Uit den omtrek. war- uur van i het ucht 300 der j de lan- jens nul- icr3 de Jde Ncderlandsche justitie te wenden. Met doel is zij weer naar Den Haag gekomen heeft terstond de hulp ingeroepen van een ;end advocatenkantoor aldaar. Haar ver- t uit Berlijn had nog een eenigszins eigen- ;s- ^'8 karakter. Haar moeder had haar aan- iet jaden tot herstel van haar gezondheid in tje i sanatorium te gaan. Schijnbaar was zij En irtoe bereid, maar toen 's avonds haar r- feder kwam met een zenuwarts om haar af H. halen, was zij reeds vertrokken. Terstond e- jreep men dat zij terug was gegaan naar ir a Haag, omdat zij reeds eenige malen had >r klaard, dezelfde lucht te willen inademen et haar man. Zij schijnt nog het volste ver- awen in haar man te hebben, zelfs zijn ?- igszins zonderlinge geldzaken hebben dat n trouwen niet geschokt. Toen voor eenigen i- j reeds twijfel ontstond aan de echtheid - n den graventitel, begaf de gravin zich naar l |i advocaat om te doen onderzoeken of zij I recht had zich gravin te laten noemen. 1 graaf ging met haar mede. De advocaat verklaarde ronduit, dat hij den f aaf voor een oplichter hield. Ter sprake fam toen ook de bekende verhouding van n graaf met Frl. M. De gravin vroeg den jvocaat of hij den graaf een gentleman htte, waarop zij een ontkennend antwoord ceg. Daarop werd afgesproken, dat Frl. M- 0 overstaan van den advocaat en de gravin verklaring zou afleggen ten opzichte van lar verhouding tot den graaf, met name of J van den graaf goed had ontvangen of om- fkeerd hij van haar. Terug in het hotel, eldc de graaf zich terstond in verbinding iet Frl. M. en stookte haar op een valsche •rklaring af te leggen, die hij noodig had T geruststelling van de gravin. Frl. M. ver jaarde zich bereid en kreeg daarvoor 4000 lark Op den afgesproken tijd verscheen zij an ook, gaf de verlangde verklaring, dat de faaf voor haar had gezorgd en niet zij voor em en verzekerde, dat zij geen belang meer hem stelde. Hiermee was de gravin vol- aan. Toen de advocaat na het vertrek van 'rl M. aan den graaf vroeg, hoeveel deze felsche verklaring hem had gekost, was de j-avin zeer verontwaardigd en deelde den idvoeaat mede, dat zij niet "meer met hem te ioen wilde hebben en van zijn diensten niet jmger zou gebruik maken. In 't geheim bleef zij nog voortgaan inlich- ingen in te winnen in Parijs en elders naar le herkomst van den graaf. Daarentegen lei zij vaak, dat het haar koud liet of haar pan graaf was of niet. School- en Kerknieuwe. 's-Gravenhage, 15 Sept. Examens Hoofdon- lcrwijzei 14 en 15 Sept. geëxamineerd 14 candi- inten. Geslaagd de heeren G. W. Meincrs, den Haag; P. Rinck, Rotterdam; I. P. \an Bokkum, Spijkenisse; D. van Santen, Melissant; J. C. Swart, Rotterdam; Ph. van Tijn, Puttcrshoek; J. van der Veer, F. L. Vermeer, II. L. Vleesch Dubois, A. Van Willigen, allen te Rotterdam, j Stuurlieden-examens. Geslaagd, groote stoom vaart, 1ste stuurman: M. J. Wierscma; 2de stuur man: J. Fenenga; 3de stuurman: J. Pander en W. A. Peters. Sleepvaart-stuurman: W. Hoogvliet. I Te Appingedam (Gr.) heelt zich een comité jgevormd, dat besloot tot de oprichting van ecne ufdeeling van vrijzinnig-hervormden, die zich zal aansluiten bij de Vereeniging van vrijzinnige her- jvormden in de provincie Groningen, j D s. Al 1. M o h n. Ds. All. Mohn, predikant !bij de Waalsche gemeente te 's-Grave >hage, die [het beroep naar de gemeente te Zurich heelt aan- IgcDomen, zal tegen het einde van deze maand Den (llaag verlaten. Zondag 18 dezer zal hij zijn af scheidspreek