®4. 3" JaargfMifr* Woensdag 3 Augustus 1910. BUITENLAND. FEUILLETON. rw°. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Amorsfoortf l.OO. Idem franco per post - 1.50 Afzonderlijke nummert - 0.05. Tv. j Com an verschijn dagelijks behalv op Zon- en Feest dagen. Advertentiönmededeelingen enz.gelieve men vóór 11 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnumraer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels f 0.50. Elke regel meer -0.10, Dienstaanbiedingen en aanvragen 85 cents bg vooruitbetaling Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad, by abonnement. Eene circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Kennisgevingen. Do burgemeester der gemeente Amersfoort brengt ter openbare kennis, dat stemming ter vervulling van een plaats in den gemeen teraad van Amersfoort in het kiesdistrict III zal plaats hebben op Dinsdag 9 Augustus 1910, van des voormiddags acht tot des na middags vijf uur, in het voormalig schoolge bouw wijk A, Koestraat no. 9. Candidaten zijn M. van Heloma, J. Hof land en W. H. Kam. Verder wordt herinnerd aan ajt. 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende ,,'Hij, die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan eene krachtens wettel ij k voorschrift uitgeschreven verkiezing deel neemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar. Amersfoort, 2 Augustus 1910. De Burgemeester voornoemd, WIJ Y TIERS. Dg Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van belanghebbenden, dat volgens mededeel in g van den Commissaris der Ko ningin in die provincie Utrecht, d.d. 15 Juli 1910, 4e afdeeling no. 3377/2289, op den 9en Augustus a.s. en enkele volgende dagen op nieuw schietoefeningen met geschut zullen worden gehouden op de Zeister heide nabij Kampoord in de richting ,van de Pyramid© van Austerlitz dat het vuren zal worden, kenbaar ge maakt o.a. door eengi rood© vlag van dien waarnemnngstoren op bedoeld terrein, alsme de door waarschuwingsborden op de wegen dat in het bijzonder wordt gewaarschuwd tegen het oprapen van niet gesprongen pro jectielen daar deze niet alleen zeer gevaarlijk zijn in de behandeling, doch het wegnemen daarvan strafbaar is. Amersfoort, den 2en Augustus 1910. De Burgemeester voornoemd, WÜYTIERS. Politiek Overzicht De tweede verjaardag van de Turksche grondwet. In het laatst van de vorige maand is voor de tweed© maal de dag verjaard, waarop in Turkije de in 1876 uitgevaardigde, maar sinfcs lange jaren feitelijk weer afgeschafte grondwet in eere werd hersteld. Dit feit wordt door de Osmanisclie Lloyd herdacht, die 'de beteekenis er van aldus in het licht stelt ,,De Julidagen van het jaar 1908 brach ten aan de wereld eene verrassing. Er was iet6 gebeurd wat zij niet voor mogelijk had gehouden. Wel was de dapperheid, de ziels- grootheid, de zelfverloochenende volhar ding van den Turkschen soldaat in Europa bekend. Europeesche ooggetuigen hadden in den Ru ssis eh - T uikechen ooi-log met bewon dering gezien, hoe de soldaten van den pa- disja op de bruine heide van den Balkan met doodsverachting den wijn van bet marte laarschap dronken. Wel was het in Europa bekend hoe fier en vol eergevoel, hoe gast vrij en trouwhartig de Osmaan is, wiens karakter sommige groote trekken bezit, welke do natie tot een heerenvolk stempe len. Maar tegelijk was in Europa de meenmg ontstaan, dat de Osmaan zijn eens zoo fier rechtop gedragen nek voor goed onder liet juk van een a'bsoluten lieerscher bad gebo gen, dat de natie in den langen duur van de dwingelandij niet de kracht -had gevon den zich in den dienst te stellen van de beschaving en van eene vrijere, schooner© menschélijkheid, dat het in één woord van het Osmaansche volk niet was te verwach ten, dat het ooit kon