aiNNENLANDT morgen weder begonnen met het bombarde ment van Colo wanDo kruiser Amelia zette matrozen aan wal. Een flottillo van veer tien echepen van hot provinciale bestuur werkt met de Portugeezen samen om het cordon van 6chepen in effectieven staat te houden. De kruiser Vasco da Gama is uit Japan teruggeroepen en zal zich met den kruiser Sao Gabriel, die verwacht wordt, terstond naar Maoao begeven. AiUttok Blijkens een aanvulUngebegrodtang heeft de begrafenis van koning Eduard den Engelse beu Staat uagenoeg een half mil- lioen gulden gekost. Voor verhuiskosten van koning George cn koningin Alexandra wordt, f 660.000 aangevraagd; de paleizen moeten n.l. voor de nieuwe bewoners anders worden inge richt Een zonnetempel. Diep in Soedan werden indertijd belangrijke ont dekkingen gedaan, welker resultaten thans te Londen tot 25 dezer in de zalen der So ciety of Antiquaries in Burlington House te zien zijn. Verleden jaar werd een begin gemaakt uiet de opgravingen van Mérowé, de oude hoofdstad van Ethiopië. Belangrijke inscrip ties m de tot dusver voor ons onbekende ^doode) taal, het Ethiopisch, in hierogly ph isch en cursiefschrift, zijn gevondenhet feit dat het schrift op eeu alfabetisch stelsel berust, zal do ontcijfering er van veel ver gemakkelijken. De in den Zonnetempel en in den, een mijl daarvandaan gelegen, Tempel van Ammon gevonden "voorwerpen wijzen alle op een zeer hooge beschaving. Zij zijn ook buiten gewoon goed bewaard gebleven, evenals de gebouwen zelf, die in hun atijl zoowel Kgyp- tischen als Griekschen invloed verraden. Be kend was dan ook dat de heerschers van Egyptische afkomst waren en de Egyptische beschaving medebrachten in Soedan. Vooral de Zonnetempel moet zeer schoon en bizonder goed behouden gebleven zijn. Achter het Hoogaltaar vond men men schenbeenderen waarschijnlijk van een offer overgebleven. Andere voorwerpen wezen er op dat de bewoners, misschien door een vijan- digen volkstam overvallen, de stad in allerijl hadden moeten ontruimen, waarna de wild© horden uit het binnenland alles hadden ge plunderd. Onder de voorwerpen, die niettemin ge spaard bleven, zijn o m. een zonnewijzer uit hout gesneden, snijwerk voorstellende den leeuw, het totem der Ethiopiérs, een kikvorsch uit een of andere vulcanische steeu en verschillende bij den tempeldienst benoo- digde voorwerpen, voorzien van een hemels blauw émail, dat nog volkomen goed be waard is gebleven. Do vroegste tijd, waaruit dit alles stamt, is 600 v. C latere* opgravingen zullen eoihter de geleerden in staat stellen den tijd met meer juistheid te bepalen. Kiew, 16J uli. De senator Dodjulin heeft zijn onderzoek van de administratie der militaire inrichtingen ten einde ge bracht. Hïj zal 46 personen, waaronder twee luitenanit-generaals en 18 hoofdofficieren, ter verantwoording roepen. Er is eeu nieuwe verzekeringsbran che geopend, voorloopag echter nog op klei ne schaal. Men kan zich op de Zuid- en Oostkust van Engeland tuaschen do bad plaatsen Bournemouth en Scarborough ver zekeren tegen regenweer. De bekende maat schappij Lloyd heeft doze nieuwigheid in gevoerd, aangespoord door liet regenachtige weer, dat dit jaar al zoovel en de zo mei"- vacantie bedierf. Tegen een premie van f 4.50 wordt dagelijks f 6 vergoed, wan neer binnen één week op meer dan twee dagen een tiende duim regen por dag valt, terwijl men zich voor een premie van f 6 tegen meer