op liet bordes en wuifden de defileerende kinderen toe. Het voorbijtrekken van den optocht duurde 20 a 30 minuten. Op het Loo was veel publiek. Van liet Bassecour ging vervolgens de optocht met muziek door Apeldoorn naar het feestterrein. Te Baarn. Te Baarn werd da verjaardag van H. M. de Koningin gevierd door het uitsto ken van vlaggen uit alle openbare gebouwen en particuliere woningen. Op het felicitatie- register ten paleize Soestdijk werd druk ge- teekend. Van gemeentewege was het Brink plein versierd enwerd verlicht, terwijl het fanfarecorps „"Crescendo" een feeetconcert gaf. Ook in andei'e 9teden is de feestdag met veel oranje-geestdrift gevierd. Te Haarlem waren feestelijkheden in den Hertenkamp en verder concerten, te Hilversum een hittenrennerij. te Leiden een zanguitvoering van 1300 kinderen en ook Middelburg, Maastricht, Naarden, Purmerend, Scheve- ninc- - en Rotterdam stonden niet achter. Te Brussel. Reuter seint uit Brussel, d.d. 31 Aug. Ter gelegenheid van den verjaardag van Koningin Wilhelmirta heeft de commissaris generaal van Nederland der tentoonstelling heden de Nederlandsche leden der Interparle mentaire conferentie en bekenden, in liet geheel 70 gasten, aan een noenmaal vor- eenigd. Allen droegen een oranje cocarde. De commissaris-generaal stelde de gezond heid van Koningin. Wilhelmiua in en dronk op den prins der Nederlanden en den Koning en de Koningin dor Belgen. Zijn warme toe spraak werd met bravo's- begroet. Do Vlaamsche Gazet meldt Po Nederlandsche kolonie van Brussel viert lieden, 31 Augustus, den verjaardag van Koningin Wilhelmina. Een comité liad zich voor deze feestviering gevormd; het was samengesteld uit leden van de Brusselsclie Nederlandsche vereeni- gingen „Ons Vaderland"; „Limburgia „De Nederlandsche Vereeniging" en de „Ne derlandsche Kamer van Koophandel". Het feest heeft plaats gehad in het „Cha let du Chêne", Victorialaan 75, te Brussel. Verder lezen wij in de Indépendauce Beige, dat tot de ambtelijke wereld, het diploma tieke korps en de Nederlandsche kolonie be boerende personen zich in hethotel der Nederlandsche legatie hebben ingeschreven. In den namiddag zijn vele Nederlanders in hét boven genoemde koffiehuis samenge komen, waar een feest was aangericht voor de kinderen der in de Belgische hoofdstad verblijf houdende Nederlandsche armen. H. M. de Koningin heeft gisteren van Prins Hendrik o.m* ten geschenke ontvangen een fraai ijzeren hek met lan taarn in ouden stijl, dat reeds geplaatst is 0,p de trappen van het bordes. De toevloed van telegrammen was buiten gewoon groot. N. R. Ct. Men meldt uit Soestdijk: Z. D. H. Vorst Wolrad Erederök van Waldeck Pyranont, halfbroeder van H. M. de Koningin-Moeder, die enkele dagen de gast zal zijn ten paleize Soestdijk, wordt Zaterdagavond aldaar verwacht en wel niet denzelfden trein, waarmede Koningin Em ma van haar reds naar Duit&ckland terug komt. Rondtrekkende vreemde lingen. De Commissaris der Koningin in Noord-Brabant heeft naar aanleiding van het feit, dat het nog bij herhaling voorkomt, dat lichtvaardig en zonder nauwkeurig on derzoek aan in woonwagens rondtrekkende vreemdelingen reis- en verblijf passen wor den uitgereikt en de overlast, weilke vooral op het platteland van bedoelde vreemdelin gen wordt ondervonden en de moeilijkheid, om eenmaal toegelaten vreemdelingen uit het land te zenden, bij de burgemeesters van zijn gewest andermaal op strenge toe passing der wet van 13 Augustus 1849 (Stbl. 39) aangedrongen en hun zeer ernstig ont raden aan onbekende vreemdelingen passen of binnenlandscho paspoorten uit te reiken. Tel. Do Min is tea- van Waterstaat, de heer Regout, is gisterenterugkeerend van het Loo, ten 5 uur via Utrecht naar Brussel doorgereisd, ten einde aldaar eenige da gen door te bi-engen, o. a. tot bezoek der wereld te ntoonstellin g Ingevolge