijn de oevers op verscheiden plaatsen over stroomd. Ook de Marne, de Yonne en de Aisne zijn op vele punten buiten haar oevers getreden cn hebben echade veroorzaakt. Cherson, 9 Juli. Een van Odessa komende stoomschip kwam in aanvaring met de passagiersboot Lowky, welker stoom ketel daardoor sprong. l>e Lowky is vergaan. Vele personen zijn verdronken. Tweede telegram. Volgens een later bericht zijn bij de ketelontploffing op het stoomschip Lowky 50 personen zwaar gewond en werd één m&n gedood. Twee uren na do ontploffing zonk het schip in een diepte van 22 voet. Napels, 9 Juli Sedert hedenoch tend valt er een nschregen, komende uit den Vesuvius, te San Giuseppe en Or- ranjano. De verschrikte boeren zoeken een toe vlucht in de kerken. B e 1 1 u ii a 9 J u 1 i Hedenvoormiddag om 10 uur 20 minuten werd hier een aard schok gevoeld. Er werd geen schade aangericht. Petersburg, 9 Juli. De gouver nementen Jekaterinoslaw, Cherson, Polta- wa, het Jsjumdistrict en Oetrogosjskgebied zijn besmet verklaard met cholera, terwijl de gouvernementen Bessarabie, Astrakan, Simbirsk, Rjasau en de stad Tiflis zijn ver klaard door cholera bedreigd. De Staatscourant 'van Zondag 10 en Maandag 11 Juli bevat o. m. de volgende kon. besluiten: benoemd tot reserve-officier van gezond heid 2de klasse S. Tatonis «ot directeur van het post- eu telegraaf kantoor te Voorschoten G. Baert, thans te Tholen. op zijn verzoek, met ingang van 1 Septomilier a. x. eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van rechter-pilaaWvervenger in de arrondisse mentsrechtbank te Groningen, aan jhr. mr. E. Tjarda van Starkenborgh Sta (houweronder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezeo diensten pensioen verleend aan 1\ N. van der Brugge, leer aar aan de Rijks- hoogere burgerschool t,< Meppeü, f 1<>34 dr. H. Brongersma, directeur der lioogere bur. geiuchool met ójarigen cursus te Haarlem, f 3000 H. L. Dorn.uar hoofdcommies tor provinciale griffie in Zeeland, f 2047 R. F. Modderman, directeur van en leeraar aan de lt uks-ilioogere burgerschool te Meppél, f 2000; dr. D. M. Ringeling, leeraar aan het gymna sium te Assenf 1043; benoemd tot vertegenwoordiger van de Regee ring op het van 13 September e.k. te Brussel te houden internationaal congres voor pharinaeie, M. L. Q. van Ledden Huüsoboseh, inspecteur van de volksgezondlheid voor Zuidholland en Zeeland to 's-Gravenhage; benoemd tot vertegenwoordigers van de Neder- landsche Regeeiing op het van 2 tot en met 7 Augustus 1010 te Parijs te honden derde inter nationale congres voor schoolhygieoe, dr. W. F. lina Steyn Parvé, schoolarts te Deventer, en A. J. Sdhreuder, directeur van het Medisch-Paeda. gogisch Instituut te Arnhem; benoemd bij liet reserve-personeel dei land macht, bij het personeel van den geneeskundi gen dienst, tot reserve-officier van gezondheid der 2de klasse, de lieer S. Taconis, arte benoemd, met ingang van 1 Aug. a.s.tot di recteur van bet post- en telegraafkantoor to Voor schoten, G. Baert, thans in gelijke betrekking te Tholen. De Minister van hinnenl. zaken, m* Heemskerk, was heden naar het Loo tor conferentie met H. M. de Koningin. Het heeft H. M. de Koningin be haagt het beschermvrouwschap der kunst- vereeniging „Sint Lucas" te Ampitoordfaimi te aanvaarden De Koningin heeft aan het uitvoe rend comité van de in September a.s. in Den Haag te houden tentoonstelling van den Boud van Nederlandsen© schilderspa- troong een groote n'1 veren medaille ge schonken voor de uitgeschreven wedstrij den. Z. K. H. de Prins is voornemens 27 dezer het zendingsfeest op Raap! orsfc te bezoeken. Portret van H. M. de Ko ningin. De heer Victor van Erp, ver tegenwoordiger van de Klooster-afd. ter Nat. Hu'svlijUentoonstelling, heeft aan H. M. de Koningin aangeboden het portret van