BINNENLANa De totale duur van deze hoogtevlucht was 1 uur 57 minuten. Hij had 1 uur 45 min. noodig voordat hij de grootste hoogte had bereikt, terwijl de daling in nauwelijks 12 minuten geschiedde. „Terwijl ik in groote cirkels al maar hoo- ger vloog", vertelde Wijnmalen, „kreeg ik het op 2500 M. verschrikkelijk te kwaad met een hevige koude. Het bloed sijpelde mij onder de nagels uit en parelde mij op de lippen. Toen ik Donderdag tot ruim 2400 M. was gestegen, heb ik daar hcelcmaal geen last van gehad. Daarentegen kreeg ik het nog eens zoo te kwaad. Dit was nota bene in Augustus. Toen was ik niet hooger dan tot 1200 meter gekomen en liep het bloed mij reeds uit de vingertoppen. Het is een rare gewaarwording, zooiets in je eentje te moeten overkomen. Ik had nu eenmaal mijn zinnen er op gezet. En ik hield vol, totdat ik voor mij zelf de overtui ging had m'n hoogte-barometer hield ik voortdurend in de gaten dat ik het we reldrecord verbeterd had". Op mijn vraag, hoe het mogelijk was, dat na een vlucht van nog geen twee uur, do motor kon stoppen, wegens gchrek aan ben zine, antwoordde Wijnmalen nog: „Wanneer je succes wilt hebben met 'n hoogte-vlucht dan moet je om alles denken. In de eerste plaats dan, moot je zoo weinig mogelijk gewicht meevoeren. Opzottelijk had ik dus ook nog gewicht uitgewonnen, door slechts 35 liter benzine mee te nemen. Daar door werd de machine aanmerkelijk ver licht. Mijn reservoir kan 110 liter bevatten. U ziet dus, dat dit nogal een verschil is. Voorts heb ik nog allerlei misbare onder deden vai> mijn machine, voordat ik naar boven ging, afgeschroefd, o.a. de voorwie len. Allen en alles heb ik 12 K.G. daarmee gewonnen." Wijnmalen was bijzonder tevreden over zijn Karman-tweedekker, doch prees in hel bijzonder den Gnome motor, dien hij voor de luchtvaart als de beste aller motoren roemde. Voorloopig is hij niet voornemens nog eens zoo hoog te gaan vliegen en dus zal hij niet trachten zijn eigen hoogte-record te slaan. Eerst dan, wanneer een andere vlieger er in mocht slagen zijn record te verbeteren, dan zal hij het weer eens pro- bceren. Eenige uren nadat het bekend was, dat hij wereld-recordhouder voor de hoogte-vlucht was geworden, gewerden hem reeds uitneo- digingen, om te komen vliegen, o.a. voor de vliegwoek Kiewit—Hasselt (België), van 8—16 October, waar Koolhoven en Kuiler ook reeds geëngageerd zijn, en voor de vliegweck te Johannisthal, bij Berlijn. Intusschen deelde Wijnmalen ons mede, be sloten te zijn, de vlucht P a r ij s—B russel en terug te ondernemen, een wedstrijd, waarvoor een totaal bedrag aan prijzen ad 150,000 francs is uitgeloofd. Vorige week trachtten reeds twee Kranschc vliegers deze vlucht te vol brengen. Wijnmalen beschouwt echter als zijn eenige ernstige concurrent Morane. Slaagt hij er in, de raid Parijs—Brussel en terug met succes te ondernemen, dan is het zijn vaste voornemen van Parijs naar Amsterdam te vliegen. Over de hartelijke en vriendelijke wijze, waarop men hem te Chalons behandeld had, was hij zeer enthusiast gestemd. Vliegers en gewone voetgangers waren allen wedijve rend in vriendelijkheid en hoffelijkheid te zijnen opzichte. P o il 1 o L Acht dagen geleden verongelukte de aviateur Poillot. Zondag heeft nu te Parijs zijn verloofde, een danseres van beroep, aan zijn graf op Montmartre zich doodgeschoten. Een snelheidsrecord. Uit Mourmclon wordt gemeld, dat La tham daar met zijn nieuwen Antoitaette-een- dekker een snelheid van 110 K.M. per uur bereikt heeft. liet toestel heeft een 100 H. P. Antoinette- motor en zal door Latham gebruikt