Uit den omtrek. STADSNIEUWS. Kind onder de p aar die n- tra 'm. Donderdagmiddag ,om S uur is te Breda op den weg naar Prineenhage tiet 4i-jarig kind van zekeren Klerkx dloor de paardentram ovèrreden en gedood. Slee lit te pae gekomen. Dondlerd'ag is op den weg te Hoelmershaa-g een met zeegraö beladen wagen omgevallen. De wagen viel in het waiter. De wagenbe stuurder J. L., wonende te Weeterklief, kwam in bet wier terechtHoewel spoedige hulp aanwezig was, mocht het niet gelukken de levenegeesten op te wekken. Verd ro 11 ken. Donderdagmiddag viel het 6-jarg eenigste zoontje van den scliipper Van Dongen uit Vechel, in het kanaal te Eindhoven. Nadat het kind spoe dig was opgehaald, trachtte een geneesheer nog do levensgeesten op te wekken, doch bleek het knaapje reedte te zijn overleden. Verdronken. De 16-jarige zoon van den, visscher P. Spil te Beets, die lijden de was fian toevallen is gisterenmorgen Ver dronken de groote sloot aldaar. V er dronken. Gisterenmorgen is in de Mir.ervabaven te Amsterdam een 45- jarige groenteman, bij het aan boord bren gen van groenten, van de plank gegleden en verdronken. Muur ingestort. Donderdag middag stortte van de in aanbouw zijnde nieuwe kantoren der firma J. F. Scholten en. Zonen te Enschede een gedeelte muur naar beneden en kwam terecht op een 10 M- hooge steiger, waarop zich de metselaars J- G Sennema en J. Wermers uit Hengelo en G. Aclïterborst uit Lonneker bevonden Met het gedeelte steiger gingen allen naar beneden en weiden meer of minder bedol ven. Sennema brak bet linkerbeen en drie ribben. Hij bekwam tevens verschillende kneuzingen 011 is met Achterhorst, die ook werd gewond, nJaar 't Ziekenhuis overge bracht. Wermers, die ook kwoturen kreeg, is naar Hengelo vervoerd. De toestand van geen der drie is levensgevaarlijk. Het hotel de Wageningsche Berg verbrand. Gisterenavond is het bekende hotel ,,De Wageningsche Berg", gelegen op het hoogste punt van den Wageningsohen berg, tot den grond afgebrand. Omstreeks half negen bemerkte de pachter van het hotel, terwijl hij met zijn huisgezin aan -ri-1 thee tafel zat, een brandlucht. Onmiddellijk trok hij met een terraskellner op onderz 'ek uit en zag dat de zoogenaamde Brabantsclie muur van kamer 26, weikc onbewoond is, in brand-stond. In allerijl werden pogingen aan gewend om het vuur meester te worden, welke pogingen men aanvankelijk meende dat gelukt waren. Een o ogen blik slechts, want 11a oenige oogenblikken bleek dat het vuur reeds de gebeele bovenverdieping bad aangetast. Er was toen geen blusschen meer aan. De logeergasten werden gewaarschuwd. Daar liet seizoen reeds nagenoeg teneinde is, waven er nog slechts vier families, teza men 11 personen. Deze wisten nog intijds met huil eigendommen een goed heenkomen te zoeken Het werd inmiddels een algemeen „sauve qui peut". Allereerst werden natuurlijk de kinderen in veiligheid gebracht. De kellners en het personeel trachtten ook nog liun lijf goederen en waarden in veiligheid te bren gen, wat grootendeels gelukte. Steeds fellei werd echter liet vuur en een kellner moest zijn ja6 met 200 gulden, zijn verdienste van het geheele 6eizoen, als onbereikbaar in den steek laten. Oiinoodig te zeggen.zoo seinde men aan het Hbld."dat drommen menschen uit Wageningen en Renkum aankwamen om het vernielende element in zijn werking gade te