H. M. met de Prinses, uitgevoerd in kunstnaald work door de zusters van .,het Arme kind Jezus" te Simpel veld, en vojr H. K. H. Prinses Juliana een kribbe (stal to Bethlehem), welke geschenken door II M. zijn aanvaard. In een aan den heer van Erp namens de Koningin gezonden di gram wordt medegedeeld, dat II. M. het fraaie en kunstvolle naaldwerk der geeste lijke zusters ten zeerste heeft bewonderd en met groote belangstelling bezichtigd. De encycliek. De zaakgelastigde van den Heiligen Sfoel te 'e Gravenhage heeft den 6den Juli jl in opdracht van den kardinaal-staatsse cretaris, uit naam van Zijne Heiligheid den Paus, aan den minister van Buiten 1 andeche Zaken medegedeeld, met verzoek zulks ter hooge kennis van Hare Majesteit te bren gen, dat Zijne Heiligheid inert leedwezen vernomen heeft de onjuiste uitleg ging in Nederland van de encycliek ,,Ed.i- tae Saepe" betreffende St. Carolus Baro- meus gegeven, en dat Zij smartelijk aange daan is door do gedachte, dat door deze uitlegging eenige woorden der encycliek Hare Majesteit pijnlijk zouden hebben kun nen treffen, er prijs op stelt, Hare Ma- j(steil te verzekeren, dat Zijne Heiligheid met de bovenbedoelde woorden geenszins ge doeld heeft op de Vorsten uit het Huis van Oranje-Nassau, noch op de voorouders der niet-katholieke onderdanen van Hare Ma jesteit. Wisselrecht conferentie. Sedert Woensdag j.l. is het Centrale Comi té der conferentie dagelijks, onder voorzit terschap van mr. T. M. C. Asser, vergaderd geweest. Dit comité is samengesteld uit do voorzitters der vijf afdeelingen, de heeren Lyon-Caen, Vivante, Sir Mackenzie Chal mers, Beernaert en dr. Felix Mayer, en hare rapporteurs, de heeren Carlin, Simons, Joseph us Jitta, Osman Bey en Wierth Wei- ler. Voorts hebben daarin zitting vijf direc teuren van banken en bankiers, n.l. de hee ren Picard, van de Banque de France, Fred. Huth Jackson, van de Bank of England, Hammerschlag, van de Oosten- rijksche Credit-Anstalt, Fischel, lid der firma Mendel«so3in Cie te Berlijn en Cloos (Kopenhagen). In dit comité zijti nog op genomen de heeren Schneider (St. Peters burg), Nagy (Hongarije), graaf Ehreiisvard (gezant van Zweden), Menezes (Brazilië) en Van Gelderen (Argentinië). Het comité neemt achtereenvolgens do verschillende onderdeden van het wissel recht in behandeling op den grondslag van de rapporten der vijf afdeelingen en stelt de regelen vast, die in de algemeene wissel wet zullen worden opgenomen. De vergaderingen van het comité zullen deze week worden voortgezet. Na afloop daarvan zal door eene commissie van een klein getal leden de redactie worden vast gesteld van de aan de algemeene vergadering der conferentie te onderwerpen besluiten van het comité. De tot dusver verkregen resultaten mogen doen verwachten, dat men tot de gewensch- te overeenstemming zal geraken. Het K r u p p-r a p p o r t. Bekend is dat do Krupp-conimissie uit de Tweede Kamer eenstemmig tot het voorstel had be sloten, het rapport te publicooren. De Tel. verneemt, dat mr. Drucker nadat de Kamer van den inhoud van het rapport had kennis genomen in het comi té-generaal het voorstel deed, liet geheim van het rapport te bewaren. Na uitvoerige discussie werd daartoe met vrij groote meer derheid besloten. Het blad geeft echter toch eenige bijzon derheden uit het rapport, wat mogelijk is, doordat verscheidene personen door de com missie gehoord, zijn, de departementen in liet bezit waren van het verslag der commis sie. nog vóór het in comité-generaal werd behandeld, en eindelijk doordat het rap port besproken is in een geheime vergade ring van meer dan vijftig personen, die voor een groot deel levendig belang stelden in het onderwerp De overtuiging voor de commissie is, dat de firma Krupp op het gebied van kanon- constructie achterlijk