BINNENLAND. men in Zuid-Duitschland en Oostenrijk nog meer warinte, met regen en onweer. In Zwitserland was het gisteren overal bewolkt, hier en daar stortregende het, in de berg streken was het vrij koud. Uit verschillende plaatsen in Duitser- land wordt eveneens melding gemaakt van «ware onwedere die Zondagavond of in den nacht van Zondag op Maandag voorkwamen. Dortmund werd in den nacht van Zondag op Maandag door een overstrooming geteis terd een hevig onweer met zwaren regen zette de straten op sommige plaatsep een voet en meer onder water. Kelders en laag gelegen woningen stroomden onder. Den ge- heelon nacht was de brandweer bezig met reddingswerk. In een der hoofdstraten sprong de waterleiding, wat den toestand nog verergerde. Uit Heidelberg komt het bericht, dat Za terdag, na de verlichting van het slot bij •gelegenheid van de Dies-viering door het korps Sucvia, een hevig onweer losbarstte; de duizenden, die aan de overzijde van den Neckar de verlichting aanschouwd hadden, vluchtten naar do oude Neckarbrug, waar een paniek ontetond, waarbij eenige kinde- re*: werden doodgedrukt Tal van kinderen en volwassenen zijn vermist. Een der ver sierde booten, waarin 250 leden van het congres der papierhandelaars waren, ge raakte in de duisternis in verkeerd vaar water slechts met groote moeite konden de inzittenden worden gered. In den omtrok van Heidelberg is groote schade aangerichthet geheele Beneden- Neckardal is verwoest. Ook uit andere plaatsen komen berichten van ontzettende onwedere en zware stort regens. Ter gelegenheid van het XlVe Vlaamseh Natuur- en Geneeskundig Con gres wordt te Antwerpen, van den 17en tot den 25en September a s., eene internatio nale wetenschappelijke tentoonstelling ge houden, die eene physico-chemische, eene biologische en eene geneeskundige afdeeling Zal omvatten. De inrichters stellen zich ten doel, in een zoo volledig mogelijk geheel alles te ver eenigen wat betreft den vooruitgang, in de laatste jaren, zoowel op gebied der zuivere wete schappen, als in de verschillende vak ken der toegepaste wetenschappen gemaakt. Z.j doe.i daarom ten warm beroep op de •sorking van al dc geleerden, in de h.op, i citgv.eii, die besch.kkei» over «enig ovu.o^siruiemateriaal betreffende hunne jos Oji.jke onOerz-ekingen of over verza- ...ei.ugen, die in eene der voormelde" secties pliuis vinden, deze voorwerpen aan de in- richtingscommissie, voor den duur der ten «.wonstbiliug, wel zullen willen toevertrou we.., eu duscoeude zullen bijdragen tot het wtlgelukken dezer belangrijke ondernemi g van wetenschappelijke veropenoari. g en ver spreiding. De inschrijvingen worden ontvangen door dr. 16. Gunzburg, Scheruierstraat 7, Ant werpen. Voor alle inlichtingen zich te wen den tot dr. Van der Gucht, Cuylitsstraat 11, Aatwerpt i. N R. Ct. In de mijn Prins Regent", bij Bodhum, zijn twee mijnwerkers vijf dagen lang opgesloten gewocet en ten slotte nog levend en ongedeerd voor den dag gehaald. Door een inwendige bergstorting werden zij van de buitenwereld afgesloten, waarna on middellijk alle pogingen werden gedaan om hen te redden Voortdurend ondertreden zij de bekende klopsignalen die den redders den weg wezen in welke richting van den berg wand gegraven motet worden Het weinige voedert da tde mannen bij zich hadden wa? spoedig verteerd. Hoe spaarzaam zij ook wa ren nnet dc benzine, na twee dagen gingen de 'beide inijn lampies uit eu zij zaten