KOLONIËN. BINNENLAND. Allerlei. De Bmsselsehe tentoonstelling. Brussel, 16 Aug. De Koniug der Belgen, wien gisterenavond de tijding be reikte van den brand in oen gedeelte der ten toonstelling, zond aan liet uitvoerend comité eeu telegram, gedateerd uit Toblach (Zwit- sersche Oo6t-Alpen), waarin Z. M. verklaart met groot© droefheid de vreeeelijko ramp te hebben vernomen, waardoor de tentoonstel ling is getroffen. Wintour, commissaris-generaal der Engel se lie afdeeling, heeft een 'bezoek gebracht aan den president va.i het uitvoerend comité en hom medegedeeld, dat hij met de leden van het commissariaat zou onderzoeken of er middelen zijn om de Engelse he afdeeling te reconstituoereu De voorzitter der tentoonstelling van oude kunst heeft, teneinde de verdere verbreiding vau alarmeerende geruchten, di© in het bui tenland de rondo doen, tegen te gaan het nieuwsagentschap HavasReuter gemachtigd te verklaren dal de schilderijen, kunstvoor werpen, tapijten enaoovoort welke de super be tentoonstelling van Belgische kunst uit de 17e eeuw vormen on afkomstig zijn van de beroemdste schilderijen-musea in Enge land, Frankrijk, Nederland, Duitschland, Oostenrijk, Italië, etc. niet het ininst door den brand geleden hebben. Deze kunst tentoonstelling is in een steenen gebouw on dergebracht dat golegon is in een geheel an der gedeelte van Bruesel, n.l. in het Jubel park (Pare du Cinquantenaire.) Het feit, dat de electrische verlich ting nog geruimen tijd na het uitbreken van den brand aanbleef, doet ernstig twij felen aan de juistheid van het bericht, dat de ramp het gevolg zou zijn van kortslui ting. De brandweer moet onvoldoende geweest zijn. Dit blijkt meer en meer. Wellicht zou het vuur nog bijtijds kunnen beperkt geworden zijn, indien spoediger een bres was aangebracht tusschen de brandende en bedreigende gebouwen. Thans geschiedde dit pas om nvee uui 's nachts, aan welken maatregel het behoud der Italiaansche af deeling is te danken. Dat echter het plot selinge van den ramp de menschen met een panischeu schrik heeft geslagen, waardoor in den aanvang con behoorlijke leiding on mogelijk was, blijkt o.a. wel uit de ver schillende berichten over de verwarring op het terrein van Brussel-Kermis. Hier wareu duizenden en duizenden op de been, toen de mareverbreid werd. Bijna onmiddellijk daarop grepen reeds de vlammen de ijlopgetnokken gebouwtjes aan en dromg de angstige menigte naar de wei nige nooduitgangen. Ooggetuigen zeggen dat de paniek ont aardde m een waar verwoed gevecht op lo ven ou dood. Als door waarzin gedreven sloegen velen zich door de menigte en baanden, zich oenen weg met stompen en vuistslagen. Velen hunner vielen in zwijm, een tooneel, dat met geen pen to beschrijven is. De paniek 6t«og ton top, toen een uit de menigte riep, dat de wilde- diereu in het Lu napark waren losgebroken. Op dit oogen- blik verscheen generaal Giuette op het ter rein en gelastte den gendarmen en soldaten de dieren in hun kooi neer te schieten. De militairen maakten zich reeds gereed dit be vel ton uitvoer te brengen, toen een majoor der gendarmerie gelukkig tegenbevel gaf, daar de Mauserpatronen natuurlijk slacht offers zouden gemaakt hebben onder hot pu bliek. Inmiddels was het gebrul en gehuil der leeuwen ou tijgers afschuwelijk om aan ito hooronhalf verstikt door rook, vlogen de arme dieren in doodsangst togen de tra lies vau hun kooien op... tot na een