Amsterdam, J. Robertson en J. J. do la Sablouière van Eelde, beidon te 's Graven hage. Ohristen-Gehieelontliou- der9 In Hotel ,Do Hoop" te Am&ter- drun werd Donderdag onder voorritterse hap van de nbeer R. R Posthuma van Hoorn do 21e al gem. vergadering gehouden van den Ned. Christen Geheekmthoudersbond. Nadat de vergadering op de gebruikelijke wijze was geopend, hield de v<k>rzibter een toespraak, waarin hij in bartelijko bewoor dingen den hoer Velthuysen Sr., in leven voorzitter van den Bond, herdacht. Uit het jaarverslag, uitgebracht door den secretarie, den heer A. Bakker te Apel doorn, bleek, dat het aantal afdeolingen met één vermeerderde, nl. Oost-Terschel ling de afd. Beverwijk ging echter te niet. Deelgenomen werd aan de voorbereidingen van het Internationaal Congres tegen liet alcoholisme in 1911 te houden. Pogingen werden in het werk gesteld om den Bond fe vereenigen met de Nationale Christen- GeheclonthouderBvereemiging. Voorts wordt in het verslag de overleden voorzitter, de heer Velthuysen, herdacht, terwijl aan de Regeoring dank wordt betuigd voor het genoten subsidie. Hot jaarverslag werd goedgekeurd. Do voorzitter deelde hierna mede, dat in de hoo 'd bestu u rs vergadert ng benoemd wa ren tot correspondenten te Sneek de heer H. Visser aldaar en. te Marken de heer Timmermans. Ter vergadering namen bei den d« benoeming aan. Besloten werd ver volgens tot hot zenden van een telegram van hulde aan H. M. die Koningin en Haar Huis. Het venslag -an den penningmeester, den hoer Spaan te Haarlem, over Oct. 1909 Aug. 1910 wees een voordeelig saldo aan van f 614. Uit de mededeel,ingen welke namens de commissie, belast tot het zoeken van nau were samenwerking met, de Nationale Chris ten-Geheelonthouders-Vereeniging door den hoer Taeoma uit Leeuwarden werden ge daan, bleek dat deze pogingen waren afge stuit. Aan deze commissie werd na eenigö discussie opnieuw opdracht gegeven, te trachten contact met bovengenoemde ver- eoniging te verkrijgen. Tot bestuursleden, werden herkozen de lieer R. R. Postuma uit Hoorn en gekozen die heer H. Visser te Sneek. Deze laatste verklaarde in verband met zijn vele werk zaamheden zijn benoeming voorwaardelijk te aanvaarden. Operaplannen. Naar aanlei ding van een bericht over de „Amsterdam sclie II fopera", waar, volgens een Duitsch blad, Urlus ak gast zou optreden, meldt de N. It. Ct., dat er in het komend seizoen te Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, een aantal Duitsche Opera-voorstellingen gege ven zullen worden, o. a. Siegfried, Tristan, Meistcrsingcr en Tieflaml. Voor die voor stellingen is de medewerking van Urlus ver kregen. De eerste voorstelling te Rotter dam, Siegfried, zal vermoedelijk 12 October a s. plaats hebben. Het Rott. Nbl. meldt nog, dat de opera opvoeringen door den heer Iienri Maal, den directeur-gérant der Noord-Ned. Opera-Ver- ©eniging," worden voorbereid, doch dat die niet van deze Vcreeniging uitgaan. Zijn wij wel ingelicht zegt het blad dan zullen te Rotterdam acht van dergelijke opvoerin gen worden gegeven. Urlus zou toezegging hebben gedaan voor medewerking an Sieg fried, Tristan, Pedo (Tiefland) en in nog een vierde rol, waarschijnlijk Walter Von Stolzing. En met hom zouden een aantal van de voornaamste zangeressen en zangers op treden, die in het afgeloopen zomer-seizoeu in de voonstellingen van d© Gura-Opera te Berlijn het meest voldaan bobben, o. a. mevr. Leffler-Burekardt. Kapelmeester Jo sef Strati sky, die ook de opvoeringen der Guro-Opera gedirigeerd heeft, krijgt, als het- pinn