tot het waarnomen van oone particuliere betrek, king buiten bet zeewezen voor den tijd van 1 jaar, ingaande 1 September 1910, en onder atil- Mand van alle inkomsten bij de zeemacht en van de opklimming in de rarglijst. ia beoomed. met ingang van l Sr-ptembor 1910, bij het reeerveipersoneel «Ier landmacht, met l>e. stemming voor den dienst bij de landweer, bij <le infanterie der landweer, tot reser ve-tweede-ltii- tenant in het XLVIste Jandweerdistrict, de twee- de-iuitenaiib jhr. B. O. Borg, van het korpe dor Koninklijke Nederlamksche Weerlwwbrheklsvcr- eeniging. Koninginnedag. Aan tafel van hot gala-dejeuner van 31 Aug. 191Ü, ten l'ahnze Het Loo, te 1} ure, ge durende hetwelk do muziek van de Kapol van hot ödo Regiment Infanterie zich liet hooren. waren gezeten Hare M&jeatcii do Koningin; Hare .Majesteit, de Koningin-Moeder; Zijn Koninklijke Hoog heid de Prins der NederlandenDouairière Bsse van Hardeirbroek, Donairièro de Hoaufort, Mevr. van Loon, ILs© van Ittorsum, Jonkvr. van de P6Ö, Mevr. Groeninx van Zoelen, Bss© van Hoe. «keren yau Molecato, Mevr. van Teta van Gou- «lnaan, Jonkvr. L. van do Poll. Baronesse van Bunnaina Rengers. Baronesse Sloot van Marx- veld, Baropesse Tacts van Amorougeu; Z. K. Lint.-Gen. Graaf Du Monceau, Z. E. Baron Sn tem* van Grove.stins, Z. E. Baron van Pal- ]an<lt» Neerijnen, E. van Houtsz, E. Jhr. S. M. S- dé lt-unit z, Z. E. Baron Bent i nek, Z. E. Bafon Taota van Amerongen, Z. E. Jhr. van de Poll, Z. E. Baron van Pab-st van Bingerdcn, Z. E. Graaf van Bijlandt; Baron Sn<>«ekaert van Schauburg, Jhr. van Weede, Baron Tindal, Barota Röell, do hoor Groene veld, Jhr. van den Bosch. Baron van Tuyll van Serooskorken, Jhr. A. van Tets, R. Graaf Schimiiielpenuinck, R. BarOtt van Zuy!««a van Nijevolt, Luit.-Kolonel van Hoogstraten, Jhr. Hooft Graafland, Majoor Jhr. van Sudltelen van de Haaro, Jhr. van Geen, l'rof. Kramer, Jhr. A. G. Schimmolpenmnck, Graaf E. Du Monceau, Jhr. von Mühlen. Graaf van Limburg Stirum, de heer Tuttin Nolthonius, Jhr. C. C. Th. Six. J. W. J. Baron Taets van Amerongen, Jhr. de Bra uw, Dr. Rocssingh Jhr. van Reigersberg Versluys, Baron van Har- denbroek van lookhorst, Baron van Voorst tot Voorst, Jhr. do BeaufortDs. Bourlier, Ds. Gerrotson, «l© lieer L. Pot, Dr. Heiman de Jong; Jhr. Bore««lallen leden van het Civiele en Militaire Huis van H. M. do Koningin en van H. SI. «Ie Koningin-Moeder of «laaraan in spe ciale hofbetrekking vorbonden; do voorzitters van do Eerste- en de Tweede Kamer «Ier Staten-Geueroal. Baron Schimmel- penninck van der Oyo van Hoevelaken en Graaf van Bijlandt; «le Ministers H. II. Exe. Mr. Hcoiiskork, Jhr. de Maroos van Swindereo, Mr. Rcgout, Viee- Adtmraal Weirtholt, Mr. Kolkman. Generaal- Majoor W; Cool. Mr. Regout, de heer Talma, de heer «le Waal Malefijt de V ioe-Pro«idcnt van don Raad van Stnto; «le Dfreetenr van liet Kabinet der Koningin, Baron do Vos van Sleewijk; do Copimissarie der Koningin iti Gehlerland, Jhr. S: van Cittors. Te Amsterdam. Amsterdam heeft gisteren weder gelieel het aatrzkui van een feestvierende stad. Dat ligt niet alleen aan de vlaggen, die wapperen van alle openbare gebouwen eii van vele par ticuliere "wor.iivgjen, en aan de vaauitjete in na tionale'kleuren, die van de beugels der elec- triscihe tramwagens zwoeren, en do wel wal heel primitieve en magere versie rinkjes van de tram-wachthuisjesmaar vooral aan 'de omstandigheid, dat bijna nie mand"-er »ftn denkt heden aan het werk te gaan. "Winkels, magazijnen en kantoren zijn voor het meercndcel