houden. In Le Lien, bulletin de l'Eglise Wallonne de la jllayc, het door hem opgerichte orgaan, bestemd lom den band tusschen de gemeenteleden tc or.der- houden en te versterken, richt ds. Mohn een sjm- [pathiek afscheidswoord tot zijn lezers. Gereformeerde Kerken. I Ds. P. van Schaïk, te Nieuw-Lekkerland, heeft wegens boogen leeftijd, legen April of Mei a. s. I eervol emeritaat aangevraagd. J f— Woensdag begon in Buitenkist, Malie baan te Utrecht de 8ste algemcene vergade ring van den Ned. Stucadoors-Palroons-Bond, die goed bezocht wos. Zeventien afdeelin- gen waren vertegenwoordigd, de heer A. R. Meyer uit Groningen presideerde. Als plaats voor de volgende te houden jaar vergadering werd Nijmegen aangewezen. Jaarverslagen werden uitgebracht door den secretaris den heer A. C. Elfring van Den Haag, en door den penningmeester den heer II. v. Vreeswijk van Rotterdam. Het eerste verslag deelde o.a. mede dat het ledental eenigszins gedaald was; uit het verslag van den penningmeester bleek dat tegenover een ontvangst van f 1245.87 een uitgave van f 1145,11 stond, zoodat er een saldo ad f 97.96 was. Over het blad „Ons Belang" bracht de re dacteur, de heer II. Doing uit Haarlem, ver slag uit. Hij drukte de wenschelijklieid van meer medewerking der leden voor de re dactie uit. Uitgaven waren gemakkelijk door inkomsten gedekt, zoodat men na ruime afschrijving nog een saldo kon boeken. De heeren A. C. Elfring, J. H. Dolken (Dor drecht) en II.J. Cordcs (Leeuwarden) wer den als bestuursleden herkozen; in de com missie van redactie werden de heeren B. S. Witte (Groningen) en A. v. Gilst (Den Haag) herbenoemd. Het rapport inzake een op te richten uit- keeringsfonds bij overlijden werd uitgebracht en besloten de in een vorige vergadering be noemde commissie diligent te verklaren en met een lid uit te breiden; Een voorstel der afd. Groningen, strek kende tot oprichtingspogingen van een alg. nat. bond van onderaannemersvereenigingen, werd aangenomen. In die richting zullen door het hoofdbestuur stappen worden ge daan. Donderdagmorgen werd de vergadering vervolgd. Bij monde van den heer A. v. Raan wordt rapport uitgebracht van de werkzaamheden der commissie van vakopleiding en regeling van het leerlingwezen, waarna een voorstel in behandeling komt om de regeling van hel vakonderwijs van Rijkswege te doen plaats hebben. Aan de commissie wordt opgedragen daartoe de noodige stappen te doen. De afdeeling Haarlem had een voorstel in gediend betreffende het geven van vergoe ding van kosten, voortvloeiende uit werksla kingen, uitsluitingen enz. Ook deze zaak wordt commissoriaal gemaakt. De commissie zal be staan uit de heeren J. Martens, Haarlem; P. Tuinman, Rotterdam en I. Landzaat, Utrecht. N oor propaganda tot het stichten of uit breiden van afdeelingen wordt een bedrag- ad 200 op de begrooting geplaatst. liet voorstel-Leeuwarden, aandringende op partiode besteding, wordt verwezen naar den eventueel te stichten bond van vakaaunemers. De heer B. S. Witte, Groningen, brengt als correspondent met den Duitschen Stucadoors- bond rapport uit over zijn werkzaamheden. Aangenomen wordt vervolgens om bij ge legenheid van het 10-jarig bestaan der R. S. 1'. B. in 1912 een vaktenloonstelling te or- ganiseeren te Rotterdam. Een bedrag van 200 wordt hiervoor beschikbaar gesteld en een commissie van voorbereiding benoemd, bestaande uit de heeren II. Doing, Haarlem; A. v. Gilst, den Haag; Th. Lutters, Dordrecht, II. G. Vermeer Jr., Rotterdam; J. II. Ilaage Jr., Rotterdam; terwijl