S°. 126. Dinsdag 4 October 1910. BUITENLAND. FEUILLETON. 9de Jaargang. )AGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem franco per post - l.SO A.fzoi.derlijko nummer - 0.05. IXrd Cowan verschijn dagelijks belialv op Zou- en Feest dagen Advertentiënmededeelingen enz., gelieve men véór 11 uur 's morgens bij de Uitgever* in te zenden. Uitgevers: VAL K H O FF C°. Utreohtschestraat 1. Intereomm. Telephoonnuramer 66. PRIJS DBR ADVERTENTIËN: Van 15 regels f 0.50 Elke regel meer - 0.10, Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 cent* by vooruitbetaling Groote lettors naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad, abonnement. Eene circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overeicht De politieke strijd in de Vereenigde Staten. In Jiet begin van November hebben in de Vereenigde Staten algemeene verkiezingen plaats. Ofschoon het tegenwoordige jaar een zoogenaamde „off-year" is zooals men in Amerika de jaren noemt, waarin geen presi dentsverkiezing plaats heeft is de aan staande verkiezingsstrijd toch van groote be- teekenis. Het huis van vertegenwoordigers moet nieuw gekozen worden, de Senaat moet voor een derde worden vernieuwd en boven dien hebben in talrijke staten verkiezingen van gouverneurs, rechters en hoogc bestuurs ambtenaren plaats. Van beteekenis is deze strijd ook, omdat de heerschappij, die de republikeinsche partij sints veertien jaren heeft uitgeoefend, schijnt te wankelen. Een maatstaf tot beoordeeling van de stemming van het land levert de uit slag van de verkiezingen, die in de laatste maanden hebben plaats gehad in de drie Nieuw Engeland-stalen Vermont, New Hamp shire en Maine, van oudsher bekend-als vaste burgten van de republikeinsche partij. Ter wijl in de beide eerste staten de republikein sche partij eene sints vele jaren niet voorge komen vermindering heeft ondergaan, zijn de verkiezingen in Maine democratisch uitge vallen. De moeielijke toestand, waarin de republikeinsche partij zich bevindt, wordt nog verzwaard door den strijd, die in haar eigen boezem woedt. Reeds in den loop van de vorige zitting van het congres is eene groep republikeinsche leden, wier houding wordt gekenschetst door den naam die hun gegeven is, namelijk „insurgenten", op den voorgrond getreden. Aan het hoofd van doze groep staan de senatoren Cummins, Dolliver en Lafol- lette, die door hunne scherpe aanvallen het gezag van de oude partijleiders, de senatoren Aldrich en Ilale en den Speaker van het huis van vertegenwoordigers Can non, bedenkelijk hebben geschokt. Maar de hoofdleider van deze beweging is de oud-president Roosevelt, die, na op eene rondreis door verschillende staten zijne ideeën te hebben verkondigd, op den republikcinschen partijdag van den staat New- York te Saratoga den strijd tegen de oude partijleiders met groote kracht heeft aange bonden. De overwinning is daarbij aanvanke lijk aan zijne zijde. Op zich zelf had de ver kiezing lot voorloopig voorzitter van de con ventie, die niets anders te doen heeft dan de openingsrede Ie houden, niet veel te het ee kenen. Maar deze verkiezing werd doorge dreven tegen den zin van het partijbestuur, dat reeds lang te voren zich voor de candi- clatuur van den vice-president der Unie Sherman, een persoonlijk vijand van Roose velt, had verklaard, en dit verschafte aan deze overwinning eene groote beteekenis. Het bleef trouwens niet bij deze eene overwinning; zij was de voorbode van Roosevelt's zegepraal over de gehcele linie. Den. volgenden dag nam de conventie het programma van de insurgenlen aan, waar van het hoofdpunt is de verkiezing recht streeks door het volk van de candidaten voor de openbare ambten, die nu door de comités worden aangewezen. De oude republikeinen, de „oude garde", zooals de New-Yorksche bladen hen noemen, Jiebben met den meesten nadruk een stelsel bestreden, dat den politie- ken invloed van de „bosses", die de comité's behecrschen, zou vernietigen. Zij