slaan. Tegen 9 uur was liet San den ach tergevel reeds een greote vuurzee. Aan blusschen viel niet te denken. Wel was de Wageningsche brandweer met haar man schappen en materiaal spoedig ter plaatse, maar zij vermocht niets uit te richten, het geen begrijpelijk is als men nagaat dat het dak van het hotel hooger ligt dan het hcog- reservoir in den toren van de Wageninger waterleiding. Omtrent de oorzaak van den brand valt weinig te zeggen. Zooals hiervoor gemeld was kamer 26, waar het vuur het eerst uit brak, onbewoond, de aangelegen kamer 25 was echter wel bewoond. Aangezien het ech ter even tevoren hevig geonweerd had, be staat het vermoeden dat de bliksem ingesla gen is. Niemand van de bewoners of logees heeft daar echter iets van bemerkt. Het hotel behcorde aan een naamlooze vennoot schap van dien naam, met een maatschap pelijk kapitaal van 60.000. Het was ver zekerd voor 46,000. De inboedel, het eigen dom van den pachter, den heer J. van Hanja, is op beurs/polis verzekerd voor 23,000 Ook daarvn 11 is alles, het kostbare tafelzil ver incluis,- een prcoi der vlamme» gewer den. Olieslagers te Utrecht. Wegens den ongunstiger wénd heeft Olie slagers gisteren avond te Utrecht niet ge vlogen. Kwart voor zevenen werd aan de duizenden belangstellenden op het vliegter rein meegedeeld, dat de vliegman van zijn voornemen om onhoog te gaan afzag. Even nadat het publiek het terrein verlaten had, brak er een vrij lievige onweersbui los. Heden en Zondag worden de vliegvertoo ningen voortgezet. Zondag echter moet Olie slagers, in verband met' zijn reis naar Os- tonde, reeds half zeven het terrein verlaten. Het terrein zal dan reeds vroeg in den mid dag voor het publiek wordlen opengesteld. I11 de gisterenmorgen, te Haam gehou den raadsvergadering, werd het nieuwbe noemde lid dr. A. J. A. Thomas geïnstal leerd De gemeente-rekening, dienst 1909, werd voorloopig vastgesteld met een batig saldo van 13021. Aangeboden werd'm de gemeente-begrootiug 1911 en be- drijfsbegrooting gasfabriek voor dat jaar. Op de voordracht voor zetters werden ge plaatst de heeren J. D. F. van der Veen eu T. Vervat (aftredende leden) en C. J. Veldwijk en K. van Oosterom. Op een request van den heer M. G. van Hoorn e. a. te Soestdijk, verzoekende voort aan de aecli en het afval van hunne wonin- ger ten minste tweemalen per week van gen eentew-ege te doen weghalen, werd met 10 tegen 2 stemmen, die der heeren Stoker en Wafelbakker, overeenkomstig het advies van B. en W., afwijzend beschikt, op grond dnt de woningen zijn gelegen te vèr buiten de kom der gemeente. De Raad verhoogde de salarissen van een zestal onderwijzers en verleende aan mej. J. Martens, onderwijzeres aan de Juliana- school, met ingang van 1 November e k., eervol ontslag wegens benoeming te 6 Gra ven ha ge aan eenc school voor achterlijke kinderen. Afwijzend werd beschikt op een request van P. Mennes, eervol ontslagen agent van politie, verzoekende toekenning eener grati ficatie. Adressant wegens lichaamsgebreken ongeschikt Voor den dienst bevonden, bad reeds 11a slechts één jaar dienst te hebben gedaan, genoten gedurende 'een half jaar zij-u volle salaris en gedurende een half jaar zijn halve salaris. Aan de leiders der volkstelling werd van gen eentewege 75 toelage verstrekt-. De lieer Bicker Caarten vestigde de aan dacht op het