in don ker. Hunno horlogee wonden zij geregeld op, maar in het duister konden zij den tijd niet meer controlewen. Het zou in liet geheel 123 uren duren voor zij het d&g.icht terugzagen. Dit zou zeker niet gebeurd zijn, indien zij geen voldoende ruimte hadden gehad in hun gevangenis. Dan zouden zij door liet beder ven van de luoht zeker zijn bezweken. De een# mijnwerker, een 50-jarig man, was be wusteloos; de ander, een jonge man, had de oogen geopend D** doktoren gaven hun eerst een weinig melk en spuitwater, waarna zij in het gasthuis ondor een spaarzaam dieët, spoedig heretelden van de langdurige ontbe ring. Tc Luzern zal aanstaanden Zaterdag een geiegelde luchtvaartdienst worden ge opend. voor liet maken van tochtjes per luchtschip door liet gebergte, ongeveer een uur lang, om van boven af de heorlijko om geving der schoonc stad aan het Vicrwald- statter meer te bewonderen. Een Fransche maatschappij heeft voor den tijd va i 15 jaren een terrein gehuurd voor een lUohtvaartpark en daar een ballonloods gebouwd Dat terrein ligt aan het meer. te genover de promenade met de groote hotels Bchweizerhof, National Palace, enz. Er zullen twee ballons ter beschikking zijn voor de tochten, de Villc do Lucerne No. 1 en de Villedc Lucerne No. 2. Het zal nu te bezien staan of, na de vele luchtschip ongelukken der laatste dagen het aantal passagiers te Luzern zoo groot zal zijn als men verwacht. Iu het gehucht Oldhill bij Romley, in Engeland, is een honderdjarige, mei name Thomas Morris, gestorven. Hij was vroeger smid en leidde een moeilijk bestaan. Om een knecht uit te «paren, had hij een gedresseerden aap, die den heelen dag aan den blaasbalg stond te trekken. Marris heeft □iet minder dan 21 kinderen gehad en in het geheel 288 nakomelingen. De vader van ErbslÖh, den Duitschen luohtschippcr, die met vier anderen in de vorige week zoo ongelukkig is omgekomen, heeft zich den dood van zijn zoon zoodanig aangetrokken, dat hij aan een hartaandoe* ning Zondag te Solingen ie overleden. Groote boschbranden woeden in dc buurt van Lards, Nelson en Kaslo, in het district Kootenay van het Rotsgebergte in d<- Vcreenigdc Staten. Bij Kaslo is de ge heele berghelling in vlammen gehuld. Hon derden spoorwegarbeiders en staatsbeamb ten verleenen hulp om den brand te be strijden. Het droge weder eoudt in die buurt aan. zoodat wel groote hoeveelheden waardevol hout door het vuur zullen wor den verteerd. De Staatscourant van Woensdag 20 Juli bevat o. a. de volgende Koninklijke besluiten overgeplaatst bij de grenadiers en jagers de kapitein J. C. Wagner van het. 5e regi ment infanterie; benoemd tot reserve-officier van gezond heid 2e klasse W. F Bijvoet, J. E. Liene man en W. Hoogslag, artsen; benoemd tot officier van justitie bij Je rechtbank te Roermond mr. Th. W. F. A Mathou, substituut-officier van justitie bij die rechtbank en tot substituut-officier mr. L. H. Roeters van Lennep, ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantonge rechten in het arrondissement Utrecht, ter standplaats Utrecht; benoemd tot regeering6vertegenwoordiger op het van 28 tot 31 Juli te Brussel tc houden internationale congres voor Admini stratieve wetenschappen jhr. mr. J. H. J. Quarles van Ufford, lid van den Raad van State benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S te Roermond J. A. K van Hasselt, tijdelijk leeraar aan de R. H. B. S te Leeuwarden; op verzoek eervol ontslagen