W. 50. Woensdag 20 Juli 1910. BUITENLAND. 3°" jHiirgatit' OORTSGH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Amersfoortf 1.00. Idem franco per post - 1.30 ^fzonderltyke nummert - 0.03. C>.: j Cou an verschijn dagelijks behalv op Zon- en Feest dagen. Advertentiinmededeelingen enz.gelieve men vóór 11 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFf C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTBNTIËN: Van 15 regels f 0.5#. Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 93 cent* b{j voertritbetaliag Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voorde«liae kepalLwaqa tot het herhaald adverteeren ia dit Blad, bfl abonnement. oireulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Kennisgevingen. De Burgemeester van. Autei sfoort brengt ter kornis van 'belanghebbenden, dat volgens rnecle- deeling van, dén Commissaris der Koningin in d© provincie Utrecht, d.d'. 15 Juli 191Ü, 4e Afdee. ling, no. 3377/2289, op dén 9den Augustus a. s. en etikelö volgende dagen op nieuw schietoefe ningen' met geschut Kul'len worden gehouden op de Zeisterheidè nabij Kampoordl in de richting van de Pyramid© van Austerl'itz; dat het vuren zal worden kenbaar gemaakt o. a. door eene roode vlag van den waarnemings- toren op bedèeld terrein, alsmedé door waarschu wingsborden op de wegen; dat im het bijzonder wordt gewaarschuwd tegen liet oprapen van niet gesprongen projectielen daar deze niet alleen zeer gevaarlijk zijn in de behandeling, doch liet wegnomen daarvan straf baar is. Amersfoort, 19 Jtoti 1910. De Burgemeester voornoemd, WJÖLJTIERS. De Burgemeester van Amersfoort 'brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, volgens mede- deelinig van den Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, d.d. 13 Juli 1910, 4e Afdee- ling, no. 3303/2238, op den 19den, en zoo noodig, op den 20sten Juli a. s. van de Kust/batterij te Hellevoetsluis zal gevuurd worden inet kanonnen van zwaar en licht kaliber (24 en, 6 c.'M.), •waar hij onveilig gemaakt wórdjb een sector begrensd door dfe ware richtingen "W.N.W. en Z.'W. tot op 4500 M. van het tort; dat do N.-lijke grens van dozen sector op do kust batterij zal worden aangegeven door een stel ba kens, voorzien, van- een roodén dirieliceik, de Z.-lyke grens door een stel bakens, voorzien van een zwarte ruit; dat op de dagen, waarop gevuurd wordt, van de kust batterij een roode vlag waaien zal, d'io drie uren vóór het begin van de oefening half stok en één uur vóór de oefening geheel voorge- heschen wordt; dat bovendien op dén avond vóór en op de dagen, dat gevuurd wordt, een, waarsohuwings- bord zal geplaatst worden op de markt t© Helle voetsluis dat op den 22sten, en zoo noodig, ook op den 23sten-Juli a. s. van het fort Hoek van Holland gevuurd' zal worden met kanonnen van zwaar en middelbaar kaliber (24 en 15 c. M.), in de ware richting NV.t.Z., waarbij tot op 9000 >M. van het fort onveilig wordt gemaakt een sector, gevormd door het fort, eene l'ijn in de richting van eene roode vlag op het vuurpijltoestel nabij den Z-dam en eene lijn in de ware richting W.N.W. diat op dé dagen, waarop gevuurd' wordt, van liet font eon, roode vlaig zal waaien, die 3 uur vóór heb begin der oefening halfstok en. één, uur vóór de ©effening geheel voorgehesohen wordt; dab van 22 Juli tob en' met 13 Augustus a. s. van verschillend© verdedigingswerken in, de stel ling van den Helder schifetoefeningien zulten, wor den gehouden a. van het fort Kijkduin., waarbij de zee on veilig is tusschen de ware richtingen Z.W. en N.W. tot op 8000 M. van het fort; b. van het werk Kaaphoofd, waarbij onveilig wordt gemaakt een sector tusschen de ware rich tingen N.W. en N.N.O., of tusschen de waTe richtingen West en Noord tot op 4500 M. van het werk; c. van het fort Erfprins, waarbij het onveilige terrein ligt tusschen dè ware richtingen West en N.N.