Tegels Tandarts MINK SCHOL, Zuivere vruchten limonade G. VAN DUIN. Uit den omtrek. STADSNIEUWS. ADVERTENTIËN. J. J. C. GRONEMAN- AFWEZIG Gevestigd: Wasch-, Glans- en Strijkinrichting, No. 1, Een perceel Hakhout No. 2. Een perceel Weiland No. 3. Een perceel Hakhout 1 Eau de Cologne I van ROK. Frambozen - Citroen - Sinaasappel - Ananas, „Union Castle Lijn" naar Zuid- en Oost-Afrika WekelpsGhe dienst van Londen en Southampton. Fyn Sohep- en Zilverwerk. Goud en Horloges. De Landbouwbank te Utrecht, A. N. DE LINT. goedgekeurd. Heden zal beraadslaagd worden over de vraag of het aan het oordeel der Ringen zal onderworpen worden, of terstond definitief door de Synode vastgesteld. Gisteren werd door het bericht, dat mr. Boot aanwezig was als afgevaardigde van Utrecht. Dit moet zijn van Rotterdam (Waalsche ge- or.eente). De eerste conclusie der commissie van ad vies; voorloopige aanneming van het Dinsdag artikelsgewijze besproken concept-reglement op de Hulpbeurs, blijkt bij de Woensdag voortge zette bespreking zóó afhankelijk van de tweede: toezending ervan aan de Ringen, dat deze eerst in behandeling wordt genomen. De quaestor- gener. adviseert tegen deze toezendimg, als leidende tot onvruchtbare of schadelijke amen. dementen. Eveneens de vice-president. Zij wil den het concept na definitieve vaststelling door de Synode met aan de Ringen, maar recht streeks aan de predikanten doen zenden- Ook dr. Weyland begeert eerst definitieve vaststel ling. daarna toezending aan predikanten en Ringen. Overeenkomstig bet praeadvies van prof. Daubanton willen anderen, met de commissie, eerst de Ringen geraadpleegd zien, of wel het concept gezonden hebben aan de predikan ten om het op hun Ring-vergadering te bespre ken.. Met 10 tegen 9 stemmen wordt de tweede conclusie aangenomen. De derde conclusieden Riingen to verzoeken om consideratie en advies met opgave van het aantal predikanten, dat voor of tegen het concept zich verklaard' heeft, wordt verworpen met 11 tegen 8 stemmen- Aan de commissie, die het concept met bijgevoegde memorie ontwierp, wordt door den voorzitter na mens de geheele vergadering warme hulde ge bracht. Aan de Alg. Synodale Commissie was in 1908 door de Synode opdracht verleend om rechtskundig advies in te winnen betreffende de uitoefening van het eoïlatiereeht, ingeval een zeker aantal stemmen der belanghebbende ge meente is aangekocht en te overwegen of het ook raadzaam te achten ware dat de Synode daarin eenigen maatregel nam- Nadat in 1909 door de Synodale Commissie diligentverklaring was aangevraagd, had zij het in deze zaak nog niet eens kunnen worden, en adviseerde zij daar om geen maatregel te nemen. Op voorstel van mr. Huber zal de Synode zich eerstdaags met de kennisneming der hierop betrekking hebben de stukken beziggehouden. Dr. Weyland brengt rapport uit over een schrijven van het algemeen college van toezicht betreffende ge brek aan deskundig toezicht bij door de Synode gesubsidieerde bouwwerken. Het genoemd ooi lege stelde voor voortaan bij elk zoodanig werk te zorgen voor een degelijk dagelijksoh toe zicht, en daarvoor gelden uit te trekken op de begrooting. De commissie van rapport gaf als haar gevoelen te kennen dat bij elk werk van eenige beteekenis door den architect der Synode in het ressort verklaard moet worden aan het Prov. Kerkbestuur, dat de bouwkundige lei ding en het toezicht werkelijk in goede handen zijn, en dat bg de mededeeling der goedkeu ring van de aanbesteding aan de Synod. com missie het rapport van den deskundigen advi seur, betreffende het toezicht moet worden over gelegd. Tevens adviseerde de commissie de Alg Svn- Cornm- uit te noodigen haa.r deskundige laacïsleden in elke provincie met dezen maat regel in kennis te stellen, onder mededeeling dat zij