gesloten, en allen, die daar Kndeïs huri ilx^-igheden vinden, profi teer©» al is in den ochtend de feeststem ming er nog niet-, van den vrijen dag, door do straat op te gaan om eens te zien wat er zoo aft 'te 'doen is. Dit gevoegd bij den overvloedige» draai- urgohrtuziek met de daaraan onafscheide lijk verbonden straat'bals, en de volkomen baudelooze vrijlheid, waarin zidh heden mo gen verheugen de talloozo eetwaren - vonten - de kooplui, voor wie op dezen feestdag .alle hen 'betreffende iboperkende 'bepalingen der politie-vcrordening schijnen te zijn buiten werking gestdld dit alles veroorzaakt in de etad een buitengewone drukte. En afgescheiden daarvan is er den gehce- len dag door te hooren en te zien. In alle «vroegt© stond het. op den Dam reeds zwart van do menschen. Van het pint- form van de Nieuwe Kerk werd van half adht tot flialf negen koraalmuziek uitge voerd door de stbfmuziek van het 7e regi ment infanterie, aangeboden door do Chris telijke Or an j evereenigin gDe uitvoering, die aanving met Een vaste burg is onze God eindigde met het Wien N«jerlands Bloed eu liet Oude en het Nieuwe Wilhel mus. Kort daarna werd gedurendo een uur door den heer J. Vin«>ei.t het cariljon van liet Paleis bespeeld. De klokkona6t voerde een vr«>olijk programma uit. En in den loop van den ochtend kon men zich bijna niet op straat vertoon en of men ontmoette er stoe ten feestelijk in het wit met oranje getooide kinderen, onder geleide van bestuursleden van Oran je-vereen igin gen, die aan do kin deren oen prettige» dag hebben bereid in ©en speeltuin aan het Tolhuis en in andere om de st'od gelegen tuinen, waar dan in op tocht, met vlaggen, banieren en volle mu ziek werd heen gemarcheerd. Het brandpunt van het feest was gedu rende den dag het terrein achter het Rijks museum, dat echter elk jaar meer van alle kanten ingebouwd wordt, zoodat er van de laatste kerm is-illusie, dio de Koninginne dag nog ééns in 't jaar bracht, hoe langer hoe minder overblijft. Met eenige draaimo lens en kramen moest men liet ditmaal doen doch op het IJsclub-terrein waren door de Vereeniging tot Veredeling van het Volks vermaak weder volkswedst rijden georgani seerd, onder leiding van de Amsterdamsoh© Gy nvn as t iek on derw i j zersvereenigi n gDo deelneming van oud en jong liet evenmin alc do belangstelling van de zijd© der toe schouwers iets te wci:6chen over. INs middags werd op hot feestterrein een matinee gegeven door do stafmuziek der Kon. Ned. W verb a aril ie ixl svoreeiiiig in gka pelmeester F. van Diepenbeek, en daarna eon spec ialiteiten voorstel ling. Op verschillende plaatsen in do stad had den voorts muziekuitvoeringen plaats. In de Oude Luthersche 'kerk aan het Spui gaf de lieer A. Pomper eeu orgel-concert, dat werd opgeluisterd door mej. M. van Oost veen (sopraan) en waai-hij ook eenige leden van het Concertgebouw-orkest hun mede werking verleenden. Op de Stadhouderkade defileerden gister morgen de troepen, te Amsterdam in garni zoen, voor den kolonel Froger, comniandaiït van het 7e regiment infanterie. De troepen stonden onder commando van majoor De ltidder, van het 7e regiment- infanterie. Het militaire schouwspel word door velen gadegeslagen Het weder hield-zich -goed, en dit kwam de feestvreugde zeer ten goede. Op het Mu seumterrein bewogen zicli in den middag tienduizenden menschen. Daar werden de feestelijklieden om 5 uur besloten met een opstijging van de luchlrcizigster Katoheu Paulus', uit Frankfort. Eén passagier maak te den itocht mede. De» ballon dreef over de stad weg in oostelijke richting en daalde te Watergraafsmeer. Gisterenmorgen 11 uur werd in de Wester- kerk een dank- en bedestond gehouden, waarin ds. G. Lammering als voorganger optrad. De godsdienstoefening werd bijge woond door den burgemeester jhr. mr. A. Röell. De avond. Des avonds werden de feestelijkheden voortgezet in den Stadsschouwburg, in het Concertgebouw en in het Paleis voor Volks vlijt. 