worden in den Gordon Bennett-'wedstrijd in Amerika. Hamburg, 3 Oct. De onderhandelin gen om tol eenc schikking te komen in de schecpsbouwindustrie, zijn zonder resultaat gebleven. Het bestuur van den melaalarbei- dersbond heeft dientengevolge besloten de uitsluiting van bijna een half milliocn metaal arbeiders, waarmee de bond van patroons in de metaalindustrie voor dit geval had ge dreigd, te aanvaarden. L o n d c n, 3 O c t. De pogingen om het ge schil in de katoennijverheid bij te leggen zijn mislukt, daar de fabrikanten de voorstellen der werklieden hebben verworpen. Londen, 1 October. De Daily Mail be richt uit New-York: De Standard Oil be licht, dat eene campagne zal worden begon nen om het verbruik van geraffineerde petro leum in de wereld te vermeerderen door aan zienlijke verlaging van de prijzen in het oosten en in Europa. De New-Yorksche Evening Post van 19 September publiceert een brief van burge meester Gaynor, gericht aan zijn zuster, waarin hij zijn gewaarwordingen beschrijft toen hij door den ontslagen havenbeambte Gallagher werd aangevallen. Het belangrijk ste deel van den brief is dat, waarin hij vertelt een voorgevoel te hebben gehad dat een aanslag op zijn leven zou worden ge pleegd. Immers dreigbrieven werden in den laatstcn tijd geregeld door hem ontvangen. „Voornamelijk sedert ik op de bekende wijze inzake de biograafvertooningen van den boks- kamp te Reno optrad zoo zegt de heer Gaynor was dit het geval. Er bestond geen wel waarbij dergelijke vertooningen werden verboden, en ik kon de vertooning dan ook op geen enkelen wettelijkcn grond tegengaan. De door Hearst uitgegeven dagbladen gingen echter voort mij aan te vallen, omdat ik dit vertoonen niet verbood. Ze verweten mij zelfs dat ik die vertooningen aanwakkerde. Lie den, met min of meer op holf zijnde geest vermogens, knipten gretig dergelijke artike len uit en zonden ze mij, voorzien van drei gende bijschriften of anonieme dreigbrieven toe. Enkelen zeiden mij dat ze mij zouden doodschieten. Een reeks van brutale en on gelooflijk leugenachtige caricaturen werd ge publiceerd, op hol gebrachte hoofden geloof den het, en ik veronderstel dat velen, die geen andere courant lazen, verbitterd werden op zulk een geweldenaar van een burgemeester. D;d beoogden die bladen natuurlijk. Immers zij hebben de meest weerzinwekkende foto grafieën van den Jeffries-Johnsonkamp zelf gepubliceerd." Een dergelijke journalistiek is misdadig, en ik had reeds gedacht aan een vervolging, doch liet dat uit zwakheid na, want ik vrees de dat men zou zeggen, dat ik bang was. De tijd is thans echter daar, dat deze journalis tieke boeven hun bedrijf hebben te slaken. Als fatsoenlijke menschcn maar eens begon nen met dergelijke bladen niet aan te raken, dan zou alles wel in orde komen. De jour nalistiek in New-York verkeert in een sta dium van hel grootste bederf, en dat alles gaai ongestoord voort Tot zoover de heer Gaynor, Hij heeft niets te veel gezegd. De New-York American en de Evening Journal, de beide Hearstbladen in New-York, zijn op in-gemeene wijze tegen den heer Gaynor opgetreden. De oorzaak hiervan ligt voor de hand, als men bedenkt, dra bij de jongste burgemeesters-verkiezing de heer Gaynor verkozen werd en William R. Iieartst, de eigenaar dier bladen, het on derspit delfde. Als je vroeger moe van 't Londensche straatgewoel in den „Unterground' dook en 't schelle daglicht 'n oogenblik met wellust ruilde voor de onderaardsche vage scheme ring, dan zegende je 't halfdonker der tun nels, dat was als 'n oogenlroost. Ho, maar, zeggen de