de declaratie van kosten voor hun advies kunnen indienen hij den secr. der Alg. Synode Mir. Huber leest voor een rapport over een ingekomen schrijven van ds L. A. F. Creutz- berg, met verzoek om maatregelen tot voorko ming. dat de Tiendwet sommigen zoo benadeele als nu het geval is. De conclusie van dit rap port is, dat de Synode hier geen maatregelen kan nemen voordat alles geregeld is, en tot dien tijd alleen vigilant kan blijven- terw ijl adres sant verzocht wordt de Synode op de hoogte van de zaak te houden. (N. C.) Z o mor co n f e r e n t ie voor Zen dingsstudie te Lunteren. Vierde dag. Lunteren. 11 Augustus. Andermaal liet liet echoone weder toe. de och tendvergadering in een boeoh plaats te doen heb- ik",> Ds. Van Andel, van Raam, hield eene 'ben Bijbelbespreking waarna een gezamenlijke be spreking over Zendingsstud'ie aanving. Verschil lende personen deden uit hun ervaring mede- deelingen- Te 11 uur volgde de officieel© ver welkoming der beide Schotsehe afgevaardigden, de heeren H. Nairne, M. A., en J- M. Craig, B D_, bedden rei/eiul-secretaris van Schoteehe kerken, om overal in de gemeenten zendingsstu die te bevorderen. Gedurende den middag werden excursies ge maakt naar Hoenderhx» en naar de Heldringp- geetiohten te Zetten. Ia de avondvergadering sprak eerst Ds. J. L. Heldring, van Amsterdam, over ..De inwendige zending, het wonder der 19de eeuw", daarna Ds. Fernhout, geref. pred. te Utrecht. Gisteren kwam de Gemeenteraad van Utrecht bijeen onder leiding van den bur gemeester, mr. dr. A. F. baron Van Lyn- den. Van ingekomen stukken zij geme moreerd, dat ter fine van praeadvies naar B. en W werd verzonden eon adree van het bestuur der afd. Utrecht van deii Bond van Ned. Onderwijzers, verzoekende de verordening op liet onderwijzend personeel der O. L. scholen te Utrecht aldus te wij zigen, dat le. alle dienstjaren in en buiten, de gemeente doorgebracht bij openbaar of bijzonder onderwijs meetellen bij liet bepa len van het salaris, zoowel voor de reeds benoemde als de nog te benoemen onderwij zers en 2e. het cindsalaris van de onder wijzers zonder hoofdakte worde verhoogd. Vervolgens werd eervol ontslag verleend, in gaande 1 Sept., aan mej. H. C. Breijer als leerares in het Duitsch aan de H. B. S. voor meisjes. In hare plaats werd benoemd mej. J. M. Robbers, op eeti jaarwedde van 1500. Tot tijdelijk leeraren aan de H. B. S. met driejarigen cursus voor jongens werden benoemd de heeren K. Ramkema in de gymnastiek en H. Bij le void in* de steno graphie, respectievelijk op 70 en 100 per wekelijksch lesuur in 't jaar. Op voorstel van B. en W. werd voorts goedgekeurd een subsidie van 200 uit de gemeentekas te verleen en aan het comité ter voorbereiding en regeling van eene in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen alhier van 7 tot 19 Sept. a.6. te houden keurtentoonstel- Jing van leermiddelen voor 'het lager, meei uitgebreid lager en middelbaar onderwijs. Daarop werd de nieuwbenoemde gemeente ontvanger, -de heer' M. Onderwater, beëe- digd. De batige saldo van het weduw- en weezenpensioen fonds der gemeenteambte naren en 'bedienden a 10,327,81 en van het gemeentelijk welkloozenfondjs a 1236,391 werden overgebracht op het dienstjaar 1910. Langdurig werd gedis cussieerd over een voordracht tot goedkeu ring van een ontworpen stratenplan en tot overneming van stronken grond 'aan den Vleutenschen Weg, waarvan de kosten der eerste werken worden geraamd op 26.000. De 'heer Zoetmulder, die zich tegen do voordracht verklaarde, evenals de heer Van Engen, diende ten slotte een motie in om B. en W. uit te noodigen na te willen gaan welke eischen aan dit plan moeten worden gesteld in vod band met een goede volks huisvesting. Tot een stemming kwam het niet. Nadat de betrokken