'Iu den schouwburg werd voor geneodig- den, die alle rangen vulden, door de K. V. ,,Het Nederlandsch Tooneel" eon feest voor stelling gegeven. Opgevoerd werd het histo risch tooncels-pel ..De Stedendwinger", door Huf van Buren. In hot Concertgebouw was het de Chris telijke Oranje vereeniging, dio als gastvrouw optrad. Bijna geen plaats in de groote zaal was onbezet; ieder was met oranje getooid. In een koi-t openingswoord deelde d6. J- D. J. Identburg mede, dat een telegram van gelukwcnsch was gezonden nan H. M. en dat daarop reeds een telegrafische dankbetui ging wa6 ontvangen. Daarna ging ds. Iden- burg voor in het 'gebed, en werd een dank lied gezongen naar Gezang 4. Door de Chr. Muziekvereeiniging Arti et Religioni, onder directie van den heer H. van der Horst, werd strijkmuziek ten ge hoor© gebracht. Een koor van 50 dames en heeren, (leden van Toonkunst en van de Clrr. Oratorium vereeniging) zongen toepas selijke lioderen. Mej. Henr. Huurman (so praan) en de heer H. J. Beylevelt (tenor) luisterden voorts het muzikale gedeelte van den avond op. Eenige onderofficieren van het 7e regiment infanterie vertoonden scher men en gymnastiek. Dr. J. Lammerts van Bucren wees in ©en feestrede op -het groote .gewicht van den dag, waarna de avond besloten werd met een psalm en het Wilhelmus. De feestavond in het Paleis voor Volks vlijt ging uit van de Vereeniging tot ver edeling van het Volksvermaak Het was een nieuw nummer op het jaarlijksche program ma dezer vereeniging. De zaal was ook hier stampvol en da aan wezigen toonden zich dauklbaar voor het' ge- bo<lene. Vooral het eerste gedeelte van den avond viel in den smaak. De Oranje-Nassau-Can tate van Landsman en Van 't Kruys, uit gevoerd onder leiding van den heer W. J. Megnos, die hiervan het voornaamste be standdeel vormde, werd luide toeigejuicht. Ook het Marker Zangkoor Excelsior ver wierf met eenige liederen veel bijval. Men wuifde do eilanders in hun eigenaardige kleedij van alle kanten toe. De stafmuziek van het- 7c maakte iziclh ook hier weer ver dienstelijk, een nieuw ,,Oranje-boven" werd gezongen en ten slotte werden tableaux-vi- vants vertoond. Telegrammen van gelukwensch en hulde werden namens de 3000 hier bijeengekomen burgers en burgeressen verzonden aan H. M. de Koningin en aan Z. K. H. den Prins. Den burgemeester jhr. mr. Röell, eere- voorzitter der vereeniging, clio een gedeelte van het feest 'bijwoonde, werd door de aan wezigen een ovatie gebracht. Tegen negen uur stroomden duizenden en duizenden naar dén Am-stel, waar evenals elk jaar door de Vereefliging tot veredeling der Volksvermaken aan de burgerij ten be sluite der feestelijkheden een schitterend vuurwerk werd aangeboden. Het weder was gunstig. Ook op het water was het natuur lijk weer een groote bedrijvigheid van aller lei soorten vaartuigen on vaartuigjes; zol derschuiten, aan de kade gemeerd, waren als tribunes ingeridlit, dio elk honderden toe schouwers tcrschten. Omstreeks 9 uur floten do eerste vuurpij len door do lucht en zetten de volksmas sa's aan weerszijden van het water in een fantastische» gloed. Het