1IO. Eerste ISlad 9"e Jaargang. Zaterdag 17 September 1910. BUITEN LANDT ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Amersfoortl.OO. Idem franco per post - 1.50 Afzonderlijke nummer - 0.05. Dvj Com an verschijn dagelijks behalv op Zon- en Feest dagen Advertentiënmededeelingon enz.gelieve men vóór 11 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRUS DER ADVERTENTIËN: Van 1regels f 0.50 Elke regel meer - O.lfc, Dienstaanbiedingen en aanvragen 85 cento bij vooruitbetaling Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tol het herhaald adverteeren in dit Blad, bjj abonnement. Eene circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. A.an hendie met 1 October a. s. op dit blad inteekenen, worden de nummers die ge durende de maand September nog zullen verschijnen kos teloos toegezonden. Politiek Overzicht Een honderdjarige republiek. Evenals hare zusterstaten Argentinië en Chili viert ook dc republiek Mexico dezer da gen het leest van het honderdjarig bestaan barer zelfstandigheid. En de dag van giste ren, de 10e September, is wel de voor naamste dag in de reeks van festiviteiten welke georganiseerd zijn bij dit herinnerings feest. \Vant voor honderd jaar, op den luen September 1810, werden de eerste betoogin gen waargenomen welke de losmaking van Spanje ten doel hadden. De priester Miguel Hidalgo waagde het op dezen dag van den kansel af te prediken voor de bevrijding van Mexico van het Spaansche juk. Ilij inspi reerde eene kleine schare tol den strijd, maar leed de nederlaag en betaalde zijn dapper heid met den dood. Doch het uitgangspunt voor het verkrijgen der onafhankelijkheid was met dc door Hidalgo aangestichte bewe ging verkregen. Deze brak na enkele jaren opnieuw uit en na een reeks van gevechten kon in 1823 de republiek worden uitgeroe pen, welker eerste president generaal ito- ria was. Wel spande Spanje zich in Mexico te heroveren, doch het werd verslagen. Een lijd van verbitterde binnenlandsche voeten en van bloedige burgeroorlogen volgde, eer hel aan het land gelukte, een periode te be reiken waarin het tot rust en herstel zijner krachten kon komen. Ook builcnlandsche oor logen had Mexico te voeren. Zoo in 1838 te gen Frankrijk, en in 1817 tegen de Veree- nigde Staten. Onder hel presidentschap van Juarez in 1885 werd dc staat Mexico gewik keld in een conflict met Engeland, Spanje en Frankrijk, welks oplossiag ten slotte alleen Frankrijk op zich nam. De herinnering wordt hierbij weer levendig aan de tragedie van den aartshertog-keizer Maximiliaandie te vergeefs poogde de verschillende partijen in hel land lot verzoening te brengen. Na zijn lusillcering kwam Juarez weer aan dc regee ring, op hem volgde president Lerdo de Te- jada. Toen onder dezen Mexico weer in den ouden toestand van binnenlandsche twisten terugviel, brachten de aanhangers van Jua rez dan man aan het bewind, die thans nog Mexico bestuurt. Porfirio Diaz. Dat was in het jaar 1876 en met eene korte onderbreking van drie jaren (1881—1884) is sedert Porfirio Diaz de Mcxicaansche zaken blijven leiden. Tegelijk met hel jubilcumsfcest vierde op den 15en September dit verdienstelijke staatshooid zijn 80en verjaardag. liet is Porfirio Diaz vergund geweest den slaat Mexico op allerlei gebied tot den vooruitgang te brengen, welken het in alle opzichten door de natuur zoo rijk begn land verdient. Hij bracht de inwendige ver sterking des rijks teweeg en daarmede de mogelijkheden voor een grootsche ontwikke ling van den slaat Mexico. Als bewijs van het succes dat op Porfirio Diaz' werkzamheid is gevolgd, worden hieronder eenige wetens waardigheden .vermeld welke zijn ontleend aan Sapper's werk over dc economische geo grafie van Mexico. In dit bock wordt he^er aangetoond dat dé snelle opbloei van het geheclc economische leven in Mexico, het welk ondanks de voortdurende oorlogsonlus ten en staatkundige verwarringen, steeds langzaam maar zeker is toegenomen, toch eerst dateert van de aanvaarding der regee ring door Porfirio Diaz. Met vaste hand heeft hij rust en