Koninklijke machtiging i6 de heer E. A. Scholz, erkend en toegelaten als vice-consul van Noorwegen te Menado, vorr de residentiën Menado en Ternate en onderhoorigheden Ingevolge Koninklijke machtiging is de heer Lloyd Evans erkend en toegelaten als vice-consul van Noorwegen te Sema- rang, voor de residentiën Cheribon, Peka- longan, Banjoemas, Kedoe, Djokjakarta en Soerakarta. De Staatsspoortrein van 9 u. 54 m. uit den Haag, vertrok gisteren ochtend met een tweetal wagons, waarin de dames en heeren genoodigden op het voormiddag-gala- maal zich naar het Loo begaven. Het zien van dien stoet van hoogwaardigheidsbeklee- ders, ministers, officieren enz., allen in gala^ambtegewaad, was iets buitengewoons voor de velen, die zich bij het station en op het perron bevonden. In hotel des ïndes is afgestapt kolo nel H. N. A. Swart, oud-civiel eu militair gouverneur van Atjeh, die te 's Graven- hage komt ten einde -zijn opwachting to maken bij den minister van koloniën. De wereldprocuratie hou der van onze diplomaten. De Haagsche correspondent- van de ,,L. Ct." schrijft j; Zooals wellicht niet algemeen bekend is, trad de vroegere chef van de afdeeling comptabiliteit aan het departement van Buitenlandsche Zaken tevens op als ver zorger van de financieéle aangelegenheden van onze diplomatieke vertegenwoordiging in het buitenland. Te diiien eind© was dezen hoofdambtenaar door onze diplomatieke en consulaire ver tegenwoordiging procuratie verleend om voor hunne vorderingen voor voldaan te teekenen en de hun toekomende gelden te ontvangen. Vandaar dat in leringen, waar een en ander bekend was, wijlen den referendaris De Lor ui ook niet oneigenaardig de titel van wereld-procuratieliouder werd gegeven. Naar ik hoor is, in verband met vroeger in de Tweede Kamer bij de behandeling der begroeting voor Buitenl. Zaken gemaak te bezwaren, dit lucratieve bij-baantje, waaraan een half ministerstractement vast zat, niet op den opvolger van den heer De Lorm overgegaan. Minister De Marées van Swrinderen heeft 3 dit verbod uitvoering gegeven aan de toezegging, indertijd door zijn ambtsvoor ganger Van Tets van Goudriaon dn de Tweede Kgmer gedaan Hoewel, naar ik vernam, onze diploma tie!:-v vertegenwoordigers den ouden toe stand. liever hadden zien bestendigd, is 't alleszins billijk, dat aan dezen eigenaardi- ge.i toestand een einde is gemaakt. Koninklijke onderschei dingen. Naar wij vernemen, is bij bet verleenen van koninklijke onderschei-dingen ter gelegenheid van den verjaardag van Ilare Majesteit de Koningin ditmaal afge weken van de veelal gevolgde gewoonte om voor eene decoratie alleen die per-sonen uit de arbeidende klasse voor te dragen, welke op een zeer langen diensttijd bij eenzelfden patroon konden terugzien. Men heeft dit maal echter o.ok gemeend voor eene onder scheiding personen in aanmerking te doen komen, die zich bijzonder verdienstelijk had den gemaakt 'in bet uitvinden of toepassen van veiligheidsmaatregelen bij machines en arbeidswei-ktuigen. In dit verband is de Oranje-Nas-sau-medaille in zilver toegekend aan de T. C. de Bruijn, meesterknecht bij de Am6tei-damsche Metaalwarenfabriek, en aan H. van der Bos, meesterknecht bij de firma Grassou en Co., meubelfabrikanten, beiden te Amsterdam. Beide personen heb ben er in hunne positie zeer veel toe bijge dragen om de gevaren, die de machinale beroepsbezighei daankleven, in hunne om geving zooveel mogelijk tot een minimum te beperken. Analytisch verslag. Ter vervanging van den heer Stokvis, naar Ned.