Ü. tot op hoogstens 9000 M. van het fort; dat de onveilige sector voor elk fort zal worden aangegeven door bakens, op liet fort of op de zeewering geplaatst, en wel: voor Kjjkdiuui door een stel ibakens voorzien van een jonde schijf; voor Koophoofd door eeai stel bakens, voorzien van een diriehoeik; voor Erf prins dóór 2 stel 'bakens, waarvan een stel', voor zien van 2 dwarstaitten, de O.-lijk© grens en één stel, voorzien van 1 diwarslaO, de W.-lijke grens aangeeft dat op dé dagen, waarop gevuurd' wordt, van dén, lichttoren van Kijkduin en van de -betrok ken forten eene roode vlag zal waaien, die 3 uur vóór het begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefening geheel voorgehesohen wordt; diat bovendtien op den avond vóór en op _de dagen waarop gevuurd wordt, een waarschu wingsbord geplaatst zal worden op het terrein van den gemeentelijken visohafslag te Nieuwe- diep dat, indien een stoom vaartuig tot waarschuwen of sleepen aanwezig is, -zal', indien dè oefeningen zulks toelaten, aan kleinere vaartuigen desge- wenscht hulp worden verleend om uit den onvei- lilgen sector te komen. Amersfoort, den ,19. Juli 1910. De Burgemeester voornoemd, WiUIJTLERS. Politiek Overzicht Engeland en Tibet. De Engelsche reg&ering heeft een uitvoe rig Blauwboek over Tibet in het licht ge geven, dat inlichtingen geeft over hare be moeiingen met dit land gedurende een tijd vak van zes jaren, loopende van 1904 tot den 4en Mei 1910. Tot besluit wordt eene uitvoerige correspondentie over den tegen- woordigen toestand in Tibet medegedeeld, waaruit blijkt, dat de Tibetaanse he minis ters bij herhaling hebben verzocht om de tusschen komst van de regeering van Groot- Brittannie tusschen Tibet en China, maar dat de Britsche regeering steeds dit verzoek heeft afgewezen. Een van de meest belangwekkende stuk ken van deze correspondentie is eene op krachtigon toon gestelde dépêche van Sir Edward Grey aan de Ghineesclie regeering, die er op aandringt, dat China de verdra gen en handelstractaten met stipte nauwge zetheid zal in acht nemen. Minister Grey verklaart, dat Groot-Brittannie bereid is voor de bescherming der belangen van Ne pal, Sikkim en Bhoetan, de grensstaten aan de Himalaya, op te komen, en waar schuwt China voor de onverstandige daad om de troepen in de buurt van de grenzen van deze staten te verrneei'deren. Hij ver langt eindelijk, dat de plaatselijke Chinee- sche ambtenaren in Tibet eene vriendelijke houding tegenover de vertegenwoordigers van Groot-Brittannie zullen aannemen. Dit Blauwboek verschaft het noodige licht over de politiek, die door Engeland gevolgd wordt in dat gedeelte van Midden - Azie. Die politiek is door de hoofdbepaliug van de Engelsch-Chineesche overeenkomst van April 1906 aldus omschreven „De rogeering van Groot-Brittannie ver bindt zich het Tibetaansche gebied niet in te lijven en niet in het bestuur van Tibet tusschen beide te komen. De regeering van China verbindt zich harerzijds niet toe te staan, dat eenige andere vreemde staat raakt aan het gebied of zich bemoeit met het binnenlandsche bestuur van Tibet." De Engelsche regeering blijkt zich naar de letter van dit accoord te hebben gedragen aangevuld overigens door de En-getecli-Rus- siische overeenkomst van 1907 met soms overdreven belangeloosheid. Zoo heeft zij de Chumbi-vallei in Januari 1908 doen ont ruimen tegen de betaling van de Tibetaan sche schadeloosstelling, zonder de openstel ling vau de Tibetaansche markten te eischen, die de onderkoning van Indië aanried aan China op te leggen. De houding, die door Engeland dn acht is genomen tijdens de afzetting van den dalai-lama (Februari 1910) is volkomen cor rect geweest. Trouw aan zijne verbintenis sen, dacht Sir Edward Grey er niet aan tusschen beide te komen om te beletten, dat China de hand legde 'op Tibet. In een tele gram, gedateerd 8 April jl. en gericht aan den Engelschen gezant te Peking, bepaalt hij zich er toe van China te eischen, dat het de onschendbaarheid zal eerbiedigen van de drie kleine vazalstaten van Indië: Ne pal, Sikkim en Bhoetan. Wanneer de dalaï- lama, na naar Indië de wijk te hebben genomen, indirect vraagt om de bemidde ling van Engeland en het sluiten van een