1°. 94. 9" Jaargkof» Donderdag 1 September 1910. BUITENLAND. BINNENLAND. FEUILLETON. AMERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Amersfoort f l.OO. Idem franco per post - 1.90 Afzonderlijke nummer? - 0.03. Dv.ro Cou'an versehgn dagelijks behalv op Zon- en Feest dagen. Advertentiënmededeelingen enz.gelieve men vóór 11 uur 's morgens b^j de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF ft C*. Utroohtsoh«straat 1. Intersomm. Tslsphoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTllN: Van 15 regels f O.BO EI ke regel meer - 0.10, Dienstaanbiedingen ea aanvragen BB cent* b| voeruitbetalinf Qroote letters naar plaatsruimte. Voer handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige kepaUngea tet het herhaald adverteeren ia dit Blad, bty ahoanemeai Keae ohealairebevattende de veorwaardea, werdt ep aaivnBff toegezonden. Politiek Overzicht Duitschtend. In Berlijn en zijn voorsteden zijn Dins dagavond op 33 verschillende plaatsen ver gaderingen van sociaal-democraten gehou den, die oorspronkelijk bijeen waren geroe pen om te protesteeren tegen de duurte der levenemiddelen, maar waar nu tevens ge bruik werd gemaakt van de gelegenheid om felle kritiek uit te oefenen op de veelbe sproken rede des Keizers. Er werd een zeer uitvoerige motie aan genomen, waarin wantrouwen jegens den rijkskanselier werd uitgesproken en protest aangeteekend tegen des Keizere verklarin gen en tegen de steeds grooter wordende oorlogslasten en de onmiddellijke bijeen roeping van den Rijksdag wenschelijk werd verklaard Frankrijk. Tegenover do generaals, dagbladschrijvers en afgevaardigden, die de invoering van een niexlw geweer voor het Fransche leger ver langen, verdedigt de gewezen directeur van de wapenfabriek te St.-Etienue Lefèvre het aangevallen wapen. Hij schrijft, dat het Lebelgeweer, dank zij de D-kogel zijn ouden rang heroverd heeftmen behoeft zich dus niet te haasten met zijne vervanging. Do Duitscbe S-kogel is slechts eene gebrekkige namaak van den Franschen kogel; zijne aanvangssnelheid is wel is waar grooter, maar dat nadeel wordt door den Franschen kogel spoedig ingehaald, zoodat dit voor liet gevecht geen voordeel oplevert. In bladen, die met de regeering in betrek king staan, wordt bij de behandeling van de kwestie waarschuwend opgemerkt, dat men met het verlangen naar een nieuw geweer slechts den stoot zou geven tot nog koorts achtiger toerustigen van Duitschland. De paus heeft in een herderlijk schrijven aan de kardinalen, aartsbisschoppen eti bis schoppen van Frankrijk dezen katholiek de mocratische gewezen op de houding welke de leden der vereeniging ,,le Sillon" den laatsten tijd meenen te moeten aannemen. Ongeveer vijftien jaar geleden stichtten eenige jonge mannen in Parijs, onder lei ding van den heer Mare Sangnier een katho liek-democratischenbond. Het ledental groeide in en buiten de hoofdstad snel aan, zoodat de Sillonnieten langzamerhand een politieke partij begonnen te vormen. Tot twee keer toe trachtten zijn bondgenooten den voorzitter Sangnier in de Kamer te brengen. Toen dit niet gelukte, stichtten zij een orgaan de Eveil Démocratique, ter wijl eenige weken geleden de eerste oplage van de Démocratie verscheen. Het doel van den bond was, op den grondslag der democratische denkbeelden, een toenadering te bewerken tusschen kerk en volk. In het pauselijk schrijven betreffende het streven der Sillonnisten wordt de democra tie al6 politieke regeeringsvorm niet ver worpen, daar de kerk steeds de volkeren vrij heeft gelaten in de keuze van hun staatsbestuurmaar de Heilige Stoel ver klaart, dat het begrip democratie behoort te worden opgevat in den zin, als paus Leo XIII daaraan gehecht heeft in den ency cliek „Graves de Communi". En in dit op zicht treft ,,le Sillon" het verwijt, dat de vereeniging een programma heeft aangeno men, tegenovergesteld