dan 4 verregende dagen in twee weken verzekeren kan. Bovendien bestaat de bepaling dat het grootste doel van den. 1/10 duim regen over dag uit de lucht moet komen. Een Amerikaaneah dokter, Lepinaese, docent aan het North-Wcotern-University- col logo to New-York, zegt, dat 'hij een afgezet lichaamsdeel weer met het licbaam verbin den kan, zoodat liet weer geheel gezond wordt. Hij heeft den poot van ecu hond, die een half uur geheel gescheiden was geweest van den romp, weer aangezet. Hij naait niet onmiddellijk do beide deolen aan elkaar, maar verbindt die eerst met een zeer dlunnen ring van magnesium. Die magnesium loet zich dan later iu het lichaam op. Ook wil hij er too overgaan, dieren-lichaamsdeelen van andere dieren op die wijze „aan te zet ten" „The Brit Med. .Journal" heeft zijn nummer van 18 Juni bijna geheel gewijd aan oudere en nieuwere pogingen om ziekten te genezen door inwerking van den geest op het lichaam. Door zeven schrijvers van niers in Engeland of Schotland zijn en 's winters ga i'k samen wonen met ÉVUcité en de eend. Wat zal ik gelukkig wezen en Ralph ook, zoo ik hoop. Maar nooit had ik kunnen denken, dat een goede demo - crate als papa's dochter een man met een titel zou trouwen." Enkel dien. van baronet Het behoeft je niet toe zeer tegen de borst te stuiten," merkte Ralph op. „Denk eens hoeveel er ger het voor je arm nichtje is." „Waarom!" ,,En zij gaat trouwen met een „eohten lord", die den «en of anderen dag mar kies zal worden." ,,0!" riep Beechy lachend. „En dat zij die anderen Amerika&nschen meisjes een lesjo wou geven I" „Lk wist het niet," prevelde Maid a „Wat!" vroeg Ralph. „Heb je het haar niet verteld!" „Lk dacht er niet aan," zei ik. „Maar Maida, liefste, hoi is van geen belang. Ik „Niet» is van belang dan jij," verklaar do mijn engel. ,,En jij," voegde ik or bij. EINDE. groote bevoegdheid en ook door de redactie worden op boeiende wijze de geloofsgene zing, de suggestie, het occultisme, de bede- vaarts-oordeu, de „Christian Science", de Emanuelbeweging en de verschillende vor men van genezing door middel der verbeel dingskracht in de oudheid behandeld. Een aantal afbeeldingen op psychiseh-geneeskun- dig gebied versieren het belangwekkende nummer. l)e redactie wijdt nog eenige alge- meene beschouwingeu aan deze reeks arti kelen, en wijst er vooral op, dat meu aan de goede trouw der mededeelingen omtrent voor on6 onbegrijpelijke genezingen niet a priori moet twijfelen, tenzij, gelijk bij de „Christian Science" bedrog eu winstbejag „bovenop" liggen. In het bijzonder wordt door Butlin, als kenner van kanker, er op gewezen, dat dezo ziekte, zelfs als naar ons inzicht diagnose eu proguose vast staan, onverwachts kan genezen. Is dan een mid del of behandelingswijze toegepast, dan zal men de genezing licht daaraan toeschrij ven, maar ondenkbaar is het niet, dat daar door die verandering in het lichaam wordt teweeg gebracht, die de carcinoom-onder zoekers trachten te ontdekken, en waardoor het organisme in staat wordt gesteld, zijn carcinoom op te slorpen en immuum te wor den tegen aanvallen van dezelfde soort van kanker. De redactie besluit met een aan sporing tot een ernstig en voorzichtig on derzoek naar de waarde der op dit gebied medegedeelde feiten en tot waardeeriug van hooge vrees als machtige invloeden op het zieke en gezonde lichaam. T. v. G. Kopenhagen, 12 J uli. De lucht schipper