doorgaat, de muzikale leiding. Als Brünnhilde zal optreden Ellen Gul- brauson of mevr. Leffler-Burekardt; als Wanderer: Anton Van Rooy, Whitehill of Walter Soomcrals Mime: Hans Beckstein of Hcrmunn Schramm. Een p s tu d o-p oliticbe- ambt e. Een Duitsch koopman, die zich thans weer in de „Heimat" bevindt, heeft, zoo meldt het Hbld., gedurende zijn ver blijf ie Amsterdam een zeer merkwaardig avontuur beleefd met oen man, die zich voor politie-beambte uitgaf en hem onder dit voorwendsel een bedrag van honderd gulden .wist afhandig te maken. De bijzonderheden van dit geval, waarin ook de „echte" poli tic gemengd werd, zijn de volgende: Onze Duitscher was te Amsterdam gekomen, om- dut de grond hem in zijn vaderland wat al te warm onder de voeten was geworden. Hij had namelijk goederen gekocht van een win kelier, die op het punt stond failliet te gaan. De winkelier werd in verband met deze zaak gearresteerdIn Amsterdam ging hij met vrouw en kind ergens „en pension" wonen en overal bazuinde hij rond, hoe slim hij ge wee© t was in zaken. Op een kwaden dag kreeg hij bezoek van iemand, die zich bekend maakte als poli tic-beambte en hom meedeelde, dat hij mee naar het bureau moest gaan, daar zijn uit levering gevraagd was. 't Spreekt vauzelf, dat onze Duitscher hevig ontstelde. Hij vroeg uitstel, wilde borg stellen, maar daar kwam niets van in. Tot, eindelijk, de politieman zieh bereid verklaarde tegen betaling van tweehonderd gulden den vreemdeling een uur uitstel toe te staan. Tot zijn leedwezen had de Duitscher maar honderd gulden gereed liggen. Nu, daar wilde de politieman dan wel genoegen mee nemen. De eoiu werd geïnd en het „oog der wet" vertrok. Onze Duitscher, die her haalde malen den politieman betuigd had, dat hij er niet aan dacht te vluchten, logen strafte onmiddellijk na diens vertrek zijn eigen woorden, door de deur uit te snellen en in een Atax to springen. Maar wellicht door de snelle vaart van dit morderne ver voermiddel tot bezinning gekomen, begon de Duitscher eens over de zaak na te den ken, die hem hoe langer hoe verdachter voorkwam. Door een vertrouwd vriend liet hij informeeren en toen bleek alras, dat de politieman die een uur later zou terug komen, niet meer terug was geweest en dat van de geheele zaak bij de politie niets be kend was Aangifte bij de politie de echte dit maal volgde e» weldra was de pseudo- politiebeambte geknipt, door dat de Duit scher hem op straat had zien loopen en aan een agent had aangewezen. Bij de politie ontkende de pseudo-politie- beambte beslist, in de woning van den Duitscher geweest te zijn. Zijne verkla ring werd bevestigd door zijn bejaarden kostbaas, die verzekerde, dat de verdachte op het uur, dat het misdrijf zou gepleegd zijn, thuis was geweest. Daartegenover stonden de verklaringen van den benadeelde en zijn vrouw, die den aangch ndene zeer pertinent herkenden als deugeen, die den Duitscher een bedrag van f 10Ó had weten afhandig te maken. Waar zooveel tegenstrijdigheid bestond, vond de politie geen termen den pseudo-po- litiebeambte vast te houden. De Duitscher zal in zijn vaderland wel niet erg best over de Amsterdamsehe politie te spreken zijn. De moordaanslag t© Oos terbeek. De toestand van mej. R. v, Veelen is bevredigend, doch de geneesheer heeft volkomen rust voorgeschreven. Het mes is op het borstbeen af.gestooten. Nader vernemen wij, dat v. Z., de dader van den aanslag, daags voor en den middag van aijtn euveldaad nog bij van Veelen was en gezamenlijk met diens gezin het middagmaal gebruikte. De man was door