aan deze commissie wordt toegevoegd het lid van het hoofdbe stuur W. F. Abeling, Amsterdam. Na afloop der vergadering bood de afdee ling Utrecht een rijtoer aan over Bunnik. Zeist, Driebergen, de Bilt enz. Lage Vuursche. Ds. Niemcijer ver zoekt mede le deelcn, dat het bericht betref fende het aanvrage van zijn emeritaat on juist is. B u s s u in. Nabij hotel „Nieuw-Bussum" is een 9-jarig meisje door een verdacht, als heer gekleed individu uitgenoodigd om met hem mee le gaan naar het spoor. Hij vatte het kind bij een arm, maar liet het weer los, om haastig te verdwijnen, toen hij een wiel rijder zag naderen. De politie is met hel gebeurde in kennis ge steld. VeenendaaL Tot commies ter gemeen te-secretarie is benoemd de heer A. Brakel, thans werkzaam ter secretarie te Gorcum. Barneveld. De 20-jarige V. R., wonen de op „Langelaar", is bij het op hol slaan van zijn paarden met het hoofd op den krommen dissel en daarna op den grond gevallen. Een oor werd hem bijna geheel afgerukt, terwijl hij een paar ribben brak en ook in wendige kneuzingen bekwam. Een r ij tuigon geval. Donderdag middag te circa 6 uur had op den weg tus schen Hoenderlo en Uchelen een ongeluk plaats, dat naar het zich liet aanzien, geluk kig afliep. Door het struikelen van het paard brak de boom van liet rijtuig, waarin gezeten waren de heer en mevrouw van Rossum uit Iloenderloo met nog 2 heeren. Eerstgenoemde en een der andere heeren vielen door den hevigen schok voorover op den grond, waar door de heer v. R. ernstig aan den linkerknie gewond werd. De andere benevens de nog in het rijtuig zittenden bleven ongedeerd en kwamen niet den schrik vrij. Met een ander rijtuig moest naar huis worden teruggekeerd. Dinsdag 4 October zal in de Groole Kerk op den Hof een uitvoering van gewijde muziek gegeven worden, waarbij welwillend medewaken de heeren Petri uit Utrecm voor orgel, Caro, eveneens uit otrecht, voor zang, en de heer van Aaken, alhier, voor viool. De opbrengst is bestemd voor liet Bouw fonds der Clir. Jongplingsverecnigng hier Ier stede. Op hot springconcours te Hoorn was luitenant Coblijn no. 1 met „Black Paddy", na gekampt te hebben met luit. Labouchère, die no. 2 werd met „Perhaps". Laatstgenoemde officier kreeg ook den 3cn prijs met „Vanguard". Luitenant de Kruylf werd no. 4 met „La Craqueltc" en no. 7 met „Meg." „Porthos" van luit. Wilson, gereden door luit. Coblijn was 110. 6. Het diploma van de zwemschool werd alsnog uitgereikt aan de jongejuffrouw M-. Best. Van de apotheken zal morgen alleen die van den heer W. A. v. d. Bovenkamp (Utr. straat) geopend zijn. In de gisteren avond gehouden verga dering van den Clir. Bestuurdersbond werd tot bestuurslid gekozen, vacature-G.van Eg- dom, de heer A. Schippers van den Pr. Clir. Bestuurdersbond. Vervolgens hield de heer A. M. J. Goote eene lezing over „Vakorganisatie," die spr. nood zakelijk achtte uit een oogpunt van recht, doch ook van plicht. De voorzitter, de heer II. Kerkhof, bedank te den heer Goote voor zijne leerzame le zing. Ten slotte werd een voorstel van „Patrimo nium" voorloopig aangehouden om eene con- tra-propaganda-avond te beleggen. Als spr. voor die vergadering hadden zich o.m. opge geven de heeren D. S. Hoogezecl, v. d. Molen, Mr. Sybrandi, Mr. Bn. van Wijnbergen, En gels, voorzitter van de Ned. Kath. Soc. Actie, II. Hermans en F. A. P. Holland, pastoor te Naarden. De afdeeling Amersfoort van de Nedcr- landschc Vereeniging tot Afschaffing van --*c. Dranken, besloot gisteren avond in haar huis- I houdelijke