Söhdseu is heden morgen 'om vier uur hier opgestegen. Hij vloog over de Sond en landde na 31 minuten te Malmö. In de laatste aflevering van h«t Ame- rikaansche tijdschrift de „Outlook" spreekt oud-president Roosevelt over bokswedstrij den om geld1, waar hij zich een beslist tegen stander vau verklaart, ook om het wedden, dat er een der eerste gevolgen van is. Hij hoopt, dat de openbare meening zich zoo krachtig zal uiten, dat er eens en voor goed een einde aan dde wedstrijden komt. De Zwarte Hand-organisatie heeft' weer van zich doen spreken. Te New-Orleans is Woensdag een Italiaanse he kruidenier in zijn winkel vermoord, door een handlanger van „De Zwarte Hand", die hem geld kwam afpersen. De kruidenier verzette zich en schoot op den afdreiger, maar deze laatste doodde den kruidenier. Op het geknal der schoten kwam do dochter van den vermoor de toesnellen het zeventienjarig meisje ach tervolgde den vluchtenden moordenaar en schoot hem voor de deur dood. De dader is herkend als zekere Giuseppo Spenuazzio, die kort tevoren uit Sicilië was gekomen. Een vreeselijke daad bedreef dezer dagen om vier uur des morgens in het dorpje Helms tedt nabij Br u new ijk, de groenteuhandelaar Herman Seelenberg. Hij schoot zijn vrouw, twee zijner kinderen en daarna zich zeiven dood, nadat hij nog drie kinderen zóó zwaar gewond had, dat zij naar het lio6pitaal Mar ion berg moesten worden gebracht, waar aan hun behoud wordt ge twijfeld De oorzaak van dezen vierdubbe le u moord moet worden gezocht in brood gebrek. Seelenberg had vroeger een weibe klanten winkel, die echter verliep en toen had de wanhopige man al verscheidene kee- ren het plan geopperd, dat het maar het best was als hij zijn heele familie en daarna zich zeiven van kant maakte. Later wordt uit Helmstedt gemeld, dat van de drie zwaar gewonde kinderen, die in het ziekenhuis werden opgenomen, reeds twee zijn gestorven. Het vierde kind is ho peloos. Men is te Londen een afschuwelijke misdaad op het spoor gekomen. In den kel der van een huis in de Hilldrop Crescent werden dezer dagen de overblijfselen gevon den van het lijk van inra. Cora Crippen, een vrouw, die sinds midden April verdwenen was Mrs. Crippen, een Amer i kaan se he too- neelsj eelster, meer bekend onder den naam van de „Schoon* Elmore", was, naar het zeggen van haar man, dr. Crippen, eenigen tijd geleden naar New-York gegaan, om. haar verwanten te bezoeken. Blijkbaar trok dr. Crippen zich het vertrek van ziju vrouw niet al te erg aan Na eenigen tijd plaatste hij oen advertentie, dat zijn vrouw in Ame rika overleden was. Daar de heer Crippen spoedig oen dame van zijn kantoor iu huis haalde, vatten zijn vrienden verdenking op Ze lieten nasporingen in Amerika doeti en toen bleek, dat mevr. Crippen niet bij baar familie geweest was. De vondst van het lijk maakte aan allen twijfel een einde. Het on derzoek van het lijk bewees, dat Elmore door vergif om liet leven werd gebracht. Dr. Crippen heeft zijn arrestatie niet af gewacht, inoar is te zamen met zijn vriendin gevlucht. Men vermoedt naar Amerika. Naar de voornaamste oentra van de nieuwe en oude wereld is het signalement van den misdadiger rond geseind. Havre, 17 Juli. De trein van Beu- zevmille naar Lillebonneis heden namiddag ontspoord. Tien personen zijn gewond. Petersburg, 16 Juli. De steden Petersburg, Samara, Simferopol, Noworos- sisk zijn met cholera besmet verklaard, ter