paai" minuten hun doodskreten verstomden met een donderenden slag viel het dak in en. ver pletterd© de wildernis-bewoners. Slechts de onschadelijke dieren als elanden, herten enz. had men zooveel mogelijk gered. Nog niematidn kan thans de geweldige schade ook maar flauw benaderend taxeeren. Het moet echter vaststaan, dat alleen het verlies aan vernielde goederen minstens 70 mi 11 toen francs bedraagt. In oud-Brussel was zoo goed als geen der ondernemers verzekerd wel moesten de Ex posanten bun inzendingen verzekeren. Voor geheel Brussel is overigens de mate- rieele schade ontzaglijk groot, want, ook al slaagt het tentoonstelhngsbestuur er in, do expositie open te houden, toch zou de heel© stad onmetelijke schade lijden door het weg blijven van duizenden aspirant-bozoekors. Tot op een paar dagen geleden was er 4 müliliiöen francs aan entreegeld ontvangen en men rekende er stellig op, de 5 millioen te halen. De tentoonstolüugs-commissie deed dan ook, wat mogelijk was ,om het bezoeken der oxpositie zoo gemakkelijk mogelijk t0 maken. Zoo waren er op den noodlottigen dag van Zondag alleen 227 extra-treinen t0 Brussel aangekomen, en Maandag zouden er 180 hebben moeten aankomen. Brussel, 16 Aug. De Belgische af deeling zal worden overgebracht naar het paleis voor tijdelijke tentoonstellingen. Het Alg. Handelsblad weet mede te deelen, dat de meeste Nederlandsche Ver- zekeringmaatschappijen met of slechts met matige bedragen betrokken zijn bij de te Brussel veroorzaakte schade, hetgeen wel gedeeltelijk verband zal hou dim inet da omstandigheid, dat de Nederlandse lie &f- dec'ing onaangetast is gebleven. Mogelijk is het, dat ben gevolge van ih orvc r ze kering sommige maatschappijen voor meer belangrijke bedragen zullen worden aangesproken doch voor zooverre op het oogenblik valt na te gaan worden ook in «leze richting geen bijzondere groote 60hadecijfers verwacht. Alles saamgenomen echter mag men ge- looven. dat 1910 v«x>r de groote buiten landse iie aseu ran ticmaatschappijen ©en leelijk jaar zal zijn. Want het aantal niet verzekerde inzendingen zal wel in het niet verzinken bij de vele die zich gewapend hebben tegen het brand-risico. Twee Brusselsche senatoren Hanree en Sam Wieners hebben den Belgischen mi nister van binnenlandsche zaken verzocht maatregelen te nemen tot ondersteuning van de talrijke beambten der tentoonstelling die ten gevolge van den brand broodeloos zijn geworden. En verder geven zij den minister in, overweging na te gaan of het niet wen- schelijk zou zijn de Kamers bijeen te roe pen, opdat deze ,,liaar innige sympathie zou kunnen betuigen tegenover al degenen, Belgen of vreemdelingen, die door deze ramp getroffen zijn, en kredieten te stem men die zullen noodig blijken voor het doel dat hierboven is aangeduid." Generaal Booth" zei Maandagavond, ergens een redevoering lioudende, dat hij, ak de regeering hem den prijs van een en kelen dreadnought wilde leenen (zeg 24 mil lioen gulden), 20,000 gezinnen, te zamen 100,000 zielen tellende, op kleine pachtboer- de rijen op het land zou zetten, en de lee- ning in 44 jaar zou aflossen. Hij zou de mannen uit de werkloozen kiezen. P a r ij s. 1 6 A u g. In den „circuit de l'Est" is Lcblanc om 5 uur 3 min. vertrok ken en om 6 uur 50 min. 2 6ec. te Issy- Moulimaux aangekomen. Aubrun, die om 5 uur 9 minuten vertrok, kwam .aan om 7 uur 3 min. 55 sec. Verscheidene officieren verlieten