BINNENLAND. klaagt zich er oYer, dat de regeering der iVereerigde Straten het cindo van den bur geroorlog tegenhoudt, door de 'blokkade van Blue fields to 'beletten eu te eisclien, dat de invoerrechten moeten worden betaald aan het kan<oor, dat de partij van Estrada heeft opgericht te Schooner Key, nadat zij uit het vroegere kantoor was verdreven. Zij ver zoekt dat haar de gelegenheid 'zal worden verschaft om de rust in Nicaragua te her stel ion. Do president van Mexico Porfiro Diaz heeft naar aanleiding hiervan de regeeriug van de Unie verzocht de maatregelen, waar over Madriz zich beklaagt, nogmaals in overweging te nemen hij verklaai*t zich be reid tot hulp, alte men mocht meenen, dat zijne dieneten in den eeuen of anderen vorm ooudea kunnen bijdragen om den vrede in Nicaragua te herstellen. AUarM. Volgens de Daily Mail heeft de poli tie te Usteude een inval gedaan in de Li teraire Sociëteit, waar een talrijk gezel schap baccarat speelde. De politie nam den inzet in beslag, te zamcu maar f 170,000. Berlijn, 28 Juli. De aan postkan toor no. 17 (Schlesische Bahnthof) werk zame brievenbesteller Ludwig Bergmann heeft 50,000 mark in geld verduisterd, dio hij uit de bergruimte van het postkantoor naar heit kantoor voor de uitgifte van brie- rveu moest brengen. Hij is voortvluchtig. Odessa, 28 Juli. Sedert gisteren komen hier gevallen van pest voor. Giste ren een sterfgeval, lieden twee ziektegeval len eu een sterfgeval. De Staatscourant van Vrijdag 29 Juli 'bevat o.a. de volgende Koninklijke beslui ten op verzoek eervol ontslagen J. A. van Steiu Callenfels als notariB te Amsterdam; bei oemd tot regeeringegeclelegeerden bij do van 68 September 1910 te 's G raven- 'lvago te ïuoudeu internationale oonferentie voor sociale verzekering mr. lt. Macaleöber Loup, voorzitter van het bestuur der Rijks verzekeringsbank te Amsterdam, en dr. C. F. J. Blooker, oud-lid der Tweede Kamer en buitengewoon lid van den Centralen Ge zondheidsraad, te Voorburg. De Koninklijke Familie zal morgen middag per extra trein van 3.49 op het sta tion der H. IJ. S. M. te Baarn aankomen. Woensdag dineerden ten Hove jhr. De Sturlcr, gozant en consul-generaal te Athe ne on mevrouwjhr. Do Jong van Boek en Donk, oud-gouverneur van Curasao; mr. W. Roosmale Nepveu, burgemeester van. Apel doorn en mevrouw en baron en baronesse van Pallamdt van Nijenhuis. President Fallières in ons land. Van 3 tot 6 Augustus komt te Rotterdam het Fransche opleidingsschip der marine Bougainville, terwijl alsdan per eigen stoomjacht eveneens verwacht wordt de President der Fransche Republiek, de heer Fallières. Met de salonboot W. F. Leemans van de Maatschap Fop Smit en Co. zal door Pre sident Fallières en de officieren der Bou gainville een watertochtje worden gemaakt naar den Moerdijk. De Minister van Justitie, mr. Rogout, zal ook ©enige weken met verlof afwezig; zijn. Huisvlijttontoonstelling. Gisteren ochtend bezochten de ministers van. Oorlog en van Marino, mot hunne adjudan ten, de Huisrvl ijttentoonstelling te Scbove nin gen, waar zij ontvangen werden door den lieer Doen, bij afwezigheid van den voorzit ter. Voorts door de hoeren van Haefteu, v. d. Mandere, secretaris der Tentoonstelling en den heer van E6, president der Koloniale afdeeling. De ministers bezochten zeer langdurig do ten/toonstelilng en toonden o.a, veel belang stelling voor de militaire inzending en de inzending van de opleidingsschool te Helle- voeUfluis, alsmede voor de buitenilamdscho inzendingen. .In de bestuurskamer werden den ministers veuverechingcn aangeboden. Voorts bezochten de tentoonstelling Sir George Buchaner, Eng. gezant te 's Graven- hag© met zijne echtgenoot© en lord Aoton, lo secretaris der Britsche legatie, die vooral zeer veel belangstelling aan den dag logd0 voor de inzending