vergadering de houding van ue I raadsleden inzake het verwerpen van haar adres eens goed aan de publieke opinie bloot 1 te stellen en aan een gerechtvaardigde cri- tick te onderwerpen. De discussie die door dit j adres in dal lichaam ontspon was naar haar oordeel beneden alle verwachting. Hulde 1 werd gebracht aan die raadsleden die door hun houding blijk hebben gegeven, werke lijk het algemeen belang te willen dienen. De temperatuur van het water was he denmorgen 7 uur 59 graden Fahrenheit. Kunnen kofffieverbruïkers den prijs, dien zij voor gebrande koffie bésteden, contrsleeren? De lange periode van rust voor het artikel koffie is gevolgd door een levendigeu handel met sterk stijgende prijzen. Eerst stegen de prijzen langzaam, maar ge- stadig door, daarna ging de rijzing in sneller tempo, zoodat er in groote 2 maanden eene stijging heeft plaats gevonden, zooals in jaren niet is gekend. De vaste houding van de koffiemarkt moet aan verschillende omstandigheden worden toegeschreven, waaronder het vooruitzicht op kleine oogsten een groote rol speelt. Als noodzakelijk gevolg hebben de groote koffiebranders hunne prijzen van gebrande koffie successievelijk verhoogd en hot koffie drinkend publiek moet dus wel een hoogcren prijs betalen, wil het dezelfde kwaliteit drin ken als voorheen. Eigenaardig is, hoe het publiek zich eerst tegen eene prijsverhooging verzet heeft, door zich met mindere kwaliteit tevreden te stellen. De echte koffie-drinkers zien echter in, dat zij onverstandig doen en betalen liever wat meer. Maar het geval is dikwijls ook heel anders. De winkelier, die zijne klanten vreest te verliezen, tracht ze tot de oude prijzen te leveren en vervalt daar door in steeds mindere kwaliteit. De huismoe der, welke van stijging der koffieprijzen nog niet hoorde, loopt or onwelend in, maar het duurt niet lang of zij begrijpt, en dan keert zij terug naar de betere kwaliteiten; in plaats van zijne klanten te behouden, heeft dan zulk een winkelier juist door zijn angstval lige houding zijne klanten van zich ver vreemd. „Goedkoop, duurkoop" is hier eerst recht van pas, want hoe beter de kwaliteit der kof fie, hoe voordeeliger in het gebruik, terwijl juist mindere kwaliteiten slecht afschenken en alleen slappe koffie geven, die het publiek ten slotte laat staan. Koffie wordt echter door van Nclle, wiens prijzen reeds meermalen onder de adver tenties werden opgenomen, verpakt in den handel gebracht. Op de pakjes staat het merk en dat merk juist geeft de kwaliteit aan, die nooit verandert. Bij stijgende markten wordt de prijs verhoogd, bij dalende markten ver laagd en het publiek heeft daardoor den waarborg, dat het voor den besteden prijs de juiste kwaliteit ontvangt. Deze pakjes- koffie is alom bij de winkeliers verkrijgbaar en prijskaarten, met de verschillende mer ken en prijzen er op, hangen in hunnen win kei, waardoor elke vergissing uitgesloten is. PREDIKBEURTEN te Amersfoort. Zondag 18 September 1910. EVANG. LUTII. KERK. Voorm. 10 uur: Ds. J. A. F. A. Stclleweg, Evang. Luth. pred. te Utrecht. REMONSTRANTSCHE KERK. Voorm. 10£ uur: Ds. Hooykaas. GEREFORMEERDE KERK. (Langegracht). Voorm. 10 uur: Ds. Donner. 's Avonds 5£ uur: Ds Donner. GEREFORMEERDE KERK. (Zuidsingel). Voorm. 10 uur: Ds. Teerink. *s Avonds 5£ uur; Ds. Teerink. VRIJE GEREFORM. GEMEENTE. Voorm. 9J uur: Godsdienstoefening, 's Avonds 5 uur: Godsdienstoefening. CHRIST. GEREFORM. GEMEENTE. Lokaal „De Zaaier". Voorm. 