buitengewoon wilde en woeste rijden met auto's en fietsen door het- dorp. De beer Wolfman Elpere gaf B. en W.. in overweging enkele nauwe straten voor het verkeer met auto's en rijwielen af te sluiten. Do Voorzitter deed de toezegging deze zaak met de wethouders te bespreken. Automobielongeval. Op den Hilversumschen straatweg bij Nussen is gisteren avond de automobiel van den heer T. te Nussen met een vrachtwagen in botsing gekomen. De inzittenden bekwam licihto kneuzingende auto werd zwaar be schadigd en kou niet verder rijden. Verkoop van een open- b a r e lagere school. In de Don derdag gehouden vergadering van den ge meenteraad van Montfoort is in behande ling gekomen een adres van liet R. K. kerk bestuur aldaar, waarbij verzocht wordt een definitief besluit tot verkiotp aan dat be stum van de openbare lagere school te ne men. B. en W. stelden voor, hiertoe over te gaan en tevens te besluiten een kleine o. 1. school met woning te bouwen. De heer Ivlcin zou het betreuren, als voorstander van ihet bijzonder onderwijs, als de raad ge noodzaakt zou zijn voor die paar kindere 1, die zouden overblijven, in de gemeente een sch-ool te bouwen, en zou liever voor die kinderen een contract met» Iinschoten aangaan. De voorzitter zei-de in de vorige vergade ring ook te hebben gezegd, er niet voor te zijn, voor die weinige kinderen een o.i. school te bouwen. De kosten van een klei ne school met één leerkracht -zullen in het jaar ongeveer *21000 gulden bedragen. Hij vreesde echter, dat Ged. Staten het aan gaan van een contract met Kinschoten niet goed zullen keuren, daar wel met groote zekerheid, doch niet juridisch thans kon worden aangetoond, dat het aantal leerlin gen inderdaad zoo gering zal zijn. Nadat nog eenige verdere discussie over deze zaak was gevoerd, werd met algemeene stemmen tot verkoop van de o. 1. school voor 15,000 besloten en tevens met alge meene stemmen het besluit genomen om een kleine 0. 1. school met woniug te bouwen. Den gemeenten Kinschoten en Wi-lleskop, die thans respectievelijk 500 en f 900 in de kosten van liet onderwijs in de gemeente bijdroegen, zal worden voorgesteld, ieder 300 subsidie te geven waarvoor zij bet recht zullen blijven behouden om 12 leer lingen op de school te plaatsen. Voor meerdere leerlingen zal 20 per hoofd wor den gevraagd. Do wethouder Van Frankenhuysen was niet ter vergadering aanwezig. De burge meester, de heer F. H. van Kempen, zeide, dat deze wethouder in zake de school- qu nest ie geheel onjuiste inlichtingen heeft verstrekt. Het automobielongelukte N ij k e r k De toestand vaiu heb- Donderdag overreden dochtertje van H. Mosterd is .re delijk en geeft, hoop -op behoud. Abusieve lijk werd gemeld, dat de auto eigendom was van den burgemeetster van Zwartewaal. De heer jhr. Roy aards van Scherpen zeel met verloofde waren de inzittenden. Hbld. Door den raad dezer gemeente werd in zijne openbare vergadering van 5 April j.l. besloten in de Utrechtschestraat. voor straatverlichting 7 regiua-lampen, 3-vlaans- invertlicht, met overspanningen, bij wijze van proef, aan te brengen emi verder om met bet aanbrengen van een betere verlichting in -die Katiigestraat te wachten tot dat geble ken zoude zijn, dlat de ingevoerde straatver lichting voldoet. Naar de meeming van de commissie tot bijstand in het beheer dier gasfabriek heeft de