BINNENLAND. De Staatscourant van Vrijdag 12 Au gustus beval o.ui. de volgende Kou. Beslui ten op verzoek eervol ontslagen ouder dank betuiging II. P. van der Kasteel© als be waarder van hypotheken euzoovoorts to Arn hem benoemd bij de generale staf tot majoor, de kapitein Jhr. G. L. van Suchtelen van de Haere, adjudant van den. Prins; bij liet 4e regiment infanterie tot majoor, de kapitein P. G. J. P. Kroeze van het 5e regiment bij liet 3e regiment veld arti-ierie tot ko lonel de luitenant-kolonel W. J. H. de Weer, commandant van bet corps; bij het 3e regiment vesting artillerie tot kolonel-commandant van het corps, de luite nant-kolonel A. <1 Hamecourt, van de gene rale staf, chef der Hollandsciie Waterlinie; bij de staf der genie tot kapitein de 1st© luitenant J. C. Granwmckel, van de staf; bij den geneeskundigen dienst bij de land macht tot dirigeerend officier van gezond- heid 2e klasse de dirigeerend officier van gezindheid 3e klasse, dr. E. Ilalbertsma; tot idem 3e klasse de dirigeerend officier van gezondheid le klasse, dr. J. Kinkel; iu rang en ouderdom overgeplaatst bij de generale staf met bestemming voor chef van den staf der Nieuwe Hollandse he Waterli nie, iu afwijking in zooverre van de bestaan de organisation, de kapitein D. G. van der Voort Maarschalk van don staf der artillerie, en adjudant van den minister van Oorlog; benoemd tot directeur van het post- en te legraafkantoor te Lekker kerken C. Boswin kel Ammerstelte Heusdeu A. Wagenvoor de, thans commies 1ste klasse; idem te Ze venaar J. H. M. Lohmann, thans commies lste klasse te Laren, J. L. Crap Helling man, commies le klasse; op verzoek eervol ontslagen de directeur van het postkantoor te Abcoude, G i. mann benoemd tot officier van gezondheid 2o klasse bij de zeemacht de arts J. J. Lauwer- se; eervol ontslagen wegens lichaamsgebreken do kolonel A. W. de Jonge van der Halen, commandant van liet 3e regiment vesting- artillie en de kapiteins L. G. E. Kalshoveu en W. J. van der Wynperse, respectievelijk bij de infanterie en de staf der genie, op hun aanvrage; en ter zake van lichaamsgebre ken de dirigeerend officier van gezondheid 2o klasse, dr. H. A. van der Hout, allen met pensioen. Z. K. H. de Prins vertrek gisteren met den gewonen Staatepoortroin van 2 uur 54, waarin een coupé voor Z. K. H. was gereserveerd, met zijn adjudant jhr. van Suchtelen, naar Boesldijk. Tijdens die lunch op het- landgoed Ockenborg, waar Z. K. H. de Prims gisteren de schietwedstrijden bijwoonde, heeft Z. K. H. het commandeurskruis der Oranje-Nas- sauordo uitgereikt aan den lieer Mérillon, président de 1' Union de tir nationale de France. Van de Nederlandsche ko lonie Brussel. De Independance Beige tneldt: De Nederlandseho kolonie te Brussel zal 31 dezer don 30en geboortedag van Koningin Willhelmina vieren. Onder liet patronaat van jlix. 0. D. van der Staal van Pierahil, den Nederlandsclien gezant, en het oerovoorzittersdhap van de heetten J'. D. Ruijs, consul-generaal, en jhr. H. W. van Asch van Wijck, lid der Tweede Kamer en officieel commissaris van Neder land op do tentoonstelling, heeft zich een coinnliseie gevormd om een groot feest op touw te zetten ten bate van de kinde ren der in de hoofdstad wonende Nederl and- solt© armen. Keu officioele receptie zal er in het Ne derlandsche legatiogébouw gehouden wor den. llijkstuinbouwwinter- school. Door het permanent comité, be staande uit «le Jieercn Jb. Avis, Jb. Ten- aou, A. Nobel, J. Ui tanhuis en W. Kooi man Dz., is aan <te besturen van «en 70- tal land- en tuinbouwvereenagingeii in Noord