I#. T3. 9"* Vrijdag 12 Augustus 1910. BUITEN LAN a FEUILLETON. HA.NZEA. TEN. OORTSGH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: Per 9 maanden voor Amersfoortf 1.00. Idem franco per post - 1.50 Afzonderlijke nummer0.05. P*.: Om an verschijn dagelijks behalv op Zon- en Feest dagen. Advertentiënmededeelingen enz.gelieve men vóór 11 uur 's morgens bij de Uitgevers in. te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C®. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 15 regels f 0.50* Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 35 cents bij vooruitbetalinf Qroote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad, by abonnement. Eens circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Kennisgevingen. NATIONALE MILITIE. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gezien het besluit van den Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, van den 18en Juli 1910, no. 3455/2327, 4de af deel in g (Pro vine iaalblad no. 37) Gelet op de artt. 25, 26, 50 en.51 der Mi- litiewet 1901 en op art. 24 van het Ko ninklijk besluit tl.d. 2 December 1901 (Staatsblad no. 230), laatstelijk aangevuld en gewijzigd bij de wet van 5 December 1908 (Stbi. no. 347). Doen te weten, dat de loting der vóór den lsten Juli van diiit jaar voor de Militie ingeschrevenen, behoorende tot de lichting van 1911( in het gymnastieklokaal van de openbare lagere school 2de soort, aan de Hellestraat alhier gelegen), zal geschieden op Woensdag 17 Augustus 1910, aan te van gen des voormiddags te tien uren voor de ingeschevenen wier geslachtsnaam begint met de letters A tot en met G en op Donderdag 18 Augustus, 1910 des voor- middlags te 10 uur, voor de ingeschrevenen wier geslachtsnaam begint met de letters H tiot en met Z. En voorts, dat op Maandag den 22. en Dinsdag den 23. Augustus a s., telkens van 's voorniiddags 10 tot 12 uur en van 1 tot 3 uur des namiddags, door of vanwege de loteüingen (gesteund door twee getuigen) bij den Burgemeester ten. Raadhuize aanvraag kan geschieden voor de getuigschriften, ver meld in de le en 2e zinsnede van art. 51 der wet, luidende als volgt „Qm vrijstelling wegens eigen militairen dienst of dien van broeders te verkrijgen, moet men overleggen een paspoort of ander bewijs van ontslag of ©en uittreksel uit het stamboek, of een bewijs van werkelijken dnenst". ,,Ter bakoming van vrijtsteü!iimg wegens broederdienst moet men bovendien over leggen een getuigschrift van d'en Burge meester, waaruit het getal zonen tot het ge zin behoorende blijkt." En. art. 42 eerste lid van aangehaald Kon. besluit „Het bewijsstuk, vermeld 'in de eerste zinsnede van art 51 der wet kan, zoo het. niet re^ds ingevolge art. 39, 3de 'id van dit besluit onder den Burgemeester berust, ten minste tien dagen vóór d'en dlag waarop de zitting van den Militieraad werd geopend, worden ingeleverd bij den Burgemeester der gemeente, in welke de loteling, dia vrijstelling verlangt wegens eigen militairen dienst of wegens broederdienst, voor d'e mi litie is ingeschreven." „Eindelijk dat het opgeven der reden van vrijstelling, het inleveretn van de be- ruoodigde bewijsstukken en het doen opma ken v,an het bij de wet gevorderde getuig schrift niet voldoende is om zich de vrij stelling te verzekeren, waarop de lotelin- gen. me enen aanspraak te kunnen maken, maar dat hun belang medebrengt, om bo vendien. de vrijstelling te vragen in de zitting van den Militieraad of op den tijd daarvoor overeenkomstig art. 46 van boven genoemd Kon. besluit bepaald. Amersfoort, den 11. Augustus 1910. De Burg. en Weths. voornoemd, De Burgemeester, CELOSSE, Wefh., loco-Burgem. De Secretaris, J. G. 8TENFERT KROESE. Burgemeester en Wethouders der gebeente Amersfoort brengen ter algemeene kennis, dat bij hun besluit van heden, ingevolge art. 8 der Hin derwet, aan Zijne Exoellentie dexr Minister van Justitie te 's-CJTavenhage, vergunning is verleend tot de oprichting van eene inricluing voor drink- watervorziening met 2 pompen, gedreven door eea gaskraektwerktuig (gasmotor van 3 E.P.K.), in het perceel aan den L'trechtschen weg, Wijk G, kadastraal bekend gebeente Amersfoort, Sec tie C, no. 1590. Amersfoort den 4. Augustus 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, OELOSSE, Weth .