is. Bij het onderzoek is gebleken, hoe alleen door de critiek in de Tweede Kamer en het openbaar maken van aanbiedingen van an dere leveranciers Krupp zijn prijzen bedui dend heeft laten dalen. Men herinnert zich de debatten in de Tweede Kamer bij de behandeling der .In dische begrooting voor 1909, toen gelden werden aangevraagd voor de verwapeaiing der veldartillerie. Op de felle critiek van den heer Thomson werd toen o.m. door don Minister geantwoord: „Men moet mij in zake den prijs geen geheimzinnigheid ver wijten, ik heb de opgave bij me en wil die desverlangd in comité-generaal mededeel en ik wil do Kamer niet het licht onthouden, waarop ze recht heeft..." En wat is nu gebleken vervolgt Do Tel. Niet minder dan dit, dat, die schoono woorden ten spijt, de Minister van Koloniën bij die gelegenheid niet alleen de Kamer het licht onthouden heeft, waarop zij ook naar zijn zeggen recht had, maar veel ster ker dat hij de Kamer willens en wetens op een dwaalspoor heeft gebracht 1 Denzelfdcn dag (13 November), waarop de afgevaardigde van Leeuwarden zijn scherpe critiek naar aanleiding van de enor me prijsverschillen tusschen het geschut van Ehrhardt en Krupp deed hooren, hield na afloop van de Kamerzitting de heer Iden- burg een samenspreking met personen van zijn departement. Het gevolg daarvan was, dat met spoed een officier naar Essen werd gezonden met de opdracht, om nieuwe prijs opgaven van Krupp te erlangen, die con- curreerend zouden zijn tegenover die van Ehrhardt, in de vergadering van 13 No vember geproduceerd. De zending gelukte en werd daags daarop gevolgd door het bezoek van een der ver tegenwoordigers van Krupp aan 't ministe rie van koloniën. Toen do minister dan ook den 16en in de Tweede Kamer verscheen, was hij in het bezit van de verlaagde prijzen, aan de hand waarvan hij zonder met een woord te ge wagen van hetgeen voorgevallen was "do mededeelingen van don heer Thomson aan gaande het aanzienlijk mindere bedrag der firma Ehrhardt brandmerkte als te zijn „on juist". Van een verlaging der begrooting, die nu had moeten plaats hebben, wilde men eerlijk spel spelen, of wel van een mede- doeling, dat nu méér materieel voor dezelf de begroot ings som kon worden aangeschaft noch van het één, noch van het ander was sprake Van andere zijde verneemt de Nieu we Courant, dat de reden, waarom de Tweede Kamer niet tot openbaarmaking van het rapport der Krupp-commissie besloot, gelegen is in de omstandigheid, dat in deze commissie geen enkel vakman (d. w. z. geen enkel artillerist) zitting had en het rapport daarvan duidelijker de kenmerken draagt dan gewenscht was, naar 'buiten te doen blij ken. De Eerste Kamer is voornemens Dinsdag 12 J uli a.s. in openbare vergade ring de wetsontwerpen af te doen die 'u staat van wijzen zijn. Aangezien de lijs-, dezer wetsontwerpen zeer groot is, zal waar schijnlijk ook Woensdag daarmede gemoeid Kamerverkiezing Helmond. Het Hsgez. is gemachtigd mee te deelen, dat mr. 1. A. Swane, voor wien zonder zijn toestemming lijsten waren ingediend tot. candidaatstelling voor de Tweede Kamer, nader verklaard heeft tegenover de R.-K. kiesvereeniging geen verkiezing te wenschen en deze eventueel niet te zullen aanvaarden. Wet op de paarde nfokke r ij. Hot hoofdbestuur der Holl. Mij. van Landbouw heeft bij de Regeering aange drongen op krachtige handhaving der wet op de paardenfokkerij, wijl deze wet tot nadeel der paardenfokkerij volgens inge komen klachten wordt ontdoken. Onderstaand adres iis Vrijdag verzon den: Aan Hare Majesteit do Koningin Geeft met vciteclmldig'den eerbied te ken nen, C. Sijthoff, directeur van het Rotter- damoaoh Nieuws/blad, Idat hij zk-h met vertrouwen wendt- tot Uwe Majesteit, de Hooge Vrouwe, Wier edele rechtvaardigheidszin in zoo anenig ge- viafl