Holland mot een totaal van 8825 leden een t ontwerp-adres gezonden, dat na goedkeu ring aan H. M. de Koningin zal worden aangeboden en waarin gevraagd wordt, dat het H M. de Koningin moge behagen het daarheen te willen leiden, dat in Noord- Holland benoorden het IJ een Rijks-tuin- bouw winterse hooi worde opgericht vfaar, rekening houdende met de practische be hoeften der Noordhollandsche tuinbouwers, onderwijj woixk gegeven hoofdzakelijk in groenten- «n fruitteelt, de daarvoor noo- dige grondwetenschappen en de Duitsche en Engelfiche taleu. Dat de tuinbouw speciaal de groen ten- en fruitteelt in Noord-Holland be noorden liet IJ reedfi thans van groote be- teekeii's is, kan wel blijken uit den omzet van «le veiling-vereenigiugen, die in 1908 f 3,395,775 bedroeg of ruim 40 pOt. van den to taal-ontzet in Nederland over dat jaar Een oude Hollandsclho vuurmond. Reuter bericht uit Kopen hagen, dat liet pantsarschip „Evertsen", onder commando van den kapitein ter zoe H A. 8choonhoven, Maandag 15 Augustus a.s. te Kopenhagen verwacht wordt, ten einde een oud-Hollandscli kanon, in Oere sund opgovificht eu door de Deenscho Re geering aan de Nederlandsche regeering ten geschenke gegeven, aan boord te nemen. Dit stuk geschut heeft eertijds 'behoort tot de bewapening van het Hollandscihe oor logsschip ,,Brederode", dat onder comman do van admiraal Witte C&rnefliszoon de Witt deel uitmaakte van do Hollandsche vloot. Deze vloot, die onder commando stond van admiraal Jacob Waesenaer van Obdam, sloeg zich op wog naar Kopenhagen 8 Nov. 1658 door de Zweed6che vloot heen, die bij Kromberg opgesteld lag. In dezen strijd echter werd de „Brede- rode" zwaar gehavend, ten gevolge waarvan het schip zonk. Het is later gevonden en ligt tusechen Sükkersten en Ispergarde iu vier vadem diep water. Het bedoelde opgevischte kanon is een achttieupouder van het z.g. „Finbanker type". Oorspronkelijk woog het 4000 pond, terwijl het nu nog een gewicht van 3750 pond heeft. Het stuk ziet er nog bijzonder goed uit, in aanmerking nemende dan, dat het meer dau 250 jaar op den zeebodem gelegen heeft. Voor de toelating aan de Militaire Academie te Breda komen voorloopig in aanmerking bij de infanterie hier te landeW. K. Roest van Limburg, jhr. W. C. Boreel, C. Th. «le Bie, J J. Vethake, P. J. Loman, J. W. Lugt, J. P. C. van Wachem, J. de Vries, A. H. N. Schregurdus, J. H. A. Wieringa, P. J. B. Pieck, B Geleyuse bij de cavalerie hier te- lande: G. H. J. Volcker, J. S. Boom, J. A. G. M. van der Kroon, P. J. de Bock bij de artillerie hier te lande: G. J. Tas, A. W. Josselin de Jong, J. T. H. van Veereu. H. Petersen, G. A. M. Schok, J. H. Droste, A A. S. van AJfen, J. de Vos, L. M. Hamm, A. Rovers; bij do genie hier te landeL. H. de Lagh, Tli. B. Huurman, J. J. C. P. Wil- son bij de infanterie in IndiëK. H. Harin, W. Bakker, H. A. A. Stiat-ius Muller; bij de cavalerie in InddëJ. J. van Steenberg, K. P. J. Oomes, S. F. van Has selt; bij de artillerie in IndiG. J. A. Brons wijk, A. D. Schoolman bij de genie in IndiëA. H. van Wijk, J. J. Popping. Bevaarbaarmaking van d e M a a s. Te Roermond vergaderde Zondag, ouder voorzitterschap van den heer Laurent Polis, de „Maasvereeniging" in Limburg. Uit het verslag in de ,,L. K." blijkt, «lat, na afdoening van eenige huis houdelijke werkzaamheden, de voorzitter voorlezing deed van het volgende schrijven van den Min. van Waterstaat, als antwoord op <en desbetreffend schrijven van het Uit voerend Comité ,,Het ie mij aangenaam, naar aanleiding van uw aangc-haald schrijven u te kunnen mede- deelen, dat