wijl het gouvernement Orel door cholera be dreigd is verklaard. Sedert gisteren zijn hier dertien personen door cholera aangetast en vijf aan die ziekte overleden. Bakoe, 17 Juli. De napfotawerken van Schibajeu met 300,000 pied olie en petroleum zijn in brand geraakt. De brand sloeg over op de werker» van de Kaukasische maatschappij, waar een reservoir is uitge brand. Hedenmiddag was de brand nog niet gebluscht. In liet district Templemor©, Kerry, Ierland, zijn de blauwe mazelen uitgebroken, welke reeds aan zeven jonge mannen tusechen de 20 en 27 jaar het leven hebben gekost. Veertig zieken zijn in behandeling. Naar thans blijkt is de ramp met de Erbslöh toe te schrijven aan het dolle wagen van den heer Oskar Erbslöh. Een aantal vakkundigen waarschuwden tegen den tocht, omdat de nevel veel te dicht wa6. Burge meester Klein begaf zich nog in de loods, om den luchtschipper van zijn voornemen af te brengen, maar deze wilde naar geen goeden raad luisteren. „Och wat" antwoord de Erbslóh, „al gaat de heele bcel naar de maan, varen doe ik toch". Voor het vertrek vroeg hij zijn medereizigers niet mee te gaan, doch allen, op een ingenieur na, wil den mee. Saigon, 1 7 J u 1 i. De sloep Lagran- dière heeft bij het passeeren van de stroom versnellingen van den Mekong schipbreuk geleden. Generaal Beybe, plautscoinmandant te Saigon, een militaire geneesheer en drie inlanders zijn verdronken. De Staatscourant van Maandag 18 Juli bevat- am. de volgende Kon beslui ten benoemd tot griffier bij het kantonge recht te Veghel mr. L. B. J. Cornells, werkzaam bij de griffie to 's Gravenhage, wonende te Rijswijk tot kaötonrechtoer te Eist, met gelijktijdig eervol ontslag als kantonrechtoer-plaatsver- vanger te Zutphen mr. J. v. Giffen; eervol ontslag verleend als leeraar R. H. B. S. te Tilburg P. A. Kranen. benoemd tot kantonrechter te Groningen, mr; F. ler Spill, thans kantonrechter te 's-Her- togeabosch benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Veghel n*r. L. B. J. Vermeulen, werkzaam ter griffio van het kantongerecht te 's-Gravenhage, wonende te Rijswijk benoemd tot voorzitter van den raad van be roep (Ongevallenverzekering) to 's-Hertogeu- bosoh, mr. A. B. G. M. van Rijckevorsel, doctor in do Staatswetenschap, advocaat eu procureur t6 Nijmegen. Prins Hendrik naar Ned. Iudië! In Neerlandia, heft orgaan van. het Alg. Ned. Verbond, wordt afgedrukt het volgend schrijven van den particulieren secretaris van H. M. de Koningin aam het bestuur van de Groep Ned.-Indië van g©- noemd Verbond, te Batavia. Het schrijven, gedagteekond 2 April 1910, luidt Voldoende aan de bevelen van Hare Ma jesteit de Koningin heb ik de eer t0* ken nis te brengen van het. bestuur der Groep Nederiandsch-Indië van het Algemeen Ned. Verbond te Batavia, dat de gevoelens van vaderlandsliefde en aanhankelijkheid aan Hoogstderzelver per soon, welke ten grondslag liggen aan het Hare Majesteit aangeboden verzoekschrift van den 18en Augustus 1909, ten hoogste door Hare Majesteit op prijs worden ge steld on dat Hare Majesteit op het tijdstip, waarop Hoogs tdezelve het oogenblik geko men acht om in overleg met Zijne Kon. Hoogheid den Prins der Nederlanden, het initiatief te nemen tot een bezoek van Zijne K-oti. Hoogheid aan Nederlandsch-Indië, gaarne rekening zal houden met de Hare Majesteit kenbaar gemaakte wenschen. Woensdag 20 Juli zal de minister van Landbouw geen