-loco-Burg. De Secretaris, J. K. H. DE BEAUFORT, l.-Secr. Politiek Overzicht De opstand van de ürusen. De Turkeche regeering kan maar niet uil de zorgen komen. Pas is m Europa het ge vaar van den opstand der Arnauten bezwo ren, of in Azie komen nieuwe bezwaren op. lu het ten zuidoosten van. Damascus gele gen Hauran-gebied vorderen de Drusen de tusscheukomst van het centrale gezag. Hun ne roof- en plundertochten overschrijden de maai, waarbij men gewoon is een oog toe to drukken. De vali (gouverneur) van Syrië heeft naar Kon6iautinopel geseind, dat de Drusen drie dorpen tegelijk hebben over vallen en daarbij 59 personen hebben ver moord, waaronder 6 niet-mohammedaneu en 12 vrouwen. De Turiksche garnizoenen kunnen de roovers geen baas; er is hulp uit Konstantinopel gevraagd. Dit alles is reeds meer gebeurd; volko men rustig is het nóóit in den Hauran ge weest; kleine rustverstoringen lokken groo- tere uit. Kort voordat de 19e eeuw ten einde liep, is er nog eene expeditie van 35,000 man troepen tegen de Drusen uitgezonden, die hen spoedig tot onderwerping bracht, maar niet voor goed, zooals het in de laatste dagen gebeurde bewijst. Aan do Kóln. Ztg. wordt daarover uit Konstantinopel geschre ven ,,In zulke gevallen gingen de Turken al tijd slechts tot aan de „aman", het toestaan van de vergiffenismeedogenloos strenge 6traffen zijn er nooit geweest. Gijzelaars en in ballingschap gezondenen werden na kor ten tijd teruggegevenleden van oude Dru- sische geslachten werden spoedig weer in eer en aanzien hersteldeene heilzame vrees voor Turkije en voor de wet burgerde zich daar niet in. Sedert het laatst van de vorige eeuw worden de Drusen tot den krijgsdienst verplicht, als men hen heeft, wat. in den regel niet 'het geval is. En wan neer Turk6che deserteurs ergens over de grens van een naburigen staat vluchten, of zich aan christelijke vijanden, overgeven, dan kan men er zeker van zijn, dat zij bijna allen Drusen zijn. Een Duitéche schrijver, baron Max vou Oppenheim, heeft over het leven en de ge schiedenis van het volk aan den rand van dee woestijn en in de oasen onderhoudend geschreven. Het is een dapper, gezond volk, op zijne manier arbeidzaam, dat uit de hoogvlakten een goeden welstand, weet te verkrijgen, doou partij- en familiegeschil len verdeeld, met de roofzieke. Redoeïnen van de bergen en den woestijn bevriend, bij wie, het in moeielijke tijden altijd oen schuilhoek heeft gevonden. Wat de oorzaak der tegenwoordige bewe ging is, is niet aan het licht gekomenwaar schijnlijk zijn het redenen van geringe be- teekenis. Het is niet aan le némen, dat de invoering van de zegeningen der grondwet en van den vooruitgang de Drusen op het oorlogspad hebben gebraoht, want in het hart van Azië zijn ook geestdriftige aanhan gers van de vrijheid en den vooruitgang zeer bescheiden met pogingen tot verwezen lijking van zulke zegeningen. Indien zij 't niet waren, dan zouden zij aan'hun lichaam het onderscheid tusschen theorie en praktijk bespeuren. Interessant is het nu, hoe snel en flink de Turksche autoriteiten aanpakken om dit vuur te blusschen voordat het zich mede deelt aan de Drusen van den Libanon, waar voor men altijd beducht is, ondanks de vriendschap van Engeland en Frankrijk, die in den Libanon eene rol spelen. Van regee- riugswege is bekond gemaakt, dat een korps van 27 batailloii6 en 4 veldbatterijen, van