programma be stond uit niet minder dan 10 nummers, waarvan vooral hot derde, bestaande uit een decoratie met de woorden ,,Levo de Ko ningin" in diamantvuur boven een cascade, geflankeerd d«>or raozaïkvuur, waarin de da tum 31 Aug. 1910, voel gejuich verwekte. Na afloop stroomde de gansche menschen- zee weder naar de binnenstad, waar het feest in de overvoHe café'6 en op de straten werd voortgezet. Op het Beursplein wa6 het den gehoolen avond bal. Hier werd een concert met dans muziek gegeven door de kapel van de Kon. Nederl. Weerbaarheid Trouwens overal werden geïmproviseerde bals gehouden, tot na middernacht. Toen toog echter de o vergroe te meerderheid der feestvierenden huiswaarts. Over het alge meen uiAaktc men het niet zoo laat als an dere jaren Te 's Gravenhage, Men meldt uit 's Gravenhage, d.d. 31 Augustus De vlaggentooi aan alle openbare gebou wen, aan de woningen der vreemde gezan ten en aan die van duizenden ingezetenen, geeft aan de residentie lieden, als steeds op Koninginnedag, een feestelijk aanzien. De jeugd, die van vacantio geniet, trekt, met oranje getooid, door de stratenhier in grotpen onder leiding van volwassenen, om aan georganiseerde feest jes deel te nemen daar verspreid, om zich op de kleine ker mis" te vermaken, die wederom op de Prin sengracht en in andere volkswijken is inge richt. De treinen van Staats- en Hollandscbe Spoor brengen uit alle richtingen do feest gangers aan, die zich straks rond de Ma liebaan zullen scharen, om de parade bij to wonen. En in de Koekamp i6 reed6 vroeg in den morgen groote bedrijvigheid, om- de laatst© voorbereidingen te treffen voor het groote kinderfeest, dat het Haagselie Comité voor de volksfeesten in den middag aan duizenden kinderen aanbiedt. Een groot aantal arme Haagsche kinde ren vierden het Koninginnefeest buiten de residentie. Zij gingen, dank zij de goede zorgen van het echtpaar Tjaden de di rectie van de pliil an tropische inrichting de Metropool per extra-tram naar Leiden eu vandaar naar Oegstgeest, om aldaar in een speeltuin zich, onder het genot van ver snaperingen, te vermaken. Het voornemen bestond om tegen 6 uur met deze kinderen in de stad terug te keeren. Zij gaan dan naar de versierde zalen van de Metropool en ontvangen daar ieder twee koeken ter uitreiking aan de huisgenooten In de Groote Kerk werd om 10 uur een da li kuur gehouden, waarbij Ds. Zeydner, ak voorganger, op het gewicht van den dag wees. Al wa6 "t bekend dat de cavalerie er niet bij zou zijn en alleen'de regimenten grena diers en jagers en het „tweede veld" aan de parade zouden deelnemen, was toch van daag de groote trek van jong en oud naar het Malieveld, ter bijwoning van de gebrui kelijke wapenschouwing ter eere van onze jarige Koningin. Bij den aanvang van het militaire schouw spel had een klein incident plaats. De in specteur van het militair onderwijs, kolo nel Hoogeboom, die zich bevond bij de groep officieren, die generaal Roest van Limburg die de parade zou inspectee- ren r ibij diens aank<ynst op het terrein ter. verwelkoming waren tegemoet gereden, geraakte nl. bij het medegaloppeeren ia het- veld uit-het zadel. Kolonel Hoogeboom, die zich bij den val blijkbaar eenigszins pijnlijk had bezeerd aan arm en been, liet zich per rijtuig uit de Maliebaan brengen. De troepen, die aan de parade deelna men, werden gecommandeerd door kolonel Bosboom, commandant van het 2e regiment veld-artillerie. D© wapenschouwing werd in gezet door de Kon. Mil. Kapel met het spelen van het oude Wilhelmus. Nadat de