9j[ uur: Godsdienstoefening, 's Avonds 5j uur: Godsdienstoefening. HERSTELD APOST. GEMEENTE. in de Eenheid der Apostelen. Gebouw „Eben-IIaëzer," Muurhuizen. Voorm. 10 uur: Godsdienstoefening. Namiddag 4£ uur: Godsdienstoefening. Burgerlijke Stand. van 8 tot 16 Sept. 1910. Geboren :Joseph Jacobus Cornelis, z. van Joseph Jacobus Cornelis de Graaff en Gesina 1 'etronella Roelofs. Naatje Bregje, d. van Ilendrikus Donkervoort en Marrigje Pruim. Gcrril, z. van Joseph Uding en Aalbertje van Beek. Marinus Pieter Boele, z. van Boele de Vries en Aagje van Moorselaar. Petronella, d. van Johannes van den Brom en Janna Wiihelmina van Beem. Jacobus Hen- drikus, z. van Jordanus van Beek en Rijkje Kaas. Dirkje, d. van Rijk Rijnders en Cor nelia Pothoven. Een buiten huwelijk gebo ren kind van liet vr. geslacht. Gerarda Alijda, d. van Wilhelmus van Beek en Gcr- ritje van der Mast. Evert, z. van Marinus Cornelis van NVilpcn en Jansje Hendrika van Hennes. Andries Gijsbertus, z. van Diede- rik Hagelen en Johanna van den Berg. Johannes, z. van Antonie van Maanen en Ja cobs Johanna de Kievid. Johannes, z. van Willem van Pla leringen en liesselina de Vries. Aart, z. van Willem Los en Aalbartje van Socren. Aalt, z. van Jacobus van de Veen en Rijkje llootsen. Johannes Marti- nus, z. van Gerril Willem Willemsen en Cla- sina Gerarda dc Graaf. Maria Rozula, d. van Wilhelmus Johannes Gerritsen en Gcrdina Woerdman. Twee buiten huwe lijk geboren kinderen, 1 van het ra. en 1 van het vr. geslacht. Ondertrouwd: Lammert Dilsel en Evert je van den Ham. Gcrurdus Thomas Vosharl en Ariana Mijntje Blonk. Francis- cus van Delft en Adriana Brands. Jan Lcendert van Immerzeel en Anna Ilcndrika Korting. Gerhardus Petrus Antonius Lam- bertus te Leuken en Johanna Ilendrika Ma ria de Jong. Gerril van Laar en Willempje van Sprakelaar. Gerril Jan Donderwinkel en Maria Polman. Carel Frcdcrik August de Bruijn en Nelly Joanna van Ileijeop ten Ham. Carel Steven Adama van Schcltema en Gcrardina Gijsbcrta van Riemsdijk. G e t r o u w d: Maarten Andries Witsen- burg en Elizabeth Johanna Briëct. Gerar- dus Philippus van Moorselaar en Gerritje Kommer. Marinus Brons en Alijda Mulder. Overleden: Alijda Hartogsveld, 76 j., mnd. Peter Koelewijn, 26 j., ongeh. Jan ongeh. Geertruida Anton ia van Putten, 2 van den Broek, 16 d. Opgave van de Vereeniging „Handel en Nijverheid" van personen, die zich in de Gemeente hebben ge vestigd, of daaruit zijn vertrokken naar andere Gemeenten, met vermelding van woonplaats, van den 7. Septemcr tot en met 13 September 1910. GEVESTIGD: G. van Driel, van Utrecht naar Utrechtscheweg 63. J. S. van Bcmmel, van Houten naar Muurhui zen 117. A. D. en J. Roelfscma, van Duitschland naar Koningsstraat 107. W. C. Gerth, van Amsterdam siaar Driest 22. M. Bleyleven, van Barneveld naar Konlngsstr. 48. II. van Assclt, van Soest naar Groote Spul 33. M. NV. J. Strooper, van Amsterdam naar Kiominc- straat 4. J. Peters, van Nijmegen naar Muurhuizen 117. P. Giesbers, van Cuyk c. a. naar Muurhuizen 117. II. van den Hock, van Den Helder naar Pleter Bothstraat 25. B. C. Plemper, van Arnhem naar Van Campenl. 