- In-dië vertrokken, is voor den tijd van één jar als verslaggever aan den dienst van het verkort verslag van de vergaderingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal verbonden de heer Mendell, dli© den heer Stokvis tijden-s zijn verlof reeds voorloopig verving. Koog aan de Zaan e«n gas- f ab r iek. De gemeente K-oog aan -de Zaan ontving t-otnogtoe haar gas uit Zaan dam. Met 1 October loopt dat contract ten «inde, en zal eerstgenoemde gemeente een eigen fabriek voor dat doel exploiteeren. Deze fabriek is zoo goed als gereed en een voo-rloopige proef van gaebereiding uit petroleum-resddu is uitmuntend geslaagd. De installatie is het werk van de heeren Rinkier en Wolter. De fabriek heeft een totale capaciteit van 2000 ku-b. M. per etmaal en een even groote reserve, Groote plannen. Te Winscho ten heb-ben B. en W. dén gemeenteraad voorgesteld het aan de o-p te richten stoom trammaatschappij voor de lijn Ter Apel WinschotenDelfzijl toegezegde bedrag te verhoogen van f 100,000 tot f 200,000. H tram-comité ie namelijk voornemens eene tram haven aan te leggen met oen brug daarover, verder vergrooting van het tram- emplacement, aanleg van toegangswegen met rioleering en afwateringen en het verbroe den van de Rensel bij de brug en het ver lengde van de Beerteterstraat-, onder voor waarde, dat in de aanlegkost-en wordt bij gedragen doorhet Rijk 40 de provin cie 16$ en de gemeente voor f 200,000 deelneemt in het aandeelenkapitaal. De haven zal 450 M. lang worden, 50 M. bre<-m-et een bodemdiepte van 2.20 M. W.P., aan bedde zijden voorzien van b© •schoeiimg, bes-taande uit ijzeren stijlen, waartusschen gewelfd metselwerk. Ter algemeene kennis wordt gebracht, dat aan den inspecteur van de Volksgezond heid dr. Th. G. den Houter, te 's Graven- hage, verlof is verleend van 1 tot en met 30 September e.k., en dat de inspecteurs van de volksgezondheid dr. D. J. Ham burger, te Utrecht, en dr. J. C. I. van der Hagen, te 's Hertogenbosch, hem tijdens dit verlof zullen vervangen, eerstgenoemde in Zuidhollan-d, laatstgenoemde te Zeeland. Taal- en Letterkundig congres. Enkele leden, reeds Zondag te Maas tricht overgekomen voor het lettei'kundig congres, werden aan het station ontvangen door de Harmonievereenjging en met- de volksliederen begroet. De heer Laurent Polis, ondervoorzitter van de regeling6com missie, heette hem welkom in goedrond Lim- bnrgsch dialectdaarna werd de tocht naar liet oude stadhuis ondernomen, waar op het plein de wethouder Van Oppen de leden meer officiëel ontving, 's Avonds was er reünie .in do sociëteit „Momus". Het congres werd Maandag geopend in do zaal van de Maastrichter Staar door mr. Lamberts Hurrelbrinck met een rede van een uur. Hij sprak over het feit, dat de ver gadering in Maastricht plaats vond, van Maastricht, een uithoek van liet land, dat zich toch een voelt met Nederland en verder over het vroegere congre-s in 1875 hier ge houden. Hij huldigde de gestorven leden, gedacht de stamverwanten Boeren en Vla- meu'betuigde deelneming aan de Belgen met den brand te Brussel, en 6prak zijn blijdschap uit over de geboorte van Prinses Juliana. Daarna werd mr. Hurrelbrinck, voorzit ter van de regelingscommissie, bij acclama tie benoemd tot voorzitter van het congres tot ondervoorzitters werden gekozen de hee ren -dr. Leyds, dr. Jan te Winkel, Max Roo- ses en Mimiaert; tot afdeelings-voorzitterss de heeren Vercouillie, Il-eeres en Speijer; tot secretarissen dr. Schepers, Buitenrust Het- tema. Max Rooees vestigde de aandacht op het historisch congres in September te Antwer pen te houden. Dr. A. Beets bracht verslag uit over den staat van het groot, woorden boek, waarin nog geen verandering is geko men in de redactie-commissie, noch in de commissie van bijstand. De Nederlandsche en Belgische regeering hebben het subsidie verhoogd, zoodat een verbeterde regeling kon worden gemaakt. Vijf afleveringen, als voorzien, zijn gereed, de zesde wordt gezet. Vroeger kwamen vier afleveringen per jaar. thans zijn er zes gereed gekomen sedert het vorige congres. Letters C en M zijn klaar. Daarna werd verslag uitgebracht over het Nederlandsch Verbond. Dr. Jan te Winkel