reclamemakers, er zal geen rust zijn, ook niet d&Ar benèen, en zij bedachten voor de lunnelmuren levende beelden, die „omgekeerd actief" zullen zijn. Terwijl an ders de beelden aan den stilzittenden toe schouwer voorbij glijden, zullen thans de beelden onbewegelijk zijn, terwijl de toe schouwer er aan voorbij vliegt. Elk beeld zal tusschen de 100 en 200 meter lang zijn, en pas goed te zien wezen, wanneer de trein 'n vaart van 25 K. M. in het uur heeft. De phantastische advertenties „en action" zul len uit geëmailleerde platen bestaan, die deels door 't licht uit den trein en deels auto matisch worden verlicht. Voor spoedig dui zelige passagiers iets om dol te worden. Een door de kritiek geboy cotte schouw bur g-d irecleur. In Innsbruck is tengevolge van beleedigende uitingen van den directeur Thurner van den schouwburg daar ter plaatse, tegenover drie tooneclcritici, door alle plaatselijke dagbla den den boycot over dezen directeur uitge sproken. Ook werd de opname van iedere reclame geweigerd. Verder zijn tal van pro cessen tegen Thurner aanhangig gemaakt; alle wegens beleediging. Een Parijsche politiehond, „Capitaine", heeft zeer handig den vluchtenden apache gevat, die bij een feest te Saint Cloud een man geslagen had. George Maiugonnat vermaakte zich, in ge zelschap van verscheidene vrienden, met tien voorbijgangers sigaren, sigaretten en pijpen uit den mond te slaan, en toen een man hem daarover wilde betichten, bracht hij hem met een zweep een ernstige wond aan het hoofd toe. De politie kwam toen op het terrein, en Maingonnat nam de vlucht. Maar juist toen de „apache" zich veilig meende, gevoelde hij de tanden van Capitaine in zijn vleesch. Hij achtte het toen maar 't verstandigst, stil te blijven staan, en „Capitaine" hield hem vast, tot men kwam, om hem in verzekerde bewa ring te nemen. De Weltcourier geeft onder meer typi sche historietjes ook een bijdrage tot de Duit- sche naamgeving in Duilscli Zuidwest-Afrika. Bij een diefstalproces hadden zich eenige kaf fers met namen als Tsawaffe, Numnawatere enz. te verantwoorden. De assessor opende de zitting. Acht kaffers en drie Hottentotten-vrouwen waren aanwe zig. Het eerst werd de dorpsmeester ver hoord. Hoe heet gij, vroeg de assessor. „Schaapskop", antwoordde de kaffer. Wat? Schaapskop? Ileet je werkelijk zoo en zijt ge met dien naam tevreden. Schaapskop zette den borst vooruit en ant woordde in vloeiend Duitsch: „Dit is mijn DuPschen naam, daar thans de keizer van Duitschland heer van het land is." De anderen heetten Luiwammes, Wasch- wijf, Berlijn, enz. Hoewel in het protokol de landsnamen werden opgenomen, bleven de Kaffers zelf met trots hun door de kolonisten gegeven namen voeren. De Staatscourant van Dinsdag 4 October bevat o.a. de volgende Koninklijke besluiten benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Eindhoven J. G. Vecnenbos, thans te Oldeberkoopte Venlo A. J. P. de Lange, surnumerair der registratie en domeinen, commies bij de directie der registratie en domeinen te Arnhem; te Nijkerk B. J. de Leeuw, surnumerair te Horst A. Sonnaville, surnumerairte Grave J. A. v. d. Velde, sur numerair tot ingenieurs-verificateur bij het kadaster te Zutfen J. Eekhof, thans te Dorincht; te Dordrecht A. J. van Baarle, thans te 's Hcr- togcnbosch op verzoek eervol ontslagen met dankbe tuiging A. W. E. Kwisthout, te Roermond als ingenieur-verificateur bij het kadaster en dr. H. P. Kuijper als hoofdinspecteur van den arbeid. verlof verleend tot het aannemen der onderschei dingsteek enen, achter hunne namen vermeld, aan na te nemen