STADSNIEUWST wij-ze zouden kunnen verkrijgen en wij u daarmede niet behoeven lastig te vallen ton tweede omdat het ons voorkomt, dat, irdien men er toe mocht besluiten de ge huwde onderwijzeres blijvend in de klasse toe te laten, men er zich rekenschap van moet geven, dat meer schoolverzuim daar van het redelijke en normale gevolg zal zijn, waartegen men bij voorbaat voorzieningen zal moeten treffen. 3. Indien gij een vooretander mocht zijn va-i het toelaten der gehuwde onderwijze res, meent gij dan dat de voordeelen zoo groot zijn, dat zij opwegen tegen de nadee- len die hot onderwijs zou lijden, indien bleek, dat hot schoolverzuim inderdaad be langrijk gnooter was dan dat van do onge huwde onderwij'zeree. ToeliohtingHiermede wenselien wij aan de voorstanders van de toelating der gehuw de onderwijzeres de gelegenheid te geven, om, indien zij zich hiertoe in staat mochten ge\oelen, aan te toonen, dat de toelating verdedigbaar zou zijn, ook wanneer bewe zen mocht worden, dat het schoolverzuim van de gehuwde onderwijzeres belangrijk grooter was dan dat van de ongehuwde on derwijzeres De commissie wenscht zoo mogelijk alleen mededeeling van meeningen, die berusten op ei-gen ervaring in de school opgedaan. J.l. Donderdag vergaderdei te Utrecht het onlang® benoemde Centraal Comi té van den Bond van vereenigrngen van huiseigenaren. Op deze vergadering werd het hoofdbestuur van den Bond gekozen, bestaande uit de heeren J. van Sohoon- dvager, Bussum, voorzitter; Th. Stol, Am sterdam, Da Costakade 44, secretaris; W. J. Schaf fens, Dordrecht, penningmeester; C.' van der Horst, Leiden; J. Fischer, Am sterdam B. Landheer, Rotterdam en F. H. W. de Haan, Den Haag. Aan den voorzitter van het voorloopig comité, den heer J. Th. Peters uit Amster dam, die om persoonlijke redenen geen plaats in het hoofdbestuur wenschte in te nemen, werd het eere-voorzitterschap aan geboden Besloten werd zoo spoedig mogelijk, met het oog op de in uitzicht gestelde wijziging der Woningwet, te trachten met de regee ring voèling te krijgen, opdat ook en vooral de bezwaren der huiseigenaren, aan den minister zouden kunnen wordeü kenbaar ge maakt. Hilversum. In zake den. tunnel schreef de minister van Waterstaat aan den gemeenteraad „In antwoord op uw schrijven heb ik de eer u mede te deelen dat aan eene aan uwe gemeente eventueel te verleenen vergunning tot het maken van de genoemde werken o.a. de voorwaarde zou moeten worden verbon den diat wanneer de onderdoorgang met dé twee overdekte toegangen ten behoeve of tengevolge van. de uitvoering van webken in het belang van den spoorweg moet worden gewijzigd verlengd of uitgebreid, de uit voering van de daartoe noodige werken naar een door mij goed te keuren plan, door den exploitant van don spoorweg voor reke ning uwer gemeente zal moeten geschieden. Ook in het indertijd ingezonden ontwerp van eene tusechen uwe gemeente en de Hol- landsehe IJzeren Spoorweg Maatschappij te sluiten overeenkomst, welk ontwerp in. overleg met uw college weid opgemaakt, komt in art. 5 eene dergelijke bepaling voor. Mocht nu het aansluiten van den Gooischen stoomtramweg aan het stationeemplacement in het belang van den spoorweg noodig wor den geacht, dan zou, werd het oorspronke lijk opgemaakte plan aanstonds uitgevoerd, uwe gemeente verplicht zijn binnen een niet te ver