proef gunstige resultaten opgeleverd en kan tot invoering van dëze verlichting in de Kangestraat worden overgegaan. Het komt der Commissie wenschelijk voor die verbetering ïiielt te beperken tot do Utrechtsche- en de Kangestraat, maar ook de Ar n liemschestraat in die verbetering te doen doelenHet verkeer in die slraat is bij avond even druk als in de Utrechtsohe- straat, zoodat de motieven, die aangevoerd zijn voor het aanbrengen van eene betere verlichting in de Utrechtschestraat, ook gelden voor de Amhemsciheetraat. Op grond hiervan stellen B. en W. voor hen te machtigen in de Kangestraat en de Amlhemscliestraait eene verlichting, als thans in de Utreolvfcscbestraat aanwezig i>s, aan te brengen De installatie van de verlichting in de Utrechtschestraat heeft ongeveer f "490 ge kost. terwijl de installatie-kosten in de beide andere straten ongeveer f 1960 zullen bedragen. Naar aanleiding van de bij den Raad in gekomen adressen van J. A. Jekel,e.a., en M. Brouwer, betreffende uitbreiding van het buizennet dor gasfabriek in den Keus- derweg en tot verlichting van dien weg, heb ben B. en W. liet advies van de commissie tot bijstand in heb beheer van de gasfabriek ingewonnen Naar de meening dezer commissie is geen enkel motief aanwezig, dat eene afwijking van dien tot dusver gevolgdien regefli zou rechtvaardigen waarmede B. en W. zich kunen vereenigen, waarom zij voorstellen af wijzend op do verzoeken te beschikken. Burg. en Wet-h. stellen den Raad voor een plantsoen aan te leggen op de terreinen, gelegen aan den Soesterstraatweg, den Pa- rellelweg en do Puntenburgerlaan, die in zeer onooglijke» toestand verkeeren. De kosten voor den aanleg van een een voudig plantsoen (met daarbij belioorend gr int-trottoir ad f 300) worden geraamd op f 1292de jaarlijksclie koeten bedragen f 55 aan huur (aan den Staat f 25 en aan de H. S. M. f 30) en verder liet onderhoud van het plantsoen, 't geen niet veel uitgaven vorderen zall. Op de voordracht -ter benoeming van een onderwijzer aan die openbare lagere school 2de soort in de Hellestraat zijn ge plaatst 1. P. Kortland, te Bergambacht, 2. W. van der Maat, te Zwolle, 3. W. C. Kuberti te Scherpenzeel. En op die voor een onderwijzer aan de openbare lagere school 3de soort in de Beek straat: 1. W. van der Maat, 2. D. C. Ku berti, 3. P. van Gessel te Kerk-Avez&ath. De bataljons van het 5e regiment In fanterie, die deelgenomen hebben aan de oefeningen in de Nieuwe Holl. Waterlinie (Kek-accés) zijn heden in het garnizoen te ruggekeerd. Orizo vroegere stadgenoot, die heer Jos. P. H. Hamers, ie benoemd' tot redac teur van, die Residentiebode te 'e Graven- hage, ingaande 1 Sept. a.s. Naar wij vernemen zal Maandag a.s. voorm. 10 uur de kapel van het Retraite- Huis door den aartsbisschop van Utrecht worden ingewijd. Programma van het concert op Zon dag 28 Aug. te geven door de stafmuziek van het 5e reg. infanterie, op het terras van Amicitia. 1. Vers 1'Ideal, marsch, Tieberghein. 2. Ouverture Tempelweihe"Kéler Bèta 3. ,,Mej. Lady Love", wals, Rosey. 4. Gedeelten uit de opera ,,Le Postillon de Lonjumeau", Adam. 5. Ouverture ..Dichter und Bauer", Sup- pé. 6. Wiihel's Krönung, de Kontqky, Ca price Léroïpmue. 7. PJappermaulohem, Eiilenberg. 