eveneens Amiens met bestemming naar Parijs. De menigte was buitengewoon groot. Gibraltar, 16 Aug. Volgens een Lloydsbericht is het Spaanscbe stoomschip Mactes heden nabij Tarifa in botsing geko men met do Duitsch stoomboot Elsa. De eerstgenoemde boot zonk. Een aantal passa giers en loden der bemanning zijn gered en door de „Elsa" aan land gebracht. Zeven personen der bemanning en twee en dertig passagiers zijn echter verdronken. OOST-IND1E. De correspondent te Batavia van het Hbld. seint: Generaal Loke is herstellende. Thans is Seanarang voor de derde maal met cholera besmet. De Kina-cultuur in Ned.-lndië. De correspondent te Batavia van het Hbld. 6eint: Op initiatief van den chef van het depar tement van landbouw en directeur van 's Rijks plantentuin, den heer Loviuk, had alhier een vergadering van kinaplanters plaats. De hear Lovink drong aan op vol ledig licht, waardoor vruchtbare samenwer king met 't gouvernement mogelijk zou zijn. Een co-mmissie werd benoemd om de toe stand van de kinacult-uuv na te gaan, waar van de heer Loviu(k voorzatter werd, ter wijl tot loden werden benoemd de hoeren Van Riemsdijk, Buss en Dinger. Het blad teekent hierbij aan Zooals bekend is. is hot rijk groot belang hebbende bij de kinacultuur en chinÜne- fahricage. Het zal echter niet alleen als medebelanghebbende zijn dat de heer Lo vink dit eerste bewijs van zijn geest van initiatief heeft gegeven. Een gezondere en betere toestand bij de kinacultuur is van zoo groot belang voor Ned.-lndië, dat reeds gouverneur-generaal Van Heut6z pogingen deed om een einde te maken aan den onge- wenschten toestand waardoor de kinaprijzen tot beneden kostprijzen werden gedrukt, en trachtte door samenwerking, ton koste van eenage opofferingen van de zijde der regee- ring de kinacultuur voor verval te bewaren. Daar Ned.-lndië thans het overgijoote deel van de wereldproductie aan kina le vert, moet op den duur oordeelkundige sa menwerking der be'lanigbeihbendon do ge wen schte uitwerking hebben. Do Koninklijke familie vertrekt hedenmiddag 4.20 weder per Holl. spoor naar Het Loo. Do vorst Wilhelm von Wded mot zijne gemalin, verstin Sophie, en zijne zuster, vorstin Louise von Wied, zijn. gisteren na een bezoek te hebben gebracht aan de Ko ninklijke familie te Soestdijk, ten 5 ure in de residentie aangekomen., begeleid door ba ron Bentinck, opperstalmeester, en graaf van Bvlandl, opper-hofmaarschalk van H. M. do Koningin. Aan het. Staatsspoorstation, bevond zich ter ontvangst der familieleden von Wied de heer Dietz, waarnemend administrateur der bezittingen in Nederland van wijlen de voretin. von Wied:, geboren Prinses Mario der Nederlandsen. De vorstelijke personen, die in de Ko ninklijke wachtkamer afstapten, vonden aan het station oen hofrijtuig waarmede zij zich naar liet Grand Hotel te Seheveningen be gaven De Prins en de Prinsessen zullen aldaar eenige dagen vertoeven en zijn hoofdzakelijk hierheen gekomen tot bezichtiging van de eigendommen onder Wassenaar van wijlen hun oudera, zijnde het Huis do Pauw en Backershagen. Heden zullen zij aan deze goe deren een bezoek brengen. Alvorens gister het station te verlaten had den de aangekomen vorstelijke personen nog een langdurig onderhoud met. den heer Dietz. In het Grand Hotel werd de vorstelijke familie ontvangen door deu directeur der hotels dor Expl. Mij. Seheveningen, den heer Fulir, en zijne echtgenoot©. Op 't ge bouw