tengevolge der voortgeztte on derhandelingen met de Belgische Regee ring, overeenstemming is verkregen omtrent de aardiepte, welke tot grondslag zal die nen voor den verderen arbeid der commis sie voor de verbetering van de rivier de Maas. In verband hiermede is onlangs door de Belgische llegeering aan hare leden der in ternationale commissie nadere aanwijzing verstrekt vooi de voortzetting der studie van het verbeteringsplan, terwijl mijner zijds de beslissing onverwijld ter kennis van den voorzitter der commissie werd ge bracht. Ofschoon ik volkomen besef, dat er verdere moeilijkheden niet zijn uitgeslo ten, mag toch niet zonder grond verwacht worden, dat het ontwerpen der plannen spoedig voortgang zal kunnen hebben. Gaarne voeg ik daaraan de verzekering toe dat dezerzijds niets onbeproefd zal wor den gelaten, wat zal kunnen strekken om de spoedigo totstandkoming van de Maas verbetering to bevorderen." Dit schrijven werd met warm applaus be groet. Van M a a s d ij k. Den 25, 26, 28 en 28 Aug. zullen door den heer v. Maas dijk te Zwolle op een terrein aan don straatweg naar Almelo vliegdemonstlraties gehouden worden. Zondag on volgende dagen vliegt Van Maasdijk op Hanenburg achter Houtrust bij Den Haag. De Belg Olieslagers te Groningen. Jan Olieslageis heeft Donderdag we der oen prachtigen vliegtooht gemaakt van 33 minuten 55 seconden. Hij ging 11 mi nuten voor zeven onder groot enthousiasme het luchtruim in en werd na een prachtig geslaagde landing door toeschouwers op de schoudens getild en naar den hangar gedra gen. Er waren circa 7000 betalend© bezoe kers. Ontsmetting van sche pen. Te Hoek van Holland is sinds Maan dag een ploeg van 12 man van den Rot- terdamscheu gemeentelijken ontiemettings- dienwt gevestigd, die op uit zee komende sdhepen, welke onder quarantaine staan, overgaan en direct een aanvang maken met ontsmetten van logies en privaten van de bemanning, het verzegelen der watertanks, alsmede het verzamelen der faecalien voor verder onderzoek te Rotterdambij gerezen twijfel wordt de bemanning na inklaring niet aan den wal toegelaten, totdat uit het deskundig onderzoek blijkt, dat zij geen ge vaar voor besmetting opleveren. (N. R. Ct.) VV erk verschaffing. De ver- eeniging tot bevordering van de zedelijke en stoffelijke belangen der bewoners van de heidedorpen der Friesche gemeente Smal- liugerland heeft besloten te Houtigehage een klompenmakerij te stichten met woning voor den werkbaas. Ongeveer 50 personen zullen daarin kun nen werken en men hoopt daardoor des win- .ters de werkloosheid en hare gevolgen te kunnen bestrijden. V r ij geloot. Als een bijzonderheid wordt uit Gouda gemeld, dat do vijf zoons van den schoenmaker H. Blok, aldaar, allen zijn vrijgeloot bij de loting voor de natio- nade militie. De laatste lootte deze week vrij. Pannekoeken en loting. Te Haarlem hebben uit één gezin drie zoons ia drie achtereenvolgende jaren een vrij nummer getrokken en hun moeder schrijft dit toe aan haar zorg, om haar zoons den avond voor hun lotenpannekoeken te laten eten. Het is geen mop, het is zuiver zoo ge beurd, verzekert de ,,0. H. Ct.", aan welke wij <£t berichtje ontleenen. Een ontslagkwestie. A. 1 Berger, ploegbaas van de Westl. stoomtram te Monster, i6, zoo meldt de Res. Bode, Woensdag door de directie ontslagen met. behoud van 8 dagen loon. De oorzaak daar van is, dat de heer Berger weigerde 24 uren achtereen dienst te doen. Hij beriep •zien daarbij op artikel 50 van het tramweg reglement, hetwelk voorschrijft, dat beamb ten, wier werkzaamheden op de veiligheid