8. Musikalische Taüsshungen, potpourri, -Sch reiner. De onderwerpen voor de reeds aan gekondigde vergaderingen der Po6t- en Te- legraafbeambten zijn Dr. J. van Leeuwen over Hooger loon of Loonactie en A. G. A. Verstegen over Rechtstoestand De vergadering vangt aan te 5 uur nam. onder samenwerking van die afdeelingen Utrecht, Amersfoort, Hilversum, Baarn, Zeist, Doorn, N ij kerk, Woerden, Culem- borg en Veenemdaail Van de apotheken hier ter stede zal morgein aPleen. geopend zijn die van dien heer Ittmann, firma v. dl. Zoo do Jong, Kangestraat no. 9. Door het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie is aanbesteed! het verbouwen van de telegraaflijnen langs den spoorweg tusschen Amersfoort en Hilversum. Minste inschrijver was S. Boehouwer te Maastricht voor f 4157. Opgave van de Vereeniging Handel en Nijverheid" van personen, die zich in de Gemeente hebben gevestigd, of daaruit zijn ver-trokken naar andere Gemeenten, niet vermelding van -woonplaats, van den 17. Augustus tot en met 23 Augustus 1910. GEVESTIGD H. van -Bruggen, van Woudenlberg naar Utr. straat 28 C P. van 'Oosten, van Haarlem naar Arnhem. soh-eiveg 513. J. Dekker, van Gori-ndhetm. naar Z-u-idsingel 1. S. Swier, van Alkmaar naar Havik 4. M J. Baikliuis, van Amsterdam naar Leusder. weg 4. J. de Graaf, van Borbeck (Duitechland) uaar Woesteigerweg 8. C. F. A. de Bruyn, van Breda uaar Nieuw st raat 19. T. A. de Kruyf, van Maartensdijk naar Uroe. nestoeg 1. J. van der Veen. van Sneek naar Parallel weg 30. A J. Brand van Oldenzaial naar Pepersteeg 2. G. T. M. Kuster, van Utrecht naar Ijeueder- weg 40. G. Hoff, van Amsterdam naar- 'Dailstraat 17. H J. Brugmans, ran Lensden- naar Schedbier. straat 15. ViEltTlROK IvEN J. F de Hoop, van iHlaVik naar Borculo. P. Mertiz, van Boklerglraat 62 naar Utrecht. W. de Kreek', van Weverssingel 23 naar Alni- eterdain. D. C. van lEyik, van Van Persijnstraat 2 naar W-oerden. G. K. van der Horst, van Langestnaai 1-10 naar 's-Heerenberg. H. van 'Bunreu, van Bergstraat 2 naar Hilver sum. J. Israel, van Arnhcrascheweg 105 naar Am sterdam. J. C. Wagner, -van Zu-idsringel 63 naar Den Hiaag M. Klomp, van Pioter Bothsbraat 1 naar Ren. kum. G. Geitenbeek, ran trechtechestnaat 24 daar W ouden'berg. W. van den Brink, van Havik 21 naar Zaan. dam. M. Blom, van Soesterweg 333 naar Zut-phen. R. M. van 't Hof, van Soesterweg 218 naar Rotterdam. A. van de Riet, ran StelHngjwerfstraat 50 nnar Utrecht. W. C. Rortbook, van Barchman Wuytiorslaan 6 naar Enschede. K. H Bakaeren, van Kortegracht, 22 naar Besoyen. M. J. Spierings, van Leusderweg 13 naar Ber gen op Zoom. G KoOc. van Kamjierbinnenpoort 6 naar 'Peto- ringen. A. B. Houtsmuller, van Pieter Pijpersstraat 6 naar MaJang (Ooet-Indié). - J. H. A. Uylings, van Aldfegottdeetr. 5 naar Nijmegen. J. tor Maat, van Barchman Wityt-ierslaan 2 naar Enschede. M. Epakamp, wed-. Van der Locbt, van St. An. driesstrant 34 naar Utrecht. A. Arentscn, wed. H. L. Spa-ink, van Soester weg 41 naar Amsterdam. J. F. van Lennep, van Wijersstraat 6 naar Haarlem It. R. N. en M. vo-n Bar, van Weijorssfcraat 6 naar Wageningen. D. F. van der Pant, van -Hendrik van Vianden- straat 2 naar Batavia. C. Geyl, van Hendrik van Viandenstraat 27 naar Batavia. Naar wij vernemen, zijn de Predik beurten op Zondag 28 Augustus als volgt KVANG. KUTH. KERK Voorm. 10 uur: Ds. F. G. Lagers, Emer.- pred. te Amersfoort. REMONSTRANTSCIIE KERK. Voorm. 