deelnemen aan den vreedzarnen worstelstrijd der volken om de palm van den vooruitgang. Op deze onjuiste meening steunende, had een deel van Euro pa, dat zich meer door godsdienstige voor- oordeelen en een valsch liberalisme dan door den drang naar waarheid en gerechtig heid liet leiden, den staf gebroken over het Osmaansche volk. Het wist er niet6 van of sloeg er geen acht op, dat zoo .vele jonge mannen in stilte waren voorbereid om zich in dienst van het bevrijde vaderland te stellen, als het uur der bevrijding zou slaan. Het wist er niets van, dat het gees telijke leven in de natie zelfs onder den druk van -de dwingelandij als vuur onder de asch gloorde. De Turksche revolutie van het jaar 1323 (Turksche tijdrekening) is eene gebeurtenis in de geschiedenis van het oosten, die, be schouwd van het standpunt dei- cultuuront wikkeling, niet achterstaat in beteekenis bij de verovering van Konstantinopel - door de Turken, maar haar misschien zelfs over treft. Op den lOen- Tanrus 1323 eindigde het tijdperk van bet meer of minder verlichte despotisme in Turkije, dat was gevolgd op het oud-oosterse he, door Pretorianenwille- keur gematigde despotisme. De revolutie is den 23en Juli 1908 eigen lijk nog slechts begonnen. Zij beteelkent het begin van do Osmaansche evolutie, het werk waardoor de volksmenigte langzaam aan ge wonnen wordt voor de ideeën van vooruit gang en verlichting. Het Jong-Turksche co mité, dat de evolutie heeft ingeleid, ont trekt zich niet aan de plichten, die het daar mee op zich heeft genomen. Het handelt volkomen logisch en consequent, wanneer het aan den constitutieneelen staat den noo- digen grondslag verschaft, van wien.s stevig heid. zijn bestaan alleen afhangt: eene ver lichte, deu vooruitgang gunstig gezinde be volking. De evolutie van Turkije wordt der halve, onder bescherming van het Jong- Turksche comité, voltrokken in de school, waar de jonge Osmanen tot bruikbare bur gers van den constitutioneelen staat wor den. gevormd." De Osmanisclie Lloyd erkent, dat in de feestvreugde op dezen dag >zich ook ©enige sombere tonen mengen, teweeggebracht dooi den tegeuwoordigen politidken toestand. „Maar men houdt toch vast aan de over tuiging, dat het aan de leidende kringen zal gelukken het doel, dat men zich heeft voorgesteld, te bereiken j men heeft volle dig vertrouwen in de regeering en in het leger, en de ontstemming, die in den laat- sten tijd in liet volk is ontstaan, was niet in staat het vertrouwen op toekomstige be tere tijden, tijden van rust en gedijen, te verstikken. Juist het optreden van de. re geering tijdens den Albaneeschen opstand heeft aan liet volk getoond, dat het op liet gegeven oogenblik op eene krachtige hand kan rekenen. Sedert de invoering van de grondwet is in de Macedonische vilajets veel ten goede gekeerd; de onrustige ele menten, die juist deze provincie sedert ja ren tot tooneel van hunne werkzaamheid hebben uitgezocht-, hebben wel inmiddels aa i de regering en de overheid vele beslom meringen berokkend, maar zij zullen tot het inzicht gekomen zijn* dat zij zich overgeven aan een veel gevaarlijker ©pel dan vroeger, en het 6treveh van de regeering om aan de gerechtigheid in het land de haar toekomen de plaats to verzekeren, bemoeilijkt hen ook in hun werk. Ook (heden, op don twee den verjaardag van de grondwet, hecht men er aan te doen uitkomen, dat alle gebreken in het bestuur niet ep eens zijn uit den weg te ruimenmen moet zich oelfenen in ge duld en de bemoeiingen van de overheid, die zich aanpassen aan den geest, waarvan de regeering is bezield, niet door eene on- veistandige houding bemoeielijken." Duitschland. Nu het district Kanstatt-Ludwigsburg door de sociaal-democraten gewonnen is, telt de sociaal-democratische