der ScoWasch home indus trie. Staatsco m missie Midden- stand. Gisteren vergaderde te 's Graven- hage de Staatscommissie voor den Midden stand, in het gebouw van de directie van den Landbouw. Behandeld werd een concept-wetsontwerp, houdende maatregelen ter bevordering van contante betaling. Aangezien hiermede de verschillende on derwerpen, welke bij de commissie aanhan gig waren, zijn afgehandeld, besloot de com missie haar verdere werkzaamheden op te schorten tot na de verschijning van het rap port der Enquête-commissie. Tengevolge van het overlijden van den heer R. W. J. C. van den Wall Bake zal in district I te Amsterdam een verkiezing moe ten plaats hebben voor een lid van de Pro vinciale Staten. De candidaatstelling is be paald op Dinsdag 30 Augustus, de 6tennning eu eveutueele herstemming op resp. 6 en 13 September d. a. v. Prof. dr. M. Treub. Heden zal vanwege het Algemeen Syndicaat van Sui kerfabrikanten in Ned.-lndië in het Palace- Hotel te Scheveuingen aan prof. dr. M. Treub, gewezen directeur van het departe ment van Landbouw in Ned.-lndië, des mid dags te 12 uur een medaille met daarbij be- lioorende oorkonde worden uitgereikt, ter erkenning der verdiensten, wolk© prof. Treub voor de ontwikkeling van den land bouw in Ned.-lndië heeft. N. C. Ter Algemcone Landsdrukkerij vierde d© heer C. J. S. Wernert, een algemeen ge achte persoonlijkheid, heden zijn 50- jarigo ambtsvervulling aan <lie inrichting. Onder muziek en met Voemen werd hij gehuldigd door kamerader en door den di recteur, ook namens de regeering. Van het personeel kreeg hij een gouden horloge. Ned. Onderwijzersgenootschap. Het N. O. G. houdt dit jaar zijn 65e al gemeene vergadering te Arnhem', in liet ge bouw Musis Sacrum. Donderdagmorgen 11 uur werden het hoofdbestuur en de regelingsoommiesie op liet stadhuis officieel ontvangen door den burgemeester, mr. A. J. A. A. baron van Heemstra, drie der wethouders en verschil lende raadsleden en door den burgeme6ter toegesproken, wiens rede door den voorzit ter, den heer Th. Lancée, werd beantwoord. Nadat de eerewijn was aangeboden, begaf men zich naar de tentoonstelling, die ter gelegenheid van deze algeineene vergadering in de groote zaal van Musis Sacrum gehou den wordt, om deze te bezichtigen. Deze ten toonstelling omvat de leermiddelen, schoolmeubélen en verdere op het onderwijs betrekking hebbende voorwerpen. Daar werd door den voorzitter van de afdArnhem van het N. O. G den heer L. C. T. Bigot, het woord gevoerd. Te half twee bad iu de nieuwe concert zaal van Musis de eerste openbare vergade ring plaats. De voorzitter der afld. Arnhem, do heer L. C. T, Bigot, sprak een woord van welkom. Hij boopte, dat- de vergade ring ten goede moge komen aan den arbeid, die de onderwijzers verrichten aan de school, de werkplaats, waar zij allen dienen, en aan het genootschap, dat zij op het bart dragen. De voorzitter, de heer Th. Lancée, hield vervolgens de openingsrede. Allereerst riep Spr. den aanwezigen een hartelijk welkom toe; bij wees op de be langrijke agenda voor deze vergadering, maar wilde, al zou de behandeling daarvan ook veel tijd vergen, niet afwijken van de goede gewoonte, om een terugblik te wer pen op het afgeloopen jaar. Het jaar, dat achter ons ligt, aldus Spr., was rijk aan emotie, voor allen, die belang stellen in den bloei van ons onderwijs. Met de drukte, die gemaakt is over de woorden, waarmede de voorzitter eener ver gadering een storm van verontwaardiging heeft doen opgaan, is de zaak, waarop Spr. hierbij doelt, evenwel niet uit. Het is te vreezen, dat nog jaren lang deze ongelukki ge uiting zal worden misbruikt, om de openbare school wonde na wonde te slaan. Het heftig geschil tusschen den Bond van Nederlnndsche Onderwijzers en het Neder landsche volk is met deze bekende