v. Veelen steeds met de beste bedoelingen bejegend geworden. (N. R. Ct.) De moord te Renkuni. Eon 'bijzondere vexelaggever van het Hbld. meldt: Jan van der Wiel, Doortje Kraak, Jaan- tje Pull©, drie namen van kinderen, die bij het noemen de gedachten doen verwijlen bij een afschuwelijken /niedrijvenreeke uit liet laatste jaar. De bijna 14-jarige Jan van der Wiel is naar men weet eenige maanden geleden in do bosisc'hen van Zeist spoorloos verdwenen en de vermoedens van zedenmis drijf door moord gevolgd zijn steeds, ern stig blijven bestaan. 19 Juli j.l. verdween de 14-jarige Dora Kraak in do omgeving van Oosterbeek. Gelijk in het eerste geval bleven ook hier tot nu toe alle nasporingen van politie en justitte vruchteloos en ook in dit geval twijfelt niemand of heb meisje Kraak is laaghartig vermoord. Ie het won der dat thans de ontzetting ten top geste gen is, nu het derde geval de zekerheid ge bracht heeft, die in de beide andere zaken niet kon verkregen worden Adriana Pulle vermoord en op de meest afschuwelijke wijze verminkt in liet Keijembergsche bosck te Renkuni teruggevonden. Iedereen is er vol van. Als de Oostertram uit Renkum op a®- dere plagitsen aankomt, vragen de menschen don conducteur om heit laatste nieuws en ,,of ze heih al hebben". In de tram, op weg naar Renkum, hoorde ik niets anders dan over de afgrijselijke misdaad spreken, en het is zoo begrijpelijk, dat in de eerste plaats daar bij de moeders om wraak roepon. Naast de algemeen© ontzetting door deze moord ge wekt, staat diep medegevoel met liet onbe schrijfelijke leed van de moedei- die zoo haar kind tehuis gebracht kreeg, maar ook eou begrijpelijke angst voor wat misschien straks eigen kinderen te wachtten staat. Jaantje, zoo weird Pulle's dochtertje ge noemd en ik geef hier het sobere tragische verhaal dat een familielid mij deed, was ©en lief en ijverig meisje en ze was voor haar leeftijd ook nog al ontwikkeld. Bij Pull© thuis zijn vijf kinderen, waarvan Jaantje de middelste was. Breed hebben die menschen het niet en zooals hi;er gewoonte is, houden ze een paar varkentjes. Als er strooisel voor het varkenshok zijn moest stond Jaantje dadelijk klaar om in het bosch te gaan sprokkelen en dat deed ze ook Dins dagmiddag te twee uur na liet middageten. Ze zocht een zak op, nam de kruiwagen mee en reed liet land op naar heb tien minuten van haar huis gelogen Keyenbergsche bo6ch. Tot tweemaal toe keerde het kind zich nog even om en dan klonk een dag moeder over de zonnige akkers. Zoo is liet meisje haar dood tegemoet gegaan. Toen vrouw Pulle, die op oen strijkinrichtinig arbekltb, te zeven uur tehuis kwam keek haar man, die werk loos is haar reeds rafet een angstig verwon- derd gezicht aan. Jaantje was nog niet weer gekeerd en- anders was ze altoos te vier uur tehuis. Hevig ontstelde de arme moeder. Ze ging de buurt in, maar geen van de an dere meisjes wist iets of 'had haar gezien, 't Werd latei-! Acht, negen uur! De buurt kwam overhoop en die gedachte van een mis daad liet de arme moeder niet weer los. Pulle zelf ging mee met buurlui int het bosch aan "t zoeken en ge weet reeds dat toen hij het licht v.tn een lantaarn omstreeks half tien het lijk van Jaantje gevonden werd. Het krui wagentje stond aan den boschrand on do zak gedeeltelijk met sprokkeltjes ge vuld in haar nabijheid. Ineengekrompen •als een hond, die doodgetrapt is, lag het meisje tegen een schuine helling in liet eiken hakhout, gewurgd met een aaneenge knoopt touwtje en een linnen bandje van haar eigen sprokkelzak en afschuwelijk ver minkt. Het