orde weten te handhaven, hij heeft een goed gedisciplineerd leger en een dito gendarmerie weten te scheppen, de laat ste nog weerspannige Indianen-stammen (Apachen, Yaquis en Mayas) in bedwang ge bracht, de straatwegen van bandieten gezui verd; hel verkeer verbeterd, met ijzeren geestkracht grootsche openbare werken tot stand doen komen, door wetenschappelijke instellingen het land doen onderzoeken en in kaart brengen, met de liulp van uitstekende ministers de financiën des lands geordend, het muntstelsel, na veel moeilijkheden over wonnen te hebben, een vasten grondslag gege ven, mijnbouw, nijverheid en landbouw be vorderd, immigratie begunstigd en zich on derscheiden door vriendelijke tegemoetko mendheid jegens de in het land aanwezige vreemdelingen. Wanneer naast dc persoon van Porfirio Diaz de opbloei van het economische leven hoofdzakelijk te danken is aan de vele vreem delingen, zoo moet als derde hoofdoorzaak ook de toename van de bevolking op den voorgrond worden gesteld. Had Humboldt in 1810 een bevolking van 6J milliocn gecon stateerd, zoo was ondanks de niet onaan zienlijke verliezen, veroorzaakt door land verhuizing, oorlogen, den opstand der Maya- Indianen in 1817, ondanks het enorme /er- lies aan gebied van IJ milliocn vierkante Kilometers aan de Vcrecnigde Staten (in 1818 en 1853), de bevolking in 1862 aange groeid tol 8J, in 1900 tot 13i milliocn. Groote stappen vooruit lieefl het verkeerswezen in Mexico gedaan. Terwijl in 1876 de lengte der spoorwegen 576 K.M. was, is deze thans 18,000 K. M. Een van de belangrijkste ondernemingen in dit opzicht is de Tehuantepec-spoorweg, welke eenige jaren geleden voor het ver keer is opengesteld, deze leidt het groote han delsverkeer van dc eene zijde des oceaans naar de andere tot aan het in aanbouw zijn de Panamakanaalhij zal een belangrijk on derdeel vormen van het in uitzicht genomen intercontinentale spoorwegverkeer van New- York naar Buenos Ayres. Wanneer buiten den aanleg van spoorwegen nog de grootsche haveninrichtingen genoemd worden, waaraan reusachtige sommen zijn besteed, dan is daar mede op verre na nog niet alles genoemd wat Porfirio Diaz gedaan heeft ter bevor dering van hel verkeerswezen. Op allerlei gebied hecrscht gestadige ont wikkeling, welke zeker nog zal toenemen. Brcede strooken land wachten nog op den ploeg van den landbouwer, buitendien is het gehcele land rijk aan delfstoffen, de berg streken zijn lol dusver nog weinig onder zocht. Volgens het oordeel van deskundigen zal Mexico binnen niet al te langen tijd, tot de landen behooren welke de groot ste koperopbrengsten leveren. Ook de goud-uitvoer is aan hel stijgenin het jaar 1902/1903 bedroeg deze 1,420,877 pond sterling. Elk jaar worden nieuwe goudmij nen geopend; natuurlijk is de uitvoer van zilver lu-l grootst; deze bedraagt jaarlijks on geveer 7,800,000 pond sterling. Op dc internationale markt laat Mexico's productie zich meer en meer gevoelen. Voor den slaat Mexico is het te wenschen, dat het zijn krachtigen president gegeven moge zijn, met vèrzienden blik en doelbewuste werk kracht hel land nog meerdere jaren te kun nen besturen. DuitschlancL De berichtgever te Kopenhagen van de Frankf. Zlg. verneemt uit diplomatieke bron, dat een ontmoeting in het voornemen ligt tusschen den Koning van Engeland, den Czaar van Rusland en den Keizer van Duilschland. Deze samenkomst zou einde September te Wiesbaden moeten plaats heb ben en de waarborging des vredes ten doel hebben. Engeland. Dc van spionnage verdachte Duitsche luite nant Ilelm is Donderdagmiddag opnieuw voor de politierechtbank te Fareham verschenen. Bij het begin van het geding verklaarde de aanklager, dal, ofschoon het hier feitelijk hel misdrijf van verraad betreft, daarmede toch niet wil gezegd zijn, dat Helm de fortschelsen heeft gemaakt om ze te verschaffen aan eene mogendheid, waarmede Engeland vriend schappelijke betrekkingen onderhoudt. De zaak is verdaagd tol Dinsdag a.s. en luitenant Ilelm is weer naar dc gevangenis te Winchester overgebracht. liet congres