uitlating evenwel niet voldoende te verklaren. De ooizaak daarvan moet gezocht worden in de voorgeschiedenis. Die voorgeschiedenis gaat Spr. na en hij wijst er op, dat het verkeerd is den Nederlandscben onderwij'zer te ver eenzelvigen met een kleine minderheid, die te pas en te onpas meent te moeten getui gen van haar politieke gevoelens. Voor de buitenstaanders is het moeilijk te zien, dat er een groot verschil is tusschen de Neder landsche onderwijzers iu de school en een deel van hen in de vakorganisatie. Het is dan ook de vaste overtuiging van het hoofd bestuur van het N. O. G., dat de anti-natio nale uitingen, die in enkele vakorganen te vinden zijn, slechte voor rekening van een gering procent van de Nederlandsche on derwijzers mogen worden gebracht. Met de gebeurtenis van 30 April van het vorige jaar en de daarop gevolgde houdiug van eenige onderwijzers is het conflict, waarop Spr. doelt, ingeleid. Het waren de uitingen van die onderwij zers, die in den gemeenteraad van Den Haag en in de Tweede Kamer aanleiding hebben gegeven tot scherpe critiek. Toen kwam de rede waarmede de vergadering van den Bond word geopend, die voor velen een nieuw licht wierp op het vraagstuk der absolute neutraliteit. ,.Het is is zeide Spr. mijn heilige overtuiging, dat, zoolang aan de Neder- lar dsche scholen door Nederlandsche onder wijzers^ de geschiedenis van ons volk zal worden onderwezen, de in die rede gehul digde opvatting van een gezonde neutrali teit klinkklare noneens zal blijken. Duide lijk is door het hoofdbestuur en door ver schillende afdeelingen te kennen gegeven, dat wij niet gediend zijn van eene richting, die de openbare school zou willen plaatsen op den negatieven grondslag eener zóó op gevatte absolute neutraliteit, waardoor aan dio school zou worden ontnomen het reli gieuze en nationale element, dat zij thans öieefb. Het hoofdbestuur heeft op eigen verant woording een verklaring ten deze afgelegd, en wacht met vertrouwen de uitspraak van deze vergadering af. De gevolgen nagaande, die de uiting van den Bond heeft gehad, zeide Spr. te ver trouwen, dat de na dien in verschillende ge meenten gegeven voorschriften, geen dwaze en gevaarlijke toepassing zullen vinden toch lijken deze pogingen, om den onderwij zer in zijn buiten-ambtelijke vrijheid te be perken, niet gerechtvaardi'gd en niet noo- dig. Vervolgens wijdt Spr. een beschouwing aan de tot stand gekomen samenwerking voor de verheffing van den ma'atschappelij - ■ken weütetand der onderwijzers. Alle ver- eeuigingen bij het openbaar en bijzonder on derwijl in Nederland, hebben zich verbon den tot samenwerking, met uitzondering van den Bond ,,Die onthouding dk>et o»6 leed", zei Spr., ,,maar wij vertrouwen, dat de an dere veroenigingen zich daardoor met zullen laten afleiden van don weg, dien zij zich hebben voorgenomen te gaan. Een weg, die er toe moeten leiden de overtuiging te ves tigen, dat verheffing van den stand, in do eerste plaats is een onderwijshelang. Ook over het bewegingsspel in de open luebt, zeide Spr., een enkel woord, in ver band waarmode hij wees op de samenwer king tusschen het N. O. G. en den N. B. v. L. O., welke samenwerking het totstand komen van een 14-tal cuusussen voor spel leiders tengevolge had. Ten 6lotte maakte de heer Lancée mel ding van de verschijning van het rapport der staatscommissie voor de reorganisatie van het onderwijs. Met ingenomenheid wordt van verschillende voorstellen in dit rapport door hem melding gemaakt; even wel imerkt hij op, naar aanleiding van een zinsnede in de memorie van toelichting, dat het bij de reorganisatie van het onderwijs de plicht zal zijn er voor te waken, dat de lagere school op den voet van gelijk heid wordt behandeld met de andere ver takkingen van ons onderwijs. Met een opwekking, dat. idéé