U. Wilkens, als burgemeester van Veendam herbenoemd als schoolopziener in het ar rondissement Tholen W. F. J. Wagtho te Kloetinge op zijn verzoek eervol ontslagen C. P Treffers als directeur van het telegraafkan toor te Utrecht; benoemd en aangesteld tot officier van ge zondheid 2e klasse bij het Indische leger de arts J. Th. C. A. Leusden; tot militair apotheker bij het Indisphe leger de apothe ker P H. Wirth. beaoemd tot kan.tonrechter-pkatsvervan.ger, mot ingang van 25 Juli a. s. in het kanton Amersfoort, mr. C. M. van Voorst Vader, advocaat en procureur te Amers foort; in het kanton Purmerend, F. C. A. H. L. Ga- valjé, burgemeester van en wonende te Pur- meiendi; bepaald is, dat te Waalwijk gevestigd zal zijn eene Rijksschool voor leerlooiers en schoonmakers met daaraan verbonden Rijksproefstation en voor lichtingsdienst ten bate van de lederindustrie, ingesteld is eene commissie van advies met be trekking tot deze inrichting en is in deze com missie benoemd tot lid en voorzitter, jhr. mr. Th.'G. M. Smits van Oyen, lid van Gedeputeerde Staten van Noord'brabant, te Eindhoven tot leden, Th. L. D. de Surmont de Bas Smeele, burgemeester van Waalwijk, te Waalwijk; D. C. Lans, voorzitter van den Bond van Nederlandsche lederfabrikanten te DelftC. L. Brossers, lid van Gedeputeerde Staten van Noordlbrabant, voorzit ter der Dongeosche leder-indtistrievereeniging te Dongen; G. Reerink J.zn., directeur der Gekier- sohe Chroomtederfabnek te Lochom K. Frielink jr., voorzitter van den Nederlandschen Bond van schoenmakerspatroonsvereenigingeu te Amsterdam en E. W. Klijberg Per not, voorzitter van den Algomeenen Neder la ndschen Bond van Schoen fabrikanten te Waalwijk op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als 2e. luitenant bij het korps gevormd uit de Leidsche Studenteövereeniging tot vrijwillige oefening in den wapenliandel ,,Pro Patria" te Leiden, aan L. G. van Steyn. Het vertrek van het Koninklijk Ge zin van het Loo naar Soe«tdijk voor het tiendaagsche verblijf bij H M. de Konin gin-Moeder op het lustslot daar ter plaatse is vastgesteld op 30 Juli a.s. Gisteren dineerden ten Hove mr. C C. GeerUema, Commissaris der Koningin in Groningen, en mevrouw; baron Van oer Botch van Verwolde, kamerheer i. b. d. en n c\uuw de heer Tutein Nolthenius, op perhoutxeeter van H. M. de Koningin, en iue\>uw, en jhr. en mevrouw Sandberg tot J'sjcuburg. Maandag namen deel als gasten aan het diner van H M. de Koningin-Moeder ten Paleize Soestdijk Baron Schimmelpen- ninck var. der Oye van Hoevelaken, presi dent der Eerste Kamer, en mevrouw; jhr. Van Cittere. Harer Majesteit'6 Commissaris in Gelderlandgoneraad-majoor Roeloffe, commandant van de Nieuwe Hollandse he Waterlinie; jhr. De Jong van Beek en Donk, oud-gouverneur van Curasao; do rector-magnificus en de secretaris van den Senaat van de Rijksuniversiteit te Utrecht, professoren Zwaardemaker en Simons, en voorts verschillende andere darmee on heeren genoodigden uit de provincie Utrecht. Het Belgische Konings paar in onsland. Het in Septem ber te verwachten bezoek van H. H. M. M. den Koning en de Koningin der Belgen zal gebracht worden in de dagen na de opening van de nieuwe zitting der Staten- Gencraal door H. M. de Koningin. Ingevolge Kon. machtiging is de heer P. J. Douwes Dekker erkend en toegelaten op den voet van Nederlandsch onderdaan als consul-generaal van Perzië te Rotter dam W. H o v y. Het