zoo overtuigend bleek, bewust als hij zich i» dat het Uwe Koninklijke Wil is dat onrecht, 'maar vóór al onzekerheid van recht, géén Uwer onderdanen treft; dat 's -volks liefde voor Uwe Majesteit ©n het Stamhuis van Oranje, de bevordering waarvan adressant met zij(n te Rotterdam gezaghebbend blad feteeds krachtig voor stond, zoowel door opwekking tot 'hartelijk feestvieren in voor Uw Stamhuib cn voor 't Nederlandsdhe volk gelukkige dagen, aio dofcxr 't getrouwelijk mededeel-en- vani al het vele, dat 's 'lamldls Hooge Dynastie voor het welzijn en het geluk der natie doet), dat 's volks liefde dieper grond zal vinden, in elke daad van Uwe Majesteit tot bevorde ring van de rechtszekerheid dat zeer zéker de wijze waarop door jus- titieele ambtenaren in Uwen naam recht gesproken wordt, de-zekerheid van emfctliige, getrouwe en op do feiten gegronde Overwe ging waarborgt, maai- dat- deze nog ver hoogd kan woiden, al zullen afwijkingen, tengevolge van altoos bedenkelijke am'bte- nareneleur en niet met 'het leven rekenend formalisme, niet geheel kunnen venmeden worden dat naar 's adressants eigen droevige erva ring althans een niet juiste -bezwarende ge tuigenis, waarop een veroordeeQinlg volgde, nadien niet tmeor te achterhalen was dat dus bij de instructie en de openbare behandeling'van een rechtszaak noodzakelijk behoort een stenografisch verslag van <de ondervragingen, opdat woordelijk -worde vastgesteld hetgeen inderdaad is gezegd en ook later de verdediging kan worden herle zen, o-pdat niet het vonndfe geveld worde op een -geenszins getrouw, iimimers- vluchtig en op nieer of minder begrijpen- van heb ge sprokene berustend relaas van een- feulbst.- (gniffier; dat -ten tweede 'e adressants eigen erva ring hem de dwingende (noodzakelijkheid van oen herziening wan het strafeyfcteem bij de Ndderlandsclie rechtspleging heeft doen inzien. Kan het overeenkomstig een logi sche (levende rcchtbid-ee zijn, dat een man, wiens overtreding toch eigenlijk slechts naar een strakke woordelijke o-pv.a'tting van dé- letter der wet, zoioale -die- 'bovcmldien- slechte begrepen wordt ldlo-or starre juristerij, kan worden beschouwd als strafbaar, behan deld wordt als ware hij oen boosdoe ner van de ergste soort. In adrcfesants zaak toch, waarin vast stond, dat 'hij, be klaagde, niet de feitelijke overtreders had -aan te wijzen, 't geen aan de justitie stond en haar zeer gemakkelijk zou zijn gevallen, eisclvte de heer Cohen, am'btonaar bij hertl Openbaar Mmteterlie, gev-aiilgen i-ss Ir afGe vangenisstraf, omdat, hij, beklaagde, 31 a een werkzaam leven in een financieeüe positie verkeert, die hém liet betalen een-er geld boete minder -bezwaarlijk maakt 1 Waarbij !dan geheel werd voorbijgezien, hoe grievend het roods voor een (man van eer fe, behan deld te worden als een .minderwaardige be klaagde. Hoog werd in d.e rechtszaal opge geven van ern der -advocaten, anaar den -verdediger van de eer der journialis'ten 'trof van diezelfde zijde slechts blaam. Niets an ders ikon adressant worden ten laste gelegd dan dat hij toeliét, d-at journalisten zich durfden verweren tegen een poging om -dloor het aanbieden van geld plichtsverzaking te verkrijgen. In afwijking van Verscheidene budtenlandfcche strafwetten, kent -die van Nederland, alleen omkoopen van beëedigdé ambtenareneen poging tot omkooping van een niet-aimbten-aar mag men zélfs niet als zoodanig openlijk aanwijzen. Waar nlu inltus- stheai, naar de niet afgewezen opvatting van den heer Cohen, de rechterlijke macht- héb betalen van boete voor de bezittende klasse als -straf meent te .moeten, uitschakelen, rijst de vraag of dan de getroffene uit die klasse niet een -andere vrijheidsberooving dan do opsluiting in een- -gemetlseld boil, op water en 'brood, kon. worden opgelegd. Bij de