Engelsoh-Tibetaansch traktaat, van bondge nootschap, dan verklaart de Britsche staats secretaris in een telegram van 4 Mei jl., dat de Britsche regeering zicli niet kan be moeien met de betrekkingen tusschen China en Tibet. De dalaï-lama en zijne opvolgors zullen in Indië verblijf kunnen houden zoolang zij willen, maar zij moeten niet rekenen op den steun van Engeland om hunne vroegere macht terug te krijgen. De Engelsche re geering aanvaardt dus den feitelijk bestaan- den toestand, maai' behoudt zich voor een waakzaam oog er op te houden, dat de han dels- en politieke belangen van Britsch- Indië niet zullen hebben te lijden onder de binnenlandsche omwentelingen van Tibet. Frankrijk. De gewezen minister-president Clemen- ceau, die op zijne wereldreis in Buenos Ayres is geland, heeft daar aan' een dagbladcorres pondent verklaard, dat. hij niets had toe te voegen aan de verklaringen van den prefect van politie Lépine, en tot een vertegenwoor diger van Havas het volgende gezegd „Nooit heeft de heer Prévot of iemand an dere mij van Rochette gesproken. Nooit heb ik een woord over die zaak gezien en nooit heb ik daarover met het gerecht of met iemand anders gesproken. Toen ik vernam van het gerucht, dat men beproefde den ar beid van de rechterlijke macht tegen Rochet- te te verhinderen, zeide ik tot den heer Lépine, dat hij de gerechtelijke autoriteiten kalm moest volgen, zonder zich om iets an ders te bekommeren. Mijn doel was aan geene invloeden toe te staan zich in het nadeel van bijzondere belangen- of van het open baar belang te doen gelden. Lépine heeft aan zijne interpellanteu in den Parijschen gemeenteraad verklaard, dat, zoodra men beweerde, dat zijn optreden te gen Rochette van twijfelachtigen aard was, het er niet toe deed te weten of hij op bevel van Clemenceau had gehandeld, want hij nam zelf de volle verantwoordelijkheid van zijne handelingen op zich. Over de motie ven van zijne handelingen verklaarde hij Ik heb den chef van mijn kabinet uitgezon den om een klager te vinden, omdat ik het aantal millioenen kende, die hij uit den 6paarpot van liet publiek voor zijne onder nemingen wist los te krijgen. Ik ben amb tenaar van de gerechtelijke politie en hel per van liet O. M., die den plicht heeft mis drijven op het spoor te komen, er bewijzen vcor te zoeken en alles aan het 0. M. voor te leggen. Denemarken. Kopenhagen, 19 Juli. De mi nister van financiën heeft ©en wetsontwerp ingediend tot het sluiten van eéne leening op korten, termijn van 50 milliocn francs. Spanje. Madrid, 19 Juli. In de Kamer drukte Moret zijn leedwezen uit over de bruske wijze, waarop hem ontslag is ..ver leend. Maura verdedigde de handelingen van zijn kabinet. Hij herinnerde aan de gebeurte nissen, die voorafgingen aan den oorlog in het Rifgebied. Spanje moest zich verde digen, omdat dit gebied zijn steunpunt is voor zijn vredewerk. Het zou dwaas zijn er bronnen voor fortuin te zoeken. Maura verdedigde verder-<Le «naatretgelen tot on derdrukking van den opstand in Barcelona hij verklaarde, dat als hij weer aan het be wind kwamen, hij nog strenger zou zijn in de toepassing van de wetten Portugal. Over den strijd, die iu de kolonie Macao wordt gevoerd, wordt uit Lissabon aan de Köln. Ztg. bericht, dat het eiland Colowan sedert vele jaren den schuilhoek vormt voor zeeroovers, rivierroovera en ander gespuis. Het is tot dusver zoo min de Portugeezen als de Chineezeu gelukt het eiland te zui veren. De strijd, die nu geveerd wordt, is uitgelokt doordat de gouverneur van Macao had vernomen, dat de rcovers op het eiland een aantal geroofde kinderen verborgen hiel den. Hij zond daarop eene af-deeling troepen om de schuldigen gevangen te nemen. Dt, uitsluitend uit Chineezeu bestaande eiland- bevolking maakte echter gemeen© zaak met de rcovers en weigerde hen uit te leveren, zoodat de Portugeezen gedwongen waren met geweld van wapenen op te treden. Mei ver zekert, dat de Portugeesche strijdkrachten voldoende zijn om zelfs ernstige onlusten te kunnen onderdrukken, maar men