hebben ook nu weer de nederlaag geleden. Maar het was een warme strijd, die werd gevoerd. Toen Roosevelt het woord nam, ver raste eerst de heftigheid van zijn aanval de tegenstanders, die aanvankelijk bleven zwij gen. Weldra echter stak er een woedende storm op. Van alle kanten hoorde men schel gefluit, kreten van woede, woest gehuil met zooveel krachl, dal de spreker werd over stemd. Zonder zich van zijn stuk te laten bren gen, wachtte Roosevelt af, dat er een oogen- biik kwam van betrekkelijke kalmte. Toen sloeg hij met de vuist op de tafel en riep met donderende stem, dat de ontevredenen er al leen mee zouden winnen, dat de waarheid, die hun zoo onaangenaam was, voor dc twee de maal werd verkondigd. Daarop begon hij zijn requisitoir tegen de trusts van voren af ■en bracht ditmaal zijne rede ten einde. Toen word lot stemmen overgegaan, en het door Roosevelt verdedigde programma werd aan genomen met 60(5 legen 403 stemmen. Hierna wees de conventie haren candidaat aan voor het gouverneursambt van New- York. Hare keus vestigde zich op Ilenry Slims on, die met 078 tegen 242 stemmen ge kozen werd. Ook deze keuze heeft hare be teekenis. Stimson, die natuurlijk door Roose velt was voorgesteld, is een advocaat van 43 jaren, die zich naam heeft gemaakt door het feit, dat hij is opgetreden als pleiter tegen de suikertrust, welker veroordeeling hij wist te verkrijgen. Daarbij is Stimson de intieme vriend en vroegere deelgenoot van Elihu Root, die tijdens Roosevelt's presidentschap als lid van de regeering zijn trouwste mede werker is geweest. Zoo drukte Roosevelt den stempel van zijne persoonlijkheid op het werk van de conventie. Duitschland. De Nordd. Algem. Zeitung verneemt, dat de rijksdag den 22en November weer zal bij eenkomen. De stand van de werkzaamheden van de commission, die gedurende den zomer hebben doorgewerkt, inzonderheid de wensch van de commissie voor dc verzekeringsoat- werpen om hare werkzaamheden ten einde te brengen, is voor de keuze van dit tijdstip be slissend geweest. De leider van de nationaal-liberalen, de afgevaardigde Bassermann, heeft verleden Zaterdag op den partijdag te Cassel eene groote programrede gehouden, waarin hij in hoofdzaak het volgende betoogde: De sociaal-democratie moet voor en na worden bestreden, maar zonder reactionaire bijbedoelingen. Hel parool van dc vereeni- gingspolitiek, d. i. de door den tegenwoordi- gen rijkskanselier gewcnschte politiek der vtrceniging van conservatieven, clcricalen en nationaal-liberalen, wijst Bassermann af on der luiden bijval van de vergadering. Hij kondigt eveneens onder luiden bijval aan, dat de nationaal-liberalen hun verove- ringlocht in dc Oosl-Elbische landen met goeden moed en mot alle kracht zullen voort- zeilen en dat zij hopen den conservatieven daar nog menig kiesdistrict af te nemen. Beslist luidt ook het afwijzend bescheid aan hel centrum. Een samengaan met deze partij zou op geen ongeschikter tijdstip kun nen worden aanbevolen; het zou zelfmoord zijn. Met de vrijzinnigen beveelt Bassermann aan, dat men zich zal verstaan op tdktischen grondslag, terwijl hij het programmatische overleg scherp afwijst. Verder stelt Bassermann een aantal pro grampunten op. Daartoe behoort het onvoor waardelijk vasthouden aan de protectie. Wie het kiesrecht van den rijksdag wilde aantas ten, zou zich buiten het program stellen, zegt hij verder. Hij constateert dan, dat zich overal een trek naar links laat bespeuren. Als positieve maatregel tot overwinning van de diepgaan de ontstemming in het Duitsche rijk beveelt Bassermann aan het terugkeeren tot de poli tiek van vorst Bfllow. Hij zegt hierover: lk ben er ver vandaan, te twijfelen aan den goeden wil van den nieuwen rijkskan selier. Ik kan wel is waar niet zeggen, dat hij niet een reactionair man is; intusschen is er veel aan hem wat ons niet sympathiek is. Maar ik koester twijfel of men aan de regee- ringslafel den ernst van de toestand heeft