van het verkeer van invloed kunnen zijn, geen langeren diensttijd dan 16 achtereen volgende uren mogen hebben. De zaak is nu in handen van den raad van toezicht op de spoorwegen. *- Oplichting Voor de vacantie- kan.c-r der Anisterdamsche rechtbank heeft gisteren terechtgestaan e;-n 30-jarige ver pleegster. Omstreeks vier jaar had zij in intieme v.rhoudiiig gestaa i met een leeraar aan de Kwceksch«;ol voor Machinisten en met- hem samen gewoond. Hij 6telde haar voor de wereld als zijn vrouw voor, zoodat zij meer malen stukken met zijn naain onderteeken- de. Hij gdf haar 80 's ma&nds huishoud geld, waarmee zij ochter niet alle uitgaven kon 'bestrijden, zoodat zij wel eens stukken uit bet huishouden bek-cnen moest, tenein de in liet onderhoud te kunnen voorzien. O k v. or zichzelf kwam zij te kort. Hij zou haar aan .20 helpen, inaar hield geen woord; integendeel, zette haar op straat. Ook dat gedrag hal zijn reden. Gebleken w.i« hem, dat zij een pst bewijs tot ont vangst van et-li aaugeteekendeu brief met zijn naam had onderteekend en den inhoud van den brief zich had toegeëigend. Ook had hij aan zijn school aanmaningen tot beta ling van rekeningen ontvangen, terwijl hij te voren haar reeds het geld tot afdoening had gegeven. Of zij gaf hem een valsche quitantie van een leverancier, terwijl zij het gelil had opgestoken. Doch toen dan nu een einde gekomen was aan de verhouding, was zij in de grootste geldverlegenheid, wijl zij een firma, bij wie zij ondergoed had gekocht, niet kon voldoen. Die firma, er achter gekomen dat zij niet de gehuwde vrouw was van den leeraar, dreig de met aangifte bij de politie, indien de rekening niet denzelfden dag betaald werd. In haar angst ging zij met een briefje, on derteekend met den naam van den leeraar, en het verzoek inhoudende om terstond 25 te geven voor belastingschuld, naar diens vriend, een papierleverancier aan de Kerk straat, iemand wien uit lang te voren ont- vangen brieven de handteekening niet was bijgebleven, en verkreeg van dezen het ge noemd bedrag. De subsi.-officier mr. Van Harinxma thoe Slooten vorderde tegen bekl., die nauwelijks kon spreken van aandoeuing, 4 maanden ge vangenisstraf wegens oplichting. Mej. mr. De Beer, de droeve omstandig heden van bekl. schetsende, pleitte clemen tie, hoopte althans dat bij de straf de voor hechtenis in mindering zou worden gebracht. Gerechtelijk vervolgd. Do koetsier van den postwagen, die op 28 Juli j.l. te Middelburg een jougetje van zes jaar met zijn wagen aanreed, tengevolge waarvan de kleine overleed, zal gerechtelijk vervolgd worden. Het drama te Groningen. Hoewel nog twee kogels niet verwijderd konden worden, is de toestand van juffrouw Annie Verkerk vooruitgaande. Zij heeft Dinsdag behoorlijk gegeten en heeft een rustigen nacht gehad. Ze was dien dag jarig en bloemen aan haar ziekbed getuigden van deelneming in haar leed. Een ontaarde vrouw. De politie te Lisse heeft oen vrouw aangehou den, die getracht heeft haar man om het leven to brengen door hem brood voor te zettjen, waarin zij fijngeknipte haren van haar kinderen had gebakken. De vrouw heeft hoar misdrijf bekend. Zware mishand, e*l i n. g. Te Blijerhedde heeft, eene zware mishandeling plaats gehad. Twee bekende belhamels, ze-, kere G. en V., die reeds meermalen met de politie hebben kennis gemaakt, en waarvan thans nog eenige zaakjes van mishandeling, gebruik maken van vuurwapenen etc., han gende zijn, bevonden zich omstreeks 9 uur in 't café Hupperetz te Bleijerheide. Ten gevolge van eenige feestelijkheid haddOn zij wederom iets te veel