troepen vervolgens waren geïnspecteerd, werd door hen gedefileerd, door de „veld" in draf en in galop. Na afloop werden, ouder-gewoonte, de troepen door honderden naar de kazernes gebracht. Ook te Scheven in gen was gisteren, op Ko ninginnedag, de feestvreugde groot. De verschillende etablissementen vlagden en het Wandelhoofd was feestelijk versierd. Reeds Dinsdag word het' feest ihgézet niet een welgeslaagd kinderbal, 's avonds gevolgd door een groot bal, dat druk bezocht was De Kurzaal was toepasselijk versierd met- plan ten, bloemen en heesters, afgewisseld door vlaggen en wapenschilden. Op het po dium bevond zicli een bloem versiering, waar tusschen de boeldteirissen prijkten van H.H. M M. de Koninginnen en Z. K. H. de Prins. Gisteren avond wordt in d© kurzaal een nationaal concert gegeven. De Cotirrier de Schévcningu© verscheen in feestnummer, met de portretten van het Vorstelijk huis en met een gelukwensch aan de Koningin, in de Nederlandsche taal. Stortbuien en slagregens, zoo overvloedig en zoo hevig, als men dezen zomer nog niet kende, vielen gisterenavond van .liet oogen- hlik, dat de lichtjes ter eere van de verja rende koningin werden ontstoken af lot wanneer de kijkers eu feestviereuden het feest gevierd, '.het genot genoten verklaar den. Zeker viel dat tijdstip vroeger dan andere jaren wegens do ongunstige omstandighe den, maar het aantal van de feestgangers was nauwelijks merkbaar geringer dan an ders, terwijl op de schuilplaatsen voor den regen een angstwekkend gedrang ontstond wegens het groote verschil tusschen vraag en aanbod. Met grooter kracht dan anders op 31 Augustus moesten de kasteleins de toegangen tot hun koffiehuis verdedigen en in de Passage, dio niet verdedigd werd dan door de grens van zijn capaciteit zelve, was het schier levensgevaarlijk. Oudor dien ontzettenden waterstroom hielden do lichtjes zicli bewonderenswaardig goed. Niet alleen geldt <üt van de gasbe- lichting, die zich niet om regen en van de electrische verlichting, die zich lieelemanl om niets bekommert, maar ook van do vetpotjes, •die natuurlijk wel iets te lijden hadden, maar die ijverig weer aan het branden ge holpen, wanneer zo bezweken, toch geduren de den hevigsten regenval nog geheel gaaf aan het eind van den Boschvijver het mid- deieeuwsche kasteel lieten zien, dat weiara weer in werkelijkheid zal worden aan schouwd, zooals het ten tijde der Brcdero- de's waszoo goed als gaaf was ook de sier lijke, bekende, maar steeds weer bewonde rende slingers langs den vijver, eveneens in vetpotjes; de lampions, die anders met hun helle kleuren zoo mooi doen in het donkere bo6cli, hadden den strijd mceteu opgeven- vele dreven op het water of lagen vertreden op den grond. In de stad was de officiëele verlichting, als steeds het stadhuis toonden de borst beelden van liet koninklijk echtpaar in vlam- monlijnen met het eerste portretje van prinses Juliana, dat al reeds verouderd is, de ministeries hadden de verlichting van alle jaren en zoo ook do sociëteiten, die ge woon zijn aan illuminatie op 31 Augustus deel nemen met stukken, even bekend als dio der officiëele gebouwen. Onder de hotels muntte Paulez uit met zijn kleine, hoogst acethetisciic gevelverlichting, die zich be paalde tot ingang, balcon en eerste ver dieping en een mooi paatje vormden meb een paur bloembakken, waarin kleurige electrische bloemen. De minister van Buitenl'andsche Za ken, Dinsdagavond uit het buitenland in de residentie teruggekeerd, vereenigde gisteren avond ter eere van Koningin's