ingezien, en of men den ernstigen wil aan de rcgeeringstafel heeft om niet slechts met uitgeven van leuzen te werken, maar ook tot de beslissende daad te komen, die aan den wortel van de ontevredenheid schudt en ons weer de oude behagelijkheid en de oude te vredenheid terug brengt. Wij moeten terug gaan tot de periode van vorst Bismarck, waarin wij tevreden waren en beslissende overwinningen over dc, sociaal-democratie bevochten hebben. Vorst Bülow had ingezien, dat voor het li beralisme eene plaats odder de zon moest worden ingeruimd. Onder deze beginselen kwam de vereenigingswet lol stand en werd de hervorming van de rijksfinanciën inge diend. Het succes van depe politiek was een terugdringen van het radicalisme. Verder zeide Bassermann: De hervorming van de rijksfinanciën zal zoo gemakkelijk niet meer tot rust lcomen. Wij zullen niet eerder rusten dan lot dat wij eene hervor ming in verzoenenden en rechtvaardigen zin hebben verkregen. Men heeft aangeraden, de hervorming van het Pruisische kiesrecht uit te stellen, maar ook daarmee zal men niet tot eene kalmere stemming komen. Zoolang niet naar deze beide richtingslijnen positieve daden van de zijde der regeering geschied zijn, zal men legen den rooden vloed niet kunnen optornen. Ik ben overtuigd, dat de verkiezingen van 1911 een ineenvallen van het zwart-blauwe blok en van de tegenwoor dige methode zullen brengen. In conserva tieve kringen behoorde men lot het inzicht te komen, dat, als men den staat uit eene zware crisis wil redden, aan het liberalisme de stelling, die het toekomt, moet worden ingeruimd. Engeland. Londen, 3 O c t. Eerste minister Asquith heeft den brief van Lord Charles Beresford als volgt beantwoord„lk behoef u niet te verzekeren, dal de regeering diep doordron gen is van het buitengewoon groote belang van de handhaving onzer oppermacht ter zee en dat zij niet zal aarzelen aan het par lement de maatregelen voor te stellen, die voor dat doel noodig zullen blijken te zijn." Londen, 3 Oct. De Duitsche luitenant Ilclm, die moet terechtstaan wegens eene be schuldiging van spionnage, is tegen borgtocht op vrije voeten gesteld. Denemarken. Kopenhagen, 3 Oct. Andres Thom son en Christensen Lindos zijn herkozen als voorzitter en onder-voorzitter Yan het Folke- ting. Bij loting werd Goos (van de rechterzijde) aangewezen als voorzitter van het Landsting, nadat op hem cn op den aflredenden voor zitter Sonne (vrij-conservatiel) een zelfde aan tal stemmen was uitgebracht. Tot ondervoor zitters werden gekozen Hage en Joergen Pe tersen. Oostenrijk. W e e n e n, 3 Oct. De koning en de ko ningin der Belgen zijn heden avond te 5.23 uur hier aangekomen. Zij werden ontvangen door den keizer en de aartshertogen en door het publiek hartelijk toegejuicht. F r a a g3 Oct. Ten gevolge van dc duur te der levensmiddelen zijn er onlusten uit gebroken te Kladino. Ongeveer 50 personen werden gewond. Hongarije. De Neuc Freic Presse geeft een gesprek weer, dat haar correspondent te Budapest heeft gehad met den Ilongaarschen minister president graaf Khuen-Hedervary over de Hon gaar sche leening. Daarin wordt gezegd: „De laatste dagen hebben getoond, dat wij in Duitscliland een vasten steun hebben, waarop wij altijd kunnen vertrouwen, een steun niet alleen in politiek, maar ook in financieel en economisch opzicht. Wij hebben weer eens ondervonden, dat daar, waar het noodig is, Duitschland ons niet alleen wil helpen, maar ook kan helpen. Wanneer echter het spreek woord reeds van de kleine diensten zegt, dat zij de vriendschap bevestigen, dan kan men gerust zeggen, dat de groote diensten, zooals Duitschland aan de monarchie cn aan Hongarije nu reeds bij herhaling op politiek en op economisch gebied heeft bewezen en die Óoslenrijk-IIongarije naar krachten tracht te beantwoorden „de oude vriendschap tol ijzer zullen smeden". Turkije. Over den stand van de kwestie der Turk- sclie leening zegt dc Echo dc Paris, dat zij van bevoegde