chrisfcelijk-nationale orgaan „De Nederlander" schrijft over het anti-revolutionnaire Kamerlid, den heer W. Hovy Een beminnelijke figuur uit onzen Chris- telijken kring bereikte Maandag den leef tijdsgrens der sterkende heer W. Hovy herdacht zijn 70sten verjaardag. Wie den heer Hovy kent, of ook maar hem te eeni- ger tijd in een of andere functie ontmoette, heeft van dezen grijsaard den indruk ont vangen van eenen zacht-moedigen geest, niettemin krachtig genoeg om aan allerlei Christelijke» arbeid steun te verleenen, zonder zich daarbij te beperken tot het ter rein dat hem het allernaast lag. Niet al leen in de politiek heeft hij zich bewogen thans nog is hij lid der Eerste Kamer maar allerlei Christelijk philantropische arbeid zoo in als buiten de hoofdstad des lands heeft zijn hart. En wie eenmaal de belangstelling van den heer Hovy voor zulk een arbeid weet te winnen, kan altijd op hem rekenen. Reeds zeer spoedig na het opkomen der Christelijke arbeiders-bewe ging was het de heer Hovy, die baar zijn steun bood, en de arbeid der Chr. Jongel.- Vereeniging heeft in hem eveneens een trouwen vriend. Zijn ruimte van blik, zijn vriendelijk gemoed, de bescheidenheid van heel rijn optreden, hebben hem in zeer breêden kring vrienden doen verwerven^ die hem ook op zijn 70sten verjaardag niet hebben vergeten. Bij de gelukwenschen, hem op dezen dag gebracht, sluiten we ons gaarne aan. - Onder zeer vele blijken van hoogach ting en waardeering herdacht gisteren de heer C. F. Rechlien Morra, secretaris van de A1 ge meen e Rekenkamer, den dag waarop hij '.óór 40 jaren bij dat college als tweede Merk in dienst trad. De jubilaris werd in zijn met groen fees telijke getooire werkkamer gisteren ochtend ontvangen door het ambtenaarscorps, na mens hetwelk de hoofdcommies de heer J. S< i: lat er een hartelijke toespraak hield, daarbij herinnerende aan de groote ver diensten van den heer Morra, verdiensten waaraan door het college blijvende erken ning was gegeven door achtereenvolgende bevorderingen, meestal bij keuze. Namens de ambtenaren, die den secreta ris reeds in de vroege ochtenduren met bloe men hadden verrast, bood spreker den jubi laris een huldeblijk aan, bestaande in een ets van Ph. Zilcken, naar het bekende schil derij ..De Burg" van J. Maris, welk ge schenk vergezeld ging van een keurig ge- calligrapheerde opdracht. De heer Morra gaf blijkbaar getroffen uiting aan zijn dankbaarheid en waardee- ring voor het vele, wat liem heden was be reid. Het college had den jubilaris eveneens kostbare bloemen thuis gezonden en een overvloed van telegrammen leverden het on dubbelzinnig bewijs hoe algemeen de achting is. welke den heer Morra wordt toegedra gen. Aan Het Klein Tooneel (dir. J. H. Speenhoff) is, naar aan het Hbld. bericht wordt, voor het aanstaand seizoen verbon den mevrouw Caroline van Dommelen. Begrafenis Jhr. V an L e n- n e p. Gisterenmorgen werd onder Scho ten begraven het stoffelijk overschot van jhr. H. M. J. van Lennep. student aan de VrijUniversiteit, die te Nuns peet bij het zwemmen het leven verloor. Bij het graf spraken, behalve familieleden, ds. Gunning uit Utrecht, de heer R. W. Herrenstein, voorzitter van de N. C. S. V. en de heer Van den Boom namens de korpsleden. Er was veel belangstelling. Een tiental kran sen dekte de baar. De oudste inwoner van Leerdam, de heer J. H. Visch, is in den ouderdom van bijna 101 jaar overleden. Kamers van