aan dat van Leo XIII en steunend op een door hem veroordeelde theorie. De Sillonisten streven naar omver wei ping der eeuwenoude natuurlijke grond slagen der maatschappij en hun vervanging door de individueel© zelfstandigheid, gelijk heid van allen en algemeene verbroedering in liefde voor aller belangen. De Paus verklaart, dat hun arbeid geen katholieken geest ademt. Vroeger zeiden de Sillonnisten,,De democratie moet katho liek zijn of ze zal niet bestaan"than6 is hun leus: ,,De democratie zal niet anti katholiek zijn". Ten slotte verzoekt de Paus den leiders als zoodanig zich terug te trekken, en den leden zich weder te stéllen onder het be stuur van hun respectievelijke bisschoppen. In de pers wordt deze beslissing van den Paus druk besproken. Engeland. De Iersche leider Redmond heeft in eene rede te Kilkemy gedreigd, dat de Iersche partij de liberale regeering ten val zal bren gen, wanneer na de afschaffing van het recht van veto van het hoogerhuis de regeeriug niet aan Ierland zelfbestuur toestaat. In- tusschen acht hij de oplossing waarschijn lijk, dat de door het lagerhuis met eene vol doende meerderheid aangenomen wetsont- werp ondanks het lagerhuis wet zal worden. Spanje. De minister van buitenlandsche zaken Gar cia Prieto heeft aan een dagbladcorrespon dent te San Sebastian verklaard, dat de antwoord-nota van kardinaal Merry del Val op de door den Spaanschen gezant Ojeda den len Augustus overhandigde nota zich bepaalt tot eene rechtvaardiging van de door den Heiligen Stoel, aangenomen houding. Hij zal die nota voorleggen aan den minis terraad, die den 4en September te Madrid bijeenkomt. In San Sebastian heeft men den indruk, dat deze nota wel niet in den eigenlijken zin eene hervatting van de on derhandelingen is, maar de mogelijkheid daarvan niet uitsluit. Minister-president Ganalejas verklaarde, dat de katholieke betoogingen van verleden Zond^ geheel mislukt zijn. Op vele plaat sen waren zij, wegens gebrek aan deelnemers, onmogelijk geweest, in andere was het aan tal betoogers belachelijk klein. Alleen de vergadering in Barcelona was van eenige beteekenis geweest daar hadden de carlist Dalmacio Iglesias en Urquijo redevoeringen gehouden tegen de hydra van de revolutie. Oostenrijk. Salzburg, 31 Aug. De ministers Aehrenthal en San Giuliano hadden heden ochtend weder een vrij langdurig onderhoud. Salzburg, 31 Aug. San Giuliano en Aehrenthal zijn naar Ischl vertrokken. De Keizer zal San Giuliano vermoedelijk morgen ontvangen. Het Oostenriiksch-Rumeensche handels verdrag is nu afgekondigd en treedt met in gang van 1 September in werking. Rusland. Petersburg, 31 Aug. Stolypiu, de minister-president, heeft in gezelschap van den minister van landbouw over Mos kou een dienstreis naar de Wolga-gouverne- menton en West-Siberië aangevangen. De opgewondenheid over de geschutleve- rantièn is bedaard, nadat gebleken was, dat de levering niet was opgedragen aan Krupp, maai aan Creuzot, en dat het bedrag van de leverantie niet hooger is dan 4 millicen roe bels De officieuse Rossi ja deelt mede, dat de ministerraad het wetsontwerp heett goedge keurd over het bedrag, dat de schatkist van Finland moet betalen 'aan de rijksschatkist tot uitbreiding van den militairen dienst tot de Fiii6che burgers. Voor 1911 zal dit bedrag 12 millioen zijn; het bedrag zal jaarlijks stijgen met 1 millioen, totdat het 20 millioen hééft bereikt. De uitkeering houdt op, wanneer de Finsche burgers tot den persoonlijken dienstplicht geroepen worden. Verder is in den ministerraad een wets ontwerp goedgekeurd over de gelijkstelling van Russen met de Finsche burgers in Fin land. Ambtenaren en bijzondere personen, die aan deze gelijkstelling opzettelijk belem meringen in den weg leggen, kunnen naar de Russische wet gerechtelijk tot verantwoor ding geroepen wordenin het strafwetboek wordt eene nieuwe