aan merkelijke verscherping 'van de politieke partijschap in ons goede land, is een veroor- deeling wegens „politiék misdrijf wéldra niet meer buitengesloten. Moeten, vraagt adressant befccheidenlijk, ook die als de ergste boosdoeneils worden ingesloten en be handeld? Reeds 'bestaat hei niet te misken nen euvel, dat de vrijheidsberooving voor den hooger intellectueel ontwikkelde, dloor het leven niet gehard, eind-éLo-os veel 'zwaar der en grievender is, dan voor den veroor deelde, die door hot ruwe leven gehard, -zijn straf zonder hinlder kan doorstaan. Doch moét dirt- euvel thans nog word-car ver- eoberpfti? Zulks kan niet "de wensch, zijn van onze Koningin 11e, Die de rechtvaardig heid liefheeft en- beschouwt ale hoogste vorstendeugd. In andere landen werkt zegenrijk het- stel sel der voorwaardelijke veroorde-eildng, het is liét herstel' van -levensgeluk, levenskracht en levensmoed van zoo menig ai*me verdool de in het leven, het zou bovendien iyoor de hier aangewezen veroordeelden de grieven de hardheid van het vorm ie in zijn uitvoe ring var.achten, zonder, nochtans, de pijn van het besef der veroordeeling weg te ne men Met vertrouwen vraagt adressant in dezen Uwe Majesteit Haar Koninklijk veel vermogend. woord tot de dienaren- -cler Kroon. Ten derde waagt adrebsant, steed's nog als uitvloeisel van overwegingen, gedurende en na de door hem ondergane vrijheidsberoo ving ontstaan. Uwe Majesteit inodedoogeii te vragen voknr ide achtergebleven gezinnen der veroordeeldenEen liefhebbende Echt genoot©, een gelukkige Moeder, zal zich kun nen indenken in het zware leed van de on- 6c-hulicligen, die steunloos worden geplaatst in» hét harde leven. De meerbedeeldo, die ingesloten wordt, omdat boete voor hem als geene étraf meer wordt beschouwd, treft bij terugkomst zijn gezin aan, gelijk hij het verliet, en zoo vindt do ongehuwde na het verstrijken van zijn straftijd de genade der mensehlievend- heiddie hem aan ar'beid helpt, de gehuwde minderbedeelde ondergaat een tweede, veel folierender straf in de verwaarloozing en de verarming van zijn gezin. Zoo moeilijk valt de gang naar diaconie of -armbestuur voor de lijdende vrouw, wie li-aar verzorger ont nomen is, vooral dan als zij vioor haar kin dereu wil verzwijgen wat de reden is dat vader niet meer voor 'haar en he-11 zorgen kan. Zoo onmogelijk is 't haar openlijk hulp te vragen en veelal lijdt -zij liever, 31a al wat eenige waarde had -te hébben verkocht, honger. Dat -het Recht >zijn. loop hebbe, zal geen welden-kende laken, maar de juist it ie, na hord te hebben getroffen den schuldige, schenk® den onschuldige deernis en ver schaf fe hem steun. Ook in -dezen geve Uwe Majesteit- Haren Koninklijken wil te ken nen en veel grievend leedi zal worden ver zacht, veel pijn verminderd door den bal sem van Uwe Koninklijke barmhartigheid Moge in de historiebladen later ver meld kunnen worden Hare Majesteit Wilhelmina schonk in Hare zegenrijke regeering aan Haar volk giooter rechtszekerheid, doordien zij ge lastte het invoeren van de -stenografie bij de instructie en- de 'béhandelinlg in de rechts zaal van strafzaken. Zij gelastte, dat de voorwaardelijke ver oordeeling in Haar landen zou worden in gevoerd; Zij nam onder Haar bescherming de vrouwen en -kinderen der veroordeelden opdat dezen door algemeene verarming niet nog zwaarder getroffen zouden- worden- dan dn Nederlandsoh© wet -ddt oisebt; Het (Koninklijk recht van gratie werdl inl vollen omvang we-der hersteld. 