Arbeid. Te Rot terdam is de algemeene vergadering gehou den der Vereeniging van Voorzitters en Secretarissen van Kamers van Arbeid in Nederland. De voorzitter, de heer Jos de Sterke» opende de vergadering met een rede waar in hij o.a. aandrong op het bevorderen van de collectieve arbeidsovereenkomst, waar bij z.i. de Kamers van Arbeid" geroepen zullen worden een niet onbelangrijke rol te spelen. In verband daarmede beval spr. meerdere raadpleging van de biblio theek aan die geleidelijk door de vereeni- ging is tot stand gebracht. De secretaris, de heer mr. J. H. van Zanten, bracht het jaarverslag uit. Het ledental daalde van 140 tot 132, en het getal donateurs van 60 op 56. Uit de rekening bleek, dat de ontvang sten bedroegen f 979.32A en de uitgaven f 293.96, zoodat er een batig slot is van f 685.36i Tot bestuursleden werden herkozen de h.h. Jos de Sterke, C. C. Schildt en mr. J. H. van Zanten. Als plaats voor de volgende vergadering werd Utrecht aangewezen. De contributie werd nader bepaald op f 1.50 In behandeling kwam een voorstel van den voorzitter en secretaris der K. v. A. voor de voedings- en genotmiddelen te Amsterdam, luidende „De vereeniging neemt het initatief tot oprichting van oen Bond van K. v. A. in Nederland." De bedoeling was een vereeniging op te richten waarvan alle leden van de K- v. A. lid kunnen zijn. Het verschil is niet onbe langrijk. omdat zooals bekend is, de minis ter vroeger heeft uitgemaakt dat de vor ming van een Bond in strijd zou zijn met de wet. Bij de bespreking werd er op gewezen dat de reorganisatie-commissie met haar arbeid gereed is. Wijl daardoor ook deze Vereenieing niet onveranderd zal kunnen voortbestaan, zou het weinig zin hebben nu nog veranderingen in hare organisatie te brengen. Het voorstel werd ten slotte ingetrokken. Na d.« pauze hield de heer J. van der Molen Fzn., lid der Tweede Kamer, eene voordracht over „Bedrijfsorganisatie-" Heft zevende Internationale Uitgevers-Congres. Gisterenmorgen te 10 uur vingen de afdeeiingsvergaderingen aan, welke Woens dag en Vrijdag zullen worden voortgezet. Deze afdeeiingsvergaderingen zijn niet voor de pers toegankelijk. Het congres is verdeeld in drie afdee- lingen A. „Rechten van don auteur en van den uitgever." B. „Boekhandel" en C. „Muziekhandel". In de sectie A zullen dc volgende voor drachten worden gehouden lo. de conferentie van Berlijn en de bekrachtiging van de herziene Berner Con ventie, door den heer H. Morel van Bern. 2o. De Berlijnsche Conferentie van 1908 in verhouding tot de Berner Oomventie, door den lieer E. Vandevelde van Brussel- 3o. De Berlijnsche conferentie en de Ber ner conventie met betrekking tot het ver- talingsrecht, door den heer Max Leclercq van Parijs. 4o. De voornaamste nieuwe bepalingen van do wet op het auteursrecht der Ver- eenigde Staten van Amerika, welke op 2 Maart 1909 aangenomen ep op 1 Juli van hetzelfde jaar jn werking getreden rijn, door den lieer Geo Haven Putman van New-York. 5o. l>e „litary agente" als tusschenper- sonen tusscheu uitgever eai auteur bij de uitgaaf van het boek, door den heer W. Heinemann van Londen. 6o. Over den invloed van gebonden goed- koope herdrukken op den verkoop van ineer kostbare boeken, door den beer Arthur Spurgeon van Londen. 7o. Over de instelling van een scheids gerecht voor geschillen tusschen uitgevers van verschuilende landen, door den heer 0. H. Robbers van Amsterdam. 