10i uur: Ds. Hooykaas. DOOPSGEZINDE KRING. Het Logegebouw, van Persijnstraat No. 1. Voorm. 10J uur: Ds. T. Kicl-stra, Em.- pred. te Oegstgeest. G-EREFORM. KERK (Langegracht). Voorm. 10 uur en 's Av. 5£ uur: Ds. Don- ner. GEREFORM. KERK (Zuidsingel). Voorm. 10 uur en 's Av. 5J uur: Ds. Teer.uk. VRIJE GEREFORM. GEMEENTE Voorin. 91 uur en 's Av. 5 uur: dc Heer D. Barth van 's Gravendeel. CHR. GEREFORM. GEMEENTE. Locaal ,,de Zaaier". Voorm. 9j uur en 's Av. 5\ uur: Gods dienstoefening. HERSTELD A POST. GEMEENTE, in de eenheid der Apostelen. Gebouw Eben-Haëzer, Muurhuizen 113. Voorm. 10 uur en Nam. 4£ uur; Gods dienstoefening. Burgerlijk* Stand. Van 18 tot 25 Augustus. Geboren: Jan Maurits, z. van Joam- n-es Wilhelmus Hendrikus Maria de Jong en Maria Joanna Christina Antihouia Brand- sen. Jan Marinus, z. van Jan Marinus Bos- c al jon en Cornelia Clasina van Mane. Elïa Eliza, z. van Rossini CorneÜ6 van dex Ham men en Elisabeth van Dongen. Jan Evert, z. van Barend Adrian us Denkeen en Hen- drika Christina Pineda. Aarnoudina Wil- ihelmma, d. van Emile Pierre Jean Smith en AarnoudÜjiia Wiilihellmliina Oolembrander. Wilhelmina Hendrina, d. van Johannes van den Heuvel ern Jacoba Gijsbertse. Lodewijk, z. van Lotdewijk van Dommelen en van Ge- randa Hendri'ks. Gerrit, z. van Dirk van de -Beek 'en Gterrittje DoornokampAlbemEus PlhilHp, z. van Hendrik Korte6 en Teuntje van den Brink. Lambertus, z. van Lamber- tus de Draai]er en CaroOna Johanna Chris tina Andersen. Maria Jacoba, d. van Klaas Appel en Truida Oud. Johanna, d. van Ja cob van Nimwegen en Evertje Smit. O n di-ertro u w d Hendrik Johannes de Wit en Roelof je Bekendam. Marinus Kraan en Anna Catharina Frederica van Barneveld. Getrou w d Johannes van der Poel en Hermina van Buuren. Wijnand van Hase- len en Diderika van Esvelid1. Simon Gerard Otter en Willempje van den Bi*ink. Jaco bus Theodiorus Helmerliorst en Maa*ia Scbie- vels. Pieter Dekker en Maag-je Lod-dier. Abraham 'Denekamp en Aaltje van Voskuij- len. 0 verleden: Jan Albertus Wiebard, 14 m. Pieter Boshuizen, 65 j., ongeh. Aal- bertue ten Hoven, 6 m. Dirk van Zijl, 67 j., eebtg. van Ruttera Hendrika Schoon- derbeek. IJzak Ruijzendaal, 80 j., wedr. van Tijmebje V06. Gevonden voorwerpen. 1 doublé arnband. MarktbericWen, Amersfoort, 26 Aug. Op de h" «n geliou den weekmarkt besteedde men voor aard appelen f 2.50 iï 3.00. Appelen f 6.— k 10.—. Peren f 8.a 16.per H.L., Iloendereieran f 4.70 k 5.10 por 100 stuks. Boter f 1.30 A 1.40 per K.G. Kippen 0.70 A 1.20, Kuikens f 1.A 1.30, Piepkuikens f 0.80 A 0.80, Een den f 0.60 A 1.Hazen f -.a -.Wilde konijnen 0.A 0.Tamme konijnen f 0.60 i 1.per stuk, Duiven f 0.40 A 0.50 per paar Magere Varkens f 20 A 30, Zeugen f 50 A 110. Biggen f 13.A 18.—. Bruïneeieren f -.A -.Jonge Eenden f 1.— k 1.20. Aangevoerd waren: 150 heet. Appelen40 heet. Peren, 000 heet. Zandaardappelen; 60000 •tuks Iloendereieren, 1000 kilo •rasboter stuks Vee, Vette Varkens, 26 Mager» Var kens, 350 Biggtn en 20 Zeugen Marktbericht van 27 Aug. 1910 van de Nederlandsche Centrale Botermijnte Amersfoort Gisteren werden aangevoerd op de Myn Gezouten Ongezouten 3400 K.G. 7675 K.G. f 1.32 Hoogste prys f 1.33 - 1.22 Laagste prijs - 1.21 - 1.27 Middel prijs - 1.28 Telegrafisch Weerbericht. Maar waarnemingen in den morgen vao 27 Augustus 1910. Medegedeeld door het Kon. Ned Met Instituut te de