wethouder de voordracht verkieslijk had verklaard boven de motie, werden de discussies geschorst en zoowel voordracht als motie aangehou den tot een volgende'vergadering. Ten slotte ke'urde de Raad goed B. en W. te machtigen e&n -van de 'gemeente toe- behoorend terrein, gelegen tusschen de Kruisvaart en de Moesgracht, groot 19,045 c.A., tot gemeentelijk sportterrein ter be oefening van openluchtspelen te bestemmen Zij zullen het terrein tegen matigen prijs verhuren en er twee voetbalvelden op aan leggen van 78 bij 120 M. Daarna ging de vergadering uiteen. Gedurende de vergadering had nog een geheime zitting plaats. De öst-e jaarvergadering van den- Bond van Anti-revolutionaire propaganda- clubs in Nederland zal, zoo meldt de Stand., gehouden worden op Woensdag 28 September, te Utrecht Aftredende- bostuursk-dleu zijtn dlilt jfaar ds. H. C. Hogerzeil, van VLissingenmr. R. van Maare, van Arnhem, en dis. J Sybesma, van Hattum De vergadering zal iu deze vacaturen moeten voorzien en voorts te beslissen hebben over de volgen de voorstellen Bestuursvoorstelde instelling van een propaganda-commissie, belast met de oit- gave en verspreiding van propaganda-lec- tuur, onder toezicht van heit bestuur. Voorstel-KollumDe jaar verg. drage aan het bestuur op, een commissie saam te stellen, van b.v. vijf personen, zijnde man nen van naam en zaken, zoowel club-leden, als buiten de club staande personen, die zich bezig houdt met de oprichting van een po litiek tractaatgenootschap, dat zich ten doel stelt, in overleg met het Centraal Co mité en den Bond van A. R P. C. de uit gave en verspreiding van goedkoope propa- ganda-lectuur te bewerkstelligen. Voorstel van het bestuur tot het aanvra gen van de koninklijke goedkeuring. Voorts zal de heer M. Meeuwse, van Vlis- singen, inleiden he.t onderwerp; „Onze propaganda bij de verkiezingen", en de heer H. A. Dijkstra, van Heeren veen, het on derwerp: „propaganda-vergaderingen in d'e buitengemeenten". Door de Nat. Comm. togen het Alco holisme werd den 29. Juli te Utrecht een vergadering gehouden. Onder de ingekomen stukkeu was een schrijven van de Ned.-Ind. Goh. Onth. Vereen, voor Militairen „Voorwaarts", waarin mededeeling weid gedaan van werk plan van en het reedis verrichte door die vereenigmg, welk schrijven in handen gesteld zal worden van een der co-mmissies ad hoe voor Indië. Met afwijking van de volgorde der agenda werd eerst behandeld het punt: „Onder zoek naar het drankgebruik onder het Spoorwegpersoneel" enz. De organisaties zul len verzocht worden leden aan te wijzen voor een commissie ad hoe. Een amendement, om in dit onderzoek ook post-, telegraaf- en telefoonpersoneel op te nemen, werd uitgeschakeld, met recht der indienende vereeniging het als nieuw punt op de agenda te doen plaatsen. Berichten of rapporten waren ingekomen van de commissie ad hoe voor alooholcur- sussen voor studenten, de statistiek, de Centrale Bibliotheek en alcoholvrije dran ken Omtrent het onderzoek naar de wensche- lijkheid van uitbetaling der loonen op een anderen dag dan Zaterdag, werd door den secretaris meegedeeld, dat uit de ingekomen antwoorden nog geen volledig beeld gevormd kan worden, omdat het antwoord van alle gevraagde vereenigingen nog niet ingekomen was. De vergadering verklaarde hem dili gent tot voortzetting van 'het onderzoek en de gedelegeerden zullen hem daarbij steunen door persoonlijk bezoek van de secretarissen der werklieden-organisaties in hunne woon plaatsen. Omtrent het organiseereu van een Ont- houd ere week werd, na langdurige discussie, besloten de deelnemende vereenigingen te vragen leden aan te wijzen voor een com missie ad hoc, die de wen.se hel ij kheid en de mogelijkheid zal hebben te onderzoeken van een algemeene anti-alcohol-demonstratie