der Engelsclie vakvereenigingen in Sheffield heeft een belangrijk bèsluit ge nomen. Men besloot te streven naar een aan eensluiting van de vakvereenigingen met dc Generaal Federation en met de arbeiderspar tij, teneinde eenmaal, zoo noodig, gezamen lijk de algemeenc slaking te kunnen procla- meeren. Dit besluit heeft nogal ontsteltenis teweeg gebracht in Engeland, waar de toestand op het oogenblik toch al zoo critiek is. Spanje. De Spaansche minister van jus'Pie heeft in eene door hem gehouden rede aangekon digd, dal de doodstraf in Spanje zal worden afgeschaft. Don Jaime, dc Carlistisckc pretendent naar de Spaansche Kroon, valt in een interview met de Figaro de Spaansche regeering hef tig aan. liet conflict met hel Valicaan zegt hij is een gevolg van de onverstandige en onzekere politiek der Regeering. Don Jaime geeft echter toe, dat de betrekkingen tusschen Spanje en hel Valicaan op anderen grond slag dan den legenwoordigcn geregeld moe ten worden, maar eerste voorwaarde moet altijd blijven: de eerbied voor dc Kerk en den Heiligen Vader in Rome. Voorts gaat Don Jaime te keer legen het parlementarisme en tegen Koning Alfonso, liet huidige Spaansche parlement is hel grootste euvel, waaronder een monarchie lij den kan, zegt hij; de eenige manier waarop Spanje gered kan worden, zou bestaan in den terugkeer van het „legitieme" Konings huis, d.. w. z. van Don Jaime. Tegenover deze aanvallen steekt waardig af de houding van graaf Romanonos, een der meest bekende en geziene Spaansche staats lieden en voorzitter der Cortes. Deze gaf te Parijs tegenover een vertegenwoordiger van de Matin" zonder meer toe, dal de recht op het doel afgaande, heldere en vrijmoedige politiek van Canalejas met iederen dag zelfs bij zijn tegenstanders meer aanhan gers vindt. Men erkent dat staatkunde deze door geen persoonlijke eerzucht is ingegeven, doch dat hij alleen de belan gen des lands op het oog heeft. Op het oogenblik wordt Spanje van hel juk van het clcricalisme bevrijd, hetwelk eeuwenlang een noodlolligcn invloed op het land heeft uit geoefend. Zelfs Maura en de conservatieve partij zullen niet met de clericalen gemeene zaak maken. Men make een juist onderscheid - zei de graaf Romanonos tusschen katho lieken en clericalen. Katholiek zal Spanje al tijd blijven. Dc strijd gaat tegen hel clcrica lisme in den slechtslen zin des woords, tegen de inmenging der kerk in de binnen- en bui- tenlandsche aangelegenheden van Spanje. De zitting der Cortes, welke in October gc- opend wordt, zal van doorslaand gewicht voor Spanje worden. De nieuwe Kamer heeft 101 afgevaardigden, waarbij ongeveer 230 liberalen, trouwe aanhangers der politiek van Canalejas, ongeveer 100 conservatieven, 36 republikeinen en socialisten, benevens eenige carlislen en onafhankelijken. Portugal. In den laatsten tijd doen telkens Engelsche dagbladcorrespondenten en lang niet allen van op sensatie beluste bladen de onzekerheid der staatkundige verhoudingen in Portugal uitkomen en verzekeren ze, dat de jonge Ko ning het niet lang meer zal uithouden. Daar bij verluidt ëenerzijds van de republikeinsche slrooming, welke de overhand krijgt, ander zijds komt bij tusschenpoozen de naam van den in Oostenrijk in verbanning levenden pretendent Dom Miguel de Braganza op dc proppen. Zoo weet de berichtgever der Daily News thans te melden, dat de geruch ten aanhouden, volgens welke opnieuw wordt onderhandeld over den terugkeer van Dom Miguel. Gelijk bekend is, heeft de vader van den huidigen pretendent in 1832, nadat hij zich van den troon meester gemaakt en een tweejarige ongelukkige burgeroorlog mede gemaakt had, van al zijn aanspraken moe ten afzien en het land moeten verlaten. Ilij heeft in het buitenland afstand van den troon gedaan, en werd trouwens ook door hel par lement met al zijn nakomelingen van den troon vervallen verklaard en verbannen, on der bedreiging met doodstraf. Zijn thans bij de zestig jaar zijnde zoon heeft na den Ko ningsmoord verlof gevraagd om te mogen terugkeeren, onder belofte de hcerschende