Bilt. Hoogste stand 767.1 te Horta. Laagste stand: 743.4 te Aberdeen. Verwachting tot den avond van 28 Aug. Eerst krimpende en toenemende tot krach tige Z daarna afnemende W. wind. Zwaar bewolkt tot- betrokken. Regenbuien met kans op onweer. Weinig verandering in tem peratuur. Weekoverzicht der Amoterdamocho Beurs. De Amërikaansche markt. Ook in deze overzichtperiode vormden de gebeurtenissen op politiek gebied de hoofd factor, doch, hoewel zij veel onrust bleven verwekken, kan heden evenmin geconsta teerd worden, dat zij meerdere levendigheid in den New-Yorkschen fondsenhandel heb ben gebracht. Integendeel is do toestand veel ongunstiger geworden. De zaken ver minderen belangrijk en waren op sommige dagen buitengewoon gering. De stemming werd voortdurend matter en ook al viel nu en dan een koersavans to vermelden, dan nog trok daarnaast de bijzonder slappe hou ding van beurs en publiek de algemeene aandacht. De handel was bijna voortdurend en bijna uitsluitend van profos6ioneelen aard. Wij hebben al meerdere malen gewezen op de teruggetrokken houding van het publiek. De enkele zwakke pogingen, welke ook dezo week w-eer in het werk werden gesteld om dien afkeer te overwinnen, leden zooals vrijwel vanzelf spreekt, voor de zooveel9te maal schipbreuk. Zoo mogelijk wordt daar om met nog grootere spanning de ontwik keling der marktbeweging gadegeslagen. Er heerscht een algemeen verlangen naar kalmte, a la hausse gestemde markten en matig fluctueerende koersen. Een groot aantal menschen moet in de gelegenheid gesteld worden op hun gemak het vertrou wen in Wallstreet terug te winnen. Daar voor nu is in de eerste plaat-s vereischt, dat aan de zenuwachtige trausactiëu der be- %roeps-6peculanten een einde komt. Nu eens geeft een 011 beteekenend-Voorval aanleiding tot krachtig ingrijpen van liet hausse-ele ment onder deze professionals, dan weer. zien baissiers hun kans 6choon om met mis bruik van vaak kleine gebeurtenissen hun doel, d. i. lagere koersen, te bereiken. De diepere oorzaak van deze toestanden is waarschijnlijk het gebrek aan een leider. Nog altijd toch drijft de markt op eigen kracht en hoe zwak die i6 heeft men thana genoegzaam kunnen leeren kennen. Maar zooals vroeger reeds in het licht is gesteld, staat het zeer te twijfelen of een der groote bankiers of spoorwegkoningen, die voor een dergelijke functie in aanmerking komen, zich daartoe wel zal leenen. Voor het oogenblik schijnt men alleen nog te mogen hopen, dat niet een enkele, doch een groep financiers zich ten -slotte het lót der markt -zullen aantrekken. Reeds doen zich enkele verschijnselen voor, die telkens deze hoop nieuw voedsel geven. Zoo ook in deze dagen werd van vele zijden met instemming gewezen op de sedert kox-t gewijzigde houding der ban kiers. Waar -tevoren van die zijde al ge durende maanden -geen steun meer werd ondervonden, behoudens in enkele speciale gevallen, daar kan men thans vrij geregeld weer aanknopen voor deze rekening waar nemen, meesial uitsluitend om de koereen op peil te houden. Als begin van de toe nadering -noemt men overal de transactie niet het Pearson-syndicaat. Er is dus wel eenige grond om met meer hoop de toe komst tegemoet te gaan. Echter staat daartegenover een ernstige bedenking en wel dezeDe toenadering der bankiers is tot nog toe alleen gebleken uit een