audiëntie verleenen. Donderdag 21 Juli zal de minister van Oorlog geen audiëntie verleenen. De nieuwe tarief wetten. De Tel. meldt „De volgende week zal aan het departe ment van financiën onder toezicht van den heer Sloteniaker. de laatste hand aan het ontwerp tariefwetten worden gelegd. Daarna zal het zoo spoedig mogelijk den Raad van State worden aangeboden. Aan het ministe rie van financiën hoopt men, dat Maart, uiterlijk Aprdl 1911, de openbare behande ling van het nieuwe tarief zal kunnen plaats hebben. „De grondslag van liet nieuwe tarief ia gebaseerd op bescherming van den nationa- len arbeid. De mogelijkheid wordt er door geschapen, de Nederlandsche uitvoerproduc- ten naet zonder eenige kans op represaille maatregelen onzerzijds, door het buitenland abnormaal hoog te doen belasten. Waar onze regeering tot heden op dit terrein tegenover het buitenland geheel weerloos stond, zal zij, komt de in het ontwerp voorkomende bepaling ongewijzigd tot stand, eventueele belasting van onze uitvoerartikelen in het buitenland met verhooging van het tarief op de ingevoerde artikelen van de betrokken natie kunnen beantwoorden. Geraamd wordt, dat het nieuwe tarief, tot stand ge- kom >n overeenkomstig dit ontwerp, 10 a 11 millioen méér dan het tegenwoordig vigeerende zal opbrengen. „In het ontwerp wordt ook do eindbeslis sing over 't al of niet belastbare van du- bieuse artikelen aan den minister onttrok ken en in handen gesteld van een tarief- commissie, saamgesteld uit deskundigen op handels en industriegebied." Het Krup p-rapport. Naar aanleiding van hetgeen wij in o-n6 vorig Avondblad aan de „Haagsche Ct-." ontleen den, deelt de „Avp." mede, dat het besluit op initiatief van den heer Drucker geno men, een geheel ander doel had dan aan een beleefdheicLseisch te voldoen. Het noo- digde de Regeering uit om ba-re opmerkin gen te maken over het rapport, voordat de Kamer eventueel tot openbaarmaking zal besluiten. Do middelen. De middelen hebben in Juni opgebracht f 16.811.304. te gen f 16.506 520 in Juni 1909. Ov«r de bei de ihalfjaren bedroegen die cijfers respect, f 82.577 696 tegen f 78.257.304. Provinciale Staten van Groningen. De heer Fledderus Boel ken, burgemeester van Vlagtw^dde, is terug gekomen. op zijn besluit om ontslag te ne men al6 lid van de Provinciale Staten, kies district Oudepekela. Een interpellatie Het lid van den Rotterdamschen gemeenteraad de heer J. S. Hollander, heeft- een schrijven van den volgenden inhoud aan den raad verzonden De N. R. Ct. van Zaterdag j.l. vermeld de, dat een man in de Metropool van het Leger dee Heils, met een me« in zijn been gestoken zijnde, in een draagbaar naar het (Ziekenhuis gebracht is en na daar verbon den te zijn, weder naar de Metropool terug gestuurd is, waar hij na eenige uren bleek te zijn overleden. Door nader bekomen inlichtingen vernam ik, dat de verbonden man ook per draag baar huiswaarts gekomen is. In verband hiermede verzoek ik beleefd mij in de eerstvolgende raadsvergadering de gelegenheid te willen geven taan B. en W. de volgende vragen te stellen: „Is in het Ziekenhuis met den gewonden man al datgene gedaan om althans te trach ten, een zóó treurigen afloop te voorkomen! en, indien dit onverhoopt niet het geval mocht zijn, zijn dan reeds maatregelen ge nomen om meer doeltreffende behandeling voor het vervolg te waarborgen!" B. en W. stellen voor den interpellant