hoopt, dat geen verder,bloedvergieten noodig zal wor den De laatste berichten uit Macao -schilderen de toekomst in sombere kleuren en zeggen eenstemmig, dat de aanleg van de nieuwe Chineesche havenstad met angstwekkende vlugheid vordert. Men vreest, dat door deze haven, die met de modernste hulpmiddelen wordt toegerust, de handel van Macao, die toch reed-s zeer is achteruit gegaan, geheel zal worden afgesneden. Ook de verbetering van de haven van Macao, waarvoor reeds lang plannen zijn gemaakt, en de aanleg van den spoorweg Macao-Cantom, waarvoor concessie is verleend, zou aan dezen toe stand weinig veranderen, want aan de zijde van Portugal ontbreken de noodige midde len tot eene vlugge voltooiing van de wer ken, terwijl aan de Ghineesclie onderneming alle noodige geldsommen als door tooverij toevloeien. Men hoort zelfs reeds stemmen, die voorlcopig nog zeer zacht raden de kolonie Macao aan China te verkoopen en het geld productief te maken in Afrika. De chauvinisten iutusschen, die nog leven van de herinnering aan vervlogen tijden van roem, maken de nuchter denkende lieden voor verraders uit. De kolonie Macao zal ■dus wel voortgaan het budget te bezwaren, tot-dat zij eindelijk zonder schadevergoeding weer aan China vervalt. Oostenrijk-Hongarlja. Zooals te zijner tijd werd bericht, is de kiel voor de beide eerste dreadnoughts van de Oostenvijksch-Hongaarsch© oorlogsmarine op de hellingen van het Stabilimento tecni- co te Triest omstreeks half Mei gelegd. De beide nu in aanbouw zijnde schepen zullen terstond in 't recht van bezit van het depar tement van marine overgaan, zoodra door dit departement de eerste termijnen van de op omstreeks 58 millioen kronen voor elk schip geraamde bouwkosten zullen zijn betaald. Aan de in het begin van November bijeen komende delegatien, die ditmaal zoowel de gemeenschappelijke begrooting voor 1910 als die voor 1911 zullen hebben af te doen, wordt een wetsontwerp voorgelegd, waarbij de eerste termijnen voor deze beide dread noughts worden aangevraagd. Om echter vertraging in het werk te voorkomen, heeft de raad van bestuur van het Stabilimento besloten de tamelijk belangrijke bedragen van de eerste bouwperiode uit eigen midde len te verschaffen. Daardoor was het moge lijk reeds in November van het vorige jaar voor den bouw benoodigde materialen te be stellen, die geheel in het binnenland is ge schied en waarbij do voornaamste ijzerwer ken van .Oostenrijk-Hougarije betrokken zijn. De materialen zijn grootendeels reeds afgeleverd en ter plaatse, waar zij moeten worden gebruikt, aangevoerd. Men neemt aan, dat in Augustus of Sep tember van het aanstaande jaar de eerst© dreadnought van 6tapel zal kunnen loopen. In den nazomer of den herfst van 1913 zal het schip in dienst kunnen worden gesteld. Het zusterschip, dat iets langzamer wordt gebouwd, om profijt te kunnen trekken van de met het bouwen van den eersten dread nought opgedane ondervinding, zal een half jaar later gereed komen. Brussel, 1 9 J u 1 i. Door de „Der- nière Heure" ondervraagd verklaarde Le- ccinte, oud-commandant van de „Belgiea", dat hij de overtuiging bad Johann Orth (den vroege ren Oosten rij kschen aartshertog Jo hann) ontmoet te hebben, toen hij op don terugtocht was van de Zuidelijke pool- zeeën. Lecointe zet uiteen, dat hij de Bel giea heeft verlaten te Santa Cruz. Hij ar riveerde aan de oevers van liet meer Leon© in de betwiste zóne tusschen Chili en Ar- geoitinië, waar -de ontmoeting plaats had in een tent op 400 ii 500 K.M. afstands van alle bewoonde streken. Johann Orth leefde daar in alle eenzaamheid, hij sprak Fransch, Engelsch, Russisch en Duitseh en bleek hoogst excentriek te zijn, langbehaard en slechts met honden levende. Lecointe bleef acht dagen met hem ter plaatse en nam een photograph ie van liem, welke hij echter ver loor. Toen Lecointe liet portret zag, dat de Dernière Heure van den voormaligen aarts hertog had gepubliceerd, had Lecointe de overtuiging, dat liet dezelfde man was, die hem gastvrijheid had geboden. Rutland. Petersburg, 