verwijderd tijdstip de toegangen tot den onderdoorgang te wijzigen. Alleen due in het belang uwer gemeente scheen het daar om wenschelijk, de beslissing in zake dit plan aan te houden, totdat omtrent de aan sluiting meerdene zekerheid zou zijn verkre gen. Aan de u hiervan gedane mededeeling werd intussehen toegevoegd dat reeds dade lijk vergunning zo-u kunnen worden verleend voor den 'bouw van den onderdoorgang, in dien het betrekkelijke plan zoodanig werd gewijzigd, dat de toegangen daarvan geheel zullen komen te vallen buiten de grenzen van hei spoorwegterrein.. Immers zou het plan aldus worden uitgevoerd, dan zou de aansluiting zonder wijziging van de werken uwer gemeente tot stamd -kunnen komen. Ik meen u te mogen aanbevelen liet over leg met die Hollandseh» IJzeren Spoorweg Maatschappij voort te zetten, opdat deze zaak tot eene beide partijen bevredigende oplossing kan worden gebracht. Bussum. Naar wij vernemen i6 door de bouwmaatschappij ,,Tre6" het besluit ge nomen om het Comité tot oprichting eener H. B. 8. 5 j. c. te Bussum een daarvoor zeer gunstig gelegen terrein Z O.-waart© van het perceel van den heer Dieben aan den Brediusweg gelegen aan te bieden, om daarop het gebouw voor de H. B. S. te bouwen Laren. De Patronaatscommissie „Sint Vitus" verleende op verzoek -eervol ontslag aan den h-eer H. C. Elzenga, als directeur- leeraar aan de Teekenschool. Barneveld. Thans is de tijd van het drijven der bijen weer aangebroken, en, in tegenstelling van verleden jaar, is men over het algemeen over liet honiuggewin zeer tevreden. Heel wat korven toch leve ren 30 a 40 pond heerlijken honig op. Jam mer echter, dat maar betrekkelijk weinig stokken van hun honig ontdaan kunnien worden, aangezien de ijmkers de meeste bijenvolken als opzetters moeten houden, ten einde na het groote verlies van verle den jaar, aan hun stal weer de gewenschte uitbreiding te geven Barneveld Als een bijzonderheid kan gemeld worden, dat op de hofstede „Hardeveld" dezer dagen meermalen een hert met een drietal jongen is gezien. Zoo wel het moederhert als de jeugdige beest jes zijn volstrekt niet schuw en laten zich tot op korten afstand naderen, alvorens een schuilplaats in de bosschen te zoeken. Clubhuis te Lunteren. Ons werd toegezonden eenigo circulaires betref fende liet Clubhuils te Lunteren. H|et i's eigendom van de Vereemiging tot exploitatie van een clubhuis en is gelegen even buiten de kom der gemeente Lunteren op pl.m. 7 I minuten van het station. Op hare vergadering van December 1908 nam de commissie voor de Meisjes-Zómer- 1 Club der Nedrl. Vrouwelijke Christen-Stu- j denten-Vereeniging het initiatief tot het bouwen van een Clubhuis te Lunteren. Een regelings-commissie, bestaande uit mej. C. Gerlings, Zeist, en mr. H. Th. Gerlings, Utrecht, bracht de plannen tot uitvoering. Merkwaardig is, dat in Juni reed6 uitwer king en toepassing op do plannen is gevolgd. Het beoogde doel is van socialen aard. Zoo wordt het Clubhui-s in den winter gebruikt om Zondags do jongens te Lunteren aange naam bezig te houden. Een aanvrage tot huren van het Clubhuis moet ingediend worden bij den administra teur mr. H. Th. Gerlings, Kruisstraat 7. De huurprijs bedraagt in het algemeen I 30 per 14 dagen of gedeelte van 14 dagen. Dat het Clubhuis aanzienlijke afmetingen moot hebben blijkt uit de volgende opsom