8o. Is het wenschedijk te besluiten tot de uitgaaf van een periodiek, in. de eerste plaats als orgaan van het Permanent Bu reau, doch tevens om den uitgevers de ge legenheid. te geven tot gedachtenwisseling over de in liun congressen ter behandeling aangeboden vraagstukken door J. G. Rob bers Jr., van Amsterdam. 9o. Opwekking tot de uitgaaf van een Internationale Encyclopaedic van den Bockhandel, door den heer Carl Junker, to Weenen. 10o. Wenschen betreffende een interna tionalen catalogus van de in prijs vermin derde boeken, en van de fondswerken, die door andere uitgevers zijn overgenomen, door den lieer Feüx Dietrich, van Gautsch- Leiprig. Voor de afdeeling B staan op de agenda de volgende referaten: lo. Door de toepassing van welke midde len zal men kunnen bereiken, dat. in Euro pa eu Amerika, bij den verkoop van nieuwe boeken aan particulieren, niet van de door de uitgevers vastgestelde prijzen wordt af geweken? Ontwerp van een internationale overeenkomst ter handhaving van de vast gestelde prijzen, in te leiden door den heer W. P. van Stockum Jr. te 's Gravenhage. 2o. Het instandhouden van den catalo gusprijs en het verbieden van een te hoo- gen prijs, door den heer Max Lev'lercq van Parijs. 3o. Een internationale regeling van het op gunstiger voorwaarden plaatsing geven aan boekhandelaarsbedienden in het bui tenland door den heer Victor Ranschburg van Budapest. 4o. Wijziging der vracht-tarieven in het belang van de verzending der tijdschriften, door den heer Victor Ranschburg van Bu dapest. 5o. Het Bestelhuis van den Boekhandel te Amsterdam, zijn inrichting en zijn be heer, door den heer K. Groesbeek van Am sterdam. 6o. De titel op den rug van den boek band door den heer Michael Stern van Weenen Voor de sectie C. staat als ecnig onder werp op de agenda: „De ontwikkeling van het auteursrecht in Duitschland ten gunste van de mechanische reproductie van mu ziekwerken na de herziening van de Ber ner Conventie." Het zal worden ingeleid door dr. Jur. Gustav Bock van Berlijn. Gisterenmiddag maakten de congressis ten een boottocht naar het eiland Marken. De maaltijd werd gebruikt te Vol en dam- Zevende Middensftands-Congre». Het zevende nationale congres van den Middenstandsbond wordt ditmaal Dins dag, Woensdag en Donderdag te Arnhem gehouden in het bekende Musis Sacrum. GisterenDinsdagavond,, werd liet con gres begonnen met de officieele ontvangst ten stad huize, waar dp afgevaardigden in de raadzaal ontvangen werden door het da- gelijksch bestuur en vele raadsleden en waar de burgemeester, mr. A. J. A. A. ba ron van Heemstra den congresleden het wel- ko n toeriep. Do burgemeester heette de heeren welkom en wees er vervolgens op, dat de Midden standsbond in betrekkelijk korten tijd een ontwikkeling heeft bereikt, welke algemeene bewondering afdwingt. Twee gewichtige fac toren zijn er voor dit onmiskenbaar 6ucces, ten eerste de uitstekende organisatie en ten tweede de wijze van werken, waarbij liet arbeidsveld met groote zorg binnen den kring van de eigenlijke bevoegdheid gehou den is. Bij een duurzame handhaving van beide beginselen mag de toekomst van den Boud verzekerd heeten. Voorts releveerde ©preker het belangrijke onderwerp, dat op het congres aan de orde zal zijn. Naar uit de praeadviezen blijkt, zijn strafrechterlijke bepalingen tegen de on eerlijke concurrentie een dwingende eiech. Ten slotte uitte S>pr. de beste wenschen voor het welslagen van het