hield nu een lezing over den Maastrichtschen dichter Hendrik van Veldeke, voor wien zeer waarschijnlijk een standbeeld zal worden opgericht in deze, zijn vaderstad. Na de pauze sprak dr. N. Mansveld, van Amsterdam, over Nederland en Zuid-Afrika, over den 'band tusschen Zuid-Afrikanen en Nederlanders, die voor en door den oorlog slechts schijnbaar werd losgemaakt dcor de dwangmaatregelen van Millner, -doch -daarna hechter dan ooit is toegehaald. Wij hebben bewijzen te over, dat de Afrikanen de Hol- landsche taal wel hooghouden. Dr. Leyds deelde mee, dat ook bij de En- gelschen niet meer die afkeer van de Neder landsche taal bestaat en staafde dit door aanhalingen uit Engelsche tijdschriften. Ver der gaf hij in het. Afrikaansch den Hollan ders den raad, zijn best te doen, om den Transvaler te overtuigen van zijn belange loosheid. Ook bracht hij hulde aan de Transvaalsche vrouw, die haar kind Hollandsch blijft ke ren. De heer Franck, van Antwerpen, behan delde de Vlaamsche hoogescholenHij herin nerde aan de overwinningen, door de Vlaam sche beweging op de Fran-scillons behaald, en schetste dat, als deze laatsten nog gulden sporen droegen, de Vlamingen wel rijk ge worden zouden zijn. Hij begroette professor Max Rooses, den grijzen kampioen voor het Vlaamsch, die 'hier aanwezig was. Hij deelde mede, dat het voorstel -der huidige commissie thans w. s, de hoogeschool te Gent trapsgewijze te ver-Vlaamschen en zeide, te gelooven, dat de tijd, door de Fla minganten besteed aan de pogingen, om het onderling eens t-e worden, niet verloren was gegaan Max Rooses zeide, dat bij en zijn mede standers in den laatsten tijd revolutionnair werk hebben ge-daan en dat de verzuchting om -een Vlaamsche Hoogeschool bij voor beeld door het gansche volk wordt geuit. De eisch om een Vlaamsche Hoogeschool is geteekend door honderden gediplomeerden en duizenden anderen. Spreker verzekerde, dat de Vlamingen zich moedig en gelukkig voelen in bun strijd. Prof. Speijer verzekerde de Vlamingen van de sympathie der Noord-Nederlanders. Aan een der aanwezigen, die beweerde, dat sommige beweringen van dr. Rooses on juist waren, werd het woord niet gegeven. De voorzitter Te Winkel kon overigens den stroom der Vlaamsche welsprekendheid niet stuiten, .zoodat de heer Alberdink Thijm (Van Deyssel) gisteren niet weer aan het woord kwam. In den namiddag had een boottocht plaats naar Slavante. De heer Overvoorde van Leiden, die een groote reis gaat ondernemen naar de beide Indiën en Dinsdag aan bet woord kwam, zeide, dat daar nog veel arbeid te doen valt voor hen, die meer willen te weten komen van monumenten van Nederl andschen oor sprong buiten Europa. Tot nog toe hebben de Engelschen daarvoor meer gedaan -dan wij zelf. De heer Van Eerde behandelde aardrijks kundige namen in Zeeland en kwam daarbij in -debat met de lieer en Vorst-erman vak Oyen en Overvoorde, een debat, dat vrij scherp werd, daar beide sprekers opkwamen tegen zijn methode om die te verklaren uit woord-afleidingen Nog sprak Jef Mennekens van Jette over vereenvoudigde spelling, die hij wel wil, of schoon hij voor Vlaanderen de Kollewijnscke spelling afkeurde, omdat men daar de ge slachten der woorden wel degelijk nog voelt. Ook willen de Vlamingen liever de eenheid houden, die ze hebben, dan een spellingoor log te beginnen. De lieer Buitenrust Hettema sprak over mr. Jacob van Lennep op congressen, waar van deze een trouw bezoeker was. De lieer Gittent bracht hulde aan den over leden grooten congressist Huf van Buren en pleitte voor een beter tot zijn recht doen komen op het tooneel van het gesproken woord De heer Knippenberg uit Venlo sprak over een arm, Limburg6ch pastoor, Smiets, die van 18301885 leefde. De heer Gunsberg pleitte voor de zuive ring van de rechtstaal. De heer L. H. Smeding, uit Antwerpen, boekhandelaar, vergeleek