ming in de circulaire: 1 eetzaal, 1 suite, 1 kamer, 1 keuken op de benedenverdieping, op de 1ste étage 10 kamers, <yp de 2de 7 kamers. Met 't oog op de hygiëne zijn alle vloe ren gebeitst, liet meubilair is zeer eenvou dig en omvat hoofdzakelijk: 38 bedden, 40 waschstélletjes, 6 banken, 40 stoelen, 8 tafels, enz Te hopen, dat dit Clubhuis goed opneme! Vergunning geweigerd. Door don loco-burgemeester van Putten (Ve- luwe),' den wethouder H. van de Poll, is aan de aldaar bestaande O ran je-vereeniging vergunning geweigerd tot het houden van feesbelijkbedlen ter geel genheid van den ver jaardag van H M. de Koningin. Z.Ed. Ach tb. vond het, volgens zijn schrijve^., be ter de vlag met oranjewinpel uit te steken, en H. M. in den gebede te gedenken, dan feest te houden. (Te'.) In plaats van den tot majoor benoem den kapitein P. C. J. P. Kroeze, wordt de kapitein J. L. van der Moer van het 5o regiment infanterie belast met het toezicht op het in gereedheid brengen van de ten tenkampen voor de troepen, die deelnemen aan de manoeuvres in het Lek-acces. In verband hiermede zal hij reed6 Maan dag a.s. naar Schalkwijk vertrekken. De detachementen, die de kampen moeten in geleedheid brengen en na afloop der oefe ningen opruimen, worden geleverd door het lc regiment infanterie te Assen. Drie luite nants van dit korps worden aan genoemden kapitein toegevoegd. Bij Kon. Besluit zijn o. m. be noemd bot 2e tuitewaivb bij hot 4e Regiment in fanterie de cadet C. A. J. Kroeze tot id. bij het le regiment huzaren, de cadetten Jhr. W. A. van den Bosch en A. T. Colen brander tot id. bij bet lste reg. veld-ar- tillerie de cadetten jhr. J. G. O. S von Schmidt auf Altenstaclb en J. Fabiustot id. bij de cavalerie in Ned. Indië de cadet C. F. A. de Bruijn. Bij het' 5e regimmt zijn, oven als verle den jaar, geen, nieuwe luitenants benoemd. Aan den beer A. -C. Couvee», gep. kap. der infanterie, is op zijn verzoek eer vol ontslag verleend als lid van den Voog dijraad te Uitrecht. Programma van het concert, morgen avond, bij gunstig weer, op het terras van Amicitia te geven door de staf muziek van het 5e regiment infanterie. 1. New England's Finest, marsch, Clarke. 2. Ouverture „Isabella", Suppé. 3. Dolores Walzer, Waldteufel. 4. Fantaisie uit de opera „Traviata", Verdii. 5. Ouverture „Das golderte Krouz", Brüll. 6. 'BaMetmiumk und Hjochzeute-zug a.d. O per Feramors'Rubenstein 7. a. Serenata, Maskowski; b. Toreador et And-alouse, Ru-benstein. 8. „Mueikalisches Aksiën Unternehmen", potpourri, Conradi. De Amersfoortoche Muziekvereeni- góng geefit Maandagavond een concert in het plantsoen. Morgen» (Zondag) speelt een 7-tal der A. 2k4"en P- C. tegen een 7-tal van de „Dolfijn" te Amsterdam. Handel en Nijverheid. Gisteren avond hield de vereeniging „Handel en Nijverheid" haar maandverga dering in de Zwaan, onder voorzitterschap van den heer S. J. van Duinen. Na opening der vergadering leest de secre taris de notulen van 14 Juni en 13 Juli, die worden goed gekeurd Aan de orde is hierna de wijziging van art. 5 van liet huishoudelijk reglement, waardoor het bestuur het recht krijgt an de zomer maanden af te wijken van de verplichting om elke maand een vergadering te beleggen. In de vorige vergadering is deze wijziging reeds besproken, die nu met algemcene stem men wordt aangenomen. De secretarie deelt