zijde gemachtigd is die kwestie aldus samen te vatten: „Turkije is aan hel einde van zijne hulpmiddelen, zoodat het, als het in de eerstvolgende dagen geen geld kan krijgen, gedwongen zou zijn de uitbetaling van de bezoldiging zijner ambtenaren te sta ken. Het beproefde onlangs vruchteloos bij verscheidene Parijsche banken 10 millioen frs. te leenen voor zijne allerdringendste be hoeften. Bij dc beide Europeeschc centrale mogendheden kan dc Turksche regeering niet hopen financieele ondersleuning te vinden, want de markten van Berlijn en Weenen heb ben ten gevolge van Frankrijk's weigering om aan de Ilongaarschc leening deel te nemen, zich genoodzaakt gezien de 5G0 millioen van deze leening te plaatsen. Dat is een last, dien deze markten slechts met moeite kunnen dra gen. Sir Ernest Cassel heeft zich op het drin gende verlangen van de Engelsehe regeering verbonden, alle onderhandelingen te staken, die de Eransche en Engelsehe politiek zou den kunnen storen. De bemoeiingen van dc Turksche regeering hij Zwitsersche en IIol- landsche banken, die met aanzienlijken Fran- schen steun werken, zijn volkomen mislukt. De leening zal dus in Frankrijk geplaatst worden en wel op de voorwaarden en met de waarborgen, die de Fransche regeering heeft geëischt. De belangen van de Fransche industrie worden dus in ruime mate behar tigd. Als waarborg stemt Turkije toe in de inrichting van den dienst van de schatkist, die de uitgaven controleert en er voor zorgt, dat de staatsinkomsten slechts voor de dooi de begrooting voorziene uitgaven werden ge bruikt". De Yossische Ztg. leekent hierbij aan, dat de Echo de Paris hare lezers zand in do oogen strooit, wanneer zij beweert, dat do leening gesloten wordt op de voorwaarden en waarborgen, die Frankrijk heeft geëischt. Die bewering is eenvoudig onjuist. Vooreerst zijn de politieke voorwaarden, die Frankrijk oorspronkelijk heeft gesteld, geheel weggeval len, omdat de Fransche regeering de smar telijke overtuiging heeft verkregen, dat zij zulke voorwaarden I.j het hedendaagsche Turkije niet kan doorzetten. Er is geen sprake meer van een verband tusschen de leening en dc regeling van den toestand in het achterland van Tunis. Evenmin van het protectoraat van Frankrijk ten aanzien van dc in Turkije levende Tunesiërs en Algerij nen. Ook dc politiek-economische eisch van overdracht van het geheele Turksche finan cieele bestuur op de Banque Ottomane is in de tegenwoordige voorwaarden niet meer op genomen. Van alle oorspronkelijke eischen van Frankrijk is slecht.s deze ééne volledig gehandhaafd, dat de Fransche industrie met Turksche staatsbestellingen zal worden be dacht. Daarmee zal men de speculanten van de pers den mond kunnen stoppen. Een zeer zwakke schijn van hel streven van de sou- vereinileit van den Turkschen staat over de besteding van zijne eigen financiën te beper ken, zou misschien te vinden zijn in het punt, dat Turkije toestemt in de inrichting van een controledienst op zijne uitgaven. Maar hoe oneindig ver is deze voorwaarde verwijderd van die om aan de Fransche Banque Otto mane liet gehcele bestuur der Turksche finan ciën tol in dc kleinste bijzonderheden uit te leveren I Turkije zou nu, als het de voor waarde aannam cn waarom zou het dit niet doen? eenvoudig eene rekenkamer behoeven in te richten, die natuurlijk een Turksche en niet een Fransch lichaam zou zijn. Men ziet hoe bescheiden de Fransche regecring in eens is geworden. Konstantinopel, 3 October. Dc Porte heeft protest ingediend bij de regec ring yan Montenegro naar aanleiding van het wisselen van geweerschoten aan de grens wal 6 uren geduurd heeft. China. P eking, 3 Oct. Bij de opening van de rijksvergadering verklaarde de regent, dat deze de uitspraak van het volk vertegenwoor digt en dat zij, ofschoon slechts de eerste stap in de richting van een grondwet, het zinnebeeld is van de hoop op de groote toe komst van het rijk. Er blijkt verder uit, dat China, in