ondergoed was gedeeltelijk van het lichaam gescheurd, de plek waar zij lag was van het bloed doorweekt. De Renkum- sclie gemeente-arts, bij het tehuis gebrachte kind geroepen, kon slechte den dood consta- teeren. Vriendenhanden hebben toen het noodigo liefdewerk verricht en sinds zit de door smart gebroken moeder maast het lijk van haar kind, dat in een verzegelde kist in do sobere woning staat, totdat de justitie verlof tot begraven zal gegeven hebben. De justitie uil Arnhem was, van recher cheurs en marechaussees vergezeld, Woens dagochtend vroegtijdig ter plaatse en begon een omvangrijk onderzoek, waarvan de be- richften reeds hebben gemeld. Bij het be langrijkste deel ervan zullen wij stilstaan. Op beweren door voorbijgangers in het Keyenbergsche bosch t© rijm gezien werden spoedig twee lieden aangehouden een zwer vende marskramer en een inwoner van Renkum. De eerste scheen zich bij het par ket, dat Woensdag tot 's nachts twaalf uur in hotel „Verwayon" ritting hield van ver denking te kunnen zuiveren, bij werd zon der meer o-p vrijen voeten gesteld. Tegen den tweeden aangehoudene rezen ernstige vermoedens. Hij erkende Dinsdagmiddag in het Kélenbergscho bosch te zijn geweest., maar beweerde Jaantje niet gezien en zelfs naar bramen gezocht te hebben. Bij een huiszoeking te zijnen huize werd goed, dat in die wasch stond in beslag genomen om te worden onderzocht. De man wea-d echter niet gearresteerd, maar kon huiswaarts gaan. Aan heit feit dat de politiehonden, die natuurlijk op een reeds door zoo velen be treden terrein geen spoor meer konden vin den, de pet van dezen man uit anderen te voorschijn haalden, kon de politie geen waarde toekennen, want later geschiedde hetzelfde met de pet van een ander. Maar andere aanwijzingen hebben er toe geleid, dat. de man opnieuw door twee marechaus sees uit huis gehaald is, om een scherp ver hoor te ondergaan voor den ambtenaar van justitie, die Donderdag tegen- het middag uur opnieuw te Renkum was- teruggekeerd. Deze, een ongeveer dertigjarige kerel, staat als een door en door slecht 6ujet aan geschreven, die in Duiisehland ook reeds in de i*o 1 van souteneur heeft gefungeerd. Tegen Pulle heeft hij een wrok, omdat deze hem eens een pak ransel heeft toege diend als straf voor een beleediiging, vrouw Pulle aangedaan. Hij zou zich naar zijn zeg gen daarover wel eens wreken, maar bo vendien kende deze verdachte de kinderen van Pulle en heeft hij ook Jaantje meerma len in het 'bosch aangesproken. Eens hielp hij Jaantje bij het sprokkelen, maar toen wa-s haar broertje Willem in haar gezel schap. Een ander feit is, dat de man liet 13-jarig dochtertje van Kees Bakker twee maal gevraagd heeft mee naar liet bosch te gaan. Toen nu deze Bakker, door het parket ontboden, kwam bevestigen en zelf6 kleine pruteerijtjes medebracht, die de verdachte als cadeautjes aan het. 'kind had gegeven, volgde opnieuw de vermelde aanhouding van den verdachte. Uren lang is men met hem bezig geweest; de man blijft echter beslist ontkennen. Tal van personen komen inlich tingen verschaffen. De een heeft dit, de an der dat- gezien. Alles wordt nauwkeurig on derzocht. In het belang van het onderzoek moet over genomen maatregelen vooralsnog gezwegen worden. Tot tegen middernacht is Donderdag het hooren van getuigen te Renkum voortgezet door mr. P. J. M. Scbaepmaii, substituut officier van justitie, mr. F. 0. van den Dussen, rechter-commissaris en den kapitein der maréchaussee Vermeulen. Desgevraagd1 deelde mr. v. d. Dussen- mede, dat nog geen belooning tot