te propa- geerenopende Spr. de 65c algemeene ver gadering. Nadat ld© voorzitter verschillende perso nen had welkom geheet en en toegesproken, word een aanvang gemaakt met de agenda. Als plaats, waar de -volgende algemeene vergadering zal worden gehouden, wordt aangewezen Breda. Vervolgens werd eon rede gehouden déor prof H Brugmans, hooglceraar te Amster dam, over „Nedterfand in do 18e eeuw". Daarna kwaimen aan do orde de voor stellen van den beschrijvingsbrief. Aangenomen werd een voorstel van het hoofdbestuur, in heft reglement van het weerstandsfonds, waarhij bepaald weid, dat een der leden van het hoofdbestuur uit zijn midden wordt benoemd. De vier a.udero leden worden verkozen voor den tijd van 8 jaar; om de twee jaar treedt een lid af, dat niet herkiesbaar is. Een bedrag van f 100 werd toegestaan voor hot completeereln. en in goeden staat houden van boeken en het aanschaffen van nieuwe werken voor de Paedagogisohe Bi bliotheek. Waalwijk stelde voor, dat de vergade ring het hoofdbestuur opdraagt oen zooveel mogelijk volledig onderzoek iin te stellen naar de werking van de wet-Kuyper. Het hoofdbestuur ds reeds in deze rich ting wericzaam geweest en aanvaardt deze opdracht, waarmee de vergadering haar in stemming betuigt. Hilversuin stelt voor, dat het hoofd bestuur er hij de regeering op aandringe in de wet op te nemen de volgende bepa ling wanneer aan een school met niet meer leerkrachten dan de wet ei6cht, door ver mindering van 't aantal leerlingen, één of meer leerkrachten op wachtgeld kunnen wo id en gesteld, betaalt 't rijk bij de hand having van ééir of meer dier leerkrachten als subsidie 60 van bet sal axils van een dier leerkrachten. Amsterdam stelt voor: Het rijk keert 60 uit van het salaris der onderwijzers, welke boven het bij de wet verplichte aan tal aan een school werkzaam zijn. Het hoofdbestuur gtelt voor, te lezen Het rijk vergoedt 60 van het salaris der onderwijzers, waarvoor het nu f 260 uit keert. Na oenige discussie neemt Hilversum het amendement-Amsterdam over, waarna Am sterdam het amendement van het hoofdbe stuur overneemt, dat daarna wordt aange nomen. Waalwijk stélt voor, dat de algemeene vergadering de wenschelijkheid uit, dat po gingen worden aangewend ter verkrijging van reserve-onderwijze rs van rijkswege. Nadat het hoofdbestuur heeft aangetoond dat met de tegenwoordige wet dat voorstel onmogelijk is, maar heeft boegezegd, bij een eventueel© wetswijziging -er de aan dacht der regeering op te zullen vestigen, trekt Waalwijk het voorstel in. Eeu voorstel-Twello, om lijsten aan te leggen van onderwijzers en onderwijzeres sen, die in aanmerking wenschen te ko men voor tijdelijke betrekkingen van korter of langer duur, wordt door Amsterdam en, Rotterdam om practisclie redenen ontra den, waarna het voorstel-Twello wordt ver worpen. Arnhem stelt voor, aan het hoofdbestuur op te dragen, te onderzoeken of het mogelijk is de opleiding tot onderwijzer (es) in over eenstemming te brengen met de behoefte aan onderwijzend personeel. Den Haag meent, dat de hieraan bestede arbeid onnut zou zijn. Het voorstel-Arnhem wordt verworpen. Aangenomen werd een voorsbei-H]oogo- veen, bij de regeering aan te dringen op het openen van cursussen in verschillende deo len van ons land1, om de onderwijzers be kend te maken met bewegingsspelen. Eveneens werd aangenomeu een voorstel- Waalwijk, waarbij de vergadering het hoofd bestuur opdraagt, een commissie te be noemen, die een onderzoek zal instellen naar de mogelijkheid van toepassing van. het M-annheimer-stelsel in de Nederland sche scholen, geamendeerd door Amster dam, dat dit onderzoek zal geschieden in samenwerking met zustervereeuigingen. Opgedragen werd aan het hoofdbestuur een commissie samen te stellen, belast met heb onderzoek naar