bepaling opgenomen, die voor dit vergrijp boete bepaalt tot 500 roe bels, hechtenis van een tot drie maanden en gevangenisstraf van twee maanden tot twee jaren met verlies van sommige rechten. De nieuwe wet kal den 14en Januari 1911 in werking treden. Turkije. Kor. rtantinopel, 3 1 A u g. De Griekschc gezant alhier had een onder- hio ud met den manplster van buitenland sche zaken over verschillende incidenten die verband houden met den boycot. De Turksche minister verborg de ontevreden heid der Porto niet en zeide dat de toe stan gecoampliceerder was geworden door de verkiezingen. De Grieksch© gezant antwoordde hierop door de bepalingen der kieswet uiteen te zatten, die aan de kiezers volle vrijheid laten bij de keuze van hun candudlaat. Griekenland Uit Athene wordt aan de Vossische Ztg. bericht, dat Rallis zijn best doet, Venizelos te bewegen de regeering op zich te nemen terstond nadat de nationale vergadering zal •zijn geopendhij belooft hem de ondersteu ning van de vereenigde oude partijen. Het kan echter als zeker beschouwd worden, dat Venizelos zich niet in den val zal laten van gen, die hem is gesteld, en niet zal optre den zoolang niet de door de laatste verkie zingen in het leven geroepen chaos orde ia gekomen en hij niet over eene besliste meer derheid beschikt, en zoolang het volk niet rechtstreeks van hem verlangt, dat hij de staatszaken op zich neemt. Tot dat tijdstip zal hij het kabinet-Dragoemis steunen, dat hij zelf mee heeft in 't leven geroepen. Vereenigde Staten. Bryan heeft ten stelligste verklaard, dat hij in 1912 geen candidaat voor het presi dentschap zou zijn. Roosevelt heeft, gelijk kort gemeld werd, in een toespraak tot het wetgevend lichaam van Colorado te Denver het Opperste Ge rechtshof aangevallen wegens zijne conser vatieve beslissingen. Hij verklaarde dat deze rechters tegenstanders zijn van den vooruit gang. Hij sprak van rechters, ,,die door en door eerlijk zijn, maar fossiel van geest". De Amerikaansche regeering moet zoo zeide hij gelijken tred houden met 's volks toenemende ontwikkeling. Het volk mag niet dulden dat een neutraal gebied tusschen den Staat en de Unieregeering een toevluchtsoord worde voor groote onderne mers, die tegen het openbaar belang samen spannen. Zoo had het. Opperste Gerechtshof iu het geding tegen de suikertrust een von nis gewezen, dat het voor het volk zeer moeilijk maakt de trusts te controleeren. En in een ander geval verklaarde het Opperste Gerechtshof, dat de wet die het New-York- sche Wetgevende Lichaam gemaakt had om hakkerijen tot het nemen van hygiënische maatregelen te dwingen, ongrondwettig was, omdat men mannen niet hun vrijheid kan ontnemen, te werken onder niet-hygiënische omstan di gheden Gaven zulke beslissingen de blijvende houding van het gerechtshof weer, dan zou er ernstige reden zijn tot bezorgdheid; het heele stelsel van volksregeering zon daar door omvergeworpen worden, want zij zijn in flagrante tegenspraak met de geest en de behoeften des tijds. Roosévelt's, vaak in heftige bewoordingen vervatte rede, heeft groote sensatie verwekt. Allerlei. B e r 1 ij n, 3 1 Aug. Naar wij van be trouwbare officieele zijde vernemen, is bij alle ziektegevallen in het Berlijnsche politie district niet gebleken, dat het vermoeden van cholera gerechtvaardigd was. Rome, 31 Aug. In de jongste 24 uren zijn in de provincies Foggia en Bari 12 gevallen van cholera en een verdacht geval voorgekomen, terwijl 15 personen overleden, waarvan 4 oude gevallen. Koustantinopel, 3 1 Aug. In heb vilajet Van zijn eenige gevallen van cholera voorgekomen, waarvan 1 doodelijk. B i 1 b a-o 3 1 Aug. Verschillende fa brieken zijn gesloten. Het ^ïger gelegen gedeelte van de stad is door militairen bezet, de hooger liggende wij keu zijn geïsoleerd. Tal van arrestaties zijn gedaan wegens beleediging of molesta tie van de