van liet hotel werd de Duitecli© vlag geheschen Uitgeleide gedaan door H. M. de Koningin en H. M. de Koningin-Moeder, vertrokken Prins en Prinses Wilhelm von Wied en Prinses Louise Dinsdagmiddag 2 37 per locaoltrein van de halte Soeetdijk naar Utrecht. l)e Vorst en Vorstin van Teek, wier bezoek aan H. M. de Koningin-Moeder, hun tante, bereids is aangekondigd, komen 20 Augustus te Soestdijk aan. Maandag bezocht minister Tal ma. het vliegterrein op Hanen burg. Hij werd door den heer Wesseling. lid van het uitvoerend comité, ontvangen, die de hoeren Van Maas dijk, jhr. v. d. Berch van Heemstede, secre taris van do luchtvaartvOroeniging en enkele andere aanwezigen aan den Minister voor stelde. Z. Exe. liet zich door den aviateur het heel© toes tool uitleggen en toonde groote be- angstelling in de vliegbeweging. De minister beloofde nog eens terug te komen, als er meer kans op vliegen was. De minister van buiteulandsche za- keu jhr. de Marees van Swinderen, komt Vrijdag van zijn verlof in de residentie te rug, teneinde het buitengewone Engelsche gezantschap, dat des avonds aankomt, den volgenden dag naar het Loo te begeleiden, ter audiëntie van H. M. de Koningin. De heeren der deputatie keeren Zaterdag avond in de residentie terug eu zijn Zondag de gasten aan tafel van denBritsehen ge zant bij het Ned. Hof Sir Buchanan. H. M.*de Koningin-Moeder ontvangt de leden der missie Maandag ten Paleize te Soestdijk, bij welke gelegenheid zij aan den lunch van H. M. deelnemen. Dinsdagochtend zal het gezantschap den Haag weer verlaten. De minister van koloniën, die zijn verloftijd in het Scliwarzwald doorbrengt, wordt den 27eten dezer in de residentie te rugverwacht. Geplaatst bij het departement van marine de luitenant ter zee le klasse P- Schnttevaer ter vervanging van den kapitein luitenant. ter zee R. J. Ca6tendijk, die op non-activiteit is gesteld. Rem o li teering van offi cieren in oorlogstijd. De in dertijd door het „Orgaan voor de Be reden Artillerie" uitgeschreven prijsvraag heeft niet volkomen tot het beoogde doel (liet verkrijgen eener afdoende regeling 'betreffende de re monteering der officiern in oorlogstijd) geleid. Namens de jury wordt thans opgemerkt dat zij meent dat deze re geling zeer moeilijk theoretisch is vast te stellen, en voorts zegt de jury er prijs op te Stéllen te verklaren, dat zij niet alle in de (te bekronen) antwoorden vervatte m©e- ningen en conclusiën onderschrijft. Nochtans is de jury van oordeel, dat twee antwoor den in voldoende mate de verschillende vraagpunten behandelen om voor een bekro ning in aanmerking te komen en ze geeft in overweging den eensten prijs toe te kennen aan liet antwoord, dat werd ingezonden on der hei motto: ,,a horse a horse, my king dom for a horse". Benoemd tot kornet de reserve-warht- meester A. J. van Rossum, van liet lo regi ment veld-artillerie. De gezond hei cistoestand! van den kunstschilder den heer H. W. Mesdag is dennate verbeterd dat hij Zondag j.l. een korte rijtoer kon maken. Ph. F. Laging Tobias, f Te Nijmegen is overleden Ph. F. Laging To bias, geboren 1834 te Zwolle. De overlede ne heeft eene belangrijke militaire loopbaan, in Indië achter zich. Hij was de schrijver van verschillende brochures over Atjeh-po- litiek, ridder in dc Militaire Willemsorde en in de orde van den Ned. Leeuw. Hij studeerde eerst in do rechten. Om streeks 1860 vertrok hij in militairen dienst naar Ned.