verjaardag de hoofden der buiienïandsclie mrssiën aldaar en andere autoriteiten aan eene gala-maal tijd ten zijnen huize. Aan tafel waren genoodigd de gezanten van Rumenië, tevens deken van het diplo matieke corpé van Frankrijk, Italië, Japan, Spanje, Brazilië, Duitschlaud, Noord-Ame- rika, Portugal, Rusland, Turikije, Argen tinië en België. De Heilige Stoed, Uruguay, Oostenrijk- Hongarijo en Clnna zijn aan dit feeetmaal door de tijdelijke zaakgelastigen vertegen woordigd. Voorts waren gasten jhr. Van Weede, ge zant <e Rome; Ridder van Rappard, ge zant t© Tar.ger, beiden met verlof; jhr. Van Citters, gezant ter beschikkingmr. Van Hannema, secretaris-generaal bij het depar tement; graaf Van Liiriburg Stirum, gezant en dhef van 's ministers kaibinet; jhr. Mi- c'hiel6 van Verduijnen, gezantscliapsatta- c-heéjhr. mr. Van Haersma de With, bei den werkzaam aan het departement. Een ongeval bij de parade. Kolonel Hoogeboom, inspecteur van heb militair onderwijs, 's bij het tegenstrijden van den iuspecteur der parade in de Malie baan te 's Gravenhage, uit het zadel geval- leu, heeft zich pijnlijk aan arm en been bezeerd en liet zicli per rijtuig naar zijne woning brengen Het gedenkraam te Rotterdam. Te Rotterdam werd een bijzondere wijding aan den Koninginnedag gegeven door de plechtige overdracht van liet ter gelegenheid der geboorte van Prinses Julia na gestichte gedenkraam, dat in de Groote Kerk geplaatst werd. Die overdracht had gisteren middag 12 uur plaats. Hel. ontwerp en de vervaardiging vaö het gedenkraam werden opgedragen aan het atelier van gebrand gla6 ,,'t Prinsenhof' van J. L. Schouten te Delft, alwaar liet- ontwerp en de cartouche werd gemaakt door den heer H. Veldhuis. Het raam 8,80 M. hoog en 3.40 M. breed, is een waar kunst stuk, dat den vervaardigers en ontwerper alle eer aandoet. Op het glas is afgebeeld Rotterdam hul de brengende aan het gelukkige Vorsten paar Op een purperen zetel met gouden borduyrselen en franje en gedekt door het koninklijk wapen niet kroon, door tenanten vastgehouden, troont H. M de Koningin Wilhelmina, die vol moederlijke teederheid d© kleine Prinses aan het hooge gezelschap vertoont. De vorstin, gekleed in wit 6atijn, is om- hai gen met een roeden mantel, bezaaid met i.i goud geborduurde leeuwen en gevoerd met- hermelijn. Naast H M. staat Z. K. H. Prin6 Hendrik der Nederlanden' in geue- Taals uriform, onder een rijk en weelderig versierd baldakijn met afhangende zware draperieën. Op den voorgrond, ter zijde van de Koningin, staat de Nederlandsche maagd, een zilveren helm met veeren in rood,, wit en blauw dekt haar hoofd. Zij heeft een gouden kuras aan, met leeuwenkoppen aan denbovenarm een blauw,kleed gaat van haar 6chouweii5 om de heup en hangt met breede plooien op het roode onderkleed af. Op de onderste trede van den troon rust de Nederlandscli© leeuw, met den rechter- ldauw een bundel pijlen vast houdend. Een hoogwaardigheidsbekleeder houdt den scepter, die.licht afsteekt tegen den diep zwaren toon van de groene draperie van het baldakijn. Aan de andere zijde van den troon, naast den prins, draagt een andere figuur het zwaard, aldus met den scepter samen do symbolen vormend van het ko ningschap. Achter deze figuren komt aangevlogen een figuurtje, met den Eoorn des overvloede, voorstellende de voorspoed. Tegenover H. M. staat de Stedemaagd van Rotterdam, betuigende hare blijdschap eu hare trouwzij draagt de kleuren dei- stad een mantel van goudbrokaat hangt van hare schouders af en bedekt hare voe