de gevraagde gelegenheid te geven in de eerstvolgende raadszitting van 22 Juli a.s. De arbeidsbeurs te Haar lem. Na zeer lang wachten is thans ver schenen een voorstel van B. en W. omtrent de gemeentelijke arbeidsbeurs. Het bestuur er van is reeds langen tijd benoemd en zal, volgens het voorstel van B. en W„ de be voegdheid verkrijgen, zich rechtstreeks met derden in verbinding te stellen tot bevorde ring van het doel der beurs en zal ook be voegd zijn, alle mogelijke maatregelen te ne men, om het bestaan der beurs meer bekend te maken en het gebruik van de beurs te be vorderen. B. en W. wenschen aan het be stuur op te dragen, gegevens te verzamelen omtrent arbeidsgelegenheid in het b innen - en buitenland over goedkoope reisgelegen- lieden, over het onder dak brengen van rei zende werklieden, over werk lo o z enk assen 'over adressen van vakvereenigingen, over bureau's van kostelooze rechtskundige ad viezen over vakopleiding, enz. Dc dagelijksche leiding zal berusten bij den directeur, die het recht zal hebben aan vragen van particulieren en vakarbeiders te weigeren. B. en W. van VI aardingen hebben den gemeenteraad voorgesteld, afwijzend te be schikken op het verzoek, dioor mr. W. H. A. Elink Schuurman te Hilversum, ingediend om voorwaardelijk deel te nemen aan den nieuwen bond voor onderlinge brand- en in braakverzekering. Bij beschikking van den minister van marine ziju de navolgende plaatsingen, enz. gelast officier van administratie der 2de klasse 'C. do Priester, met 20 dezer aan boord •Hr Ms. Neptunus luitenant ter zee der 1ste klasse P. H. D. Schuttevaer, met 6 Augustus a.s. ge plaatst bij het departement van marine; luitenant ter zee der 1ste klasse jhr. J. H. O. van den Bosch, met 6 Augustus a.s. eervol ontheven van het bevel over Hr. M-s. Udur en als 1ste officier geplaatst aan boord Hr. Ms. Schorpioen. Gesteld ter beschikking van den gou verneur-generaal van Nederlandsch-Indië ter benoeming van onderwijzer 3de klasse bij het openbaar Europeesch lager onder wijs daar te land© A. J. Zijderlaan. Mevrouw Clement Marres, te Maas tricht, ontving van Z. H. Paus Pi us X het gouden «erekruis „Pro Ecclesia et Ponti- fice" (De Tijd.) Bouwmeester in Indii. Ik kan niet ontkennen, dat m'u hart popelde, toen ik hem in Indiië de vorige week voor het eerst ging zien, Hem, den grooten Louis 1 Den allergrootsten onzer tooneelspelers, diie na Snoek geleefd hebben. Ik wist, dat ik hem zou zien in een stuk, waarin hij zich voor geen tiende part kon gevenin eeu geure, waaraan hij groot meester der dramatische plastiek eeu harbgrondiigen hekel moet hebben. Maar hem te zien komedie-spelen is immers op zich-zelf een genot, afgezien van alle bijko mende omstandigheden. Bouwmeester op de planken beteek ent. Spél zien! Zijn op vatting kan foutief zijn; hij kan vieux jeu geven waar moderne auteurs psycholo gische verfijning wenscheuzijn weerga- looze kracht kan hem, ook tegen zijn wil, op den voorgrond plaatsen daar waar hij niets meer dan een zooveelste deel van het ensemble behoorde te wezendat alles is mogelijk, zooals het bijvoorbeeld moge lijk is dat een Transvaalsche Boer e«n leeuw in den muil schiet in plaats van in het oog. 