verscheidene machinegeweren voorzien, de orde in heb land der Drusen zal herstellen. Met het bevel over dit expeditiekorps is belast Sami Paoha, een in Duitechland ge vormde officier, door generaal von der Goltz hoog gewaardeerd, die reeds als plaatsver vanger van den minister van oorlog is op getreden en vóór de muiterij van 1909 mi nister van politie was. Het gebeurde levert weer eens het be wijs, dat Turkije een groot koloniaal rijk be zit, dat tamelijk vreemd staat tegenover heit moederland en dat met dwang binnen de grenzen van het rijk moet worden gehouden. Wanneer alle volken, die slechts ongaarne de heerschappij van de halve maan dragen, allen tegelijk opstonden, dan zou Turkije aan een ernstig gevaar blootstaan. Maar tot dusver loet liet eene gevaar het andere af, en in Konstantinopel tracht men door snelle en krachtige slagen te voorkomen, dat de onlusten zich uitbreiden en dat zij zich zul len herhalen." BelgiS. Brussel, 11 Aug. Het mijuwer- kerscongres accepteerde de moties door Duitschland, Engeland en België inzake den 8-uren-dag ingediend en sprak zich daarna uit ten gunste van de algemeene vrede door arbitrage en onderhandeling langs minnelij ken weg. Italië. De nagedachtenis van graaf Cavour, den stichter van de eenheid van Italië, is giste ren, op den honderdsten verjaardag van zijn geboortedag, in geheel Italië gehuldigd met optochten, feestelijke vergaderingen, enz. In Turijn werden twee vergaderingen ge houden. De eene :m de groote zaal van de Mole Antonelliana, waar de afgevaardigde Daneo eene fpde hield. Later trad de minis ter-president Luzzatti als feestredenaar op in bet. Palazzo Madauia, dn de historische vergaderzaal van den Senaat van Piemond het kleine koninkrijk, dat zich, dank zij Cavour's beleid, tot het koninkrijk Italië heeft ontwikkeld. Beide plechtigheden wer den bijgewoond door den Koning, die met de hertogin van Aosta en Genua was over gekomen, door de voorzitters van Senaat en Kamer en door vele afgevaardigden en ge machtigden van gemeentebesturen en ver- eeuigingen uit geheel Italië. Te Spezia werd met eene vaderlandslie vende toespraak van admiraal Moreno de kiel gelegd voor een nieuwen kruiser, die den uaam Cavour zal dragen. Spanje. De Spaansche gezant bij het Vaticaan Ojeda is te Madrid aangekomen, en heeft een onderhoud van verscheidene uren ge had met mdnistor-president Canalejas. Uiit Palamos, eene kustplaats in Caba- lonië, is bericht ontvangen, dat eene be langrijke hoeveel wapenen voor C-arliaben in besLag genomen zijn. De militaire maat regelen bob bewaking van do Carlisiten wor den verscherpt'. Ondianiks hunne verzeke ringen van het tegendeel, voeren de Carlis- ten thans eene politieke propaganda onder hunne aanhangers. De Carlistische afge vaardigde Lloreus gaat op reis om z^ch naar Don Jaime te begeven. De katholieken houden zich bezig met het organiseeren van beteogingen op ver schillende punten van Spanje in Septem ber. Vier mousterbeboogingen zullen plaats hebben in Vittoria, Pampeluna, Tortosa en eene stad in 0a6tüie, die nog moet worden aangewezen De nieuwe nota van het Vaticaan is no-g niet aangekomen. De Liberal zegt, dat de vertraging in de toezending van deze nota voor de Spaansche regeeriug er weinig toe doet, want hare besluiten zijn onherroepe lijk en het overleg kan eerst worden her vat, wanneer Rome zich bij het voldongen feit zal neerleggen. Aan den anderen kant zegt de Osservafcore Romano, dat wanneer de Spaansche regee ring, ondanks haren wensch om zich mot. den Heiligen Stoel te verstaan, volhardt bij haar besluit om het wetsontwerp tot ver bod van de vestiging van nieuwe congre gatiën te handhaven, zij zich feitelijk zal verzetten tegen de hervatting van de onder handelingen van de zijde van het Vaticaan Rumenië. Sinaia, 11 Aug. De Koning heeft den grootvizier