partij in den rijksdag 50 leden. Sedert de verkiezingen van 1907 heeft zij zeven plaatsen gewon nen, waaronder vijf op de nationaal-libera- len, twee op de vrijzinnigen en een op de „wirtschaftliche Vereinigung". Frankrijk. In de vergadering van de begrootings- coniniissi© van de Kamer, die gedurende de vaeantie doorwerkt, is bij de behandeling van de begrooting van justitie indirect de kwestie van de doodstraf ter sprake geko men. Er werd voorgesteld den post van 25,000 frs. voor terechtstellingen te schrap pen. Na een kort debat werd de post echter gehandhaafd. Engeland. Londen, 2 Juli. In antwoord op eene vraag deelde Lord Crewe mede, dat de regeer ing van Indië het wegens de onlusten in Tibet noodig heeft geacht een voldoende strijdmacht aan de grens bijeen te trekken, om do handelsagentschappen met bekwamen spoed te kunnen versterken, indien er te eeniger tijd recbtstreeksch gevaar voor een aanval mocht ontstaan. Deze strijdmacht zal de grens niet over schrijden, tenzij zulks noodig mocht zijn tot bescherming van Briteche ambtenaren, en zal in geen geval Ach mengen in geschillen tusschen Tibetanen eu Chineezen. Indien zij hét Tibelaanseh© gebied mocht binnen trékken, dan zal zij teruggeroepen worden, zoodra de toestand dit toelaat. Het wetsontwerp 'betreffende de konin klijke verklaring is in derde lezing aangeno men. Zweden. Stockholm, 2 Aug. Het Interna tionale Vredescongres nam de volgende motie' aan Het Congres, zich verheugende dat het tijdperk van actieve militaire operatiën van frankrijk en Spanje in AJarokko is geëin digd, herinnert aan het besluit van de Algeciras-conferentie tot vermindering van de effectieve bewakiugstroepen en spreekt de hoop uit, dat do ontwikkeling van nor male vreedzame betrekkingen tusschen de Europeesche en de Marokkaaiisclve bevol king de spoedige geleidelijke terugroeping van de troepen mogelijk zal maken. Spanje. De Koning van Spanje heeft gisteren met de Koningin op de doorreis naar Engeland aan president Fallières te Rambouillet een bezoek gebracht. Volgens de Petit Parisien zou daarbij de president worden uitgenoo- digd, bij gelegenheid van zijne reis naar Bordeaux naar Spanje te komen. Uit Rome wordt aan de Temps bericht, dat men in de omgeving van het Vaticaan eene groote gerustheid aan den dag legt over den loop der gebeurtenissen in Spanje. Men verzekert, dat het vertrek van den ge zant Ojeda reeds was voorziendat betee- keiit overigens geen volledige breuk, want de zaken van het gezantschap zullen wor den waargenomen door markies Joachim Gonzalez als zaakgelastigde. Een dergelijke maatregel zal worden genomen wat den nun tius te Madrid betreftdeze zal naar Rome terugkeeren, maar de nuntiatuur zal toever trouwd blijven aan een auditeur, die de loo- peude zaken zal afdoen. Over de gevolgen van den door liet kabi- net-Canalejas ondernomen stap kunnen moeielijk voorspellingen worden gedaan. In October, als de zomervacantie voorbij is, zal de groote strijd beginnen; tot dien tijd zul len het slechts schermutselingen zijn, die worden gevoerd. Aan de Matin wordt over de in het Vati caan heerschende opvatting bericht, dat men het steeds als onwaarschijnlijk had be schouwd, dat de eerst© stap tot liet afbre ken van de betrekkingen door Spanje zou worden gedaan. Men was overtuigd, dat geen Spaanseh liberaal kabinet sterk genoeg was om te kunnen wagen met den Heiligen Stoel te breken. Zulk een breuk zou den dadelijken val van het liberale en het op treden van een conservatief kabinet ten ge volge moeten hebben. Deze overtuiging is ook door de jongste gebeurtenissen niet geschokt. De kardinaal-staatssecretaris Merry del Val en kardinaal Vives y Tuto, beiden Span jaarden, houden nog 6teeds daaraau vast. Zij leven in het