aanwijzing van den dader uitgeloofd is. De justitie meent echter wel oen spoor gevonden te heb ben en zal in een bepaalde richting het on derzoek met groot-en ijver voorzetten. Wij herinneren dat in het geval van Dora Kraak de justitie ook geen belooning op in lichtingen stelde, die tot aanhouding van den dader zouden leiden. Mem -meldt uit Renlkum d.d'. gisteren Gisteren- nacht te 1 uur .ie het onderzoek gestaakt. De verdachte v. R., de nog niet verhoord is, weid door de maréchaussée me degenomen naar Wageningen. Het parket vertrok te 2 uur naar Arnhem. Bij van R geso'heddde een nieuwe huiszoe king. Ten aai.zien van de gevangenhouding van R. deelde de substituut-officier van ju-stitie aan den bij zonderen verslaggever van het Hbld. mede. d'at. het hier volstrekt niet gold als een arrestatie in den zin der wet, maar slechte een po'litie-maatregel. Het staat, aldus vernam de correspondent van bevoegde zijde, niet vast of Jaantje Pulle door verworging dan wel tengevolge van de ontzettende miehandeling, die groot bloedverlies heeft veroorzaakt, is overleden. Zeker is dat -de gewone verschijnselen van een gehangene of geworgde bij de eerste sectie niet zijn geconstateerd. Het tijdstip van de misdaad wordt op omstreeks Vier of vijf uur, dus op klaarlichten dag, gesteld op grond vam verschillende aanwijzingen, waarbij het verhaal van den onderschepten maaginhoud een der producten van de Aen- kumsehe fantasie is, want een maagond'er- zoek heeft tot heden niet plaats gehad. Men meldt uit Arnhem omtrent den kinder moord te Renkum Het gerechtelijk onderzoek werd gisteren middag te 3 uur hervat. Behalve het parket waren aanwezig de kapitein der maréchaus see, de deskundige Hesselink en eenige docto ren. De verdachte R. werd van Wageningen naar het gemeentehuis overgebracht Tal van getuigen werden weder gehoord, ook de ouders van het verdwenen meisje uit Oos terbeek, Theodora Kraak, aan wie werd ge vraagd of zij misschien don verdachte ken nen of gezien hebben. Het verhoor heeft echter geen resultaat opgeleverd. De maag van het lijkje is in beslag genomen, waar schijnlijk om te constateeren of zich daarin bevin ion overblijfselen van suikergoed. Door verschillende personen wei-den nog aanwij zingen verstrekt De meening dat R. de dader is, wordt steeds sterker. Het onder zoek duurde om elf uur nog voort. Het Arnh. Dbl. schrijft: Het publiek is in deze omgeving zeer ver ontrust. Zelden dat hier zoo jets voorkomt. Vandaar ook de groote angst, dien ouders en kinderen om het hart slaat. Is liet ook wonder? Eerst Dora Kraak vermist en wie weet waar zij is? Daarop die kindermoord te Renkum en daaropvolgend die poging tot moord te Oos terbeek Dit alles geschiedde in den tijd van ruim één maand. Onze omgeving wordt berucht. Verscheidene logeergasten zijn uit vrees vertrokken. Men wil het wèl erger maken dan 't reeds is, maar dat is te verstaan. Velen in onze omstreken moeten van deze zomermaanden leven. 't Ware te wonschen, dat dergelijke geval len niet meer voorkwamen. Betreffende het onderzoek van Donder dag, door de Arnhemsche justitie in zake den kindermoord te Renkum gehouden, lezen we nog in de „Arnh. Ort.", dat 's avonds tegen half negen we-1 een 25 menschen op het ge meentehuis te Renkum aanwezig waren, die allen in den loop van den dag door de maré chaussee i:i verhoor waren genomen en than* d or de justitie zouden worden ge hoord. Onder de aanwezigen waren ook de ouders van het vermoorde meisje, die beiden nog eens alle omstandigheden omtrent de ver misshig enz. uitvoerig mededeelden. Een