gewapende macht. Politie en gen darmerie maken onophoudelijk charges. Bilbao, 31 Augustus. Naar Bil bao gaande schepen hebben order ontvangen naar andere havens te gaan. Verscheidene schepen moesten zonder vracht geladen of gelost te hebben vertrekken; andere zijn door de bemanning verlaten. De zetters van een dagblad hebben het werk gestaakt. De onlusten houden aan. Aan de Staatscourant ontleenen wij nog de volgende Koninklijke besluiten met ingang van 1 Sept. a.s. benoemd tot leer aar aan de Rijkij-hoogere burgerschool te Zwolle: lo. dr. S. van Dorssen2o. voor het tijd vak van 1 Sept. a.s. tot en met 31 Aug. 1911, Inglie Arkell, beiden tijdelijk leeraar aan die school met ingang van 1 Sept. a.s. benoemd tot leerares aan de Rijiks-h(K>gere burgerschool te Groningen, mejuffrouw A. van Wering, thans tijdelijk leerares aan die school voor het tijdvak van 1 Sept. a.s. toten niet 31 Aug. 1911, benoemd tot leeraar aan de Rijks, hoogere burgerschool te Wageningem. S. F. Kleinbentink, tijdelijk leeraar aan die school; voor het tijdvak van 1 Sept. a.s. tot en met 31 Aug. 1911, benoemd tot leeraar aan de Rijk*, hoogere burgerschool te Middelburg, D. Kruy- der, M. van Breen en dr. H. A. W. van der Vecht, allen tijdelijk leeraar aan die school; voor het tijdvak van 1 Sept. a.s. tot en met 31 Aug. 1911, benoemd tot leeraar aan de Rijks, hoogere burgerscholen te Meppel en te Heereo. veen, mr. J. J. Veurmen, te Meppel; voor het tijdvak van 1 Sept. a.s. tot en met 31 Aug 1911, benoemd tot leeraar aan de Rijks, hoqgere burgerschool te Groningen, J. H. Schutt, tijdelijk leeraar aan <lde school; voor het tijdvak van 1 Sept. a.s. tot en met 31 Aug. 1911, benoemd tot leeraar aan de Rijks- hoogere burgerschool te Groningen, J. Daams, tijdelijk leeraar aan die school; voor het tijdvak van 1 Sept. a.s. tot en met 31 Aug. 1911, benoemd tot leeraar aan de Rijks, hoogere burgerschool te Roermond, mr. H. P, de Fluiter, tijdelijk leeraar aan die school; voor het tijdvak van 1 Sept. a.s. tot en met 31 Aug. 1911, benoemd tot leeraar aan de Rijks, hoogere burgerschool te Meppel, dr. G. Schenk en G. J. Kloezeman, beiden thans tijdelijk leeraar aan die school benoemd aan de Rijks-hoogere burgerschool te Zierikzee: lo tot leeraar, voor het tijdvak van 1 Sept. a.s. tot en met 31 Aug. 1911, F. K. A. Rombach en A. Verhage, beiden tijdel jk leeraar aan die school met ingang van 1 Sept. a.s. tot leerares, mejuf frouw C. R. MeibeTgen, thans tijdelijk leerares aan die school; met ingang van 1 Sept. a.s. benoemd tot leeraar aan de Rijks-hoogere burgerschool te Leeuwar. den, H. B. Bone Jr., thans tijdelijk leeraar aan die school met ingang van 1 Sept. a.s. benoomd tot leeraar aan de Rijks-hoogere burgerschool te Leeuwar den', A. L. H. Bingen, thans tijdelijk leeraar aan die school voor het tijdvak van 1 Sept. a.s. tot en met 31 Aug. 1911, benoemd tot, leeraar aan de Rijks- hoogere burgerschool te Tilburg, J. F. Vrensen, thans directeur van en leeraar aan den toeken- en vakcursus te Oss; voor het tijdvak van 1 Sept. a.e. tot en met 31 Oct. a.s., benoemd tot leeraar aan de Rijks- hoogere burgerschool te Leeuwarden, J. Oh. Rea ders, tijdelijk leeraar aan die school aan na te noemen personen verlof verleend bot het aannemen der ondersolieidingsteekenen ach. ter hunne namen vermeld: mr. M. I. ridder Pauiw van Wieldrecht en Dart. huyzen, té Leersum, en mr. G. C. D. R. baron van Hardenrbrock van 's Heeraarteberg en Berg. ambacht, te Bunnib. beiden kamerheer van H. M. de Koningin in buitengewonen dienst, do onderscheidingfs'eefcenen van rechtsridder der Johanndter-orde, waartoe zij door Zijne Konink lijke Hoogheid Eiteï Friedrich, Prins van Pruis- sen, zijn 'bevorderd; L. van der Steen, te 'g Hoi togenlbosoh, de ver. siersélen van ridder in do orde van den Heiligen Gregorius den Groqten, hem door Zijne Hoog heid den