7. M. Ganzevles, wed. E. M. J. N. Vacano, van Am sterdam naar Molenbuurt 20. L. J. Steppé, van Zeist naar Oude Vlasakkerweg 18 B. J. E. van Dongen, van Baarn naar Schimmel- penninckstraat 39. F. J. Muller, van Hoorn naar Stationstraat 29a. A. E. P. Spoor, van Hoorn naar Stationstraat 29a. T. Gazenbeek, van Ede naar Schimmelpenninck- straat 36. T. de Kruyf, van Nijmegen naar Lieve Vrou westraat 4. J. K. Frings, van Kazerne naar Hoogeweg 6. NV. II. Scholtcns, van Kazerne naar Hoogeweg 6. J. T. Stroeve, van Willemsoord naar Hof 44. J. P. Abbinga, van Willemsoord naar Utrecht scheweg 108. E. Meerveld, van Leusden naar Woestijgerweg 63. J. P. Wurpel, van Amsterdam naar Kruiskamp 40. L. Vonhof, van Woudeuberg naar Stellingwerf straat 21. A. T. Colenbrander, van Breda naar Zuidsingel 43. Jhr. J. G. O. S. von Schmidt auf Altensladt, van Breda naar Langestraat 108. Z. H. A. Cubels, van Kazerne naar Heiligenber- gerweg 9. W. Goos, van Onthuizen naar Heiligenbergerwcg 9. J. van Beek, van Vconcndaa! naar Aldegonde- straat 97. C. C. Kenninck, van Rotterdam naar Muurhuizen 76. L. A. A. M. Loonen, van Obdam naar Schimmel- pcnninckstraat 48. C. Zwart, van Egmond aan Zee naar Muurhui zen 76. G. A. Smit, van Den Helder naar Muurhuizen 76. II. Zalm, van Kampen naar Aldegondestraat 25. A. G. J. van den Hooff, van Hoogland naar Ko ningsstraat 20. A. Ouwerkerk, van Nijmegen naar Mooierstraat 6. G. van 't Net, van Loosduincn naar Kromme- straat 10. II. J. Biegel, van Leiden naar Paulus Buijslaan 7. B. Vinke, van Kampen naar Joh. van Olden- barnevcldlaan 16. A. P. J. Schrevelier, van Rotterdam naar Stel lingwerfstraat 59'. C. Prins, van Egmond aan Zee naar Muurhui zen 76. J. E van de Steeg, van Barneveld naar Utrecht scheweg 36. S. Nijdam, van Amsterdam naar Arnhemsche- weg 51'. VERTROKKEN. W. R. Verbeek, van Arnhemscheweg 72 naar Rotterdam. A. Vedder, van Kruiskamp 49 naar Ilillegom. G. A. H. ('.oops, van Krommestraat 20 naar Venray. D. Schuit, van Korte Bergstraat 9 naar Nijkerk. A. J. J. Welling, van Wolfertstraat 34 naar Keu len. M. C. Briët, van Van Campenlaan 5 naar Rolduc. G. Mostland. van Soesterweg 33 naar Veenendaal. A. van Leéuwen, van Gr. Gasthuisl. 35 naar Am sterdam. C. G. de Vrije, van Zuidsingel 30 naar Amster dam. J. Jonker, van Schimmelpenninckstraat 51 naar Amsterdam. G. Kower, wed. G. van de Ilock, van Soesterweg 147 naar Uithoorn. E. J. Briët, van Van Campenlaan 5 naar Baarn. G. Buis, van Arnhemscheweg 40 naar Leiden. G. T. Ruberg, van Havik 38a naar Rheden. H. A. Luppel, van Amhernschestraat 5 naar Oost- Indië. Marktberichten, Amcrst oort, 16 Sept. Op >3e hot*en gehou den weekmarkt besteedde men voor aard appelen f 2.50 h. 2.80. Appelen f 4 i 8.-. Peren f 6.k 18.per ILL., Iloendereieron f 5.25 k 5.60 per 100 stuks. Boter f 1.30 k 1.40 per K.G. Kippen f 0.60 k 1.10, Kuikens 0.90 tl 1.50, Piepkuikens f 0.40 k 0.90, Een den f 0.80 A 1.Hazen f -.-.Wilde konijnen f 0.a 0.Tamme konijnen f 0.59 a 1.per stuk, Duiven f 0.40 a 0.50 per paar Magere Varkens 25 k 30, Zeugen f 60 a 110. Biggen f 11.k 15.—. Bruineeieren f 5.50 A 6.30, Jonge Eenden f 1.— k 1.20. Aangevoerd ware t: 180 heet. Appelen 25 heet. Peren, 200 heet. Zandaardappolen; 50000 stuks Hoenderei6ren, 900 kilo Grasbotei stuks Vee, Vette Varkens, 8 Magere Var kens, 450 Biggen en 20 Zeugen Marktbericht van 16 Sept. 1910 van de Nederlandsche Centrale Botermijnte Amersfoort Gisteren Werden aangevoerd op do Myn Gezouten Ongezouten 2100 K.G. 9350 K.G. f 1.30 Hoogste prys f 1.32 - 1.18 Laagste prijs - 1.23 - 1.25 Middel prijs - 1.28 Telegrafisch Weerbericht. Naar waarnemingon in don morgen van IS September 1910. Medegedeeld door hel Kon. Ned. Met. Instituut te de Bilt. Hoogste stand 775.7 te Aberdeen, laagste 756.9 tc Ilaparanda. Verwachting tot den avond van 18 Septem ber Zwakke tot matige N. wind, des mor gens nevelig of betrokken, later licht bewolkt, waarschijnlijk droog weer. Weinig verande ring in temperatuur. Weekoverzicht der Amsterdamsche