hetgeen hier te land© wordt gedaan aan het onderwijs van zwak zinnige kinderen, voor wie meer persoon lijke leiding noodig is eveneens een com missie te benoemen, die de regeling der pensioenen in studie zal nemen en voor de volgende algemeene vergadering voorstel - leu zal doen. De vergadering werd daarna verdaagd1 tob hedenochtend 9 uur. Nationale sportfees ten op Houtrust vanwege den Nederlandschen Bond voor Lichamelijke Opvoeding. (3de dag.) Men meldt uit 's Gravanhage Bij prachtig, zonnig weder werden giste ren ochtend 9 uur de wedstrijden hervat., Ook vandaag waren 't militairen die tegen elkander in 't- strijdperk traden. Allereerst werd de voetbalmatch tusschen het 7de reg. inf. en 5e reg. inf., welke wed strijd met 11 eindigde, gespeeld. Na. een spannen den strijd won het vijfde" mot 2—1. Do verder nog mede te deelen. uitslagen zijn Voetbal. Vereenigingen. „Eerste'' Assen tegen Goudsch© Militaire Sport vereeniging „Gouda", 30. Grenadiers en jagers tegen „Vierde", Leiden, 01. Niet opgekomen: „Achtste", Arnhem en „Vijfde". Amersfoort. Korfbal (korpsen.) 3e comp. Wielrijders tegen 10. reg. inf. 8—0. Ie reg. vest.-art. tegen Pantserfort-art., IJ muiden, 131. Van de vereenigingen niet opgekomen Dclftsche Vierde. Slingerbal(korpsen Bataljon Pioniers tegen Bataljon Techni sche troepen 71. Ie reg. vest.-art. tegen Pantserfort-art. Hoek van Holland 41. Vuistbal. (Korpsen.) Pantserfort-artillerie, Muiden, tegen 4de reg. vest.-art., Helder, 132105. Van de vereenigingen niet opgekomen. Ju liana 9e. Aan den behendigheidswedstrijd voor mi litaire wielrijders, werd slechte deelgeno men door de 3. comp. wielrijders, welke daarom in 2 groepen werd gesplitst, die tegen elkander kampten. De groep, bestaande uit korporaal Kuy- leu en de miliciens Nelis en Sarlou, won. De 3 K.M. lange baan met hindernissen als schuttingen enz., werd afgelegd in 5 min. 16 sec. Vervolg uitslagen. VoetbalKorpsen Rijdende Artillerie tegen 3e Regt. Veld artillerie 05. Vereenigingen. 't Zesde, Breda, tegen Delftsch Vierde, 7—0. Slingerbal. Korpsen,. 6c Regt. Infanterie tegen 7e Regt. In fanterie 14. Vuistbal. Korpsen. 6e Regt. Infanterie tegen' Koloniale Re serve 14185. Zeskamp (bestaande uit 100 M. en 400 M. hardloopen; polstok hoogspringen; ver werpenvèr springen en oefening aan de harren) Vereenigingen. 1. Mart, Haarlem, met 233J punten. 2. „Oranje-Nassau", Amsterdam, met 196a punten. 1 9e Regiment Infanterie, te Leeuwar den, met 205 punten. 2 4e Regiment Infanterie to Delft, met 194,5 punten. 3. 2e Regiment Infanterie te Venlo, met 190,5 punten. 4 le Regiment Vesting-artillerie te Utrecht, met 182,5 punten. 5. 11e Regiment Infanterie te Nijmegen, met 173,5 punten. 6. 3e Regiment Vesting-Artillerie te Gorincliem, met 129 punten. 7. Genie Technische troepen, te Utrecht, met 128^ punten. 8. Koloniale Reserve, Nijmegen, met 126,5 punten. Personeel© prijshoogst aantal punten Köniugs, van „Mars" te Haarlem, met 49. Daarop wigdenVan Noppen, eveneens van „Mars", met 47 punten en Snep, van "het 2e Regt. Infanterie te Venlo, met 461 punten. Men. schrijft nader uit 's Gravenihago, Een der voornaamste nummers van dén, dag, dat ook uit een militair oogpunt niet. zonder bet eekenis is, omdat 't er bij aan kwam op goede geoefendheid van de man schappen, waren de behendigheids wedstrij den voor detachementen cavalerie. Veron derstelt werd dat in 't bivak alarm werd geblazen en de cavalerie in haast zich in 't zadel moest zetten en een aanval moest ondernemen op 2 stukken artillerie met bediening ©n een liggende en staande in- fdb&ri ©Linie. Daarvoor waren op het terrein 2 stukken, opgesteld met bedieniugsananscliappen (le vensgroot© stroopoppen. Ook de infanterie- liniën bestonldlen uit eeu aantal van derge lijke stroopóppen.) Bij het blazen van heb