mee, dat de vergade ring indertijd een klein crediet heeft, toege staan voor het maken van een hol langs de trapppn van het station voor het gemakke lijker vervoer van rijwielen. De H. S. M. wil dit hol echter nu zoo laten maken, dat er «en groot crediet noodig is a.l. van f 40. Dan komt alles in de puntjes iui orde. De heer Ooeterveen zou dan liever de uit voering een jaar willen uitstrillen met het oog op den slechten financieelen toestand. De heer Frederiks acht dit niet wensche lijk. Er is eenmaal aangenomen het te laten maken, en nu zou de zaak op een betrek kelijk luttel bedrag afstuiten. Tegenover de directie van de H. 8. M. zou de vereeniging dan zeker een goed figuur maken. De voorzitter wijst er nog op, dat de toe stand van de k'as nu niet zóó slecht ie, dat noodige uitgaven niet zouden kunnen worden gedaan. De heer v. d. Meiden vindt ook, dat het geen goeden dlunk zou geven van dien A mere- foortschen Middenstand, als thans de zaak zou worden uitgesteld. Besloten wordt het crediet toe te staan. 'Het verslag van de afgevaardigden naar het Middenstandscongres wordt aangehou den, waarna de vergadering gesloten wordt. De Amersfoortecbe processie naar Kevel'aar vertrekt Dinsdag 23 Aug. per extra-trein, te 8.08 voorm. Het is morgen, Zondag 14 Augustus, L2J jaar geleden, dat na een rede van dr. J. Th. de Visser door wijlen ds. H. J. ter Haar Romany de «fid. Amersfoort van den Chr. Nat. Werkmansbond werd opgericht. A.s. Vrijdag wordt dit feit op feestelijke wij ze herdacht. Van de apotheken zal morgen alleen die van den heer W. A. van den Bovenkamp (Utrechtsche straat) geopend zijn. In de Amersfoortsehe Zweminrich ting werd liet diploma als geoefend zwem mer behaald door jongeheer M. van Haze- l'eni, E. E. J. Lewe van Middelstum en Th. van Hasrien. D,e temperatuur van het water was hedön morgen 7 uur 64 gr. Fahrenheit. *-Gisterenavond 10 uur werd wegen® dronkenschap in arrest gesteld een vrouw, die heden ochtend 7 uur ontslagen, een verkeerden naam had opgegevenom 10 uur weder gearresteerd, bleek der politie, wie. nu haar waren naam bekend was, dat zij nog 6 dagen hechtenis moest oudergaan. Heden werd zij naar Utrecht getranspor teerd. Predikbeurten op Zondag 14 Augustus 1910. Evang. LutTi. Kerk. Voorm. 10 uurDs. P. Groote, Evang. Luth. Pred. te Amsterdam. Remonstr an tec he Kerk. Voorm. 10£ uur: Ds. W. Haverkamp, te Nijmegen. Gereform. Kerk, (Langegracht.) Voorm. 10 uur en 's av. 5J uurDs Don- ner. Gereform. Kerk, (Zuidsingel.) Voorm. 10 uur en 's av. 5$ uur: Ds. Mei- nen, pred. te VIaardlagen. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm». 9i uur en 'e av. 5 uur: Gods dienstoefening. Christel. Gereform. G meen te, Lokaal „De Zaaier," Voorm. 9f uur en 's av. 5J. uurGods dienstoefening. Hersteld Apoet. Gemeente. in de Eenheid der Apostelen. Gebouw Eben-Haëzer, Muurhuizen 113. Voorm. 