Beurs. Dc Amcrikaansche markt. Hoe wel tegen het einde dezer week eenige ver levendiging in den handel aan de New-York- schc beurs kon geconstateerd worden, die niettemin op het laatste oogenblik weer sterke neiging toonde om tot den ouden stand van lusteloosheid terug te vallen, kan van de houding der markt in het algemeen niet gezegd worden, dat zij een verandering van eenige beteckcnis ondergaan heeft. Met bui tengewone volharding houdt het publiek zich op den achtergrond, laat het alles wat aan emotie voorvalt, maar dat is inderdaad wei nig, aan zich voorbijgaan, en reageert hoog stens met eenige onbeduidende transacties op gebeurtenissen, die bijzonder pakkend zouden zijn als de markt in normalen toe stand verkeerde. Opvallend is het daarte genover te lezen de bijna zonder uitzonde ring optimistische opinies der successievelijk teruggekeerde en terugkeerendc „autoritei ten". Een groot aantal Wallstreelberoemdhe- den trekt jaarlijks in den zomer naar Europa en moet, bij terugkeer in het Vaderland aan gereedstaande interviewers mededeclen, hoe de vooruitzichten zijn en hoe de toestand in de oude wereld is ten opzichte van de nieu we. Bijna al deze heeren voorspellen een min of meer spoedig intredende, ook wel gelei delijk zich ontwikkelende verbetering, welke aan de markt haar gewone aanzien zal her geven. Men is geneigd daaruit op te maken, dal men reeds in de goede richting gaat. Mei de werkelijkheid vormt deze verwach ting echter een scherpe tegenstelling. Er is toch hoegenoemd niets aan te wijzen, dat met goeden grond een steunpunt, een basis zou kunnen worden voor een dergelijke hausse-beweging. Veel meer zijn er facto ren, die gevaar opleveren voor een nog ver dere reactie en gesteld al, dat de kracht van die factoren gebroken kan worden, hetgeen trouwens nog deze weck is voorgekomen door het zeer handig toepassen Yan steunorders, dan blijft toch altijd nog de waarschijnlijk heid van een langdurige lusteloosheid en ge brek aan voldoende energie om een hausse beweging in tc zetten en vol te houden, over wegend. NYaar den laatsten tijd het Ilollandsche pu bliek van buitenaf weer wordt beïnvloed, om zich met nieuwe engagementen bij de Yan- keemarkt te inlcresseeren, achten wij het goed voor ons deel hij te dragen tot een nikeuring van deze adviezen. De Amcri kaansche markt is van nature grillig ge noeg om tegen elke aannemelijke verwach ting in toch een klenkc rijzing te laten zien. Wij willen aan deze mogelijkheid van zelf niet dc minste afbreuk doen, doch gevoelden ons gedrongen liet volle licht te laten val len op hel karakter van de bedoelde aan koopadviezen. Deze berusten bijna uitslui tend op persoonlijke sentimenten en voor de rest op speculatieve i>ositie-overwegingen, zonder eenig proefhoudend feit tot rugsteun. Onder de gebeurtenissen, welke aan het doodsche marktlooneel van deze week eeni ge kleur gaven, dient als de voornaamste vermeld te worden de verkoop van 100.000 Rock Island-shares aan dc firma Philps Dodge Co. Verkoopster was dc Kuhn Loeb combinatie. De koopster, die reeds een belangrijken invloed kon laten gelden op den loop van zaken bij dit spoorwegstelsel, verkreeg door deze transactie een waarde volle positie, ofschoon de controle in handen bleef van Moore-Reid c. s. Toch lijdt het geen twijfel of de mach^ der firma Philps Dodge Co. zal zich in de toekomst duidelijk doen gevoelen, aangezien zij door het bezit van belangrijke posten aandecleh in onderhoo- rige maatschappijen de conlroleerende com binatie kan noodzaken