alarm-signaal werd achtereenvolgens djoor drie detachementen, van het 1., 3. en 4. reg. huzaren bij den in gang van het terrein opgezadeld en daarna werd in galop het geheel parcours over na tuurlijke ©n kunstmatige hindernissen af gelegd, waarbij de ruiters moesten neersabe len en omver steken de vijandelijke gtroo- poppen, hoe meer gewonden er vielen, des te beter parcours. Er werd in flink tempo gereden en vlot gesprongen. Heden ochtend vroeg hadden de deelne mers een terreinrit door de duinen over een afstand van 20 K.M. gemaakt met moeilijk kaartlezen, terwijl tevens verschillende ta melijk lastige hindernissen moesten wondten overwonnen. Vervolg uitslagen. Vuistb al(Ver e enigingen Grenadiers en Jagers tegen Dorde Veld 133124. De uitslag van de ca val erio ^behendig-' heidswedstrijden was: le pr. 3e reg. huza ren 2. pr. Ie reg. huzaren3. pr. 4e reg. huzaren. Dje paarden ruimden daarna het veitS voor de auto's, waar medé werd deelgeno men in het concours d'adres/se voor auto mobielen. Eereprijzenzilveren kunstvoorwerpen eai medailles, aangeboden door de N]ed. Au to mo bi e 1 clu b Het concours was verdeeld in a: wed strijd voor amateurs (10 deelnemers) en b. wedstrijd voor chauffeurs (8 deelnemers.) De automobieliaten moesten een par cours afleggen met allerlei hindernissen, als sluitbooanen enz. en rijden l'angs slingerpa den, afgepaald met vlaggetjes. (Vervolg uitslag vuistbal. korpsen.) 8e reg. inf. tegen winnaar 6e reg. inf. 176—160. Slinger bal. (korpsen.) le reg. inf. tegen het 7. reg. inf. 13. De verdere uitslagen komen heden. Morgen zullen na afloop van de groote Sportwedstrijden van "den dag op Houtrust de versierde auto's enz. van het gehouden corso een tocht naar do badplaats maken. De afrit van het Sport terrein daarheen is 'bepaald op 4 ure, ter wijl de optocht te ongeveer 5 ure op den strar.dmuur wordt verwacht. Na een rond gang op dien boulevard wordt de bloemen- stoet ontbonden op 't Gevers Deynootplein. Vlieg week te 's Grave n- h a g e. Nanr men verneemt is het vrij zeker dat in de laatste helft van Augustus a.s. op Houtrust een vliegweek zal worden gehou den door den heer Van Marsdijk, die, zooals men weet, dezer dagen te Heerenveen zal vliegen. Indien de vliegweek doorgaat, zal de directie van Houtrust de groote ijzeren af rastering, welke het sportterrein omheint, laten wegnemen, om zoodoende ruimer baan te maken voor den aviateur. De Sportten toonstelling in het Bron gebouw te Haarlem. Naar men verneemt, zijn alle gebouwtjes,, die op het feestterrein „Japan", tijdens de Sporttentoonstelling in het Bron gebouw, zullen verrijzen, reeds verhuurd. Op de Sporttentoonstelling zelve zullen behalve de reeds genoemden groote schaat- senfabrikanten exposeeren. Tal van andere sportfirma's leggen beslag op de expositie ruimte, zoodat de nog beschikbare ruimte sterk gaat minderen. De Amsterdamse lie stad- li u i s p 1 a n n e n. Gisteren bracht de com missie van bijstand voor Publieke Werken met den wethouder mr. Z. van den Bergh, een bezoek aan het Paleis op den Dam, ten einde in verband met de plannen betreffende de bestemming van dit gebouw tot stadhuis, ter plaatse zelf een onderzoek in te stellen. Naar de N. R. Ct. mededeelt, was de al gemeene indruk, dien de leden van de com missie verkregen, in overeenstemming met die van de commissie van onderzoek. Evenals de commissie van onderzoek werden zij getrof fen door de practisclie wijze, waarop Jacob van Oampen het stadhuis inrichtte en welke het mogelijk maakt, zonder ingrijpende ver bouwingen, ook aan de moderne behoeften van den gemeentedienst te voldoen. In het bijzonder mag lirtjuwr belang heeteh, dat ook mr. BaëzaT(cT© gemeente-secretaris) deze meening deelde. Het plan zou zijn den zetel van het stadsbestuur met de daaraan orga nisch