den bockhandel met een apotheek, waarin vele middelen die nen tot genezing van den mensch, maar waar ook vergift is. De heer F. A. Hcefer van Hattem gaf een pleidooi voor liet behoud van monumen ten van bouwkunst en tegen liet gedrochte lijk fabriekswerk alom ingevoerd. Hij streed tegen reclames, die de landschappen ontsie ren. De heer Bakhuizen van den Brink stelde de vraag, wat Indië van N:d rlaud verwach ten mag. Prat op eigen voortreffelijkheid, wil men den inlander aan zich gelijkmaken. De inlander is een gedwongen patiënt. Een ambtenaar moet zich zelf allengs overbodig maken. De heer L. Simons, d-ie over oppervlak kig en doeltreffend nationalisme spreekt, spotte een beetje met het lioera-nationalisme. De geheele nationale beweging, die zich uit op deze congressen en in het Nederlandsch Verbond, is een lieeren- en dame-sbeweging. nij heeft daar reeds vroeger op gewezen. Het is niet te ontkennen, dat men met deze con gressen en dat ook het Ned-erland-sch Ver bond heb eigenlijke volk totaal on-bewogen laat. Deze beweging gaat boven de hoofden van'de kleine luiden uit. Zij heeft nog nooit iets voor het volk bier of in Vlaanderen ge daan. Het volk heeft de congressen niet noo- dig. Al die nationalistisch voelenden hebben niets over voor een verhoogteg der volks kracht. Zuivelbond. De volgende al gemeene vergadering met de daaraan te verbinden feestelijkheden van den Algean. Nederlandschen Zuivelbond (F. N. Z.) zal te Leeuwerden worden gehouden. De Vereeniging van Christelijke Patroon® ,,Boaz" heeft besloten voor het gekeele land een centrale spaar- en voorschotbank op te richten. In de op 15 September a. s. te Zeist te -houden algemeene vergader ing zulllen besprekingen ge houden worden over de practisohe werking dei- plaatselijke werking der spaar- en voorschotban ken Met de bedoeling, de belangen van den mid denstand. te behartigen door het oprichten van genoemde banken, wenscht het hoofdbestuur onder leiding van den heer W. Hovy te Amster dam in den eersten tijd alle krachten te be palen op het ere diet-v r a a-gst u k Uit liet jaia-rboekje van het Zend-iingshospi- taal te Modjowar-no, uitgebracht door den. oend-e- ling-ants A. J, D-uvmaer van Twist, blijkt o. a., dat in 1909 het operatiegebouw .werd in gebruik genomen. In October van 1909 werd dr. E. A. Zegers Verhoeven aan het (hospitaal te -Modjowarno ver bonden. voorloopig voor 3 jaren. 'Dit jaar meldden zich vele geschikte inlanders aan om de openvallende plaatsen in te nemen-. Hoewel voor vrouwen en kinderen in het hos pitaal slechts 76 bedden 'beschikbaar zijn, tegen 105 voor mannen, overtreft- het aantal verpleeg sters "dat der verplegers verre. Het gemiddeld aantal dagelijks verpleegde patiënten bedroeg 189, in 't geheel 1406 patiënten, waaronder 124 christenen, voor de rest Mohammedanen, waar onder vele hadij'i's. Ter kenschetsing van den arbeid nomen we een enkele alinea, over„Wij, zendeling-artsen, wor den niet verwend met tevredenheids- of dankbe tuigingen van den kant onzer patiënten. Evenals een kind' zich niet verwondert over de wijsheid van zijn vader, zoo min verbaast- de Javaan zich over onze geneeskunst." Met het ocg op den vooruitgang der zending, zou het volgens het verslag zeer gewenscht zijn een afzonderlijk Prijoji-ziekenhuis op ie richten, d. i. een ziekenhuis voor de aanzienlijken, die thans in een deel. van het ge-wone ziekenhuis worden verpleegd. Restaurateurs en, Koffie- huisbouders. Door het bestuur van den Restaurateurs en Kof f i ©huiehoudere- bond, gevestigd te Rotterdam, is aan de leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal een afschrift toegezonden van een request, otnlangs aan den Minister van Financiën gericht, waarin vermindering be pleit wordt van aanslag in de per&oneele belasting en gelijkstelling naar den grond slag van dien der