19 Juli. Het T©le- graafagentschap deelt mede, dat het ministe rie van liet gebeurde met den Britsolien trawler Onward Ho het volgende bericht ontving. „Hot oorlogs transportschip Bakan, dat belast is met de bescherming vau de vifischo- rij, heeft den Britschen trawler Onward Ho in beslag genomen en naar Archangel opge bracht. In een later uitvoerig bericht van dén •gezagvoerder van d© Bakan wag dl© plaats, waar het Britsche vaartuig in beslag werd genomen, nauwkeurig opgegeven. Daaruit bleek, dat de Onward Ho, toen zij in beslag werd genomen, zich bevond buiten, de zóne, waarover het toezicht van de Bakan zich moest uitstrekken. Op bevel an den voor zitter van dén ministerraad. Kokowzow Wérdl toen aan de overheid te Archangel telegra fisch. last gegeven do Onward Ho vrij t© la ten. Aan den Britsehen gezant is, in antwoord op diens vraag, kennis gegeven van d©ze last geving van de Russische regeering. Turkije. Konstantinopel, 19 Juli. De politie heeft den afgevaardigde Rizanow gevangen genomen, die betrokken is in de zaak van het revolutionaire comité. Eene huiszoeking leidde tot het opsporen van ge wichtige stukken. De ministerraad besloot alle middelen aan te wenden om een einde te maken aan den boycot. De Port© heeft eene nota medegedeeld, waarin wordt bevestigd, dat het geheime comité plannen beraamde voor verscheidene revolutionaire maatregelen, zooals eene algemeene beweging, vermoording van som mige leden van het kabinet en van de Kamer, vorming een nieuw kabinet-, ontbin ding van de Kamer, verkiezing van eene nieuwe Kamer, afschaffing van den staat van beleg ©n vervanging van sommige amb tenaren. Griekenland Volgeng een bericht uit Athene aan do Vossische Ztg. houden de ontslagen officie ren en ambtenaren, omstreeks 1200 in ge tal, herhaaldelijk vergaderingen oon te be raadslagen hoe het hun aangedane onrecht we 'er goed kan worden gemaakt. Zij beslo ten een dagblad op te richten onder den titel: ,,De onverzoenlijke" en hun best te doen talrijke afgevaardigden v.an de nati onale vergadering, die eerlang zal bijeen komen, voor hunne zaak te winnen. Athene, 19 Juli. Een honderdtal reservisten manifesteerdeu in de kazerne; zij verlangden naar huis zending of oorlog. De officieren herstelden de orde. Marokko. De Agence Havas deelt mede, -dat het be richt onjuist is, dat "generaal Monier ten gevolge van zijne laatste maatregelen in Marokko is teruggeroepen. Een dergelijk besluit is niet genomen. Tegen de Marokko-expeditiën, van weikeu aard ook, verklaren zich weder talrijke dagbladstennueuDe Humanité vindt steun bij de Aurore, die waarschuwt voor het overgaan van de Moeloeyarivier, opdat de gevoeligheid van de Spanjaarden niet zal worden geprikkeld. Men weet nooit hoe ver men kan worden meegesleept bij een voor uitdringen verder dan de gestelde grenzen. Ook de Rappel verlangt eene duidelijke uiteenzetting van wat Frankrijk in Marok ko voor heeft, omdat men nu volstrekt niet weet, waarop deze verschillende expeditiën doelen. Voor groote gedachten heoft do Fransche natie zeker geen vrees, maar klei ne middelen en „kleine pakketten" haat zij in haar hart na de ondervindingen, in de koloniën opgedaan de ergste politiek is die van dralen en van tegenstrijdigheden. „Men kome er dus rond voor uit: wat wil men in Marokko en hoe ver wil men gaanf' Oost-Azië. Uit Peking wordt aan de Frankf. Ztg. bericht, dat de Russisch-Japansche over eenkomst in toongevende kringen groote bezorgdheid voor de toekomst van Mand- spoerije en voor de algemeen© politiek heeft verwekt. De hervormingsgezinde minder heid tracht, naar aanleiding hiervan, het hof te overtuigen, dat hot rcgeeringsstelsol moet worden veranderd en dat krachtige, eerlijke personen aan het hoofd van d© de partementen behoor en te staan. De Nordd. Allg. Zeitung schrijft naar aanleiding van de bekendmaking van het nieuwe Russisch-Japansche verdrag, dat men daarin een waarborg voor de verzeke ring van den vrede in het verre oosten mag zien. Van eene dergelijke uitkomst der Rus