dynastie en constitutie te erkennen en noch op apanage óf op andere dergelijke voorrech ten aanspraak te maken, doch genoegen te nemen met de positie van een eenvoudig par ticulier. Naar het schijnt werd deze terug keer destijds hoofdzakelijk door de klerika- len en een aantal zeer rijke en machtige le den van den Portugeeschen adel begunstigd. De koninklijke familie moet bereid geweest zijn den verbannen hertog van Braganza wiens zoon onlangs ^ct bekende huwelijk deed met een rijke Amerikaansche diens terugkeer toe te staan, doch de toenmalige progressistische regeering wilde er niets van weten. Intusschen is echter, naar de Daily News verzekert ook in den boezem dezer partij een ommekeer gekomen, zoodat onlangs haar or gaan, de Correa da Noite, in een lang artikel Dom Miguel verheerlijkte en als te wenschen souverein aanbeval. Op gelijke wijze hebben voor drie maanden de klerikalen zich reeds uitgesproken, toen ze den pretendent noem den als dc goede raadgever van den jongen Koning, ten wiens gunste Dom Manuel in hel ergste geval afstand doen kon van den troon I Voor het geval van overlijden van den jon gen Koning en zijn kinderloozen oom, den hertog van Oporto, zou de troonsopvolging van Dom Miguel niets anders in den weg staan dan de bovenvermelde formeele uit sluiting van den troon en de verbanning door het parlement in 1832. Een gerechtelijk onderzoek is ingesteld in verband met bezwaren tegen de wijze, waar op de verkiezing is geschied in vier kie>dis tricten, waardoor ongeveer 40 afgevaardigden de opening der Cortes niet kunnen bijwonen Men denkt dat in verband hiermede de Cortes niet zullen bijeen komen, dan nadat deze zaak in het reine is gebracht, of dat ze on middellijk na de opening zullen worden ver daagd. Italië. olgens den Valicaanschen berichtgever van de Polilische Korrespondenz zal waarschijn lijk in December een pauselijk consistorie met benoeming V an kardinalen gehouden wor den. De benoeming van een Amerikaanschen kardinaal is niet te verwachten, waarschijn lijk ook niet die van een Duitschcn, Ooslen- rijkschen en Spaanschen. Voor Spanje zoude eigenlijk twee kardinalen moeten benoemd worden, doch wegens het conflict niet dit land moet de Paus van een benoeming willen af zien. Als zeker geldt de benoeming van den patriarch van Lissabon, Bcllo, die overeen komstig het concordaat aanspraak heeft op den kardinaalshoed. Verder worden onder de aanslaande kardinalen nog genoemd de aarts bisschop van Parijs Ametle, voorts nog een Fransche aartsbisschop en de aartsbisschop I van Westminster Bourne. Turkije. Bij het getwist in de pers en de in officieelc i kringen hcerschende onaangename stemming waartoe de langademige onderhandelingen tusschen Frankrijk en Turkije hebben aanlei ding gegeven, komen nieuwe twistpunten, welke er wel toe geschikt zijn gewichtige piincipieele rechtskwesties aan de orde te doen komen. Het komt namelijk voor, dat de in Turkije levende mohammedaanschc Alge rijnen en Tunesiërs zich als Turksche onder danen beschouwen en zich onttrekken aan de Fransche consulaire autoriteiten. Waar het Tunesiërs betreft, wordt het vraagstuk zeer ingewikkeld, daar Turkije Frankrijk's protec toraat in Tunis nog niet officieel heeft er kend. De Temps maakt thans melding van het volgende incident. Voor eenigen tijd vluchtte een Tunesiër, genaamd Kitani, die in Egypte in betrekking was geweest en zich daar aan fraude had schuldig gemaakt, naar Smyrna. De Egyptische regeering vroeg bij den Franschen consul in Kaïro de gerechte lijke vervolging van den dader. Het ministe rie van buitenlandsche z aken te Parijs stond den consul toe, gelastte hem zelfs, aan dit verzoek gevolg te geven. De consul liet Ki tani onmiddellijk aan boord van een uit Smyrna vertrekkend schip door twee cavas- sen vastgrijpen, doch Kitani riep bij de Turk sche politie om hulp, bewerende Turksch onderdaan te zijn. De Turksche politie ont rukte den beiden cavassen hun arrestant met geweld en weigerde ondanks den herhaal delijk daartoe uitgesproken wensch hem aan