personen jhr. mr. R. de Marccs van Swindcrcn, te 's-Gra- venhage. Onzen Kamerheer in buitengewonen dienst. Minister van Buitcnlandsche Zaken, de versierselen van Grootkruis van dc Leopoldsorde, hem door Z. M. den Koning der Belgen geschonken mr. J. A. baron de Vos van Steenwijk, te 's-Gra- venhage, Onzen Kamerheer in buitengewonen dienst, directeur van het Kabinet der Koningin, de versier selen van groot-officier der orde van de Kroon van België en het eerekmls 2de klasse der Vorstelijke Huisorde van Lippe, hem respectievelijk door Z. M. den Koning der Belgen en Z. D. H. den regeerenden Vorst van Lippc geschonken G. A. baron Tindal, te Hilversum, Onzen Kamer- beer in buitengewonen dienst, de versierselen van groot-officier der orde van de Kroon van België, hem door Z. M. den Koning der Belgen geschonken. verlof verleend tot het aannemen van het officiers kruis der orde van Cambodja, hem door den Presi dent van de Frausche Republiek verleend, aan den Oost-Indischen hoofdambtenaar met verlof J. Huls- hóff Pol, laatstelijk eerste-secretaris van het Gou vernement van Nedcrl.-Indië. Op 23 September heeft te Brussel de onderteckening plaats gehad mede namens Nederland der in de aldaar gehouden zee- rechtconferentie ontworpen tractaten nopens aanvaring en betreffende hulp- en bergloo- nen. De nieuwe Engelsche ge zant. Reuter seint ons uit Londen: Volgens een officieele medcdeeling is Sir Alan John stone, gezant te Kopenhagen, benoemd tot Britsch gezant te 's Gravenhage. Wet op het. levensverzeke ring b e d r ij f. Dezer dagen werd medege deeld, dat de Vereeniging van Levensverze- kering-.Mpijen aan den Minister, in gevolge diens verzoek om inlichtingen, een ontwerp- wet op het levensverzekering-bedrijf heelt toegezonden, waarin haar denkbeelden om trent een wettelijke regeling van dit bednjt belichaamd zijn. Naar de Tel. verneemt, is de algemeene strekking van dit ontwerp, hel bedrijf aan zekere wettelijke regelen te onderwerpen, d:e zijn soliditeit waarborgen en aan onsolide maatschappijen, die ongezonde, schadelijke uitwassen van het bedrijf, het beslaan onmo gelijk maken. In de eerste plaats worden zekere eischen gesteld voor hel oprichten van levensverzeke ring-maatschappijen; het aandeelenkapitaal (maatschappelijk kapitaal) moet geheel ge plaatst zijn; op de aandeden moet ongeveer 20 pCt. zijn gestort, de statuten moeten de bepaling bevatten, dat bij verlies van een zeker deel van het kapitaal, liquidatie moet plaats hebben, en, wat het belangrijkste is, l)ij den slaat moet een zeker kapitaal gestort worden, dat tot waarborg zal dienen voor het getrouw nakomen der voorschriften. Verder worden zekere algemeene regelen gesteld voor de wijze van berekening der premie-reserve en zal er op toegezien wor den, dat er een voldoende reserve aanwezig is. Evenzoo zal toezicht worden gehouden op de belegging der kapitalen. De controle zal geschieden door bepaald daartoe aangewe zen ambtenaren. Ten slotte worden verschillende eischen gesteld aan de belans en het jaarverslag. Uit dit laatste zal o. a. moeien blijken, hoe de aan- deelen over dc aandeelhouders verdeeld zijn. De mijnwormziekte. Versche nen is een verslag over het voorkomen van den mijnworm boven den grond in Limburg, in opdracht van de ministers van Binnenland- sche zaken en van Landbouw, Nijverheid en Handel, samengesteld door den Centralen Ge zondheidsraad en den directeur-generaal van den Arbeid. Blijkens dit verslag kan liet resultaat van de tot nu toe ingestelde onderzoekingen wor den saamgevat als volgt: Er is gebleken, dat op de Limburgsche