juffrouw, die te Renkum een snoep goed-winkeltje heeft, vertelde, dat Van lt. Dinsdagmiddag (den dag van den moord) in haar winkeltje is gekomen en voor 5 cent suikergoed vroeg, Zij heeft hem toen in een zakje eenige ver-schillende lekkernijen medegegeven. Op hare nieuwsgierige vraag, of hij eens wilde snoepen, antwoordde Van R. dat is voor de kinderen. Dij onze informatie bleek, dat bij v. R. in huis geen kleine kinderen meer zijn, terwijl hij 'n getrouwde zuster in Renkum heeft, niet. wie hij heelemaal geen omgang heeft. Een ander heeft, 's middags op het land werkende, in de nabijheid van den Keijen- berg Van R. uit het kreupelhout zien ko men. Dit was omstreeks 4-1, uur. Hij had daar aanvankelijk weinig aan- acht aan geschonken, doch later gemeend, dat de justitie te moeten meedeelen. Twee boerenarbeiders verklaarden, dat zij eenige weken geleden v. R. in de nabijheid van den Keijenberg hadden gezien met an dere kinderen. Een juffrouw, die te Renkum een bier huis heeft, verklaarde, dat Van R. in den avond van het misdrijf omstreeks 7 uur bij haar een glas bier heeft gedronken. Het was haar toen opgevallen, dat hij buitengewoon stil was. Nog velen verklaarden, Van R. dezer da gen op den Iveijenberg gezien te hebben, enkelen speciaal op den middag van den moord, weer anderen deelden mede omtrent andere omstandigheden, als zien van kin deren enz. De bijzondere verslaggever van het Hbld. Iran nog het volgende mededeelenDe onan, die dit afschuwelijke misdrijf pleegde, moet bloed aan lichaam en kleeren hebben gehad. Ter uitwissching van de sporen was een ver schooning en uitwaesching van het vuile lin nen dus gewenscht. R. had vrij schoon on dergoed aan, terwijl in sterke soda staande onderkleeding van hem in beslag genomen is. Maar natuurlijk heeft de justitie naar het tijdstip va.i de laatste verwisseling van on dergoed door R. geïnformeerd en daarbij den verdachte op liegen betrapt. Den eenen keer verzekerde hij zich Zaterdag jl. te hebben verschoond, en later heette het, dat dit dee Maandags was geschied. Ook geeft R.'s moe der, bij wie hi] in huis is, op dit stuk tegen strijdige verklaringen. Verschillend bédde- goed. o. m. lalkens waarop men meende bloedsporen te ontdekken, zijn ten huize van den verdachte in beslag genomen. Hierbij 'komt, dat de houding van R. tegenover lieden, met wie hij gewoon was om te gaan, na het bekend worden van den moord geweest is als van iemand die zich schuldig voélt. Toen nl. politie en justitie het onderzoek begon, heeft hij tegen kame radon gezegd: „ik zal maar niet met jullie meegaanwant |de politie zal mij wel komen halen." Ook kan worden medegedeeld, dat een her haald scherp onderzoek aan den lijve van den verdachte zeer bezwarende aanwijzingen heeft opgeleverd. De justitie heeft verlof gegeven het lijk te begraven. De begrafenis zal plaats hebben Zaterdagmiddag te half twee. De bijzondere verslaggever van het Hbld. seinde middernacht: Sedert 10 uur is de verdachte in scherp Verhoor en wordt met verschillende getuigen geconfronteerd. Er worden bijzonder be zwarende getuigenissen afgelegd. Tegen iemand uit Wageningen heeft de verdachte den dag van de misdaad gezegd1: „een fijn 14-jarig meisje" op het oog te hebben. De verdachte blijft echter tot dusver ontken nen zich aan de misdaad te hebben schuldig gemaakt Gisterenavond is R. 