10 uur en 's nam. 4Ji uur: Gods dienstoefening. Bargerlljke Stand. van 5 tot 11 Aug. 1910. Geboren: Harm Jan, z. van Arend Reinders en Anna Frederika Vaartjes Jacob, z. van Johannes Chxistiaan Rector en Regina Elisabeth van de Salentein. Hendrik Johannes, z. van Hendrik Johan nes Kraaij en Mathilda Cat'harina Maria do Pauw. Willem, z. van Joliannes Steen bergen en Femina Scholten. Reinoldus Frauciscus Albertus, z. van Rik van Beek en Maartje Lansaat. Johanna, d. van Jan van Beek en Maria van Dijk. Gerardus Johannes Anthónius Henricus, z. van Ge rardus Johannes Teunisse en Elisabeth Schouw. Hendrikus, z van Hendrik Voortman en Helena Johanna van der Voor den. Henri Willem, z. van August Wil len Weert® en Anna Maria Jaspers. Dirk, z. van Jan Willem de Vaal en Hen- drika Geertruida van Surksum. Johan nes Bernardus Hendrikus, z. van Adrianus Willems en Wilhelmiua Geertruida Theo dora Korndewal. Christiaan Marinus, z. van Johannes Beij en Theodora van Aers sen. Hendrik a Barmardina, d. van Theo- dorus Jacobus van Barlingen en Barta van den Berg. Jacomina Eiberdina, d. van Willem, de Ruiter en Veronica Adriana Vos- senberg. Gijsberta Cla6ina, d. van Johan nes Rijn en van Johanna van Eikelenburg. Cornelia Alijda, d. van Gerrit Voskuij- len en Magdalena de Vries. Neeltje Jo hanna Maria, d. van Johan Andries de Heus en Jennigje Admiraal. Anthouius Arnoldus Joseph, z. van Theodorus Hendri- eus Johannes Nieuwendijk en Maria Anna Maria de Lange. Nebo Wiegeris, z. van Ul.bo Wiegeris van Slooten en van Johanna Hendrika van de Haar. Ondertrouwd: Johannes van der Poel ©n Heriniua van Buuren. Gerrit van Hoeijen en Lamberta Maria van der Velden. Picter Dekker en Maagje Lod der. Anthonius Alardue van Eek en Wil- lemiina Zeggeloar. Wijnand van Hase- lou en Diederika van Esveld. .Gehuwd: J an Thomas Bos en Aagje van Schajik. Eduard Matthijs Johan nee van Rossum en Hendrika de Bree. Ge orge Meltz Triebling en Wilihelmina van Eeden. Dirk Frederik van der Pant en Christina Geijl. Jan Lijnsveld en Ger- riigje Bouwmeester. Jan van der Ven nen en Megchelina Willemina Welbergen. Johanne® Hendrikus van Velthuizen en Hendrika Willemina Biesterbos. Overleden: Hendrik Tiggelhaven, 20 d. Johanna Hettema, 40 j., echtg. van Pieter Douma. Dirkje Aleida Door nekamp, 1 jr., Diderika van Duist, 76 j., wed. van Anthonie van Bogerijen. Elisabeth Maria de Wit, 57 jr., wed. van Hermanus Veldman. Johannes Gerardus van der Geest, 59 j©clitg. van Cath&riua Johanna Stuk. Opgave van de Vereeniging „Handel en Nijverheid" van personen dae zich in de Gemeen*© hebben gevestigd of daaruit zijn vertrokken naar an dere gemeenten, met vermelding, van woonplaat® van den 3d©n Augustus tot en met 9 Augustus 1910 GEVESTIGD. J. C. van der Linden, van Wyk bij Duurstede naar Muur kuizen l'I7. A. Alberts, van» Hilversum naar Bergstraat 3. N. Lagenvey, van Zeist naai' Langcstraat 74. W. J. Hoogswoud', van Amsterdam naar Pun- tenhurgerièan 32. A. J. .van den Berg, van Beverwijk naar Groo te Spui 23. M. van Hiltei), van Amsterdam naar Kamp straat 72. L. Staflen, van Tilburg naar Lavendelstraat 10. J. W. Kla-asen, van Utrecht naar Breedesteeg 41. J- F. M. A, Vohner, van Den Haag naar Muurhuizen 117. J. Gritter, van Hengelo naar Wilhelminastr. 13. M. C. Bosman, van Schiedam naar Muurhui zen 143. J. D. Dribbel, van Aoi-sterdain naar Bioemen- daJschestraat 0. G. Drcsselhuizen, van Niouwveen naar Alde- gondestraat 32. C. M. Everaars, vaa Den Haag naar Beeke- steinsohelaan 12. M. J. A. Onnekes, van Leiden naar Schinunel- penniuckotraat 52. A. Ruske, van Nykerk naar Soestorweg 206. H. G. Hertog, van Purmereud naar Havik 28. A. L. Hertog, van Hilversum naar Havik 28 E. Roozeudaal, van Rotterdam naar Kamp straat 40. G. Hofland, van Barneveld naar St. Andriea- straat 2. VERTROKKEN. A. van Druten, van