verbonden geheele secretarie in het Paleis (dan Stadhuis) onder te brengen. De voor den publieken dienst aan te wijzen vertrekken zijn weliswaar op de bovenver diepingen gelegen, maar daar voor het aan brengen van liften alle ruimte aanwezig is, (ook de commissie wees hier reeds op) zou dit geen overwegend bezwaar vormen. Het arbeidsgeschil te Enschede. Sedert 1 Mei van dit jaar hangen alö een donkere wolk boven Ensche de de staking bij de firma N. I. Menko en de daarmee in verband staande uitsluiting door de Fabrikantenvereeniging. Het over- groote deel der arbeiders is tot werkloos heid gedoemd, zeer ten nadeele hunner financieels positie en die van den nering doenden stand. Het kan voor onze lezers van eenig be lang zijn, nu de zaak zoolang sleepende blijft, hier een, aan het N. v. d. D. ontleend, overzicht te laten volgen van deze quaes- tie van den aanvang af tot op heden. De arbeiders der firma N. I. Menko in hare fabriek aan den Roomweg meenden grieven te hebben, 17 in getal, voorname lijk lo. het willigkeurig beboeten door de bazen 2o. willekeurige verdeeling van kettings, waardoor de eene arbeider boven den ander werd bevoorrecht 3o. het verstrekken van gekleurde oops van slechte kwaliteit en slecht geverfd, zoo dat fouten moesten ontstaan, terwijl men daarvoor 'beboet werd 4o. het geruimen tijd moeten wachten op den touwbaas 5o. het somtijds weigeren der bazen aan de arbeiders om naar den dokter te kunnen ga au bij ongesteldheid 6o. het intrekken van verschillende vrij heden tegen de belofte der firma iu. Ziedaar de voornaamste grieven. Eene commissie uit de op de fabriek wer kende arbeiders heeft verscheidene malen getracht de firma tot oplossing der grieven te bewegendoch zonder succes. Wachten» moede gaven de gezamenlijke arbeiders, zoowel georganiseerden als ongeorganiseer den, hunne zaak in handen hunner ar- beidsbesturen, die zich wendden tot de Fa- brikantenvereeniging, maar in deze quaes- tie kon en mocht deze niet als bemiddelaar optreden, omdat de firma Menko de zaak uiet aanhangig had gemaakt Ibij genoemde vereeniging, waarvan zij sinds een half jaar ongeveer lid was. Den 15en April werd door de arbeiders der firma Menko besloten tot staking over te gaan, met inachtneming van den wette- lijken termijn van opzegging met 14 dagen. 129 stemmen verklaarden zich vóór staking, 15 er tegen, terwijl 5 stemmen blanco wer den uitgebracht. Men houde hierbij in het oog, dat de zoogenaamde hulpen nog niet volslagen arbeiders niet aan de stemming mochten deelnemen. De staking zou dus, wanneer de grieven vóór dien tijd niet werden opgelost, ingaan op 1 Mei. Intusschen had de firma Menko de zaak bij de Fabrikantenvereniging aanhangig gemaakt. Op 28 April had er eene conferentie plaats tusschen de besturen der arbeiders organisaties en het bestuur der Fabrikan ten vereeniging, zonder eenig resultaat echter, aangezien de arbeiders tot 3 keer toe weigerden hunne grieven aan eene com missie uit de Fabrikanten vereeniging mede te deelen. Deze commissie echter verwees hen naar die arbeidsbeeturen, aan wie eij hunne belangen hadden opgedragen. Die weigering was voor de Fabrikanten- vereeniging het motief om niet met de be sturen der arbeidersorganisaties te willen onderhandelen, omdat zij zich niet in staat en niet gerechtigd achtte, onder die om standigheden iu onderhandeling te treden. Een eenvoudige mededeeling van de grie ven zou misschien uitgewerkt hebben, dat de inderdaad niet zeer ernstige grieven op een voor beide partijen bevredigende wijze waren opgelost. Nu derhalve de conferen tie niets had opgeleverd en eenig ander mid del tot oplossing niet bestond, trad op 1 Mei de staking in. Van de .350 arbeiders legden 215 hun werk neer. Dezen traden

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 2