Paus geschonken; mevrouw de weduwe Vos de Wael, geboren ba ronesse van Voorst tot Voorst, te Elden, gemeen, te Eist (G.), en mevrouw de weduwe Hanlo, ge. boren Heerkens, te Baarn, het kruis „Pro Eccle. sia et Pontifice", haar door Zijne Heiligheid den Paus geschonken- voor het tijdvak van 1 September 1910 tot en met 31 Augustus 1911, benoemd tot leeraar aan de Rijks- hoogere burgerschool te Helmond, A. S. Degens, tijdelijk leeraar aan die school. voor het tijdvak van 1 September 1910 tot en met 31 Augustus 1911, benoemd tot leeraar aan de Rijks- hogere burgerschool te Leeuwarden, H. Boonstra. tijdelijk leeraar aan die school. aan den eerste-luitenant bij het korps mari niers C. R. van Blijenburg vergunning verleend H.A.NZEA. TEN. 34 dooi RUDOLF HERZOG. Bij liet bolwerk legde veerboot na veer boot aan. De arbeiders, die in den voormid dag lachend of vloekend begeerd hadden naar hun werkplaatsen te worden vervoerd, keerden nu terug als vermoeide, zwijgende mannen. Met groezelige gezichten en han den, onverschillige gelaatstrekken en slee penden gang kwamen zij aanzetten, reikten grommend aan. de douanebeambten hun pakjes ter onderzoek en sjokten verder. Slechts enkele oude arbeiders riepen hun kameraden een goedenavond toe. De ver moeide leden verlangden er naar om zich thui6 op een stoel uit te strekken en de hongerige maag aan een dampenden schotel te goed te doen. Als een begrafenisstoet schoof de massa voorbij, verepreidde zich in de havenstraten of besteeg zwijgend de perrons bij de tram halten. Temidden van een van deze groepjes ging do gietersbaas Matthes. De lange armen hingen slap langs zijn zijden zijn rug was gebogen en zijn oogen zagen van onder de half neergeslagen oogleden moede voor zich uit. iHïj stapte op het balkon van een wa gen, zette zijn pakje tusschen zijn voeten en stak zijn handen in de zakken van zijn lioogopgetrokken broek. ,,Dat is onze vriend," zeide Robert Twer- 6teu eenigszins gejaagd. ,,Nu, dat is een flinke vent." ,,Neen, een arme drommel. Met zijn. uiterlijk alleen moet je al medelijden heb ben ,,Je moet maar eens opletten hoe hij er uit zal zien, als je hem straks weer terug ziet. Zijn chef zal zoo'n vroolijken avond niet hebben." „Dat zijn toch geen vergelijkingen, Frits." „Welzeker zijn ze dat. Natuurlijk ieder op zijn manier. Die oude knaap zou in de Ravenstraat, en de chef zou in de Lang straat een ongelukkig figuur maken. Maai de oude voelt zich nu, bij bet naar huis gaan, vrij van alle zorgen, als een vi^enje in liet water, terwijl de chef nu misschien de lamp opsteekt en zijn hersens inspan; om te denken wat de volgende dag zal brengen. W7at mij betreft, ik houd het met den ouden knaap." „Nu, zullen wij op weg gaan, Frits?" „Met genoegen. Maar wij zullen loopen Die lui hébben niet graag, dat je hen bij 't eten de brokken uit den mond kijkt." Ze sloegen de richting in naar het Jaco- bikerkplein. De strenge koude hinderde den 6tudent bijna niet in liet roeren van zijn mond. „Ik heb nog niet gevraagd, hoe je mama 't maakt, Bo'b. Lieve hemel, iale ik niet be paald en zeker wist, dat zij je mama was, zou ik haar voor je zuster aanzien. Vecwoii- derlijk jong ziet zij er uit." „Als Cubaansche is zij getrouwd, toen zij zeventien jaar was," zedde Robert Twcr- sten, terwijl de trots op de schoonheid van zijn moeder in ziju oogen stond to lezen. „Zij is nu acht-en-dertig, maar niemand zou haar meer dan aclit-en-twintig geven, zoo jong en knap. ziet zij er uit. Zelfs onze dienstboden aanbidden haar." „Ja, zij is om voor te knielen,' m< hl pel de de student. „Ik zou haar wel eens in haar eigenlijke omgeving willen zien." „Nu, je hebt immers beloofd haar in Santiago te komen opzoeken," zei Robert Twersten schertsend. „Heeft zij je dat verteld? En e kunt er zeker van zijn, dat ik mijn woor-t zal hon den." „Je bent toch eindelijk a' oen cl heer, Frits, vier jaar ouder dan ia. 