den consul van Frankrijk uit te leveren. Een incident van minder beteekenis wordt uit Algiers gemeld. Turksche troepen moeten de in het Tunesisch-Tripolitaansche liggende oase Dfanet bezet hebben. Daar reeds voor eenigen tijd een gemengde commissie is be noemd om de grenzen af te bakenen, behoeft dit incident niet te worden overschat. Opmer king verdient evenwel, dat minister Pichon gisterenmiddag de te Parijs vertoevende hoof den der Tocarcgs ontving en met hen ge sproken heeft over het optreden der Turk sche autoriteiten in de Sahara. Konstantinopel, 16 Sept. De kwestie van den terugkeer in Turkije van dc uil Macedonië naar Bulgarije uitgeweken Bul garen is definitief geregeld. I^onstanlinopel, 16 Sept. Tot dusver zijn 18 afgevaardigden van de Natio nale Vergadering van het patriarchaat gear resteerd. Konstantinopel, 16 Sept. Er zijn nog vier andere afgevaardigden ter alge meenc vergadering van het patriarchaat ge arresteerd. De Grieksche gezant is door zijn regeering gepolst in verband met eene even- tueelc terugroeping. Volgens berichten uit Konstantinopel is in den boezem der nationale vergadering van het oecumenische patriarchaal tweedracht ont staan. De eene groep streeft naar een verge lijk met de Porie, terwijl de meerderheid, waarloc ook de patriarch zelf behoort, den tol dusver ingeslagen weg tot het uiterste volgen wil. Groot opzien heeft eene verkla ring van den oecumenischen patriarch ge baard, dat liij er niet voor zou lerugdeizen het patriarchaat te sluiten en den sleutel naar den Czaar van Rusland te zenden, die het opperhoofd der Grieksch-katholielce kerk is. Een van Athene hilgezondcn vertrouwd per- soo nhceft zich naar Konstantinopel begeven, om den patriarch tot matiging te bewegen. Het boycot-comité te Saloniki heeft beslo ten den anti-Griekschcn boycot zoo scherp mogelijk door te voeren. Zelfs in geval van diplomatieke inmenging zal geen enkel Grieksch schip toegestaan worden te lossen. De andere Turksche havens zijn van dit be sluit op de hoogte gesteld. Griekenland. Zorbas, de minister van oorlog, vroeger leider van den, naar het heet, ontbonden of- ficicrenbond, heeft de opening van de natio nale vergadering in Griekenland niet bijge woond. De jongere officieren hadden namelijk den cisch gesteld, dat de Kroonprins niet bij de plechtige opening aanwezig zou zijn. Zor bas had dezen cisch tot den zijnen gemaakt en toen de regeering er geen gevolg aan wilde geven verklaard, dat hij dan niet bij de ope ning tegenwoordig zou zijn. Athene, 16 Sept. De discussies in dc Nationale Vergadering waren verward. De revisionnisten wilden den eed afleggen, de constitutionnalisten verzetten zieli echter daartegen. De eedsaflegging is uitgesteld en men is begonnen met de besprekingen over de be voegdheden der vergadering. Athene, 16 Sept. Bij de incidenten, welke in' den loop der zitting van heden morgen voorkwamen, raakten eenige afge vaardigden handgemeen. De orde werd spoe dig hersteld, dc president van den minister raad sprak zijn afkeuring uit over hel ge beurde en gaf den raad, dat men de vrijheid van spreken ongerept zou laten. Athene, 16 Sept. Twee moties zijn in de nationale vergadering ingediend, één, waarin verklaard wordt dat de vergadering op wettige wijze is ingesteld, bepleit de souve- reinitëit der herziening van alle niet funda- menteele bepalingen der constitutie en de bij- voeging van nieuwe artikelen. In de tweede I motie wordt verklaard, dat de vergadering, het recht des souvereins toepassende, de af legging van den eed der afgevaardigden aan vaardt volgens art. 64 der van kracht zijnde grondwet. Minister-president Dragoemis verklaarde, dat indien de vergadering een motie aan neemt, waarbij de vergadering wordt verhe ven tot constituante, de regeering zal aftre den. Het resultaat der beraadslaging is onze ker. De zitting duurt voort. Dc gezanten der beschermende mogendhe den over Kreta hebben den Griekschen mi nister van buitenlandsche zaken Kallergis den vriendschappelijken raad gegeven na mens de door hen