-lndië, studeerde daar voor de militaire school te Meester Cornells en be haalde daaf spoedig den rang van officier. Hij kwam toen in garnizoen in de Weeter- afdeeling van Borneo, waar hij veel kennis opdeed van inlandsche toestanden. Toen in 1864 de gelegenheid werd opengesteld om in Ind'ië het examen voor Indisch ambtenaar af Ie leggen was hij een der eersten, die zich juist aan dat examen onderwierp en daarin slaagde. Hij trad toen uit den militairen dienst en werd controleur 1 heit biimenlandsch be stuur ter westkust van Borneo, waar hij later tot adsistent-resident van Sintang werd bevorderd. Omstreeks 1875 werd hij adsis tent-resident te Tebing in Palembang en later van Benkoelenvervolgens resident van Temate on daarop van Palembang. Reeds ridder van den Ned. Leeuw, werd hij in Palembang, na het dempen van een opstand in 1880, ridder van de Militaire Willemsorde 4e kl. en na het vertrek van den 'heer Pruys van der Hoeven, de eerste civiele gouverneur van Atjeh, kwam de nu overledene in diens plaats omstreeks 1883. Als gouverneur van Atjeh heeft hij daar op, op verzoek, den dienst verlaten en zich hier te lande gevestigd. Begrafenis Burgemees- terBaudui n. Gisteren heeft de begra fenis plaats gehad van de.ti burgemeester van Maastricht, den. heer Bauduin. Ont kwart voor elven verliet de stoet, voorafge gaan. door 2 maréchaussee, politie-agenten, de Kton. Zang ver ecnig'ing „Mastrichter Staar", waarvan de overledenen eere-voor zitter was, 24 geestelijken en 24 bruine pa ters, helt- sitref.huis in die Witimakersstraat. Gevolgd door een onafzienbare meuiiigte, gang de stoet naar de dichtbij gelegen O. L. Vrouwenkerk. Het orkest der stede lijke muziekschool speelde den treurmarsch van Chopin. De banieren der verschillende veneen i gingen stelden, aich voor de kerk op. allen met rouwfloers omwonden. Te 11 uur werd de plechtige uitvaart ge vierd en na afloop volgde de stoet door de Breedestraat. den weg naar het kerkhof. De klokken luidden en alle lantaarns in de door te trekken straten waren met rouw floers omwonden. Aan het gouvernements gebouw voegden zich de Commissaris der Koningin en Z K. H. Prins Hendrik bij den stoet en begeleidden den overleden br ge meester naai- zijn laatste rustplaats. Op den doodenakker is een gedeelte aan gewezen als laatste rustplaats voor hen, die zich voor de gemeente Maastricht verdien stelijk gemaakt hebben De eerste ruimte daarvan is tlian6 ingenomen door den over- leden burgemeester. Nadat de zerk neergelaten was, werd het gebed uitgesproken en daarna riep de heer F. van Oppen, oudste wethouder, den overledene eeu laatst vaarwel toe uft naam van den gemeenteraad en van de gemeente Maastricht. Hij memoreerde verdiensten van Bauduin, en wees op hei plichtsbesef, dat de richtsnoer van zijn leven was. Daarna sprak de heer Van Oppen, ge meente-secretaris, alg eerste ambtenaar der gemeente ©en woord van afscheid. Hij bracht- o.a. in herin nering, dat onder het bestuur van den heer Bauduin do rechts toestand van de ambtenaren geregeld is. Namens de Geldersche Credietvereeni- ging, waarvan de overledene secretaris was, werd een woord gewijd aan zijne na gedachtenis. De voorzitter van de „Mas- treechter Staar", de heer Kremmerling, huldigde den overleden burgemeester als eere-voorzitter. De oudste zoon, mr. P. Bauduin, dankte Z. K. H. en alle aanwezigen voor de eer ■den overledene bewezen. Daarna stelde