W\ 5t. Donderdag 21 Juli 1910. BUITENLAND. FEUILLETON. 9"* JMrgMf. AMERSFOORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: P«r 3 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem franeo per post - 1.50 Afzonderlijke nummert- 0.05. C*r.» Cou an verschijn dagelijks behalv op Zon- en Feest dagen. Ad verten tiénmededeelingen enz.gelieve men vóór 11 uur 's morgens by de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DHR ADVHRTBNTIlN: Van 16 regels ®-M< Eke regel meer - 0.10, Dienstaanbiedingen en aanvragen SI ssnts bfl voerm^etaUng Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrflf bestaan seer voerdeeüge bepslia#ai t»t het herhaald adverteeren ia dit Blad, bfl abonnement. Safe oirealaire, bevattende de voorwaarden, wordt ep aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht Spanje en het Vaticaan. De berichten over de betrekkingen tue- 6chen de Spaansche regeering en het Vati- caau luiden allesbehalve gunstig. Te oor- dtelen naar de taal, die de organen van het Vaticaan voeren, vermindert de spanning niet en is de geneigdheid tot toegeven aan die zijde ver te 'zoe.ken. WeBken indruk dit maakt aan de andere zijde, kan men zien uit de verklaringen, die de Madr ids olie He- ra'ldo hierover bevat van een „aanzienlijk politiek persoon", die 'blijkbaar met de re geering in nauwe relatie staat. Deze zegs man laat zich aldus uit: „Men moet vooral ook zic'h de vroegere geschiedenis van deze zaak te binnen bren gen, om den goeden wil van het tegenwoor dige kabinet bij het hervatten van deze on derhandelingen te verstaan, waarbij men de verklaringen van Canalejas van 1902 en de houding van het kabinet-Lopez Dominguez, dat vier jaren later aan de cortes eene ver- eenigingswet voorlegde, niet mag vergeten. Wanneer men nu de tot «overleg met den Heiligen Stoel genegen houding van de tegen woordige regeering vergelijkt met die van het Vaticaan, dan 'zal men niet weinig ver rast zijn door de geringe tegemoetkoming, die deze goede wil vindt in het Vaticaan, dat door 011 verwinnelij'ke vooroordeelen en een het .tegendeel van de beoogde uitwer- king bewerkeuden geest van werkelijk stel selmatige vijandigheid beheersoht wordt. De zaak is volkomen duidelijk. In 1902 had de Heilige Stoel niets in te brengen tegen de bepalingen van het koninklijk be sluit van 9 April, waarin de regeering van Sagasta den te voren met den nuntius over eengekomen modus vivemdi omtrent de geestelijke orden ontwikkelde. Nu maalkt hij zich er boos over, dat de regeering dit besluit in toepassing 'brengt. Nog meerin 1880 werd zonder voorafgaand overleg met de curie bij koninklijk besluit 'bepaald, dat geen nieuwe orden zich zonder voorafgaande machtiging van de regeering in Spanje kon den vestigen. De Heilige Stoel voelde zich daardoor volstrekt niet verontrust. Niette min maakt hij er nu aanspraak op, dat de Spaansche regeering er van moet afzien, aan de Kamers eene vernieuwing van deze be schikking voor te stellen, zoolang geen over eenstemming is verkregen. Dat is reeds on gewoon, maar nog merkwaardiger is het feit, dat het Vaticaan in 1871 uit het be staan van de godsdienstvrijheid, die door art. 21 van de grondwet van 1869 was ver kondigd, volstrekt geen kabinetskwestie maakte, terwijl het er nu tegen protesteert, dat de regeering in een veel minder libe ralen vorm dan dat art. 21 deed, de ver draagzaamheid uitlegt, die in de grondwet van 1876 wordt uitgesproken. Deze bevreemdende tegenstrijdigheid in een betrekkelijk kort tijdsbestek wordt ver scherpt door eene nog ongewoner anomalie in de anders door Rome aangenomen ge dragslijn. In andere gevallen, als de Heilige Stoel -zich in de noodzakelijkheid, zag ge plaatst tegen daden van het staatsgezag te protesteeren, bleef dit protest, omdat men goede betrekkingen wilde handhaven en vooral inoeielijkheden wilde vermijden, voorloopig geheim. Nu is het in de 