ten en is versierd met luipaarden, om den andere rood en zwart. Zij draagt een groen hoven- en een wit onderkleed, een gouden stedenkroon dekt haar gouden haren. Geloof, Hoop en Liefde, drie christelijk© gaven, komen tot de Prinses; de liefd© spreidt hare bloemen voor den troon. Men hei kent ze aan hunne symbolen het kruis, het anker en het vlammend hart, die in hunnen haartooi zijii bevestigd. De stedemaagd wordt gevolgd door drie figuren, voorstellende: scheepvaart, koop handel en industrie. Scheepvaart door Nep- tunus, den grijzen zeegod, met een kroon van zeewier om de slapen en een drietand als scepter in de hand. Mercurius met gevleugelde sandalen en vleugels aan het }- of-d gebonden. Daarachter een zwart gebaard© figuur de Industrie een tandrad in do hand houdende. Op den achtergroud, afgesloten door een boog en zuilen eener rijk opgevat te architectuur, ziet men do rivier de Maas met heel haar druk gedoe«le toren van do Groote Kerk rechts aan den horizon. Boven in ziet men de Oranjezon haar gouden stralen schieten door luchtig© wolken heen tot aan het Koningskind. Hier en daar glu ren engelenkopjes naar beneden en plechtige tonen van het aloude Wilhelmus ruischen door de lucht. De aanhef hiervan staat geschreven op een lint, dat zich tu6«chen de wolken doorslin gert: „Wilhelmus van Nassauwo, Ben ick van Duytschen bloet.' In het onderste gedeelte van hot glas be- \indt zich de cartouche met opschrift, lui dende: „Opgedragen aau Haro Majesteit de Koningin Wilhelmina en Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, door de Burgerij van Rotterdam, ter herinnering aan de Ge boorte van H. K. II. Juliana Louise Emma Marie Wilhelmina, Prinses van Oranje-Nas sau, Hertogin van Mecklenburg enz. enz. Op 30 April van het jaar 1909." De cartouche is versierd met Oranjeappe len en met de granaat het symbool der vruchtbaarheid. In de vier hoeken de wapens van Ko ningin Wilhelmina, Prins Hendrik, Prinses Juliana en Rotterdamaan de linker- en rechterzijde der cartouche de wapens van het Oranjehuis van af Prins Willem I tot en met Koningin Wilhelmina en de wapens van de elf provinciën van ons land. Op de lijst tusschen het tafereel en de cartouche is aangebracht MCMIX Anno Do mino MCMX. Te Utrecht. Utrecht vierde gisteren blijde feest. Van huizen en. torens wapperden vroolijk de vlaggen en grooten en kleinen, ouden en jongen hadden zich getooid met de gelief de kleuren van het Oranjehuis. Verschil lende muziekvereenigingen trok ken iu muzikalen ommegang door verschil lende doelen der stad en deden overal de feestvreugd© oplaaien. Om 9 uur had iu de Domkerk een gods dienstoefening plaats, waarin voorging dr. J. H. Gunning. Te 12 uur werd een groote parade gehou«ien in de Maliebaan, terwijl tusschen 12 en 1 uur het carillon van deu Domtoren zich deed hooren. Te 2 uur werd een concert gegeven iu de Pieterskerk, terwijl ongeveer 3 uur een oistorisch-al lego rise he groep van de Malie baan vertrok, om een rondgang te maken door de stad. De werkende leden van de Utrechtsche Gymnastiek- en Scherm vereeniging „Atti- la" stelden voor de gevangenneming van Ureel, koningin van Brittan je, door Attila, koning der Hunnen, terwijl de historische afdeeling van den optocht voorstelde een jachtstoet van Jacoba van Beijeren op het slot Teylingen in 1435. Verder waren er eenige reclamewagens in den stoet en een groep balletmeisjes. Een en ander lokte een ontzaglijke men- schen n kiss a op. de been. De feestdag werd besloten met drie ommegangen met muziek en