'n Kleine afwijking; Voila. Maar zoo min als die Transvaler kan mis-schieten, zoomin kan Louis Bouwmeester een rol bederven. Dat kan niet. Meer valt daar eenvou dig niet van te zeggen. Bouwmeester stond op het tooneel, toen liet doek opging. Zooals gezegdz'n rol had niet veel om 't lijf. De helft van 't ge»n hij zeggen moest had minder kern dan wat hij zélf in 't dagelijksche leven be weert, Dat niettemin elk der volzinnen leven en kleur kreeg zoödra hij ze met klank en gebaar verrijkte, spreekt van zelf. Och, men weet dat hier alles wel en men heeft mij niet noodig om het nog eens met nadruk te vernemen. Maar het treft zoo diep, den grooten Bouwmeester hier in dit hem vreemde land te zien zwoe gen voor z'n het woord moet er uit, want waar is het! voor z'n dagelijksch stukje brood zonder meer. Hij, die z'n trjumfen heeft gevierd binnen en over de grenzen van on6 land. Hij, wiens naam bijna een halve eeuw lang als een klaroen door Nederland heeft geklonken. Hij, naar wieu honderdduizenden en nogmaals hon derdduizenden in ademlooze stilte eerbie dig hebben geluisterd. Hij, die in Holland speelde te midden van onze beste tooneel- spelers, wier bezie-lende geest hij was. Hij, wiens naam op de théatre-biljetten. een waarborg was voor volle zalen. Hij, die in en buiten den schouwburg omringd werd door een cordon van bewonderaars, vijftig jaren lang.... Hij is in een onzalig oogen blik uitgetreden uit het éénigo milieu, waarin hij thuis behoorde, en men heeft bij zijn heengaan de deur onherroepelijk ach ter hem gesloten. En terwijl Chrispijn in het aanstaande najaar zijn oude plaats op het Leidsche Plein opnieuw gaat innemen, zal in dat zelfde najaar de nestor van Neer- lands tooueelspelers in dit verre land den dag herdenken, waarop hij vijftig jaar ge leden de planken betrad. Niemand zijner oude vrinden zal hem daarbij de hand ko men drukkengeen breede, brééde schare van kunstbroeders zal hem juichend en ju belend omringen met vlaggen en linten en bloemen en kransen noch. hem begroeten niet blijden lach en oogen waarin de vreug detranen schitteren. Dit alles ging mij door het hoofd, ter wijl ik de kleine, stevige postuur daar voor mij op ons Indische tooneel zag en luister de naar zijn sonore bosgeluid, dat nog nooit gefaald heeft den toeschouwer een blik te doen slain" in de diepten van zijn kunste naarsziel. Bouwmeester speelde. Door een handigen zet van een inlander, die het gas „bed'ende", ging plots, na tuurlijk op een hoogst ongelegen oogenblik, het voetlicht uit. Bouwmeester speelde door. Een andere inlander wist een akal, scharrelde ongegeneerd met een branden de flambouw door de zaal, ontstak opnieuw de voetlichten en liep daarna, in plaats van stil terzijde heen te gaan, opnieuw met z'n brandend fakkellicht de geheele breedte der zaai door. Bouwmeester bleef spelen. Hij scheen aan dat allee reeds gewend. Een meneer liet z'n wandelstok over den steeuen vloer tuimelen, dat het kletterde-, Bouwmeester speelde. Tuf-tufg reden voor bij den schouwburg en joelden Doe-doe- doe, pa-pa-pa, tè-tè-tè, Bouwmeester speelde. Kossong-koetsiers klapten met de zweepen, inlansche djongos praatten duide lijk hoorbaar op heb zij-erf en in het buf fet rinkinkten zachtkens de glazen en fles- schen, Bouwmeester speelde. In de derde act© kwamen de vleermui zen. Ze tolden van de zaal naar het too neel? van het voetlicht naar het plafond? Bouwmeester speelde. Hij zou, geloof ik, gespeeld hebben, al was er een kalong aan z'n pruik blijven hangen! Een tokkeh bracht de finale. Tegen Het slot van liet laatste bedrijf 't was onge veer half twaalf liet ze