steenbakkerijen weliswaar wormdragers worden aangetroffen, doch dal van een ernstig voortwoekerende mijnworm- besmetting geen sprake is. liet heeft een punt van overweging uitge maakt of er aanleiding bestaat, in analogie met de desbetreffende bepalingen in het Mijn reglement, voor hel werken op een steenbak kerij een verklaring van wormvrijheid te eischen. Ook is de vraag onder de oogen ge zien, of er termen zouden bestaan, andere speciale wettelijke 'beaplingen te dien opzich te in het leven te roepen. Toch schijnen de omstandigheden niet van dien aard te zijn, dat zij het doen van groote uitgaven en het ingrijpen in dc persoonlijke vrijheid voldoen de motiveeren. Ongetwijfeld geven de keten of tijdelijke ver blijven der arbeiders in de brikkenbakkerijen uit een oogpunt van hygiëne en zedelijkheid stof tot bemerking. Intusschen is er niet aan te twijfelen, dat dezelfde gebreken ook waar te nemen zijn bij tal van andere tijdelijke woningen der arbeidende bevolking. Zijne Exc. de Minister van Binnenlandsche zaken heeft dan ook, naar aanleiding van de misstanden te dien opzichte, gevonden bij de brikkenbakkerijen, den hoofdinspecteurs der Volksgezondheid opgedragen een onderzoek in te stellen naar de toestanden in tijdelijke woningen van arbeiders in het geheele Rijk. Dit onderzoek zal plaats hebben in overleg met den dienst der Arbeidsinspectie. Is dit onderzoek afgeloopcn, dan zal men er zich rekenschap van kunnen geven of, en zoo ja, welke wettelijke bepalingen in het leven zullen moeten geroepen worden, om aan de misstanden bij deze tijdelijke verblijven een einde te maken. Nog is door de Regeering een maatregel genomen, die tot doel heeft, gegevens te ver krijgen omtrent het eventueel voorkomen van mijnworm-besmetting bij personen, niet in de mijnen arbeidende en elders dan in Zuid- Limburg in ons land woonachtig. Deze maat regel bestaat hierin, dat van Rijkswege voor iederen geneeskundige de gelegenheid is opengesteld om de faeces van personen, bij wie naar zijne meening voor een dergelijk onderzoek uil eenige oorzaak voldoende reden bestaat, inzonderheid wanneer zij in hel bui tenland hebben verkeerd, op de aanwezigheid van mijnwormeieren te doen onderzoeken. Tot op heden werd van deze gelegenheid nog geen druk gebruik gemaakt. De nieuwe burgemeester van S c h i c d a m, de heer M. L. Honncr- lage Grete, is gisteren als zoodanig geïnstal leerd. Na de raadszitting maakte de burge meester in gezelschap van de beide wethou ders en den secretaris, den heer Sickcnga, een ril door de gemeente en toen hij om streeks 3i uur op het stadhuis terugkeerde, hief het Stedelijk Muziekkorps, dat een con cert op de Groote Markt gaf, het Volkslied aan. Kort daarop ving de receptie aan. Daar verschenen, aldus de Schied. Ct., achtereen volgens de consulaire vertegenwoordigers te Schiedam, de leden der rechterlijke macht, de commissaris van politie, de rijksontvanger, de kerkelijke autoriteiten, colleges van han del en nijverheid, colleges van den gezond heidsdienst, van onderwijs, het Burgerlijk armbestuur, colleges van stedelijke instellin gen, hoofden en besturen van openbaar en bij zonder onderwijs, kerkelijke armbesturen, van particuliere instellingen, vakvereenigingen, van vereenigingen van ondersteuning en ver zorging, hoofden van particuliere onderne mingen en particuliere personen. 