ontvangen. Te Bu ka reet heeft deze een vrij langdurig onderhoud gehad met den minister van buitenlandse he zakeu. Montenegro. Koning Ferdinand van Bulgarije heeft het hof te CettVije kennis gegeven, dat hij met een groot gevolg naar Cettinje komt om de jubileumfeesten bij te wonen. Hij zal eenige dagen als gast van vorst Nicolaas te Cet tinje vertoeven. Ook Koning Victor Erna nuel wordt met een groot gevolg verwacht. De sultan van Turkije zendt een bijzonder "gezantschap met den gewezen grootvizier Hilmi Pacha aan het hoofd. Keizer Frans Jozef zendt aan vorstin Milena als jubileumgeschenk twee Eugel- sche volbloedpaarden. Het bericht van deze attentie werd in Gettiuje met bijzondere blijdschap vernomen. Turkije. De bladen te Konstantinopel drukken hunne voldoening uit over den aankoop van de'beide pantserschepen, waardoor het over wicht van Turkije over Griekenland op zee verzekerd i6. De redif-brigades van Smyrna, Konda en Urfa zijn voor eene expeditie in het Hau rangebied gemobiliseerd. Aan de Pol. Korr. i6 met betrekking tot het tegen de ontwapening van de bevolking ui Macedonië aangevoerde argument, dat de bewoners van deze provinciën tengevolge van dezen maatregel tegenover het bendenbe- drijf geheel weerloos zullen zijn, medege deeld, dat de autoriteiten, als de ontwape ning ten uitvoer is gebracht, in ieder dorp aan betrouwbare personen een aantal ge weren met munitie zullen toevertrouwen als bescherming tegen de aanvallen van ben den. Tegenover de verwijten, dat de ont wapening met overdreven hardheid, ten deeie zelfs onder bloedig geweld, de voltrok ken, wordt verklaard, dat in sommige ge vallen zulke buitensporigheden kunnen zijn voorgekomen, omdat het bestuur nog niet geheel gezuiverd is van ambtenaren, <Lie af komstig zijn van het anciien régime en tot misbruik van gezag geneigd zijn. De regee ring keurt dit ten sterkte af en laat niet na ambtenaren, die zich aan dergelijke vergrij pen schuldig maken, streng te straffen maar het gaat niet aan uit zulke gevallen generaliseereude conclusiën te trekken. C Mo* De Morning Post bericht uit Sjanghai, dat de raad van state met het oog op het Russisch-Japansche verdrag maatregelen heeft overwogen om de onschendbaarheid van Mongolië te verzekeren. Er is besloten twee diviSien moderne troepen daarheen te verleggen, het onderwijs naar het Chinee- sche leerplan te verbeteren en een spoorweg van Peking uit door Mongolië te bouWen. De lcgerraad is bezig met het ontwerpen van een voorstel tot reorganisatie en verster king van de Chiueesche legere. Allerlei. Bremen, llAug. Op de Werf Vul kan Vegesack zijn hedenmiddag ongeveer negen honderd werklieden, in de Noord- Duitsche machine-wapenfabriek te Bremen ongeveer zevenhonderd, op de werf Tecklen- borg, Geestemuonde ongeveer acht honderd, op de werf Seebeck, Bremerhaven, onge veer vierhonderd, op de werf Rickmers, Bremer haven, ongeveer 280 werklieden uit gesloten. Op de werf der maatschappij op aandeeleu Weser, Bremen, geschiedde den vorigen avond eene uitsluiting, die 2400 arbeiders omvat. Londen, 11 Aug. Reuter verneemt, clat de Terranova, het schip waarmede Scotfc zijne Zuidpoolreie zal ondernemen, reeds vóór elf dagen te Kaapstad had moeten zijn. Het schip vertrok van Madeira op 27 Juni en werd don 1. Augustus te Kaap stad verwacht. Scott en de andere leden van de expe ditie, die op het schip wachten, vermoeden dat het gebrek aan kolen heeft gekregen. Een merkwaardig ongeval. Bij het vliegen te Lanark heeft de Franschman Champel een avontuur gehad, dat nog geen vliegtuig was overkomen, maair meermalen een Zeppelin. Hij kwam op een dennenbosch terecht en bleef in de boomen hangen. Het vliegtuig was een wrak, maar Champel bleef ongedeerd op zijn zitplaats. Hij kon er alleen niet uit, maar werd met behulp van houthakkers eindelijk