'gevankelijk naar Arnhem overgebracht. Sedert ruim driej aar on t- v o e r d. Naar aanleiding der vermissing van Theodora Kraak schrijft men aan de Arnh. Ct. Drie jaren geleden had ook te Nijmegen onder bijna gelijke omstandigheden ak te Oosterheek, een ontvoering plaats van een 14-jarig meisje. Men had haar het laatst gezien in gezél schap van een lieer, en juist hierin ligt het verschil met dat te Oo ster beek, dat deze beer den ouders van het meisje goed bekend was, hetgeen evenwel de zaak nog zonder linger maakt. Daar, zooats gezegd, de ontvoerder van het meisje bekend was, en ook diens woon plaats, dacht men met geringe moeit© het kind terug te zullen krijgen. De feiten .zijn de volgende: Te Nijmegen werd op den 17 Juli 1907 de 14-jarige Theodora K. ontvoerd, door zeke ren Joh A., een gewezen Hollander, in Pruisen genaturaliseerd, en wonende te Al- tendorf bij Hattingen a. d. Roer. Terstond werd èn door de politie uit Nij megen, èn door de ouder®, de Duitsche po litie te Hattingen met het geval in kennis gesteld. Het ontvoerde meisje bevond zich, zooals door den vader gezien was, op dat tijdstip in de woning van A., en zulk6 niet tegenstaande de autoriteiten daar van de ontvoering afwisten. Toen de vader van het meisje zich per soonlijk bij de politie té Hattingen aan meldde, teneinde zijn kind terug te beko men, ondervond hij van die zijde eerst te genstand, doch nadat eenige documenten waren getoond, ging men er aarzelend toe over de politie, den veldwachter te Alten- dorf, te gelasten (schriftelijk) het kind hij A. weg te halen en het den vader te geven. De vader begaf zich met dit bevelschrift naar Altendorf, doch ondervond ook hier den erg6ten tegenstand van den veldwach ter, die niet dan nadat hij zich nogmaals telefonisch met Hattingen in verbinding had gesteld, er toe overging zich te verklee- den en naar de woning van A. te gaan, om zijn opdracht uit te voeren. Omdat deze woning tegenover die van den veldwachter lag, had de ontvoerder allen tijd gehad, om alle® te overzien en het meisje te verber gen, zoodat men onverrichterzake terug kon gaan. „De vader moest naar Holland teruggaan, de politie zou de zaak verder wel in het reine brengen", werd gezegd en de vader ging ook werkelijk naar Holland terug, v aal- bij 14 dagen later door diezelfde po litie bericht kreeg, dat de ouders door liet Ambtsgericht te Hattingen uit de ouder lijke macht waren ontzet, en deze was over gedragen aan A. (den ontvoerder). Hiertegen werd natuurlijk geprotesteerd bij het Landgericht te Essen, dat genoemd besluit op juridische gronden vernietigd©, en de ouders weer in hun recht herstelde; maar A. had tijd en gelegenheid gehad het meisje te verbergen, waar het „ondanks de ijverigste nasporingen der Hattinger poli tie", en ondanks de bemoeiing van het mi nisterie van Buitenland6che Zaken, tot he den nog niet gevonden is. Wie kan verklaren, hoe zoo iets moge lijk iis? De bewijzen voor de waarheid van boven staande zijn te bekomen te Nijmegen, Non- nenstraat nr. 19. Nog een meisje zoek. 't Eene is nog niet voorbij, of 't andere ■komt ons weer ter oore. Bij zekere v. R. te Goeterbeek diend!© een 18-jarig meisje, een ontslagen verpleegde uit Zetten. De oudere van dat meisje, wonende te Amster dam waren door de directie van Zetten in kennis gesteld dat hun dochter bij R. dienst baar was. Vader en moeder vernamen taal noch teek en van hun kind, zeilifa niet op hun beider verjaardag. Moeder schreef eenige brieven, doch geen antwoord. Verleden week schreef moe der een kaart, dat zij met dien pleiziertrein zou komenwant, dat zij zich ongerust maakte over haar stilzwijgendheid. Geen antwoord. Vrijdag nu brengt de pleizier trein moeder naar Oosterbeek, maar o schrik. In dien winkel van