gedronken en in zul- ken eonigszins verhitten toestand, schijnen oude veeten gemakkelijk te herleven Zeker© Ogermans uit Nulland, die in een der aanhangige zaken der daders als ge tuige moest optreden en bij het voorloopig verhoor misschien meer heeft moeten zeg gen, dan den beklaagden lief was, was hetzelfde café binnen gekomen en in eenigi oogenblikken was de ruzie op het hevigst. Men heeft toen met de ruziezoekers kort proce6 gemaakt en hen eenvoudig aan de lucht gezet. Na eenige oogenblikken zijn beiden, de een met een schop, de ander mot een zwa ren ijzeren staaf gewapend, t-eruggekom »n en hebben eerst de ruiten, daarna de d'e"1' bewerkt, waarbij de bovengenoemde O. zich achteruit naar buiten heeft begaven Doch buiten gekomen kreeg hij van den een een hevigen slag met de ij'ZJr>n staaf over het hoofd en van den ander oen slag met de schop achter het oor, ten gevolge waarvan de getroffene hevig bloed'p. 4 eu bewusteloos is neergezegen. Onmiddellijk werd geneeskundige eu geestelijke hulp ingeroepen en na het )eg gen van een voorloopig verband, werd de zwaar getroffene naar 't hospitaal te Bar denberg vervoerd. Na het volvoeren van het misdrijf zijn de daders Bleijerheide afgewandeld en door <ie Slak wederom teruggekomen tot aan de plaats, waar zij de daad bedreven hadden. Daar werden ze evenwel door de aanwe zige maréchaussées en gemeente-veldwach ter ingerekend en geboeid naar de kazerne overgebrachtSchop en ijzeren staaf wer den tevens in beslag genomen. Een arrestatie. Do te Katwijk wonend© opzichter van het domeinbeatuur is hedon te Roermond gearresteerd wegens dief stal. Sedert langen tijd gingen ongun stige berichten omtrent zijn gedrag. Diefstal Aan het kloo6ter der Eerw. Paters op Eulingsheide te Tegelen meldde zich Woensdag een persoon aan «n vroeg om iets te mogen gebruiken, wat hem werd toegestaan en waarop hij werd toegela ten. Inmiddels kwam evenwel van de paters van het missiehuis te Steil bericht, dien per soon als hij daar kwam vast te houden, aan gezien hij aldaar kleeren eu andere voorwer pen had gestolen. De pater dit hoorend© sloot de deur dicht, zoodat de dief niet meer kon ontvluchten en telefoneerde de politie en marechaussee te Venlo die terstond kwa men. Het bleek te zijn zekere J. Hattenscheid, een Duitscher, die door de Venlo6che politie iu 1904 ook reeds was aangehouden. Hij was toen gekleed in Paterskleeren en bedel de de kloosters af. Desttijds is hij over de grens gezet, rw is hij door de marechaussee naar Venlo overgebracht en zal naar Roer mond, naar de gevangenis worden getrans porteerd. Diefstal b ij brand. Bij een "brand te Veen dam hebben Woensdag ver schillende fabrieksarbeiders zich door ge weld toegang verschaft tot den winkel in het brandende perceel en daaruit heel wat kistjes sigaren, hoeden en petten gehaald en meegenomen, niet wetende daardoor een strafbaar feit te plegen. De politie heeft alle ontvreemde voorwerpen in beslag ge nomen en tegen de houders verbaal opge maakt. f 1 1,0 00 verloren. Een looper van den Algemeenen Besteldienst te Am sterdam die gisterenochtend voor de firma Moquette en Co., commissionnaire iu ef fecten, wissels had geïncasseerd, kwam bij het naar het kantoor rijden tot de ontdek king, dot hij een bedrag van nagenoeg f lf,000 had verloren. Onmiddellijk werd van de vermissing aangifte gedaan bij de politie. f 11.0 00 vermist. In verband met de vermissing van f 11.000, waarvan door een knecht van den Alg. Besteldienst te Amsterdam, die het geld voor dè firma Moquette on Zoon moest innen bij de firma Patijn en Van