passieve steunbeweging en daarover is men het wel eenseen actief optreden van hen uitgaande, kan en mag men niet ver wachten, zoo lang de positie der markt zelfs zoo onzeker en zoo bij voortduring dreigend is als op dit oogenblik. De aanstoot tot- een hau6&e-campagne moet dus of van de markt zelf, of van de economische» toestand des lauds of van een anderen algemeenen factor uitgaan. Wij hebben reeds aangetoond, dat Wallstreet- elke kracht mist tot zulk een levensuit'bare- tiug en inderdaad blijft men thati6 aange wezen op de economische omstandigheden, bij voorbeeld een krachtige opleving der industrieën, hetgeen door sommige autori- leiten heel waarschijnlijk wordt genoemd, door anderen en door ons in twijfel ge trokken, of een verbetering der algemeene financieels toestanden, bij voorbeeld weer eenige introducties aan de Parijsche beurs enz. enz. Omtrent het verloop der markt geduren de deze week valt, iu bijzonderheden, wei nig te zeggen. Een algemeen versprei-de vrees voor politieke verwikkelingen oefende een neerdrukkenden invloed uit, nu eu dan versterkt door contramine aanvallen, en enkele kleine gebeurtenissen, esn enkele keer ook wel onderbroken door 'gunstige voorvallen, die krachtig genoeg bleken om een c/pwaartsche beweging in het letea te roepen De markt werd op het laatst -nog ten zeerste getrokken door een -speeck van Taft., waarin de President een Ihe-rzienïng der ta- riefwet aankondigt, van vrij scherpe strek king Voor de industrie kan dit in menig geval de toestanden nog slechter maken, hetgeen door Wallstreet goed werd inge zien als blijTct- uit de onmiddellijk daarop volgende daling. Echter bleef niet zonder appreciatie de dientengevolge ontstane ver betering op politiek gebied. Deze tarief- wijzigiiig van Taft kan beschouwd worden als een concessie aan de Insurgente repu blikeinen, hetgeen zich waarschijnlijk in de volgende dagen wel zal laten merken. De koersverschillen van dag op dag wa ren meestal gering, maar alles te zameu wij zen de noteeringen thans beduidende ver liezen aan, vergeleken bij een week geleden. Toch onderscheidde de Amsterdamsche beurs zich enkele malen door een tamelijk vaste tendenz voor Yankces, hoewel de han del overigens zeer stil wae. Staatsfondsen. Hollartdsólie Staatsfondsen bewogen zich onregelmatig. Na oen paar dagen van weifeling werd de stemming zeer vast, dooh twee dagen later weer flauw en lusteloos. Geld op prolonga tie bleef strak op 4J. Onstenrijksche fondsen waren aanvanke lijk iets gevraagd, later nog aangeboden Portugeezen zeer prijuhoudend. R«s- een ecnigszine luitor. Onder den druk vau beperkt, aanbod liepen de koersen en kele fracties terug. Het is overigeu6 op vallend, de groote stille en lusteloosheid, welke ook iu -deze afdeeling is waar te ne men. Voor Japaneezen wa6 do tendenz aanmer kelijk beter. Chineezen eveneens hooger, doch later iets in reactie, Mexicanen verlaten. I11 Argentijnen ging zoo goed als niets om. Alleen obl. 1905 brokkelden geleidelijk af. Bra zilianen verdeeld, over het algemeen vrij vast gestemd. Voor Chilenen bestond een enkelen dag wat vraag, waardoor de koersen enkelo fracties verbeterden. Columbianen ge vraagd, verbeterden ongeveer °/Q. Nicaraguanen vaster. Uruguanen to taal verlaten op twee transacties na en Ve-

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 3