v. R. aangeko men, kreeg de moeder de tijding: „O, dio is al een week of drie weg, d'r goed is nog boven. Ze was 's morgens spoorloos verdwe nen Waarheen De politie is met een en ander in kennis gesteld. (N. Arnh. Ct.) - - Poging tot doodslag. In de beruchte Zandstraatbuurt te Rotterdam, alwaar gistermorgen, 4 uur 't nachtleven (nóg in vollen gang was, is op dat tijdstip weer een bloedbad aangericht, waarmede waar schijnlijk een mensclienleven gemoeid is. De aanleiding tot de misdaad was de vol gende. De publieke vrouw Greda Schwartz, ■die eau naclht-café drijft in pand 22 in de Schavensteeg, vond, vannacht thuiskomen de, haar café onder water staan, doordat op •de eerste verdieping de kraan van de water leiding was opengezet door den souteneur JMLens, wonende in d© Zandlstlraat. Dat was vermoedelijk uit plaagzucht geschied. Op wraak bedacht, stormde Greda ■Schwartz naar het zuurhuis van To osje Hemelop, Zandstraat 45, de consubiné van J. M. Lens. Werkelijk trof Greda daar den gezochte aan, en gaf 'hem een geweldige mes steek in de linkerzijde, onder het hart, waardoor de long geraakt werd. Eenige confraters van het slachtoffer droegen hem op een laddeir naar het zieken huis aan den Coolsingel, waar zijn toestand levensgevaarlijk bleek. De daderes was naar hare woning terug gekeerd. Aan de politie was inmiddels de poging tot doodslag ter oore gekomen en be gaf zich de inspecteur, de heer H. W. Al berts, naar de woning van Greda. Zij be kende uit wraak de messteek te hebben toe gebracht, wegens de groote waterschade in hare woning aangericht. Men vreest voor het leven van Lens. Ernstige m i sli an dl tol' i n. g. Men meldt uit Dordrecht: Donderdagavond o'p 'den lotingedag ,is Jan Smit, 18 jaar, aio o per te Heaidriik-Ido-Am- bacht ernstig mishandeld. Waarschijnlijk met een klomp werd zijn schedel boven het rechteroog ingeslagen. Bij dr. Kamberg binnen gedragen achtte dez© onmidldlellij ko opneming in het ziekenhuis te Dordrecht dringend noodzakelijk. De burgemeester was dadlelijk aanwezig. Het verhoor duurde tot laat in den nacht. De patiënt is opge nomen en. geopereerd in het ziekenhuis te Dordrecht. Men vreest voor zijn leven. De diader i® tot dusver onbekend; De jus titie stelt een onderzoek in. Oproerige gevang en e n. Naar de L. Ct. verneemt, meet de toestand in de gevangenis te Leeuwarden een ©ogen blik hachelijk zijn geweestde rust ie nu teruggekeerd, zoodat de maréchaussees, d'i© ter .assistentie van de bewaarder» waren op geroepen konden inrukken Oplichting. De vacantiekamer der Amsterdamsehe rechtbank veroordeelde Dond'erd'ag een gewezeui 'verpleegster, die ten nadeele van een leer aar, met wien zij ge leefd, doch die haar verlaten had, oplich ting liad gepleegd, voor een bedrag vau f 25, tot een gevangenisstraf van twee maan' den. Er was 4 maanden geëischt. Inbraak. Bij den rijwielhandel aar Mocking te Vélthuizen is door verbreking van een glasruit ingebroken. Voor circa f 100 aan rijwielbanden werd ontvreemd. V a 1 6 c b bankbiljet. Tet Zut- phen is dezer dagen een valsch bankbiljet uitgegeven Onder een vuurmond be kneld. Bij de manoeuvres in hét Letaccès is, zoo wordt aan de D. Ct. geméld, een veld-artillerist onder een vuurmond bekneld geraak. Hij werd naar een .gesticht te Utrecht overgebracht, doch daarf bleek de dood reeds te zijn ingetreden. Onder de tram. Bij Witntar- sum werden Donderdagmiddag den 25-j. heer Gerrit Kingma, te Makkum door eeai goederentram van Bolsward de beid1© beo- nen afgereden.

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 2