gedurende eenzelfde week" van het jaar. Hoewel de plaatselijke toestanden veel verschillen, zoodat in de eene gemeente min der wenachelijk is, wat in een andere urgent wordt geacht, besloot de vergadering de or ganisaties te verzoeken leden aan te wijzen voor een commissie ad hoc, die leiding kan geven, waar het er op aankomt met de te genwoordige Drankwet te bereiken wat er mee te bereiken is. De volgende vergadering werd bepaald op Woensdag 28 December 1910. Reeds een paar jaar geleden maakte de toenmalige muntmeester van 's Rijks Munt den minister opmerkzaam, dat, ten gevolge van een fout begaan bij het maken (te Parijs) van de origrineele poincoenjen en nmtrijzen-po'incoein naar het mpdël van, Pander, het stempel materiaal bij 's Rijks Munt langzamerhand in een onvoldoenden toestand geraakte. Met machtiging van H. M. de Koningin werd daarop order gegeven om over te gaan tot het ontwerpen van een nieuwen beeldenaar, waarbij d!an tevens voor de keerzijde der munten een nieuwe stempel kon worden gemaakt. De zaak ondervond eenige vertraging door dc bestuurswisseling aan de Munt en voorts doordat H. M. de Koningin in 1909 niet kon worden lastig gevallen met het ver zoek voor de laatste afwerking van. het ontwerp eenige oogenblikken te poseeren. Thans zijn echter de stempels gereed en door H. M. goedgekeurd qu zullen er eerst- laags munten in omloop worden gebracht met den nieuwen beeldenaar. De eerste munten, daarmede vervaardigd zijn halve guldens voor Indië, daarna zullen er Neder- 'andsche kwartjes en dubbeltjes, waaraan groote behoefte is, mede worden geslagen, terwijl vermoedelijk eerst in den aanvang van 1911 guldens met den nieuwen beelde naar in omloop komen. De nieuwe munt wijkt in zooverre van de oude af, dat de beeldenaar van Hare Majesteit de Koningin niet slechts het hoofd, dtoch evenals op de postzegels ook een gedeelte van de buste in hermelijnen mantel, te zien geeft (het geen wellicht meer in overeenstemming is met de wet, die van „borstbeeld" spreekt.) De munten zijn voorts voorzien van een broederen rand, evenals de stuiver reeds heeft, waardoor de beeldenaar en het op schrift op de achterzijde bij het gebruik minder spoedig onduidelijk zullen worden. Wat overigens het opschrift op de achter zijde betreft, dit wordt aanmerkelijk dui delijker aangebracht dan op de bestaande kwartjes en dubbeltje-s. Het ontwerp van den beeldenaar en de stempels zijn vervaardigd door den heer J. C Wienecke, stempelsnijder, chef van de afdeeling stempel- en medaillefabricage bij 's Rijks Munt. Nog deelt men ons mede, dat aan de Munt proefnemingen worden gedaan om trent- een nieuw model nikkelen stuiver. Verdronken. Te Utrecht is gisternamiddag een 5-jarig zoontje van den smid W. W. in den Leidschen Rijn ver dronken. Baar n. Het bestuur der afd. Baarn van de Ned. Mak tech. voor Tuinbouw en Plantkunde zal op 13 Sept. e.k. te Am sterdam in Artie op de plantenkeuring der vaste commissie van die maatschappij in zenden eene volledige collectie van afge sneden takken van boo men en heesters, wel ke te Baarn in zeer groote verscheidenheid te vinden zijn. Ter bereiking van dit doel zal de medewerking worden gevraagd van alle inwoners, die over een tuin beschikken. Barneveld. Op. de voordracht voor hoofd der school voor m. u. 1. o. zijn ge plaatst de heeren F. W. Achterkamp, te Hardinxveld, E. Smit, te Deventer, en.J. E. Rietbergen te Brede voort. Met ingang van 15 Augustus is be noemd tot majoor bij het 4de regiment in fanterie te Delft de kapitein P. C. J. P. Kroeze van het 5e reg. inf. alhier. Naar wij vernemen wordt de 2e lui tenant A. Go vers van het 5e regiment in fanterie binnenkort tot eersten luitenant be vorderd. *-Gedurende den tijd dat het 5e regi ment infanterie zal deelnemen aan de ma