vertegenwoordigde regee ringen om in de nationale vergadering alles te vermijden wat in Turkije als een uitdaging zou kunnen worden opgevat. De minister moet hebben geantwoord dat de tegenwoor dige regeering geenerlei verplichting op zich kan nemen, daar hare dagen geteld zijn. Ook iedere andere regeering zou trouwens tegen over de besluiten der nationale vergadering machteloos staan. De volgende week komen in de nationale vergadering de geloofsbrieven der nieuwgekozen afgevaardigden aan de orde. Men verwacht dat de na tionale vergadering onder geen voorwaar de de geloofsbrieven der drie Kretensers nie tig zal verklaren. Op den voorgrond treden de radicale Kamerleden en afgevaardigden der onafhankelijkheidspartij verklaren, dat thans, nu het volk spreekt, de regeering gcc- ncrlei bevoegdheden meer bezit. Pologeorgis, die aanvankelijk niet van plan scheen zijn functies op Kreta neder te leg gen, heeft aan de consuls der beschermende mogendheden medegedeeld, dal hij, ten ein de deel te kunnen nemen aan de werkzaam heden der Nationale Vergadering, afstand heeft gedaan van zijn Krelentische ambten, maar hij zich het recht voorbehoudt deze we der te aanvaarden, wanneer zijn Grieksch mandaat afgeloopen zal zijn. Vereenigde Staten. Bij de aanvangsverkiezingen in Seattle, is de progressieve republikein Poindexter met een meerderheid van 40000 stemmen boven den orthodox-republikeinschcn tegcncandi- daat lot senator gekozen. Dc progressieve of insurgente republikeinen winnen hier twee zetels in hel Congres, de gewone republikei nen één. Mexico. Ter gelegenheid der jubileumsfeesten Is in de Opera te Mexico een galavoorstelling van „Lohengrin" gegeven door hel gezelschap der Mctropolitaan Opera uit" New-York. De Amerikaansche kolonie stichtte in Mexico ter gelegenheid van het jubileum een monument van George Washington de Fransche een Pasteur-monument, de Italiaansche een Gari baldi-monument. Voor al deze monumenten moet de grondsteen nog worden gelegd; alleen het door den'Duitschcn Keizer gestichte Hum- boldl-standbeeld is gereed en onthuld. Zuid-Afrika* Johannesburg, 16 S e p t. (2 uui 's nam.) Gekozen zijn tot dusverre op de 121 te vervullen zetels: 41 nationalisten, 33 unio nisten, 9 onafhankelijken en 4 leden van de arbeiderspartij. D u i- b a n, 16 Sc p t. Moor, minister van handel van de Unie, vroeger eerste minister van Natal, heeft een nederlaag geleden. Johannesburg, 16 Sept. (8 uur 's avonds). Tot dusverre zijn gekozen: 52 na tionalisten, 36 unionisten, I leden der ar- beidspartij en 10 onafhankelijken. De uitslag der verkiezingen in 19 distric ten is nog niet bekend; maar men voorziet dat de vermoedelijke uitslag voor het ge hcele land zal zijn: 66 nationalisten, 38 unip- nisten, k leden van de arbeiderspartij, 13 on afhankelijken, van welks 9 feitelijk tot de unionisten behooren. Kaapstad, 16 Sep t. Volgens een tele gram uit Pretoria aan dc Rand Daily Mail is Botha voor het denkbeeld om af te treden. Een grondwettelijke crisis bestaal op het oogenblik zeker. Allerlei. De Engelsche afdeeling van de Brus- selschc wereldtentoonstelling, die zich gere- inslallecrd heeft in dc feestzaal, waar zij Maandag u.s. geopend zal worden door het Belgische koningspaar, (na hun bezoek, ge bracht aan onze Koningin), heeft .door een vernuftigen maatregel alle mogelijke voor zorgen genomen tegen een eventueel opnieuw uitbreken van brand. Het gcheele gebouw is omringd door buizen vol water, van 3 bij meter, voorzien van kranen, wier openingen van was onmiddellijk smelten bij de minste aanraking der vlammen. Ze laten een straal water door, die onder een druk van 4 atmosfeer, zich over alle in stallaties verspreidt. Bovendien zou bij het eerste uitslaan van j den brand een enorme alarmbel in beweging worden gebracht, die tegelijkertijd het publiek en de twintig brandweermenschen op de I hoogte van het gevaar zou brengen, welke laatsten overdag en 's nachts met het toe zicht van dit deel der tentoonstelling heiast zijn.

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 1