de Commissaris der vereeniging de zoon voor aan Z. K. H. De zangvereeniging „Mas- treecher Staar" zong Beati Mortai van Mendelsohn, waarmee de plechtigheid was geëindigd. Onder groote belangstelling werd giste ren o-p de begraafplaats Oud Eik en Duinen te 's Gravenhage het stoffelijk overschot van den 'kapitein-adjudant van den inspec teur van liet militair onderwijs, Feico El- horst, dezer dagen te Apeldoorn overleden, ter aarde besteld. Deputation van officieren waren aanwezig vande Hoogere Krijger school; van het regiment grenadiers en ja gers. bij welk korps hij vroeger gediend had, en van het 10e regiment infanterie, waarvan kapiteiu Elliorst herkomstig was. Voorts werden onder de aanwezigen nog opgemerkt gep. generaal-majoor L. de Vlaming; de .lieer Phillips, leeraar aan de Hoogere Krijgsschool, en kapitein Ubbene als ver tegenwoordiger van het departement, van oorlog. Kolonel Hoogeboom, inspecteur van het militair onderwijs, herdacht den ontslapene als een goed adjudant, welke functie hij drie jaren bij hem vervuld had; als een der beste leerlingen van de Hoogere Krijgs school, als een officier van groote toewij ding, van onverdroten ijver en groote be minnelijkheid, als een geliefd kameraad, die een vraagbaak was voor vélen, zelfs voor zijn chefs. Vooral ook schetste spreker het groote rechtvaardigheidsgevoel, waarvan kapitein El horst steeds blijk gaf, vooral wanneer het aaukwam op de rechten van anderen. Dan gaf hij geen kamp. Generaal Néetetson, die in Haarlem regiments-commandant van kapitein El- horst was geweest, getuigde mede dat deze was geweest een goed soldaat, iemand van ernstige plichtsbetrachting, van wien nog veel te verwachten viel, terwijl ten slotte kapitein Van S pen gier, van het 10e regi ment infanterie, de sympathie vertolkte welke de collega en kameraad bij dat korps genoot. Pref. Elhorst, broeder van den overledene, bedankte voor de bewezen eer. Onder de vele bloemstukken was een krans van de Hoogere Krijgsschool. Vijfde Katholieke Sociale Week. Te Amsterdam wordt de Vijfde Katho lieke Sociale Wee* gehouden. De voorzitter van het Comité voor R. K. Sociale Actie in Nederland, jhr. mr. Chr. Ruys de Beerenbrouck, opende Zondag avond de druk bezochte eerste samenikömst. die o. m. werd bijgewoond door de Kamer leden Aalberse en Bogaerdt. Als eeiste spreker trad op pater F.. Hen dricks, S. J van Amsterdam, met het on derwerp De Kerk en de Sociale Quaestie. De spreker bedoelde een woord van geest drift te spreken, ter inwijding van deze So ciale Week. AI's een voorbeeld, wat de kerk doen kan tot oplossing van het sociale vraag stuk hield spr. der vergadering het beeld voor van Von Ketteler, den bisschop van Mainz, de eerste, die de vaan van het christendom op dit terrein heeft geheven, en verkondigd, dat alléén in het Christen dom de sleutel i6 tc vinden, waarmee het sociale vraagstuk kan opgelost worden. Dit toch i6 allereerst een zedelijk probleem, men moet daarom ook zich richten tot de zedelijke overtuiging des menschen. Het- is niet in de eerste plaats een materieel vraag stuk. De' ellende, zegt Von Ketteler, is niet te zeeken in omstandigheden om ons, maar on ze harten moeten worden rijk gemaakt en dat kan alleen he* Evangelie van Jezua Christus. Van het oogenblik af, dat de godsdienst geschrapt werd uit liet wetboek der maat schappij om plaats te maken voor „rechten van den mensch" en „humaniteit" is