noeuvres in het Lek-acces (2227 Augus tus) zal hier een detachement achterblijven onder bevel van den kapitein K. F. Dil. - De Amersfoorteche s lagers ver eeniging heeft besloten om, met ingang van Maan dag, de vleeschprijzen met 10 cent per ki logram te verhoogen. Twee jongens uit Putten, die de ouderlijke wioning hadden verlaten, werden heden door de politie onder het ouderlijk dak terug>g©brachtmefi vorndi ze in eetn spoorwegcoupé, met heb doel hierin te over nachten. F aillissementen. Opgeheven het failissement van G. Berns te Amersfoort. Gevonden voorwerpen. 1 sabelkwast (sergeant.) Telegrafisch Weerbericht. Na»* waarnemingen in den morgen va© 12 Augustus 1910. Medegedeeld door het Kon Ned Met Instituut te de BiU. Hoogste stand 770.0 te Biarritz. Laagste stand 756.0 te Riga. Verwachting tot den avond van 13 Aüg. Zwakke tot matige W. bot Z.-W. wind. Zwaar bewolkt. Waarschijnlijk enkele regenbuien. Weinig verandering in temperatuur. STAATSLOTERIJ. Hoogste prijzen «Ier 2. klasse. TREKKING VAN 9 AUG. f 100 15228. Tweede Klasse. Prijzen van f 30. 17 41 103 130 374 440 502 593 832 1176 1281 1318 1464 1724 1751 1800 1801 2320 2336 2413 2902 3048 3462 3656 37.53 3829 386-5 4134 4414 4554 4775 4785 5206 5459 5858 6256 6953 7400 7439 7641 8142 8682 8748 9380 9663 9736 9755 9879 10002 10015 10892 11316 11678 11756 11978 12320 12445 12022 12712 12814 13001 13092 132-53 13505 13509 13-599 14127 14253 14412 14877 14912 15027 1-5080 15441 15553 15011 15746 10659 17749 18046 18147 18192 18294 18333 18526 18641 18922 20264 20474 20604 2e Klasse 3e Lijst: 12655 m. z. 12566. 18863 ontbreekt. - 7 Heden overleed te Amster dam tot onze diepe droefheid onze MoederBehuwd- en Grootmoeder Mevrouw Kappeyne van de Coppello. Dr. F. A. F. GKONEMAN. A. E. GRONEMAN— Doornbos en Kinderen. Amersfoort, 11 Augustus 1910. IS van 13 Augustus tot 1 September. HUURHUIZEN 39 -:- k»Ust«n B.h a.t tan. en varkoop van Hffaatan, W1...1. an tl an p a n Il.lia. pralongatle Safé-I nrleliti ng. speciaal Fijn Goed en Gordijnen. lltrechtsche weg 49. Aanbevelend L. A. VAN MUNSTÉR. V Notaris J. W. VAN HARDERWIJK te Haruielen zal op Dinsdag 23 Augus tus 1910, des voormiddags elf' ure, in het koffiehuis van Mej. de Wed. G. M. VAN DIJK te Vleuten, publiek verkoopen: met opgaande Populieren en Wilgen te Vleuten aan den Zandweg, tegenover het Kasteel „de Haar", groot 1.31.40 hectaren. met Sleenaar«le te Vleuten langs de rivier de Heicop, groot ongeveer 4.04.30 hectaren. met opgaande Populieren te Vleuten naast het voorgaande, groot ongeveer 1.52.50 hectaren. Do perceelen nos. 1 en 3 zijn te aanvaarden bij do betaling Her kooppenningen, no. 2 niet Kerstmis 1910. De veiling geschiedt eerst afzonderlijk, daarna gecombineerd. Nadere inlichtingen ten kantore van Notaris VAN HARDERWIJK te Harmeien. - Hel beste jfUkMondwaLer ter Wereld Ij Alléén eehte QH den oudsten van distillateur en uitvinder. (Opgericht 1709). Generaal Agentuur en JDepot Zeepfabriek „De Vergulde Hand"J| C. A. WOLTMAN ELPERS H ■H AMSTERDAM. bereid uit de vrucht zelve, vrij vau schadelijke bestanddeelen. 3!V De beste limonade voor den minsten prijs, verkrijgbaar in alle Comestiblewinkels. Nadere Inlichtingen bi] de Agenten: DE VRIES Co., BOTMAN ft SCHÜURMAN's ScheepsagentuurAmsterdam. MAGAZIJN reparatie-inrichting. Aanbevelend Langestraat 143. het fijnste brood der broo- den. Speciaal adres S. HA.MME, 34 JKrommestraat, JEenigst adres voor versch brood op Zondag. Echt Victoriawater OBEHI.AHNSTEIN Oudegracht b d. Drieharingstraat68. Verstrekt Credieten enz. Neemt gelden in dépót, met drie dagen opzeggens; rentevergoe ding op heden 31/. °/0'. Di DtrectU. M. T H I S S JE S. G. E. DE O R. I> e lf t. o vloer- O I WftWD- Den Hang.

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 3