's Avonds werd door Schiedam's mannen koor „Orpheus", met medewerking van het Stedelijk Muziekkorps, den nieuwen burge meester een serenade gebracht. ilaagsche Raad. In dc gisteren ge houden gemeenteraadsvergadering is mede gedeeld, dat door B. en W. eervol ontslag is verleend aan K. K. Th. van Iterson, als in genieur bij de gemeente-gasfabrieken, ingaan de 1 November a.s. Alvorens tot de benoeming van een wet houder over te gaan, heelt dc waarn. voor zitter, de heer Jansen, warmen dank ge bracht aan den heer Van Sandick voor al hetgeen hij in zijn betrekking voor de ge meente heeft gedaan. Hij verheugde zich er over, dat de heer Van Sandick zijn helder inzicht en zijne groote bekwaamheden als raadslid zal blijven dienstbaar maken aan de gemeentebelangen. (Luide blijken van instem ming.) Voor de benoeming van een* nieuwen wet houder werden 37 stemmen uitgebracht. De heer mr. J. D. Verbrook, tijdelijk wethouder, werd gekozen met 19 stemmen. Voorts ver kregen de hceren Wcsseling 11, Ter Laan 3 stemmen en de heeren Vas Dias en D. Groot ieder 1 stem. De Gemeenteraad besloot met 18 tegen 17 stemmen het tegenwoordig gebouw van den schouwburg, na uit. April 1911 niet meer als zoodanig te exploiteeren. Haagsche raad. Nadat het voor stel om het tegenwoordige schouwburgge bouw na 30 April 1911 niet meer als zoo danig te exploiteeren, wegens de gevaren voor de openbare veiligheid, was aangeno men met 18 tegen 17 stemmen. Volgde een an der voorstel va nde schouwburg-comin. tot 't verleenen van een crediet van f 5000, ten einde schetsontwerpen te doen opmaken door drie architecten voor een schouwburg Ier plaatse, met toevoeging van het aangernzende gemeen- legebouw. De heer Bourdrez verdedigde het voor stel door hem en den heer Jurriaan Kok inge diend, om, inplaats van drie architecten uil het buitenland te delegeeren, aan de com missie toe te voegen een architect in dienst der gemeente, die een studiereis zou maken, een rapport deswege zou uitbrengen en een schehts-ontwerp zou opmaken. In dit voorstel is overigens de credict-aan- vrage van f 5000 begrepen. De heer B i k verdedigde een door hem in gediend voorstel om de bedoelde voorberei ding te doen geschieden door drie Neder- landsche architecten, onder wie, zoo mogenjK, e,enj Hagenaar. Het crediet van f, 5000 zou ook aan die toegevoegde commissie worden verleend, en zij zou de opdracht krijgen een volledig rapport uit te brengen in den tijd die buiten het speelseizoen ligt, opdat waar borgen van doelmatigheid, veiligheid en wel- sLand kunnen samengaan met de belangen dei- exploitanten. Na vrij uitvoerige discussie werd het voor stel Jurriaans-Kok-Bourdrez verworpen met 28 tegen 5 stemmen. Het voorstel-Bik werd verworpen met 27 tegen 7 stemmen. Het voorstel van de Schouwburg-commissie werd ten slotte aangenomen met 20 tegen 13 stemmen. De gemeenteraad nam verder aan de voor dracht van B. en W. betreffende het verlee nen van wachtgeld aan ambtenaren der. ge meente. Het Marxistische „V o 1 k"-b ij- voegsel. Naar Het Yolk meldt, is in de Zaterdag gehouden vergadering van hel be stuur der S. D. A. P. overeenkomstig den wensch van den heer Wibaut tot zijn mede redacteur van Het Weekblad benoemd de heer Van der Goes. Tuberculosebestrijding. De Nederlandsche Centrale Vereeniging tot be strijding der tuberculose wordt op de deze week te Brussel te houden negende tubercu- lose-conferentie, vertegenwoordigd door de heeren dr. M. W. Pijnappel, hoofd-inspec- teur van dc Volksgezondheid te Zwolle en W. J. van Gorkom, speciaal arts voor tubercu lose te 's Gravenhage. Een burgemeesters-geslacht Te St. Pieter (bij Maastricht) is in den ouder dom van 69 jaren overleden de heer J. P. li. Ceulen, oud-burgemeester dezer gemeente. De grootvader en vader van den overledene, be kleedden ook reeds