winkeliers. Melk,hygiënische Veree niging. De Nederl. Melkthygiëni&che Vereeniging zal 13 dezer te Rotterdam haar algemeene vergadering bo-üd-en. Dr. A. Vau Ra-alte, directeur van den keuringsdienst van voedingsmiddelen te Dordrecht, zal in d-ie verg ad-er ing een lezin g houdover: „Alleen toezicht op den melkverkoop of meer?" Het leven van polderjongens. Door den directeur-generaal van den Arbeid is, zooals we. verleden week reeds 'berichtten, een verslag openbaar gemaakt omtrent ee nonderzoek naar het leven van polderjongens. Bedoeld verslag is in den boekhandel ver krijgbaar en wordt, zoolang de voorraad strekt, ook rechtstreek® door de directie van den Arbeid, Nieuwe Uitleg 12, te 's Gra- venhage toegezonden In het laatste hoofdstuk, behelzende het resultaat van het onderzoek, leest men o.a. Gerust kan men zeggen, dat Het overgroo- te deel der rijs werkers, steenzetters en grondwerkers bij het werken in den vreem de niets kan overhouden, zelfs niet voor den winter, om niet te spreken van het sparen voor riekte of ouden dag. Zoo goed als alle tot déze categorieën be hoorenden moeten leven van de hand in den tand, zooals zeker in het algemeen de ar beider doet, doch zooals bij deze lieden on der bedenkelijke omstandigheden geschiedt. Er is echter immer dit groote verschil met een gewonen werkman, dat- deze lied-en niet bfj 'hun gezin kunnen verblijven. Het leven der polderjongens was een 3 of 4-tal decennia geleden wel hard, in somma- ge oprichten (inrichting keet-en, werktijd, enz.) zeker harder dan thans, maar toen was er gebrek aan handenarbeid in ons land. De loonen waren in verhouding hooger dan thans en in elk geval wist men zeker, dat men 9 maanden van het jaar geregeld werk had. Toén was er van buitenslands werken geen sprake. Wanneer dlit geschiedt tegen hoog loon, is dé arbeid in verre landen eeai hoogst ge lukkig verschijnsel. Hij is te danken aan dö energie onzer groote aannemers. Wan neer de a-fwerighieid van het gezin, gedu rende geruimen tijd, beloond wor-dlt met de vorming van een overgespaard kapitaaltje, dat hét mogelijk maakt den strijd om het bestaan voor zich zelf en de kinderen in kooge mate te verlichten, dan worden zeker dé bezwaren aan zulk een toestand verbon den ruimschoots ver-goed. Met het in den vreemde verdiende geld heeft kapitaalvorming hier te lande plaats; of, indien dit niet het geval is, wordt het gewonnen bedrag in elk geval voor het grootste gedeelte in Nederland verteerd. Doch wanneer, zooals bij 90 pGt. dér in het buitenland werkenden het geval ie, van zulk een ovens-paring geen sprake is, wan neer ei- ged'urénde liet verblijf over de gren zen slechts hoogstens zooveel kan worden overgelegd, dat er reisgeld is, om het ge zin eenige dagen te bezoeken, dan wijst zulks op een in elk opzicht treurigen toe stand. Op zich zelf kan het werken buitenslands niet als een absoluut verkeerd econo misch verschijnsel beschouwd worden, ad- wijst het feit, dat het eigen land zijn zo nen niet behoorlijk kan voeden, niet op groote wél vaart. Indien emigratie plaats heeft, kan deze vaak voor het moederland op den duur goe de vruchten dragen. Hier heeft mien ech ter te doen met een verschijnsel, dat geen enkele goede zijde der emigratie heeft. De conuéetien van het moederland worden er niet door uitgebreidevenmin dient vreemd geld aldus tot eenige kapitaal vorming hier te lande. Het onderzoek, betreffende de polderjon gens ,loopi over enkele duizenden, terwijl er in het jaar 19081909 niet minder dlan 41.791 Nederlanders rich bij de Deutsche Feldarbeiter Centrale hebben laten in schrijven. Ter vergelijking dienen dat er in 1908 1909 zich lieten inschrijven van andere natiën. Po-len uit Rusland 216405; Polen uit GaLlicië 86.050; Ruthenen uit RusLa-nd 267; Ruthenen uit GaÏÏicië 75.102; Duiit- schers uit Rusland en Oostenrijk 49.595; Hongaren 