geloof, dat een breuk van Spanje met het Vaticaan eene sociale om wenteling in het land. moet teweeg brengen. Uit Rome wordt aan de Köln. Volksztg. over den strijd met Spanje bericht, dat de Spaanscbe regeeriug van den begiune af zich heeft schuldig gemaakt aan grove vergrijpen tegen den vorm bij blijkbare miskenning van deu geest eu de letter van liet concordaat. Een absolute leugen is de bewering in de ministerieele nota, dat de Heilige Stoel van de regeering heeft verlangd, dat alle de gods dienstige kwestie betreffende besluiten nietig moesten worden verklaard, als men wilde dat de onderhandelingen zouden worden voortgezet. De Heilige Stoel verlangde slechts do intrekking van het besluit over het verbod van nieuwe congregatiën, dat als uitzonderingswet strijdt tegen den geest van het concordaat en ook in strijd is met de ge wone vereenigingswet. In Weenen wordt het geschil niet al te tiagisch opgevat; men gelooft daar, dat het Spaansohe kabinet de inoeielijkheden met de curie toch nog wel zal kunnen te boven komen. Aan de Vossiscbe Ztg. wordt uit Weenen bericht, dat daar van welingelichte Eransche zijde verklaard wordt, dat de poli tiek van den kardin aal-staatssecretaris Merry del Val op verzet stuit in het college van curie-kardinalen. De kardinalen zijn onte vreden met de internationale politiek van deil staatssecretaris, die eerst in Frankrijk, daarna in Duitschland en nu ook in Spanje niets dan misslagen begaat eu overal deu Heiligen Stoel moeielijkhedeu heeft berok kend. De meerderheid is voor een compro mis in de zaak met Spanje. Maar de toe stand is nu erg in de war. De pauselijke stoel kan moeielijk aan een liberaal kabinet in Spanje concessiën. doen met het oog op de daar zeer sterke clericale partij. Indien het kabinet-Canalejas vroeger of later mocht aftreden, dan zou de Heilige Stoel zich zeer tegemoetkomend toonen, omdat het geschil met Spanje geen .beginselvraag betreft. In overeenstemming hiermee wordt aan. do Parijsche Petite République uit Rome bericht, dat in het Vaticaan groote ontstel tenis heerseht over de stoutmoedigheid van den Spaanse hen minister-president. Onder de kardinalen wordt liet verzet tegen de pauselijke politiek 6teeds krachtigerde kardinalen hebben genoeg van de telkens zich herhalende onvoorzichtigheden, die met nederlagen eindigen, en laten de volle ver antwoordelijkheid aan den Paus. Men klemt zich in het Vaticaan. vast aan de hoop, dat Can alej as zal moeten, vallen eu dat Maura dati weer aan het roer zal komen. De nood zakelijkheid van veranderingen in het con cordaat wordt erkend, maar men wil die ver anderingen niet aan Canalejas toestaan, om hem niet aan een succes t© helpen. Uit Bilbao zijn aan den Paus talrijke tele grammen van verknochtheid verzonden. Tegen 7 Augustus wordt eene katholieke be tooging georganiseerd. In verscheidene dor pen in den omtrek van San Sebastian en Bilbao zijn opruiende redevoeringen gehou den. Eene staking in de mijnen in den omtrek van Bilbao compliceert den toestand nog. Eene deputatie van mijnbezitters heeft bij de regeering eene memorie ingediend, waar in de toestand wordt uiteengezet. Daarin wordt beweerd, dat de toestand van de markt niet toelaat toe te geven aan de eischen van do mijnwerkers, die door de republikeinen worden opgezet. De indruk over den toestand is in tusschen nog al gu li stigin sommige mijnen is de arbeid reeds weer hervat. Turkije. De Porte heeft van Italië en Frankrijk antwoord ontvangen op hare laatst© stap pen betreffende de caudidatuur van Venize- lo6, het hoofd van het uitvoerend bewind op Kreta, voor de nationale vergadering ini Athene. De kabinetten van de beide landen hebben verklaard, dat hunne consuls te Kanea zoowel als hunne gezanten te Athene