0s6er- vatore Romano dadelijk bekend gemaakt en, daarmede niet tevreden, heeft men, om aan het protest eene ruimere verspreiding te geven, aan de buitenlandsche bladen een uittreksel medegedeeld, en dat alles is zoo vlag geschied, dat de Spaansche regeering te nauwernood tijd had 'het stuk te lezen, teen zij het reeds in de dagbladen vond afgedrukt. Ook de manier waarop de roomsche curie de ultra-katholieke beweging in Spanje men weet met welke middelen openlijk aanmoedigt-, kan niet voorbij gezien worden, evenmin dat zij stukken, waarin de regeering beleedigd wordt door uitdrukkingen ans „Zij is wreeder dan Nero en Diocletianus" als „No'bilissimo" aanduidt, of dat de staats secretaris van den Paus telegrammen af zendt, die bijval schenken, aan den veldtocht tegen de regeering, ondanks bewezen over drijvingen. En daarnaast moet dan onder handeld worden op grond van voorstellen, welker onaannemelijkheid van te voren vast staat; daarnaast wordt onder duizend voor wendselen eene politiek van op de lange baan schuiven van de ergste soort ingeleid; die voorstellen worden weder ondergeschikt gemaakt aan andere voorwaarden, die er op doelen, de waardigheid van de Spaansche re geering te kwetsen en een breuk teweeg te brengen. Want dat schijnt inderdaad het einddoel te zijn. De on verzoen,!ijken in heb Vaticaan meenen, dat een breuk de conser vatieve partij zal wakker schudden uit hare tegenwoordige afwachtende houding en de ultra-katholieke beweging bevorderen, dat hij d® algemeen© ontevredenheid vermeerdo- ien, de kroon tot inkeer brengen en ten slotte de r^jeering ten val brengen zal, en niet alleen de tegenwoordige, maar ook eene mogelijke opvolgende liberale regee- ring. Dat is de ware bedoeling, al zou inen de zaak nog zoo zeer willen 'bedekken. Deze re kening bevat slechts ééne fout, die door dén Heiligen Stoel schijnt te zijn voorbij gezien, namelijk deze dat zij van de stemming in het land geen notitie neemt. Het land, dat dit gansche spel instinctmatig doorziet en zich rekenschap er van aflegt wat er mee beoogd wordt, geraakt allengs in «en staat van opgewondenheid, die zich op een goeden dag verschrikkelijk tegen Rome kan ontla den, dat de regelmatige ontwikkeling van het volk wil tegenhouden ter wille van ©eni ge leden van orden, 'die uit andere lauden ver dreven zijn en ridh met schending van alle wettelijke bepalingen in Spanje hebben ge vestigd. Wat zal er gebeuren, als de door d© onverzoenlijkcn igewenschte breuk in treedt? Dat ie natuurlijk moeielijk te voor spellen. Maar Rome heeft, wat de sociale schokken betreft voorbeelden daarvan bij de hand. Wat de diplomatieke zijd© betreft, zal de Spaansche regeering zich als het geval er toe ligt tot de bij den -Heiligen Stoeel ver tegenwoordigde staten wenden en hun het gebeurd© med<?de©len met opgave van de re denen ,die tot den breuk hebben geleid." Duitschland. Vorst en vorstin Bülow zijn omstreeks middernacht van 20 op 21 Juli vau het Lehrter station te Berlijn naar Norderney vertrokken. In het- gedeelte van Sleeswijk-Holsteiu met overwegend Deeusche bevolking heeft de regeering een 76 HA. groote boerderij aangekocht, die met het reeds bestaande staatsdomein O sterterp vereenigd is, dat daardoor 210 HA. groot is geworden. Daar mede heeft het Duitsche element in het westelijk gedeelte van den kreis Apenrade een vast steunpunt gekregen. Het Deense he blad Heimdal noemt den verkoop van deze hofstede een niet weer goed te maken verlies. Frankrijk. Het Fransdh-Duitsche handelscomité heeft bericht ontvangen, dat naar aanlei ding van een verzoekschrift aan den bonds raad de volgende faciliteiten zijn verleend aan den Franschen handel, om met 1 Sep tember a.s. in werking te treden. Van de ana lyse zijn voortaan vrijgesteld de wijnen op flesechen, gezonden aan bijzondere perso nen op bestelling of bij wijze van geschenk, tot een gewicht van 