het burgemeestersambt van deze gemeente en thans is zijn zoon bur gemeester. L c i d e n 's ontzet. Men schrijft uil Leiden: Voor de Leidenaren de feestdag bij uitne mendheid, 3 October. Voor de 21e maal reeds, na de tot-stand-koming der vereeni ging, meer speciaal ingericht tot luisterrijke herdenking van hel ontzet in 1574, werd die blijde herinneringsdag opgewekt ge vierd, niet alleen door de inwonea's der Sleutelstad, maar ook door talloos veten, die van elders gekomen waren om mede van het feest te genieten. De stad was in feestdos ge tooid, overal wapperden de vlaggen, langs de hoofdstraten bewoog zich een drom blij»de feestgangers en hoog in de lucht galmden van den stadhuistoren de opwokken.de me lodica van het carillon. Om half negen in den ochtend reeds ver- eenigden zich een 1000-tal zangers en zange ressen in den tuin van het Laboratorium te genover het Van der Werffpark en onder be geleiding van het Leidsche muziekkorps klon ken luid op gewijde en nationale liederen. Terzelfden tijd werden aan ongeveer 4000 vrouwen en ruim 3600 mannen feestgaven uitgereikt in den vorm van haring en witte brood, bier, koffie en tabak. Immers op 3 October mag niemand iu Leiden gebrek lij den, geen wanklank mag worden gehoord op den feestdag, welke allen vereenigt. Te één ure 's middags had bij aanwezig heid van vele genoodigden en van 30-tal ver eenigingen, die zich daartoe in de groote Stadszaal met hare banieren hadden opge steld, bij monde van den heer N. Brouwer, president der 3 Oetober-vereeniging, de offi cieele aanbieding plaats van het eerevoorzil- terschap dier vereeniging aan Leiden's bur gervader, jhr. mr. dr. De Gijselaar, die zich gedurende den korten tijd van zijn bestuur aan het hoofd der Sleutelveste reeds in alle 'kringen der burgerij eene groote mate van populariteit wist te veroveren. Deze onder scheiding met groote instemming algemeen begroet, werd door den benoemde onder hoogc ingenomenheid gracieuselijk aanvaard. Na afloop dezer plechtigheid trok men in optocht, begeleid door muziekkorpsen door de stad naar het Schuttersveld, hetwelk dit maal als terrein voor dc middagfeesten was aangewezen en waar behalve de gebruikelijke kermisvermakelijkheden, Lal van volksspelen werden ten uil voer gebracht. Honderden meisjes, knapen en mannen kampten hier om de uitgeloofde prijzen. Tal van aardige looneeltjes deden zich voor bij de verschillende spelen, zooals zakloopen, blaastrappen, mastklimmen, enz. Menigmaal weerkklonk een daverend gelach uit de rijen der talloozc toeschouwers en ook de deelne mers bleven niet in gebreke aan hunne vroo- lijkheid uiting te geven. In den laten namiddag muziekuitvoering op de Koorenbeurs en de Beestenmarkt, waar bij wederom honderden waren samenge stroomd. Gisiteren avond in de Stadszaal eene opvoe ring van het oud-Hollandsch kluchtspel „De bruiloft van Kloris en Roosje", met expresse- lijk voor deze gelegenheid vervaardigde cou pletten. Het eigenlijke avondfeest bestond als in vorige jaren in concerten op Zoinerzorg, Zomerlust en Schuttersveld. Op laatstgemeld terrein was tevens gelegenheid tot dansen (lees hossen), terwijl mede aldaar een „groot schitterend vuurwerk als onmisbaar eind- nommor de feestelijkheden besloot. Nationale H u i s v 1 ij 11 e n- toonstelling. Door de Jury der Kolo niale afdceling der Nat. Huisvlijt-tentoonstel- llng te 's Gravenhage zijn toegekend de vol gende onderscheidingen: Drie verguld zilv. medailles: één aan den heer Rooscboom te 's.Gravenhage; één aan de collectie Cura?aosch kunstwerk, door den gedelegeerde tc Willemstad, naam