de opdracht hebben ontvangen, dat zij moe ten handelen overeenkomstig den wensoh van de Porte. De mogendheden hebben nog maals verzekerd, dat zij, evenals vroeger, zullen voortgaan actief op t© treden om in breuken op de Turksche rechten te beletten. Londen, 3 Aug. De Times bericht uit Konstantinopel, da er een opstand is uitge broken onder de Dru9en in Hauran. Twee christen-dorpen zijn verwoest; velen zijn ge dood. De rogeerdng zendt er eene expeditie heen van 26 bataillons en 8 batterijen ondor bevel van Sami Pacha, een van de beste leerlingen van generaal von der Goltz. Allerlei. Ottawa, 3 Aug. Als uitkomst van de bemoeiingen van de regeering, is de staking op het Grand Trunk spoorwegnet geéin- HANZE A TEN. 10 DOOK RUDOLF HERZOG. „Ik móet er om lachen, Twersten-. Als ik de firma niiefc geërfd had, zou ik me wel bedacht hebben er een op te zetten. Ik kan mijn geld aangenamer besteden dan het altijd en altijd in zaken te steken. Koopman 1 „Ook bij den koopman zijm twee manieren om het te zijn, beste vriend, er zijn koop- lieden en koophe e re n." „Ach, lieve hemel," wierp de reeder tegen, „in den grond van de zaak loopen wij toch allen met koopwaar te venten 1" Mevrouw Bram-berg had zwijgend toege luisterd Een licht rood had haar wangen gekleurd en het donkerblauw van haar oogen had een bijna zwarten glans aange nomen. Zij haalde diep adem, hief lvet hoofd op en glimlachte. „Ja," zei de zij, „al liep Karei Twersten ook met koopwaar te venten, hij zou toch kooph ©er zijn Een diepe stilte vólgde. En in die stilte bleef de glimlach om de lippen van de schoon© vrouw. Twersten was bleek geworden. Zijn blik zag de kamer rond en bleef ten slotte ge richt op de plaats, waar de vrouw des hui zes ontbrak. „Gij moet mij nog iets verklaren omtrent de vlaggen., maneer Twersten," zeide me vrouw Bramberg vragend, terwijl zij even zijn hand aanraakte. Bij deze woorden kwam hij weer geheel tot zichzelf. „Wat is de reden, dat de Hélgolaudsch© vlag een eereplaats heeft op uw werf?" Een glans van genoegen vertoonde zich op het ernstige gezicht van den gastheer. „De Helgolandsche vlag? Ja, daar is een familiegeschiedenis aan verbonden. Mijn grootvader, Karei Twersten, was een Hel- golander schipper, of hij wou dat niet meer zijn en begon zelf schuiten te maken. Op 'n goeden dag kwam hij met een eigenge maakt© boot op de Bene den-Elbe. Twin tig daalders had hij in zijn zak. Hij ver kocht die boot en bouwde een andere. Ver kocht deze weer ©n ging toen zeilschepen bouwen. Dat was de grondslag van de werf. Toen hij, hoogbejaard, nog altijd aan zijn w©rk, stierf, nam zijn vader d© bloeiende zaak over. En hij deed dat. Twersten's oogen schitterden in de be teekenis van het woord van' Goethe •- H ij, verwierf het o m 'h t geheel te bezitten- Hij begon toen stoom schepen te bouwen. En toen o-ok hij van. achter de teekeantafeil s/bierf, kon hij aan zijn vader goede berichten brengen. Toen ik daarna voor 't eerst als chef op de werf kwam, liet ik naast de Hamburger vlag de vlag van Helgoland liijschen. Hierdoor zou mij en mijn opvolger worden toege roepen Van Helgoland ging hot naar Hamburg- En van Hamburg gaat het over do geheel© wereld. Zoodat wij ons kun nen spiegelen aan de werkkracht van onze voorvaders en wij ons niet voor hen behoe ven te schamen. Mijn arbeidsveld is de wereld Pnoeit I Robert, zoo bedoel ik liet f Haastig stiet Manga Van-keil haar vriend onder tafel aan. Hij had ziiitteoi droomen van Zuidelijke landstreken ©n all tijd opge wekte menschen, van het leven, van schoon heid en vreugde on van zijn mooie levens lustige moeder, die dit leven zoo liefhad, dat zij altijd weer opnieuw Hamburg ont vlood „Ja, papa! Prosit." Het oog van Karei Twersten bleef lan gen tijd op