congres, eindi gende met de uitspraak: „een gezonde mid dens tand geeft een krachtig vaderland". (Applaus) De voorzitter van den Middenstandsbond, de heer J. S. Meuween, verklaarde met vol- doenitig vernomen te hebben de uitspraak van Arniiem's burgemeester, dat een gezon de middenstand als een onmisbaar deel van de maatschappij onbetwist zal strekkeu tot heil van heel de natie. Daarna wijzende op do aantrekkelijkheid van Arnhem door haar schoone omstreken, merkte Spr. op, dat deze gemeente ook nog in ander opzicht aan trekkelijk gaat w/orden, namelijk wat han del en industrie betreft, omdat zij van plan is een Electrische Centrale te stichten, waar door Arnhem ook uit een bedrijf90ogpunt aantrekkingskracht zal verkrijgen. Namens de Middenstands-organisatie uitte Spr. daarna de beste wenschen voor Arn hem, eindigende niet een „leve de burge meester", waarmede door allen werd inge stemd Hierna werd de avond verder gezellig doorgebracht in Musis, waar doofden direc- beur, den heer F. Simon, aan de congres leden een concert werd aangeboden, waarop ook do Kon. Mannenzangvoreeniging „Aurora" zich liet hooren. Het insectarium op de 11 r u 9 s e 1 e c h e tentoonstelling. Het insectarium in een der koepels van de Levensverzekering-Maatschappij „Utrecht' 'ii den Hollandsclien tuin heeft zich reeds vele vrienden gemaakt, die trouw hun be zoeken herhalen. Evenals in het Amster- damsche insectarium komen dagelijks onder wijzers met leerlingen om er het belangwek kende insectenleven gade te slaan. In tegen stelling met andere inzendingen op de ten toonstelling, die van den openingsdag tot de sluiting onveranderd blijven, vindt mei hier dagelijk iets anders. Heden ziet men donkere rupsen gulzig brandnetelbiar-a eten, na een paar dagen zijn ze in goudge- lekte poppen veranderd en weer twee weken vorder zijn het bonte kapellen geworden. Verscheidene insectensoorten, die in het begin van de tentoonstelling aanwezig waren, zijn van ht tooneel verdwenen; ze hebben haar gedaanteverwisseling in het in sectarium doorloopen. Zoo bijvoorbeeld de nonrupsen en de pijnboomspinners, ze zijn rups geweest, poppen geworden en als vlin ders gestorven. Deze soorten zijn reeds door andere vervangen. De fraaiste zomervlinders laten zich nu bewonderen, zooals de schitterende weer schijnvlinders, de aristocratische konings mantels, de kleurige koningiunepages. Spoedig komen de bonte pauwoogvlinders uit en de atalanta's met het jaartal 1881 op do vleugels. De vliegende herten, onze grootste in- htemsche kevers, leveren gevechten op leven en dood, de mierenleeuwen zitten te loeren in hun verraderlijke valkuilen, de poppen- roovers in hun gouden wapenrustingen zoe ken naar buit, de sabelsprinkhanen zullen ons spoedig op hun muziek vergasten, de iepetak-rupsen hebben de klimoptakjes opge volgd, ze verstaan evengoed, zoo niet beter, de kunst van zich te vermommen als de exo tische wandelende takkenin de mierennes ten worden dagelijks jonge mieren geboren, de larven worden in de kinderkamers ver pleegd, of de kindermeisjes dragen ze mee op <ie wandeling, de dooden worden naar het kerkhof gebracht; de spinnende watertor ren hebben eiernestjes gemaakt, de libellen larven staan gereed haar grijptangen uit te slaan naar een wormpje of lartjede larven van kokerjuffers scharrelen in haar vreemd eostuum van stengeltjes, blaadjes en schelp jes door het water. In den loop van deze maand wordt in het