Utreóbtsoheweg 20 naar Den Haag. S. Sterk, van Monniken/pad' 47 naar Nijme gen- H. de Bree, van Soeeterweg 40 naar Amster dam B, Visser, van Aldegonde®traat 27 naar Zie- rikzee. W. van- Beek, van Blankenheinistraafc 10 naar 1 Den Haag. van Scfaaik, ran Zuidsingel 72 naar Aimo- I rika J. K. Bossenbroek, van Utrechtscheet raat 7a naar Abooude. M. van den Anker, van Bisschopweg 58 naar Baardwijk P. N. B. Deitmers, van Kromraestraat 4 naar Purmorend. W. de Groot, van Hellestraat 5 naar Soest. H. A. F. C. Entzinger, van Blankeuheim- straat 3 naar A»mersfoort (Infanteriekazerae). G. C. van. Eek, van Arnhemscheweg 34 naar Ermelo. J. Larabrechts, van Hellestraat 44 naar Nij megen. B. Peters, van Arnhemschepoortwal 41 n&ar Woerden. G. van Mar®, van Lange Beekstraat 12 naar Beam. A. Budding, van' 9t. Amdrieasfcraat 2 naar Am sterdam. W. van Eeden, van- BloemstraM 40 naair Am sterdam. H F. Schmidt, van Soeeterweg 241 naar Ber- seubrueh. Gevonden voorwerpen. 1 portemonnaie met ©enig geld. 1 rozenkrans. Telegrafisch Weerbericht. Na»- waarnemingen in Hon m»>r^en 13 Augustus 1910. Medegedeeld door het h'on Ned Mel Instituut te de Kilt Hoog»te stand 769.2 te Clermont, laagst© stand 752.4 te Kopenhagen. Verwachting tot den avond van 14 Aug. meest matige W. tot Z. W wind. Tijdelijk opklarend, later waarschijnlijk regen Weinig verandering in temperatuur. Marktberichten. Amersfoort, 12 Aug. Op o en gehou den weekmarkt bestoeddo men voor aard appelen f2.A 2.50. Appelen f 5.A 8.—. Peren 8.A 18.per II.U., Iloendereieren f 4.25 a ^.75 per 100 stuks. Boter f 1.30 A 1.40 por K.G. Kippen f 0.60 a 1.20, Kuikens f 1.a 1.30, Piepkuikens f (J.30 a 0.70, Een den f 0.80 :i 1.Hazen f a -.Wilde konijnen f 0.a 0.Tamme konijnen f 0.3) •i 0.80 per sluk, Duiven f '840 a 0.59 per paar Magere Varkens a Zeugen f 60 a 120. Biggen f 13.— A 18.—. Bruineoieren f 4.75 A 5.Jonge Eenden f 1.— A 1.20. Aangevoerd waren: 20 heet. Appelen80 beet. Peren, 250 heet. Zandaardappelen; 700»'0 stuks Boendereieren, 900 kilo •rasboter stuks Vee, Vette Varkens, - Magere Var kens, 450 Biggen en 25 /eugen Marktbericht van 13 Aug. 1910 Yan do Nederlandsche Centrale Botermijn te Amersfoort Gisteren werden aangevoerd Gezouten Ongezouten 2175 K.G. 10625 K.G. f 1.27 Hoogste prjjs f 1.27 - 1.18 Laagste prijs - 1.19 - 1.23 Middel prys - 1.24 Weekoverzicht der Amsterdamsche Beurs. De Amerikaausche markt. Niettegenstaande de markt gedurende deze week eeu weinig opwekkend verloop .had, vallen er toch zeer beduidende koers verte- teringen te constateeren. Enkele krachti ge avaneen kwanven tot stand bij overigens onbelangrijke transacties, hetzij geforceerd door aankoopen gedurende gering aanbod, hetzij verkregen bij korte perioden van op- lering, waarop steeds weer een houding van lusteloosheid en gebrek aan belangstelling volgde. Men wil het doen voorkomen alsof de markt na de belangrijke daling in de maand Juli langzamerhand in een veel betere po sitie is gekomen, doch, te oordeelen naar de verschillende verschijnselen, komen wij eer tot een tegenovergestelde conclusie. In de eerste plaats geven de economisohe fac toren nog voortdurend aanleiding tot be zorgdheid, ja is m vele opzichten de eco nomische toestand van het land aanmerke lijk verslechterd. De groote iudu6trioen rapporteeren zonder ophouden verminde ring van zaken Slechts hier