25.770; Italianen 37.137; Bel gen 3002Denen 6367andere nationali teiten 55.862. i N ee r b o s c h. De directeur der weesinrichting t-e Neerbosch ontving uit Glion s Mor.treux de tijding, dat mejonkvr. C. J. L. Ph. H. van Löben Seis aan die in richting f 1000 had gelegateerd, vrij van successierechten. Het Coöperatief Congres. Van 57 September zal te Hamburg het 8ste Intern. Coöp. congres plaats hebben. Evenals de vorige congressen, welke achter eenvolgens te Londen, Parijs, Delft, Pa rijs, Manchester, Budapest en Cremona plaats vonden onder de leiding van den InJtern. Coöp. Bond. Voor het 9de congres zijin reeds uitnoo- digingen ingekomen van den kant der Schotsche coöperaitoren voor Gfl-aagow «n van de Oostenrijjbsche co operatoren voor Ween en De Nederiandsche Coöperatieve 'Bond, welke eene sectie is van de I. C. A. wordt op dat congres vertegenwoordigd door zij nen voorzitter, den heeT Dr. A. Rutgers te U-trecht en den onder-voorzitter van den Bondsraad, den heer G. J. D. C. Goedhart to is Graven hage. De Handeflskam-er van den Bond te Rotterdam zal worden verte genwoordigd door den heer A. J. Doorn bos; te Delft. Ca rel Butter. Carel Butter zal na een jaar werkzaam te zijn geweest aan de opera te Berlijn, waar hij in belang rijk* rollen is opgetreden* op 3 September opnieuw zijn plaats innemen aan d« Ne derlandse! a opera en operette, Aanster- da..i, waaraan hij rich voor 2 jaren verbon den heeft. Nederl. paedagogiek in den vreemde. Van Jan Ligth,art's bock „Over Opvoeding" ie een Zweedseho vertaling, door Am,alia Fahlstedt, versche nen, ond-i r den titel „Om Upffoabran", en dat werk van onzen landgenoot wo-rdt door de Zweedsche bladen zeer gunstig beoor deeld. De heer Ligthart, wiens school te 's Gra ven hagee sinds geruimen tijd geregeld be zoeken ontving van Zweden en Denen ook Ellen Key toonde er veel belangstelling voor zal voor een paar maanden naar Zweden en Denemarken gaan. Hij is name lijk uitgenoodogd om te Gothenburg, Stock holm en Kopenhagen lezingen te houden ov'e- het leerplan van zijn school. Nat. tentoonstelling van b ij ente el t. Te Hilversum wordt van wege de afdeel ing Utrecht van de Vereen, tot bevordering der Bijenteelt in Neder land in het gebouw de Vereeniging een na tionale te n t-oon stel ling gehouden. Da heer G. J. Baron de Senarclens de Grancy opende de tentoonstelling. Met het oog op de nationale tentoonstel- lin* iai 1913 in Den Haag te houden, wek te hij de afdeelingen op, krachtig te blij ven werken. Het aantal inzendingen is niet groot en liad, gezien liet gunstige seizoenbeter kun nen zijn D© jury heeft de volgende eerste prijzen toegekend. Bijenpark de Honingbij van den -heer H Bio-uilleman, te Baarn, voor raat- honig, persbonig, korven met. levende bijen en honigslin-germej. A. F. Caspers, te Baarnvow een collectie boeloen en pla ten; den heer J. J. Willigen te Goefe, De kleinste 1 o te 1 i n g. Giete renmorgen heeft te Heeren veen de loting voor de nationale militie voor de gemeente Schoterland plaats gehad. Onder de adspi- rant-krijgslieden bevond zich de loteling Jan de V„ uit JubbeganSchurega, hoog... 94.3 cM., zwaar... 15 K.G.! Deze loteling werd door een sergeant, aan den militieraad toegevoegd, op den arm genomen, om hem zoc-doende in de gelegenheid te -stéllen eigen handig een nummer uit de bu® te nemen. Aldu6 volbracht de nog geen meter hooge loteling zijn plicht. Als merkwaardigheid kan hierbij- vermeld worden, dat het huisgezin waartoe Jan be hoort, oorspronkelijk bestond uit acht kin- deren, waarvan vier van normale grootte en vier van Jan's grootte waren, terwijl de ouders geheel normaal zijn. Een der -kin deren, een jongen van Jan'® hoogte en ge wicht, is overledende twee overblijvende Lilliputters zijn 30 en 16 jaar oud. (1. Ct.>

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 3