beneden gebracht. Weer een ongeluk. De Duitse he aviateur Heim viel, be richt het Hbld., met zijn machine van 100 M. hoogte. Een draad van de Wright biplan geraakte in de schroef. Heim kwam. onder den motor. Bewusteloos werd hij op genomen. Heim had een hersenschudding; zijn toestand is hopeloos. DOOR RUDOLF II ER ZOG. „Haer hebben, wij nu het bewijs, hoeren* da4» mijn berekening van het voorjaiar juist '6 geweest. Het Spaansche ministerie van Marine komt op mijn toenmaals gedaan aanbod terug en geeft ons die opdracht voor den bouw van, een snellen kruiser." „Zoo," liet de hoofdingenieur zich ver rast ontvallen. „Overeenkomstig onze plannen en bere keningen?" vroeg de procuratiehouder met ges-pannen bettam'gstelling. Volgens onze plannen em berekeningen. Herinnert gij u nog wel, meneer Schnürr- lin, hoe u toen mijn becijferingen hebt be streden? En u 't onmogelijk vondt om mot die prijzen mede in te schrijven? >at wij toen van Spanje niets hebben gehoord, sclteen uw argumenten recht te laten we dervaren. Scheen 1 Want de lui hadden toen eenvoudig hun geld noodig voor hun troe pen op Cuba en waren nog altijd in de meening, dat zij den opstand locaal zou den kunnen houden, om zoo te zeggen zouden kunnen afdloen als een huiselijke aangelegenheid, zonder in verwikkelingen te komen met andere mogendheden." „Nu, daarin is nog niets veranderd," meende de procuratiehouder. „Nog niet-; maar het- zal niet lang duren of er komt verandering. De reusachtige Amerikaansche kapitalen, due in de Cu- baansche plantages zij.n gestoken, bron gen al sinds jaar en dag geen cent meer op en loopen gevaar gekleed verforen te zullen gaan, als de krijgvoerende partijen door blijven gaan met vernielen en. ver branden. Als Staat heeft- de Amerikaan echo Unie geenerlei reden tot inmenging, maat reeds- laat zij: toe, dait er tramsporten vrijwilligers uit haar havens vertrekken an zoodra zij inziet, dat het niet te vermij den is, dat de beurs cloor haa-r invloedrijke burgers getroffen wordt, zal zij wel n aanleiding vinden tot inmenging, en ook zen zeker tot een gewap nde tusschen komst-, daar kunt u zeker van: aijm 1" „Daarvoor hebt u toen reeds gevreesd, nuneer Twersten, maar daar was twen nog niens van aan de lucht." „Ja, als men merkt, dat er iets aan da lucht is, is het te laiat om schepen be boa wen. Een vloot bouw jie maar niet zoo rp één dag, en zeker niet in oorlogstijd. Span je heeft altijd met een zekeren trots het aantal van. zijn schepen geteld, maar er niet bij in acht genomen ho-e oud ze wa ren. En wat het in vredestijd verzuimd heeft, moet °t nu dubbel en driedubbel oe- talen. Dat is niet- meer da,n recht en bil lijk en wijst een volk er op, dat voorzorg en waakzaamheid dringend noodig zijn. Zie je, dat was de reden., waarom ik toen mijn prijzen zoo hoog heb gesteld. Spanje heeft met den bouw van dezen kruiser anderhalf jaar verloren lateln gaiam oen tijd, die misschien niet moer in te halen is 'Maar dat gaat onze werf niet aan. Nu hebben wij de opdracht, en dat- wij er aam zullen verdienen, daarvoor heb ik gezorgd Is u dat. niet met mij eens, meneer Schniirrlin?" „Goddank," zeide de procuratiehouder, terwijl, hij zijn voorhoofd afveegde, „dat wij toenmaals de contracten met de m&chl- rewerkjplainitSien in "het- red rye habbetn- ge bracht, voordat die oorlogsprijzen in wer king traden." Karei Twersten knikte. Hij oot halt' de oogen. Hij zag het arbeidsveld voo- zij u gieest. „Meneer Feldermann, de kiel moet ge legd worden op helling IV. Morgen: ko men reeds de Spaansche kolonel en de Spaansche ingenieurs van scheepsbouw, dre belast zijn met het toezicht- op den bouw." Hij greep naar de papieren en plannen. „Men be«ft niets aan de plannen veran derd. Lengte 130 M. bij een breedte van 15 M. Elk onderdeel moet van Duitsch fa brikaat zijn. Vatn de