van den vervaardiger op te geven; één aan Indiaansch vlechtwerk, door den gedelegeerde te Para maribo, naam van den vervaardiger op te geven. f Twee zilveren medailles: aan den heer Couperus te 's Gravenhage; aan Pak Moek te Soerabaia. Vijf bronzen medailles: aan den heer Dou- wes te 's Gravenhage; aan den heer Ducro te Batavia; aan de hoedenvlechtschool te Cura sao, door den gedelegeerde, naam op te ge ven; aan mevr. Ter Horst te Jogja; aan den heer Knaap te 's Gravenhage. Twintig diploma: één aan den heer Sam son te Paramaribo; één aan den heer Dr. Van Capellen tc s Gravenhage; één aan me vrouw Molman—Schiff le Buitenzorg; één aan mej. Labad te Paramaribo; één aan mevr. Dezentje te Solo; één aan den heer Plate te Atjeh; twee aan den heer A. B. J. Prakker te 's Gravenhage; één aan den heer J. C. Westerberg, Indië; één aan de vereen. Boea- tan voor den maker; één aan den heer Bos man te 's Gravenhage; één aan den heer Ducro te Batavia; één aan den heer Zimmer man le Batavia, voor den maker; één aan Rahdcn Adjing Karline te Jogja; één aan Rahdcn Mas Noto Soeroto te 's Gravenhage; één aan den regent van Demak; één aan den heer L. C. Westenenk te Deventer; één aan mej. Adamoe te Pamehassan; één aan den heer Rümer te Soerabaia; één aan den heer Doucws te 's Gravenhage. Tien horloges (3 dames-, 7 heeren). één dames mej. Bak Mandjen te Kalipoera; één dames Vereen. Boeatan, voor de maak ster; één dames Kunstarbeidslersschool van mevr. Ter Horst, voor de maakster; twee heeren aan de Vereen. Boeatan, voor de ma kers; één heeren aan den besten werker van de Arbeidsschool te Paramaribo; één heeren aan den besten vlechter der Bandoengschool; twee heeren aan den besten vlechter en aan den besten hoornwerkcr van de Iluisvlijt- school te Noawie; één heeren aan den besten werker van het Blindeninstituut te Bandoeng. Zaterdagavond had in Hotel Witte Brug Le Scheveningen het slotdiner plaats van den tocht, die een achttal Engelsche Sanitaire autoriteiten, op initiatief van dr. Van Rijn, Rijkslandbouwzuivelcohsulent te Londen on dernomen hebben, om kennis te nemen van de sanitaire maatregelen in verband met den uitvoer van producten van landbouw en vee teelt. De tocht die in hoofdzaak door dr. Rerc- melts, inspecteur van deu Veeartsenijkundi- gen dienst was georganiseerd, waaraan bij benevens dr. Van Rijn en dr. Berger alsook de heer Bonthuis ter voorlichting deelna men, en waaraan meerdere person au hunne medewerking hebben verleend, blijkt volgens de gehouden redevoeringen een uitstekenden indruk te hebben gemaakt, en heeft in booge mate bijgedragen om het vertrouwen in onze producten te versterken. Onder meer werden zeer geroemd onzo vleeschkeuring en de hygiënische verrichtin gen, Lcrwijl de kliniek voor zuigelingen van di-. Plantenga de bijzondere aandacht der En gelsche autoriteiten mocht hebben. Aan het diner namen behalve de Engel sche gasten en de heer Löhnis, inspecteur van den landbouw, VcrLoren van Themaat, in genieur van gemeentewerken te Rotterdam en dr. Plantenga te 's Gravenhage, deel de verschillende personen, die aan het welsla gen van den tocht hebben medegewet kt, waaronder dr. Remmelts, dr. van Fijn, dr. Berger, de heer Bonthuis, alsook de heer Schaap, vertegenwoordiger der lirma Iludig en Pieters, de vertegenwoordiger der firma van den Bergh, limd. en die van „Ilollandia" enz. De regeeringszorg voor den uitvoer van •deugdelijke landbouwproducten, heeft een blijvenden indruk achtergelaten. Men verwacht dat zij niet zonden invloed

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 2