haar medezeggings- schap le erkennen. Op den duur kan deze verhouding voor Wallslreet een factor van belang worden. Men veronderstelt, en niet ten onrechte, dat dc eigenaardige verhoudingen, welke ten opzichte van de leiding der Rock Island Cy zijn otslaan, aanleiding zullen geven tol me nige transactie in de toekomst, wellicht ook van invloed op andere spoorwegstelsels. In het algemeen beoordeelde men de zaak gun stig. De politiek treedt ook geregeld weer op den voorgrond. De aanstaande Congresver- kiezingen geven stof tot allerlei beschouwin gen. -Maar, hoewel de markt de uitwerking daarvan niet geheel kan ontgaan, toonde zij zich daardoor evenals door de Rock Island transactie en talrijke andere evenementen hoogstens gedurende eenige kwartieren min of meer gevoelig. Haar houding kenmerkt zich door groote oppervlakkigheid, hetgeen dan ook geheel in den bard van den algemee- nen toestand van het oogenblik ligt. In Holland werd nogal wat fonds gereali seerd. Dc animeerende adviezen bleven tot nog toe vrijwel zonder gevolg, maar er be staat niettemin wel eenige aandrang om nieu we positie te openen. Staatsfondsen. Voor Ilollandsche Staatsfondsen was de stemming meerendeels zeer mat. De flinke belangstelling, welke in de eerste week van September aan den dag gelegd werd, verminderde tot groote onver schilligheid. Op het eind ontstond nogal aanzienlijk aanbod, voornamelijk in 3 obli gation en certificaten. De prolongatiekoers heeft daarop wellicht eenigen invloed uitge oefend. Na van 5 tot 1} te zijn gedaald trek hij weder aan tot 5 Hongaren en Oostenrijkers mede iichtelijke aangeboden. Fortugeezen verlate-». Russi sche staatsfondsen en spoorw gobligaties onderscheidden zich door een zeer vaste ten- denz. Voor de meeste courante soorten kan een flink avans geconstateerd worden De aanknopen zijn waarschijnlijk toe te schrij ven aan belcggingsordei's voor l«it2 conpon- vcrzilveiingen. Servcn, Turken en andere Balkansoorlen waren zeer verwaarloosd. De Chineezen en Ja- paneezen blonken eveneens uit door gebrek aan belangstelling. Mexicanen stil met. vas ten ondertoon. Brazilianen vast, vermoedelijk verband houdende met dc gunstige handelscijfers en de mooie koffiercsultaten van den Staat Sao i'aulo. Columbiancn vast. Ook Venezuelanen beter. Peruanen lusteloos. D c Cultuurmark t. De vaste stem ming, welke in deze afdeeling gedurende de vorige week zoozeer de aandacht trok, moest plaats maken voor een reactie, veroorzaakt door winstrealisaticn op ruime schaal. Des- nietegenstaande verloor dc markt geen oogenblik haar goede houding. De onder- loon bleef voortdurend vast en op het oogen blik zijn de vooruitzichten nog even veelbe lovend. Verscheidene aandeden ondergingen ech ter een vrij scherpe koersdaling, doch een later intredend herstel maakte weer veel goed. De M ij n mark t. De Augustus-produc- ties der maatschappijen Ketahoen en Rcdjong Lebong brachten een niet geringe teleurstel ling. Over het algemeen zijn zij ongeveer ge lijk aan die van 1909, maar blijven een be hoorlijk stuk ten achteren bij die van 1908. Men had gehoopt dat dit jaar minstens 1908 gelijk zou worden en dus dc teruggang van het vorige jaar kon worden ingehaald. Bijna elke maand bracht echter een teleurstelling, zoo ook weer Augustus. Een koersverlies van meerdere procenten was hiervan het gevolg. Aandeden Paleleh willig, na liet bekend worden van het verslag der in Batavia ge houden aandeelhouders-vergadering. Ollicicel

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 3