pamtiserplla/bein af t- t d<- bewapening toe, die bestaan moet lit snel vurende kanonnen, twaalf van 15 c.M., twaalf van 7.5 c.M. en acht van 4.7 c.M De verdeeling en opstelling van die artille rie is zoodanig, dat men zoowel een buiten gewoon sterk boeg- alö hek vuur geven kan. De munitie wordt langs electrischen weg uit de projectielbergplaatsen gehaald en met liften naar de kanonnen gebracht. Wij zul len «11e moderne uitvindingen van den scheepsbouw toepassen en ik koestér de hoop, dat de kruiser met den nakm van onze werf den roem van de Duitsche tech niek aan de wereld zal verkondigen. Dat zal, hoop ik, de voldoening zijn voor de vele slapelooze nachten. Want, hoeren, ik kan je verzekeren, dat ik die gehad heb, tot op het oogonblik, dat de opdracht kwam." De hoeren stonden op. Zwijgend en met een gevoel van eerbiedige waardeering. Toen vroeg de procuratiehouder zak cl i droog „Hebt u nog iet6, mer.eer Tworsten?" „Neen, beste Schniirrlin, voor vandaag is het genoeg. Maar nu alles maar in orde." De procuratiehouder maakte een buiging en ging weg. Nu stond Twereten op en ging voor zijn hoofdingenieur staan. „Geef mij de hand, Feldermann. Je hebt toenmaals de on 1 werping schitterend uitgevoerd. Dat lidb ik dankbaar onthouden. Besteed nu al je krachten aan de practische uitvoering, opdat de werf K R. Twereten spoedig, heel spoedig ook Duitsche oologsschepen te bouwen krijgt en er altijd op een van de hellingen een Duitsch schip staat. Dat -zal eerst de ware arbeidsvreugde zijn." „Meneer Twersten, ik kan geen goede uitdrukking vinden voor hetgeen ik denk. Maar het beste wat ik geleerd heb, heb ik van u geleerd, en dat stel ik tot uw dienst." Twersten antwoordde niets. Hij drukte den man stevig de hand en voelde den vas ten tegendruk. Toen ging hij weer kalm naar zijn werktafel. „Hebt u som* iets van deze teekeningen noodig 1" „Dank u. Ik heb alles." „Na de Beurs kom ik terug en ben dan tot. zes uur op mijn bureau. Goeden mor gen., meneer Feldemiau. „Goeden mor gen, meneer Twersten." En langs Robert heengaande, tot dezen: „Goeden morgen 1" „Je kunt met mij meerijden, Robert," zei Twersten, terwijl hij zijn overjas nam. „Het is wel wat Iaat, maar het is toch goed, dat ik mjj vandaag even laat zien." „Graag, papa." Robert ontwaakte als uit een benauwden droom. „GraagIk zal even mijn jas gaan halen." En hij ver liet de kamer als gold het een vlucht. De barkas bracht hen naar den overkant- Toen zij 'bij de Beurs kwamen, luidden de Beursklokken, en, gevolg gevende aan het signaal, kwam de stroom van Beursbezoe kers van de Raadhuismarkt, van Altenwall en uit de Jiohaunisstraat in aUeriij' aanzet ten de deuren v-an de omliggende restau rants en cafe's lieten scharen van haastige gasten uit, die het sluitgeld wilden misloo- pen. Een zee van hoofden golfde voor de deu ren en drong naar binnen. Geheel Hamburg scheen op de been te zijn en toch geen tijd to hebben. Eerst klonk uit de zalen, naar de gale rijen toe een gemompel van vriendschappe lijk sprekende stemmen, die meer en meer tot een luidruchtige Babylonische spraak verwarring overgingen, om zich ten slotte in een alles overweldigend rumoer op te lossen. Allerlei groepen vormden zich en gingen weer uiteen opi nieuwe te vormen. Heftig gesticuleerende menschen drongen toe op koelbloedig pratende heeren. Naast bleeke gezichten doken vroolijk lachend© tronies op. Handelsbedienden, met liet notitie boekje in de hand, begaven zich naar de groo te handelsvorsten, reedei» en directeuren van. scheepvaartmaatschappijen, grootindustri- eelen en werfeigenaars, koffie-, suiker- en tabakshandelaars. Makelaars waren in druk geeprek met stoere schippers en schuiten voerders. Als voortgeechoten. projectielen renden telegrambestellers door de zalen. Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 1