zich hooren. Op het tooneel had men juist een „aandoemlijk oogenblik". Daarop had bet monster ge wacht. Toen langzaam en droevig woord voor woord v<an het tooneel klonk, hoorde n»en achter uit den tuin den na-galm Tökkèèèh. T 6 k k h. Tökkèèèh. Hadde de lichtgeraakte Royaards er ge staan, hij zou dezen avond, driemaal heb ben opgehouden te spelen. Louis Bouw meester, die als tooneelspeler zeven Royaardsen uit z'n mouw schudt, keerde het laawai hooghartig den rug toe en speel de door. Maar een droef gezicht was het. Lieve God, laat heel Indië toch samen spannen om dezen man, wiens naam nog bij het nageslacht zal voortleven, als wij reeds lang begraven en vergeten zijn, het bestaan te geven dat Holland hem ont hield. Als kapitaalkrachtige menschen hier dat willen, is het mogelijk. Ik zeg: w i 1 len! Laat het ons een eerezaak zijn om hem over enkele maanden zijn vij f tigjarig jubileum te doen vie ren zooals hij het zich in z'n stoutste droo- men niet heeft durven denken. Men geve dan Louis Bouwmeester een feest, dat het land er van davert! Wie doeter mee! FABRIÖÏUS. (In Weekblad voor Indiië). Dake naar Indië. De kunst schilder C. L. Dake Jr. vertrekt eerst daags naar Indië, om daar landschappen te gaan schilderen. De heer Dake he0ft verscheidene opdrachten van Nederlandsche kunstliefhebbers gekregen en vertrekt naar onze koloniën, voorzien van aanbevelingen van hooggeplaatste n in het vaderland van aanzienlijken in de kolonie. Eerst zal hij Deli bezoeken en vervolgens een langen tijd op Java vertoeven. Begrafeni s-V erstey nen. Vaai de GhapelLe ardente uit welke se dert eenigen tijd op de Haagsche begraaf plaats Oud Eik-en-Duinen achter de zich daar bevindende wachtkamer is gebouwd werd Zaterdag namiddag het stoffelijk over schot van den heer F. Vensteynen, gep. O.-I. hoofdambtenaar, dat van Neuenalir derwaarts was overgebracht, ter aarde be- steld. Aan de groeve bracht een der oudste vrienden van den ontslapene, de heer P. H. v. d. Kemp, oud-lid van den Haagschen Gemeenteraad, en oud-O.-I. lioofdlamibte- naar een afscheidsgroet namens de vele vrienden. Spr. getuigde dat met Veretynen is heengegaan een man die met opgewekt heid en onverdroten ijver zijin werkzaam heden verrichtte, iemand die zonder iemand of iets te ontzien zijn plicht deed. En wat hem als mensch sierde, was vooral zijne onovertroffen goedheid. Zijn liefde en toe wijding voor zijn gezin en zijn oprechte vriendseliap zullen zijn nagedachtenis dan ook in dankbare herinnering doen blijven. Een groot aantal kransen en bloemstuk ken dekte de groeve. De algemeene zomervergadering der Vereeniging van Delftsche ingenieurs zal, naar de Ingenieur meldt, Zaterdag den lOen September te 's Hertogenbosch gehouden worden. De heer O. C. A. van Lidth d e Jeu de zal daarop een jnededee- ling doen omtrent bet kanaal 's Bosch Drongelen, waarvan vervolgens eenige wer ken bezichtigd zullen worden. Nederl. Vereeniging van Spoor- eu Tramwegpersoneel. Zondagmiddag, te 1.15 uur, ving de alge meene vergadering van bovengenoemde ver eeniging te Haarlem aan, onder voorzitter schap van den heer J. Oudegeest, uit Am sterdam, die in eene uitgebreide openings rede uiteenzette, hoe vooral het laatste jaar veel verheuging heeft gegeven, omdat daarin veel i6 voorgevallen, dat tot tevredenheid stemt. De toestand van de vereeniging is zeer

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 2