en daar ver neemt men een enkele uitzondering. Bij voorbeeld wordt in bijna alle takken der staal- en ijzer in duetrie geklaagd over af name der bestellingen en in overstemming daarmede blijven hadnekkig geruchten van nieuwe prijsverlagingen de ronde doen, hoe zeer deze door de directies ook worden tegengesproken. In de koperindustrie is het niet beter. Daar schijnt eindelijk tus- schen de groote producenten overeenstem- ming gekomen te zijn op het punt- inkrim ping der productie, ten minste liet rapport van de Producer'® Association over de maand Juli wees een flinke vermindering der productie aan. Doch daartegenovef staat, dat do verkoo-pen (consumptie en uitvoeren) een nog belangrijk groeitere ver mindering aantoonen, z<jpdat per saldo do voorraad opnieuw met een flinke hoeveel heid is toegenomen. Waarschijnlijk ie de achteruitgang der verkoopen van tijdelijken aard, terwijl men goede hoop koestert, dat de productie nog verder verminderd wordt. In elk geval bracht Juli weer een ver slechtering en het is er zeker nog ver vanaf, dat het rapport een werkelijke verbetering zal bevatten. Behalve de industrieën geeft nu ook weer de landbouw meer reden tot ongerustheid. Over het geheel genomen i6 de graanoogst tot op heden nog tamelijk bevredigend, maar de hooge verwachtingen die men aanvanke lijk koesterde zijn intussehen bitter teleur gesteld. Op dien oogst is inderdaad veel gebouwd. Met angstvalligheid had men berekend, dat door de enorme opbrengst een aanzienlijk grootere hoeveelheid' granen naar het buitenland zou kunnen worden uitgevoerd en de dientengevolge ontstane vorderingen op Europa moesten dienen om de groote schulden te dekken. Men begrijpt natuurlijk van welk groot belang dit wae met het oog op de transporten van goud. Het was toch te voorzien, dat door.de om vangrijke graanexporteii meerdere hoeveel heden goud zouden worden ingevoerd, het geen althans de positie der geldmarkt krachtig versterkt zou hebben tegen een eventueede herhaling van de gouduitvoeren naar Engeland en Zuid-Amerika, zooal6 die in liet begin van het jaar de New-Yorksche markt weken achtereen iu spanning gehou den hebben. Een goed deel van deze hoop is met de groote hitte jn de tarwe- en maisdistricten vernietigd. De verdere achteruitgang, in Juli tot stand gekomen, was dus een dubbel onaangename verrassing. De positie van de geLdmarkt beeft overi gen® op heden reden tot tevredenheid. De koers van eendaagsch geld varieert nu al gedurende vele wokeu omstreekt 2 den laatsten tijd tusschen 1 en 1^ a 2 De positie der banken i6 eveneens tamelijk sterk, doch dat kan in enkele weken, veran deren. Er is eohter gegronde hoop, dat de ooget beweging zonder stoornis zal passee- reu. Het, publiek heeft in deze week weinig deelgenomen aan de mar kt be weging en aan gezien ook* de beroepsspecnlanten hun transacties beperkten, beliepen de omzetten slechts enkele honderdduizenden share®. De animo was tot op heden niet gaande te krijgen. Wel scheen het een oogenblik, dat de handel een opgewekter karakter zou aannemen, doch ten slotte verviel denmarkt weer in denzelfden toon van lusteloosheid. Aan de Amsterdamsche beurs is de geest drift voor Yankees eveneens al weer sterk bekoeld. Toch is er dagelijks nog wel be langstelling en zijn nu en dan iu bepaalde hoeken de omzetten zeer levendig. Wat de