overeenstemming met den vooruit gang in andere deelen der wereld, de nood zakelijkheid inziet van verbetering der toe standen en van de harmonie tusschen de ver schillende klassen der bevolking. Zuid-Afrika. Johannesburg, 3 Oct. Botha lijdt aan een keelaandoening en moet het bed houden. Allerlei. Wijnmalen's wereldrecord- vlucht. Aan den Parijschen correspondent van de Ct. heeft Wijnmalen 't een en ander over zijn hoogtcvlucht verteld. De bereikte hoogte, door Wijnmalen's ba rometer geëuregistreerd, varieerde tusschen 2780 en 2820 M. HANZE A TEN. 60 DOOB RUDOLF HERZONG. Het gerucht zou inmiddels bewaarheid worden. Op zekeren morgen ging 't als een loopend vuur door de stad„De Yloot is in aantocht! Cervera loopt de liaven binnen!..." Geheel Stantiago was ter begroeiing aanwc- zeg. Langzaam gingen de Spaansche pantser- schepen in kiellinie door den ingang. De „lnfanta Maria Teresa", de „Almirante Oquendo", de „Viscaya" en de „Christobal Colon". Het bevel luidde„Met de grootst mogelijke haast kolen en proviand innemen en naar Havana stoomen." Dat waren woorden, die men in Santiago niet verstond. Met de „grootst mogelijke haast" was toch de geheele Meimaand ge moeid. Enkele dagen tevoren hadden de es kaders van de Amerikanen de hoogte van Santiago bereikt en onmiddellijk de haven geblokkeerd. Wel was de Spaansche vloot in veiligheid, maar zij kon niets uitrichten. Terwijl van uit zee de kanonnen der Ame rikanen tevergeefs donderden om de batte rijen van de forten, die zich bij den ingang var. de haven bevonden, het zwijgen op te leggen, terwijl den Spanjaarden, in het ge zicht van de haven, tal van kolenschepen werden afgenomen cn de Amerikaansche ad miraal een vermetele poging liet wagen den nauwen uit- en ingang van de haven door het doen zinken van een reusachtig kolen- schip te versperren, bleef den Spanjaarden de tijd de noodige herstellingen aan de ma chines te doen en zich op de eerstkomende dagen voor te bereiden, een voorbereiding, waarbij heel Santiago hen behulpzaam was. Men zag reeds in hen de toekomstige helden, dv wrekers van Spanje's eer. Eiken dag zouden zij kunnen uilgaan om den vijand te vernietigen. En reeds bij voorbaat verzacht te men hen al het leed, dat hen wachtte. Hel ouderlijk huis van mevrouw Twersten was liet middelpunt van de uitgaande en mi litaire kringen. De officieren van het eska der liepen er in en uit, als wilden zij zich nog eens ten volle van den zonnigen aanblik van mooie vrouwenoogen verzadigen, voor dal het onzekere kwam. De eerste officier van den Spaanschen krui ser „Viscaya" bracht elk uur, dat hij vrij had, in het salon van mevrouw Twersten door. Frits Vanheil leerde hem daar ken nen. Een ijzersterke man, met een gezicht, dat hoegenaamd geen aandoeningen ver ried, maar waarin de donkere oogen van diepen, hartstochtelijken gloed fonkelden. Een man, volkomen geschikt om zwakke vrouwenharten in oproer te brengen. „Zoo," zeide de Spanjaard beleefd, „is u ingenieur van scheepsbouw en machinist. Daaraan ontbreekt liet ons juist, helaas. Hel grootste gedeelte van ons machine- cn ingenieurspersoneel bestond, zooals u mis schien weten zult, uit vreemdelingen. Bij hel uitbreken van den oorlog namen zij bijna allen hun ontslag. Mocht ons, wat de hemel verhoede, een ongeluk treffen, dan zal dat geheel te wijten zijn aan de ongeocfendheid van ons macbiiiepersoneel." „En hoe is 't op de „Viscaya"'?" vroeg me vrouw Twersten gejaagd. „Hebt ge daar be ter machinepersoneel?" „De machinisten zijn ware slumperds. Ik zeg dit hier in vertrouwen." Zijn oogen kre gen een donkere uitdrukking. Mevrouw Twersten ontging dit niet. Ilaar blik ging naar Frits Vanheil en bleef daar zoo lang rusten totdat hij begon te kleuren. „Zij wil mij in den strijd zenden," dacht hij. „Wil zij dat uit liefde voor haar vader land, of ter wille van dezen Mephislo? O, ik begrijp haar maar al le goed! Zij geeft mij de rekening. Nu, laten wij ons royaal hou den en voor de