10 K.G., mits de wijn is van dezelfde soort. Bij zendingen van groote hoeveelheden zal slechts één mon ster getrokken worden voor iedere zending van 2400 flessohen. Van de wijnen op fust zal de Duitsche douane voortaan niet meer dan ééne ana lyse verlangen voor iedere zending van 100 fusten (30,000 K.G.). Ook zal slechts één monster getrokken worden per wagon-reser voir. Verder zijn verschillende maatregelen ge- nemen tot- vergemakkelijking van de uit gifte der analyse en tot vereenvoudiging van do door de Duitsche wet voorgesdhre ven formaliteiten. De sinds een jaar reeds gistende bewe ging onder de Fransche spoorwegbeambten heeft tot onderhandelingen geleid t-usschen hunne 1 andsvakve reen iging en de bijzondere vereeniging van machinisten en etokers over de aaneensluiting van de beide ver- eerigingenwaardoor liet geheele spoorweg personeel in één bond zou worden veree nigd. Het schijnt, dat deze aaneensluiting nu de verwezenlijking nabij is. Het orgaan van den boud van machinisten en stokers maakt het door de vertegenwoordigers van do beide vereen i'g in gen aangenomen ontwerp bekend van die „Union des travailleurs des öhemins de fer de France, de ses colonies et pays de protectorat". Het doel van de vereeniging omschrijft liet ontwerp aldus: „door al'le eerlijke en wettelijke middelen het lot van de spoorwegarbeiders te verbe teren." Dat de vereeingingen tot deze mid delen ook de staking rekent, spreekt de bond niet slechts uitdrukkelijk uit, inaar hij geeft ook tegelijk te kennen, dat het eigenlijke doel van den nieuwen bond is. voor de toepassing van dit middel de tot dusver gescheiden vereeniging van spoor wegwerkers aaneen te sluiten. Want nadat art 5 van de statuten heeft bepaald, dat de verschillende tot den bond behoorende vereenigingen hunne zelfstandigheid 'behou den, derhalve hunne verdere binnen'land- sche aangelegenheden naar eigen goeddun ken regelen, verklaart art. 6 „In dit geval 6taan de den bond vormende vereenigingen zedelijk en geldelijk naar den maatstaf van hunne middelen voor elkaar in." Het be stuur vau den 'bond zal berusten in handen van eene commissie, waarin alle diensttak ken van de arbeiders en beambten ver eenigd zijn en die gezeteld is te Parijs. Wanneer deze 'bond ie tot stand gekomen, dan zal hij ruim 100,000 spoorwegwerkers en beambten omvatten. Over de dreigende stalking verklaarde een lid van het syndicaat van spoorwegwerkers aan een dagblad-correspondent: Op een goeden nacht zullen op een gegeven uur, b.v te middernacht, alle treinen op alle lijnen blijven staan. De machinisten en de stokers zullen de vuren uitdooven en de ketels ledigen. De conducteurs zul'len met voetzoekers en signailen de spoor blokkee- reu eu dan kalm gaan slapen en de reizigers en vrachtgoederen aan hun lot overlaten. Het bestuur beeft eene bijzondere sta- kingBcommissie in 't leven geroepen. Er wordt rekening gehouden met de mogelijk heid, dat de leden van die oommissie ter stond nadat de staking is verklaard, in hechtenis zullen worden genomen voor dat geval zijn als leiders van de beweging plaats vervangers aangewezen Engeland. In het Lagerhuis zouden Maandag aan mil ister-president Asquith -door verschil lende personen vragen gesteld worden om trent het verloop van de conferentie tus- seheu de partijleiders, over de verhouding tusschen de beide Huizen van het parle ment. De vragen bleven echter achterwege, naar verluidt op verzoek van den heer As quith, die den belangstellenden in overwe ging gaf, liever tot aanstaanden Maandag te wachten. Men leidt daaruit af, dat deze week de veto-conferentie zoo ver zal vor deren, dat Maandag een mededeeling vau be toeken is kan worden gedaan. Spanje. Madrid, 20 Juli. De Kamer heeft de discussie over het adres vau antwoord op de troonrede ten einde gebracht. Minister-president Canalejas verklaart, dat hij besloten is zijn programma