loop der koersen betreft, werd natuurlijk den door de New-Yorksche slotkoer&en en de Londensche fluctuaties aangegeven weg tamelijk getrouw gevolgd. Staatsfo ndsen. Hollandsche Staatsfondsen fluctueerden vrij scherp. Dric-eii obligatiën daalden van 90»[ tot 89§ om te herstellen tot 90J. Voor certificaten waren deze noteeringen reep. 89jj, 89$ en 89g. Ook Integralen ondergingen eenige vrij beduidende wijzigingen. Aan het eind der week ontwikkeld© zich goede vraag. Do stemming bleef dien overeenkomstig vast. Oostenrijksche papieren stil, maar flauw. Bijna alle soorten moesten in» den loop der week eenige fracties prijsgeven. Portugeezen vast» met goeden, handel. Voor le en 3e serie bestond flinke vraag. Ru- menen verlaten, eer iet® aangeboden. Rus sen aanvankelijk vast, later lusteloos en lager afgedaan. Balkanwaarden totaal verwaarloosd. Ook m Japaneezen eu Chineezeu ging zoo goed als niets om. Mexicanen een tikje luier. In Argentijnen was weinig te doen. Medio dtzer week ontëtond vraag voor en kele stukken. Voor Brazilianen was de stemming in den beginne flauw, hetgeen gepaard ging met eenige vrij scherpe koersverliezen. Een krachtig herstel trad daarop in, hetwelk de verliezen geheel dekte Overige Zuid Amerikanen traag. Peruanen bleven iets vaster. De Cultuurmark t. Deze afdee- ling onderscheidde zich door een vaste stemming. Voor de go©de soorten viel een flinke kooplust waar te namen, die zich echter xuog voorzichtig uitte. In favorie ten als b. v. Vorstenlanden lieerschte le vendige handel tot snel oploopende prij zen, die evenwel in d© latere dagen weer een beduidende reactie ondergingen. Res- contre Handel Maatschappij eveneens zeer vast, terwijl vervolgens aandeelen Koloni ale Bank, Handelsvereenigjing Amsterdam, Javascne Bosch, Temoelocs enz. mede aan zienlijke verbeteringen veroverde 0<vk voor aandeelen Preang©r Regent schappen was de tendens veel beter. De enkele berichten omtrent de fabrie ken ia Indië, welke tot heden» ontvangen werden, luidden zeer gunstig en hebben blijkbaar de kooplust sterk geprikkeld. 11 e Mijnmarkt De stemming in dezen hoek blijft voortdurend lusteloos. Het publiek legt alleen eenige belangstelling aan den dag voor Oost-Borneo en Paleléb waarden, doch toch zeer mindem. De teleur stellende productie der Oost-Bornoo Mij. bet niet na haar uitwerking op de koersen U« doen gevoelen. De preferente aandeelen daalden ongeveer 7 Het schijnt, dat n eerdere likwidatics te wachten staan. De koersen van Paleléh's fluctueerden tamelijk sterk. De stemming was eeret zeer vast, dooh later flauw en gedrukt. Op het eind kwamen aandeelen Ketahoeu cu Redjang Lebong eend ge procenten op hoewel do productie niet schitterend was. aoch blijkbaar beter dan men verwacht had Aandeelen Great Cobar zeer stil, echter jet® vaster. Voor Pittsburg Coal ontwikkel de zich eveneens eenig© belangstelling. Ook aandeelen United Copper ondervonden wat n»eer aandacht, waarschijnlijk op het verelag der werkzaamheden, hetgeen niettemin meer moois vertelt, dan aannemelijk schijnt. De Petrol eummarkt. De ge ruchten, welke sedert cenigen tijd do ronde doen, betreffende een fusie of wel overeen komst tusschen de groep Koninklijke en de Steaua Romana hebben de belangstelling van het publiek en de beurs op het zeerst ge-

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 3