fakkellicht, alsmede niet een 'schitterend vuurwerk. Te Apeldoorn. De verjaardag van Hare Majesteit werd hier ditmaal weer bijzonder luisterrijk ge vierd. Van de openbare gebouwen en de meeste particuliere woningen wapperde de driekleur met oranje, terwijl de felicitatie- rgisterö ten paleize druk geteekend werden. Om ongeveer tien uur werd door 5000 schoolkinderen, begeleid door de muziek vereniging „de Harmonie" van hier en het Boehunier Stedelijk Muziekcorps, in optocht over de cour van het Koninklijke Paleis ge wandeld en vervolgens naar het feestterrein aan den De venter weg. Hier waren aanwezig2 draaimolens, de goochelaar Don Bosco, welke 's morgens ©n 's middags 'een voorstelling gaf, voorts nog diverse vers naperingteutj es en een tent met Cake-walk, welke allen ah 't ware door de jeugd werden bestormd. Om 11 uur gaf de muziekvereniging „de Harmonie", onder leiding van den heer G. J. Peters, een matinee, hetwelk door dui zenden werd bijgewoond. 's Namiddags van één tot vier uur wer den kinderspelen gehouden. -Voor meisjes: touwtjesspringen en prijsknippen. Voor jon gens balwerpen en wedloop met hindernis sen, terwijl tevens volksspelen voor de tri bune werden gehouden, nl. polsstok hoog springen, hardloopen over één Eng. mijl, rij wiel wedstrijd met hindernissen, estafet ten-wedloop met paren en voetbalwedstrijd door twee Apeldoornsche elftallen. Van twee uur tot half vijf was er matiné© door het Stedelijk Orchest uit Bochum, on der directie van den heer Frans Merkert. Om 4 uur werden de prijzen in de ge- houdeji spelen aan de winnaars uitgereikt. Gisteren avond gaf de Stedelijke muziek- vereen. uit Bochum van half acht tot half tieu weer een concert, terwijl na afloop hiervan een schitterend vuurwerk den feest dag op waardige wijze besloot. Het personeel op de telegraafkantoren hier en op het Loo was aanmerkelijk versterkt, terwijl ook meerdere toestellen in gebruik waren genomen. Het gemeentebestuur en de Oranje-vereeniging zond aan H. M. bloem stukken. H.H. M.M. de Koninginnen en Z. K. H. de Prins brachten gisterenmiddag te 4 uur een bezoek aan het feestterrein te Apeldoorn. De Kon. familie was gezeten in een a la daumont bespannen rijtuig en ver gezeld van eenige dames en hoeren der hof houding. Op het feestterrein werden do hooge bezoekers ontvangen door het hoofd bestuur der Oranje-vereeniging en den bur gemeester, den heer Roosmal© Nepveu. De muziek speelde de volksliederen. Door de jongejuffrouwen Taconis en Roosmale Nep veu werden aan de Vorstinnen bouquetten aangeboden. Gedurende den rit over het ter rein heerscht© veel enthousiasme. Het Vor stelijk rijtuig hield stil bij de tent van Don Bosco, die juist een goochelstukje uitvoèrde, daarna bij de draaimolen, waarna een 'bezoek werd gebracht aan het terrein der volks spelen. Hier zagen de hooge bezoekers door een aantal meisjes een Juli an a-hulde uit voeren en tegelijk een voetbalmatch spelen tusschen twee Apeldoornsche .elftallen. Tegen half vijf verlieten de Koninginnen en de Prins het terrein. Bij den uitgang betuigde H. M. de Koningin den voorzitter dor Oranje-vereeniging en het bestuur haar dank voor 't geleide en prees de organisatie van het feest. Hartelijk toegejuicht door de menigte, reed de vorstelijke familie naar het Loo. Men seint nader van het Loo Do kinderoptocht slaagde uitstekend en werd begunstigd door prachtig weder. Do Koninginnen, de Prins en het Prinsesje, de laatste in het rieten wagentje, bevonden zich

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 2