zijn zoon rusten, en onder dien. blik steeg een lichte blos dezeai langzaam naar de wangen. Toen wendde hij den blük af „en ontmoette de oogen van Inge borg Bramberg. Zoo alle&u 1 vroeg hem dat oog. Stil, stil, ik ben het ook. En hij las nog meer beiden. zijn wij alleen. Gij hebt het opgemerkt van mij, evenals ik van u. Nu weten wij het van elkander. Nog meer wilde hij in dat oog lezen. Laat mij deelnemen aan uw plannen en uw arbeid. Dan zijn wij niet meer alleen. Zal dit waarheid worden?. HOOFDSTUK III. Dicht bij dé Mol en aar,spoort stond het klein0 buis, dat toebehoorde aan Martin Vanheil. In de benedenverdieping lagen de beide kantoren. De eerst© verdieping bevatte een ouderwetsche ontvangkamer, e«.-n ruim© woonkamer en een eetkamer, die door een smalle gang gemeenschap had met de keuken, terwijl de tweed© verdie ping één groote en een aantal kleiner© slaapkamers bevatte. Het was een oud en ouderwetecli huis,, dat de vader van den tegeuwoordigen bezitter vroeger goedkoop had verkregen. Wie evenwol op de eerste verdieping was gekomen, zag niet meer de gebreken van don ouderdom., maar onder ging den invloed der bekoring van e©n huiselijkheid, die van jaren her wist t© verhalen van do liefdevolle zorgvuldigheid, waarmede elk stuk, dat de schoonheidszin der bewoners had aangekocht, was onder houden. Op een donkerbruin buffet stond het zilver, bij huwelijk verkregen, en de bekens bij dooppleehtigheden van peten ont vangen. Iets verder een Noordsche kast, d,i© een dankbare scheepskapitein uit een boe renhuis. uit Noorwegen had meegebracht. Vreemdsoortig stijve stoelen met bont Zweed,sch matwerk. Tafels m©t gesneden versieringen en bedekt met handwerken, waai'voor evenveel geduld als toewijding noodig wag geweest. Randen van kant aan de gordijnen, en aan de muren de door ouderdom langzaam donker geworden por tretten der grootouders. Fotografieën van familieleden, omlijste afbeeldingen van landschappen van de Fjorden en van vreemd© steden, en een krans van silhouet ten, meesterlijk met de schaar uit zwart papier geknipt, jacht- en soldatentooneelen beelden uit het matrozenl&ven en humoris tisch© tafereelon uit liet familLiiöleven voor- stollendeallen vervaardigd door den va der van de vrouw deg huize6, die o-p ziju levensavond een stille kunstenaar was ge weest, bewonderd en bemind door zijn op getogen kleinkinderen. In do woonkamer stond het klavier, meest altijd opengesla gen. met zangstukken op den lessenaar. Wie door do vertrekken ging, kreeg een gvwaarwordiiing van warme huiselij'k'hoid, die gedachten wekte aan tafereelen uit de kindsheid, aan het sinds lang verlaten, ouderlijk huis, en uren in de herinnering terugriep, die vergeten waren en nu weder plotseling in volle schoonheid voor den geest kwamen. Zoo was de uitwerking van de atmosfeer, die in Martin Vanihleil 's hui6 heerschte en die vervuld was van oude, trouwe liefde on opgewekt leven. Beneden, in het kantoor, waar de pro curatiehouder, meneer Rochus, mot den boekhouder en twee leerlingen zat, waren de muren bedekt met- landkaarten en scheepstabelleneu in het privaat-kantoor van Martin Vanheil hingen d© beursbe richten en de mededeelingen omtrent han del en scheepvaart. Hier hing ook tusschen al die bundels koopraanspapieren, bet por tret van de vrouw des huizee, Henrietta Vanheil. Het was een herfstavond. In liet pri vaat-kantoor brandde de lamp. Aan de schrijftafel zaten Vanheil en kapitein Jes- sen van de „Waldemar Atterdag" tegen over elkaar, zagen ijverig cognossementen- door en leunden eindelijk achterover in hun stoel. „Een nieuwe sigaar, kapitein?" „Heel graag, meneer Vanheil." „Hm, de zaken konden wel wat- beter gaan." „Dat zegt u wel." Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 1