de genotzucht op den troon gekomen, met het egoïsme, dat de armen en de kleinen in ge drang brengt. Alleen de godsdienst belichaamd in de kerk kan redding brengen. In het 6lot van zijn rede vlocht spr., met ec-n zinspeling aan de Borromaeus Ency cliek, een betuiging van onveranderlijke liefde en trouw der katholieken aan liet Oranjehuis en aan onze Vorstin, „de herin nering aan welker persoon alleen, ons reeds het hart in gloed zet" (applaus.) Eiken dag worden, drie bijeenkomsten gehouden. Goede verstandhouding. Dc firma J. N. Daalderop en Zonen, Ko ninklijke Metaahvarenfabriek te Tiel, die voor hare inzending op de tentoonstelling te Brussel de hoogste onderscheiding ontving bood naar aanleiding daarvan haar perso neel (ruim 300 man) een boottocht naar Nij megen en gratis bezoek van de electriciteits- tentoonstelling aldaar aan. Bovendien ont ving ieder een teerpenning van f 1. De mannen konden huil vrouwen, de ongezel- len hun meisje of zusje meenemen. Vau Maasdijk te Den Haag. tVan Maasdijk heeft gevlogen te Den Haag, ondanks den sterken wind. Hij heeft in 't. Quickterrein dan ook geen gunstig vliegveld; in voetbal kringen is 't een be kend £eat dat er altijd' in verband met de hooge ligging dicht bij zee, een flinke wind staat. Uit d©n Haag schrijft men ons, dat Van Maasdijk gisterenavond hot publiek niet heeft willen teleurstellen. Schoon de op stijging onder deze omstiaiiidighoden niet zonder gevaar was, nam de moedige- avia teur toch te omstreeks kwartier voor ach ten op zijn machine plaats, die na eenige oogenblikken uitstekend de hoogte in ging. Met groote snélheid werd in de richting van de duinen gevlogen op vrij groote hoogte, aanvankelijk 50 a 60 M. daarna beschreef de vliegmachine een kring over het terrein tot boven de tribunes, om toen op den zelf den weg terug te keeren en dezelfde evolu tie rog eenmaal uit tc voeren, wederom met groote snelheid, dhtmaial ©en hoogte bereikende van pl. m. 90 M. Daarna had de landing plaats, waarbij zich een klein, incident voordeed. Door den hevigen wind in den rug, landde Van Maas dijk niet zoo vlot al6 Zondag en kwam zijn machine terecht tegen het ijizerdraad, waar mede hot- vliegterrein is afgezet. Daardoor werd hot vliegtoestel licht beschadigd, wel ke schade echter van zóó weinig beteekenis werd geacht, dat men voor de herstelling er van slechts enkele uren noodig oordeel- de. i j De aviateur zelf kreeg, niet het minste letsel, doch bleef kalm. op zijn machine. De minder vlotte landing gaf tot eenige consternatie aanleiding onder de menschen op het terrein, die vlak achter de ijzerdraad afzetting stonden, maar alles liep goed af. De machine kon zeer gemakkelijk de loods worden binnengereden. De vlucht duurde onge.veer 7 minuten. Het publiek op het terrein 800 bezoe kers en de zeer talrijke menigte daar buiten wag zeer enthousiast en juichte Van Maasdijk luide toe, ook toen hij in zijn auto het terrein verliet. Vliegen to Veen dam. fEindelijk, op den derden dag, heeft Challiey gevlogen. Hij steeg gisteren avond op, daalde spoedig wegens een defect aan zijn machine, mtaar ging te 7.40 nogmaals de lucht in, nu om een prachtig© vlucht van 20 minuten, zwevende in groote cirkels rond het'terrein, te maken. t— De beroemde Nedertandsche zwem mer P. L. Ooms vertoeft te Stavoren, wachtend op gunstige omstandigheden om evenals Ed. Meyer de Zuiderzee over te steken naar Enkhuizen. Ooms wil