't Wordt nu toch eindelijk tijd, dat je je _>ii lexamon doet." „Daar ben ik ook werkelijk aan toe," bromde de student.. „Zeg 't maar aan nie mand. Ik vind 't miserabel genoeg." „Waarom?" „Vraag je nog waarom? Een hooge hoed opzetten in plaats van een pet en je dan voorgeschreven te zien, wanneer je moet werken en wanneer je wat mag gebruiken voor ontspanning. Dat is voor een vrijge boren student eenvoudig om kippevel te krijgen." Zij kwamen nu in het hooger gelegen ge deelte van de 6tad. Het gebied van den groothandel lag achter hen. Hier was het terrein van den kleinhandel en de van ouds her hier uitgeoefende handenarbeid. De be volking was dicht saamgepakt in de oude huizenblokken, 't Was het kwartier van hen. die goedkoop wilden wonen en meer gaven om een dak boven hun hoofd, dan om een sierlijk verblijf. Geen plekje, dat de Hospitaalstraat, Steenstraat en Laag- straat. Kelderachtige gangen vertakten zich van af de straat en voerden, op manshoogte, on der de huizen door, naar 6ombere pleintjes, die in 't vierkant, bezet waren met huisjes, in roode tegels opgetrokken. En in die hui zen, waar lucht noch zon doordrong, hokten de mensehen bij elkaar, terwijl menige wo ning evenveel gezinnen huisvestte als het ka mers had Maar de Hamburger Staat had een bezem in de hand genomen om, in het belang der volksgezondheid, die hofjes op te ruimen, en het houweel stond reeds in den hoek ge leed om bet laatste van die hofjes tot het verleden te doen behooren. „Wat duivel, daar 6toot ik m'n hoed,** zei Robert Twersten. „Als 't daar maar bij blijft," antwoordde Frits Yanheil troostend, „want niet alles laat zich zoo gemakkelijk opstrijken. Zeg, loop wat gauwer, 't ruikt hier al heel onaangenaam." „Ik heb niet beweerd, dat 't hier lekker zou ruiken. Maar, hier zijn we op den goe den weg." Een paar kinderen speelden joelend met de graat van een kabeljauw, die ze met een touwtje achter zich aantrokken. Frits Van- heil won hun voorlichting in met een gro- schen. Daarop werd hun de woning van den gieterebaas Matthes gewezen. „Niet zoo hard. Denk toch, dat daar een kraamvrouw is." „Och, ga heenDenk je, dat 't hier zoo lang duurt als in Uhlenhorst." Hij had de deur geopend, liet zijn vriend voorgaan en de deur weer achter zich dicht valleü. Met een vroolijk gezicht keek hij om zich heen. Het huishouden scheen bijeen te zijn: de oud© man, twee volwassen dochters en «On aantal jonge mannen, in arbeidskiel of in het geweven matrozemhemd, zonen mis schien en kostgangers. Het avondeten was blijkbaar genuttigd. De mannen stopten hun neuswarmertjes, korte, geelsteenen pijpjes. Er heerschte een bedompt warme lucht in de kamer, die bovendien naar eten rook. Op de gloeiende kachel stond het water in den ketel te borrelen. Door een verbindinge deur keek men in twee slaapkamers, die vol met bedden 6tonden. De oude Matthes had geen slechte woning. Alles zag er schoon en hélder uit. „Hier heb je meneer Twersten junior, die u goedenavond komt zeggen." stelde Frits Vanbeil voor, die deed alsof hij thuis was. „Goedenavond," zeide Robert Twersten en reikte den gietersbaas, die inmiddels ver schrikt was opgestaan, de hand. „Nu Mat thes, daar ben ik!'Is dat je familie?" ,.Jawél, meneer 1" „Nu. ze zien er allen gezond uit. En waar is nu je kleinzoon?" „Daar .is-ie, meneer!" riep een van de jonge dochters, naar de kamerdeur wijzende, „maar 't is een meisje." „Dat is waar ook, een meisje 1 Mag ik 't zien „Welzeker!" En de jonge moeder ging de aangewezen kamer binnen. „Ei, ei," riep zij met spelend gebaar over een hoop kus sens heen, waarna het kind naar den uitge stoken vinger greep, ,,'t Is zoo'n hartje," zei het meisje teeder „Dat is m ij n decrütjife," riep een van de mannen door do open deur. Werdt ver vel yd*.-

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 1