genoten gastvrijheid beta len." „Ik zou me gaarne nuttig willen maken, overste," begon hij, „want ik boemel hier al geruimen tijd rond. Kunt u mij bij uw per soneel gebruiken? U zult zien, dat ik goed bon voor mijn werk." Verwonderd keek de ander op. „Is u dat ernst? Zeker, een kundig man kunnen wij wel gebruiken." ,,'t Is mij volle ernst. Voor dat de vloot uitloopt, heb ik tijd genoeg om mij met de machine vertrouwd te maken." Dc officier stond haastig op. „Ga dan on middellijk mee naar den admiraal. Daar kunt ge verder alles liooren." Een uur later kwam Frits Vanheil te rug. Ilij had zijn boeltje spoedig gepakt en liet zich daarop bij mevrouw Twersten aan dienen om afscheid le nemen. „Ik ben zoo trotscli op je, Frits, dat ik geen woorden kan vinden." „Zee 't mij dan zonder woorden. Dan weet ik ten minste, dat ik voor u en niet voor uw Spaanschen vriend zal heengaan." „Moet ik denken, dat je jaloersch bent?" „U moet denken, dat ik u liefheb en u aanbid. Dan behoeft u niet naar een bena ming voor mijn gevoelen te zoeken." „Ik wil je 't antwoord geven, als je me belooftden overstezoo noodig te helpen." „Dat zal moeilijk gaan. Ik sta onder In de machinekamer, en hij staal hoog op de com mandobrug. Een treffend beeld," mompelde hij, „maar u hebt 't zelf gewild." „Kom eens hier, dwaze jongen," zeide zij zachtjes, cn in haar donkere oogen lag oen vochtige glans. „Als ik je niet als een zoon beschouwde, zou je gevaarlijk voor mij zijn. Heb je ine nu absoluut tot deze bekentenis moeten dwingen? Kom als held terug, dan doe je mij eer aan." Zij had inmiddels dc handen op zijn schou ders gelegd. Plotseling boog hij zich tol haar over en drukte zijn hoofd legen haar borst. „Wat doe je?" vroeg plotseling Robert Twerstcn's slem. Mevrouw Twersten had zich onmiddellijk hersteld. Glimlachend trad zij op haar zoon toe en streek hem over de verwonderde oogen. „Weet je 't nog niet? Frits is bij hel machinislenpcrsonecl van de „Viscaya" opgenomen. Wij hebben hem voor ons ge wonnen en daarvoor heb ik hem gezegend. Neem jij nu ook afscheid van je vriend." Robert Twersten zag beiden langen tijd aan. Daar was 't weer, dat geheimzinnige, dat hem reeds wekenlang in het hijzijn van zijn moeder beklemd had en hem goen en kele vreugde meer liet genieten. „Neen," klonk het echter in zijn binnenste, „neen, je hebt 't recht niet zoo te denken!" „Kom, Frits," zeide hij zachtjes, „ik ga met je mee." Zwijgend gingen zij door de stad naar de haven. Eerst bij het afscheidnemen spraken zij. „Ilob je mijn moeder lief, Frits? Je behoeft niet te antwoorden. Maar je weet, niet waar, dat mijn moeder slechts mijn vriend in je ziet." Daarop ging hij stil zijns weegs. Dc Julimaand naderde. De feestelijke stemming in Santiago had voor een groote ontnuchtering plaats gemaakt, een ont nuchtering, die ten slotte verbittering werd. Want de vloot bleef werkeloos ip de haven liggen en teerde behagelijk op de levensmid delen van dc stad, die in Santiago van dag lot dag kariger worden. Van dc landzijde sneden de insurgentenkorpscn cn dc lands- tóepen van dc Amerikanen allen toevoer al; hetzelfde deden de schepen van de blokkade aan de zeezijde. En Havana, het hechtstc steunpunt, waarmede geheel Cuba stond of viel, geraakte zonder dc vloot in gevaar. In Santiago stond hongersnood voor de deur. Dagelijks vreesde men een uitbarsting van dc volkswoede. Dc Spaansche admiraal ontving dc dringendste bevelen om tot eiken prijs uit le loopen en Havana te bereiken. Eindelijk besloot hij zich daarnaar tc voe gen. Den tweeden Juli was hij klaar voor vertrek. Dc afscheidsbezoeken van de officieren van het eskader werden in dc stad uiterst koel ontvangen. De geestdrift was geheel ge doofd. Des namiddags werd door den aarts bisschop in dc kathedraal een korte gods dienstoefening gehouden, waarna de officie ren het gevoel hadden, alsof zij ten doode waren gewijd. Wordt wrvolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 1