sisch-Japansche onderhandelingen kunnen cok die staten met voldoening kennis nemen, die in Oost-Azië enkel economische doel einden nastreven, omdat het succes daarvan hoofdzakelijk afhankelijk is van het be waren der vreedzame ontwikkeling van Oost- Azië voor schokken door internationale con flicten. De voldoening over deze van de overeenkomst te verwachten uitwerking zou in Duitschland zuiverder en met grooteren nadruk tot uitdrukking gekomen zijn, als niet reeds voor de bekendmaking van de overeenkomst in Russische en in Fransche bladen de opvatting aan den dag was ge komen, dat de Russische politiek, in 't bezit van de overeenstemming met Japan, nu in het Europee6che oosten eene tegen Duitsch land en Oostenrijk-Hougarije gerichte wen ding zou nemen. Allerlei. De Junghulinfeesten t. Mansfeld zijn uitstekend geslaagd. Uit Holland waren naar Mansfeld gekomen de heer H. Junghuhn uit Den Haag en de heer W. de Jongh Dzn. In den middag ver zamelden de deelnemers zich voor het ge boortehuis van den grooten natuuronder zoeker, zoomede de deelnemende vereeui- git;gèn en schoolkinderen. De feesten werden met koraalmuziek en gezang ingezet, waarna prof. dr. Max Schmidt uit Berlijn den gedenksteen in do goede zorgen van hfet gemeentebestuur aan beval. Hij deed de overdracht van den ge denksteen vergezdld gaan van woorden van dank tot het gemeentebestuur van Mans feld, het Junghuhn-coonité en de vereenigin- gen en deelnemers aan de feesten. Onder het zingen van Nederl&ndsche volksliederen werd de wit marnieren ge denksteen onthuld. De steen bevat het volgende opschrift „Op 26 October 1809 werd hier geboren de natuuronderzoeker Franz Wilhelm Junghuhn. Nederland herdenkt dankbaar zijn arbeid op Java 18351864." Nadat de burgemeester van Mansfeld met een toespraak den gedenksteen had overgenomen, werd de officieel© plechtig heid beëindigd. Zij werd nog door eenige feestelijkheden gevolgd. St. Albans (Vermont), 1 9 J u 1 i. Het verkeer staat geheel stil op den Cen tral Vermontspoorweg, die onder bestuur staat van de Grand Trunk spoorwegmaat schappij. Eenigo treinen, die rijden, zijn die, welke reeds uit Detroit vertrokken wa ren. Men berekent, dat 700 a 1000 beamb ten van d© Grand Trunk ten westen van Detroit aan het bevel om te staken gehoor zaamden De ambtenaren van de Grand Trunk zijn van meening, dat de staking in 24 uren zal eindigen Ottawa, 19 Juli. Het treinperso neel bevindt zich heden in staking op bet geheel© net van den Grand Trunk in Cana da. Van de passagierstreinen loopen minder dan de lielfthet goederenvervoer is geheel gestaakt. Er heerscht een groote wanorde in alle zaken. Londen, 19 Juli. Eén pleizier- trein, waarvan d© machine was afgehaakt, liep uit het Iersohe station Roscrea ©en hel ling af over een afstand van vijf mijlen. Aan het eind van d© helling liep de pleizi©rtr©iii op een personentrein, komende van Birr. Meer dan honderd personen werden gewond. Tengevolge van ©en noodlottige ont ploffing, die Maandag plaats had bij het aanleggen der nieuwe Apolische Aquaduc ten te Magenzana nabij Napels, werden vier werklieden gedood, en twee zwaar ge wond. Men was bezig met het verwijderen van rotsblokken door middel van dynamiet- patronen. Een ploeg werklieden, die gedurende den morgen ter plaatse arbeidde, had. vergoten een der dynamietpatronen, die reeds onder een rotsblok gelegd was, te laten ontploffen. Des middags kwam ©en nieuwe ploeg van zee werklieden, die niet konden vermoeden hoever hei opruimingswerk gevorderd was. Men begon met liet verwijderen van het blok, waaronder des morgens reeds do pa troon was gelegd. De eerste houweelslag, dio gedttan werd, had een vreeselijke ontplof fing tengevolge. Vier werklieden werden lêtterlijk in stukken gescheurd, terwijl do beide audeTen waarschijnlijk hun wonden niet zullen overleven. In Midden-Europa is het weer onge veer als bij ons, bijna overal warm en meest bedekte lucht. Terwijl thane in onze stre ken afkoeling bemerkbaar is, verwacht

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 1