Meijer's record (6 uur 46 mi nuten) verbeteren. Nieuw do organgshuis te Hoenderloo Het bouwen van een nieuw doorgangshuis voor 100 jongens te Hoenderloo, is gegund aan de laagste in- scbrijfster, de firma J. H. Jansen te Velp, voor 126,096. Emigratie n aar B r a z i 1 i De Staatscourant van heden bevat de vol gende mededeeling Aan iedereen, ook aan landbouwers, wordt ten zeerste ontraden niaar Brazilië te emi- greereu Een respectabel p r ij s j e. De veehandelaar H. Schaap heeft van de wed. Noorderbosch tc Mid'lum (Fa-.) een fok stier aangekocht voor de 6om van f 2000. Dit dier trok op de jongste tentoonstel ling te Drachten aller aandacht. Het zal naar Oostenrijk uitgevoerd worden. HoJ. einde der Enschedé'- sche staking. Gisterenmorgen is op alle fabrieken te Enschedé het werk her vat. De stakers trokken van uit het nabu rige vergaderlokaal in optocht door enkele straten naar de fabriek Roomweg; een 60- tal werd terstond bi nnen geil aten de overi gen bij groepjes. Telkens rees een luid ge joel uit de verzamelde volksmenigte. Te half negen waren nagenoeg allen binnen toen gaven de andere fabrieken een stoom- fluitsein en werd daar te 9 uur aangezet. Een naspel van het a r- beidsgeschil. te Enschede. De uitsluiting te Enschede is oorzaak geweest van een ernstig conflict in het college van B. en W. van Goor. Bij afwezigheid van den burgemeester werd gedurende een 4-tal we ken dioor de wethouders vergunning ver leend aan ongeorganiseerde uitgeslotenen tot liethouden van collecten in de gemeente Goor. Bij die politieverordening is het geven of weigeren van vergunning voor collecten aan B. en W. opgedragen. Thans, bij den terugkeer van den burgemeester ia de ge meente, as -door hem het houden van een col lecte verboden, niettegenstaande dl© meerder heid van het college vo or liet verleen en dei* vergunning is. Door dien wachtmeester der maréchaussee is den collectanten liet inzame len belet, hoewel zij niet eens collecteerden maar steun bonnetjes verkochten. Naar aan ladling van het onwettig optreden zoowel van den burgemeeete als van den wachtmeester is door eeu der wethouders een aanklacht ingediend bij den minister van jus titie. Wij vernemen verder, dat dioor den wacht meester tegen oen of eenige der collectanten proces-verbaal is opgemaakt. Veel gevolg zal dat proces-verb aal wel niet hebben. Bo vendien heeft een der wethouders op zich genomen, indien de collectanten veroordeeld werden tot een boete iets wat intuesclien onmogelijk is, die geheel te betalen. In de eerstkomende raadszitting zal de burge meester over zijn optreden worden geïnter pelleerd. (Hot Volk.) P© r s d e 1 i c t. Voor de Middelburg- sche rechtbank stond gisteren terecht de heer Van Dalisuin, notaris te Kuilét, wegens belediging in zijn. blad „De Volkswil", van. pastoor Schets te St. Jansteen, die hij van meineed betichte. De beklaagde ontkende het opzet der beleediging, hij had alleen een waarschuwing bed-oeld. De eisch tegen den notaris luidde een maand gevangenisstraf. Uitspraak 23 Augustus. Deo nt. rouwe kantoorloo- p e r. De vacantiekamer der Amsterdamsche rechtbank zal Dinsdag 30 dezer in behan deling nemen de strafzaak tegen Iden 35- jarigen kautoorlooper van de Ontvang- en Betaalkas F. J. A. Bödoker, die op 30 Juni 1.1. met 250.000 er vandoor ging en, zoo- als men weet., te Utrecht werd gearresteerd.

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 2