in zijn geheel uit te voeren. Hij wil geen scheiding in de liberale partij, die homogeen moet zijn en welker volledig vertrouwen hij wil. Gewagende van de Melillakwestie, ver klaart hij, dat de regeering er alleen aan spraak op maakt de Spaansche vestingen -n een toestand te houden, waarin -zij de natio nale eer kunnen steunen en lederen mogelij ken aanval kunnen afslaan, in afwachting van het einde der onderhandelingen met Marokko. Eerst dan zullen onze troepen hunne stellingen verlaten. De regeering bestudeert de oprichting van een korps koloniale troepen, de hervorming van het militaire strafwetboek en de lier- vorming van het onderwijs in leekenzin. Het is dringend noodig tot eene oplossing met Rome te komen. Het adres werd aangenomen met 183 tegen 81 stemmen. Uit Madrid wordt bericht, dat het zich schijnt te bevestigen, dat de Spaansche ge zant aan het Vaticaan spoedig zal aftreden. De regeeringskringen -zijn weinig gesticht over de lauwheid, waarmee hij opkomt voor de wenschen vau het liberale kabinet. Turkije. De Grieksche gezant te Konstantinopel heeft thans op de Porte de stellige verzeke ring gekregen, dat de boycot over enkele dagen zal ophouden. De ministerraad heeft de staking van den boycot onder toepassing van alle middelen besloten en aan het boy- cot-comite de noodige raadgevingen ver strekt. De ontwapeningspolitiek van de autoritei ten in het vilajet Uskub is oorzaak, dat zich weder Bulgaarsche benden gevormd hebben of zich zullen vormen. De Bulgaren verkla ren, dat, ais de ontwapenings'taktiek van de Turksche regeering niet wordt veran derd, eene nieuwe bendenbeweging is te ver wachten. De Bulgaarsche regeering heeft strenge instructiën gegeven aan de autoriteiten, dat zij elke poging tol oprichting van benden moeten onderdrukken. Personen, die weder rechtelijk de greus willen overguau, moeten, als zij tegenstand bieden, zonder omslag doodgeschoten worden. Uit Konstantinopel wordt aan de Teanps bericht, dat de Porte, daar zij het votum van de nationale vergadering van Kreta niet als voldoende beschouwt, omdat het quorum niet was bereikt, aan de mogend heden zal vragen, dat zij de toelating van de mohammedaanse he afgevaardigden en d© erkenning van de moliammedaansche amb tenaren zonder eedsaflegging zullen waar borgen. De Porte heeft eene nota aan het oecu menische patriarchaat gericht, om het uit te noodigen geene vreemde onderdanen meer als onderwijzers in do Grieksche scholen te gebruiken en de onderwijzers van Griek sche nationaliteit., die nu bij Turksche scho len in dienst zijn, te ontslaan. CMna. Lissabon, 20 Juli Een ragee- ringstelegram uit Macao bericht, dat de troe pen meester zijn. van het geheele eilaudi Co- lowauzij hebben 16 gevangeuenen bevrijd en 44 roovere gevangen gemaakt. De troepen zullen binnen 3 dagen naar Macao terugkoe- ren. Honderd Eurepeauen zullen als garni zoen achterblijven. Oott-Azië. De iu Brussel verschijnende Agence d'Ex- trême Orient, die dikwijls de nieening van de Chineesche regeering weergeeft, spreekt het bericht van het Petereburgsche tele- graafecbap tegen, dat de Chinee&che regee ring over het Russisch-Japansche verdrag hare voldoening heeft uitgedrukt. Zij deelt eeu telegram mede uit Peking, hetwelk in houdt, dat de Chineesche regeering geeue bezwaren heeft gemaakt, maar ook niet hare voldoening heeft uitgedrukt. Zij heeft een voudig verklaard, dat zij kennis neemt van de verklaringen, die op de handhaving van den status quo betrekking hebben, en heeft met nadruk den wensch geuit, dat aan dezen status quo niets zou worden veranderd. Een ander bericht van dit agentschap uit Peking luidt: „Nauwelijks onderteekend, toont hei Russisch-Japanse he verdrag reeds zijne onheilvolle uitwerking. Uit Mongolië zijn hier verontrustende berichten ontvan gen. De Russen zijn op verschillende plaat sen van Mongolië met vliegende colonnes de grenzen overgegaan en. laten thans eene groote troepenmaasa narukken. 