insectarium nog een toonkast met honig bijen geplaatst, die dagelijks een uurtje wordt geopend, zoodat men door een glas ruit heen het kunstige en nijvere bedrijf van deze diertjes kan gadeslaan, zonder ge vaar te loopeu op minder aangename wijze met hun angels keunis te maken. fIn de Off. Med. van den N. V. B. lezen we, onderteekend door den secretaris van het bestuur van den R. V. B., de vol gende mede dee ling Namens het bestuur vestigt ondergetee- kende de aandacht op de m de jongste be stuursvergadering aangenomen motie, lui dende als volgt: „Het bestuur van den Rotterdam- schen Voetbal-Bond, kennis genomen hebbende van liet feit, dat er in zijn gebied voetbalvereenigingen zijn opge richt, die uitsluitend leden opnemen, beboorende tot een bepaalde godsdien stige richting, terwijl ingekomen is het verzoek tot toetreding, tot den R. V. B., van een vereeniging, in wier sta tuten vermeld, staat, dat uitsluitend R. K. jongelieden als lid mogen toe treden, spreekt als zijn meenmg uit, dat het als beslist verderfelijk acht, dat de godsdienststrijd ook in de sport zal worden doorgevoerd, constateert, dat juist de sport het schoone middel is om jongelieden van alle richting op vreedzame wijze met elkander te doen strijden en te doen op groeien tot krachtige Nederlandsche burgers, onverschillig van welke rich- ting, besluit geen vereeniging, welke de beperking hare leden op die wijze voor schrijft, als lid tot den R. V. B. toe te laten, en dringt er bij haar leden-vereeni- gingen ten sterkste op aan in hoege naamd geen relatie met bedoelde ver- eenigingen te treden." Voor postzegel verzame laar 6. Men sclhrijft aan de „Nieuiw© Cou rant' In het begin van Juli 1910 is een nieuw postzegel van 3 cent in gebruik gesteld vnl. ten dienste van locale aan port onderworpen dienstbrieven en onvoldoend gefrankeerde stadsbrief kaarten. Hiertoe is gebezigd het postzegel van en gulden der uitgave 1881 1887 met schuinen zwarten opdruk 3 cent. Toen in 1894 de lichtblauwe postzegels door donkerblauwe werden vervangen en op dunner papier gedrukt, was de voorraad van het een gulden zegel nog groot genoeg, zoo dat sin Je 1887 van het een-gulden-portzegel geen nieuwe druk verscheen in de donker blauwe kleur. Wegens de verlaging der porttarieven wordt tegenwoordig het een-guld^n-zegel hoogst zelden gebruikt. Een gedeelte van den voorraad werd in 1906 mot 50 cent over gedrukt, terwijl begin Ju£j een overdruk met 3 cent verscheen. De voorraad van dezen overdruk schijnt zeer klein geweest te zijn, daar deze 3 cents opdruk op het postkantoor te '6 Gravenhage slechts een paar dagen ver krijgbaar was en op verschillende andere postkantoren zelfs in het geheel niet geweest is. Sinds een paar dtfgen is thans het defini tieve 3-cent6-postzegel in donkerblauwe kleur verkrijgbaar. Wegens den geringen voorraad belooft deze 3 cent op een gulden een zeer zeldzaam zegel te worden. Ook te Haarlem zijn porbzegels uitgege ven van 3 cent op 50 cent, uit 1881/7. De geringe voorraad werd gekocht door een han delaar die eir nu enorme zaken me© tracht te maken, dank zij het feit, dat de verschil lende typen overgedrukt zijn. Daardoor wis selen de prijzen waarvoor de ongestempelde zegels worden aangeboden van 15 cent tot f 2.50. Een 'buitenkansje dus voor hem, ten zij de voorraad restant zóó groot is, dat er meer wordt afgeleverd I (N. Ot.)

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 2