Notten, bij de politie aan gifte is gedaan, werd, behalve deze knecht-, ook nog diens broer door de politie aange houden. Deze kwam van zijn werk thuis en werd daar opgewacht door rechercheurs, die hem onmiddellijk naar het bureau brach ten. Er werd huiszoeking gehouden, die ech ter geen resultaat had. In brand geraakt. Vier negen-jarige jongens speelden bij den Drie sprong in de onmiddellijke omgeving van Breda, met lucifers. Een. hunner wierp een brandende lucifer naar zijn kameraad, Voor ouders geheeten, wiens kleeren vlam vatte. Twee voorbijgangers, een vrouw en een man snelden toe, trokken den knaap de kleeren af en legden hem in bed ten huize van de vrouw. De jongen werd niet zware wonden aan gezicht en bovenlijf naar het gasthuis vervoerd. Ernstige val. To O&s is de loodgietersknecht van den heer Pullen van het huis van den heer Cox gevallen. Met de borst kwam hij op do pennen van een ijzeren lvek terecht, waardoor hij levensgevaarlijk verwond werd. Hij is in het ziekenhuis op genomen. Eon noodlottig schot. Terwijl de modiste mej. S. Frank te Beilen gisteren in lxaar achterwoning eenige werk zaamheden verrichte, werd zij, hoe,, is on bekend ,in haar been geschoten. De kogel drong door een deur diiep in haar been. Ge neeskundige hulp word verleend door dr. Moolhuizer, die den kogel nog niet heeft kunnen verwijderen. De politie stelt een onderzoek in. Men denkt aan onvoorzich tigheid. (Asser Ct.) Vergiftige champignons. Tengevolge van het eten van champignons werd de familie B. aan het Kanaal te 's Gra- verhage Woensdagavond hevig ongesteld. In allerijl werd dr. Ruys geroepen, die in de nabijheid woont. Hij constateerde ver schijnselen van hevige vergiftiging. Een der zoons, een 13-jarige knaap, bleek niet meer te reddenhij overleed spoedig daarna. D© overige leden van het huisgezin, dat uit 5 personen bestond, zijn door het toedienen van tegengift gered. Hun toestand is ech ter nog bedenkelijk. De twee dienstboden hebben niet van de champignons gegeten. (Res.-bode). Verdronken. Te Werkhoven is het 5-jarig zoontje van den arbeider W. ver dronken Het 10-jarig zoontje van Do Hek, te IJ6s0lmonde is tijdens het baden in den Boezem ,,D© Kreek" onder <h© gemeente, verdronken Met een haak is het eenige oogenblikken later opgehaald, doch d© levensgeesten bleken reeds geweken te zijn. De inmiddels ontboden geneesheer, dr. Byl- laardt, kon slechts den dood constateeren. Te Kedichen is Woensdag het 2J-jarig dochtertje van den arbeider C. van Rijn te water geraakt en verdronken. Kind te water. Het vierjarig zoontje van den arbeider Grootjans geraak te al spelende met eenige kameraadjes, nabij den molen te Ophioven-Sittard, in de Geleen- beek. Op het hulpgeroep der kinderen kwam de molenaar toegeloopen, maar door dester- ko strooming van de beek was de kleine reeds met zijn hoofd tegen de sluisdeur van den molen geslagen, wat den dood tengevol ge had. To Zwolle is een 4-jarig zoontje van den heer L. spelende te water geraakt en ver dronken. Te Haarlem is Woensdag namiddag in een sloot aan den Oudenweg verdronken het 3-jarig zoontje van den heer P., woonachtig in het Amsterdamsch kwartier. School- en Kerknieuwe. Examens hoofdakte. Amsterdam, 10 en 11 Aug. Geëx. 14 oand. Geslaagd <lo heereuW. Wagenaar, J. P. v. d. Does eu J. Brouwer, allen Amsterdam; J. B. Wilmink, Haarlem; S. de Jong, Anna Paulowna; II. Hoekstra, Helder Groningen, 11 Aug. Geslaagd de heeren: J. Boer. Stadskanaal: T. de Boer, MenaldumI 11. Posthumus. SneekW. J. Smit, Winschoten I T. Spoelstra. Leeuwarden B. Stulp. Sexbierum. j 