4500 man infanterie, 3000 man artillerie en 1000 man technische troepen staan reeds in Koeloeëng Zij 'bouwen in allerijl acht kazernes. Op 5 KM. afstand van Koeloeëng hebben zij een arse .iaal voor wapenen en munitie opgericht. Een verder bericht houdt in, dat duizenden Russische troepen in Oeljasoetai en Kots- jeng zijn aangekomen. De Chineesche re geering is sints ©enigen tijd ook er over ingelicht, dat de Mongolen bij massa's ge- Het was als het stemmen van instrumen ten, alleen nog waarneembaar voor het ge hoor. Het oog kon nog niets onderschei den en had slechte het vage vermoeden, dat in het gelijkmatig** grijsgrauw, dat het rivier- en kindgedeelte van Hamburg als tweelingbroeders onder één kleed dekte, zich een lang© donkere streep vormde, waarin eerst langzamerhand eenige onrust begon te heerscheu. Plotseling weerklinkt het geluid van een stoomfluit, dat op tien, twaalf plaatsen gil lend wordt herhaald en zich schokkend door den nevel dringt, om daarop als een verwijderd gelach over de haven weg te stervenDe donkere streep verdeelt zich nu waaiervormig, raakt in beweging, kluwt aan de eindpunten samen, hokt even en vloeit dan uiteen, als had de haven- plas haar weggelokt-. En deze had haar ook weggelokt, doordat hij het leven in zich had opgenomen, dat er in was opgehoopt. Het gegons van menschenstennmen ver mengt zich nu met het zachte geklots vau het water, dat tegen den kaaimuur kab belt; daarna dringt liet- zich haastig, als ware het buiten adem van het jachten, lange de vooruitstekende landings hoofden, naar de rich rechts en links bevindende ligplaatsen der groote handel sstoomers en zeilschepen, waarvan de liooge boord wan den zich spookachtig voordoen in den ne vel vervolgeus, door de havens der rivier schepen, om de groote, diepgaande rivder- aken heen, zich voortspoedende in de ka nalen en grachten, naar de breede load- schuiten, die als met gapende muilen op zien naar de windassen en kranen der voorraadmagazijnen van vijf verdiepingen hoog. Hier, daar, overal hoort men denzélfden klank, hetzelfde gejaagde gefluister, den zelfden roep: „Daar zijn ze! Zij zijn op het water- De dag is begonnen Maar van den dag zelf is nog niets te zien. Wel tracht de jonge herfstzon zich onstuimig in de nevelmassa in te werken, doch deze biedt kalm weerstand als een muur en scheidt slechts nu en dan een vochtigheid af, die, met kolenstof ver mengd, zich kleverig zwart aan het plavei sel van de stnaat en de gevels der huizen hecht. Maar te hooren i© het thans zeer zeker, dat de dag zich over de geheele ha ven heeft uitgestrekt- Het stemmen der instrumenten is overgegaan iu de melodie. Dissonanten voor het oor, harmonie voor het gemoed. Bij het fluiten der nette, groene veerstoomertjes mengen rich, het fluitje der overal heenschietende jollen, het luiden der scheepsklokken op de ontwa kende stoomers en het gillende getoeter der stoomfluiten van de werven en fabrie ken op de eilanden der Elbe. De lichten der havenbooten dringen scherp door den morgennevel lieenmen ziet ze tusschen de schepen door be wegen ze verlichten de steigers en aanleghoofden der lange havenkade, waar de donkere massa der arbeiders zich iu de veerschui ten verdeelt, die lien verder vervoeren naar de ankerplaatsen der Oceaanrenzen, welke, op stroom liggend, hun goederen lossen. Toen als opeen6 -een pauze. Een kort oogenblik van volkomen stilte. Het inhouden van den adem, het inspannen van alle krachtenEen trilling gaat over hot water, dringt door de scheepsrompen. En heia! plotseling wordt de beklem mende stilte verbroken en zegevierend weggedrongen door het over de geheél© linie aanzwellende gedruisch van de be ginnende worsteling- De planken van het scheepsboord weerkaatsen het. geluid der zware hamerslagen, dat de grond melodie vormt van het lied, dat