't Welk doende enz. Van Uwe Majesteit de trou we ondeddaan, (w.g.) SIJTHOFF. Rotterdam, 8 Juli 1910. Gedeputeerde Staten van Noor cl-H o 1 I a n d. Dinsdag jl. hébben de liberale en vrijzinnig-democratische leden vau de Provinciale Staten van Noord-Hol land een conferentie gehouden, ter betepre- kmg van de verkiezing van leden der Gede puteerde Staten. Daarbij hebben de leden van de vrijzinnig- democratische fractie, daar twee zetels va cant waren gekomen door niet-herkiezing der houders daarvan, getracht mét de liberale factie tot overeenstemming te komen be treffende de verkiezing van 0011 lid hunner fractie. De liberale fractie bleek echter niet be reid van een der zetels, sedert onheuglijke tijden door haar leden ingenomen, afstand te doen. De Amsterdam sche Dam plannen. Naar wij vernomen,, zijn ten stadhui ze voorstellen in overweging van ge lijke. strekking als hst advies door d-e Dam- stadhuis-commissie betreffende de Dam-be- bouwing gegeven. (Tel.) D heer C. Flodder us Boelken, burge meester van Vlagtwedde, die in 1913 aan de beurt van aftreding is, zal na de zomerzitting wegens vele bezigheden aftreden als lid der Provinciale Staten voor het kiesdistrict Oudepekela. Mengelberg. Willem Mengel berg heeft zich verbonden op 17 December te St. Peters-burg en te Moskou op 24 en 31 December concerten te dirigeeren. Wegens zijne verbintenissen in ons land en te Frankfort heeft hij de uitnoodigingen om in begin December bij Lamoureux te Parijs, 111 November als plaatsvervanger van Arthur Nikisch in het Gewautshaus te Leip zig, in Januari te Londen met het Philhar monic Orchestra en in Februari te Liver pool, Manchester, Glasgow en Edinb-ourgh te komen dirigeeren, niet kunnen aannemen. Ook voor de maanden April, Mei, Juni en Juli zijn hem groote engagementen in Italië aangeboden, waarover hij echter nog in onderhandeling is. Maatschappij van Nijverheid. J aarvergadering te N ij megen. De vergadering werd heden ten half tien ure hervat. Aangaande de Hinderwet-be sprekingen werd besloten het voorstel com missoriaal te maken. Aan de beurt waren nu „mededeelingen dei departementen". Den Haag bespreekt de oprichting eener Zw eedsche weefschool in de residentie, met bedoeling de huisnijverheid te bevorderen. De Zaanstreek doet mededeeling over han- dëlscursuasen in haar gebied. Amsterdam vraagt in eene volgende alge meene vergadering behandeling der vraag „Welke houding van werkgevers bij een ar beidsconflict en voor de industrie de meest aanbevelingswaardige is". De heeren Smis- saert en Henri Polak brachten hieromtrent reeds adviezen uit. Verder vertelt Spr. van een gecombineerd uitstapje naar Edinburg en Gla-sgow. Hengelo bespreekt deu strijd tusschen het Duitsche kolen-syndicaat en de Ned. kolen- industrie. Het beveelt den proef aan met de Hollaudsche steenkool-directie, als Limburg- sclie mijnen willen medewerken. Over tentoonstellingen sprekende, wenscht Nijmegen maatregelen, dat, zooals nu b.v. met Dordrecht en Nijmegen, geen twee ten tonstellingen elkaar kunnen benadeeleu. De Voorzitter zegt, dat Nijmegen zich vergist in de bedoeling van artikel 25. Het hoofdbestuur geeft geen permissie voor een tentoonstelling aan de departementen, doch geeft een tijdstip aan. Iutusschen wordt nadere overweging toegezegd. De minister T a 1 m a komt nu ter ver gadering, en wordt door den voorzitter ver welkomd. De Minister antwoordt, steeds groot be lang in de maatschappij te hebben gesteld, doch nu is hij in liet bijzonder dankbaar door de houding van vele leden ten opzich te der BrusselscJie teatoonstelling, waar Holland volkomen 6ucces heeft, en verder ook bij de voorbereiding en behandeling der Octrooi-wet heeft hij de hulp der Maatschap pij zeer gewaardeerd, en haar belangrijk heid meer ingezien dan voorheen. Spreker's tegenwoordigheid hier is dan ook een be wijs, hoezeer de Regeering het werk der Maatschappij waardeert. Verkiezing van leden van hét hoofdbe stuur. Ter vervanging van de heeren J. Harte- velt Azn., H. J. H. Gelderman en U. G. Schil thuis.

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 2