'a-Giravenhage, 11 Aug. Geslaagd de heeren J. A. Broere, Gouda; J N. Jonkers. Botterdam; W. van Joolsingen, Bysoord; L. van de Kamp. Zeist A. Kloos. SchiedamJ. H. M. ten Kroode, Den Haag 'a-Hertogenbosch, 10 en 11 Aug. Geslaagd de heeren: A. Smit, Kloetinge; J. van Alten, Hoek bij Neuzen; L. C. Klijn. Beiwingen,E. E. G. Ver helst, Hilversum; P. A. Bogaert, Giaauw; G. G. Klijn. Erp Examens Engelsch M. O. akte A, 11 Aug. vooruiid«laggeëxamineerd 3 candidaten. Ge slaagd de dames: C. van Katwijk, Den Haag eu A. M. T. H. Wille. Haarlem. Akte-examen* in hand teekeoen lager on derwijs. Geslaagd de heeren: J. W. H. Schaf - fer, den Haag; J. Schuurman. Deventer ;H. Son- nenberg, Den Haag; J. Soniienberg, Hilversum; W. W. F. Sprangers, Rotterdam!1'. G. N. van Steenderen, Den Haag; K. Stoeit, Purmerend; C. Stroethoff, AmsterdamG. J. Struik, Doorn spijkC. J. Verheyen, Berg en Dal; W. J. Verlhoeff, Krimpen a/d Lek; C. A. Vernes, Steenbergen; A. Visser. St. Anna Paochie; E. J. Visser. Den Haag; J. N. Vons, Delft; B. Vroeg©, Rotterdam; K Walda, Deventer; M. G. Warffemins, Delft; J. Willomse, Helder. 's-G ravenhage, 11 Augustus Examens Engelsch, M. O., akte A, 11 Aug. namiddag. Geëxamineerd 3 candidaten. Geslaagd nej. L. C. van Loon, Amsterdam. Eén eandidaat heeft zioh teruggetrokken gedurende het examen. Eamen Engelsch, L. O. Geëxamineerd 22 can didaten- Geslaagd de dames: J. Brandsma, Rot terdam; A. E. Soholten, Enkhuizen; A. C. Blink.. Den Haag; W. A. V. van der Veen, Utrecht; M. 0. W. Roodhuij-zen, Amsterdam; T. Veldihuiju zen,, Amsterdam; W. A. M. van der Heijden, Den Bosch; W. C. S. Roth, Spijk; A. W. A. van Gel der, Kampen; W. A. M. van Ravensteyn, Arn hem; en de heeren; J. P. Koppe, Utrecht; L. G. J. Bol, Breda; L. Janssen, Zaandam; D. H. van Meegeren, TilburgC. Koster, Berkel en Roden, rijs; F. N. Koudijs, De Biklt; J. Leeuwis, Am sterdam. Examens Fransch, M. O., akte A. Geëx. 3vr. en 1 mann. cand. Geslaagd mej. W. J. A. Mei huizen, 's-Gravenhage. Examens Fransch. L. O. Geëxamineerd 27 candidaten. Geslaagd de heerenC. D. W. König. Rotterdam; G. Postma, Hengelo; H. A. J. Waijers, Tilburg; S. Pregers, Den Haag; J. B. Jan-sscns, Weurt; R. v. d. Wal, Kiel-Windeweer W. Westendorp, ZalbbommelG. Wildeboer, Wes. terlee; W. T. Weijts, Bergen-op-ZoomA. M. do BoUt, Loosbroek en dë damesE. C. M. Jansen, RotterdamE. M. F. Kleijn. DriebergenS. S. H. Hora Adema, Apeldoorn; M. Th. Peddemors, Apeldoorn; L. C. Snijders, Haarlem; C. W. v. d. Veen, Rijswijk; J. A. Roel, Den Haag. Examens Boekhouden, M. O. Opgeroepen 11 vrouwelijke candidaten. Geslaagd de dames: F. Bommel van Vloten, 's-Gravenhage; A. Ledel, idem; M. A. S. W. Bentz van den Berg, Apel doorn, en M. G. Sloos, Arnhem, allen voor sehool- akte. Onder de gisteren geslaagden was G. Lotto- ring- uit Bussum, en niet G. Lokernng. Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk. Maandag, vóór het sluiten der zitting, sprak de voorzitter, de. heer mr. Th. Waller, uit Utrecht, eenige hartelijke woorden ten afscheid toe. Dins dag mocht hij beginnen met den heer mr. C. H B. Boot, eveneens uit Utrecht, te verwelko men, nu deze als primus-lid «Ier Synode zitting nam. De quaestor-generaal is ter vergadering tegenwoordig daar aan de orde is de bespre king van het rapport der commissie, bestaande uit de heeren Eilerts dë Haan, Hogerzeil, Wey- land, v. W oudenberg Hainstra en Van Ravestein, door de Synode van 1909 benoemd, naar aan leiding van het toen verworpen vooretel-Norel, tot het beraadslagen over «le oprichting eener Hulpbeurs voor de weduwen eu weezen van pre- hkanten der Ned. Herv. Kerk. Deze commissie had aan de Algemcene Synodale Commissie ver slag aangeboden van haar werkzaamheden, waarvan het resultaat was neergelegd in een, concept-reglement. De vorige week had. ds. Steen beek als rappor teut der commissie ad koe over dit concept een gunstig praeadvies uitgebracht. De opstellers hadden zich voorgesteld dë inkom sten der predikants-weduwen en -weezen, vxjo mogelijk, te verhoogen tot een minimum bedrag van f 600. De AJjgem. Wed.