door de haven gezongen wordt. Aan de dukdalven en de stootpalen in het havenbekken kaarsen de m eerkettingen der geankerde schepen. De scheepsmachines nemen de eerste stem over. Zij roepen de lichters en laadschui- ten tot zich. De kranen beginnen hun werk. Onophoudelijk komen uit de ge opende ruimen der schepen de goederen te voorschijn, om over den boordrand te draaien en ratelend in de schuiten neer te zakken. Op en neer, op ©n neer, voortdu rend op en neer Aan de kaden der groote scheepvaart maatschappijen wordt geladen en gelost, gelo6t en geladen. De groote scheepsmon sters schijnen onverzadigbaar. Aan beide zijdenwalkant en waterkant, heeft de toevoer plaats. Op de kaden zijn de kra nen koortsachtig bezig de goederenniassa, die uit de magazijnen is aangevoerd, op liet schip te brengen. En aan de water zijde ligt sissend de drijvende kraan, waar mede de zware en groote goederen geladen worden, die niet in de magazijnen konden worden opgeborgen. Een trein van spoor wagens rolt over de raiU van het haven hoofd, de wagens hoog opgestlapeld mot vettig glimmende steenkolen. De loop planken worden gelegd en, tegen de houten helling op, voert een troep zwart groeze lige mannen onophoudelijk het voedsel der machine aan en stort het in de kolen-gaten neder. Nu heeft de jonge herfstzon den zware u ochtendnevel van boven aangevat en drukt hem langzaam maar zeker op de knie, keert hem op d<*n rug, en werpt hem ver volgens in het water, waarin hij weldra ten onder gaat. Thans schijnt in de zeilihaven de strijd te beginnen. De toppen der mas ten komen allengs duidelijker iu den nevel te voorschijn. Hier wordt één tuig zicht baar, daar verschijnt e*-'n twééde. Nu ziet men er tien, twintigThans honderd. Waar het oog ook reikt-, schittert het zon licht op een bosch van masten, vlijt zich neder op het scheepsdek, overstroomt het geheel en verguldt dan de ijzeren rompen in de onmiddellijke nabijheid. Rijen van stoomschepen worden zichtbaarde groote zees too mere vertoonen zich in al hun ver bazingwekkende lengte. Onder scheldend gemopper spoelt Janmaat het kleverige ko lenstof van liet dek. „Die vervloekte Ham burger zwijnen boel 1" brom't hij. De schil ders kunnen nu ook hun werk beginnen. Als dwergen hurken zij op de stellingen spuwen in de handen en schilderen het schip witgrijs, porceloinwit, of donker groen. De morgenzon heeft nu ook de water vlakte bereikt. Zij verlacht het gewemel ▼«O sloepen en barkassen, die als ijverige bijen om de groote schepen zwermenschit tert op het gele koren, dat als een water stroom uit de elevators in de schuiten neer- bruist werpt haar Licht op de sleepen van kolenschuiten en zelfs op de gezichten in de meuschenmassa, die een raderboot met veel geraas uit de loodsen der landverhui zers overvoert. Waar de zon schijnt, ont springt het lewii. Dood is bij liaar onbe staanbaar. Bij haar is alleen ontluiken en ontwikkelen mogelijk. De adjuct-comniies bij het havenkantoor der in- en uiigaande rechten schuift zijn pet naar achteren. „Het is fameus!" zegt hij. „Wat waar is, moet gezegd worden. Een flameuze ha ven." Hij kijkt om. „Zoo, daar komt de eerste klant. Goeden dagIets te de- clareeren? Hoeveel?" De man, die met stijve knieën uit het roeibootje was gestapt «n den vlettermfan met. een kort woord Itad weggezonden, kwam, voorzichtig rondkijkend, naderbij. „Ooeje morgen, mijnheer de adjunct. Niets verdachts in den omtrek? Alles vrij, niet waar?" „Heb je iets aan te gevenHoeveel?" „Nee, nee! Ik wou, dat het waar was 1 Is alles veilig in den omtrek?" „O, ben jij 't, stuurman Hesz? Maar de „Alhambra" is toch gisteravond al aange komen? En daar blijft me de man zoo walar, aanboord, terwijl men in Hamburg versta je me goed, Hamburg? met open armen op hem wacht. Wordt vervolgd HA.NZEA. TEN. DOOR RUDOLF HER ZOG. HOOFDSTUK L

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 1