-beurs keert niet meer uit dan f 200. Met voorbijgang van het stelsel van levensverzekering, hetzij onderling, hetzij bij contract- met een bestaande maatschap pij, hetgeen vooral voor bejaarde predikanten al te bezwarend zou zijn, en bezwarend ook voor velen, die zich daartoe aan ©en keuring zouden moeten onderwerpen met een voor hen zeker ongunstige uitslag, had de commissie de voor- Keur gegeven aan een regeling met uniforme bij dragen der leden. Uit kaar ooncept stippen wij de volgende bijzonderheden aan. Tot liet lid maatschap zijn alleen bevoegd dienstdoende pre dikanten der N. H. Kerk en zij, diie, lid zijnde, emeritus zijn geworden wegens ongesteldheid of na 40jarige ambtsvervulling. Allen die om andere redenen ophouden dienstdoend predikant te zijn. verliezen het recht op het lidmaatschap. De toe treding is geheel vrijwillig. Do contributie eb- draagt minstens f 10 voor dienstdoende predi kanten, f 5 voor emoriti. Welgestelde pre«li- kanten zullen, naar de commissie hoopt, zelf hun oou-tributie hooger bepalen. En welegstelde deel- gerechtigden zullen allicht afstand willen doen van de hun toekomende uitkeering. Op den steun van beheerscolleges en leden der Kerk zal een beroep worden gedaan. De uitkeering geschiedt in dezen voege dat zij, die uit eigen middelen of uit andere bronnen bijv. f 400 aan inkomen hebben, uit de Hulpbeurs f 200 zulten ontvangen, die f 500 van elders hebben, f 100 enz- Daartoe wordt opgave gevraagd van die inkomsten, waar op zij rechtens aanspraak hebben. Natuurlijk kan het inkomen slechts bij genoegzame deel neming en ondersteuning tot f 600 worden ge bracht. Als grondslag der uitkeering wordt aan genomen het cijfer van 4 p. mille van de over het jaar der uitkeering ontvangen contributies. "Wanneer aan de deelgerechtigden een inkomen van f 600 op de bovenbedoelde wijze is verze kerd, dan wordt het eventueel saldo deT kas verdeeld onder de overige deelgerechtigden. Het beheer der beurs zal gratis gevoerd worden door den quaestor-generaal, wien daarvoor wordt toe gevoegd een commissie van bijstand, door do Synode te benoemen en bestaande uit niet zelf belanghebbenden. De Algem. Synode is bevoegd veranderingen in het Reglement op de Beurs te maken, onder voorbehoud van goedkeuring van de vergadering van leden op de Beurs. De oom- missie stelt zich voor, dat het Reglement in wer king kan tre«len 1 Januari 1912, en de eerste uitkeering zal kunnen-geschieden in 1915 over 't jaar 1914. Over den wensch, door den secretaris e. a uitgesproken, om tot het lidmaatschap ook bevoegd te verklaren zij. die gerechtigd zijn tot deelneming aan de Algecn. Wed.-beurs volgens art. 3 (B, C, D en J) wordt een lange discussie gevoerd met «lezen uitslag, dat het voorstel der commissie door de meerderheid der Synode wordt aangenomen- Het reglement-, dat niet meer dan 28 artikelen telt, en zich kenmerkt d«x>r milde bepalingen .bijv. bij hertrouwen der weduwe ver liezen do minderjarige kinderen hun rechten niet), is door de Synode mot algemeen© stemmen

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 2